فهرست مسئله‌های حل‌نشده در فلسفه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

فهرستی از مسائل حل نشدۀ فلسفه بر پایۀ زمینه آنها:

زیبایی‌شناسی[ویرایش]

ذات باوری[ویرایش]

ذات‌باوری در هنر، به معنایِ آن است هنرمند، برایِ یک شیء به دنبالِ حقیقتِ آن باشد. ذات‌باوری یکی از مفهوم‌هایِ مهمِ نهفته در هنرِ انتزاعی است. به عنوانِ مثال برخی از تاریخ‌نگاران، معتقدند که پیت موندریان، جهانِ اطراف‌اش را از دیدگاهِ ذات‌باورانه می‌دیده است. نقاشی‌هایِ او با نامِ درختان (۱۹۱۲) تنه از خط‌ها و نیم‌دایره‌ها ساخته شده‌است که در ظاهر هیچ شباهتی به درخت ندارد، اما موندریان، ذاتِ درخت را که خط‌هاییِ افقی و عمودی می‌دیده است، به تصویر کشیده.

معرفت‌شناسی[ویرایش]

مسئله گتیه[ویرایش]

افلاطون، در ته‌تتوس، منون و دیگر مکالمه‌هایِ خود، عنوان کرد که معرفت را می‌توان به شکلِ «باورِ صادقِ موجه» صورت‌بندی کرد. بیش از دو هزار سال، فیلسوفانِ پس از افلاطون، پذیرفته بودند که شرطِ لازم برایِ آن‌که به شناختِ چیزی دست یافته باشیم، آن است که شناختِ ما بر مبنایِ «موجه بودن»، «صادق بودن» و «باور داشتن» بنا شده باشد.
اگر چه در سالِ ۱۹۶۳، ادموند گتیه، در مقاله‌ای معروف، حالت‌هایی را به تصویر کشید که در آن‌ها، باورِ صادقِ موجه، به شناختِ یک چیز ختم نشده است و این پرسش را پیش نهاد که شرط‌هایِ لازم و کافی برایِ معرفت کدام‌اند؟ در پاسخ به مسئلهٔ گتیه، مقاله‌هایِ بسیار زیادی از آن زمان تا به امروز نوشته شده و سعی در تصحیحِ شرطِ‌هایِ لازم و کافیِ معرفت داشته‌اند، هر چند که هر کدام از این تصحیح‌ها، خود با مثال‌هایی نقض همراه بوده‌اند.

سه‌گانه مونشهاوزن[ویرایش]

سه‌گانهٔ مونشهاوزن، استدلالی است که تلاش می‌کند نشان دهد حتی در زمینه‌هایی همچون منطق یا ریاضی هم ما راهی برایِ اثباتِ یک گزاره نداریم. بنابراین استدلال، برایِ اثباتِ هر گزاره‌ای سه راه بیشتر نداریم: یا باید گرفتارِ دور شویم، یا گرفتارِ تسلسل یا اینکه مجبوریم به اصل‌هایِ اثبات‌نشده به عنوانِ پایهٔ اثبات، رو بیاوریم. به این ترتیب، هیچ اثباتِ حقیقی‌ای برایِ یک گزاره وجود ندارد.

اخلاق[ویرایش]

شانس اخلاقی[ویرایش]

