فهرست حملات تروریستی مرتبط با داعش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

این لیست شامل حملات تروریستی و بمب‌گذاری‌های داعش از شکل‌گیری (۲۰۱۴) تا حال حاضر است.

سال عملیات کشته‌ها زخمی‌ها خلاصه عملیات
۲۰۱۴ تیراندازی در موزه یهودی بلژیک ۳ ۰ در ۲۵ می یک مرد مسلح حدود ساعت ۲ بعدازظهر به وقت محلی با یک کوله پشتی وارد موزه شد و پس از تیراندازی گریخت
تیراندازی ۲۰۱۴ به تپه پارلمان اوتاوا ۱ ۰ در ۲۲ اکتبر در جریان حمله سه مهاجم مسلح به پارلمان کانادا یک سرباز کانادایی و یکی از مهاجمان کشته شدند.
حادثه گروگان‌گیری سیدنی ۲۰۱۴ ۲ ۴ در ۱۵ دسامبر یک مهاجم مسلح به نام شیخ هارون به شرکت سازندهٔ شکلات لیندت اند اشپرونگلی در مرکز سیدنی حمله کرد و تعدادی از کارکنان و مشتریان درون کافه را به گروگان گرفت. این گروگان‌گیری پس از ۱۶ ساعت با حملهٔ پلیس به پایان رسید. همچنین خانهٔ اپرای سیدنی نیز بسته شد.
۲۰۱۵ تیراندازی شارلی ابدو ۱۲ ۱۰ در ۷ ژانویه دو مهاجم مسلح به نشریهٔ شارلی ابدو در پاریس به خاطر کشیدن کاریکاتور پیامبر اسلام حمله کردند. پس از این حمله تروریستی، گزارش‌هایی از حمله به چند مسجد و تعدادی از اماکن متعلق به مسلمانان در فرانسه منتشر شد و خبرگزاری فرانسه گزارش کرد که چند مسجد در دو شهر فرانسه هدف تهاجم افراد ناشناس قرار گرفت اما این حملات تلفاتی برجای نگذاشت.[۱]
حمله به موزه ملی باردو ۲۴ ۵۰ در ۱۸ مارس دو مهاجم مسلح به این موزه در تونس حمله کرده و گردشگران را به گروگان گرفتند. دو مهاجم مسلح به ضرب گلوله پلیس از پای درآمدند و پلیس این حمله را یک اقدام تروریستی اعلام کرد.[۲][۳] مجموع تلفات این حمله به ۲۳ تن رسید (۱۸ گردشگر خارجی، ۵ تونسی از جمله دو مهاجم) به علاوه یک سگ پلیس نیز در نتیجه این حمله کشته شد و ۵۰ تن دیگر نیز مجروح گردیدند، این واقعه مرگبارترین حادثه تروریستی تونس بشمار می‌آید.
انفجار مسجد در قطیف ۲۲ ۱۰۲ در ۲۲ مه مسجد امام علی در شهرک شیعه‌نشین القدیح از توابع استان قطیف عربستان سعودی در هنگام نماز جمعه منفجر شد. این انفجار منجر به کشته شدن ۲۲ تن و زخمی شدن ۱۰۲ تن دیگر شد.[۴][۵]
بمب‌گذاری در مسجد کویت ۲۰۱۵ ۲۷ ۲۲۷ در ۲۶ ژوئن یک مسجد شیعیان در کویت مورد حمله انتحاری قرار گرفت. این بمب‌گذاری که ادعا می‌شود توسط داعش انجام شده‌است ۲۷ کشته و ۲۲۷ زخمی برجای گذاشته است. در این حمله انتحاری ۳ تن از شهروندان ایران نیز کشته شدند.[۶]
حملات سوسه ۲۰۱۵ ۳۹ ۳۸ در ۲۶ ژوئن دو هتل توریستی که اکثراً اتباع بریتانیایی در آن بودند در بندر القنطاوی در شمال سوسه مورد حمله مهاجمان قرار گرفتند.
