فلفل شبح

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فلفل شبح
تندی فوق‌العاده تند
مقیاس اسکویل۱٬۰۴۱٬۴۲۷ SHU

فلفل شبح (انگلیسی: Bhut jolokia) همچنین شناخته شده با نام‌های دیگر از جمله فلفل قاتل، فلفل شبح چیلی و شبح جولوکیا، یک فلفل تند ترکیبی است که بومی مناطق شمال شرق هند، آسام، ناگالند، مانیپور و بخش‌هایی از نپال می‌باشد.[۱][۲] فلفل شبح یک فلفل ترکیبی از دارفلفل زرد و فلفل فروتسنس است.[۳] رکوردهای جهانی گینس در سال ۲۰۰۷ این فلفل را در زمرهٔ تندترین فلفل دنیا طبقه‌بندی و ثبت نموده‌است. میزان تندی این فلفل ۱۷۰ مرتبه از سس تاباسکو بیشتر است. مقیاس اسکویل ثبت‌شده برای فلفل شبح ۱ میلیون به ازای هر واحد است. با همهٔ این احوال، فلفل شبح در مسابقات پرورش تندترین فلفل در سال ۲۰۱۱، رقابت را به فلفل اینفینیتی واگذار کرد. به دنبال آن و در همان سال ۲۰۱۱ نیز فلفل ناگا وایپر عنوان تندترین فلفل دنیا را کسب نمود و البته این پایان ماجرا نبود و در حال حاضر، کارولینا ریپر با ۱٬۶۴۱٬۱۸۳ مقیاس اسکویل در سال ۲۰۱۳ به عنوان تندترین فلفل دنیا توانسته رکوردهای جهانی گینس را به نام خودش ثبت نماید.[۴]

ارتش هند و استفاده از فلفل‌ها[ویرایش]

در سال ۲۰۰۹ میلادی، محققان سازمان تحقیقات و توسعه دفاعی هند از برنامه‌هایی در راستای استفاده از فلفل‌ها در نارنجک‌های دستی به عنوان یک روش غیرمستقیم برای کنترل شورش‌ها خبر دادند.[۵][۶] این سازمان اظهار نموده‌است که از افشانه‌های فلفلی و نارنجک برای کنترل و پراکنده نمودن اغتشاشات استفاده خواهد کرد.[۷] نارنجک‌های دستی ساخته شده از فلفل شبح در اوت ۲۰۱۵ توسط ارتش هند با موفقیت آزمایش و مورد استفاده قرار گرفت و در یک عملیات، موفق شدند تروریستی را که در یک غار پنهان شده بود بیرون کشیده و دستگیر نمایند.[۸]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Shaline L. Lopez (2007). "NMSU is home to the world's hottest chile pepper". Archived from the original on 19 February 2007. Retrieved 21 February 2007.
  2. "'Ghost chile' burns away stomach ills - Diet & Nutrition - NBC News". Associated Press. 2007. Retrieved 5 August 2007.
  3. Paul W. Bosland and Jit B. Baral (2007). "'Bhut Jolokia'—The World's Hottest Known Chile Pepper is a Putative Naturally Occurring Interspecific Hybrid" (PDF). Horticultural Science. 42 (2): 222–4. Archived from the original (PDF) on 23 September 2015. Retrieved 11 July 2014.
  4. "Hottest Chili". Guinness World Records. Retrieved 26 December 2013.
  5. "Army's new weapon: world's hottest chili - Trends News - IBNLive". Ibnlive.in.com. 24 March 2010. Archived from the original on 27 March 2010. Retrieved 6 November 2012.
  6. "South Asia | India plans hot chilli grenades". BBC News. 25 June 2009. Retrieved 11 April 2010.
  7. Bhaumik, Subir (24 March 2010). "India scientists hail 'multi-purpose' chillis". BBC News. City of Westminster, England: BBC. Retrieved 24 April 2012.
  8. "Army used 'chilly grenades' to flush out Pak terrorist Sajjad Ahmed from a cave". Indian Express.

پیوند به بیرون[ویرایش]