به نظر می‌رسد که برخی از مردم، در شرایطی به دنیا می‌آیند، زندگی می‌کنند و وضعیت‌هایی را تجربه می‌کنند که می‌تواند سبب شود رفتارِ آن‌ها در یک وضعیتِ اخلاقیِ خاص، ناپسند تلقی شود، در حالی‌که آن رفتار کاملاً خارج از کنترلِ آن‌ها بوده‌است.
نمونه‌ای از شانسِ اخلاقیِ مربوط به شرایط چنین خواهد بود: فردی فقیر، در خانواده‌ای فقیر به دنیا می‌آید و برایِ ادامهٔ حیات، چاره‌ای جز دزدیدنِ غذا ندارد. فردی دیگر، در خانواده‌ای بسیار ثروت‌مند به دنیا می‌آید و بدونِ آن‌که تلاشی بکند یا نیاز به دزدی باشد، غذایِ فراوانی دارد. آیا فردِ فقیر، به لحاظِ اخلاقی، گناه‌کارتر از فردِ ثروت‌مند است؟ به هر حال، این تقصیر او نبوده است که در خانواده‌ای فقیر متولد شده، مسئله، تنها مسئلهٔ «شانس» بوده‌است.
نمونه‌ای دیگر به بحثِ شانسِ اخلاقیِ مربوط به نتیجه بر می‌گردد: دو نفر، هر دو به گونه‌ای رفتار می‌کنند که به لحاظِ اخلاقی، سزاوارِ نکوهش هستند، مثلاً هر دو بی‌دقت، رانندگی می‌کنند. اما در نهایت، هر کدام نتیجهٔ متفاوتی می‌گیرد و میزانِ متفاوتی از خسارت را به بار می‌آورد. یکی از مسیر منحرف شده و یک عابرِ پیاده را زیر می‌گیرد، در حالی‌که دیگری، چنین اتفاقی برایش نمی‌افتد. این‌که یکی از رانندگان کسی را به قتل رسانده و دیگری نه، جزوِ رفتارهایِ ارادیِ رانندگان نبوده است، اما بیشترِ ناظران، راننده‌ای را که یک نفر را به قتل رسانده، بیشتر موردِ سرزنش قرار می‌دهند. (بنگرید به فایده‌گرایی)
مسئلهٔ اصلی شانسِ اخلاقی، این است که مسئولیتِ اخلاقیِ ما، چگونه می‌تواند تحتِ تأثیرِ فاکتورهایی قرار گیرد که در کنترل و اختیارِ ما نیستند.[۱]

فلسفه زبان[ویرایش]

بی‌اعتقادی مور[ویرایش]

این پارادوکس نخستین بار توسط جورج ادوارد مور بیان شد و هر چند در ابتدا، چندان موردِ توجه قرار نگرفت، اما زمانی که مور، آن را باشگاهِ علومِ اخلاقیِ کمبریج، به ویتگنشتاین ارائه کرد، ویتگنشتاین را بسیار تحتِ تأثیر قرار داد. این پارادوکس دراین‌باره است که جملهٔ «آلبانی مرکزِ نیویورک است، اما من به آن باور ندارم.» جمله‌ای نیست که لزوماً نادرست باشد، با این وجود به نظر می‌رسد که جمله‌ای پذیرفتنی نیست. گوینده نمی‌تواند به‌طورِ هم‌زمان، هم ادعا کند که آلبانی مرکز نیویورک است و هم آن را قبول نکند.

فلسفه ریاضی[ویرایش]

شی‌هایِ ریاضی[ویرایش]

عددها، مجموعه‌ها، گروه‌ها، نقطه‌ها و دیگر شیءهایِ ریاضی چه هستند؟ آیا آن‌ها شیءهایِ واقعی هستند یا تنها روابطی هستند که در تمامِ ساختارها وجود دارند؟ اگرچه چندین دیدگاهِ مختلف دراین‌باره وجود دارد، اما این دیدگاه‌ها را تقریباً، می‌توان در دو مکتبِ فکریِ زیر خلاصه کرد:
افلاطون‌گرایی، که می‌گوید شیءهایِ ریاضی، واقعی هستند و صورت‌گرایی که معتقد است شیءهایِ ریاضی، صرفاً سیستم‌هایِ صوری هستند. برایِ درکِ بهترِ مسئله، می‌توانیم فرضیهٔ پیوستار را بررسی کنیم. گودل و کوهن نشان دادند که این فرضیه را با کمکِ اصولِ موضوعهٔ نظریهٔ مجموعه‌هایِ تسرملو-فرانکل نه می‌توان اثبات کرد و نه می‌توان رد کرد. در این صورت یک صورت‌گرا، خواهد گفت که این فرضیه نه درست است و نه غلط است. در طرفِ مقابل، افلاطون‌گرا، ادعا خواهد کرد که این مسئله در نهایت یک جوابِ مشخص دارد (یا مجموعه‌ای که تعدادِ اعضایِ آن بینِ اعدادِ طبیعی و اعدادِ حقیقی باشد، وجود دارد یا این مجموعه وجود ندارد) چه ما بتوانیم جواب را اثبات کنیم و چه نتوانیم. فرگه، کواین، گودل و پاتنم از جملهٔ افلاطون‌گرایان[۲] و دیوید هیلبرت شخصیتِ محوری مکتبِ صورت‌گرایی است.[۳]

متافیزیک[ویرایش]

پارادوکس سوریتس[ویرایش]

