فلسفه نوافلاطونی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فارسیEnglish

فلسفه افلاطونی نوین یا نوافلاطونی (به انگلیسی: Neoplatonism)، آخرین مکتب فلسفهٔ یونان بود. فلوطین، فیلسوف یونانی، شکل قطعی فلسفهٔ افلاطونی نوین را در قرن سوم میلادی به آن بخشید. فیلسوفان دنیای کهن و همچنین فیلسوفان دوران رنسانس-که امروزه، جزو فلسفه‌دانان «نوافلاطونی»، طبقه‌بندی می‌شوند-، خودشان را «افلاطونی» می‌خواندند.[۱]

منشأ عبارت نوافلاطونی[ویرایش]

فلسفه نوافلاطونی به بسط نظریات فلسفی افلاطون در قرن۳بعد از میلاد مسیح اطلاق می‌شود که توسط پلوتینوس صورت گرفت. تحلیل و بررسی نظریات افلاطون بلافاصله در زمان وی و بعد از آن توسط ارسطو صورت می‌گرفت. بین زمان افلاطون تا فلسفه نوافلاطونی حدوداً ۶قرن فاصله بود که به این دوره، فلسفه میان افلاطونی می‌گفتند. کلمهٔ «نوافلاطونی» از نظر دوره تاریخی به زمان ۳قرن پس از میلاد مسیح اشاره می‌کند، دوره‌ای که پلوتینوس و دیگر پیروان افلاطون به تحلیل نظریات او پرداختند. از نظر فلسفه نوافلاطونی تازگی تحلیل‌های پلو تینوس را نشان می‌دهد. البته قبل از پلوتینوس نیز رسم تحلیل افلاطون وجود داشته اما اینطور تصور می‌شود که تحلیل‌های پلوتینوس تفاوت‌های اساسی با تحلیل‌های قبلی داشته. تا مدت‌ها تصور می‌شد که فلسفه نوافلاطونی همان فرضیات افلاطون است. تا در اوایل قرن ۱۹دین‌شناس المانی «فردریش شلایرماخر» به عنوان اولین متفکر در این زمینه شناخته شد. او بر این باور بود که فلسفه نوافلاطونی متفاوت از فلسفه افلاطونی است.

آموزه‌ها[ویرایش]

فلسفه نو افلاطونی اساساً دیدگاه‌های متافیزیکی و شناختی است. نوعی از وحدت و چندخدایی. به عنوان نوعی از عرفان، فلسفه نوافلاطونی شامل بخش‌های نظری و عملی است که بخش اول به وجود جهان غیر مادی و نشئت انسان از منبعی غیر مادی و معنوی اشاره دارد و بخش دوم شامل راهکارهای بازگشت به سوی این منبع است. در این فلسفه جهان مادی تنها تقلیدی از جهان معنوی یا واحد است.[۲]

جهان واحد (جهان ذات)[ویرایش]

یکی از باورهای فلسفه نوافلاطونی جهان واحد یا جهان ذات است. طبق این نگرش واقعیت اول بسیار ساده وغیر قابل وصف و شناخت است. این واقعیت اول یا همان جهان واحد آفریننده این جهان مادی است که در ان واقعیت اول به دو صورت خرد و نفس تحقق می‌یابد. این واقعیت و جهان واحد بسیار ساده است که می‌توان گفت اصلاً به هیچ وجه نمی‌توان آن را تعریف کرد.

خالق یا ادراک[ویرایش]

وجود مطلق خود را به صورت ادراک نمایان می‌کند که تصویری عینی از وجود مطلق است. این تصویر هم‌زمان هم وجود است هم فکر، هم ایده و هم آرمان. ادراک به عنوان ایماژ کاملاً با مطلق مطابق است اما از نظر اشتقاق کاملاً متفاوت، این ادراک برای پلوتینوس بیانگر توانایی ذهن آدمی بود. ادراک برای فلسفه آرمان‌گرایی چون نوافلاطونی بسیار مهم است. درک انرژی است که با سازمان دهی جهان خارج آن را قابل فهم می‌کند.

نفس[ویرایش]

تصویر درک نفس است. نفس مانند خرد و درک غیر مادیست و همان رابطه باخرد و درک را دارد که آن با وجود مطلق. نفس بین پدیده‌ها و درک و خرد قرار می‌گیرد و برخلاف درک و خرد که کاملاً مستقل است می‌تواند با هردو (جهان و خرد) آمیخته شود. به عنوان موجودیتی واحد به وجود مطلق تعلق دارد اما هم‌زمان می‌تواند با نفس‌های دیگر آمیخته شود و همه با هم در راه خرد و درک باشند و به موجودیت مطلق بپیوندد یا اینکه با جهان پدیده‌ها تلفیق شوند.

جهان پدیده[ویرایش]

نفس به عنوان گوهری فعال جهان پدیده را محقق می‌کند. این جهان از نظر تمام نقاط باید با نفس در هماهنگی باشد. تا زمانی که انگاره و فکر ماده را کنترل می‌کند این دنیای پدیده خوب است، تصویریست از وجودیت واحد هرچند تار-و درجات خوب و بد در آن برای هماهنگی با مطلق است. اما در جهان واقعی هماهنگی با اختلافات و تفاوت جابه‌جا می‌شوند و نتیجه شهود و از بین رفتن، کشمکش و در نتیجه وجود خیالی است. دلیل این توجه نفس و بدن به ماده است. ماده به تنهایی نامشخص است و در نتیجه بدون وجود. در صورت جدایی از فکر و انگاره نتیجه اهریمن است که به تنهایی خود وجود ندارد بلکه نتیجه جهانی است که «دیگری» نه تنها (مطلق) برای هماهنگی استفاده می‌کند.