بمب‌گذاری سوروچ ۲۰۱۵ ۳۲ ۱۰۴ در ۲۰ ژوئیه بیرون مرکز فرهنگی آمارا در منطقه سوروچ در استان شانلی‌اورفه ترکیه هدف بمب‌گذاری قرار می‌گیرد.
بمب‌گذاری کامیونی ۲۰۱۵ بازار بغداد ۷۶ ۲۱۲ در ۱۳ اوت یک کامیون یخچال دار در بازار مواد غذایی شهرک صدر بغداد منفجر شد. داعش مدعی مسئولیت این حمله شد،[۷][۸] و اعلام کرد «خدا سربازان دولت اسلامی را قادر ساخت، یک کامیون پارک شده را در یک گردهمایی مرتدها در شهرک صدر یکی از مهمترین مناطق با اکثریت شیعه منفجر کنند.»[۹]
بمب‌گذاری‌های ۲۰۱۵ آنکارا ۱۰۵ ۴۰۰ در ۱۰ اکتبر دو بمب‌گذار انتحاری خود را در میان راهپیمایان (صلح برای دموکراسی) در مقابل ایستگاه مرکزی راه‌آهن آنکارا خود را منفجر کردند.
حملات بیروت ۲۰۱۵ ۴۵ ۲۳۹ در ۱۲ نوامبر دو مهاجم انتحاری خود را در برج البراجنه در منطقه شیعه‌نشین ضاحیه در جنوب بیروت خود را منفجر کردند.
حملات نوامبر ۲۰۱۵ پاریس ۱۳۰ ۳۶۸ در شب ۱۳ نوامبر یک رشته حملات به هم پیوسته شامل حمله انتحاری، گروگانگیری، تیراندازی دسته جمعی در مناطق یک، ده و یازده پاریس در مناطقی مانند استادیوم استاد دو فرانس، بلوار ولتر، روبیشا، شمال پاریس، تئاتر بتکلان انجام شد که خونین‌ترین حملات تروریستی تاریخ فرانسه بود. این حمله منجر به کشته شدن ۱۳۰ نفر[۱۰] و مصدومیت ۳۶۸ نفر شد.[۱۱] این حملات تروریستی در نزدیکی ورزشگاه استاد دو فرانس[و ۱] در سن دنی، سن سن دنی،[و ۲] شمال پاریس، و ایل دو فرانس به وقوع پیوست[۱۲] حداقل سه انفجار جداگانه و شش تیراندازی در محدودهٔ پاریس گزارش شد، و یک گروگان‌گیری در تئاتر بتکلان انجام شد که بین ۶۰ تا ۱۰۰ نفر گروگان گرفته شده‌بودند.[۱۳]
تیراندازی ۲۰۱۵ سن برناردینو ۱۴ ۱۸ در ۲ دسامبر دو مهاجم مسلح مهمانی مرکز بهداشت عمومی شهرستان سن برناردینو ایالات متحده آمریکا را هدف قرار دادند. سید رضوان فاروق، بازرس مسئول رسیدگی به رستوران‌ها در سازمان بهداشت بخش سن برناردینو، و همسرش تشفین مالک روز چهارشنبه به یک جشن تعطیلات که همکاران رضوان فاروق در آن حضور داشتند، حمله کردند. طبق این گزارش‌ها، رضوان فاروق در این جشن حضور داشته‌است اما از محل جشن خارج شده و سپس مسلح به همراه همسرش به این محل بازگشته بود و حاضران را به رگبار بستند.[۱۴]

به گفته پلیس، این دو نفر ۷۵ گلوله به سمت حاضران شلیک کردند.[۱۴]

۲۰۱۶ بمب‌گذاری ژانویه ۲۰۱۶ استانبول ۱۰ ۱۵ در ۱۲ ژانویه یک مهاجم انتحاری خود را در میدان تاریخی سلطان احمد در نزدیکی مسجد کبود و در میان گردشگران منفجر کرد.