پارادوکسِ سوریتس، یا پارادوکسِ کپهٔ کاه، مسئله‌ای است دربارهٔ اینکه ما چه‌طور یک «چیز» را تعریف می‌کنیم؟ آیا یک کپهٔ کاه، یک کپهٔ کاه باقی می‌ماند، اگر ما یک عدد از کاه‌هایِ آن را برداریم؟ اگر پاسخ مثبت است، آن‌گاه، آیا اگر یک کاهِ دیگر را هم برداریم، باز هم یک کپهٔ کاه داریم؟ اگر ما همین‌طور به کارِ خود ادامه دهیم، در نهایت به مرحله‌ای می‌رسیم که دیگر با یک تودهٔ کاه مواجه نیستیم، اما مسئله این است: دقیقاً در کدام نقطه، دیگر با یک کپهٔ کاه مواجه نیستیم؟ اگر چه این مسئله، در ابتدا ممکن است سطحی به نظر برسد، اما با موضوعی مهم و بنیادین در ارتباط است: این که ما چه‌طور می‌توانیم اشیاء را تعریف کنیم.

فلسفه ذهن[ویرایش]

مسئله ذهن-بدن[ویرایش]

مسئلهٔ ذهن-بدن، مسئله‌ای است که در حوزه‌هایِ متافیزیک و فلسفهٔ ذهن مطرح می‌شود و طراحِ آن در شکلِ امروزین‌اش، معمولاً رنه دکارت پنداشته می‌شود. مسئله از آن‌جا شروع می‌شود که به نظر می‌آید، ویژگی‌هایِ ذهنی، ویژگی‌هایِ کاملاً متفاوتی نسبت به ویژگی‌هایِ فیزیکیِ جهان هستند. ذهنِ انسان، چیزی متفاوت و فراتر از دیگر چیزهایِ مادی به نظر می‌رسد. اما در عینِ حال، پیشرفت‌ها در زمینهٔ علومِ عصبی، نشان داده است که ارتباطِ تنگاتنگی بینِ بخش‌هایِ معینی از مغز، با بخش‌هایِ معینی از حالت‌هایِ ذهنیِ انسان وجود دارد. سؤال این است که واقعاً چه‌طور این دو دستهٔ (حداقل در ظاهر) کاملاً متفاوت از چیزها، می‌توانند بر رویِ هم تأثیر بگذارند؟ تأثیری که هر کدام بر دیگری دارد تا چه حد است؟ آیا مغز کاملاً ذهن را کنترل می‌کند یا نه؟ آیا ذهن چیزی فراتر از مغز (مثلاً یک روح) است یا نه؟

شناخت و هوش‌مصنوعی[ویرایش]

اگرچه این مسئله صورت‌بندیِ ساده‌ای دارد، اما خود باعث پدید آمدن یک شاخهٔ جدید علمی شده‌است. نخست، آن‌که هوش چیست و شرط لازم برایِ هوشمند بودنِ یک موجود چیست؟ به علاوه چه رابطه‌ای بینِ هوش و آگاهی وجود دارد و آیا هوش‌مند بودن، شرطِ لازم برایِ آگاهی است یا نه؟ سؤال دوم این است که چگونه ناظرِ خارجی می‌تواند این شرط‌ها را آزمایش کند؟ آزمانِ تورینگ معمولاً به عنوانِ آزمایشی برایِ سنجشِ آگاه بودن یا آگاه نبودنِ یک موجود، مطرح می‌شود، هرچند که برخی آن را آزمایشی کافی نمی‌دانند.

فلسفه علم[ویرایش]

مسئله استقراء[ویرایش]

مسئلهٔ استقراء، مسئله‌ای فلسفی است درباره‌یِ اینکه آیا استدلالِ استقرایی به شناخت منجر می‌شود؟ به عبارتِ دیگر این مسئله درباره‌یِ این است که آیا ما موجه‌ایم که استدلال‌هایی از نوعِ زیر انجام دهیم:

 1. بر مبنایِ تعدادِ محدودی از مشاهده‌ها درباره‌یِ یک رویداد، حکمی کلی درباره‌یِ آن رویداد ارائه دهیم. (مثلاً: تمام قوهایی که دیده‌ایم سفید بوده‌اند. پس تمامِ قوها سفید هستند)
 2. چون مجموعه‌ای از رویدادها، همیشه در گذشته روی داده‌اند، در آینده نیز روی می‌دهند. (بسیاری از قوانین فیزیک این چنین به دست می‌آیند. مثلاً: روشن کردنِ کامپیوتر، تا به حال هیچ وقت به انفجارِ خانه ختم نشده است، پس باز هم این اتفاق روی نمی‌دهد)

به عبارتی مسئله این است که از کجا می‌دانیم که فردا، باز هم خورشید طلوع خواهد کرد؟

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «List of unsolved problems in philosophy». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۱.