عمل، عملکرد[ویرایش]

در مرحله عملکردی و تجربی فلسفه نوافلاطونی، ادراک از همان راهی که آمده‌است به عقب بر می‌گردد تا به وجودیت مطلق خود برسد. در ابتدای امر باید ادراک خود را دریابد و به وجودش برسد که این امر با حسنات، که تجلی وجودیت مطلق است، محقق می‌شود. اما این حسنات برای بازگشت کافی نیستند، بعد از اینکه ادراک خود را دریافت نوبت به تهذیب می‌رسد. با این کار ادراک (روح) از متعلقات ساقط و دوباره به حالت معنویت بازمی‌گردد. اما هنوز مرحله بالاتری نیز وجود دارد. در این مرحله نهایی فرد به خود وجودیت مطلق تبدیل شده و با آن یکی می‌شود. لازمه این کار ابتدا تمجید و درک وجودیت مطلق است به عبارت دیگر با دید عرفان باید وجودیت مطلق را نگریست. تفکر توانایی دستیابی به این وجودیت را ندارد و تنها راه ممکن مجهول بودن وجدایی کامل از متعلقات است. این مرحله نیز با تمجید و تفکر موجودیات مادی در تنوع و هماهنگی آن‌ها شروع می‌شود، روح و ادراک در خود فرورفته و به خود بازمی‌گردد. سپس به نقاط عمیق وجودی خود وارد شده و وارد دنیای آرمان‌ها و انگاره‌ها می‌شود. در نهایت بازهم ندای فراتر به گوش می‌رسد که در این مرحله، بالاترین نقطهٔ تنش و تمرکز، در سکوت و جدایی از متعلقات، درک خود را رها می‌کند. وجودیت مطلق در این لحظه (عرفان) ظاهر می‌شود.

طبقه‌بندی آسمانی[ویرایش]

فلسفه مذهبی پلوتینوس برای وی کافی بود اما تلاش می‌کرد تا در مکاتب دیگر نیز نقطهٔ تکیه پیدا کند. مفهوم کلی وجودیت مطلق (خدا) و وجود ابتدایی است که همه چیز گونه‌ای از تجلی اوست. طبق نظر پلوتینوس خداوند وجودیت مطلق است که در طبقات مختلف تجلی او می‌باشد. فیلسوفان نوافلاطونی بعد از پلوتینوس چند طبقه مانند فرشتگان، اهریمن، خدایان و موجودات دیگر به این طبقه‌بندی اضافه کردند.

وجودیت واحد[ویرایش]

خداوند، خوبی مطلق، پایه وغیر قابل توصیف.

خدایان فرا کیهانی[ویرایش]

کسانی که ذات، زندگی و روح را می‌سازند.

خالق[ویرایش]

خلق‌کننده

خدایان کیهانی[ویرایش]

آفریننده ماده، طبیعت وجهان و خدایان مذاهب قدیمی.

رستگاری[ویرایش]

نوافلاطونی‌ها معتقد بودند که تکامل و شادی، نیاز به زندگی پس از مرگ، در این زندگی امکان‌پذیر است. این تکامل با تفکر فلسفی قابل دسترسی می‌باشد. آنها به وجود مستقل بدی و شیطانی باور نداشتند. بلکه آن را مانند تاریکی می‌دیدند و وجود آن‌ها را نسبی و به علت عدم وجود خوبی یا نور (در مورد تاریکی) می‌دانستند. این ایده به نوبه خود از مسائل مهم آموزشی در فلسفه نوافلاطونی برای بیان بازگشت به سوی وجودیت مطلق است. نوافلاطونی‌ها به وجود از قبل روح و فناناپذیری آن معتقدند. روح آدمی از دوبخش عقلانی و غیرعقلانی تشکیل شده که قسمت بیشتر آن را بخش عقلانی ومنطقی تشکیل می‌دهد. به هنگام بازگشت به سوی وجودیت مطلق پس از مرگ فیزیکی روح وارد مرحله‌ای از پس زندگی می‌شود که طبق قاعده حلول عمل می‌کند. ارواح بسیار پاک در مراحل بالاتری می‌مانند اما ارواحی که کامکلا پاک نیستند به صورت موجودات دیگر تحقق میابند تا دوباره پاک شوند. طبق نظریه پلوتینوس یا به صورت انسان‌های دیگر یا حیوانات. اما پورفیری معتقد بود که روح آدمی تنها در انسان‌های دیگر تجلی میابد و بعد از پاک شدن و تهذیب کامل با روح جهانی یکی شده و دیگر به دنیای فانی سقوط نمی‌کند.

فلاسفه[ویرایش]

آمونیوس ساکاس (تولد نامشخص_مرگ۲۶۵پس از میلاد) از پایه‌گذاران فلسفه نوافلاطونی بود. اطلاعات زیادی از او در دسترس نیست اما او معلم پلوتینوس بود و معتقد بود که فلسفه افلاطون و ارسطو بایکدیگر هماهنگ است. پلوتینوس۲۷۰ _۲۰۵ او را به عنوان پایه‌گذار و پدر فلسفه نوافلاطونی می‌دانند. وی در دوران زندگی تحت تأثیر آموزه‌های یونان باستان، هندو و مصری قرار گرفت و تفکرات متافیزیکی اش توسط مسیحیت، اسلام و یهودیت تحلیل شده‌است. به اعتقاد او یک وجودیت احد و مطلق وجود دارد که از همه چیز برتر است و همه چیز تجلی از اوست. این وجودیت به دور از هرگونه اصول وجود است و این مفهوم «وجودیت» را ما با توجه به تجربیات انسانی انتخاب کرده‌ایم. این موجودیت واحد و مطلق نمی‌تواند یک موجود ویا جمع تمامی موجودات باشد.

