بخش فندرسک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از فندرسک)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بخش فِندِرِسک یکی از بخش‌های شهرستان رامیان در استان گلستان ایران است.[۱] فندرسک در ۵۰ کیلومتریِ شرقِ گرگانِ کنونی ست و از چندین روستا شامل دارکلاته، سعدآباد،جعفرآباد نامتلو، شفیع‌آباد، نقی‌آباد، شیرآباد، بلوچ آباد سیاه خان و شهر خان ببین تشکیل شده‌است.

نامشناسیِ فِندِرِسک[ویرایش]

این واژه از دو بخشِ فِندِر (از ترفند که در اینجا به معنی محل دیدن یا دیده شدن) و اِسک که به معنیِ سپیدان دژ تشکیل شده و بمعنایِ جایگاهِ دیده شدن است و برخی گویند فندرسک به معنای دیوسپید می‌باشد (غار دیوسپید شاهنامه در منطقه فندرسک و در شیرآباد قرار دارد و سمندر قرمز در حال انقراض این غار نیز در شاهنامه آمده‌است.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

  • بخش فندرسک شهرستان رامیان به دو دهستان تقسیم می‌گردد:
    • فندرسک جنوبی
    • فندرسک شمالی

شهر: خان ببین و روستاهای آن عبارتند ازدارکلاته، نقی‌آباد ـ شفیع‌آباد ـ سعدآباد فندرسک ـ جعفرآبادنامتلو - همت‌آباد فندرسک - محمدآباد فندرسک

جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش فندرسک در سال۱۳۹۵ برابر با ۳۶۴۷۲ نفر بوده‌است.[۲]

گویشِ فندرسکی[ویرایش]

مردم منطقه فندرسک، باگویشی خاص سخن می‌گویند که شاخه‌ای از زبان پارسی است که به گویش گرگانی نزدیکی بسیار داردو بدان گویش فندرسکی می‌گویند.

فندرسک یکی از بلوکات استرآباد[ویرایش]

در زمان قاجار ایران به ۴ ایالت و ۱۲ ولایت تقسیم شده بود و منطقه یا سرزمین استرآباد یکی از آن ولایات بود که به ۸ یا ۷٫۵ بلوک به نام‌های انزان، سدن رستاق، استراّباد، شاهکوین و ساور، دهات ملک، کتول، فندرسک، و کوهسار تقسیم شده بود.

پانویس[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
  2. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد». مرکز آمار ایران. ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.

جستارهای وابسته[ویرایش]