فمینیسم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
روز جهانی زنان تظاهرات در داکا، بنگلادش، ۸ مارس ۲۰۰۵

فمینیسم (به انگلیسی: Feminism) گستره‌ای از جنبش‌های سیاسی، ایدئولوژی‌ها و جنبش‌های اجتماعی است که هدفی مشترک را دنبال می‌کنند: تعریف، برقراری و دستیابی به سطحی از حقوق زنان که در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، شخصی و اجتماعی، با مردان برابر باشد.[۱][۲] این هدف شامل تلاش برای برقراری فرصت‌های برابر برای زنان در اشتغال و برابری حقوق مادی به ازای کار برابر با مردان می‌شود.

فعالینِ حقوقِ زنان (فمنیست‌ها) باور دارند که جنسیت در زندگی انسان‌ها نباید عاملی تعیین‌کننده برای جایگاه اجتماعی، سیاسی و اقتصادیِ آنها باشد، زیرا باور دارند زن و مرد باید از حقوق برابری در زمینه‌های مختلف برخوردار باشند و به برابری جنسیتی معتقدند.

فمینیسم بیش‌ترین تمرکزِ خود را معطوف به تهدیدِ نابرابری‌های جنسیتی و پیش‌بردِ حقوق، علایق و مسایل زنان کرده‌است. فمینیسم عمدتاً از قرن ۲۰ میلادی با «انتشار اولین اساس‌نامه حقوق بشر» پدید آمد. زمانی که مردم به‌طور گسترده‌ای این امر را پذیرفتند که زنان در جوامع مرد محور، سرکوب می‌شوند. بخشی از حقوقِ زنان دربرگیرندهٔ این موارد می‌شود:

تمامیتِ بدنی و خودمختاری، حقِ رأی، حقِ کار، حقِ دستمزدِ برابر به‌خاطرِ کارِ برابر، حقِ مالکیت، حقِ تحصیل، حقِ شرکت در ارتش، حقِ مشارکت در قراردادهای قانونی و در نهایت؛ حقِ سرپرستیِ فرزندان، حقِ ازدواجِ آزادانه و آزادیِ مذهبی، و آزادی در برابر تمام تصمیمات، حق انجام کارها بدون اجازه همسر یا پدر، حق خروج از کشور بدون اجازه ی همسر.[۳]

مقدمه[ویرایش]

یکی از لگوهای فمینیسم

در طی یک قرن و نیم، جنبش رو به رشد زنان هدف خود را تغییر ساختارهای اقتصادی-اجتماعی و سیاسی مبتنی بر تبعیض جنسیتی علیه زنان قرار داده‌است.

فمینیست‌های اولیه را به اصطلاح «موج اوّل فمینیسم» می‌نامند. نهضت‌های حق‌طلبانهٔ زنان تا سال ۱۹۶۰ جزو موج اوّل هستند. اولین آثار زنان در این موج از نقش محدود زنان انتقاد می‌کند، بدون این‌که لزوماً به وضعیت نامساعد آن‌ها اشاره کند یا مردان را از این بابت سرزنش کند. موج اوّل فمینیستی با روشنگری‌های مری ولستون کرافت و بیانیهٔ ۳۰۰ صفحه‌ای‌اش در سال ۱۷۹۲ در انگلستان آغاز شد. یکی از کمپین‌های عموماً موفق فمینیست‌ها، جنبش دستیابی به حق رأی بود که به وسیلهٔ فعالانی چون املین پنکهرست رهبری می‌شد. پنکهرست جزو دسته‌ای از زنان بود که پیش از جنگ جهانی اول در کمپین بعضاً خشونت‌آمیزی برای دستیابی به حق رأی برای زنان فعالیت می‌کردند. زنان انگلیسی و آلمانی در پایان جنگ جهانی اول به حق رأی دست پیدا کردند، اما در فرانسه و ایتالیا، تا پایان جنگ جهانی دوم حق رأی نداشتند. حق مالکیت و حق طلاق از دیگر خواسته‌های موج اول فمینیسم برای دستیابی زنان به حقوق برابر بود.

با این وجود، با استیفای حق رأی به زنان، بحث حضور زنان در حوزهٔ عمومی پایان نیافت و مدت‌ها پس از این بود که زنان توانستند در عرصهٔ عمومی (هم‌چون کار در ادارات دولتی) شرکتی فعال‌تر داشته‌باشند. در همین راستا و پس از موفقیت کمپین حق رأی زنان، برخی از زنان موج دومی را به راه انداختند که بر محدودیت‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی حاکم بر زنان تمرکز داشت. این مرحله از فمینیسم، به ویژه در فرانسه و انگلستان، به واسطهٔ آثار سیمون دو بووار و ویرجینیا وولف تأثیرگذار بود. هر دوی این نویسندگان، زنان را به پیگیری حقوق فرهنگی خود، فراتر از صرف حقوق سیاسی، تشویق می‌کردند. نابرابری رسمی و غیررسمی در خانواده، محل کار و حقوق مربوط به باروری و زنانه نگری و فراتر رفتن در علم و فلسفه از خواسته‌های موج دوم فمینیسم بود.

در اواخر قرن بیستم، نویسندگانی چون جولیا کریستوا، لوس ایریگری و سایرین در موج سوم فمینیسم، نویسندگانی چون دو بووار را به خاطر نادیده گرفتن ساختارهای ژرف زبان و ناخودآگاه انسان که به باور موج سوم مانع آزادی زنان است، نقد کرده‌اند. این نویسندگان تأکید بیشتری بر زنانگی و ویژگی‌های بدن زنان دارند و بر این باورند که نویسندگان موج دوم، هم‌چنان مردان را مدل زنان قرار داده‌اند و ساختارهای مردانهٔ زبان را به قدر کافی نکاویده‌اند. موج سوم فمینیسم دفاع از تنوع و تغییر و تأکید به اینکه زنان از رنگ‌ها، قومیت‌ها، ملیت‌ها، ادیان و پیشینه‌های فرهنگی متفاوت می‌آیند، را سرلوحه کار خود قرار داد. فمینیسم سعی می‌کند تا ضمن درک دلایل نابرابری‌های موجود، تمرکز خود را به سیاست‌های جنسیتی، معادلات قدرت و جنسیت معطوف نماید.

موضوع‌های کلّی مورد توجه فمینیسم تبعیض، رفتار قالبی، و مردسالاری یا پدرسالاری هستند. فعالان فمینیست به مواردی مانند برابری جنسیتی، حقوق تولیدمثلی، خشونت خانگی، برابری دستمزد، آزار جنسی، و تبعیض جنسیتی می‌پردازند.

جوهرهٔ فمینیسم آن است که حقوق، مزیت‌ها، مقام و وظایف نبایستی از روی جنسیت مشخص شوند. به رغم این‌که بسیاری از رهبران فمینیسم زنان بوده‌اند ولی این بدان معنا نیست که تمام فمینیست‌ها زن هستند.

تمام فمینیست‌ها به اصل موضوع تلاش برای احقاق حقوق زنان معتقد هستند، ولی در مورد علل این ستم‌دیدگی و روش‌های مبارزه با آن اختلاف وجود دارد و همین مسئله موجب همراهی فمینیسم با پسوندهای متفاوت شده‌است.[۴]

فمینیسم[ویرایش]

واژهٔ «فمینیسم» و «فمینیست» برای اولین بار در فرانسه و هلند در سال ۱۸۷۲ ظاهر شد،[۵] بریتانیا در دههٔ ۱۸۹۰، و ایالات متحده در سال ۱۹۱۰،[۵][۶] و فرهنگ انگلیسی آکسفورد لیست ۱۸۹۴ را به عنوان سال ظهور برای اولین بار از «فمینیست» و ۱۸۹۵ برای «فمینیسم» استفاده کردند.[۷]

در اوایل قرن بیستم میلادی و در جریان موج اول فمینیسم و تلاش برای کسب حق رأی، عدهٔ زیادی از زنان خود را فمینیست نامیدند. واژه‌ای که با آغاز دهه‌های شصت و هفتاد میلادی و اوج گرفتن موج دوم جنبش‌های اجتماعی جای خودش را در ادبیات، سیاست، هنر، تاریخ، اقتصاد، حقوق، انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی نیز باز کرد. در واقع فمینیسم در پی نقد همهٔ اندیشه‌ها بود.

عکسی از اعتراض زنان در سال ۱۹۳۵ در راستای اعطای حق رای به ایشان

در پاسخ به سؤالی در بارهٔ چیستی فمینیسم، پاسخی جامع نمی‌توان داد. گروهی آن را جنبشی سازمان یافته برای به دست آوردن حقوق زنان قلمداد می‌کنند، گروهی آن را چشم‌اندازی در پی رفع کردن فرودستی، ستم، نابرابری‌ها و بی عدالتی‌ها علیه زنان می‌دانند و گروهی نیز آن را یک ایدئولوژی می‌پندارند که هدفش نه فقط برابری زنان و مردان که دگرگون‌سازی تمام ساختارهای اجتماعی است. با وجود تعریف‌های گوناگون، فمینیست‌ها همگی معتقدند که به زنان به خاطر جنس شان (جنسیت شان) ظلم شده‌است. برخی از اشکال اولیه فمینیسم مورد انتقاد قرار داده شده‌است و این موضوع منجر به ایجاد اشکال قومی خاص یا چند فرهنگی فمینیستی‌ شده‌است.[۸]

خواسته‌های فمینیست‌ها در دوره‌های مختلف[ویرایش]

دستگیریِ یک سافراجت در لندن ۱۹۱۴ میلادی. سافروجت‌ها برای بدست‌آوردنِ حقِ رأی برای زنان بهم پیوسته بودند.

فمینیست‌های نخستین خواستار طیف وسیعی از حقوق قانونیِ شهروندی، از جمله حقِ رای، حقِ مالکیت، حقِ سرپرستی کودک و حقِ طلاق بودند. از زمان جنگ داخلی تا سال ۱۹۲۰، کم‌کم تمام توجهات به یک موضوع، یعنی حق رأی محدود شد. با تولد دوبارهٔ فمینیسم در دهه ۶۰، دامنه توجهات بار دیگر وسعت یافت تا گستره بزرگتری از حقوق جنسی، حقوق اقتصادی و حقوق مدنی را دربرگیرد. اما در دهه ۷۰ و اوایل دهه۸۰ فمینیسم آمریکایی بار دیگر خود را محدود به یک خواسته کرد: لایحهٔ حقوقِ برابر.

موج بعدی فمینیسم قرن نوزدهم هدف خود را منحصر به حق رأی نمود که مورد حمایت گسترده واقع شد. فمینیست‌ها مسئله حق رأی را مقوله سیاسی مشروع و مورد احترامی تلقی می‌کردند. نبرد برای تصاحب حق رأی بسیار پرهزینه بود و تا زمانی که این حق در سال ۱۹۲۰ اعطا گردید، کانالیزه کردن تمام انرژی فمینیست‌ها در جهت این هدف محدود، جنبش زنان را به رکود و خستگی کشانده بود، به‌طوری‌که بسیاری از فمینیست‌ها در این هنگام فراموش کردند که حق رأی به چه منظور بوده‌است.

احیای فمینیسم در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ بار دیگر توجه همگان را به موضوع حقوق برابر برای زنان جلب کرد. این نهضت جدید در مراحل اولیه خود دارای دو بخش بود. بخش اول، شبکه‌ای از گروه‌های غیرمتمرکز بود که در اوایل دهه هفتاد اوج گرفت و هدفش افزایش آگاهی عمومی بود. این گروه‌ها نوعاً فاقد یک ساختار رسمی بودند و انرژی خود را بر روی روابط شخصی و امور جنسی متمرکز کرده بودند. بخش دوم جنبش، سازمان‌های ملی زنان را در بر می‌گرفت که شامل:

 • سازمان ملی زنان(NOW)
 • فراکسیون سیاسی ملی زنان(NWPC)
 • اتحادیه جنبش عدالت‌طلب زنان (WEAL)

در برخی از شاخه‌های فمینیسم گرایش‌های سیاسی مانند لیبرالیسم، مارکسیسم و سوسیالیستی دیده می‌شود، حتی پیگیری یا تمرکز بر روی محیط زیست هم جزو شاخه‌های فمینیسم است.[نیازمند منبع]

مروری کوتاه بر اندیشه‌های فمینیستی[ویرایش]

تعریف‌هایی که فمینیست‌ها از فمینیسم کرده‌اند تحت تأثیر تربیت، ایدئولوژی یا طبقهٔ اجتماعیِ آن‌ها شکل گرفته‌است.

فمینیسم لیبرال[ویرایش]

مِری وُلستون‌کرَفت از نویسندگان و فیلسوفانِ قرنِ هجدهمِ بریتانیا

فمینیسمِ لیبرال یا فمینیسمِ اصلاح‌طلب یکی از شناخته شده‌ترین گرایش‌های اندیشه فمینیستی است، چهره معتدل یا رسمی فمینیسم را نشان می‌دهد و به تبیین جایگاه زنان بر اساس حقوق برابر و موانع مصنوعی در برابر مشارکت زنان در عرصه عمومی که فراسوی خانواده و خانه‌داری واقع شده می‌پردازد. فمینیست‌های لیبرال، در تبیین نابرابری جنسی به مواردی همچون تقسیم کار جنسی، جدایی عرصه عمومی و خصوصی (که مردان بیشتر در عرصه نخستین و زنان عرصه دوم جای دارند)، و فرایند اجتماعی کردن کودکان بگونه‌ای که بتوانند در بزرگسالی نقشی متناسب با جنسیت شان ایفا کنند، اکتفا می‌کنند.

به نظر فمینیست‌های لیبرال، نظام لیبرالیستی با برخورداری از نهادها و حقوق معین قانونی اش بیش از هر جامعه دیگری اجازه آزادی و برابری فردی می‌دهد؛ اما حتی اینجا هم فرصت‌های برابر، با نژادپرستی و تبعیض جنسی مخدوش می‌گردد. تبعیض جنسی مثل نژادپرستی انسان‌ها را در قالب شخصیتی انعطاف‌ناپذیر محبوس و اجتماع را از شکوفایی استعداد اعضای آن محروم می‌کند، از آنجا که زنان را دست کم می‌گیرد از شکوفایی گرامی‌ترین ارزش‌های فرهنگی جلوگیری می‌کند.

لیبرال‌ها معتقدند به بیشتر انسان‌ها می‌توان آموزش داد تا منطقی بودن انتقاد فمینیسمی از روابط تبعیض‌آمیز اجتماعی را درک کنند. برنامه‌های فمینیسم لیبرال برای از میان برداشتن نابرابری جنسی عبارتند از:

 1. بسیج امکانات سیاسی و قانونی که در حال حاضر برای تغییر وضع در دسترس‌اند.
 2. تأمین فرصت‌های برابر اقتصادی.
 3. اصلاح نهادهای خانواده، مدرسه، و رسانه‌های همگانی.

در مجموع، تمرکز فمینیسم لیبرال بر اصلاح جامعه است، نه تغییر انقلابی آن.

فمینیسم مارکسیستی[ویرایش]

فمینیسم مارکسیستی

مبانی و چارچوب نظری فمینیسم مارکسیستی برآمده از آراء مارکس و انگلس است. کتاب «منشأ خانواده، مالکیت خصوصی و دولت» انگلس، منبعِ کلاسیکِ فمینیست‌های مارکسیست است. بسیاری از داده‌های انسان شناسانه این رویکرد بر اساس نظریات مورگان طرح‌ریزی شده‌است. افرادی همچون اگوست ببل، کلارا زتکین، الکساندرا کولنتای، ایولین رید، و لیز واگل، صاحب نظران اصلی فمینیسم مارکسیستی به‌شمار می‌آیند.

این گرایش از اندیشه فمینیستی بر اساس الگوی تحلیلی اندیشه مارکسیستی به تبیین چرایی موقعیت تحت ستم زنان می‌پردازد و پس از آن توضیح می‌دهد که برای تغییر این وضعیت چگونه باید مبارزه کرد. معتقدین به فمینیسم مارکسیستی بر این نظرند که اساس ستمی که بر زنان روا می‌رود ناشی از مالکیت خصوصی، تقسیم کار جنسیتی و در آخر نظام خانواده مردسالار است. از دیگر سو، نظام سرمایه‌داری را عامل اصلی بازتولید این نابرابری می‌دانند. به بیان دیگر، دشمن اصلی فمینیست‌های مارکسیست، نظام طبقاتی (اقتصادی) است که زنان را در موقعیت فرودست جای داده‌است. استراتژی پیشنهادی فمینیست‌های مارکسیست برای تغییر وضعیت موجود و رفع نابرابری‌های جنسیتی، تلاش برای تحقق انقلاب سوسیالیستی و تأسیس جامعه کمونیستی است که تحت لوای آن موقعیت زنان با مردان برابر خواهد شد.

بدین ترتیب، جنبش فمینیستی باید بر زنان کارگر متمرکز باشد و مبارزه اصلی خود را مبارزه طبقاتی بداند. حوزه عمل فمینیست‌های مارکسیست، عرصه عمومی است، و بیشتر بر طبقات فرودست جامعه تمرکز دارد. فمینیست‌های مارکسیست تلاش دارند تا زنانِ کارگر را به جمع نیروهای خواهان انقلاب سوسیالیستی ملحق کنند.

فمینیسم رادیکال[ویرایش]

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های فمینیسم رادیکال با گرایش‌های فمینیستی متقدم بر آن، نشات نگرفتنش از دستگاه‌های دیگر اندیشه است، دستگاه‌هایی که فمینیست‌های رادیکال «مردانه» تلقی می‌کنند. فمینیسم رادیکال به زنانگی ارزش مثبتی بخشیده و زنان را به مثابه طبقه‌ای فرودست در برابر مردان قلمداد می‌کند. شاید بتوان گفت عمده‌ترین مفهوم در این جریان فمینیستی «ستم جنسی» به عنوان کهن‌ترین و شدیدترین شکل نابرابری است، ستمی که زنان به واسطه زن بودن خود متحمل آن می‌شوند. البته فمینیست‌های رادیکال تنها به نقد ستمی که بر زنان روا داشته می‌شود اکتفا نمی‌کند بلکه پیشتر رفته و تمامی اشکال سلطه و سرکوب را ناشی از تفوق مردانه اعلام می‌دارد.

فمینیسم رادیکال به رغم شباهت روش شناختی با جریان‌های سوسیالیستی – مارکسیستی، از منتقدان جدی آنان به‌شمار می‌رود. آنان به جای مسئله «کار و تولید»، بر احساسات جنسی و جامعه‌پذیری زنان تأکید می‌کنند و اعلام می‌دارند که هر زنی، فارغ از طبقه، نژاد، گروه سنی و… منافع مشترکی با دیگر زنان دارد. توالی منطقی چنین تفکری، تلقی مردان به عنوان یک گروه دشمن و جدایی طلبی جنسیتی است؛ امری که خود به نقد «ناهمجنس گرایی» نیز منتهی می‌شود.[۹] رادیکال‌ها اگرچه سلطه طلبی مردانه را نه امری ذاتی، بلکه ساختاری اجتماعی تلقی می‌کنند، اما از آن جا که ستم جنسی را عمیقاً تثبیت شده می‌دانند از مدلی انقلابی برای تغییر اجتماعی دفاع می‌کنند.

