فهرست شخصیت‌های شرک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شرک مخاطبان خود را از همان فیلم موفق اول با گسترش دادن آن به عنوان مجموعه‌ای خنده دار در همه سنین به دست آورد. او یک غول سبز است که از مرداب بد بو خود را در ماجراهایی با دوست خود خر، در راه نجات دادن و سپس ازدواج با پرنسس فیونا قرار می‌گیرد.. در این پیچ و تاب، بوسه عشق واقعی برای همیشه فیونا را در شکل غول قرار می‌دهد، در حالی که مادربزرگ پری و پسرش شاهزاده چارمینگ دشمنان آن‌ها هستند. طراحان فیلم از ابتدا معنویاتی را از ابتدا تا انتهای فیلم را در نظر گرفته‌اند. در شرک ۱ با خودتان روراست باشید ؛ بخشی از یک خانواده بودن (شرک ۲)، قبول مسئولیت (شرک ۳) – در کنار خانواده خود بودن (شرک ۴) می‌باشد.

شخصیت‌های اصلی[ویرایش]

شرک[ویرایش]

شرک شخصیت اصلی فیلم است. او به این که یک غول بزرگ سبز وحشتناک است می‌بالد. او یک شخص گوشه‌نشین منزوی است تا اینکه بهترین دوست خود (خر) را پیدا می‌کند. در معامله با لرد فارکواد او و الاغ در تلاش هستند که پرنسس فیونا را از قلعه‌ای که او در ان محبوس است نجات دهند. با وجود تفاوت‌های آن‌ها شرک و فیونا عاشق می‌شوند و در انتهای فیلم اول ازدواج می‌کنند و سه نوزاد غول در فلم سوم دارند. صدای شرک(نسخه اصلی) توسط مایک مایرز و صدای آواز خواندن توسط مایکل گاف خوانده شده‌است.

خر[ویرایش]

یک خر سخنگو بهترین دوست و همراه شرک و شخصیت دوم فیلم است. او پدر نوزادان خر واژدها (دبی، کوکو، باناناز، پینات، پارفیت و اکلر) و همسر اژدها است. صدای خر (نسخه اصلی) توسط ادی مورفی، ابراز شده‌است، مگر در Scared Shrekless که توسط دین ادواردز (دین ادواردز) ابراز شده‌است. او در هر ۴ فیلم شرک حضور دارد.

پرنسس فیونا[ویرایش]

پرنسس فیونا شاهزاده‌ای از شهر خیلی خیلی دور (Far Far Away) است، دختر شاه هارولد و ملکه لیلیان، و همسر شرک در پایان فیلم اول است.. او شاهزاده‌ای زیباست که با غروب آفتاب به یک غول مبدل می‌شود.. در پایان فیلم اول، طلسم او باطل می‌شود و او برای همیشه به شکل یک غول در می‌آید وقتی که متوجه مشود شرک عشق واقعی اوست. صدای شاهزاده خانم فیونا (نسخه اصلی) توسط کامرون دیاز ابراز شده‌است، و صدای آواز خواندن او توسط رنه سندز ارائه شده‌است. درابتدای فیلم اول، فیونا به عنوان یک انسان در آینه جادویی دیده می‌شود.او اول از شرک بدش می آمد ولی با گذشت زمان عاشق او شد.

گربه چکمه پوش[ویرایش]

گربه چکمه پوش دوست شرک و همراه اوست. شخصیت گربه بر اساس نوعی تقلید مسخره آمیز از زورو است. او به لهجهٔ اسپانیایی صحبت می‌کند، معمولاً نوعی کلاه اسب دوانی روی سرش می‌گذاردو کمربندی با شمشیر، شنل سیاه کوچک، و چکمه‌هایی کوچک می‌پوشد. گربه برای اولین بار در شرک ۲ به عنوان دشمن ظاهر می‌شود و در ادامه شرک را همراهی می‌کند؛ بسیار شبیه اژدها در اولین فیلم. او اغلب برای پیروز شدن بردشمنان؛ خود را به عنوان یک گربه ناز در می‌آورد و آن‌ها را فریب می‌دهد. او همچنین رفتار گربه‌های عادی مانند بازی کردن با گلوله‌های توپ و تعقیب نقطه‌های نوررا از خود نمایش می‌دهد. صدای او در نسخه‌های انگلیسی، اسپانیایی و ایتالیایی فیلم، توسط آنتونیو باندراس (که قبلاً زورو را در دو فیلم به تصویر کشیده‌است) بیان شده‌است.

این شخصیت در فیلم (گربه چکمه پوش) ۲۰۱۱ برجسته شده و تمام وقت شخصیت گربه چکمه پوش توسط آنتونیو باندراس صداگذاری شده‌است.

شخصیت‌های منفی اصلی[ویرایش]

لرد فارکواد[ویرایش]

لرد فارکواد حاکمی کوتاه قد و فرمانروایی ظالم در قلعهٔ بزرگش در دولاک (Duloc) است. او شخصیت منفی اصلی در فیلم اول است.شخصیت او (نسخه اصلی) توسط جان لیسگو صداگذاری شده‌است.