پور فیری[ویرایش]

شاگرد پلوتینوس که نوشتن زندگی‌نامه او را نیز به عهده داشت. پورفیری در زمینه‌های مختلف مانند دین شناسی، موسیقی و فلسفه فعالیت داشته و یکی از مخالفان مسیحیت بود.

قرون وسطا و فلسفه نوافلاطونی[ویرایش]

این فلسفه در بسیاری از مسیحیان تأثیرگذار بود. به عنوان مثال آگوستین. آگوستین معتقد بود که شیطان و بدی دارای وجود مستقل است و خداوند از ماده ساخته شده‌است. بعد از تأثیر گرفتن از نوافلاطونی‌ها وی متوجه شد که خداوند وجودی مستقل از ماده است. با توجه به مرکزیت فلسفهٔ نوافلاطونی در باورهایشان، نوافلاطونی‌ها این باور عرفان را که خدا خالق کیهان و جهان مادی را در فلسفهٔ افلاطون تأکید می‌کرد تکذیب نمودند و فلسفه نوافلاطونی را نوع قاعده مند و درست فلسفهٔ افلاطونی خواندند. بعد از بسته شدن مدرسه آتن توسط جانشینان اول، این فلسفه به صورت مادی در مدارس اسکندریه مورد مطالعه قرار گرفت.

فلسفه نوافلاطونی و اسلام[ویرایش]

فلاسفهٔ عرب زیادی از افکار نوافلاطونی در دیدگاه‌های خود استفاده کرده‌اند. تلاش آن‌ها برای توافق فلسفه نوافلاطونی و محدودیت‌های توحیدی اسلام بود. سه دلیل برای به‌کارگیری فلسفهٔ نوافلاطونی توسط دنیای اسلامی وجود دارد: ۱_در دسترس بودن کتب این فلسفه برای اعراب ۲_نزدیکی مرزی کشورهای اسلامی و مرکزیت فلسفه نوافلاطونی ۳_نگرش عرفانی نوافلاطونی‌ها که مانند نگرش‌های اسلامی چون صوفی‌ها بود. فلسفه نو افلاطونی اسلامی با نوافلاطونی سنتی در این تفاوت دارد که فلسفه اسلامی آن را با دین‌شناسی مخلوط کرد و تعریف آن از موجودیت مطلق را به خدا معرفی شده در کتب مذهبی و آسمانی خود نسبت داد. آنها مفهوم واحد را به خدای کتاب آسمانی خود نسبت دادند و او را هوشی معنوی خواندند. پلوتینوس با ایدهٔ جهان هوشمند مخلوق یک قدرت معنوی مخالف بود.

رنسانس و نوافلاطونی‌ها[ویرایش]

فلسفه نوافلاطونی نه تنها باز گردان افکار افلاطون بلکه ترکیب و سازهٔ افکار پلوتینوس بود که شامل کارهای افلاطون، ارسطو، فیثاغورس و فلاسفهٔ یونان می‌شد. رنسانس در ایتالیا بازیابی علوم یونان باستان پس از سقوط امپراتوری بیزانس بود که مجموعه‌ای عظیم از کتب و دست نوشته‌های یونانی داشت. مارسیلیوفینیچی از افراد برتر این عصر به‌شمار می‌آید که ترجمه بسیاری از کتب یونانی را به لاتین عهده‌دار بود. شخص برتر بعدی پیکودلامیرندولا بود که علاوه بر علمش به زبان یونانی و لاتین به زبان عرب و عبری نیز مسلط بود اما به دلیل اینکه جبههٔ مخالف کلیسا را داشت کارهای او با ممنوعیت مواجه شد. فلاسفهٔ نوافلاطونی مدرن مانند گوته، هگل، شیلر، شلینگ و… به این دلیل به این نام خوانده می‌شوند که از سنت‌های فلسفی مادی گرایانهٔ غرب و استعماری جدا شده‌اند.

پانویس[ویرایش]

 1. Neoplatonism. (2009). In Encyclopædia Britannica.
 2. نسترن میرزایی (۱۶ دی ۱۳۹۵). «شالوده‌های فلسفه نوافلاطونی». نصور.

Neoplatonism is a strand of Platonic philosophy that emerged in the second century AD against the background of Hellenistic philosophy and religion.[note 1][1][note 2] The term does not encapsulate a set of ideas as much as it encapsulates a chain of thinkers which began with Ammonius Saccas and his student Plotinus (c. 204/5 – 271 AD) and which stretches to the 5th century AD. Even though neoplatonism primarily circumscribes the thinkers who are now labeled Neoplatonists and not their ideas, there are some ideas that are common to neoplatonic systems; for example, the monistic idea that all of reality can be derived from a single principle, "the One".

After Plotinus there were three distinct periods in the history of neoplatonism: the work of his student Porphyry (third to early fourth century); that of Iamblichus (third to fourth century) and that school's later continuation in Syria; and the period in the fifth and sixth centuries, when the Academies in Alexandria and Athens flourished.[2]

Neoplatonism had an enduring influence on the subsequent history of philosophy. In the Middle Ages, neoplatonic ideas were studied and discussed by Muslim, Christian, and Jewish thinkers. In the Islamic cultural sphere, neoplatonic texts were available in Arabic and Persian translations, and notable thinkers such as al-Farabi, Solomon ibn Gabirol (Avicebron), Avicenna, and Moses Maimonides incorporated neoplatonic elements into their own thinking.[3] Thomas Aquinas had direct access to works by Proclus, Simplicius and Pseudo-Dionysius the Areopagite, and he knew about other Neoplatonists, such as Plotinus and Porphyry, through secondhand sources.[4] The mystic Meister Eckhart (c. 1260 – c. 1328) was also influenced by neoplatonism, propagating a contemplative way of life which points to the Godhead beyond the nameable God.

