فلوئوروزیس دندانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Dental fluorosis
MildFluorosis02-24-09.jpg
A mild case of dental fluorosis (the white streaks on the subject's upper right central incisor) observed in dental practice
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصصپزشکی دهان
آی‌سی‌دی-۱۰K00.3
آی‌سی‌دی-9-CM520.3

فلوئوروزیس دندانی تغییر رنگ شدید دندان در اثر فلوئور اضافی موجود در آب آشامیدنی هنگام تشکیل دندان است.

فلوراید عنصری مفید برای ساختار دندانی است وهمان طور که می‌دانید در برخی مناطق که کمبود آن در آب آشامیدنی وجود دارد افزودن آن به آب باعث تقویت دندان‌ها در مقابل پوسیدگی می‌گرددولی در برخی مناطق فلوراید موجود در آب بیش از اندازه‌است و به همین خاطر دندان‌ها دچار فلوئوروزیس می‌گردند. فلوراید اضافی موجود درآب آشامیدنی هنگام تشکیل مینای دندان در کودکان بر روی سلول‌های مینا ساز تأثیر گذارده و مرحله معدنی شدن مینا را دچار اختلال می‌کند به گونه‌ای که بافت زیر سطحی مینا دچار تخلخل می‌شود. فلوراید اضافه شده به آب و خمیر دندان‌ها برای کاهش ضریب پوسیدگی نیز ممکن است باعث فلوئوروزیس شوند. فرم خفیف این اختلال به صورت دندان‌های زردرنگ یا لکه‌های سفید می‌باشد ولی در فرم متوسط و شدید لکه‌های زرد تا قهوه‌ای بر روی مینای دندان همراه با کدر شدن کلی مینا وایجاد منظره‌ای شبیه لباس‌های کماندوئی بر روی دندان به نظر می‌رسد. درچه فلوئوروزیس از بسیار خفیف تا بسیار شدید متفاوت است و در بسیاری از موارد مشکل زیبائی بزرگی برای بیمار پدیدمی‌آورد تا حدی که بسیاری از این افراد از خندیدن و صحبت کردن در جمع خودداری می‌کنند و از این رو روابط اجتماعی آن‌ها ممکن است دچار مشکل گردد.

درمان فلوئوروزیس[ویرایش]

متأسفانه فلوئوروزیس برگشت‌ناپذیر است ولی با درمان‌های زیبائی می‌توان به بهبود ظاهر فرد کمک بسیاری نمود. درمان هائی که برای فلوئوروزیس استفاده می‌شود شامل موارد زیر است:

بلیچینگ و میکروابریژن:

بلیچینگ به معنای کاربرد روش هائی برای سفید کردن دندان است. فلوئوروزیس‌های خفیف با بلیچینگ به‌طور کامل برطرف می‌گردد و لکه‌های زرد رنگ داخل دندان به‌طور کامل همرنگ سایر قسمت‌ها می‌شود. در موارد فلوئوروزیس متوسط با بلیچینگ به طورکامل لکه‌ها برطرف نمی‌شود ولی ظاهری به مراتب بهتر از اول پیدا می‌کند و ظاهری بهتر پیدا می‌کند. در موارد شدید فلوئوروزیس درمان‌های بلیچینگ تفاوت زیاد محسوسی ایجاد نمی‌نماید ولی به هر حال قبل از روش‌های درمانی دیگر باید به کار رود که تا حد ممکن بتواند لکه‌ها را کمرنگ نماید. میکروابریژن روشی است که به کمک مواد مخصوص بافت معیوب سطحی مینا سائیده شده و درموارد فلوئوروزیس خفیف تا متوسط می‌تواند به عنوان روشی درمانی به کار رود.

باندینگ کامپوزیت:

در این روش کامپوزیت که از مواد ترمیمی همرنگ دندان است به کمک باندینگ بر روی مینای دندان قرار می‌گیرد تا بدرنگی‌های دندان را بپوشاند. ممکن است کامپوزیت فقط لکه‌های دندان را بپوشاند ویا بر روی کل سطح مینای دندان‌های جلو قرار گیرد. درمورد اخیر به آن لامینیت ونیر کامپوزیتی می‌گویند. همان‌طور که گفته شد در مواردی که از این روش هم استفاده می‌شود ابتدا باید بلیچینگ صورت گیرد تا بیس دندان سفیدتر گردد. مواد ترمیمی درهر حال کمی شفاف هستند و رنگ دندان زیری را نشان می‌دهند.

لامینیت ونیر چینی:

از نظر زیبائی بهترین نتیجه با ونیرچینی حاصل می‌شود. در این روش ضخامت کمی از مینای روی دندان برداشته شده و بالایه‌ای از جنس چینی جایگزین می‌گردد. با ونیرهای چینی می‌توان طرح لبخند جدیدی برای فرد ایجاد نموده و زیبائی فوق‌العاده‌ای به وی هدیه داد. هرچند باید دانست این روش نسبت به دیگر درمان‌ها گران‌تر است. موارد شدید فلوئوروزیس فقط با بلیچینگ توأم با لامینیت ونیر چینی قابل درمان است.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی en:Dental fluorosis سایت آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا https://web.archive.org/web/20090212131948/http://www.aapd.org/publications/brochures/fluorosis.asp]