حملات ۲۰۱۶ جاکارتا ۷ ۱۹ در ۱۴ ژانویه چندین انفجار انتحاری و تیراندازی توسط ۱۰ تا ۱۴ مهاجم در بازار ساریناه جاکارتای اندونزی اتفاق افتاد.
حمله مسجد محاسن ۵ ۱۸ در ۲۹ ژانویه مسجد امام رضا (محاسن) شهر المبرز از شهرستان احصاء عربستان سعودی توسط یک مهاجم مسلح مورد عملیات انتحاری و تیراندازی قرار گرفت.
بمب‌گذاری ۲۰۱۶ شهر سیده زینب ۶۰ ۱۱۰ در ۳۱ ژانویه چند بمب‌گذاری در نزدیکی حرم زینب کبری در شهر سیده زینب در بخش جنوبی ریف دمشق در سوریه توسط دو مهاجم مسلح انجام شد.
بمب‌گذاری فوریه ۲۰۱۶ آنکارا ۲۸ ۶۱ در ۱۷ فوریه یک بمب در نزدیکی اتوبوس حامل نظامیان و در نزدیکی ستاد ارتش و پارلمان ترکیه منفجر شد.
انفجار فوریه ۲۰۱۶ بغداد ۷۰ ۱۰۰ در ۲۸ فوریه انفجار دوگانه‌ای توسط موتور سیکلت در بازار مریدی بغداد انجام شد.
بمب‌گذاری مارس ۲۰۱۶ استانبول ۵ ۳۶ در ۱۹ مارس یک مهاجم انتحاری خود را در خیابان استقلال استانبول منفجر کرد.
حملات مارس ۲۰۱۶ بروکسل ۳۴ ۱۳۶ در ۲۲ مارس سه مهاجم انتحاری خود را در فرودگاه بروکسل و ایستگاه مترو مالبیک در بلژیک منفجر کردند.
بمب‌گذاری ۲۰۱۶ سماوه ۳۳ ۷۵ در ۱ مه دو خودروی بمب‌گذاری شده به صورت دوگانه در جنوب عراق و سماوه منفجر شدند.
بمب‌گذاری مه ۲۰۱۶ غازی عینتاب ۲ ۲۳ در ۱ مه یک حمله انتحاری و یک انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در مقابل ستاد مرکزی پلیس غازی عینتاب ترکیه انجام شد.
بمب‌گذاری‌های ۱۱ مه ۲۰۱۶ بغداد ۶۴ ۸۷ در ۱۱ مه چهار عملیات انتحاری و خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شرق شهرک صدر در شما بغداد، منطقه کاظمین، منطقه جامعه در غرب بغداد و خیابان ربیع در غرب بغداد انجام شد.
بمب‌گذاری ژوئن ۲۰۱۶ استانبول ۱۱ ۳۶ در ۷ ژوئن یک بمب در مرکز استانبول در نزدیکی مسجد شاهزاده و ایستگاه مترو ونچیلر منفجر شد.
تیراندازی باشگاه شبانه اورلندو ۲۰۱۶ ۴۹ ۵۳ در ۱۲ ژوئن یک مهاجم مسلح به باشگاه همجنسگرایان شهر اورلندو در ایالت فلوریدا ایالات متحده آمریکا حمله کرد.
حمله در فرودگاه آتاتورک استانبول ۴۵ ۲۳۸ در ۲۸ ژوئن سه مهاجم اقدام به تیراندازی در پارکینگ و عملیات انتحاری در پایانه ورودی پروازهای بین‌المللی در فرودگاه بین‌المللی آتاتورک کردند.
حمله ۲۰۱۶ داکا ۲۸ ۵۰ در ۱ ژوئیه هفت شبه نظامی اقدام به تیراندازی، پرتاب بمب و گروگانگیری در محلهٔ گلشن در داکا، پایتخت بنگلادش کردند.
بمب‌گذاری ژوئیه ۲۰۱۶ بغداد ۲۱۳ ۲۰۰ در ۳ ژوئیه دو بمب در محله‌های کراده و شعب در بغداد منفجر شدند.