Neoplatonism also had a strong influence on the perennial philosophy of the Italian Renaissance thinkers Marsilio Ficino and Pico della Mirandola, and continues through nineteenth-century Universalism and modern-day spirituality and nondualism. Neoplatonism underpins the mystical traditions in all three of the major Abrahamic religions.[5]

Origins of the term

Neoplatonism is a modern term.[note 1] The term neoplatonism has a double function as a historical category. On the one hand, it differentiates the philosophical doctrines of Plotinus and his successors from those of the historical Plato. On the other, the term makes an assumption about the novelty of Plotinus's interpretation of Plato. In the nearly six centuries from Plato's time to Plotinus', there had been an uninterrupted tradition of interpreting Plato which had begun with Aristotle and with the immediate successors of Plato's academy and continued on through a period of Platonism which is now referred to as Middle Platonism. The term neoplatonism implies that Plotinus' interpretation of Plato was so distinct from those of his predecessors that it should be thought to introduce a new period in the history of Platonism. Some contemporary scholars, however, have taken issue with this assumption and have doubted that neoplatonism constitutes a useful label. They claim that merely marginal differences separate Plotinus' teachings from those of his immediate predecessors[citation needed].

Whether neoplatonism is a meaningful or useful historical category is itself a central question concerning the history of the interpretation of Plato. For much of the history of Platonism, it was commonly accepted that the doctrines of the neoplatonists were essentially the same as those of Plato. The Renaissance Platonist Marsilio Ficino, for instance, thought that the neoplatonic interpretation of Plato was an authentic and accurate representation of Plato's philosophy.[8] Although it is unclear precisely when scholars began to disassociate the philosophy of the historical Plato from the philosophy of his neoplatonic interpreters, they had clearly begun to do so at least as early as the first decade of the nineteenth century. Contemporary scholars often identify the German theologian Friedrich Schleiermacher as an early thinker who took Plato's philosophy to be separate from that of his neoplatonic interpreters. However, others have argued that the differentiation of Plato from neoplatonism was the result of a protracted historical development that preceded Schleiermacher's scholarly work on Plato.[9]

Origins and history of classical neoplatonism

Neoplatonism started with Plotinus in the third century.[1][note 2] Three distinct phases in classical neoplatonism after Plotinus can be distinguished: the work of his student Porphyry; that of Iamblichus and his school in Syria; and the period in the fifth and sixth centuries, when the Academies in Alexandria and Athens flourished.[2]

Hellenism

Neoplatonism synthesized ideas from various philosophical and religious cultural spheres. The most important forerunners from Greek philosophy were the Middle Platonists, such as Plutarch, and the neopythagoreans, especially Numenius of Apamea. Philo, a Hellenized Jew, translated Judaism into terms of Stoic, Platonic and neopythagorean elements, and held that God is "supra rational" and can be reached only through "ecstasy". Philo also held that the oracles of God supply the material of moral and religious knowledge. The earliest Christian philosophers, such as Justin and Athenagoras, who attempted to connect Christianity with Platonism, and the Christian Gnostics of Alexandria, especially Valentinus and the followers of Basilides, also mirrored elements of neoplatonism,[11] albeit without its rigorous self-consistency.

Saccas

Ammonius Saccas (died c. AD 265; Greek: Ἀμμώνιος Σακκᾶς) was a teacher of Plotinus. Through Ammonius Saccas, Plotinus may have been influenced by Indian thought. The similarities between neoplatonism and the Vedanta philosophies of Hinduism have led several authors to suggest an Indian influence in its founding, particularly on Ammonius Saccas.[12][13][14]

Both Christians (see Eusebius, Jerome, and Origen) and pagans (see Porphyry and Plotinus) claimed him a teacher and founder of the neoplatonic system.[citation needed] Porphyry stated in On the One School of Plato and Aristotle, that Ammonius' view was that the philosophies of Plato and Aristotle were in harmony. Eusebius and Jerome claimed him as a Christian until his death, whereas Porphyry claimed he had renounced Christianity and embraced pagan philosophy.

Plotinus

Plotinus (c. 205 – c. 270; Greek: Πλωτῖνος), born in upper Egypt, was a major Egyptian[15] philosopher of the ancient world who is widely considered the father of neoplatonism. Much of our biographical information about him comes from Porphyry's preface to his edition of Plotinus' Enneads. While he was himself influenced by the teachings of classical Greek, Persian and Indian philosophy and Egyptian theology,[16] his metaphysical writings later inspired numerous Christian, Jewish, Islamic and Gnostic metaphysicians and mystics over the centuries.

Plotinus taught that there is a supreme, totally transcendent "One", containing no division, multiplicity, nor distinction; likewise, it is beyond all categories of being and non-being. The concept of "being" is derived by us from the objects of human experience and is an attribute of such objects, but the infinite, transcendent One is beyond all such objects and, therefore, is beyond the concepts which we can derive from them. The One "cannot be any existing thing" and cannot be merely the sum of all such things (compare the Stoic doctrine of disbelief in non-material existence) but "is prior to all existents".

Porphyry

Porphyry (Greek: Πορφύριος, c. 233–c. 309) was a Syrian[15] neoplatonist philosopher. He wrote widely on astrology, religion, philosophy, and musical theory. He produced a biography of his teacher, Plotinus. He is important in the history of mathematics because of his Life of Pythagoras and his commentary on Euclid's Elements, which Pappus used when he wrote his own commentary. Porphyry is also known as an opponent of Christianity and as a defender of Paganism; of his Adversus Christianos (Against the Christians) in 15 books, only fragments remain. He famously said, "The gods have proclaimed Christ to have been most pious, but the Christians are a confused and vicious sect."

