فهرست بها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فهرست بها (انگلیسی: List price‎) فهرستی از قیمت‌های مختلف از حجم واحد مصالح یا خدمات قابل ارائه پیمانکاران عمرانی می‌باشد. برای محاسبه هزینه کلی یک پروژه، بر اساس یک فهرست بهای پایه، کافیست حجم‌های مربوط به آن پروژه را، در میزان قیمت مشخص شده آنها در فهرست بها ضرب گردد و مجموع آنها قیمت پروژه، بر اساس فهرست بهای آن سال، خواهد بود.

اگر ندانید فهرست بها چیست پايه انجام معاملات در اجرای طرح‌های عمرانی را نمی دانید.

فهرست بها قيمت‌هايی است كه به استناد ماده ۲۳ قانون برنامه و بودجه توسط سازمان مديريت و برنامه‌ريزی در قالب فهرست بها‌ به صورت سالانه تهيه و به دستگاه‌های اجرايی ابلاغ می شود

مطابق تبصره ۱ ماده ۸۰ قانون محاسبات عمومی مبنای تهيه برآورد اوليه می گردد.

مستند به بند ۳-۲-۱ دستورالعمل شماره ۷۱۴۰ مورخ ۱۳۷۷/۱۲/۲ سازمان مديريت و برنامه‌ريزی استفاده از قيمت‌های پايه كه برای آن‌ها از طرف سازمان فهرست بها تهيه شده الزامی است.

در واقع فهرست بها به معنی مقدار ریالی حجم واحد مصالح و یا خدمات قابل ارائه پیمانکاران است که هر ساله توسط سازمان برنامه و بودجه (معاونت راهبردی ریاست جمهوری) تعیین خواهد شد.[۱]

در ایران، هر سال سازمان برنامه و بودجه، فهرست بهای واحد رشته‌های مختلف پروژه‌های عمرانی را منتشر می‌کند. در این فهرست‌های بها، قیمت (بهای) واحد، مثل یک متر مکعب خاک‌برداری یا یک متر مکعب بتن با عیار ۲۵۰ و غیره، به ریالمابازای هر واحد مربوط به آن کار عمرانی نوشته می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. «فهرست بها چیست». ساختمون 24. ۲۰۲۰-۰۵-۱۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۳۱.