فمینیسم روانکاوانه[ویرایش]

اصطلاح «روان کاوی» برگرفته از نظری‌های است که فروید در سه مقاله دربارهٔ نظریهٔ جنسی از آن استفاده کرد و رشد زنانگی را بر اساس «رشک ورزی به آلت نرینه» در دختر، و رشد مردانگی را بر حسب «عقدهٔ ادیپ» به مثابهٔ نفی مادر دانست. با نقدهایی که فمینیستها، به خصوص موج دومیها، به فروید وارد آوردند و نظریات روان‌کاوانهٔ او را دارای سوگیری جنسیتی دانستند، نظریه‌های روان کاوی جدیدی شکل گرفتند که به نظریه‌های جنسیت معروف شدند.

فمینیست‌ها از نظریات روان کاوانهٔ فروید برای توضیح این مسئله استفاده کردند که چطور آموزش‌های دوران کودکی بر ناخودآگاه انسان اثر گذاشته و در دوران بزرگسالی سر باز می‌کند. نانسی چودوروف، کارول گیلیکان، کیت میلت و ژولیت میچل را می‌توان جزء فمینیست‌های روانکاو به حساب آورد. به‌طور مثال {چودوروف} به نقش مادر در به آغوش کشیدن فرزند و هویت یابی جنسی فرزند از طریق مادر اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد که چرا پسران زودتر مستقل شده و دختران علاقه‌مند به برقراری ارتباطهای عاطفی هستند.

ژاک لاکان، یکی دیگر از مفسران روش فروید و از تأثیرگذاران بر فمینیسم روانکاوانه است که عدم برخورداری از آلت تناسلی را نمادی فرهنگی می‌داند و از تعبیرات زیست شناختی فروید فاصله می‌گیرد. او در عین حال بر رابطهٔ هویت یابی جنسی و یادگیری زبان تأکید می‌کند. ایریگاری، یکی از شاگردان و منتقدان لاکان است و در کنار هلن سیکسو از بانیان مکتب «نوشتار زنانه» شمرده می‌شود. مکتبی که می‌خواهد از موضع بدن زنان بنویسد و زنانه نوشتن را ترویج دهد.

فمینیسم سوسیالیستی[ویرایش]

در نتیجه مجادلات میان فمینیست‌های رادیکال و فمینیست‌های مارکسیست، بر سر علتِ فرودستی زنان و چگونگی تغییر وضعیت در دهه ۱۹۷۰ رایج بود؛ نظریه‌های جدیدی شکل گرفتند که به فمینیسم سوسیالیستی شهرت یافتند. ژولیت میشل، هایدی هارتمن، و آلیسون جگر از جمله صاحب نظران اصلی این گرایش نظری هستند. مقاله «ازدواج ناموفق فمینیسم و مارکسیسم»، اثر هایدی هارتمن، از جمله آثار کلاسیک این جریان فکری است.

مسئله اصلی فمینیست‌های سوسیالیست توضیح چگونگی ترکیب نظام سرمایه‌داری و نظام مردسالاری است. به بیان دیگر، آن‌ها معتقدند که برای تحلیل وضعیت فرودستی زنان و همچنین طراحی استراتژی مبارزاتی برای تغییر وضعیت نباید صرفاً نگاهی تک بعدی داشت (صرفاً طبقاتی مانند مارکسیست‌ها یا صرفاً روانکاوانه مانند برخی رادیکال‌ها)؛ بلکه باید مجموعه‌ای از شرایط و علل را در ایجاد موقعیت فرودست زنان بررسی نمود.

از این رو، فمینیست‌های سوسیالیست، معتقدند که برای تغییر وضعیت موجود در جهت رسیدن به جامعه برابر باید مبارزه‌ای «همزمان» با نظام مردسالاری و سرمایه‌داری صورت پذیرد. بدین ترتیب، فضای عمل و حوزه مبارزه از نظر فمینیست‌های سوسیالیست محدود به کارخانه‌ها نیست، بلکه مجموعه حوزه‌های عمومی و خصوصی که زنان در آن‌ها مورد تبعیض قرار دارند، مکانی برای مبارزه است. در واقع، شیوه عمل فمینیست‌های سوسیالیست، شیوه چند جانبه است.

به‌طور کلی، نظریه فمینیستی هدف اصلی اش درک نابرابری جنسیتی و تمرکز بر سیاست‌های جنسیت، روابط قدرت و تمایلات جنسی است.

فمینیست‌های لیبرال بر لزوم برابری در عرصهٔ عمومی تأکید می‌کنند. فمینیست‌های مارکسیست نظام سرمایه‌داری را عامل اصلی تبعیض جنسیتی برمی‌شمارند. فمینیست‌های رادیکال، مردسالاری در حوزهٔ عمومی و خصوصی را زیر سؤال می‌برند و از نظریات روان کاوانه برای تفسیر نابرابری سود می‌برند و فمینیست‌های سوسیالیست مردسالاری و سرمایه‌داری را با هم نقد می‌کنند و راهکار ارائه می‌دهند. فمینیسم سیاه، اکوفمینیسم، فمینیسم پسااستعماری و پسافمینیسم نیز نمونه‌هایی از دیگر انواع فمینیسم است که در موج سوم فمینیسم پا به عرصهٔ وجود گذاشته‌اند.

فمینیسم گفتمانی است مشتمل بر جنبش‌ها، نظریه‌ها و فلسفه‌های گوناگون که هدف غایی آن به مبارزه طلبیدن نظم موجود و احقاق حقوق زنان برای یک زندگی بهتر است. در حقیقت شاید بتوان گفت آرمان فمینیست‌ها در طول مبارزهٔ تاریخی خود، تبدیل جهان به جای بهتری برای زندگی زنان است. با این حال متأثر از شرایط اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و دیگر متغیرهای اثربخش، تلاش فمینیست‌ها با فراز و فرودهای بسیاری همراه بوده‌است که این موضوع را به خوبی می‌توان در دغدغه‌ها و خواسته‌های این گروه طی مقاطع مختلف مشاهده کرد.

فمینیسم در ایران[ویرایش]

زنان ایرانی در مبارزات مشروطیت فعالانه شرکت داشتند و از حدود سال ۱۲۸۵ سازمان‌های زنان شکل گرفتند و در مشروطه خواهی شرکت کردند. اما این جنبش ملی زنان، یک خرده جنبش و بخشی از جنبش بزرگ ملی ایران با هدف استقلال کشور و اجرای قانون اساسی بود. مشارکت زنان در این وقایع سیاسی خودجوش بود و از احساسات ملی‌گرایانه جدید آن‌ها و تمایلِ به رسمیت شناخته شدن نیرو می‌گرفت.[۱۰] برای تحلیل جریانات فعال زنان در دورهٔ مشروطه، چند نکته را باید در نظر گرفت. نکتهٔ اول، بررسی تحولات اجتماعی سال‌های پیش از مشروطه، یعنی از ابتدای دورهٔ قاجار. نکتهٔ دوم، آشکار کردن این مسئله که تحول وضعیت زنان، به‌ویژه از زمان مشروطه به بعد، به مقدار زیادی متأثر از جریان مدرنیته و جریان فمینیسم بود. بخش دیگرِ بحث مسائل زنان را نیز باید در اعزام دانشجو به خارج و همچنین جریانات روزنامه‌نگاری و پرداختن به مسائل زنان برای بررسی بیشتر از سوی جامعه دانست.[۱۱][۱۲]

تشکّل‌های زنان در انقلاب مشروطیت که در دوره اوّل انقلاب مشروطیت در ایران در دفاع از انقلاب مشروطیت و احقاق حق برابری و رفع ستم بر زنان بوجود آمدند متنوع و بی‌شمار بودند.[۱۳]

در جریان تحولات سیاسی انقلاب مشروطه فعالیت بیرونی زنان بیشتر شد. انجمنهای خصوصی و سازمان‌های مخفی ایجاد شدند، در تظاهرات‌ها شرکت کردند و به اقدامات غیرخشونت‌آمیز پرداختند.[۱۴] هرچند که سرانجام در قانون اساسی مشروطه (۱۲۸۵ خورشیدی) بسیاری از حقوق زنان همچون قوانین ازدواج، طلاق، سرپرستی فرزند و… نادیده گرفته شد و زنان را در کنار مهجوران و مجرمان از حق رأی محروم کرده بود.[۱۵]

پیشینه[ویرایش]

در دورهٔ قاجار نگرش زنان به وضعیت خود، پذیرش سرنوشت و تسلیم در برابر شرایطِ موجود بود. به دختران از کوچکی ساکت نشستن و تحرک کم، سؤال نکردن و اطاعت کردن از مردان -حتی برادر کوچک‌تر خود- آموزش داده می‌شد. این الگوی جامعه‌پذیری تا دوره‌های بعد نیز ادامه یافت.[۱۵] در این دوران، هیچ گروه اجتماعی‌ای نمی‌توانست از حقوق و منافع خود دفاع کند که با جداسازی جنسیتی شدیدی که در این دوران وجود داشت*،[۱۶] در مورد زنان شدیدتر می‌شد زیرا آن‌ها هم با این محدودیت‌های شدید مواجه بودند و هم از ارتباط و تأثیر متقابل با «محیط بیرون از خانه» محروم بودند.[۱۴]

نویسندگان بزرگ مشروطیت همچون کسروی، ملک‌زاده، آدمیت، نظام مافی، محیط مافی، ناظم الاسلام کرمانی، صفائی، دولت‌آبادی، رضوانی در آثار خود اشاراتی به تشکل‌های زنان در انقلاب مشروطیت می‌کنند:[۱۳] انجمن‌هایی همچون انجمن آزادی زنان در ۱۹۰۷،[۱۳] انجمن مخدرات وطن در ۱۲۸۹،[۱۷] اتحادیه نسوان وطن‌خواه و انجمنهای دیگر که در حال چالش با سنت و فرهنگ رایج جامعه در آن زمان بودند.

پس از مشروطیت[ویرایش]

تنها معدودی از این زنانِ طرفدار مشروطیت، هوادار حقوق زنان بودند اما نخستین زنانی که در جنبش حقوق زنان ایران شرکت کردند یا خودشان از مشروطه‌خواهان و فعالان جنبش ملی دهه ۱۲۸۰ بودند (مانند صدیقه دولت‌آبادی و بانو امیر صحی ماه‌سلطان) یا از خانواده‌های روشنفکر ملی‌گرا بودند (مانند محترم اسکندری). بعد از سرد شدن تب مشروطه‌خواهی، «انبوه زنان بی‌سواد به اندرونی‌های سابق خود بازگشتند» و تنها زنان تحصیل‌کرده و روشنفکر جنبش حقوق زنان را پی گرفتند.[۱۰]

در این زمان مردان مشروطه‌خواه روشنفکری همچون میرزاده عشقی، ملک‌الشعرا بهار، ایرج میرزا و… نیز از جنبش نوخواسته حقوق زنان حمایت می‌کردند به ویژه در حق تحصیل و کنار گذاشتن حجاب. مثلاً در ۱۲ مرداد ۱۲۹۰ حاج محمدتقی وکیل‌الرعایا، نماینده مجلس نخستین بار در ایران برابری زن و مرد را در مجلس شورا مطرح کرده و خواستار حق رأی برای زنان شد که مجلس را شوکه کرد و با مخالفت یکی از روحانیان مجلس مواجه شد.[۱۰] هرچند که این حمایت‌ها نتوانست نتیجه چندانی داشته باشد، اما درمقایسه با حمایت از خواسته‌های زنان در جریان انقلاب ۱۳۵۷ قابل توجه‌تر بود.[۱۸]

روی هم رفته، هر چند مشروطیت بهره‌مند از حضور اجتماعی زنان بود اما نتایج قابل اعتنایی برای زنان نداشت. پیروزی انقلاب مشروطه عملاً هیچ موفقیت ویژه‌ای را برای زنان به‌همراه نداشت. امتیازات و حقوق زنان نسبت به گذشته تغییری نکرد. قانون اساسی مشروطه حق و حقوق خاصی برای زنان در نظر نگرفت. این امر خودبه‌خود زنان را به واکنش واداشت. از این زمان به بعد با نام‌های مختلفی از انجمن‌ها و جمعیت‌های زنانه طرفدار حقوق زنان، نظیر انجمن مخدرات وطن و جمعیت نسوان وطن‌خواه و … برخورد می‌کنیم.[۱۹]

دورهٔ پهلوی[ویرایش]

با فرمان رضاشاه روز ۱۷ دی در تاریخ ایران تا سال ۱۳۵۷ خورشیدی، به روز آزادی زنان شناخته می‌شد.[نیازمند منبع]

انقلاب سفید و حق رأی زنان[ویرایش]

زنان ایران در ۱۳۴۱ خورشیدی -برای نخستین‌بار در تاریخِ خود- به‌پای صندوق‌های رأی می‌روند

از سال ۱۳۳۸ خورشیدی و بعد از سخنرانی شاه در جلسه هیئت وزیران، مسئله دادن حق رأی به زنان از سوی حکومت پهلوی، به بحث داغ نشریات، مجلس و رادیو و تلویزیون تبدیل شد. رسانه‌های جمعی تبلیغ می‌کردند که شاه جسورانه و یک‌تنه از دادن حق رأی به زنان در برابر مخالفان حمایت می‌کند. سرانجام در آخرین اقدام، در روز چهارم بهمن سال ۱۳۴۱ خورشیدی، اعتصاب عمومی یک‌روزه‌ای توسط سازمان‌های زنان اعلام گردید. این اعتصاب از حمایت کامل دولت برخوردار بود و شرکت‌کنندگان در آن فقط کارمندان دولت بودند. دو روز بعد از اعتصاب، یعنی در روز ششم بهمن، رفراندومی برای کسب حمایت مردم از فرمان شش ماده‌ای شاه که به انقلاب سفید معروف شد، برگزار گردید.[۱۹] در چهارچوب انقلاب سفید در ۶ بهمن ۱۳۴۱ خورشیدی، قانون انتخابات اصلاح شد و دست‌آوردِ اصل پنجمِ انقلاب شاه‌ومردم، شرکت زنان در انتخابات در شرایط حقوقیِ مساوی با مردان بود، چه برای انتخاب شدن و چه برای انتخاب کردن. در پیِ این اصل، زنان چون مردان توانستند در تعیین سرنوشت خود برای نخستین‌بار نقش مهمی بازی کنند و حق رأی به‌دست آورند.[نیازمند منبع] قانون حمایت خانواده در پی دادن حقّ انتخاب و حقّ شرکت در مجلس شورای ملی در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۴۲ خورشیدی تصویب شد. این قانون طلاق یک طرفه را لغو می‌کرد. چندهمسری به‌سختی انجام می‌گرفت. زن‌ها حقّ درخواست طلاق به‌دست آوردند و برای سرپرستی کودک نیز مادر دارای حق شد و کودک پس از طلاق یا درگذشت پدر به مادر سپرده می‌شد.[نیازمند منبع]

زنان ایران پس از اجرای اصل پنجم توانستند در امور ملّی مشارکت و همراهی کنند و به مقاماتی چون وزارت، سفارت، نمایندگی دو مجلس سنا و شورای ملّی، استادی دانشگاه‌ها، قضاوت، وکالت دادگستری، حضور در شهرداری‌ها، مدیریت شرکت‌ها و مقامات کلیدی دیگر برسند.[نیازمند منبع]

به اعتقاد محمدرضا پهلوی بررسی شمار شرکت کنندگان در انتخابات پارلمانی و نسبت آن‌ها به جمعیت فعّال ایران (بر اساس آمار حکومت وقت) نشان داده‌است که تا چه اندازه حسّ مشارکت عمومی در مردم برانگیخته شده بود. بر اساس آمار انتخابات دوره بیست‌ویکم تا بیست‌وچهارم قانون‌گذاری به‌ترتیب ۲۶٪ و ۴۱٪ و ۴۴٬۵٪ افزایش را نشان داد و شمار آرا در چهار دورهٔ پیشین ۱٬۶۷۴٬۴۰۰ بود و در آخرین دورهٔ انتخابات پیش از سال ۱۳۵۷ به ۵٬۱۰۳٬۶۸۳ رسید.[۲۰]

با تحقق یافتن اصل پنجم، انتقادها و مخالفت‌هایی جدّی به‌ویژه از سوی روحانیت مطرح شد و تأثیرات این اصل بر زنان و جامعه را از زاویه‌ای دیگر جُستند. روح‌الله خمینی در همین باره می‌گوید:

«زن در دو مرحله مظلوم بوده‌است، یکی در دوران جاهلیت، و اسلام منّت گذاشت بر انسان و زن را از آن مظلومیتی که داشت بیرون کشید. مورد دیگر در ایران ما، زن مظلوم شد و آن دورهٔ شاهِ سابق و شاهِ لاحق بود. با اسم این که زن را می‌خواهند آزاد کنند، ظلم‌ها کردند به زن. زن را از آن مقام شرافت و عزّت که داشت پایین کشیدند. زن را از آن مقام معنویت که داشت، شیء کردند و به اسم آزادی، آزاد زنان و آزاد مردان آزادی را از زن و مرد سلب کردند و زن‌ها را و جوانان ما را فاسد الاخلاق کردند..»[۲۱]

پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران وضعیت زنان دوباره تغییر کرد و برخی از حقوقی که زنان در دوره پهلوی به‌دست آورده بودند لغو شد مانند قانون خانواده و حق سقط جنین، و اختیار در حجاب.[۲۲]

گرایش‌های دین مدارانه[ویرایش]

در هنگام مشروطه و پس از آن، جامعهٔ مذهبی خود را از جریان مدرن‌سازی کنار می‌کشید و دغدغهٔ اصلی آن اصلاحات اجتماعی در لوای عمل به احکام دین بود؛ بنابراین با وجود فعالیت زنان تحصیل‌کردهٔ مُتدین در این جنبش، مطالبات زنانه به معنای مُدرن آن مطرح نبود. زنان مُتدین فعال در مقطع اول جنبش مشروطه خود را عضوی از جامعه می‌دانستند و دغدغهٔ آن‌ها دغدغهٔ عمومی جامعه بود. ازاین‌رو نگاه جنسیتی برای آن‌ها معنا نداشت، بلکه دین، اولویت اصلی آن‌ها بود.[۱۱]

نگاه به فمینیسم از منظرِ دینی و مردانه

با این نگاه، جریان‌های داخلی و خارجی فعال در عرصهٔ دفاع از حقوق زن ایرانی را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:[۲۳]

 1. جریان‌های سیاسی دفاع از حقوق زنان؛[۲۳]
 2. جریان‌های غیردینی (سکولار) دفاع از حقوق زنان؛[۲۳]
 3. جریان‌های به‌اصطلاح دینیِ دفاع از حقوقِ زنان (طیفِ تجدیدِ نظرطلب[۲۳]