Iamblichus

Iamblichus, also known as Iamblichus Chalcidensis (c. 245 – c. 325; Greek: Ἰάμβλιχος), was a Syrian[15] neoplatonist philosopher who influenced the direction taken by later neoplatonic philosophy. He is perhaps best known for his compendium on Pythagorean philosophy. In Iamblichus' system, the realm of divinities stretched from the original One down to material nature itself, where soul, in fact, descended into matter and became "embodied" as human beings. The world is thus peopled by a crowd of superhuman beings influencing natural events and possessing and communicating knowledge of the future, and who are all accessible to prayers and offerings. Iamblichus had salvation as his final goal (see henosis). The embodied soul was to return to divinity by performing certain rites, or theurgy, literally, 'divine-working'.

Academies

After Plotinus' (around 205–270) and his student Porphyry (around 232–309) Aristotle's (non-biological) works entered the curriculum of Platonic thought. Porphyry's introduction (Isagoge) to Aristotle's Categoria was important as an introduction to logic, and the study of Aristotle became an introduction to the study of Plato in the late Platonism of Athens and Alexandria. The commentaries of this group seek to harmonise Plato, Aristotle, and, often, the Stoa.[17] Some works of neoplatonism were attributed to Plato or Aristotle. De Mundo, for instance, is thought not to be the work of a 'pseudo-Aristotle' though this remains debatable.[18]

Hypatia (c. 360 – 415) was a Greek philosopher and mathematician who served as head of the Platonist school in Alexandria, Egypt, where she taught philosophy, mathematics and astronomy prior to her murder by a fanatical mob of Coptic Parabalani monks because she had been advising the Christian prefect of Egypt Orestes during his feud with Cyril, Alexandria's dynastic archbishop.[19] The extent of Cyril's personal involvement in her murder remains a matter of scholarly debate.

Proclus Lycaeus (February 8, 412 – April 17, 485), surnamed "The Successor" or "diadochos" (Greek Πρόκλος ὁ Διάδοχος Próklos ho Diádokhos), was a Greek neoplatonist philosopher, one of the last major Greek philosophers (see Damascius). He set forth one of the most elaborate, complex, and fully developed neoplatonic systems, providing also an allegorical way of reading the dialogues of Plato. The particular characteristic of Proclus' system is his insertion of a level of individual ones, called henads between the One itself and the divine Intellect, which is the second principle. The henads are beyond being, like the One itself, but they stand at the head of chains of causation (seirai or taxeis) and in some manner give to these chains their particular character. They are also identified with the traditional Greek gods, so one henad might be Apollo and be the cause of all things apollonian, while another might be Helios and be the cause of all sunny things. The henads serve both to protect the One itself from any hint of multiplicity and to draw up the rest of the universe towards the One, by being a connecting, intermediate stage between absolute unity and determinate multiplicity.

Ideas

The Enneads of Plotinus are the primary and classical document of neoplatonism. As a form of mysticism, it contains theoretical and practical parts. The theoretical parts deal with the high origin of the human soul, showing how it has departed from its first estate. The practical parts show the way by which the soul may again return to the Eternal and Supreme.[11] The system can be divided between the invisible world and the phenomenal world, the former containing the transcendent, absolute One from which emanates an eternal, perfect, essence (nous, or intellect), which, in turn, produces the world-soul.

The One

For Plotinus, the first principle of reality is "the One", an utterly simple, ineffable, unknowable subsistence which is both the creative source of the Universe[20] and the teleological end of all existing things. Although, properly speaking, there is no name appropriate for the first principle, the most adequate names are "the One" or "the Good". The One is so simple that it cannot even be said to exist or to be a being. Rather, the creative principle of all things is beyond being, a notion which is derived from Book VI of the Republic,[21] when, in the course of his famous analogy of the sun, Plato says that the Good is beyond being (ἐπέκεινα τῆς οὐσίας) in power and dignity.[22] In Plotinus' model of reality, the One is the cause of the rest of reality, which takes the form of two subsequent "hypostases" or substances: Nous and Soul. Although neoplatonists after Plotinus adhered to his cosmological scheme in its most general outline, later developments in the tradition also departed substantively from Plotinus' teachings in regards to significant philosophical issues, such as the nature of evil.

Emanations

From the One emanated the rest of the universe as a sequence of lesser beings.

Demiurge or Nous

The original Being initially emanates, or throws out, the nous, which is a perfect image of the One and the archetype of all existing things. It is simultaneously both being and thought, idea and ideal world. As image, the nous corresponds perfectly to the One, but as derivative, it is entirely different. What Plotinus understands by the nous is the highest sphere accessible to the human mind,[11] while also being pure intellect itself. Nous is the most critical component of idealism, Neoplatonism being a pure form of idealism.[note 3] The demiurge (the nous) is the energy, or ergon (does the work), which manifests or organises the material world into perceivability.

The world-soul

The image and product of the motionless nous is the world-soul, which, according to Plotinus, is immaterial like the nous. Its relation to the nous is the same as that of the nous to the One. It stands between the nous and the phenomenal world, and it is permeated and illuminated by the former, but it is also in contact with the latter. The nous/spirit is indivisible; the world-soul may preserve its unity and remain in the nous, but, at the same time, it has the power of uniting with the corporeal world and thus being disintegrated. It therefore occupies an intermediate position. As a single world-soul, it belongs in essence and destination to the intelligible world; but it also embraces innumerable individual souls; and these can either allow themselves to be informed by the nous, or turn aside from the nous and choose the phenomenal world and lose themselves in the realm of the senses and the finite.[11]