 1. نلکین، دانا؛ شانسِ اخلاقی، دانش‌نامهٔ فلسفی استنفورد
 2. بالاگوئر، مارک؛ افلاطون‌گرایی در متافیزیک؛ دانش‌نامهٔ فلسفی استنفورد
 3. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Formalism (mathematics)». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۱.

This is a list of some of the major unsolved problems in philosophy. Clearly, unsolved philosophical problems exist in the lay sense (e.g. "What is the meaning of life?", "Where did we come from?", "What is reality?", etc.). However, professional philosophers generally accord serious philosophical problems specific names or questions, which indicate a particular method of attack or line of reasoning. As a result, broad and untenable topics become manageable. It would therefore be beyond the scope of this article to categorize "life" (and similar vague categories) as an unsolved philosophical problem.

Aesthetics

Essentialism

In art, essentialism is the idea that each medium has its own particular strengths and weaknesses, contingent on its mode of communication. A chase scene, for example, may be appropriate for motion pictures, but poorly realized in poetry, because the essential components of the poetic medium are ill suited to convey the information of a chase scene. This idea may be further refined, and it may be said that the haiku is a poor vehicle for describing a lover's affection, as opposed to the sonnet. Essentialism is attractive to artists, because it not only delineates the role of art and media, but also prescribes a method for evaluating art (quality correlates to the degree of organic form). However, considerable criticism has been leveled at essentialism, which has been unable to formally define organic form or for that matter, medium. What, after all, is the medium of poetry? If it is language, how is this distinct from the medium of prose fiction? Is the distinction really a distinction in medium or genre? Questions about organic form, its definition, and its role in art remain controversial. Generally, working artists accept some form of the concept of organic form, whereas philosophers have tended to regard it as vague and irrelevant.

Art objects

This problem originally arose from the practice rather than theory of art. Marcel Duchamp, in the 20th century, challenged conventional notions of what "art" is, placing ordinary objects in galleries to prove that the context rather than content of an art piece determines what art is. In music, John Cage followed up on Duchamp's ideas, asserting that the term "music" applied simply to the sounds heard within a fixed interval of time.

While it is easy to dismiss these assertions, further investigation[who?] shows that Duchamp and Cage are not so easily disproved. For example, if a pianist plays a Chopin etude, but his finger slips missing one note, is it still the Chopin etude or a new piece of music entirely? Most people would agree that it is still a Chopin etude (albeit with a missing note), which brings into play the Sorites paradox, mentioned below. If one accepts that this is not a fundamentally changed work of music, however, is one implicitly agreeing with Cage that it is merely the duration and context of musical performance, rather than the precise content, which determines what music is? Hence, the question is what the criteria for art objects are and whether these criteria are entirely context-dependent.

Philosophy of language

Counterfactuals

A counterfactual statement is a conditional statement with a false antecedent. For example, the statement "If Joseph Swan had not invented the modern incandescent light bulb, then someone else would have invented it anyway" is a counterfactual, because in fact, Joseph Swan invented the modern incandescent light bulb. The most immediate task concerning counterfactuals is that of explaining their truth-conditions. As a start, one might assert that background information is assumed when stating and interpreting counterfactual conditionals and that this background information is just every true statement about the world as it is (pre-counterfactual). In the case of the Swan statement, we have certain trends in the history of technology, the utility of artificial light, the discovery of electricity, and so on. We quickly encounter an error with this initial account: among the true statements will be "Joseph Swan did invent the modern incandescent light bulb." From the conjunction of this statement (call it "S") and the antecedent of the counterfactual ("¬S"), we can derive any conclusion, and we have the unwelcome result that any statement follows from any counterfactual (see the principle of explosion). Nelson Goodman takes up this and related issues in his seminal Fact, Fiction, and Forecast; and David Lewis's influential articulation of possible world theory is popularly applied in efforts to solve it.

Epistemology

Epistemological problems are concerned with the nature, scope and limitations of knowledge. Epistemology may also be described as the study of knowledge.

Gettier problem

Plato suggests, in his Theaetetus (210a) and Meno (97a–98b), that "knowledge" may be defined as justified true belief. For over two millennia, this definition of knowledge has been reinforced and accepted by subsequent philosophers. An item of information's justifiability, truth, and belief have been seen as the necessary and sufficient conditions for knowledge..