ایرادات وارده بر فمینیسم از دیدِ مذهبیون[ویرایش]

ایرادات وارده بر فمینیسم از دیدِ مذهبیون را می‌توان در چهارچوبِ تضعیف نهاد خانواده، بی‌توجهی به ارزش‌های اخلاقی، استفاده ابزاری از دین، دین‌زُدایی از حرکت اصلاحی زنان و مخالفت با نظام سیاسی کشور دانست.[۲۳]

وضعیت فمینیسم و حقوق زنان در کشورهای در حال توسعه[ویرایش]

زنان که تقریباً نیمی از جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند، حدود دو سوم از کارهای دنیا را انجام می‌دهند. با این حال، آن‌ها تنها ده درصد از درآمد جهانی را به دست می‌آورند و کمتر از یک درصد از دارایی جهان را در اختیار دارند. این موضوع نشان می‌دهد که بیشتر کار آن‌ها بی مواجب و اغلب در ارتباط با وظایف خانه‌داری مانند به دنیا آوردن و پرورش کودکان، نظافت و حفظ خانوار، نگهداری از سالمندان و بیماران است. (پارپارت ۲۰۰۷) علاوه بر کارهای روزمره خانگی، همچنین بسیاری از زنان کارهای خارج از خانه را تقریباً با دستمزد پایین انجام می‌دهند.[۲۴] قابل ذکر است که از یک میلیارد بی‌سواد در سطح جهان، دو سوم آن‌ها زنان هستند و بیش از شصت درصد از کودکان محروم از آموزش ابتدایی (۸۱ میلیون از ۱۳۰ میلیون نفر) را دختران تشکیل می‌دهند.[۲۵] جیمز گرانت مدیر وقت یونیسف می‌گوید: حق کار، حق امنیت اجتماعی، حق قانونی، حق مالکیت و حتی آزادی‌های سیاسی و مدنی به احتمال زیاد جملگی به یک کروموزوم سنگدل بستگی دارند که بین انسان مرد با زن تفاوت قائل می‌شود.[۲۶]

زنان و نظریهٔ توسعه[ویرایش]

در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، بحث دربارهٔ توسعه بر نقش‌ها و موقعیت زنان در یک شیوهٔ پایدار تمرکز یافت. رهیافت فمینیستی به نقش زنان در توسعه در سه دستهٔ گسترده تعریف می‌شود:

 1. زنان در توسعه (Women in Development)
 2. زنان و توسعه (Women and Development)
 3. جنسیت و توسعه (Gender and Development)

در یهودیت[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Hawkesworth, Mary E. (2006). Globalization and Feminist Activism. Rowman & Littlefield. pp. 25–27. ISBN 978-0-7425-3783-5.
 2. Beasley, Chris (1999). What is Feminism?. New York: Sage. pp. 3–11. ISBN 978-0-7619-6335-6.
 3. Lockwood, Bert B. (ed.), Women's Rights: A "Human Rights Quarterly" Reader (Johns Hopkins University Press, 2006), ISBN 978-0-8018-8374-3
 4. «فمینیسم». حرفه هنرمند. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ ژوئن ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۱۹ اوت ۲۰۰۸.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ 5. Offen, Karen. "Les origines des mots 'feminisme' et 'feministe'". Revue d'histoire moderne et contemporaine. July–September 1987 34: 492-496
 6. 6. Cott, Nancy F. The Grounding of Modern Feminism. New Haven: Yale University Press, 1987 at 13-5
 7. Oxford English Dictionary (2nd ed.). Clarendon Press. 1989
 8. Weedon Chris (2002). "Key Issues in Postcolonial Feminism: A Western Perspective". Gender Forum
 9. Echols, Alice (1989). Daring to Be Bad: Radical Feminism in America, 1967–1975. Minneapolis University of Minnesota Press. p. 416. ISBN 0-8166-1787-2.
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ ۱۰٫۲ ساناساریان، صص ۴۲–۴۶
 11. ۱۱٫۰ ۱۱٫۱ «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹.
 12. http://www.ensani.ir/fa/content/112010/default.aspx
 13. ۱۳٫۰ ۱۳٫۱ ۱۳٫۲ پارسا بناب، یونس
 14. ۱۴٫۰ ۱۴٫۱ ساناساریان، ص ۳۸
 15. ۱۵٫۰ ۱۵٫۱ ساناساریان، ص ۳۰
 16. در این دوره در خانه‌ها و خیابان‌ها جدایی جنسیتی وجود داشت که تا دوره پهلوی نیز ادامه یافت به ویژه درمیان طبقات پایین‌تر جامعه: در خانه‌ها اندرونی و بیرونی مجزا بود، میهمانان زن توسط زنان پذیرایی می‌شدند و میهمان‌های مرد توسط مردان. در خیابان‌های پرجمعیت مانند لاله‌زار، شاه آباد و امیریه نیز در ساعت‌های پرجمعیت عصر زنان باید از یک پیاده‌رو عبور می‌کردند و مردان از پیاده‌رویی دیگر. زنانی که می‌خواستند برای کاری به سمت دیگر خیابان بروند باید از پاسبان اجازه می‌گرفتند و تحت نظر او به‌سرعت حرکت می‌کردند. ساناساریان، ص ۳۰
 17. ناهید، عبدالحسین
 18. آفاری، ژانت ص ۱۰
 19. ۱۹٫۰ ۱۹٫۱ http://www.mehrnews.com/news/2229094/وضعیت-زنان-در-رژیم-پهلوي-از-کشف-حجاب-تا-تلاش-برای-به-فساد-کشاندن
 20. محمدرضا پهلوی: به سوی تمدن بزرگ، انتشارات پارس، چاپ سوم، لس‌آنجلس، ۲۰۰۷، ص ۱۲۵–۱۲۶
 21. روح‌الله خمینی؛ صحیفه نور، جلد 6، ص 187-185
 22. Sanasarian 124–129
 23. ۲۳٫۰ ۲۳٫۱ ۲۳٫۲ ۲۳٫۳ ۲۳٫۴ http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13900716000477
 24. ekins. 1992
 25. یونیسف 1999
 26. به نقل از بریتانیا 1994

منابع برای مطالعه بیشتر[ویرایش]

Feminist protesters at the International Women's Strike in Paraná, Argentina (March, 2019).

Feminism is a range of social movements, political movements, and ideologies that share a common goal: to define, establish, and achieve the political, economic, personal, and social equality of the sexes.[a][2][3][4][5] Feminism incorporates the position that societies prioritize the male point of view, and that women are treated unfairly within those societies.[6] Efforts to change that include fighting gender stereotypes and seeking to establish educational and professional opportunities for women that are equal to those for men.

Feminist movements have campaigned and continue to campaign for women's rights, including the right to vote, to hold public office, to work, to earn fair wages, equal pay and eliminate the gender pay gap, to own property, to receive education, to enter contracts, to have equal rights within marriage, and to have maternity leave. Feminists have also worked to ensure access to legal abortions and social integration and to protect women and girls from rape, sexual harassment, and domestic violence.[7] Changes in dress and acceptable physical activity have often been part of feminist movements.[8]

Some scholars consider feminist campaigns to be a main force behind major historical societal changes for women's rights, particularly in the West, where they are near-universally credited with achieving women's suffrage, gender-neutral language, reproductive rights for women (including access to contraceptives and abortion), and the right to enter into contracts and own property.[9] Although feminist advocacy is, and has been, mainly focused on women's rights, some feminists, including bell hooks, argue for the inclusion of men's liberation within its aims, because they believe that men are also harmed by traditional gender roles.[10] Feminist theory, which emerged from feminist movements, aims to understand the nature of gender inequality by examining women's social roles and lived experience; it has developed theories in a variety of disciplines in order to respond to issues concerning gender.[11][12]

Numerous feminist movements and ideologies have developed over the years and represent different viewpoints and aims. Some forms of feminism have been criticized for taking into account only white, middle class, and college-educated perspectives. This criticism led to the creation of ethnically specific or multicultural forms of feminism, including black feminism and intersectional feminism.[13]

History

Terminology

Feminist suffrage parade, New York City, 6 May 1912
Charlotte Perkins Gilman wrote about feminism for the Atlanta Constitution, 10 December 1916.
After selling her home, Emmeline Pankhurst, pictured in New York City in 1913, traveled constantly, giving speeches throughout Britain and the United States.
In the Netherlands, Wilhelmina Drucker (1847–1925) fought successfully for the vote and equal rights for women, through organizations she founded.
Simone Veil (1927–2017), former French Minister of Health (1974–79) made access to contraceptive pills easier and legalized abortion (1974–75) – her greatest and hardest achievement.
Louise Weiss along with other Parisian suffragettes in 1935. The newspaper headline reads "The Frenchwoman Must Vote."

Charles Fourier, a utopian socialist and French philosopher, is credited with having coined the word "féminisme" in 1837.[14] The words "féminisme" ("feminism") and "féministe" ("feminist") first appeared in France and the Netherlands in 1872,[15] Great Britain in the 1890s, and the United States in 1910.[16][17] The Oxford English Dictionary lists 1852 as the year of the first appearance of "feminist"[18] and 1895 for "feminism".[19] Depending on the historical moment, culture and country, feminists around the world have had different causes and goals. Most western feminist historians contend that all movements working to obtain women's rights should be considered feminist movements, even when they did not (or do not) apply the term to themselves.[20][21][22][23][24][25] Other historians assert that the term should be limited to the modern feminist movement and its descendants. Those historians use the label "protofeminist" to describe earlier movements.[26]

Waves

The history of the modern western feminist movement is divided into four "waves".[27][28][29] The first comprised women's suffrage movements of the 19th and early-20th centuries, promoting women's right to vote. The second wave, the women's liberation movement, began in the 1960s and campaigned for legal and social equality for women. In or around 1992, a third wave was identified, characterized by a focus on individuality and diversity.[30] The fourth wave, from around 2012, used social media to combat sexual harassment, violence against women and rape culture; it is best known for the Me Too movement.[31]

19th and early-20th centuries

First-wave feminism was a period of activity during the 19th and early-20th centuries. In the UK and US, it focused on the promotion of equal contract, marriage, parenting, and property rights for women. New legislation included the Custody of Infants Act 1839 in the UK, which introduced the tender years doctrine for child custody and gave women the right of custody of their children for the first time.[32][33][34] Other legislation, such as the Married Women's Property Act 1870 in the UK and extended in the 1882 Act,[35] became models for similar legislation in other British territories. Victoria passed legislation in 1884 and New South Wales in 1889; the remaining Australian colonies passed similar legislation between 1890 and 1897. With the turn of the 19th century, activism focused primarily on gaining political power, particularly the right of women's suffrage, though some feminists were active in campaigning for women's sexual, reproductive, and economic rights too.[36]

Women's suffrage (the right to vote and stand for parliamentary office) began in Britain's Australasian colonies at the close of the 19th century, with the self-governing colonies of New Zealand granting women the right to vote in 1893; South Australia followed suit in 1895. This was followed by Australia granting female suffrage in 1902.[37][38]

In Britain the suffragettes and suffragists campaigned for the women's vote, and in 1918 the Representation of the People Act was passed granting the vote to women over the age of 30 who owned property. In 1928 this was extended to all women over 21.[39] Emmeline Pankhurst was the most notable activist in England. Time named her one of the 100 Most Important People of the 20th Century, stating: "she shaped an idea of women for our time; she shook society into a new pattern from which there could be no going back."[40] In the US, notable leaders of this movement included Lucretia Mott, Elizabeth Cady Stanton, and Susan B. Anthony, who each campaigned for the abolition of slavery before championing women's right to vote. These women were influenced by the Quaker theology of spiritual equality, which asserts that men and women are equal under God.[41] In the US, first-wave feminism is considered to have ended with the passage of the Nineteenth Amendment to the United States Constitution (1919), granting women the right to vote in all states. The term first wave was coined retroactively when the term second-wave feminism came into use.[36][42][43][44][45]

During the late Qing period and reform movements such as the Hundred Days' Reform, Chinese feminists called for women's liberation from traditional roles and Neo-Confucian gender segregation.[46][47][48] Later, the Chinese Communist Party created projects aimed at integrating women into the workforce, and claimed that the revolution had successfully achieved women's liberation.[49]

According to Nawar al-Hassan Golley, Arab feminism was closely connected with Arab nationalism. In 1899, Qasim Amin, considered the "father" of Arab feminism, wrote The Liberation of Women, which argued for legal and social reforms for women.[50] He drew links between women's position in Egyptian society and nationalism, leading to the development of Cairo University and the National Movement.[51] In 1923 Hoda Shaarawi founded the Egyptian Feminist Union, became its president and a symbol of the Arab women's rights movement.[51]

The Iranian Constitutional Revolution in 1905 triggered the Iranian women's movement, which aimed to achieve women's equality in education, marriage, careers, and legal rights.[52] However, during the Iranian revolution of 1979, many of the rights that women had gained from the women's movement were systematically abolished, such as the Family Protection Law.[53]

In France, women obtained the right to vote only with the Provisional Government of the French Republic of 21 April 1944. The Consultative Assembly of Algiers of 1944 proposed on 24 March 1944 to grant eligibility to women but following an amendment by Fernand Grenier, they were given full citizenship, including the right to vote. Grenier's proposition was adopted 51 to 16. In May 1947, following the November 1946 elections, the sociologist Robert Verdier minimized the "gender gap", stating in Le Populaire that women had not voted in a consistent way, dividing themselves, as men, according to social classes. During the baby boom period, feminism waned in importance. Wars (both World War I and World War II) had seen the provisional emancipation of some women, but post-war periods signalled the return to conservative roles.[54]

Mid-20th century

By the mid-20th century, women still lacked significant rights. In Switzerland, women gained the right to vote in federal elections in 1971;[55] but in the canton of Appenzell Innerrhoden women obtained the right to vote on local issues only in 1991, when the canton was forced to do so by the Federal Supreme Court of Switzerland.[56] In Liechtenstein, women were given the right to vote by the women's suffrage referendum of 1984. Three prior referendums held in 1968, 1971 and 1973 had failed to secure women's right to vote.

Photograph of American women replacing men fighting in Europe, 1945

Feminists continued to campaign for the reform of family laws which gave husbands control over their wives. Although by the 20th century coverture had been abolished in the UK and US, in many continental European countries married women still had very few rights. For instance, in France married women did not receive the right to work without their husband's permission until 1965.[57][58] Feminists have also worked to abolish the "marital exemption" in rape laws which precluded the prosecution of husbands for the rape of their wives.[59] Earlier efforts by first-wave feminists such as Voltairine de Cleyre, Victoria Woodhull and Elizabeth Clarke Wolstenholme Elmy to criminalize marital rape in the late 19th century had failed;[60][61] this was only achieved a century later in most Western countries, but is still not achieved in many other parts of the world.[62]

French philosopher Simone de Beauvoir provided a Marxist solution and an existentialist view on many of the questions of feminism with the publication of Le Deuxième Sexe (The Second Sex) in 1949.[63] The book expressed feminists' sense of injustice. Second-wave feminism is a feminist movement beginning in the early 1960s[64] and continuing to the present; as such, it coexists with third-wave feminism. Second-wave feminism is largely concerned with issues of equality beyond suffrage, such as ending gender discrimination.[36]

Second-wave feminists see women's cultural and political inequalities as inextricably linked and encourage women to understand aspects of their personal lives as deeply politicized and as reflecting sexist power structures. The feminist activist and author Carol Hanisch coined the slogan "The Personal is Political", which became synonymous with the second wave.[7][65]

Second- and third-wave feminism in China has been characterized by a reexamination of women's roles during the communist revolution and other reform movements, and new discussions about whether women's equality has actually been fully achieved.[49]

In 1956, President Gamal Abdel Nasser of Egypt initiated "state feminism", which outlawed discrimination based on gender and granted women's suffrage, but also blocked political activism by feminist leaders.[66] During Sadat's presidency, his wife, Jehan Sadat, publicly advocated further women's rights, though Egyptian policy and society began to move away from women's equality with the new Islamist movement and growing conservatism.[67] However, some activists proposed a new feminist movement, Islamic feminism, which argues for women's equality within an Islamic framework.[68]

In Latin America, revolutions brought changes in women's status in countries such as Nicaragua, where feminist ideology during the Sandinista Revolution aided women's quality of life but fell short of achieving a social and ideological change.[69]

In 1963, Betty Friedan's book The Feminine Mystique helped voice the discontent that American women felt. The book is widely credited with sparking the beginning of second-wave feminism in the United States.[70] Within ten years, women made up over half the First World workforce.[71]

Late 20th and early-21st centuries

Third-wave feminism

Feminist, author and social activist bell hooks (b. 1952).

Third-wave feminism is traced to the emergence of the Riot grrrl feminist punk subculture in Olympia, Washington, in the early 1990s,[72][73] and to Anita Hill's televised testimony in 1991—to an all-male, all-white Senate Judiciary Committee—that Clarence Thomas, nominated for the Supreme Court of the United States, had sexually harassed her. The term third wave is credited to Rebecca Walker, who responded to Thomas's appointment to the Supreme Court with an article in Ms. magazine, "Becoming the Third Wave" (1992).[74][75] She wrote:

So I write this as a plea to all women, especially women of my generation: Let Thomas’ confirmation serve to remind you, as it did me, that the fight is far from over. Let this dismissal of a woman's experience move you to anger. Turn that outrage into political power. Do not vote for them unless they work for us. Do not have sex with them, do not break bread with them, do not nurture them if they don't prioritize our freedom to control our bodies and our lives. I am not a post-feminism feminist. I am the Third Wave.[74]

Third-wave feminism also sought to challenge or avoid what it deemed the second wave's essentialist definitions of femininity, which, third-wave feminists argued, over-emphasized the experiences of upper middle-class white women. Third-wave feminists often focused on "micro-politics" and challenged the second wave's paradigm as to what was, or was not, good for women, and tended to use a post-structuralist interpretation of gender and sexuality.[36][76][77][78] Feminist leaders rooted in the second wave, such as Gloria Anzaldúa, bell hooks, Chela Sandoval, Cherríe Moraga, Audre Lorde, Maxine Hong Kingston, and many other non-white feminists, sought to negotiate a space within feminist thought for consideration of race-related subjectivities.[77][79][80] Third-wave feminism also contained internal debates between difference feminists, who believe that there are important psychological differences between the sexes, and those who believe that there are no inherent psychological differences between the sexes and contend that gender roles are due to social conditioning.[81]

Standpoint theory

Standpoint theory is a feminist theoretical point of view stating that a person's social position influences their knowledge. This perspective argues that research and theory treats women and the feminist movement as insignificant and refuses to see traditional science as unbiased.[82] Since the 1980s, standpoint feminists have argued that the feminist movement should address global issues (such as rape, incest, and prostitution) and culturally specific issues (such as female genital mutilation in some parts of Africa and Arab societies, as well as glass ceiling practices that impede women's advancement in developed economies) in order to understand how gender inequality interacts with racism, homophobia, classism and colonization in a "matrix of domination".[83][84]

Fourth-wave feminism

Protest against La Manada sexual abuse case sentence in Pamplona, 2018
2017 Women's March, Washington, D.C.