The phenomenal world

The soul, as a moving essence, generates the corporeal or phenomenal world. This world ought to be so pervaded by the soul that its various parts should remain in perfect harmony. Plotinus is no dualist in the same sense as sects like the Gnostics; in contrast, he admires the beauty and splendour of the world. So long as idea governs matter, or the soul governs the body, the world is fair and good. It is an image – though a shadowy image – of the upper world, and the degrees of better and worse in it are essential to the harmony of the whole. But, in the actual phenomenal world, unity and harmony are replaced by strife or discord; the result is a conflict, a becoming and vanishing, an illusive existence. And the reason for this state of things is that bodies rest on a substratum of matter. Matter is the indeterminate: that with no qualities. If destitute of form and idea, it is evil; as capable of form, it is neutral.[11] Evil here is understood as a parasite, having no-existence of its own (parahypostasis), an unavoidable outcome of the Universe, having an "other" necessity, as a harmonizing factor.[25]

Celestial hierarchy

Later neoplatonic philosophers, especially Iamblichus, added hundreds of intermediate beings such as gods, angels, demons, and other beings as mediators between the One and humanity. The neoplatonist gods are omni-perfect beings and do not display the usual amoral behaviour associated with their representations in the myths.

 • The One: God, The Good. Transcendent and ineffable.
 • The Hypercosmic Gods: those that make Essence, Life, and Soul
 • The Demiurge: the Creator
 • The Cosmic Gods: those who make Being, Nature, and Matter—including the gods known to us from classical religion.

Evil

Neoplatonists did not believe in an independent existence of evil. They compared it to darkness, which does not exist in itself but only as the absence of light. So, too, evil is simply the absence of good. Things are good insofar as they exist; they are evil only insofar as they are imperfect, lacking some good which they should have.

Return to the One

Neoplatonists believed human perfection and happiness were attainable in this world, without awaiting an afterlife. Perfection and happiness—seen as synonymous—could be achieved through philosophical contemplation.

All people return to the One, from which they emanated.[26][27][28]

The neoplatonists believed in the pre-existence, and immortality of the soul.[29][30] The human soul consists of a lower irrational soul and a higher rational soul (mind), both of which can be regarded as different powers of the one soul. It was widely held that the soul possesses a "vehicle",[31] accounting for the human soul's immortality and allowing for its return to the One after death.[32] After bodily death, the soul takes up a level in the afterlife corresponding with the level at which it lived during its earthly life.[33][34] The neoplatonists believed in the principle of reincarnation. Although the most pure and holy souls would dwell in the highest regions, the impure soul would undergo a purification,[30] before descending again,[35] to be reincarnated into a new body, perhaps into animal form.[36] Plotinus believed that a soul may be reincarnated into another human or even a different sort of animal. However, Porphyry maintained, instead, that human souls were only reincarnated into other humans.[37] A soul which has returned to the One achieves union with the cosmic universal soul[38] and does not descend again; at least, not in this world period.[35]

Influence

Early Christianity

Augustine

Certain central tenets of neoplatonism served as a philosophical interim for the Christian theologian Augustine of Hippo on his journey from dualistic Manichaeism to Christianity.[39] As a Manichee hearer, Augustine had held that evil has substantial being and that God is made of matter; when he became a neoplatonist, he changed his views on these things. As a neoplatonist, and later a Christian, Augustine believed that evil is a privation of good[40] and that God is not material.[41] When writing his treatise 'On True Religion' several years after his 387 baptism, Augustine's Christianity was still tempered by neoplatonism.

The term "Logos" was interpreted variously in neoplatonism. Plotinus refers to Thales[42] in interpreting Logos as the principle of meditation, the interrelationship between the Hypostases[43] (Soul, Spirit (nous) and the 'One'). St. John introduces a relation between 'Logos' and the Son, Christ,[44] whereas St. Paul calls it 'Son', 'Image', and 'Form'.[44][45][46] Victorinus subsequently differentiated the Logos interior to God from the Logos related to the world by creation and salvation.[44]

For Augustine, the Logos "took on flesh" in Christ, in whom the Logos was present as in no other man.[47][48][49] He strongly influenced Early Medieval Christian Philosophy.[50] Perhaps the key subject in this was Logos.

Origen and Pseudo-Dionysius

Some early Christians, influenced by neoplatonism, identified the Neoplatonic One, or God, with Yahweh. The most influential of these would be Origen, the pupil of Ammonius Saccas; and the sixth-century author known as Pseudo-Dionysius the Areopagite, whose works were translated by John Scotus in the ninth century for the West. Both authors had a lasting influence on Eastern Orthodox and Western Christianity, and the development of contemplative and mystical practices and theology.

Gnosticism

Neoplatonism also had links with Gnosticism, which Plotinus rebuked in his ninth tractate of the second Enneads: "Against Those That Affirm The Creator of The Cosmos and The Cosmos Itself to Be Evil" (generally known as "Against The Gnostics").

Due to their belief being grounded in Platonic thought, the neoplatonists rejected Gnosticism's vilification of Plato's demiurge, the creator of the material world or cosmos discussed in the Timaeus. Neoplatonism has been referred to as orthodox Platonic philosophy by scholars like John D. Turner; this reference may be due, in part, to Plotinus' attempt to refute certain interpretations of Platonic philosophy, through his Enneads. Plotinus believed the followers of Gnosticism had corrupted the original teachings of Plato and often argued against likes of Valentinus who, according to Plotinus, had given rise to doctrines of dogmatic theology with ideas such as that the Spirit of Christ was brought forth by a conscious god after the fall from Pleroma. According to Plotinus, The One is not a conscious god with intent nor a godhead nor a conditioned existing entity of any kind, rather a requisite principle of totality which is also the source of ultimate wisdom.[51]