In 1963, Edmund Gettier published an article in the journal Analysis, a peer reviewed academic journal of philosophy, entitled "Is Justified True Belief Knowledge?" which offered instances of justified true belief that do not conform to the generally understood meaning of "knowledge." Gettier's examples hinged on instances of epistemic luck: cases where a person appears to have sound evidence for a proposition, and that proposition is in fact true, but the apparent evidence is not causally related to the proposition's truth.

In response to Gettier's article, numerous philosophers[who?] have offered modified criteria for "knowledge." There is no general consensus to adopt any of the modified definitions yet proposed. Finally, if infallibilism is true, that would seem to definitively solve the Gettier problem for good--the idea is that knowledge requires certainty, such that, certainty is what serves to bridge the gap so that we arrive at knowledge, which means we would have an adequate definition of knowledge. However, infallibilism is rejected by the overwhelming majority of philosophers/epistemologists, even though it would solve the Gettier problem (if true).

Problem of the criterion

Overlooking for a moment the complications posed by Gettier problems, philosophy has essentially continued to operate on the principle that knowledge is justified true belief. The obvious question that this definition entails is how one can know whether one's justification is sound. One must therefore provide a justification for the justification. That justification itself requires justification, and the questioning continues interminably.

The conclusion is that no one can truly have knowledge of anything, since it is, due to this infinite regression, impossible to satisfy the justification element. In practice, this has caused little concern to philosophers, since the demarcation between a reasonably exhaustive investigation and superfluous investigation is usually clear.

Others argue for forms of coherentist systems, e.g. Susan Haack. Recent work by Peter D. Klein[1] views knowledge as essentially defeasible. Therefore, an infinite regress is unproblematic, since any known fact may be overthrown on sufficiently in-depth investigation.

Molyneux problem

The Molyneux problem dates back to the following question posed by William Molyneux to John Locke in the 17th century: if a man born blind, and able to distinguish by touch between a cube and a globe, were made to see, could he now tell by sight which was the cube and which the globe, before he touched them? The problem raises fundamental issues in epistemology and the philosophy of mind, and was widely discussed after Locke included it in the second edition of his Essay Concerning Human Understanding.[2]

A similar problem was also addressed earlier in the 12th century by Ibn Tufail (Abubacer), in his philosophical novel, Hayy ibn Yaqdhan (Philosophus Autodidactus). His version of the problem, however, dealt mainly with colors rather than shapes.[3][4]

Modern science may now have the tools necessary to test this problem in controlled environments. The resolution of this problem is in some sense provided by the study of human subjects who gain vision after extended congenital blindness. In one such study, subjects were unable to immediately link objects known by touch to their visual appearance, and only gradually developed the ability to do so over a period of days or months. [5][6][7] This indicates that this may no longer be an unsolved problem in philosophy.

Münchhausen trilemma

The Münchhausen trilemma, also called Agrippa's trilemma, purports that it is impossible to prove any certain truth even in fields such as logic and mathematics. According to this argument, the proof of any theory rests either on circular reasoning, infinite regress, or unproven axioms.

Qualia

The question hinges on whether color is a product of the mind or an inherent property of objects. While most philosophers will agree that color assignment corresponds to spectra of light frequencies, it is not at all clear whether the particular psychological phenomena of color are imposed on these visual signals by the mind, or whether such qualia are somehow naturally associated with their noumena. Another way to look at this question is to assume two people ("Fred" and "George" for the sake of convenience) see colors differently. That is, when Fred sees the sky, his mind interprets this light signal as blue. He calls the sky "blue." However, when George sees the sky, his mind assigns green to that light frequency. If Fred were able to step into George's mind, he would be amazed that George saw green skies. However, George has learned to associate the word "blue" with what his mind sees as green, and so he calls the sky "blue", because for him the color green has the name "blue." The question is whether blue must be blue for all people, or whether the perception of that particular color is assigned by the mind.

This extends to all areas of the physical reality, where the outside world we perceive is merely a representation of what is impressed upon the senses. The objects we see are in truth wave-emitting (or reflecting) objects which the brain shows to the conscious self in various forms and colors. Whether the colors and forms experienced perfectly match between person to person, may never be known. That people can communicate accurately shows that the order and proportionality in which experience is interpreted is generally reliable. Thus one's reality is, at least, compatible to another person's in terms of structure and ratio.

Ethics

Moral luck

The problem of moral luck is that some people are born into, live within, and experience circumstances that seem to change their moral culpability when all other factors remain the same.