Fourth-wave feminism refers to a resurgence of interest in feminism that began around 2012 and is associated with the use of social media.[85] According to feminist scholar Prudence Chamberlain, the focus of the fourth wave is justice for women and opposition to sexual harassment and violence against women. Its essence, she writes, is "incredulity that certain attitudes can still exist".[86]

Fourth-wave feminism is "defined by technology", according to Kira Cochrane, and is characterized particularly by the use of Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Tumblr, and blogs such as Feministing to challenge misogyny and further gender equality.[85][87][88][85]

Issues that fourth-wave feminists focus on include street and workplace harassment, campus sexual assault and rape culture. Scandals involving the harassment, abuse, and murder of women and girls have galvanized the movement. These have included the 2012 Delhi gang rape, 2012 Jimmy Savile allegations, the Bill Cosby allegations, 2014 Isla Vista killings, 2016 trial of Jian Ghomeshi, 2017 Harvey Weinstein allegations and subsequent Weinstein effect, and the 2017 Westminster sexual scandals.[89]

Examples of fourth-wave feminist campaigns include the Everyday Sexism Project, No More Page 3, Stop Bild Sexism, Mattress Performance, 10 Hours of Walking in NYC as a Woman, #YesAllWomen, Free the Nipple, One Billion Rising, the 2017 Women's March, the 2018 Women's March, and the #MeToo movement. In December 2017, Time magazine chose several prominent female activists involved in the #MeToo movement, dubbed "the silence breakers", as Person of the Year.[90][91]

Postfeminism

The term postfeminism is used to describe a range of viewpoints reacting to feminism since the 1980s. While not being "anti-feminist", postfeminists believe that women have achieved second wave goals while being critical of third- and fourth-wave feminist goals. The term was first used to describe a backlash against second-wave feminism, but it is now a label for a wide range of theories that take critical approaches to previous feminist discourses and includes challenges to the second wave's ideas.[92] Other postfeminists say that feminism is no longer relevant to today's society.[93] Amelia Jones has written that the postfeminist texts which emerged in the 1980s and 1990s portrayed second-wave feminism as a monolithic entity.[94] Dorothy Chunn notes a "blaming narrative" under the postfeminist moniker, where feminists are undermined for continuing to make demands for gender equality in a "post-feminist" society, where "gender equality has (already) been achieved." According to Chunn, "many feminists have voiced disquiet about the ways in which rights and equality discourses are now used against them."[95]

Theory

Feminist theory is the extension of feminism into theoretical or philosophical fields. It encompasses work in a variety of disciplines, including anthropology, sociology, economics, women's studies, literary criticism,[96][97] art history,[98] psychoanalysis[99] and philosophy.[100][101] Feminist theory aims to understand gender inequality and focuses on gender politics, power relations, and sexuality. While providing a critique of these social and political relations, much of feminist theory also focuses on the promotion of women's rights and interests. Themes explored in feminist theory include discrimination, stereotyping, objectification (especially sexual objectification), oppression, and patriarchy.[11][12] In the field of literary criticism, Elaine Showalter describes the development of feminist theory as having three phases. The first she calls "feminist critique", in which the feminist reader examines the ideologies behind literary phenomena. The second Showalter calls "gynocriticism", in which the "woman is producer of textual meaning". The last phase she calls "gender theory", in which the "ideological inscription and the literary effects of the sex/gender system are explored".[102]

This was paralleled in the 1970s by French feminists, who developed the concept of écriture féminine (which translates as 'female or feminine writing').[92] Helene Cixous argues that writing and philosophy are phallocentric and along with other French feminists such as Luce Irigaray emphasize "writing from the body" as a subversive exercise.[92] The work of Julia Kristeva, a feminist psychoanalyst and philosopher, and Bracha Ettinger,[103] artist and psychoanalyst, has influenced feminist theory in general and feminist literary criticism in particular. However, as the scholar Elizabeth Wright points out, "none of these French feminists align themselves with the feminist movement as it appeared in the Anglophone world".[92][104] More recent feminist theory, such as that of Lisa Lucile Owens,[105] has concentrated on characterizing feminism as a universal emancipatory movement.

Movements and ideologies

The merged Venus symbol with raised fist is a common symbol of radical feminism, one of the movements within feminism

Many overlapping feminist movements and ideologies have developed over the years.

Political movements

Some branches of feminism closely track the political leanings of the larger society, such as liberalism and conservatism, or focus on the environment. Liberal feminism seeks individualistic equality of men and women through political and legal reform without altering the structure of society. Catherine Rottenberg has argued that the neoliberal shirt in Liberal feminism has led to that form of feminism being individualized rather than collectivized and becoming detached from social inequality.[106] Due to this she argues that Liberal Feminism cannot offer any sustained analysis of the structures of male dominance, power, or privilege.[106]

Radical feminism considers the male-controlled capitalist hierarchy as the defining feature of women's oppression and the total uprooting and reconstruction of society as necessary.[7] Conservative feminism is conservative relative to the society in which it resides. Libertarian feminism conceives of people as self-owners and therefore as entitled to freedom from coercive interference.[107] Separatist feminism does not support heterosexual relationships. Lesbian feminism is thus closely related. Other feminists criticize separatist feminism as sexist.[10] Ecofeminists see men's control of land as responsible for the oppression of women and destruction of the natural environment; ecofeminism has been criticized for focusing too much on a mystical connection between women and nature.[108]

Materialist ideologies

Rosemary Hennessy and Chrys Ingraham say that materialist forms of feminism grew out of Western Marxist thought and have inspired a number of different (but overlapping) movements, all of which are involved in a critique of capitalism and are focused on ideology's relationship to women.[109] Marxist feminism argues that capitalism is the root cause of women's oppression, and that discrimination against women in domestic life and employment is an effect of capitalist ideologies.[110] Socialist feminism distinguishes itself from Marxist feminism by arguing that women's liberation can only be achieved by working to end both the economic and cultural sources of women's oppression.[111] Anarcha-feminists believe that class struggle and anarchy against the state[112] require struggling against patriarchy, which comes from involuntary hierarchy.

Black and postcolonial ideologies

Sara Ahmed argues that Black and Postcolonial feminisms pose a challenge "to some of the organizing premises of Western feminist thought."[113] During much of its history, feminist movements and theoretical developments were led predominantly by middle-class white women from Western Europe and North America.[79][83][114] However, women of other races have proposed alternative feminisms.[83] This trend accelerated in the 1960s with the civil rights movement in the United States and the collapse of European colonialism in Africa, the Caribbean, parts of Latin America, and Southeast Asia. Since that time, women in developing nations and former colonies and who are of colour or various ethnicities or living in poverty have proposed additional feminisms.[114] Womanism[115][116] emerged after early feminist movements were largely white and middle-class.[79] Postcolonial feminists argue that colonial oppression and Western feminism marginalized postcolonial women but did not turn them passive or voiceless.[13] Third-world feminism and Indigenous feminism are closely related to postcolonial feminism.[114] These ideas also correspond with ideas in African feminism, motherism,[117] Stiwanism,[118] negofeminism,[119] femalism, transnational feminism, and Africana womanism.[120]

Social constructionist ideologies

In the late twentieth century various feminists began to argue that gender roles are socially constructed,[121][122] and that it is impossible to generalize women's experiences across cultures and histories.[123] Post-structural feminism draws on the philosophies of post-structuralism and deconstruction in order to argue that the concept of gender is created socially and culturally through discourse.[124] Postmodern feminists also emphasize the social construction of gender and the discursive nature of reality;[121] however, as Pamela Abbott et al. note, a postmodern approach to feminism highlights "the existence of multiple truths (rather than simply men and women's standpoints)".[125]

Transgender people

Feminist views on transgender people differ. Some feminists do not view trans women as women,[126][127] believing that they have male privilege due to their sex assignment at birth.[128] Additionally, some feminists reject the concept of transgender identity due to views that all behavioral differences between genders are a result of socialization.[129] In contrast, other feminists and transfeminists believe that the liberation of trans women is a necessary part of feminist goals.[130] Third-wave feminists are overall more supportive of trans rights.[131][132] A key concept in transfeminism is of transmisogyny,[133] which is the irrational fear of, aversion to, or discrimination against transgender women or feminine gender-nonconforming people.[134][135]

Cultural movements

Riot grrrls took an anti-corporate stance of self-sufficiency and self-reliance.[136] Riot grrrl's emphasis on universal female identity and separatism often appears more closely allied with second-wave feminism than with the third wave.[137] The movement encouraged and made "adolescent girls' standpoints central", allowing them to express themselves fully.[138] Lipstick feminism is a cultural feminist movement that attempts to respond to the backlash of second-wave radical feminism of the 1960s and 1970s by reclaiming symbols of "feminine" identity such as make-up, suggestive clothing and having a sexual allure as valid and empowering personal choices.[139][140]

Demographics

According to 2014 Ipsos poll covering 15 developed countries, 53 percent of respondents identified as feminists, and 87% agreed that "women should be treated equally to men in all areas based on their competency, not their gender". However, only 55% of women agreed that they have "full equality with men and the freedom to reach their full dreams and aspirations".[141] Taken together, these studies reflect the importance differentiating between claiming a "feminist identity" and holding "feminist attitudes or beliefs"[142]

United States of America

According to 2015 poll, 18 percent of Americans consider themselves feminists, while 85 percent reported they believe in "equality for women". Despite the popular belief in equal rights, 52 percent did not identify as feminist, 26 percent were unsure, and four percent provided no response.[143]

Sociological research shows that, in the US, increased educational attainment is associated with greater support for feminist issues. In addition, politically liberal people are more likely to support feminist ideals compared to those who are conservative.[144][145]

United Kingdom

According to numerous polls, 7 percent of Britons consider themselves feminists with 83% saying they support equality of opportunity for women – this included even higher support from men (86%) than women (81%).[146][147]

Sexuality

Feminist views on sexuality vary, and have differed by historical period and by cultural context. Feminist attitudes to female sexuality have taken a few different directions. Matters such as the sex industry, sexual representation in the media, and issues regarding consent to sex under conditions of male dominance have been particularly controversial among feminists. This debate has culminated in the late 1970s and the 1980s, in what came to be known as the feminist sex wars, which pitted anti-pornography feminism against sex-positive feminism, and parts of the feminist movement were deeply divided by these debates.[148][149][150][151][152] Feminists have taken a variety of positions on different aspects of the sexual revolution from the 1960s and 70s. Over the course of the 1970s, a large number of influential women accepted lesbian and bisexual women as part of feminism.[153]

Sex industry

Opinions on the sex industry are diverse. Feminists critical of the sex industry generally see it as the exploitative result of patriarchal social structures which reinforce sexual and cultural attitudes complicit in rape and sexual harassment. Alternately, feminists who support at least part of the sex industry argue that it can be a medium of feminist expression and a means for women to take control of their sexuality. For the views of feminism on male prostitutes see the article on male prostitution.

Feminist views of pornography range from condemnation of pornography as a form of violence against women, to an embracing of some forms of pornography as a medium of feminist expression.[148][149][150][151][152] Similarly, feminists' views on prostitution vary, ranging from critical to supportive.[154]

Affirming female sexual autonomy

For feminists, a woman's right to control her own sexuality is a key issue. Feminists such as Catharine MacKinnon argue that women have very little control over their own bodies, with female sexuality being largely controlled and defined by men in patriarchal societies. Feminists argue that sexual violence committed by men is often rooted in ideologies of male sexual entitlement, and that these systems grant women very few legitimate options to refuse sexual advances.[155][156] Feminists argue that all cultures are, in one way or another, dominated by ideologies that largely deny women the right to decide how to express their sexuality, because men under patriarchy feel entitled to define sex on their own terms. This entitlement can take different forms, depending on the culture. In conservative and religious cultures marriage is regarded as an institution which requires a wife to be sexually available at all times, virtually without limit; thus, forcing or coercing sex on a wife is not considered a crime or even an abusive behaviour.[157][158] In more liberal cultures, this entitlement takes the form of a general sexualization of the whole culture. This is played out in the sexual objectification of women, with pornography and other forms of sexual entertainment creating the fantasy that all women exist solely for men's sexual pleasure, and that women are readily available and desiring to engage in sex at any time, with any man, on a man's terms.[159]

Science

Sandra Harding says that the "moral and political insights of the women's movement have inspired social scientists and biologists to raise critical questions about the ways traditional researchers have explained gender, sex and relations within and between the social and natural worlds."[160] Some feminists, such as Ruth Hubbard and Evelyn Fox Keller, criticize traditional scientific discourse as being historically biased towards a male perspective.[161] A part of the feminist research agenda is the examination of the ways in which power inequities are created or reinforced in scientific and academic institutions.[162] Physicist Lisa Randall, appointed to a task force at Harvard by then-president Lawrence Summers after his controversial discussion of why women may be underrepresented in science and engineering, said, "I just want to see a whole bunch more women enter the field so these issues don't have to come up anymore."[163]

Lynn Hankinson Nelson notes that feminist empiricists find fundamental differences between the experiences of men and women. Thus, they seek to obtain knowledge through the examination of the experiences of women, and to "uncover the consequences of omitting, misdescribing, or devaluing them" to account for a range of human experience.[164] Another part of the feminist research agenda is the uncovering of ways in which power inequities are created or reinforced in society and in scientific and academic institutions.[162] Furthermore, despite calls for greater attention to be paid to structures of gender inequity in the academic literature, structural analyses of gender bias rarely appear in highly cited psychological journals, especially in the commonly studied areas of psychology and personality.[165]

One criticism of feminist epistemology is that it allows social and political values to influence its findings.[166] Susan Haack also points out that feminist epistemology reinforces traditional stereotypes about women's thinking (as intuitive and emotional, etc.); Meera Nanda further cautions that this may in fact trap women within "traditional gender roles and help justify patriarchy".[167]

Biology and gender

Modern feminism challenges the essentialist view of gender as biologically intrinsic.[168][169] For example, Anne Fausto-Sterling's book, Myths of Gender, explores the assumptions embodied in scientific research that support a biologically essentialist view of gender.[170] In Delusions of Gender, Cordelia Fine disputes scientific evidence that suggests that there is an innate biological difference between men's and women's minds, asserting instead that cultural and societal beliefs are the reason for differences between individuals that are commonly perceived as sex differences.[171]

Feminist psychology

Feminism in psychology emerged as a critique of the dominant male outlook on psychological research where only male perspectives were studied with all male subjects. As women earned doctorates in psychology, females and their issues were introduced as legitimate topics of study. Feminist psychology emphasizes social context, lived experience, and qualitative analysis.[172] Projects such as Psychology's Feminist Voices have emerged to catalogue the influence of feminist psychologists on the discipline.[173]

Culture

Architecture

Gender-based inquiries into and conceptualization of architecture have also come about, leading to feminism in modern architecture. Piyush Mathur coined the term "archigenderic". Claiming that "architectural planning has an inextricable link with the defining and regulation of gender roles, responsibilities, rights, and limitations", Mathur came up with that term "to explore ... the meaning of 'architecture' in terms of gender" and "to explore the meaning of 'gender' in terms of architecture".[174]

Businesses

Feminist activists have established a range of feminist businesses, including women's bookstores, feminist credit unions, feminist presses, feminist mail-order catalogs, and feminist restaurants. These businesses flourished as part of the second and third-waves of feminism in the 1970s, 1980s, and 1990s.[175][176]

Visual arts

Corresponding with general developments within feminism, and often including such self-organizing tactics as the consciousness-raising group, the movement began in the 1960s and flourished throughout the 1970s.[177] Jeremy Strick, director of the Museum of Contemporary Art in Los Angeles, described the feminist art movement as "the most influential international movement of any during the postwar period", and Peggy Phelan says that it "brought about the most far-reaching transformations in both artmaking and art writing over the past four decades".[177] Feminist artist Judy Chicago, who created The Dinner Party, a set of vulva-themed ceramic plates in the 1970s, said in 2009 to ARTnews, "There is still an institutional lag and an insistence on a male Eurocentric narrative. We are trying to change the future: to get girls and boys to realize that women's art is not an exception—it's a normal part of art history."[178] A feminist approach to the visual arts has most recently developed through Cyberfeminism and the posthuman turn, giving voice to the ways "contemporary female artists are dealing with gender, social media and the notion of embodiment".[179]

Literature

Octavia Butler, award-winning feminist science fiction author

The feminist movement produced feminist fiction, feminist non-fiction, and feminist poetry, which created new interest in women's writing. It also prompted a general reevaluation of women's historical and academic contributions in response to the belief that women's lives and contributions have been underrepresented as areas of scholarly interest.[180] There has also been a close link between feminist literature and activism, with feminist writing typically voicing key concerns or ideas of feminism in a particular era.

Much of the early period of feminist literary scholarship was given over to the rediscovery and reclamation of texts written by women. In Western feminist literary scholarship, Studies like Dale Spender's Mothers of the Novel (1986) and Jane Spencer's The Rise of the Woman Novelist (1986) were ground-breaking in their insistence that women have always been writing.

Commensurate with this growth in scholarly interest, various presses began the task of reissuing long-out-of-print texts. Virago Press began to publish its large list of 19th and early-20th-century novels in 1975 and became one of the first commercial presses to join in the project of reclamation. In the 1980s Pandora Press, responsible for publishing Spender's study, issued a companion line of 18th-century novels written by women.[181] More recently, Broadview Press continues to issue 18th- and 19th-century novels, many hitherto out of print, and the University of Kentucky has a series of republications of early women's novels.

Particular works of literature have come to be known as key feminist texts. A Vindication of the Rights of Woman (1792) by Mary Wollstonecraft, is one of the earliest works of feminist philosophy. A Room of One's Own (1929) by Virginia Woolf, is noted in its argument for both a literal and figural space for women writers within a literary tradition dominated by patriarchy.

The widespread interest in women's writing is related to a general reassessment and expansion of the literary canon. Interest in post-colonial literatures, gay and lesbian literature, writing by people of colour, working people's writing, and the cultural productions of other historically marginalized groups has resulted in a whole scale expansion of what is considered "literature", and genres hitherto not regarded as "literary", such as children's writing, journals, letters, travel writing, and many others are now the subjects of scholarly interest.[180][182][183] Most genres and subgenres have undergone a similar analysis, so literary studies has entered new territories such as the "female gothic"[184] or women's science fiction.

According to Elyce Rae Helford, "Science fiction and fantasy serve as important vehicles for feminist thought, particularly as bridges between theory and practice."[185] Feminist science fiction is sometimes taught at the university level to explore the role of social constructs in understanding gender.[186] Notable texts of this kind are Ursula K. Le Guin's The Left Hand of Darkness (1969), Joanna Russ' The Female Man (1970), Octavia Butler's Kindred (1979) and Margaret Atwood's Handmaid's Tale (1985).