Byzantine education

After the Platonic Academy was destroyed in the first century BC, philosophers continued to teach Platonism, but it was not until the early 5th century (c. 410) that a revived academy (which had no connection with the original Academy) was established in Athens by some leading Neoplatonists.[52] It persisted until 529 AD when it was finally closed by Justinian I because of active paganism of its professors. Other schools continued in Constantinople, Antioch and Alexandria which were the centers of Justinian's empire.[53][54]

After the closure of the Neoplatonic academy, neoplatonic and/or secular philosophical studies continued in publicly funded schools in Alexandria. In the early seventh century, the neoplatonist Stephanus brought this Alexandrian tradition to Constantinople, where it would remain influential, albeit as a form of secular education.[54] The university maintained an active philosophical tradition of Platonism and Aristotelianism, with the former being the longest unbroken Platonic school, running for close to two millennia until the fifteenth century[54]

Michael Psellos (1018–1078) a Byzantine monk, writer, philosopher, politician, and historian. He wrote many philosophical treatises such as De omnifaria doctrina. He wrote most of his philosophy during his time as a court politician at Constantinople in the 1030s and 1040s.

Gemistus Pletho (c. 1355 – 1452; Greek: Πλήθων Γεμιστός) remained the preeminent scholar of neoplatonic philosophy in the late Byzantine Empire. He introduced his understanding and insight into the works of neoplatonism during the failed attempt to reconcile the East–West Schism at the council of Florence. At Florence, Pletho met Cosimo de' Medici and influenced the latter's decision to found a new Platonic Academy there. Cosimo subsequently appointed as head Marsilio Ficino, who proceeded to translate all Plato's works, the Enneads of Plotinus, and various other neoplatonist works into Latin.

Islamic neoplatonism

There were three major reasons for the prominence of neoplatonic influences in the historical Muslim world:

 1. Availability of neoplatonic texts: Arabic translations and paraphrases of neoplatonic works were readily available to Islamic scholars greatly due to the availability of the Greek copies, in part, because Muslims came to rule over some of the more important centres of Greek civilisation (Egypt and Syria).
 2. Spatial and temporal proximity: "Plotinus and other Neoplatonists lived only a few centuries before the rise of Islam, and many of them were Egyptian Greeks."
 3. Neoplatonism's mystical perspectives: Plotinus' system has similar content to Islamic mysticism, like Sufism. This eased the acceptance of neoplatonic doctrines by Islamic philosophers.[55]

Various Arabic scholars and philosophers, including Avicenna (Ibn Sina), Ibn Arabi, al-Kindi, al-Farabi, and al-Himsi, adapted neoplatonism to conform to the monotheistic constraints of Islam.[56] The translations of the works which extrapolate the tenets of God in neoplatonism present no major modification from their original Greek sources, showing the doctrinal shift towards monotheism.[57] Islamic neoplatonism adapted the concepts of the One and the First Principle to Islamic theology, attributing the First Principle to God.[58] God is a transcendent being, omnipresent and inalterable to the effects of creation.[57] Islamic philosophers used the framework of Islamic mysticism in their interpretation of Neoplatonic writings and concepts.[note 4]

The translation and interpretation of Islamic neoplatonists had lasting effects on Western philosophers, affecting Descartes' view on the conception of being.

Jewish thought

In the Middle Ages, neoplatonist ideas influenced Jewish thinkers, such as the Kabbalist Isaac the Blind, and the Jewish neoplatonic philosopher Solomon ibn Gabirol (Avicebron), who modified it in the light of their own monotheism.

Western mysticism

The works of Pseudo-Dionysius were instrumental in the flowering of western medieval mysticism, most notably Meister Eckhart.

Western Renaissance

Neoplatonism ostensibly survived in the Eastern Christian Church as an independent tradition and was reintroduced to the West by Pletho (c. 1355 – 1452/1454), an avowed pagan and opponent of the Byzantine Church, inasmuch as the latter, under Western scholastic influence, relied heavily upon Aristotelian methodology. Plethon's Platonic revival, following the Council of Florence (1438–1439), largely accounts for the renewed interest in Platonic philosophy which accompanied the Renaissance.

"Of all the students of Greek in Renaissance Italy, the best-known are the Neoplatonists who studied in and around Florence" (Hole). Neoplatonism was not just a revival of Plato's ideas, it is all based on Plotinus' created synthesis, which incorporated the works and teachings of Plato, Aristotle, Pythagoras, and other Greek philosophers. The Renaissance in Italy was the revival of classic antiquity, and this started at the fall of the Byzantine empire, who were considered the "librarians of the world", because of their great collection of classical manuscripts and the number of humanist scholars that resided in Constantinople (Hole).

Neoplatonism in the Renaissance combined the ideas of Christianity and a new awareness of the writings of Plato.

Marsilio Ficino (1433–99) was "chiefly responsible for packaging and presenting Plato to the Renaissance" (Hole). In 1462, Cosimo I de' Medici, patron of arts, who had an interest in humanism and Platonism, provided Ficino with all 36 of Plato's dialogues in Greek for him to translate. Between 1462 and 1469, Ficino translated these works into Latin, making them widely accessible, as only a minority of people could read Greek. And, between 1484 and 1492, he translated the works of Plotinus, making them available for the first time to the West.

Giovanni Pico della Mirandola (1463–94) was another excelling neoplatonist during the Italian Renaissance. He could not only speak and write in Latin and Greek, but he also had immense knowledge on the Hebrew and Arabic languages. The pope banned his works because they were viewed as heretical – unlike Ficino, who managed to stay on the right side of the church.

The efforts of Ficino and Pico to introduce neoplatonic and Hermetic doctrines into the teaching of the Roman Catholic Church has recently been evaluated in terms of an attempted "Hermetic Reformation".[60]

Cambridge Platonists (17th century)

In the seventeenth century in England, neoplatonism was fundamental to the school of the Cambridge Platonists, whose luminaries included Henry More, Ralph Cudworth, Benjamin Whichcote and John Smith, all graduates of the University of Cambridge. Coleridge claimed that they were not really Platonists, but "more truly Plotinists": "divine Plotinus", as More called him.