حمله ۲۰۱۶ نیس ۸۶ ۱۵۰ در ۱۴ ژوئیه در جریان جشن روز ملی فرانسه در شهر نیس در جنوب این کشور، یک فرد مهاجم با یک کامیون به جمعیت حاضر در جشن حمله کرد.
حمله به مسافران قطار وورتسبورگ ۲۰۱۶ ۰ ۵ در ۱۸ ژوئیه یک فرد مهاجم با چاقو و تبر به قطاری در بین ترویشتلینگن و وورتسبورگ حمله کرد.
تیراندازی ۲۰۱۶ مونیخ ۱۰ ۲۱ در ۲۲ ژوئیه یک مهاجم مسلح اقدام به تیراندازی در مرکز خرید المپیا در دهکده المپیک در شمال غرب مونیخ آلمان کرد.
بمب‌گذاری ۲۰۱۶ کابل ۸۰ ۲۳۱ در ۲۳ ژوئیه سه عامل انتحاری خود را در محلهٔ دهمزنگ کابل در هنگام برگزاری تظاهرات (جنبش روشنایی) منفجر کردند.
بمب‌گذاری ۲۰۱۶ آنسباخ ۰ ۱۲ در ۲۴ ژوئیه یک عامل انتحاری خود را در ورودی جشنواره موسیقی آنسباخ در آلمان منفجر کرد.
انفجار اوت ۲۰۱۶ کویته ۹۳ ۱۰۰ در ۸ اوت یک عامل انتحاری خود را در تشییع جنازهٔ یک وکیل ارشد ترور شده منفجر کرد.
بمب‌گذاری انتحاری نوامبر ۲۰۱۶ حله ۸۰ ۵۰ در ۲۴ نوامبر یک کامیون بمب‌گذاری شده در پمپ بنزینی در حله عراق در محل بازگشت زائران اربعین منفجر شد که نتیجه آن ۸۰ نفر کشته و بیش از ۵۰ تن مجروح گردیدند، این حمله در حالی رویداد که بسیاری از زائران شیعه پیاده‌روی اربعین در مسیر برگشت به ایران بودند.[۱۵][۱۶][۱۷][۱۸]
بمب‌گذاری کلیسای جامع ارتدوکس قبطی سنت مارک ۲۵ ۴۹ در ۱۱ دسامبر یک بمب درون این کلیسا منفجر شد.
حمله کامیونی ۲۰۱۶ بازار کریسمس برلین ۱۲ ۴۸ در شب ۱۹ دسامبر یک مهاجم با کامیون اسکانیا به بازار کریسمس در برایتشایدیلاتز برلین در آلمان حمله کرد و مردم را زیر گرفت.
۲۰۱۷ حمله به کلوب شبانه استانبول ۲۰۱۷ ۳۹ ۶۹ در ۱ ژانویه یک مهاجم مسلح اقدام به حمله و تیراندازی گسترده در کلوب شبانه رینا در محله بشیکتاش استانبول کرد.
بمب‌گذاری انتحاری ۲۰۱۷ سیهون ۹۰ ۳۰۰ در ۱۶ فوریه یک مهاجم انتحاری خود را در زیارتگاهی متعلق به صوفیان در شهر سیهون پاکستان منفجر کرد.
حمله مارس ۲۰۱۷ کابل ۵۱ ۷۰ در ۸ مارس یک حملهٔ تروریستی بسیار پیچیده به بیمارستان چهارصد بستر در کابل انجام می‌شود.
حمله ۲۰۱۷ وست‌مینستر ۴ ۴۰ در ۲۲ مارس یک مهاجم با خودروی خود به در کاخ وست‌مینستر می‌کوبد و پس از پیاده شدن اقدام به حمله به حاضران با چاقو در حیاط مرکزی کاخ وست‌مینستر و میدان پارلمان می‌کند.