For instance, a case of circumstantial moral luck: a poor person is born into a poor family, and has no other way to feed himself so he steals his food. Another person, born into a very wealthy family, does very little but has ample food and does not need to steal to get it. Should the poor person be more morally blameworthy than the rich person? After all, it is not this person's fault that they were born into such circumstances, but a matter of "luck".

A related case is resultant moral luck. For instance, two persons behave in a morally culpable way, such as driving carelessly, but end up producing unequal amounts of harm: one strikes a pedestrian and kills him, while the other does not. That one driver caused a death and the other did not is no part of the drivers' intentional actions; yet most observers would likely ascribe greater blame to the driver who killed (compare consequentialism and choice).

The fundamental question of moral luck is how our moral responsibility is changed by factors over which we have no control.

Moral knowledge

Are moral facts possible, what do they consist in, and how do we come to know them? Rightness and wrongness seem strange kinds of entities, and different from the usual properties of things in the world, such as wetness, being red, or solidity. Richmond Campbell[8] has outlined these kinds of issues in his encyclopedia article Moral Epistemology.

In particular, he considers three alternative explanations of moral facts as: theological, (supernatural, the commands of God); non-natural (based on intuitions); or simply natural properties (such as leading to pleasure or to happiness). There are cogent arguments against each of these alternative accounts, he claims, and there has not been any fourth alternative proposed. So the existence of moral knowledge and moral facts remains dubious and in need of further investigation. But moral knowledge supposedly already plays an important part in our everyday thinking, in our legal systems and criminal investigations.

Philosophy of mathematics

Mathematical objects

What are numbers, sets, groups, points, etc.? Are they real objects or are they simply relationships that necessarily exist in all structures? Although many disparate views exist regarding what a mathematical object is, the discussion may be roughly partitioned into two opposing schools of thought: platonism, which asserts that mathematical objects are real, and formalism, which asserts that mathematical objects are merely formal constructions. This dispute may be better understood when considering specific examples, such as the "continuum hypothesis". The continuum hypothesis has been proven independent of the ZF axioms of set theory, so within that system, the proposition can neither be proven true nor proven false. A formalist would therefore say that the continuum hypothesis is neither true nor false, unless you further refine the context of the question. A platonist, however, would assert that there either does or does not exist a transfinite set with a cardinality less than the continuum but greater than any countable set.[citation needed] So, regardless of whether it has been proven unprovable, the platonist would argue that an answer nonetheless does exist.

Metaphysics

Why there is something rather than nothing

The question about why is there anything at all instead of nothing has been raised or commented on by philosophers including Gottfried Wilhelm Leibniz,[9] Martin Heidegger − who called it the fundamental question of metaphysics[10][11] − and Ludwig Wittgenstein.[12] The question is general, rather than concerning the existence of anything specific such as the universe/s, the Big Bang, mathematical laws, physical laws, time, consciousness or God.

Problem of universals

Principle of individuation

Related to the quarrel of universals, the principle of individuation is what individuates universals.

Sorites paradox

Otherwise known as the "paradox of the heap", the question regards how one defines a "thing." Is a bale of hay still a bale of hay if you remove one straw? If so, is it still a bale of hay if you remove another straw? If you continue this way, you will eventually deplete the entire bale of hay, and the question is: at what point is it no longer a bale of hay? While this may initially seem like a superficial problem, it penetrates to fundamental issues regarding how we define objects. This is similar to Theseus' paradox and the Continuum fallacy.

Theseus paradox

Also known as the Ship of Theseus, this is a classical paradox on the first branch of metaphysics, Ontology (philosophy of existence & identity). The paradox runs thus: There used to be the great ship of Theseus which was made out of, say, 100 parts. Each part has a single corresponding replacement part in the ship's storeroom. The ship then sets out on a voyage. The ship sails through monster-infested waters, and every day, a single piece is damaged and has to be replaced. On the hundredth day, the ship sails back to port, the voyage completed. Through the course of this journey, everything on the ship has been replaced. So, is the ship sailing back home the ship of Theseus or no?

If yes, consider this: the broken original parts are repaired and re-assembled. Is this the ship of Theseus or no? If no, let us name the ship that sails into port "The Argo". At what point (during the journey) did the crew of the Theseus become the crew of the Argo? And what ship is sailing on the fiftieth day? If both the ships trade a single piece, are they still the same ships?

This paradox is a minor variation of the Sorites Paradox above, and has many variations itself. Both sides of the paradox have convincing arguments and counter-arguments, though no one is close to proving it completely.