Feminist nonfiction has played an important role in voicing concerns about women's lived experiences. For example, Maya Angelou's I Know Why the Caged Bird Sings was extremely influential, as it represented the specific racism and sexism experienced by black women growing up in the United States.[187]

In addition, many feminist movements have embraced poetry as a vehicle through which to communicate feminist ideas to public audiences through anthologies, poetry collections, and public readings.[188]

Moreover, historical pieces of writing by women have been used by feminists to speak about what women's lives would have been like in the past, while demonstrating the power that they held and the impact they had in their communities even centuries ago.[189] An important figure in the history of women in relation to literature is Hrothsvitha. Hrothsvitha was a canoness from 935 - 973,[190] as the first female poetess in the German lands, and first female historian Hrothsvitha is one of the few people to speak about women's lives from a woman's perspective during the Middle Ages[191].

Music

American jazz singer and songwriter Billie Holiday in New York City in 1947

Women's music (or womyn's music or wimmin's music) is the music by women, for women, and about women.[192] The genre emerged as a musical expression of the second-wave feminist movement[193] as well as the labour, civil rights, and peace movements.[194] The movement was started by lesbians such as Cris Williamson, Meg Christian, and Margie Adam, African-American women activists such as Bernice Johnson Reagon and her group Sweet Honey in the Rock, and peace activist Holly Near.[194] Women's music also refers to the wider industry of women's music that goes beyond the performing artists to include studio musicians, producers, sound engineers, technicians, cover artists, distributors, promoters, and festival organizers who are also women.[192] Riot grrrl is an underground feminist hardcore punk movement described in the cultural movements section of this article.

Feminism became a principal concern of musicologists in the 1980s[195] as part of the New Musicology. Prior to this, in the 1970s, musicologists were beginning to discover women composers and performers, and had begun to review concepts of canon, genius, genre and periodization from a feminist perspective. In other words, the question of how women musicians fit into traditional music history was now being asked.[195] Through the 1980s and 1990s, this trend continued as musicologists like Susan McClary, Marcia Citron and Ruth Solie began to consider the cultural reasons for the marginalizing of women from the received body of work. Concepts such as music as gendered discourse; professionalism; reception of women's music; examination of the sites of music production; relative wealth and education of women; popular music studies in relation to women's identity; patriarchal ideas in music analysis; and notions of gender and difference are among the themes examined during this time.[195]

While the music industry has long been open to having women in performance or entertainment roles, women are much less likely to have positions of authority, such as being the leader of an orchestra.[196] In popular music, while there are many women singers recording songs, there are very few women behind the audio console acting as music producers, the individuals who direct and manage the recording process.[197]

Cinema

Feminist cinema, advocating or illustrating feminist perspectives, arose largely with the development of feminist film theory in the late '60s and early '70s. Women who were radicalized during the 1960s by political debate and sexual liberation; but the failure of radicalism to produce substantive change for women galvanized them to form consciousness-raising groups and set about analysing, from different perspectives, dominant cinema's construction of women.[198] Differences were particularly marked between feminists on either side of the Atlantic. 1972 saw the first feminist film festivals in the U.S. and U.K. as well as the first feminist film journal, Women and Film. Trailblazers from this period included Claire Johnston and Laura Mulvey, who also organized the Women's Event at the Edinburgh Film Festival.[199] Other theorists making a powerful impact on feminist film include Teresa de Lauretis, Anneke Smelik and Kaja Silverman. Approaches in philosophy and psychoanalysis fuelled feminist film criticism, feminist independent film and feminist distribution.

It has been argued that there are two distinct approaches to independent, theoretically inspired feminist filmmaking. 'Deconstruction' concerns itself with analysing and breaking down codes of mainstream cinema, aiming to create a different relationship between the spectator and dominant cinema. The second approach, a feminist counterculture, embodies feminine writing to investigate a specifically feminine cinematic language.[200] Some recent criticism[201] of "feminist film" approaches has centred around a Swedish rating system called the Bechdel test.

During the 1930s–1950s heyday of the big Hollywood studios, the status of women in the industry was abysmal.[202] Since then female directors such as Sally Potter, Catherine Breillat, Claire Denis and Jane Campion have made art movies, and directors like Kathryn Bigelow and Patty Jenkins have had mainstream success. This progress stagnated in the 90s, and men outnumber women five to one in behind the camera roles.[203][204]

Politics

British-born suffragist Rose Cohen became a victim of Stalin's great terror, executed in November 1937, two months after the execution of her Soviet husband.

Feminism had complex interactions with the major political movements of the twentieth century.

Socialism

Since the late nineteenth century some feminists have allied with socialism, whereas others have criticized socialist ideology for being insufficiently concerned about women's rights. August Bebel, an early activist of the German Social Democratic Party (SPD), published his work Die Frau und der Sozialismus, juxtaposing the struggle for equal rights between sexes with social equality in general. In 1907 there was an International Conference of Socialist Women in Stuttgart where suffrage was described as a tool of class struggle. Clara Zetkin of the SPD called for women's suffrage to build a "socialist order, the only one that allows for a radical solution to the women's question".[205][206]

In Britain, the women's movement was allied with the Labour party. In the U.S., Betty Friedan emerged from a radical background to take leadership. Radical Women is the oldest socialist feminist organization in the U.S. and is still active.[207] During the Spanish Civil War, Dolores Ibárruri (La Pasionaria) led the Communist Party of Spain. Although she supported equal rights for women, she opposed women fighting on the front and clashed with the anarcha-feminist Mujeres Libres.[208]

Feminists in Ireland in the early 20th century included the revolutionary Irish Republican, suffragette and socialist Constance Markievicz who in 1918 was the first woman elected to the British House of Commons. However, in line with Sinn Féin abstentionist policy, she would not take her seat in the House of Commons.[209] She was re-elected to the Second Dáil in the elections of 1921.[210] She was also a commander of the Irish Citizens Army which was led by the socialist & self-described feminist, Irish leader James Connolly during the 1916 Easter Rising.[211]

Fascism

Chilean feminists protest against the regime of Augusto Pinochet

Fascism has been prescribed dubious stances on feminism by its practitioners and by women's groups. Amongst other demands concerning social reform presented in the Fascist manifesto in 1919 was expanding the suffrage to all Italian citizens of age 18 and above, including women (accomplished only in 1946, after the defeat of fascism) and eligibility for all to stand for office from age 25. This demand was particularly championed by special Fascist women's auxiliary groups such as the fasci femminilli and only partly realized in 1925, under pressure from dictator Benito Mussolini's more conservative coalition partners.[212][213]

Cyprian Blamires states that although feminists were among those who opposed the rise of Adolf Hitler, feminism has a complicated relationship with the Nazi movement as well. While Nazis glorified traditional notions of patriarchal society and its role for women, they claimed to recognize women's equality in employment.[214] However, Hitler and Mussolini declared themselves as opposed to feminism,[214] and after the rise of Nazism in Germany in 1933, there was a rapid dissolution of the political rights and economic opportunities that feminists had fought for during the pre-war period and to some extent during the 1920s.[206] Georges Duby et al. note that in practice fascist society was hierarchical and emphasized male virility, with women maintaining a largely subordinate position.[206] Blamires also notes that Neofascism has since the 1960s been hostile towards feminism and advocates that women accept "their traditional roles".[214]

Civil rights movement and anti-racism

The civil rights movement has influenced and informed the feminist movement and vice versa. Many Western feminists adapted the language and theories of black equality activism and drew parallels between women's rights and the rights of non-white people.[215] Despite the connections between the women's and civil rights movements, some tensions arose during the late 1960s and the 1970s as non-white women argued that feminism was predominantly white, straight, and middle class, and did not understand and was not concerned with issues of race and sexuality.[216] Similarly, some women argued that the civil rights movement had sexist and homophobic elements and did not adequately address minority women's concerns.[215][217][218] These criticisms created new feminist social theories about identity politics and the intersections of racism, classism, and sexism; they also generated new feminisms such as black feminism and Chicana feminism in addition to making large contributions to lesbian feminism and other integrations of queer of colour identity.[219][220][221]

Neoliberalism

Neoliberalism has been criticized by feminist theory for having a negative effect on the female workforce population across the globe, especially in the global south. Masculinist assumptions and objectives continue to dominate economic and geopolitical thinking.[222]:177 Women's experiences in non-industrialized countries reveal often deleterious effects of modernization policies and undercut orthodox claims that development benefits everyone.[222]:175

Proponents of neoliberalism have theorized that by increasing women's participation in the workforce, there will be heightened economic progress, but feminist critics have noted that this participation alone does not further equality in gender relations.[223]:186–98 Neoliberalism has failed to address significant problems such as the devaluation of feminized labour, the structural privileging of men and masculinity, and the politicization of women's subordination in the family and the workplace.[222]:176 The "feminization of employment" refers to a conceptual characterization of deteriorated and devalorized labour conditions that are less desirable, meaningful, safe and secure.[222]:179 Employers in the global south have perceptions about feminine labour and seek workers who are perceived to be undemanding, docile and willing to accept low wages.[222]:180 Social constructs about feminized labour have played a big part in this, for instance, employers often perpetuate ideas about women as 'secondary income earners to justify their lower rates of pay and not deserving of training or promotion.[223]:189

Societal impact

The feminist movement has effected change in Western society, including women's suffrage; greater access to education; more nearly equitable[weasel words] pay with men; the right to initiate divorce proceedings; the right of women to make individual decisions regarding pregnancy (including access to contraceptives and abortion); and the right to own property.[9]

Civil rights

Participation in the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women.
  Signed and ratified
  Acceded or succeeded
  Unrecognized state, abiding by treaty
  Only signed
  Non-signatory

From the 1960s on, the campaign for women's rights[224] was met with mixed results[225] in the U.S. and the U.K. Other countries of the EEC agreed to ensure that discriminatory laws would be phased out across the European Community.

Some feminist campaigning also helped reform attitudes to child sexual abuse. The view that young girls cause men to have sexual intercourse with them was replaced by that of men's responsibility for their own conduct, the men being adults.[226]

In the U.S., the National Organization for Women (NOW) began in 1966 to seek women's equality, including through the Equal Rights Amendment (ERA),[227] which did not pass, although some states enacted their own. Reproductive rights in the U.S. centred on the court decision in Roe v. Wade enunciating a woman's right to choose whether to carry a pregnancy to term. Western women gained more reliable birth control, allowing family planning and careers. The movement started in the 1910s in the U.S. under Margaret Sanger and elsewhere under Marie Stopes. In the final three decades of the 20th century, Western women knew a new freedom through birth control, which enabled women to plan their adult lives, often making way for both career and family.[228]

The division of labour within households was affected by the increased entry of women into workplaces in the 20th century. Sociologist Arlie Russell Hochschild found that, in two-career couples, men and women, on average, spend about equal amounts of time working, but women still spend more time on housework,[229][230] although Cathy Young responded by arguing that women may prevent equal participation by men in housework and parenting.[231] Judith K. Brown writes, "Women are most likely to make a substantial contribution when subsistence activities have the following characteristics: the participant is not obliged to be far from home; the tasks are relatively monotonous and do not require rapt concentration; and the work is not dangerous, can be performed in spite of interruptions, and is easily resumed once interrupted."[232]

In international law, the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women (CEDAW) is an international convention adopted by the United Nations General Assembly and described as an international bill of rights for women. It came into force in those nations ratifying it.[233]

Jurisprudence

Feminist jurisprudence is a branch of jurisprudence that examines the relationship between women and law. It addresses questions about the history of legal and social biases against women and about the enhancement of their legal rights.[234]

Feminist jurisprudence signifies a reaction to the philosophical approach of modern legal scholars, who typically see law as a process for interpreting and perpetuating a society's universal, gender-neutral ideals. Feminist legal scholars claim that this fails to acknowledge women's values or legal interests or the harms that they may anticipate or experience.[235]

Language

Proponents of gender-neutral language argue that the use of gender-specific language often implies male superiority or reflects an unequal state of society.[236] According to The Handbook of English Linguistics, generic masculine pronouns and gender-specific job titles are instances "where English linguistic convention has historically treated men as prototypical of the human species."[237]

Merriam-Webster chose "feminism" as its 2017 Word of the Year, noting that "Word of the Year is a quantitative measure of interest in a particular word."[238]

Theology

Cmdr. Adrienne Simmons speaking at the 2008 ceremony for the only women's mosque in Khost City, a symbol of progress for growing women's rights in the Pashtun belt.

Feminist theology is a movement that reconsiders the traditions, practices, scriptures, and theologies of religions from a feminist perspective. Some of the goals of feminist theology include increasing the role of women among the clergy and religious authorities, reinterpreting male-dominated imagery and language about God, determining women's place in relation to career and motherhood, and studying images of women in the religion's sacred texts.[239]

Christian feminism is a branch of feminist theology which seeks to interpret and understand Christianity in light of the equality of women and men, and that this interpretation is necessary for a complete understanding of Christianity. While there is no standard set of beliefs among Christian feminists, most agree that God does not discriminate on the basis of sex, and are involved in issues such as the ordination of women, male dominance and the balance of parenting in Christian marriage, claims of moral deficiency and inferiority of women compared to men, and the overall treatment of women in the church.[240][241]

Islamic feminists advocate women's rights, gender equality, and social justice grounded within an Islamic framework. Advocates seek to highlight the deeply rooted teachings of equality in the Quran and encourage a questioning of the patriarchal interpretation of Islamic teaching through the Quran, hadith (sayings of Muhammad), and sharia (law) towards the creation of a more equal and just society.[242] Although rooted in Islam, the movement's pioneers have also utilized secular and Western feminist discourses and recognize the role of Islamic feminism as part of an integrated global feminist movement.[243]

Buddhist feminism is a movement that seeks to improve the religious, legal, and social status of women within Buddhism. It is an aspect of feminist theology which seeks to advance and understand the equality of men and women morally, socially, spiritually, and in leadership from a Buddhist perspective. The Buddhist feminist Rita Gross describes Buddhist feminism as "the radical practice of the co-humanity of women and men."[244]

Jewish feminism is a movement that seeks to improve the religious, legal, and social status of women within Judaism and to open up new opportunities for religious experience and leadership for Jewish women. The main issues for early Jewish feminists in these movements were the exclusion from the all-male prayer group or minyan, the exemption from positive time-bound mitzvot, and women's inability to function as witnesses and to initiate divorce.[245] Many Jewish women have become leaders of feminist movements throughout their history.[246]

Dianic Wicca is a feminist-centred thealogy.[247]

Secular or atheist feminists have engaged in feminist criticism of religion, arguing that many religions have oppressive rules towards women and misogynistic themes and elements in religious texts.[248][249][250]

Patriarchy

"Female Muslims- The tsar, beys and khans took your rights away" – Soviet poster issued in Azerbaijan, 1921

Patriarchy is a social system in which society is organized around male authority figures. In this system fathers have authority over women, children, and property. It implies the institutions of male rule and privilege, and is dependent on female subordination.[251] Most forms of feminism characterize patriarchy as an unjust social system that is oppressive to women. Carole Pateman argues that the patriarchal distinction "between masculinity and femininity is the political difference between freedom and subjection."[252] In feminist theory the concept of patriarchy often includes all the social mechanisms that reproduce and exert male dominance over women. Feminist theory typically characterizes patriarchy as a social construction, which can be overcome by revealing and critically analyzing its manifestations.[253] Some radical feminists have proposed that because patriarchy is too deeply rooted in society, separatism is the only viable solution.[254] Other feminists have criticized these views as being anti-men.[255][256][257]

Men and masculinity

Feminist theory has explored the social construction of masculinity and its implications for the goal of gender equality. The social construct of masculinity is seen by feminism as problematic because it associates males with aggression and competition, and reinforces patriarchal and unequal gender relations.[78][258] Patriarchal cultures are criticized for "limiting forms of masculinity" available to men and thus narrowing their life choices.[259] Some feminists are engaged with men's issues activism, such as bringing attention to male rape and spousal battery and addressing negative social expectations for men.[260][261][262]

Male participation in feminism is generally encouraged by feminists and is seen as an important strategy for achieving full societal commitment to gender equality.[10][263][264] Many male feminists and pro-feminists are active in both women's rights activism, feminist theory, and masculinity studies. However, some argue that while male engagement with feminism is necessary, it is problematic because of the ingrained social influences of patriarchy in gender relations.[265] The consensus today in feminist and masculinity theories is that men and women should cooperate to achieve the larger goals of feminism.[259] It has been proposed that, in large part, this can be achieved through considerations of women's agency.[266]

Reactions

Different groups of people have responded to feminism, and both men and women have been among its supporters and critics. Among American university students, for both men and women, support for feminist ideas is more common than self-identification as a feminist.[267][268][269] The US media tends to portray feminism negatively and feminists "are less often associated with day-to-day work/leisure activities of regular women."[270][271] However, as recent research has demonstrated, as people are exposed to self-identified feminists and to discussions relating to various forms of feminism, their own self-identification with feminism increases.[272]

Pro-feminism

Pro-feminism is the support of feminism without implying that the supporter is a member of the feminist movement. The term is most often used in reference to men who are actively supportive of feminism. The activities of pro-feminist men's groups include anti-violence work with boys and young men in schools, offering sexual harassment workshops in workplaces, running community education campaigns, and counselling male perpetrators of violence. Pro-feminist men also may be involved in men's health, activism against pornography including anti-pornography legislation, men's studies, and the development of gender equity curricula in schools. This work is sometimes in collaboration with feminists and women's services, such as domestic violence and rape crisis centres.[273][274]

Anti-feminism and criticism of feminism

Anti-feminism is opposition to feminism in some or all of its forms.[275]

In the nineteenth century, anti-feminism was mainly focused on opposition to women's suffrage. Later, opponents of women's entry into institutions of higher learning argued that education was too great a physical burden on women. Other anti-feminists opposed women's entry into the labour force, or their right to join unions, to sit on juries, or to obtain birth control and control of their sexuality.[276]

Some people have opposed feminism on the grounds that they believe it is contrary to traditional values or religious beliefs. These anti-feminists argue, for example, that social acceptance of divorce and non-married women is wrong and harmful, and that men and women are fundamentally different and thus their different traditional roles in society should be maintained.[277][278][279] Other anti-feminists oppose women's entry into the workforce, political office, and the voting process, as well as the lessening of male authority in families.[280][281]

Writers such as Camille Paglia, Christina Hoff Sommers, Jean Bethke Elshtain, Elizabeth Fox-Genovese, Lisa Lucile Owens[282] and Daphne Patai oppose some forms of feminism, though they identify as feminists. They argue, for example, that feminism often promotes misandry and the elevation of women's interests above men's, and criticize radical feminist positions as harmful to both men and women.[283] Daphne Patai and Noretta Koertge argue that the term "anti-feminist" is used to silence academic debate about feminism.[284][285] Lisa Lucile Owens argues that certain rights extended exclusively to women are patriarchal because they relieve women from exercising a crucial aspect of their moral agency.[266]

Secular humanism

Secular humanism is an ethical framework that attempts to dispense with any unreasoned dogma, pseudoscience, and superstition. Critics of feminism sometimes ask "Why feminism and not humanism?". Some humanists argue however that the goals of feminists and humanists largely overlap, and the distinction is only in motivation. For example, a humanist may consider abortion in terms of a utilitarian ethical framework, rather than considering the motivation of any particular woman in getting an abortion. In this respect it is possible to be a humanist without being a feminist, but this does not preclude the existence of feminist humanism.[286][287] Humanism plays a significant role in proto feminism during the renaissance period in such that humanists made educated women a popular figure despite the challenge to the male patriarchal organization of society.[288]

