فهرست صنایع دستی استان فارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فهرست صنایع دستی استان فارس

فهرست[ویرایش]

# نام نگاره شهر یادداشت
۱ قالی نمونه‌ای از فرش قشقایی استان فارس قالی نوعی گستردنی بافته شده از الیاف پنبه، پشم و در بعضی موارد ابریشم است که معمولاً برای پوشش زمین به کار می‌رود. از آنجا که قالی و فرش همیشه نقش‌های زیبا بر خود داشته‌اند، امروزه به جنبهٔ تزئینی آن نیز توجه می‌شود.
۲ گلیم گلیم پشم مرینوس فیرزآباد استان فارس گلیم یکی از انواع صنایع دستی زیراندازی و پوششی است که از ابریشم، موی بز، پشم گوسفند یا دیگر چهارپایان اهلی بافته می‌شود.
۳ گبه گبه استان فارس گبه یا قالیچه خرسک، فرشی از جنس قالی است که معمولاً در اندازه کوچک توسط عشایر لر و قشقایی بافته می‌شود.
۴ خاتم‌کاری شیراز خاتم‌کاری از هنرهای ظریفه و صنایع دستی ایران است که سابقه و ریشه‌ای کهن دارد.
۵ معرق‌کاری معرق‌کاری شیراز معرق‌کاری یکی از رشته‌های صنایع دستی است.
۶ منبت کاری چوب آباده منبت کاری هنر حکاکی و کنده کاری بر روی چوب بر اساس نقشه‌ای دقیق است.
۷ سفالگری ریتون نمونه‌ای از سفالگری در دوران هخامنشیان استان فارس سفالگری ساختن ظروف با گل است و به ظرف ساخته شده از این طریق سفال می‌گویند.
۸ سرامیک سرامیک استهبان
۹ کاشی معرق استان فارس معرق کاری عبارت است از قطعه‌های بریده شده کاشی که نقوش مختلف را از رنگ‌های متفاوت تراشیده و در کنار یگدیگر قرارداده و به شکل قطعاتی بزرگ درآورده و روی دیوار نصب می‌شود
۱۰ کاشی هفت‌رنگ شیراز کاشی هفت‌رنگ نوع کاشی است که اکثرأ در مساجد، عبادت گاه‌ها و مقبره‌ها همچنان منازل شخصی بکار می‌رود
۱۱ آینه‌کاری شیراز آینه‌کاری نوعی تزیین داخلی ساختمان، با چسباندن قطعه‌های کوچک آینه به شکل‌های هندسی و گل و بته‌های مختلف است.
۱۲ گچ‌بری استان فارس
۱۳ منبت‌کاری شیراز و آباده
۱۴ گیوه‌بافی گیوه آباده گیوه‌بافی یا گیوه‌دوزی از قدیمی‌ترین صنایع دستی سرزمین پارس است و طبق سندهای تاریخی بدست آمده پیشینهٔ این صنعت به حدود ۱۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.
۱۵ بوریابافی کازرون بوریابافی از نی و علف، صنعتی است که حتی از صنعت پارچه‌بافی هم کهن‌تر است.
۱۶ حصیربافی کازرون حصیربافی به معنی بافت رشته‌های حاصل از الیاف گیاهی (سلولزی) به کمک دست و ابزار ساده دستی است که طی آن محصولات مختلفی مانند زیرانداز، سفرهٔ حصیری، انواع سبد، انواع ظرف و… تولید می‌شود. حصیربافی خود بامبوبافی، مرواربافی، ترکه بافی، چم بافی و سبد بافی را نیز شامل می‌شود.
۱۷ قلم‌زنی قلم‌زنی شیراز قلم‌زنی عبارت است از تزیین و کندن نقوش بر روی اشیای فلزی به ویژه مس، طلا، نقره، برنج یا به عبارت دیگر ایجاد خطوط و نقوش به وسیله قلم با ضربه چکش و بر روی اجسام فلزی
۱۸ نقره‌کاری شیراز نقره‌کاری هنری از شاخه فلزکاری است که در آن با شکل‌دهی و کار روی مصنوع نقره یا ایجاد روکشی از آن جنس اثر هنری ایجاد می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ماهنامه سفر، «رشته‌های صنایع دستی در یک نگاه»، شماره۱۳، سال شانزدهم، دوره جدید، دی ۱۳۸۶، ص. ۴۷.