حمله ۲۰۱۷ متروی سن پترزبورگ ۱۴ ۴۵ در ۳ آوریل یک مهاجم انتحاری اقدام به منفجر کردن خود در بین ایستگاه‌های سنایا پلوشاد و مؤسسه فناوری متروی سن پترزبورگ کرد. تلفات این حادثه به ۱۴ تن رسید.[۱۹][۲۰][۲۱][۲۲][۲۳] حداقل ۴۵ تن نیز در این حمله زخمی شده‌اند.[۲۴][۲۵][۲۶]
حمله ۲۰۱۷ استکهلم ۵ ۱۵ در ۱۷ آوریل یک مهاجم با کامیون ربوده شده عمداً در خیابان دروتنین گاتان در استکهلم سوئد مردم را زیر گرفت.
بمب‌گذاری‌های ۲۰۱۷ مصر ۴۵ ۱۳۶ در ۹ آوریل دو مهاجم انتحاری خود را در کلیسای ارتدوکس قبطی سنت مارک منفجر کردند. این حادثه ۴۵تن کشته[۲۷] و ۱۳۶ تن نیز زخمی شده‌اند.
تیراندازی ۲۰۱۷ به افسران پلیس پاریس ۰ ۱ در ۲۰ آوریل یک مهاجم مسلح با اسلحه کلاشنیکف سه پلیس را در بلوار شانزلیزه پاریس هدف قرار داد.
بمب‌گذاری ۲۰۱۷ منچستر آرنا ۲۲ ۵۹ در ۲۲ مه یک بمب در خارج سالن منچستر آرنا پس از پایان کنسرت آریانا گرانده منفجر شد. بمب‌گذاری حدود ساعت ۲۲:۳۵ BST اتفاق افتاد[۲۸] که باعث کشته شدن ۲۲ تن و مجروح شدن بیش از ۵۹ تن شد. گمان می‌رود[۲۹]حدود ۲۱۰۰۰ تن در محل حضور داشته‌اند.[۳۰]
حمله ۲۰۱۷ منیا ۲۹ ۲۲ در ۲۶ مه یک گروه مسلح به اتوبوس حامل مسیحیان قبطی در منیا مصر حمله کردند. در این حمله دست‌کم ۲۹ نفر کشته[۳۱] و ۲۲ نفر دیگر زخمی شدند.[۳۲][۲۲][۳۳][۳۴]
حمله جوزای ۱۳۹۶ کابل ۹۰ ۴۶۳ در ۳۱ مه یک مهاجم انتحاری خود را در چهارراه زنبق در محلهٔ وزیر اکبرخان کابل منفجر کرد.
حملات ژوئن ۲۰۱۷ لندن ۷ ۴۸ در ۳ ژوئن سه مهاجم اقدام به زیر گرفتن مردم با یک دستگاه کامیون در پل لاندن بریچ لندن د حمله به مردم با چاقو در محله بارومارکت لندن کردند. پلیس لندن در اطلاعیه‌ای گفت که سه مهاجم ابتدا با یک کامیونت حمله را روی پل لاندن بریج با زیر گرفتن عابران آغاز کرده‌اند و بعد به منطقه بارو مارکت رفته و با چاقو به یک پلیس ترافیک و مشتریان یک رستوران در منطقه واوکس‌هال حمله کرده‌اند.[۳۵][۳۶]
حملات ۱۳۹۶ تهران ۱۷ ۵۲ در ۷ ژوئن ۵ مهاجم مسلح اقدام به حمله و تیراندازی و عملیات انتحاری در مجلس شورای اسلامی و حرم روح‌الله خمینی در تهران در ایران کردند.
حمله انتحاری اسد ۱۳۹۶ هرات ۳۵ ۶۲ در ۱ اوت ۲۰۱۷ دو مهاجم انتحاری در مسجد جوادیه شهر هرات افغانستان پس از کشتن محافظان خود را منفجر کردند
انفجار اوت ۲۰۱۷ کویته ۱۵ ۳۴ روز شنبه ۱۲ اوت ۲۰۱۷ یک موتورسوار انتحاری که به خود ۲۵ کیلوگرم مواد منفجره بسته بود به یک کامیون نظامی می‌زند و منفجر می‌شود. این انفجار در یک بازار شلوغ وقوع پیوست.