See also

Notes

 1. ^ Laura Brunell and Elinor Burkett (Encyclopaedia Britannica, 2019): "Feminism, the belief in social, economic, and political equality of the sexes."[1]

References

 1. ^ Brunell, Laura; Burkett, Elinor. "Feminism". Encyclopaedia Britannica. Retrieved 21 May 2019.
 2. ^ Lengermann, Patricia; Niebrugge, Gillian (2010). "Feminism". In Ritzer, G.; Ryan, J.M. (eds.). The Concise Encyclopedia of Sociology. John Wiley & Sons. p. 223. ISBN 978-1-40-518353-6.
 3. ^ Mendus, Susan (2005) [1995]. "Feminism". In Honderich, Ted (ed.). The Oxford Companion to Philosophy (2nd ed.). Oxford University Press. pp. 291–294. ISBN 978-0199264797.
 4. ^ Hawkesworth, Mary E. (2006). Globalization and Feminist Activism. Rowman & Littlefield. pp. 25–27. ISBN 9780742537835.
 5. ^ Beasley, Chris (1999). What is Feminism?. New York: Sage. pp. 3–11. ISBN 9780761963356.
 6. ^ Gamble, Sarah (2006) [1998]. "Introduction". In Gamble, Sarah (ed.). The Routledge Companion to Feminism and Postfeminism. London and New York: Routledge. p. vii.
 7. ^ a b c Echols, Alice (1989). Daring to Be Bad: Radical Feminism in America, 1967–1975. Minneapolis: University of Minnesota Press. ISBN 978-0-8166-1787-6.
 8. ^ Roberts, Jacob (2017). "Women's work". Distillations. Vol. 3 no. 1. pp. 6–11. Retrieved 22 March 2018.
 9. ^ a b Messer-Davidow, Ellen (2002). Disciplining Feminism: From Social Activism to Academic Discourse. Durham, NC: Duke University Press. ISBN 978-0-8223-2843-8.
 10. ^ a b c hooks, bell (2000). Feminism Is for Everybody: Passionate Politics. Cambridge, Massachusetts: South End Press. ISBN 978-0-89608-629-6.
 11. ^ a b Chodorow, Nancy (1989). Feminism and Psychoanalytic Theory. New Haven, Conn.: Yale University Press. ISBN 978-0-300-05116-2.
 12. ^ a b Gilligan, Carol (1977). "In a Different Voice: Women's Conceptions of Self and of Morality". Harvard Educational Review. 47 (4): 481–517. doi:10.17763/haer.47.4.g6167429416hg5l0. Retrieved 8 June 2008.
 13. ^ a b Weedon, Chris (2002). "Key Issues in Postcolonial Feminism: A Western Perspective". Gender Forum (1). Archived from the original on 3 December 2013.
 14. ^ Goldstein, Leslie F. (1982). "Early Feminist Themes in French Utopian Socialism: The St.-Simonians and Fourier". Journal of the History of Ideas. 43 (1): 91–108. doi:10.2307/2709162. JSTOR 2709162.
 15. ^ Dutch feminist pioneer Mina Kruseman in a letter to Alexandre Dumas – in: Maria Grever, Strijd tegen de stilte. Johanna Naber (1859–1941) en de vrouwenstem in geschiedenis (Hilversum 1994) ISBN 90-6550-395-1, p. 31
 16. ^ Offen, Karen (1987). "Sur l'origine des mots 'féminisme' et 'féministe'". Revue d'Histoire Moderne et Contemporaine (1954–). 34 (3): 492–96. doi:10.3406/rhmc.1987.1421. JSTOR 20529317.
 17. ^ Cott, Nancy F. (1987). The Grounding of Modern Feminism. New Haven: Yale University Press. p. 13. ISBN 978-0300042283.
 18. ^ "feminist". Oxford English Dictionary (3rd ed.). Oxford University Press. 2012. An advocate or supporter of the rights and equality of women. 1852: De Bow's Review ('Our attention has happened to fall upon Mrs. E. O. Smith, who is, we are informed, among the most moderate of the feminist reformers!')
 19. ^ "feminism". Oxford English Dictionary (3rd ed.). Oxford University Press. 2012. Advocacy of equality of the sexes and the establishment of the political, social, and economic rights of the female sex; the movement associated with this.
 20. ^ Spender, Dale (1983). There's Always Been a Women's Movement this Century. London: Pandora Press. pp. 1–200.
 21. ^ Lerner, Gerda (1993). The Creation of Feminist Consciousness From the Middle Ages to Eighteen-seventy. Oxford University Press. pp. 1–20.
 22. ^ Walters, Margaret (2005). Feminism: A very short introduction. Oxford University. pp. 1–176. ISBN 978-0-19-280510-2.
 23. ^ Kinnaird, Joan; Astell, Mary (1983). "Inspired by ideas (1668–1731)". In Spender, Dale (ed.). There's always been a women's movement. London: Pandora Press. pp. 29–.
 24. ^ Witt, Charlotte (2006). "Feminist History of Philosophy". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 23 January 2012.
 25. ^ Allen, Ann Taylor (1999). "Feminism, Social Science, and the Meanings of Modernity: The Debate on the Origin of the Family in Europe and the United States, 1860–1914". The American Historical Review. 104 (4): 1085–113. doi:10.1086/ahr/104.4.1085. JSTOR 2649562. PMID 19291893.
 26. ^ Botting, Eileen Hunt; Houser, Sarah L. (2006). "'Drawing the Line of Equality': Hannah Mather Crocker on Women's Rights". The American Political Science Review. 100 (2): 265–78. doi:10.1017/S0003055406062150. JSTOR 27644349.
 27. ^ Humm, Maggie (1995). The Dictionary of Feminist Theory. Columbus: Ohio State University Press, p. 251.
 28. ^ Walker, Rebecca (January–February 1992). "Becoming the Third Wave". Ms.: 39–41.
 29. ^ Chamberlain, Prudence (2017). The Feminist Fourth Wave: Affective Temporality. Palgrave Macmillan. ISBN 978-3-319-53682-8.
 30. ^ Krolokke, Charlotte; Sorensen, Anne Scott (2005). "Three Waves of Feminism: From Suffragettes to Grrls". Gender Communication Theories and Analyses: From Silence to Performance. Sage. p. 24. ISBN 978-0-7619-2918-5.
 31. ^ "Feminism: The Fourth Wave". Encyclopaedia Britannica. Retrieved 21 May 2019.
 32. ^ Wroath, John (1998). Until They Are Seven, The Origins of Women's Legal Rights. Waterside Press. ISBN 1 872 870 57 0.
 33. ^ Mitchell, L. G. (1997). Lord Melbourne, 1779–1848. Oxford University Press.
 34. ^ Perkins, Jane Gray (1909). The Life of the Honourable Mrs. Norton. John Murray.
 35. ^ "Married Women's Property Act 1882". legislation.gov.uk. UK Government. 1882. Retrieved 17 April 2017.
 36. ^ a b c d Freedman, Estelle B. (2003). No Turning Back: The History of Feminism and the Future of Women. Ballantine Books. p. 464. ISBN 978-0-345-45053-1.
 37. ^ "Votes for Women Electoral Commission". Elections New Zealand. 13 April 2005. Archived from the original on 14 September 2013. Retrieved 31 March 2013.
 38. ^ "Women and the right to vote in Australia". Australian Electoral Commission. 28 January 2011. Retrieved 26 April 2013.
 39. ^ Phillips, Melanie (2004). The Ascent of Woman: A History of the Suffragette Movement and the Ideas Behind it. London: Abacus. pp. 1–370. ISBN 978-0-349-11660-0.
 40. ^ Warner, Marina (14 June 1999). "Emmeline Pankhurst – Time 100 People of the Century". Time Magazine.
 41. ^ Ruether, Rosemary Radford (2012). Women and Redemption: A Theological History (2nd ed.). Minneapolis: Fortress Press. pp. 112–18, 136–39. ISBN 978-0-8006-9816-4.
 42. ^ DuBois, Ellen Carol (1997). Harriot Stanton Blatch and the Winning of Woman Suffrage. New Haven, Conn.: Yale University Press. ISBN 978-0-300-06562-6.
 43. ^ Flexner, Eleanor (1996). Century of Struggle: The Woman's Rights Movement in the United States. The Belknap Press. pp. xxviii–xxx. ISBN 978-0-674-10653-6.
 44. ^ Wheeler, Marjorie W. (1995). One Woman, One Vote: Rediscovering the Woman Suffrage Movement. Troutdale, OR: NewSage Press. p. 127. ISBN 978-0-939165-26-1.
 45. ^ Stevens, Doris; O'Hare, Carol (1995). Jailed for Freedom: American Women Win the Vote. Troutdale, OR: NewSage Press. pp. 1–388. ISBN 978-0-939165-25-4.
 46. ^ Ko, Dorothy; Haboush, JaHyun Kim; Piggott, Joan R. (2003). Women and Confucian cultures in premodern China, Korea, and Japan. University of California Press. ISBN 978-0-520-23138-2.[page needed]
 47. ^ Ma, Yuxin (2010). Women journalists and feminism in China, 1898–1937. Cambria Press. ISBN 978-1-60497-660-1.[page needed]
 48. ^ Farris, Catherine S.; Lee, Anru; Rubinstein, Murray A. (2004). Women in the new Taiwan: gender roles and gender consciousness in a changing society. M.E. Sharpe. ISBN 978-0-7656-0814-7.[page needed]
 49. ^ a b Dooling, Amy D. (2005). Women's literary feminism in 20th-century China. Macmillan. ISBN 978-1-4039-6733-6.[page needed]
 50. ^ Stange, Mary Zeiss; Oyster, Carol K.; Sloan, Jane E. (2011). Encyclopedia of Women in Today's World. SAGE. pp. 79–81. ISBN 978-1-4129-7685-5.
 51. ^ a b Golley, Nawar Al-Hassan (2003). Reading Arab women's autobiographies: Shahrazad tells her story. University of Texas Press. pp. 30–50. ISBN 978-0-292-70545-6.
 52. ^ Ettehadieh, Mansoureh (2004). "The Origins and Development of the Women's Movement in Iran, 1906–41". In Beck, Lois; Nashat, Guity (eds.). Women in Iran from 1800 to the Islamic Republic. University of Illinois Press. pp. 85–106. ISBN 978-0-252-07189-8.
 53. ^ Gheytanchi, Elham (2000). "Chronology of Events Regarding Women in Iran since the Revolution of 1979". In Mack, Arien (ed.). Iran since the Revolution. Social Research, Volume 67, No. 2.
 54. ^ Bard, Christine (May–June 2007). "Les premières femmes au Gouvernement (France, 1936–1981)" [First Women in Government (France, 1936–1981)]. Histoire@Politique (in French) (1).
 55. ^ "The Long Way to Women's Right to Vote in Switzerland: a Chronology". History-switzerland.geschichte-schweiz.ch. Retrieved 8 January 2011.
 56. ^ "United Nations press release of a meeting of the Committee on the Elimination of Discrimination against Women (CEDAW), issued on 14 January 2003". Un.org. Retrieved 2 September 2011.
 57. ^ Guillaumin, Colette (1994). Racism, Sexism, Power, and Ideology. pp. 193–95.
 58. ^ Meltzer, Françoise (1995). Hot Property: The Stakes and Claims of Literary Originality. p. 88.
 59. ^ Allison, Julie A. (1995). Rape: The Misunderstood Crime. p. 89.
 60. ^ Bland, Lucy (2002). Banishing the Beast: Feminism, Sex and Morality. pp. 135–49. ISBN 9781860646812. Retrieved 25 August 2013.
 61. ^ Palczewski, Catherine Helen (1 October 1995). "Voltairine de Cleyre: Sexual Slavery and Sexual Pleasure in the Nineteenth Century". NWSA Journal. 7 (3): 54–68 [60]. ISSN 1040-0656. JSTOR 4316402.
 62. ^ Crowell, Nancy A.; Burgess, Ann W. (1997). Understanding Violence Against Women. p. 127.
 63. ^ Bergoffen, Debra (16 August 2010) [17 August 2004]. "Simone de Beauvoir". Metaphysics Research Lab, CSLI, Stanford University. Retrieved 4 December 2011.
 64. ^ Whelehan, Imelda (1995). Modern Feminist Thought: From the Second Wave to 'Post-Feminism'. Edinburgh: Edinburgh University Press. pp. 25–43. ISBN 978-0-7486-0621-4.
 65. ^ Hanisch, Carol (1 January 2006). "Hanisch, New Intro to 'The Personal is Political' – Second Wave and Beyond". The Personal Is Political. Archived from the original on 15 May 2008. Retrieved 8 June 2008.
 66. ^ Badran, Margot (1996). Feminists, Islam, and nation: gender and the making of modern Egypt. Princeton University Press. ISBN 978-0-691-02605-3.[page needed]
 67. ^ Smith, Bonnie G. (2000). Global feminisms since 1945. Psychology Press. ISBN 978-0-415-18491-5.
 68. ^ "Islamic feminism means justice to women". The Mili Gazette. Retrieved 31 March 2013.
 69. ^ Parpart, Jane L.; Connelly, M. Patricia; Connelly, Patricia; Barriteau, V. Eudine; Barriteau, Eudine (2000). Theoretical Perspectives on Gender and Development. Ottawa, Canada: International Development Research Centre. p. 215. ISBN 978-0-88936-910-8.
 70. ^ Margalit Fox (5 February 2006). "Betty Friedan, Who Ignited Cause in 'Feminine Mystique,' Dies at 85". The New York Times. Retrieved 19 February 2017.
 71. ^ Hunt, Michael (2016). The World Transformed: 1945 to the Present. New York: Oxford University Press. pp. 220–223. ISBN 978-0-19-937102-0.
 72. ^ Piepmeier, Alison (2009). Girl Zines: Making Media, Doing Feminism. New York: New York University Press. p. 45.
 73. ^ Feliciano, Steve (19 June 2013). "The Riot Grrrl Movement". New York Public Library. The emergence of the Riot Grrrl movement began in the early 1990s, when a group of women in Olympia, Washington, held a meeting to discuss how to address sexism in the punk scene. The women decided they wanted to start a 'girl riot' against a society they felt offered no validation of women's experiences. And thus the Riot Grrrl movement was born.
 74. ^ a b Walker, Rebecca (January 1992). "Becoming the Third Wave" (PDF). Ms.: 39–41. ISSN 0047-8318. OCLC 194419734. Archived from the original (PDF) on 15 January 2017. Retrieved 21 February 2018.
 75. ^ Baumgardner, Jennifer; Richards, Amy (2000). Manifesta: Young Women, Feminism, and the Future. New York: Farrar, Straus and Giroux. p. 77. ISBN 978-0-374-52622-1.
 76. ^ Henry, Astrid (2004). Not my mother's sister: generational conflict and third-wave feminism. Bloomington: Indiana University Press. pp. 1–288. ISBN 978-0-253-21713-4.
 77. ^ a b Gillis, Stacy; Howie, Gillian; Munford, Rebecca (2007). Third wave feminism: a critical exploration. Basingstoke: Palgrave Macmillan. pp. xxviii, 275–76. ISBN 978-0-230-52174-2.
 78. ^ a b Faludi, Susan (1992). Backlash: the undeclared war against women. London: Vintage. ISBN 978-0-09-922271-2.[page needed]
 79. ^ a b c Walker, Alice (1983). In Search of Our Mothers' Gardens: Womanist Prose. San Diego: Harcourt Brace Jovanovich. p. 397. ISBN 978-0-15-144525-7.
 80. ^ Leslie, Heywood; Drake, Jennifer (1997). Third Wave Agenda: Being Feminist, Doing Feminism. Minneapolis: University of Minnesota Press. ISBN 978-0-8166-3005-9.[page needed]
 81. ^ Gilligan, Carol (1993). In a different voice: psychological theory and women's development. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press. p. 184. ISBN 978-0-674-44544-4.
 82. ^ "standpoint theory | feminism". Encyclopædia Britannica. Retrieved 10 February 2016.
 83. ^ a b c Hill Collins, P. (2000). Black Feminist Thought: Knowledge, Consciousness, and the Politics of Empowerment. New York: Routledge. pp. 1–335.
 84. ^ Harding, Sandra (2003). The Feminist Standpoint Theory Reader: Intellectual and Political Controversies. London: Routledge. pp. 1–16, 67–80. ISBN 978-0-415-94501-1.
 85. ^ a b c Cochrane, Kira (10 December 2013). "The Fourth Wave of Feminism: Meet the Rebel Women". The Guardian.
 86. ^ Chamberlain, Prudence (2017). The Feminist Fourth Wave: Affective Temporality. Cham: Springer. p. 115. ISBN 978-3-319-53682-8.
 87. ^ Solomon, Deborah (13 November 2009). "The Blogger and Author on the Life of Women Online". The New York Times. Retrieved 16 March 2016.
 88. ^ Zerbisias, Antonia (16 September 2015). "Feminism's Fourth Wave is the Shitlist". NOW Toronto. Retrieved 21 April 2016.
 89. ^ For Cosby, Ghomeshi, #MeToo, and fourth wave, see Matheson, Kelsey (17 October 2017). "You Said #MeToo. Now What Are We Going To Do About It?", The Huffington Post.
  For Savile and fourth wave, see Chamberlain 2017, pp. 114–115
  For page three, Thorpe, Vanessa (27 July 2013). "What now for Britain's new-wave feminists – after page 3 and £10 notes?", The Guardian.

  For Isla Vista killings, see Bennett, Jessica (10 September 2014). "Behold the Power of #Hashtag Feminism". Time.