Material implication

People have a pretty clear idea what if-then means. In formal logic however, material implication defines if-then, which is not consistent with the common understanding of conditionals. In formal logic, the statement "If today is Saturday, then 1+1=2" is true. However, '1+1=2' is true regardless of the content of the antecedent; a causal or meaningful relation is not required. The statement as a whole must be true, because 1+1=2 cannot be false. (If it could, then on a given Saturday, so could the statement). Formal logic has shown itself extremely useful in formalizing argumentation, philosophical reasoning, and mathematics. The discrepancy between material implication and the general conception of conditionals however is a topic of intense investigation: whether it is an inadequacy in formal logic, an ambiguity of ordinary language, or as championed by H. P. Grice, that no discrepancy exists.

Philosophy of mind

Mind–body problem

The mind–body problem is the problem of determining the relationship between the human body and the human mind. Philosophical positions on this question are generally predicated on either a reduction of one to the other, or a belief in the discrete coexistence of both. This problem is usually exemplified by Descartes, who championed a dualistic picture. The problem therein is to establish how the mind and body communicate in a dualistic framework. Neurobiology and emergence have further complicated the problem by allowing the material functions of the mind to be a representation of some further aspect emerging from the mechanistic properties of the brain. The brain essentially stops generating conscious thought during deep sleep; the ability to restore such a pattern remains a mystery to science and is a subject of current research (see also neurophilosophy).

Cognition and AI

This problem actually defines a field, however its pursuits are specific and easily stated. Firstly, what are the criteria for intelligence? What are the necessary components for defining consciousness? Secondly, how can an outside observer test for these criteria? The "Turing Test" is often cited as a prototypical test of intelligence, although it is almost universally regarded as insufficient. It involves a conversation between a sentient being and a machine, and if the being can't tell he is talking to a machine, it is considered intelligent. A well trained machine, however, could theoretically "parrot" its way through the test. This raises the corollary question of whether it is possible to artificially create consciousness (usually in the context of computers or machines), and of how to tell a well-trained mimic from a sentient entity.

Important thought in this area includes most notably: John Searle's Chinese Room, Hubert Dreyfus' non-cognitivist critique, as well as Hilary Putnam's work on Functionalism.

A related field is the ethics of artificial intelligence, which addresses such problems as the existence of moral personhood of AIs, the possibility of moral obligations to AIs (for instance, the right of a possibly sentient computer system to not be turned off), and the question of making AIs that behave ethically towards humans and others.

Hard problem of consciousness

The hard problem of consciousness is the question of what consciousness is and why we have consciousness as opposed to being philosophical zombies. The adjective "hard" is to contrast with the "easy" consciousness problems, which seek to explain the mechanisms of consciousness ("why" versus "how", or final cause versus efficient cause). The hard problem of consciousness is questioning whether all beings undergo an experience of consciousness rather than questioning the neurological makeup of beings.

Philosophy of science

Problem of induction

Intuitively, it seems to be the case that we know certain things with absolute, complete, utter, unshakable certainty. For example, if you travel to the Arctic and touch an iceberg, you know that it would feel cold. These things that we know from experience are known through induction. The problem of induction in short; (1) any inductive statement (like the sun will rise tomorrow) can only be deductively shown if one assumes that nature is uniform. (2) the only way to show that nature is uniform is by using induction. Thus induction cannot be justified deductively.

Demarcation problem

‘The problem of demarcation’ is an expression introduced by Karl Popper to refer to ‘the problem of finding a criterion which would enable us to distinguish between the empirical sciences on the one hand, and mathematics and logic as well as "metaphysical" systems on the other’. Popper attributes this problem to Kant. Although Popper mentions mathematics and logic, other writers focus on distinguishing science from metaphysics.

Realism

Does a world independent of human beliefs and representations exist? Is such a world empirically accessible, or would such a world be forever beyond the bounds of human sense and hence unknowable? Can human activity and agency change the objective structure of the world? These questions continue to receive much attention in the philosophy of science. A clear "yes" to the first question is a hallmark of the scientific realism perspective. Philosophers such as Bas van Fraassen have important and interesting answers to the second question. In addition to the realism vs. empiricism axis of debate, there is a realism vs. social constructivism axis which heats many academic passions. With respect to the third question, Paul Boghossian's "Fear of Knowledge: Against Relativism and Constructivism". Oxford University Press. 2006. is a powerful critique of social constructivism, for instance. Ian Hacking's The Social Construction of What? (Harvard UP, 2000) constitutes a more moderate critique of constructivism, which usefully disambiguates confusing polysemy of the term "constructivism."

Metaphilosophy

Philosophical progress

Does philosophical progress occur? Is it even possible?