حمله بارسلونا ۲۰۱۷ ۱۵ ۱۳۰ در ۱۷ اوت ۲۰۱۷ یک وانت ون به خیابان لا رامبلا، بارسلون حمله کرده و جمعیت حاضر در پیاده‌رو را زیر گرفت.
۲۰۱۸ بمب‌گذاری نوروز ۱۳۹۷ کابل ۳۳ ۶۵ در ۲۱ مارس ۲۰۱۸ مقارن با نوروز، یک عامل انتحاری خود را در کابل منفجر کرد که مسئولیت این عملیات توسط داعش برعهده گرفته شد.
حملات انتحاری ۲۰۱۸ سورابایا ۱۳ ۴۱ در روز های ۱۳ و ۱۴ مه ۲۰۱۸ ساعت ۷ صبح زمانی که مسیحیان برای نماز و نیایش به کلیساهای "مریم مقدس"، "پنتاکوسال" و "دیپونگورو" در شهر سورابایای اندونزی، سه حمله انتحاری به این سه کلیسا صورت گرفت و همزمان ۵ نفر که اعضای یک خانواده بودند سوار بر دو موتور به یک ایستگاه پلیس در این شهر حمله کرده و خود را منفجر کردند.
بمب‌گذاری ۳۰ آوریل ۲۰۱۸ کابل ۳۰ ۴۹ در روز دوشنبه ۳۰ آوریل ساعت ۸ صبح بمبی توسط یک موتورسوار انتحاری سوار بر موتور در مقابل یک کلاس آموزشی زبان انگلیسی در کابل در منطقه‌ای که دفتر ریاست امنیت ملی، مقر فرماندهی ناتو و سفارت آمریکا قرار دارند منفجر شد، و به فاصله نیم ساعت بعد از انفجار اول که خبرنگاران نیز در محل وقوع حادثه جمع شده بودند انفجار دوم به وقوع پیوست. حمله‌کننده انتحاری دوم، خود را خبرنگار معرفی نموده و دوربین ویدیویی هم با خود داشت. فرد انتحاری دوم خود را در میان کسانی‌که به زخمی‌ها کمک می‌کردند منفجر ساخت.
مجموع ۵۸ ۲۱۳۶ ۵۳۶۶

منابع[ویرایش]

 1. http://www.bbc.co.uk/persian/world/2015/01/150108_l03_paris_metro_shooting.shtml
 2. "21 dead in Tunisia attack, Including Gunmen". aljazeera.com. Retrieved 19 March 2015.
 3. Marszal, Andrew (18 March 2015). "Gunmen 'take hostages' in attack on Tunisia parliament". The Telegraph. Retrieved 18 March 2015.
 4. السعودیة.. عملیة انتحاریة فی مسجد تقتل وتصیب 119 شخصاً - قناة العربیة
 5. تغریدة الحساب الرسمی لوزارة الصحة السعودیة - تویتر
 6. «سه ایرانی در حمله انتحاری کویت کشته شده‌اند». بی‌بی‌سی فارسی. دریافت‌شده در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۵.
 7. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام reuters1 وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 8. "Truck Bombing at Baghdad Market Kills 62; IS Claims Blast". 13 August 2015. Retrieved 13 August 2015.
 9. "Truck Bomb Kills About 60 at Market in Baghdad Neighborhood of Sadr City". The New York Times. 13 August 2015. Retrieved 13 August 2015.
 10. Paris attacks death toll rises to 130 - RTÉ News
 11. Injuries from Paris attacks will take long to heal - CBS News
 12. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام Nossiter 2015 وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 13. BFM TV, live coverage, 13 November 2015
 14. ۱۴٫۰ ۱۴٫۱ «یک ایرانی‌تبار در میان قربانیان تیراندازی کالیفرنیا». رادیو فردا.