 90. ^ Zacharek, Stephanie; Dockterman Eliana; and Sweetland Edwards, Haley (6 December 2017). "The Silence Breakers", Time magazine.
 91. ^ Redden, Molly, and agencies (6 December 2017). "#MeToo movement named Time magazine’s Person of the Year", The Guardian.
 92. ^ a b c d Wright, Elizabeth (2000). Lacan and Postfeminism (Postmodern Encounters). Totem Books. ISBN 978-1-84046-182-4.
 93. ^ Modleski, Tania (1991). Feminism without women: culture and criticism in a 'postfeminist' age. New York: Routledge. p. 188. ISBN 978-0-415-90416-2.
 94. ^ Jones, Amelia (1994). "Postfeminism, Feminist Pleasures, and Embodied Theories of Art". In Frueh, Joana; Langer, Cassandra L.; Raven, Arlene (eds.). New Feminist Criticism: Art, Identity, Action. New York: HarperCollins. pp. 16–41, 20.
 95. ^ Chunn, D. (2007). "Take it easy girls": Feminism, equality, and social change in the media. In D. Chunn, S. Boyd, & H. Lessard (Eds.), Reaction and resistance: Feminism, law, and social change (pp. 31). Vancouver, BC: UBC Press.
 96. ^ Zajko, Vanda; Leonard, Miriam (2006). Laughing with Medusa: classical myth and feminist thought. Oxford: Oxford University Press. p. 445. ISBN 978-0-19-927438-3.
 97. ^ Howe, Mica; Aguiar, Sarah Appleton (2001). He said, she says: an RSVP to the male text. Madison, NJ: Fairleigh Dickinson University Press. p. 292. ISBN 978-0-8386-3915-3.
 98. ^ Pollock, Griselda (2007). Encounters in the Virtual Feminist Museum: Time, Space and the Archive. Routledge. pp. 1–262.
 99. ^ Ettinger, Bracha; Judith Butler; Brian Massumi; Griselda Pollock (2006). The matrixial borderspace. Minneapolis: University of Minnesota Press. p. 245. ISBN 978-0-8166-3587-0.
 100. ^ Brabeck, M. and Brown, L. (With Christian, L., Espin, O., Hare-Mustin, R., Kaplan, A., Kaschak, E., Miller, D., Phillips, E., Ferns, T., and Van Ormer, A.). (1997). Feminist theory and psychological practice. In J. Worell and N. Johnson (Eds.) Shaping the future of feminist psychology: Education, research, and practice (pp.15–35). Washington, D.C.: American Psychological Association.
 101. ^ Florence, Penny; Foster, Nicola (2001). Differential aesthetics: art practices, philosophy and feminist understandings. Aldershot, Hants, England: Ashgate. p. 360. ISBN 978-0-7546-1493-7.
 102. ^ Showalter, Elaine (1979). "Towards a Feminist Poetics". In Jacobus, M. (ed.). Women Writing about Women. Croom Helm. pp. 25–36. ISBN 978-0-85664-745-1.
 103. ^ Ettinger, Bracha, 'The Matrixial Borderspace'. (Essays from 1994–99), University of Minnesota Press 2006. ISBN 0-8166-3587-0.
 104. ^ Kristeva, Julia; Moi, Toril (1986). The Kristeva reader. New York: Columbia University Press. p. 328. ISBN 978-0-231-06325-8.
 105. ^ E.g., Owens, Lisa Lucile (2003). "Coerced Parenthood as Family Policy: Feminism, the Moral Agency of Women, and Men's 'Right to Choose'". Alabama Civil Rights & Civil Liberties Law Review. 5: 1. SSRN 2439294.
 106. ^ a b Rottenberg, Catherine (2014). "The Rise of Neoliberal Feminism". Cultural Studies. 28 (3): 418–437. doi:10.1080/09502386.2013.857361.
 107. ^ Liberal Feminism. Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, Stanford University. 2018.
 108. ^ Biehl, Janet (1991). Rethinking eco-feminist politics. Cambridge, Massachusetts: South End Press. ISBN 978-0-89608-392-9.
 109. ^ Hennessy, Rosemary; Ingraham, Chrys (1997). Materialist feminism: a reader in class, difference, and women's lives. London: Routledge. pp. 1–13. ISBN 978-0-415-91634-9.
 110. ^ Bottomore, T.B. (1991). A Dictionary of Marxist thought. Wiley-Blackwell. p. 215. ISBN 978-0-631-18082-1.
 111. ^ Barbara Ehrenreich. "What is Socialist Feminism?". feministezine.com. Retrieved 3 December 2011.
 112. ^ Dunbar-Ortiz, Roxanne (2002). Quiet Rumours. AK Press. pp. 11–13. ISBN 978-1-902593-40-1.
 113. ^ Ahmed, Sarta (2000). Transformations: thinking through feminism. London: Routledge. p. 111. ISBN 978-0-415-22066-8.
 114. ^ a b c Narayan, Uma (1997). Dislocating Cultures: Identities, Traditions, and Third-World Feminism. New York: Routledge. pp. 20–28, 113, 161–87. ISBN 978-0-415-91418-5.
 115. ^ Ogunyemi, Chikwenye Okonjo (1985). "Womanism: The Dynamics of the Contemporary Black Female Novel in English". Signs: Journal of Women in Culture and Society. 11 (1): 63–80. doi:10.1086/494200. JSTOR 3174287.
 116. ^ Kolawole, Mary Ebun Modupe (1997). Womanism and African Consciousness. Trenton, N.J.: Africa World Press. p. 216. ISBN 978-0-86543-540-7.
 117. ^ Obianuju Acholonu, Catherine (1995). Motherism: The Afrocentric Alternative to Feminism. Afa Publ. p. 144. ISBN 978-978-31997-1-2.
 118. ^ Ogundipe-Leslie, Molara (1994). Re-creating Ourselves: African Women & Critical Transformations. Africa World Press. p. 262. ISBN 978-0-86543-412-7.
 119. ^ Nnaemeka, Obioma (1995). "Feminism, Rebellious Women, and Cultural Boundaries: Rereading Flora Nwapa and Her Compatriots". Research in African Literatures. 26 (2): 80–113. JSTOR 3820273.
 120. ^ Hudson-Weems, Clenora (1994). Africana Womanism: Reclaiming Ourselves. Troy, Mich.: Bedford Publishers. p. 158. ISBN 978-0-911557-11-4.
 121. ^ a b Butler, Judith (1999) [1990]. Gender trouble: feminism and the subversion of identity. New York: Routledge. ISBN 9780415924993.
 122. ^ West, Candace; Zimmerman, Don H. (June 1987). "Doing gender". Gender & Society. 1 (2): 125–151. doi:10.1177/0891243287001002002. JSTOR 189945. Pdf.
 123. ^ Benhabib, Seyla (1995), "From identity politics to social feminism: a plea for the Nineties", Philosophy of Education, 1 (2): 14, archived from the original on 5 July 2018, retrieved 20 January 2018
  Reproduced in:
 124. ^ Randall, Vicky (2010). "Feminism". In Marsh, David; Stoker, Gerry (eds.). Theory and methods in political science (3rd ed.). Basingstoke: Palgrave Macmillan. p. 116. ISBN 9780230576278.
 125. ^ Abbott, Pamela; Wallace, Claire; Tyler, Melissa (2005). "Feminist knowledge". An introduction to sociology: feminist perspectives (3rd ed.). London New York: Routledge. p. 380. ISBN 9780415312592.
  Citing:
 126. ^ Reilly, Peter J (15 June 2013). "Cathy Brennan On Radfem 2013". Forbes. Retrieved 18 April 2014.
 127. ^ Schmidt, Samantha (13 March 2017). "Women's issues are different from trans women's issues, feminist author says, sparking criticism". The Washington Post.
 128. ^ Goldberg, Michelle (4 August 2014). "What Is a Woman?". The New Yorker. Retrieved 20 November 2015.
 129. ^ Keith, Lierre (21–23 June 2013). "The Emperor's New Penis". CounterPunch. Retrieved 27 August 2014. Female socialization is a process of psychologically constraining and breaking girls—otherwise known as "grooming"—to create a class of compliant victims. Femininity is a set of behaviors that are, in essence, ritualized submission.
 130. ^ Koyama, Emi. "The Transfeminist Manifesto" (PDF). eminism.org. Retrieved 10 June 2014.
 131. ^ Hines, Sally (2007). TransForming Gender: Transgender Practices of Identity, Intimacy and Care. Bristol: Policy Press. pp. 85–101. ISBN 978-1861349163.
 132. ^ Snyder, R. Claire (2008). "What Is Third-Wave Feminism? A New Directions Essay". Signs. 34 (1): 175–196. doi:10.1086/588436. ISSN 0097-9740. JSTOR 10.1086/588436.
 133. ^ Jeffreys, Sheila (2014) Gender Hurts, Routledge, ISBN 978-0-415-53939-5, page 8.
 134. ^ Jeanne Carstensen (22 June 2017). "Julia Serano, Transfeminist Thinker, Talks Trans-Misogyny". The New York Times.
 135. ^ Julia Serano. "Trans-misogyny primer" (PDF). Retrieved 29 June 2018.
 136. ^ Rowe-Finkbeiner, Kristin (2004). The F-Word: Feminism In Jeopardy – Women, Politics and the Future. Seal Press. ISBN 978-1-58005-114-9.
 137. ^ Rosenberg, Jessica; Gitana Garofalo (Spring 1998). "Riot Grrrl: Revolutions from within – Feminisms and Youth Cultures". Signs. 23 (3): 809–841. doi:10.1086/495289. JSTOR 3175311.
 138. ^ Code, Lorraine (2004). Encyclopedia of Feminist Theories. London: Routledge. p. 560. ISBN 978-0-415-30885-4.
 139. ^ Scanlon, Jennifer (2009). Bad girls go everywhere: the life of Helen Gurley Brown. Oxford University Press. pp. 94–111. ISBN 978-0-19-534205-5.
 140. ^ Hollows, Joanne; Moseley, Rachel (2006). Feminism in popular culture. Berg Publishers. p. 84. ISBN 978-1-84520-223-1.
 141. ^ Clark, Julia (2014). "Can Men Be Feminists Too? Half (48%) of Men in 15 Country Survey Seem to Think So". Retrieved 26 August 2016.
 142. ^ Harnois, Catherine E. (October 2012). "Sociological Research on Feminism and the Women's Movement: Ideology, Identity, and Practice". Sociology Compass. 6 (10): 823–832. doi:10.1111/j.1751-9020.2012.00484.x.
 143. ^ Allum, Cynthia (9 April 2015). "82 percent of Americans don't consider themselves feminists, poll shows". The New York Times. Retrieved 26 August 2016.
 144. ^ Harnois, Catherine E. (23 November 2015). "Race, Ethnicity, Sexuality, and Women's Political Consciousness of Gender". Social Psychology Quarterly. 78 (4): 365–386. doi:10.1177/0190272515607844.
 145. ^ Harnois, Catherine E. (15 November 2016). "Intersectional Masculinities and Gendered Political Consciousness: How Do Race, Ethnicity and Sexuality Shape Men's Awareness of Gender Inequality and Support for Gender Activism?". Sex Roles. 77 (3–4): 141–154. doi:10.1007/s11199-016-0702-2.
 146. ^ "Attitudes to Gender in 2016 Britain – 8,000 Sample Study for Fawcett Society". Survation. 18 January 2016. Retrieved 28 June 2019.
 147. ^ Sanghani, Radhika (15 January 2016). "Only 7 per cent of Britons consider themselves feminists". The Telegraph. ISSN 0307-1235. Retrieved 28 June 2019.
 148. ^ a b Duggan, Lisa; Hunter, Nan D. (1995). Sex wars: sexual dissent and political culture. New York: Routledge. pp. 1–14. ISBN 978-0-415-91036-1.
 149. ^ a b Hansen, Karen Tranberg; Philipson, Ilene J. (1990). Women, class, and the feminist imagination: a socialist-feminist reader. Philadelphia: Temple University Press. ISBN 978-0-87722-630-7.
 150. ^ a b Gerhard, Jane F. (2001). Desiring revolution: second-wave feminism and the rewriting of American sexual thought, 1920 to 1982. New York: Columbia University Press. ISBN 978-0-231-11204-8.
 151. ^ a b Leidholdt, Dorchen; Raymond, Janice G. (1990). The Sexual liberals and the attack on feminism. New York: Pergamon Press. ISBN 978-0-08-037457-4.
 152. ^ a b Vance, Carole S. Pleasure and Danger: Exploring Female Sexuality. Thorsons Publishers. ISBN 978-0-04-440593-1.
 153. ^ McBride, Andrew. "Lesbian History".
 154. ^ O'Neill, Maggie (2001). Prostitution and Feminism. Cambridge: Polity Press. pp. 14–16.
 155. ^ Rohana Ariffin; Women's Crisis Centre (Pinang, Malaysia) (1997). Shame, secrecy, and silence: study on rape in Penang. Women's Crisis Centre. ISBN 978-983-99348-0-9. Retrieved 1 October 2011.
 156. ^ Bennett L, Manderson L, Astbury J. Mapping a global pandemic: review of current literature on rape, sexual assault and sexual harassment of women. University of Melbourne, 2000.
 157. ^ Jewkes R, Abrahams N (2002). "The epidemiology of rape and sexual coercion in South Africa: an overview". Social Science & Medicine. 55 (7): 1231–44. doi:10.1016/s0277-9536(01)00242-8. PMID 12365533.
 158. ^ Sen P. Ending the presumption of consent: nonconsensual sex in marriage. London, Centre for Health and Gender Equity, 1999
 159. ^ Jeffries, Stuart (12 April 2006). "Stuart Jeffries talks to leading feminist Catharine MacKinnon". The Guardian. London.
 160. ^ Harding, Sandra (1989). "Is There a Feminist Method". In Nancy Tuana (ed.). Feminism & Science. Indiana University Press. p. 17. ISBN 978-0-253-20525-4.
 161. ^ Hubbard, Ruth (1990). The Politics of Women's Biology. Rutgers University Press. p. 16. ISBN 978-0-8135-1490-1.
 162. ^ a b Lindlof, Thomas R.; Taylor, Bryan C. (2002). Qualitative Communication Research Methods. Thousand Oaks, Calif: Sage Publications. p. 357. ISBN 978-0-7619-2493-7.
 163. ^ Holloway, Marguerite (26 September 2005). "The Beauty of Branes". Scientific American. Nature America. p. 2. Retrieved 12 December 2011.
 164. ^ Hankinson Nelson, Lynn (1990). Who Knows: from Quine To a Feminist Empiricism. Temple University Press. p. 30. ISBN 978-0-87722-647-5.
 165. ^ Cortina, L. M.; Curtin, N.; Stewart, A. J. (2012). "Where Is Social Structure in Personality Research? A Feminist Analysis of Publication Trends". Psychology of Women Quarterly. 36 (3): 259–73. doi:10.1177/0361684312448056.
 166. ^ Hankinson Nelson, Lynn (1997). Feminism, Science, and the Philosophy of Science. Springer. p. 61. ISBN 978-0-7923-4611-1.
 167. ^ Anderson, Elizabeth (2011). Edward N. Zalta (ed.). "Feminist Epistemology and Philosophy of Science". Stanford Encyclopedia of Philosophy (Spring 2011). Retrieved 6 December 2011.
 168. ^ Code, Lorraine (2000). Encyclopedia of feminist theories. Taylor & Francis. p. 89. ISBN 978-0-415-13274-9.
 169. ^ Bern, Sandra L., The lenses of gender: transforming the debate on sexual inequality, Yale University Press, 1993, ISBN 0-300-05676-1, p. 6.
 170. ^ Fausto-Sterling, Anne (1992). Myths of Gender: Biological Theories About Women and Men. New York, New York: BasicBooks. ISBN 978-0-465-04792-5.
 171. ^ Fine, Cordelia (2010). Delusions of Gender: How Our Minds, Society, and Neurosexism Create Difference. W. W. Norton & Company.[page needed]
 172. ^ Worell, Judith (September 2000). "Feminism in Psychology: Revolution or Evolution?" (PDF). The Annals of the American Academy of Political and Social Science. 571: 183–96. doi:10.1177/0002716200571001013. JSTOR 1049142. Retrieved 12 July 2014.
 173. ^ "Psychology's Feminist Voices". Psychology's Feminist Voices. Retrieved 12 July 2014.
 174. ^ Mathur, Piyush (1998). "The archigenderic territories: Mansfield park and a handful of dust". Women's Writing. 5 (1): 71–81. doi:10.1080/09699089800200034.
 175. ^ Echols (1989), pp. 269–278.
 176. ^ Hogan, Kristen (2016). The Feminist Bookstore Movement: Lesbian Antiracism and Feminist Accountability. Durham, North Carolina: Duke University Press.
 177. ^ a b Blake Gopnik (22 April 2007). "What Is Feminist Art?". The Washington Post. Retrieved 3 December 2011.
 178. ^ Hoban, Phoebe (December 2009). "The Feminist Evolution". ARTnews. Retrieved 4 December 2011.
 179. ^ Ferrando, Francesca (2016). "A feminist genealogy of posthuman aesthetics in the visual arts". Palgrave Communications. 2 (16011): 16011. doi:10.1057/palcomms.2016.11. Retrieved 6 July 2016.
 180. ^ a b Blain, Virginia; Clements, Patricia; Grundy, Isobel (1990). The feminist companion to literature in English: women writers from the Middle Ages to the present. New Haven: Yale University Press. pp. vii–x. ISBN 978-0-300-04854-4.
 181. ^ Gilbert, Sandra M. (4 May 1986). "Paperbacks: From Our Mothers' Libraries: women who created the novel". The New York Times.
 182. ^ Buck, Claire, ed. (1992). The Bloomsbury Guide to Women's Literature. Prentice Hall. p. vix.
 183. ^ Salzman, Paul (2000). "Introduction". Early Modern Women's Writing. Oxford UP. pp. ix–x.
 184. ^ Term coined by Ellen Moers in Literary Women: The Great Writers (New York: Doubleday, 1976). See also Juliann E. Fleenor, ed., The Female Gothic (Montreal: Eden Press, 1983) and Gary Kelly, ed., Varieties of Female Gothic 6 Vols. (London: Pickering & Chatto, 2002).
 185. ^ Helford, Elyce Rae (2005). "Feminist Science Fiction". In Westfahl, Gary (ed.). The Greenwood Encyclopedia of Science Fiction and Fantasy. Greenwood Press. pp. 289–291. ISBN 978-0-300-04854-4.
 186. ^ Lips, Hilary M. (1990). "Using Science Fiction to Teach the Psychology of Sex and Gender". Teaching of Psychology. 17 (3): 197–98. doi:10.1207/s15328023top1703_17.
 187. ^ Shah, Mahvish (2018). "I Know Why The Caged Bird Sings: Angelou's Quest to Truth and Power". Feminism in India.
 188. ^ Poetry Foundation (29 November 2018). "A Change of World". Poetry Foundation.
 189. ^ Case, Sue-Ellen (December 1983). "Re-Viewing Hrotsvit". Theatre Journal. 35 (4): 533. doi:10.2307/3207334.
 190. ^ Sack, Harald (6 February 2019). "Hrotsvitha of Gandersheim – The Most Remarkable Women of her Time". SciHi Blog. Retrieved 6 December 2019.
 191. ^ Frankforter, A. Daniel (February 1979). "Hroswitha of Gandersheim and the Destiny of Women". The Historian. 41 (2): 295–314. doi:10.1111/j.1540-6563.1979.tb00548.x. ISSN 0018-2370.
 192. ^ a b Lont, Cynthia (1992). "Women's Music: No Longer a Small Private Party". In Garofalo, Reebee (ed.). Rockin' the Boat: Mass Music & Mass Movements. Cambridge, Massachusetts: South End Press. p. 242. ISBN 978-0-89608-427-8.
 193. ^ Peraino, Judith A. (2001). "Girls with guitars and other strange stories". Journal of the American Musicological Society. 54 (3): 692–709. doi:10.1525/jams.2001.54.3.692. Archived from the original on 8 November 2012.
 194. ^ a b Mosbacher, Dee (2002). Radical Harmonies. San Francisco, CA: Woman Vision. OCLC 53071762.