See also

References

 1. ^ Klein, P. D., “Human Knowledge and the Infinite Progress of Reasoning,” Philosophical Studies, 134. 1, 2007, 1-17.
 2. ^ Locke, John. An Essay Concerning Human Understanding, Book 2, Chapter 9.

  I shall here insert a problem of that very ingenious and studious promoter of real knowledge, the learned and worthy Mr. Molyneux, which he was pleased to send me in a letter some months since; and it is this:—"Suppose a man born blind, and now adult, and taught by his touch to distinguish between a cube and a sphere of the same metal, and nighly of the same bigness, so as to tell, when he felt one and the other, which is the cube, which the sphere. Suppose then the cube and sphere placed on a table, and the blind man be made to see: quaere, whether by his sight, before he touched them, he could now distinguish and tell which is the globe, which the cube?" To which the acute and judicious proposer answers, "Not. For, though he has obtained the experience of how a globe, how a cube affects his touch, yet he has not yet obtained the experience, that what affects his touch so or so, must affect his sight so or so; or that a protuberant angle in the cube, that pressed his hand unequally, shall appear to his eye as it does in the cube."—I agree with this thinking gentleman, whom I am proud to call my friend, in his answer to this problem; and am of opinion that the blind man, at first sight, would not be able with certainty to say which was the globe, which the cube, whilst he only saw them; though he could unerringly name them by his touch, and certainly distinguish them by the difference of their figures felt. This I have set down, and leave with my reader, as an occasion for him to consider how much he may be beholden to experience, improvement, and acquired notions, where he thinks he had not the least use of, or help from them. And the rather, because this observing gentleman further adds, that "having, upon the occasion of my book, proposed this to divers very ingenious men, he hardly ever met with one that at first gave the answer to it which he thinks true, till by hearing his reasons they were convinced.

 3. ^ Muhammad ibn Abd al-Malik Ibn Tufayl and Léon Gauthier (1981), Risalat Hayy ibn Yaqzan, p. 5, Editions de la Méditerranée.

  If you want a comparison that will make you clearly grasp the difference between the perception, such as it is understood by that sect [the Sufis] and the perception as others understand it, imagine a person born blind, endowed however with a happy natural temperament, with a lively and firm intelligence, a sure memory, a straight sprite, who grew up from the time he was an infant in a city where he never stopped learning, by means of the senses he did dispose of, to know the inhabitants individually, the numerous species of beings, living as well as non-living, there, the streets and sidestreets, the houses, the steps, in such a manner as to be able to cross the city without a guide, and to recognize immediately those he met; the colors alone would not be known to him except by the names they bore, and by certain definitions that designated them. Suppose that he had arrived at this point and suddenly, his eyes were opened, he recovered his view, and he crosses the entire city, making a tour of it. He would find no object different from the idea he had made of it; he would encounter nothing he didn’t recognize, he would find the colors conformable to the descriptions of them that had been given to him; and in this there would only be two new important things for him, one the consequence of the other: a clarity, a greater brightness, and a great voluptuousness.

 4. ^ Lobel, Diana. A Sufi-Jewish Dialogue: Philosophy and Mysticism in Baḥya Ibn Paqūda's Duties of the Heart, University of Pennsylvania Press, 2006, p.24. ISBN 0-8122-3953-9
 5. ^ Held, R.; Ostrovsky, Y.; De Gelder, B.; Gandhi, T.; Ganesh, S.; Mathur, U.; Sinha, P. (2011). "The newly sighted fail to match seen with felt". Nature Neuroscience. 14 (5): 551–553. doi:10.1038/nn.2795. PMID 21478887.
 6. ^ "Scientists settle centuries-old debate on perception".
 7. ^ Crawford, Hayley. "Mapping touch to sight takes time to learn". New Scientist.
 8. ^ Campbell, Richmond (February 4, 2003). "Moral Epistemology" – via plato.stanford.edu. Cite journal requires |journal= (help)
 9. ^ "why is there something rather than nothing?", section 7, "Principles of Nature and Grace"
 10. ^ "The Fundamental Question". www.hedweb.com. Retrieved 26 April 2017.
 11. ^ Geier, Manfred. Wittgenstein und Heidegger: Die letzten Philosophen (in German). Rowohlt Verlag. ISBN 9783644045118. Retrieved 26 April 2017.
 12. ^ "Not how the world is, is the mystical, but that it is." Tractatus Logico-Philosophicus 6.44 https://www.gutenberg.org/files/5740/5740-pdf.pdf