در تلاشی پیوسته، لرد فارکواد برای پاکسازی منطقه تحت حکومت خود از موجودات افسانه ای جایزه تعیین می‌کند و آن‌ها را پس از جمع اوری به مرداب شرک تبعید می‌کند. فارکواد می‌خواهد یک پادشاه شود؛ اما چون او از تبار سلطنتی نیست، او باید با یک شاهزاده خانم ازدواج کند و تصمیم می‌گیرد که شاهزاده خانم فیونا همسر و ملکه او باشد. اما باید در ابتدا فیونا را از برج که تحت محافظت اژدها است، نجات دهد.

برای انجام دان این کار، فارکواد مسابقات انتخاب شوالیه برگزار می‌کند و برنده آن برای نجات دادن شاهزاده فیونا می‌رود. اما شرک و خر هر یک به نوبه خود و با شکست دادن شوالیه‌ها ؛ موجب می‌شوند فارکواد تصمیم می‌گیرد که شرک را به جنگ اژدها بفرستد در عوض آن، موجودات افسانه‌ای را از مرداب او خالی کند و به جای اولیه که در آن زندگی می‌کنند برگرداند. شرک فیونا را نجات می‌دهد و او را به فارکواد تحویل می‌دهد. که بلافاصله فارکواد به اوپیشنهاد ازدواج می‌دهد؛ غافل از این که او با غروب آفتاب به غول تبدیل می‌شود. شرک مراسم ازدواج را مختل می‌کند؛ و با به تأخیر انداختن یک بوسه بین فارکواد و فیونا باعث می‌شود که او هنگام غروب آفتاب او به شکل یک غول درآید. به همین دلیل فارکواد فیونا را طرد و او تهدید به زندانی کردن در برج می‌کند و مدعی می‌شود که او شاه است و حکم مرگ شرک را صادر می‌کند. قبل از اتمام این سخنان اژدها وارد کاخ حفاظت شده از طریق پنجره می‌شود و فارکواد را می خورد و لحظاتی بعد تاج فارکواد را بیرون می اندازد. به نظر می‌آید فارکواد در دولاک محبوب نبوده‌است؛ وقتی که اژدها او را خورد، توسط اهالی شهر تشویق شده‌است.

فارکواد که تصور می‌شد مرده است تا زمانی که او به عنوان روح در استودیو یونیورسال (Universal Studios) و شرک 30 دقیقه‌ای ویژه بر روی تلویزیون کانال نیکلودئون حاضر می‌شود. که در آن تلاش برای قتل شرک و خر می‌کند و به ربودن و کشتن فیونا برای اینکه فیونا ملکه روح مرده او شود. شاهزاده فیونا دوباره نجات پیدا می‌کند هنگامی که لرد فارکواد برای بار دوم توسط اژدها کشته شده‌است.

لرد فارکواد در فلش بک مرد زنجفیلی در شرک 3 و در انتهای 4 (فلش بک) حضور دارد. نام فارکواد در Shrekless به میان آمده‌است. نامی از فارکواد در شرک 2 به میان نمی‌آید.

مادربزرگ پری (فرشته نجات)[ویرایش]

فرشته نجات (با صدای جنیفر ساندرز) (Jennifer Saunders) فردی فرصت طلب و شخصیت منفی اصلی فیلم دوم، که براساس داستان سیندرلا طرح ریزی شده‌است.او به دنبال بدست آوردن بهترین‌ها برای خود و پسر او شاهزاده چارمینگ است. او اغلب متوسل به باج‌گیری و حیله‌گری را از طریق سحر و جادو برای به دست آوردن اهدافش است. او عاشق غذاخوردن است ("کسی به من غذایی سرخ شده و خوابانده شده در شکلات بدهد")، و در طول بحث خود با هارولد در کالسکه در مورد شرک، می‌بینیم که هارولد رژیم غذایی او را خراب می‌کند، به‌طوری‌که او از رستوران پسر راهب چاق (Friar's Fat Boy) غذا می‌گیرد.

حباب تم اصلی شخصیت او است. وقتی او برای اولین بارکه ظاهر می‌شود؛ توسط حباب احاطه شده برای فیونا آواز می خواند. هنگامی که شرک با استفاده از کارت‌های فرشته نجات او را برای کمک بخواهد، او دوباره توسط یک حباب با یک پیام صوتی از او که می‌گفت: "آیا روشن است؟ ایا روشن است؟"، که یک تصویر از کلبه فرشته نجات را نشان می‌داد حاضر می‌شود. پس از این که پیام به پایان می‌رسد حباب می‌ترکد. در نهایت، زمانی که مادر تعمیدی پری می‌میرد، او به صورتی گروهی از حباب‌ها می‌ترکد. او تنها شخصیت منفی اصلی زن در سری فیلم‌های شرک (و همچنین تنها شخصیت منفی که ابتدا به عنوان مادر دوم دوم، و بعد به یک شخصیت منفی تبدیل می‌شود).

فرشته نجات در فلش بک انتهای فیلم چهارم دیده می‌شود.

منابع[ویرایش]