 195. ^ a b c Beard, David; Gload, Kenneth. 2005. Musicology : The Key Concepts. London and New York: Routledge.
 196. ^ Duchen, Jessica (28 February 2015). "Why the male domination of classical music might be coming to an end". The Guardian.
 197. ^ Ncube, Rosina (September 2013). "Sounding Off: Why So Few Women in Audio?". Sound on Sound.
 198. ^ Hayward S., Cinema Studies – The Key Concepts, 3rd edn, Routledge, 2006;134–5.
 199. ^ Erens, P., Issues in Feminist Film Criticism, Wiley & Sons, 1991; 270.
 200. ^ Kuhn, A.; Radstone, S., eds. (1990). Women's Companion to International Film. Virago. p. 153.
 201. ^ Derr, Holly L. (13 November 2013). "What really makes a feminist film?". The Atlantic.
 202. ^ Giannetti L, Understanding Movies, 7th ed. Prentice-Hall 1996;416.
 203. ^ Derek Thompson (11 January 2018). "The Brutal Math of Gender Inequality in Hollywood". The Atlantic.
 204. ^ "Assessing the Gender Gap in the Film Industry". NamSor Blog. 16 April 2014.
 205. ^ Badia, Gilbert (1994). Zetkin. Femminista senza frontiere. University of Michigan. p. 320. ISBN 978-88-85378-53-7.
 206. ^ a b c Duby, Georges; Perrot, Michelle; Schmitt Pantel, Pauline (1994). A history of women in the West. Cambridge, Massachusetts: Belknap Press of Harvard University Press. p. 600. ISBN 978-0-674-40369-7.
 207. ^ The Radical Women Manifesto: Socialist Feminist Theory, Program and Organizational Structure. Seattle, WA: Red Letter Press. 2001. ISBN 978-0-932323-11-8.
 208. ^ Ibárruri, Dolores (1938). Speeches & Articles, 1936–1938. University of Michigan. p. 263.
 209. ^ John McGuffin (1973). "Internment – Women Internees 1916–1973". Retrieved 22 March 2009.
 210. ^ "Countess Constance de Markievicz". ElectionsIreland.org. Retrieved 22 March 2009.
 211. ^ Bunbury, Turtle. "Dorothea Findlater – One Hundred Years On". Retrieved 5 January 2016. Perhaps the most awkward arrest Wheeler made was Countess Markievicz, his wife's first cousin.
 212. ^ Hägg, Göran (2008). Mussolini: En studie i makt [A study in power] (in Swedish). Stockholm: Norstedt. ISBN 978-91-1-301949-9.
 213. ^ Passmore, Kevin (2003). Women, Gender and Fascism in Europe, 1919–45. Piscataway, N.J.: Rutgers Univ. Press. ISBN 978-0-8135-3308-7.
 214. ^ a b c Blamires, Cyprian (2006). World Fascism: A Historical Encyclopedia. 1. ABC-CLIO. pp. 232–33. ISBN 978-1-57607-940-9.
 215. ^ a b Levy, Peter (1998). The Civil Rights Movement. Westport, Conn.: Greenwood Press. ISBN 978-0-313-29854-7.
 216. ^ Code, Lorraine (2000). "Civil rights". Encyclopedia of Feminist Theories. Taylor & Francis. ISBN 978-0-415-13274-9.
 217. ^ hooks, bell (3 October 2014). "Feminist Theory". doi:10.4324/9781315743172. Cite journal requires |journal= (help)
 218. ^ Manditch-Prottas, Zachary (2019). "Meeting at the Watchtower: Eldridge Cleaver, James Baldwin's No Name in the Street, and Racializing Homophobic Vernacular". African American Review. 52 (2): 179–195. doi:10.1353/afa.2019.0027. ISSN 1945-6182.
 219. ^ Roth, Benita (2004). Separate Roads to Feminism: Black, Chicana, and White feminist movements in America's second wave. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-52972-3.
 220. ^ Winddance Twine, France; Blee, Kathleen M. (2001). Feminism and Antiracism: International struggles for justice. NYU Press. ISBN 978-0-8147-9855-3.[page needed]
 221. ^ ""The Combahee River Collective Statement" (1977)", Available Means, University of Pittsburgh Press, pp. 292–300, ISBN 9780822979753, retrieved 1 November 2019
 222. ^ a b c d e Peterson, V. Spike (2014). "International/Global Political Economy". In Shepherd, Laura J. (ed.). Gender Matters in Global Politics (2 ed.). Routledge. ISBN 9781134752591.
 223. ^ a b Elias, Juanita; Ferguson, Lucy (2014). "Production, Employment, and Consumption". In Shepherd, Laura J. (ed.). Gender Matters in Global Politics. Routledge. ISBN 9781134752591.
 224. ^ Lockwood, Bert B. (2006). Women's Rights: A Human Rights Quarterly Reader. The Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0-8018-8374-3.
 225. ^ "FROM SUFFRAGE TO WOMEN'S LIBERATION: FEMINISM IN TWENTIETH CENTURY AMERICA by Jo Freeman".
 226. ^ Rush, Florence (1988). The Best Kept Secret: Sexual Abuse of Children. Englewood Cliffs: Prentice-Hall. ISBN 978-0070542235.
 227. ^ "The National Organization for Women's 1966 Statement of Purpose".
 228. ^ "Margaret Sanger".
 229. ^ Hochschild, Arlie Russell; Machung, Anne (2003). The Second Shift. New York: Penguin Books. ISBN 978-0-14-200292-6.
 230. ^ Hochschild, Arlie Russell (2001). The Time Bind: When Work Becomes Home and Home Becomes Work. New York: Henry Holt & Co. ISBN 978-0-8050-6643-2.
 231. ^ Young, Cathy (12 June 2000). "The Mama Lion at the Gate". Salon.com. Retrieved 17 December 2015.
 232. ^ Brown, Judith K. (October 1970). "A Note on the Division of Labor by Sex". American Anthropologist. 72 (5): 1073–78. doi:10.1525/aa.1970.72.5.02a00070.
 233. ^ "Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women New York, 18 December 1979". Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights. Retrieved 31 March 2013.
 234. ^ Garner, Bryan, ed. (2014). Black's Law Dictionary (10th ed.). St. Paul, Minn.: Thomson Reuters. p. 985. ISBN 978-0-314-61300-4. Feminist jurisprudence examines ... the history of legal and social biases against women, the elimination of those biases in modern law, and the enhancement of women's legal rights and recognition [status] in society.
 235. ^ Minda, Gary (1995). Postmodern Legal Movements: Law and Jurisprudence at Century's End. N.Y.C.: NYU Press. pp. 129–30. ISBN 978-0814755105. Feminist legal scholars, despite their differences, appear united in claiming that 'masculine' jurisprudence ... fails to acknowledge, let alone respond to, the interests, values, fears, and harms experienced by women.
 236. ^ Miller, Casey; Swift, Kate (1988). The Handbook of Nonsexist Writing. N.Y.C.: Harper & Row. pp. 45, 64, 66. ISBN 978-0061816024.
 237. ^ Aarts, Bas; McMahon, April, eds. (2006). The Handbook of English Linguistics. Malden, Mass.: Blackwell. ISBN 978-1405113823.
 238. ^ "Word of the Year 2017".
 239. ^ Bundesen, Lynne (30 March 2007). The Feminine Spirit: Recapturing the Heart of Scripture. Jossey-Bass. ISBN 978-0-7879-8495-3.
 240. ^ Haddad, Mimi (2006). "Egalitarian Pioneers: Betty Friedan or Catherine Booth?" (PDF). Priscilla Papers. 20 (4). Archived from the original (PDF) on 13 July 2015.
 241. ^ Anderson, Pamela Sue; Clack, Beverley (2004). Feminist philosophy of religion: critical readings. London: Routledge. ISBN 978-0-415-25749-7.
 242. ^ Badran, Margot (17–23 January 2002). "Islamic Feminism: What's in a Name?". Retrieved 17 December 2015.
 243. ^ Catalonian Islamic Board (24–27 October 2008). "II International Congress on Islamic Feminism". feminismeislamic.org. Archived from the original on 14 January 2007. Retrieved 9 July 2008.
 244. ^ Gross, Rita M. (1992). Buddhism After Patriarchy: A Feminist History, Analysis, and Reconstruction of Buddhism. Albany, New York: State University of New York Press. p. 127. ISBN 978-0-7914-1403-3. Retrieved 7 October 2012.
 245. ^ Plaskow, Judith (2003). "Jewish Feminist Thought". In Frank, Daniel H. (ed.). History of Jewish philosophy. Leaman, Oliver. London: Routledge. ISBN 978-0-415-32469-4.
 246. ^ Marjorie Ingall (18 November 2005). "Why are there so many Jewish feminists?". Forward Magazine. Retrieved 31 May 2015.
 247. ^ Wisdom's Feast: Sophia in Study and Celebration, p. 9, Susan Cole, Marian Ronan, Hal Taussig. 1996
 248. ^ Gaylor, Annie Laurie, Woe to the Women: The Bible Tells Me So, Freedom From Religion Foundation, Inc. (1 July 1981) ISBN 1-877733-02-4
 249. ^ Ali, Ayaan Hirsi The Caged Virgin: A Muslim Woman's Cry for Reason, Free Press 2004, ISBN 978-0-7432-8833-0
 250. ^ Miles, Rosalind, Who cooked the Last Supper?,Random House Digital, Inc., 2001, ISBN 0-609-80695-5
 251. ^ Encyclopedia of sex and gender. Detroit, Mich.: Macmillan Reference. 2007. Missing or empty |title= (help)
 252. ^ Pateman, Carole (1988). The Sexual Contract, Stanford: Stanford University Press, p. 207.
 253. ^ Tickner, Ann J. (2001). "Patriarchy". Routledge Encyclopedia of International Political Economy: Entries PZ. Taylor & Francis. pp. 1197–98. ISBN 978-0-415-24352-0.
 254. ^ Sarah Hoagland, Lesbian Ethics: toward new value
 255. ^ Friedan, Betty. The Second Stage: With a New Introduction. Cambridge, Massachusetts: Harvard Univ. Press, 1981 1986 1991 1998, 1st Harvard Univ. Press pbk. ed. (ISBN 0-674-79655-1) 1998.
 256. ^ Bullough, Vern L. Human sexuality: an encyclopedia, Taylor & Francis, 1994, ISBN 0-8240-7972-8
 257. ^ Echols 1989, p. 78 & n. 124 ("124. Interview with Cindy Cisler.") and see p. 119
 258. ^ Tong, Rosemarie Putnam (1998). Feminist Thought: A More Comprehensive Introduction (2nd ed.). Boulder, Colo.: Westview Press. p. 70. ISBN 978-0-8133-3295-6.
 259. ^ a b Gardiner, Judith Kegan (2002). Masculinity studies and feminist theory. Columbia University Press. pp. 96, 153. ISBN 978-0-231-12278-8.
 260. ^ Uviller, Rena K. (1978). "Fathers' Rights and Feminism: The Maternal Presumption Revisited". Harv. Women's L.J.: 107.
 261. ^ Shanley, Mary (January 1995). "Unwed fathers' rights, adoption, and sex equality: Gender-neutrality and the perpetuation of patriarchy". Columbia Law Review. 95 (1): 60–103. doi:10.2307/1123127. JSTOR 1123127.
 262. ^ Levit, Nancy (1996). "Feminism for Men: Legal Ideology and the Construction of Maleness". UCLA Law Review. 43 (4). SSRN 1297365.
 263. ^ Digby, Tom (1998). Men Doing Feminism. New York: Routledge. ISBN 978-0-415-91625-7.
 264. ^ Phillips, Layli, The Womanist reader, CRC Press, 2006, ISBN 0-415-95411-8
 265. ^ Jardine, Alice, Paul Smith, Men in feminism , ISBN 0-415-90251-7
 266. ^ a b Owens, Lisa Lucile (May 2014). "Coerced parenthood as family policy: feminism, the moral agency of women, and men's 'Right to Choose'". Alabama Civil Rights & Civil Liberties Law Review. 5 (1). SSRN 2439294.
 267. ^ Zucker, Alyssa N. (2004). "Disavowing Social Identities: What It Means when Women Say, 'I'm Not a Feminist, but ...'". Psychology of Women Quarterly. 28 (4): 423–35. doi:10.1111/j.1471-6402.2004.00159.x.
 268. ^ Burn, Shawn Meghan; Aboud, Roger; Moyles, Carey (2000). "The Relationship Between Gender Social Identity and Support for Feminism". Sex Roles. 42 (11/12): 1081–89. doi:10.1023/A:1007044802798.
 269. ^ Renzetti, Claire M. (1987). "New wave or second stage? Attitudes of college women toward feminism". Sex Roles. 16 (5–6): 265–77. doi:10.1007/BF00289954.
 270. ^ Lind, Rebecca Ann; Salo, Colleen (2002). "The Framing of Feminists and Feminism in News and Public Affairs Programs in U.S. Electronic Media". Journal of Communication. 52: 211–28. doi:10.1111/j.1460-2466.2002.tb02540.x.
 271. ^ Roy, Robin E.; Weibust, Kristin S.; Miller, Carol T. (2007). "Effects of Stereotypes About Feminists on Feminist Self-Identification". Psychology of Women Quarterly. 31 (2): 146–56. doi:10.1111/j.1471-6402.2007.00348.x.
 272. ^ Moradi, B.; Martin, A.; Brewster, M. E. (2012). "Disarming the threat to feminist identification: An application of personal construct theory to measurement and intervention". Psychology of Women Quarterly. 36 (2): 197–209. doi:10.1177/0361684312440959.
 273. ^ Lingard, Bob; Douglas, Peter (1999). Men Engaging Feminisms: Pro-Feminism, Backlashes and Schooling. Buckingham, England: Open University Press. p. 192. ISBN 978-0-335-19818-4.
 274. ^ Kimmel, Michael S.; Mosmiller, Thomas E. (1992). Against the Tide: Pro-Feminist Men in the United States, 1776–1990: A Documentary History. Boston: Beacon Press. ISBN 978-0-8070-6767-3.[page needed]
 275. ^ Simpson, John A.; Weiner, Edmund S.C. (1989), "Anti-feminist", in Simpson, John A.; Weiner, Edmund S. C. (eds.), The Oxford English Dictionary (2nd ed.), Oxford New York: Clarendon Press Oxford University Press, ISBN 9780198611868.
 276. ^ Kimmel, Michael (2004). "Antifeminism". In Kimmel, Michael; Aronson, Amy (eds.). Men and masculinities a social, cultural, and historical encyclopedia. Santa Barbara, California: ABC-CLIO. pp. 35–37. ISBN 9781576077740.
 277. ^ Lukas, Carrie (2006), "Marriage: happier ever after", in Lukas, Carrie (ed.), The politically incorrect guide to women, sex, and feminism, Washington, DC Lanham, Maryland: Regency Publishing, p. 75, ISBN 9781596980037, Feminists' assault on marriage also has played a role in devaluing marriage. Radical feminists view marriage as a cruel trap for women, perpetuating patriarchy, and keeping women subservient to men. They lament the roles that women and men tend to assume in traditional marriages, believing that women get the worse deal from the marriage contract.
 278. ^ Kassian, Mary (2005), "Introduction: the tsunami of feminism", in Kassian, Mary (ed.), The feminist mystique mistake: the radical impact of feminism on church and culture (2nd ed.), Wheaton, Illinois: Crossway Books, p. 10, ISBN 9781581345704, The feminist assault on traditional gender roles and families began in earnest in the 1960s and increasingly turned radical in the 1970s.
 279. ^ Schlafly, Phyllis (1977). "Understanding the difference". In Schlafly, Phyllis (ed.). The power of the positive woman. New Rochelle, New York: Arlington House. p. 12. ISBN 9780870003738. The second dogma of the women's liberationists is that, of all the injustices perpetuated upon women through the centuries, the most oppressive is the cruel fact that women have babies and men do not. Within the confines of the women's liberationist ideology, therefore, the abolition of this overriding inequality of women becomes the primary goal. This goal must be achieved at any at all costs – to the woman herself, to the baby, to the family, and to society. Women must be made equal to men in their ability not to become pregnant and not to be expected to care for babies they may bring into the world.
 280. ^ Gottfried, Paul (21 April 2001). "The trouble with feminism". LewRockwell.com (web magazine). Lew Rockwell. Retrieved 30 September 2006.
 281. ^ al-Qaradawi, Yusuf (2008), "Women and family in Islamist discourses: 'When Islam prohibits something, it closes all the avenues of approach to it'", in Calvert, John (ed.), Islamism: a documentary and reference guide, Westport, Conn: Greenwood Press, p. 62, ISBN 9780313338564, Islamists are aggrieved at the support of ostensibly Muslim governments for the 'alleged' legal emancipation of women, including granting women the right to vote and hold public office, in addition to limited rights to initiate divorce. Although many Muslim women take pride in the fact that they now perform jobs and enter professions once reserved for men, for most Islamists female employment and legal emancipation are dangerous trends that lead to the dissolution of traditional gender roles associated with the extended family.
 282. ^ "Department of Sociology: Lisa Lucile Owens". Columbia University in the City of New York. Retrieved 13 October 2015.
 283. ^ Sommers, Christina Hoff (1995). Who Stole Feminism? How Women Have Betrayed Women. New York: Simon & Schuster. p. 320. ISBN 978-0-684-80156-8.
 284. ^ Patai, Daphne (2003), "Policing the academy: 'Anti-feminist intellectual harassment'", in Patai, Daphne; Koertge, Noretta (eds.), Professing feminism: education and indoctrination in women's studies, Lanham, Maryland: Lexington Books, pp. 278–79, ISBN 9780739104552, ...the book [Antifeminism in the Academy by Clark, Vévé et al] attempts to extend an already dubious concept – hostile environment harassment – to encompass a whole new range of thought and behavior. Delineating the many types of alleged anti-feminist practices perpetrated in colleges, universities, and publishing houses around the country, contributors to this book propose in all seriousness that measures be taken against a new and pervasive kind of offense: 'antifeminst intellectual harassment.'
 285. ^ Danowitz Sagaria, Mary Ann (January 1999). "Review: Reviewed Work: Antifeminism in the Academy by Vévé Clark, Shirley Nelson Garner, Margaret Higonnet, Ketu H. Katrak". The Journal of Higher Education. 70 (1): 110–12. doi:10.2307/2649121. JSTOR 2649121.
 286. ^ Doran, Tatiana; West, Robin (June 1998). "Feminism or Humanism?". The Yale Law Journal. 107 (8): 2661. doi:10.2307/797353. JSTOR 797353.
 287. ^ O’Sullivan, Cordelia Tucker (7 March 2015). "Why Humanism and feminism go hand in hand". HumanistLife. Retrieved 9 January 2019.
 288. ^ Ross, Sarah Gwyneth, 1975- (2009). The birth of feminism : woman as intellect in renaissance Italy and England. Harvard University Press. ISBN 978-0-674-03454-9. OCLC 517501929.CS1 maint: multiple names: authors list (link)

Further reading

External links

Articles

Active research

Multimedia and documents