 15. "More than 80 killed, mostly Iranian pilgrims, in truck bomb attack near Baghdad".
 16. "Suicide Truck Bomb Kills More Than 80 in Iraq, Most of Them Iranian Pilgrims". Reuters. 24 November 2016 – via The New York Times.
 17. "Suicide truck bomb kills more than 80 in Iraq, most of them Iranian pilgrims". 24 November 2016 – via Reuters.
 18. "Iraq suicide bomb: Shia pilgrims among nearly 80 dead". 24 November 2016 – via www.bbc.com.
 19. "Число жертв теракта в Петербурге выросло до 14 человек [Number of fatalities of the terrorist act in Petersburg has grown to fourteen people". Meduza. Meduza. 4 April 2017. Retrieved 4 April 2017. В результате взрыва в метро Санкт-Петербурга погибли 14 человек, сообщила министр здравоохранения России Вероника Скворцова. [In the aftermath of explosion in the metro of Saint Petersburg 14 people have died, reported by the minister of health of Russia Veronika Skvortsova]
 20. "Signs of terror attack in St. Petersburg subway blast obvious — Kremlin". TASS. Saint Petersburg. 4 April 2017. Retrieved 4 April 2017. The Russian Investigative Committee has qualified the blast as a terrorist attack, but other versions are looked into.
 21. MacFarquhar, Neil; Nechepureneko, Ivan. "Explosion in St. Petersburg Metro Kills at Least 10". nytimes.com. The نیویورک تایمز. Retrieved 3 April 2017.
 22. ۲۲٫۰ ۲۲٫۱ "Взрыв в метро Санкт-Петербурга: погибли 10 человек". BBC Russia (به Russian). 3 April 2017. Retrieved 3 April 2017. Unknown parameter |trans_title= ignored (help) خطای یادکرد: برچسب <ref> نامعتبر؛ نام «BBC1» چندین بار با محتوای متفاوت تعریف شده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 23. "В петербургской больнице скончались двое пострадавших при взрыве в метро". ria.ru (به روسی). Retrieved 3 April 2017. Unknown parameter |trans_title= ignored (help)
 24. "St Petersburg metro explosions kill ten - media". BBC. 3 April 2017. Retrieved 3 April 2017.
 25. "At least 10 people may have been killed by Russia metro blast: TASS". Reuters. 3 April 2017. Retrieved 3 April 2017.
 26. "Explosion in St. Petersburg Metro, fatalities confirmed (GRAPHIC IMAGES)". Russia Today. 3 April 2017. Retrieved 3 April 2017.
 27. «داعش مسئولیت حمله انتحاری به دو کلیسا در مصر را برعهده گرفت».
 28. "Deaths confirmed after Manchester Arena blast reports". بی‌بی‌سی نیوز. 22 May 2017. Retrieved 22 May 2017.
 29. "'Two explosions' heard at Ariana Grande concert in Manchester". ایندیپندنت. 22 May 2017. Retrieved 23 May 2017.
 30. Malkin, Bonnie (22 May 2017). "Manchester attack: city mobilises to help concert-goers with offers of rooms and free rides". گاردین. Retrieved 23 May 2017.
 31. داعش مسئولیت حمله به اتوبوس قبطیان مصر را به عهده گرفت
 32. "Children among dozens killed as masked gunmen ambush convoy of Egyptian Coptic Christians".
 33. "Dozens dead as gunmen attack bus of Coptic Christians in Egypt". The Telegraph. Retrieved 26 May 2017.
 34. "Gunmen Attack Coptic Christian Convoy in Egypt, Killing at Least 20". The New York Times. Retrieved 26 May 2017.
 35. «وقوع دو حمله تروریستی در لندن».
 36. «لحظه‌به‌لحظه با حملات لندن: شش کشته در حملات با خودرو و چاقو».


خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «و» وجود دارد، اما برچسب <references group="و"/> متناظر پیدا نشد. ().