Later, Thomas Taylor (not a Cambridge Platonist) was the first to translate Plotinus' works into English.[61][62]

Transcendentalism and Perennial Philosophy

Modern neoplatonism

Notable modern neoplatonists include Thomas Taylor, "the English Platonist", who wrote extensively on Platonism and translated almost the entire Platonic and Plotinian corpora into English, and the Belgian writer Suzanne Lilar.

The science fiction writer Philip K. Dick identified as a Neoplatonist and explores related mystical experiences and religious concepts in his theoretical work, compiled in The Exegesis of Philip K. Dick.[citation needed]

See also

Notes

 1. ^ a b The term first appeared in 1827.[6] According to the Stanford Encyclopedia of Philosophy, "The term 'Neoplatonism' is an invention of early 19th century European scholarship and indicates the penchant of historians for dividing 'periods' in history. In this case, the term was intended to indicate that Plotinus initiated a new phase in the development of the Platonic tradition."[7]
 2. ^ a b Pauline Remes: "'Neoplatonism' refers to a school of thought that began in approximately 245 CE, when a man called Plotinus moved [to] the capital of the Roman Empire [and] began teaching his interpretation of Plato's philosophy. Out of the association of people in Rome [...] emerged a school of philosophy that displays enough originality to be considered a new phase of Platonism".[10]
 3. ^ Schopenhauer wrote of this neoplatonist philosopher: "With Plotinus there even appears, probably for the first time in Western philosophy, idealism that had long been current in the East even at that time, for it taught (Enneads, iii, lib. vii, c.10) that the soul has made the world by stepping from eternity into time, with the explanation: 'For there is for this universe no other place than the soul or mind' (neque est alter hujus universi locus quam anima), indeed the ideality of time is expressed in the words: 'We should not accept time outside the soul or mind' (oportet autem nequaquam extra animam tempus accipere)."[23]

  Similarly, professor Ludwig Noiré wrote: "For the first time in Western philosophy we find idealism proper in Plotinus (Enneads, iii, 7, 10), where he says, "The only space or place of the world is the soul," and "Time must not be assumed to exist outside the soul."[24] It is worth noting, however, that, like Plato, but unlike Schopenhauer and other modern philosophers, Plotinus does not worry about whether or how we can get beyond our ideas in order to know external objects.
 4. ^ Morewedge: "The greatest cluster of Neoplatonic themes is found in religious mystical writings, which in fact transform purely orthodox doctrines such as creation into doctrines such as emanationism, which allow for a better framework for the expression of Neoplatonic themes and the emergence of the mystical themes of the ascent and mystical union."[59]

References

 1. ^ a b Moore, Edward (n.d.). "Neoplatonism". Internet Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 2 May 2019.
 2. ^ a b oxfordbibliographies.com
 3. ^ Kreisel, Howard (1997). "Moses Maimonides". In Frank, Daniel H. Frank; Leaman, Oliver (eds.). History of Jewish Philosophy. Routledge history of world philosophies. London and New York: Routledge. pp. 245–280. ISBN 978-0-415-08064-4.
 4. ^ Wayne Hankey, "Aquinas, Plato, and Neo-Platonism"
 5. ^ Armstrong, Karen. A History of God.
 6. ^ etymonline.com, Neoplatonism
 7. ^ Stanford Encyclopedia of Philosophy, Plotinus
 8. ^ Allen, Michael J.B. (Summer 1977). "Ficino's Lecture on the Good?". Renaissance Quarterly. 30 (2): 160–171. doi:10.2307/2860654. JSTOR 2860654.
 9. ^ Tigerstedt, E. N. The Decline and Fall of the Neoplatonic Interpretation of Plato. 1974
 10. ^ Pauline Remes (2008), Neoplatonism. Acumen publishing, page 1.
 11. ^ a b c d e  One or more of the preceding sentences incorporates text from a publication now in the public domainAdolf Harnack; John Malcolm Mitchell (1911). "Neoplatonism". In Chisholm, Hugh (ed.). Encyclopædia Britannica (11th ed.). Cambridge University Press.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 12. ^ J. Bussanich. The roots of Platonism and Vedanta. International Journal of Hindu Studies. January 2005, Volume 9, Issue 1, pp 1-2
 13. ^ Harris, R. Baine (ed.), Neoplatonism and Indian Thought, Norfolk Va., 1982: The International Society for Neoplatonic Studies
 14. ^ J.F. Staal, Advaita and Neoplatonism. A Critical Study in Comparative Philosophy. University of Madras, Madras 1961
 15. ^ a b c George Sarton (1936). "The Unity and Diversity of the Mediterranean World", Osiris 2, pp. 406–463 [429–430].
 16. ^ Porphyry, On the Life of Plotinus and the Order of His Books, Ch. 3 (Armstrong's Loeb translation).

  "he became eager to make acquaintance with the Persian philosophical discipline and that prevailing among the Indians"

 17. ^ Handboek Geschiedenis van de Wijsbegeerte I, Article by Frans de Haas
 18. ^ De Mundo, Loeb Classical Library, Introductory Note, D. J. Furley
 19. ^ Hypatia of Alexandria (Revealing Antiquity) by Maria Dzielska (author), F. Lyra (translator), Harvard University Press; reprint edition (October 1, 1996), ISBN 978-0674437760, pp. 38–39.
 20. ^ Brenk, Frederick (January 2016). "Pagan Monotheism and Pagan Cult". “Theism” and Related Categories in the Study of Ancient Religions. SCS/AIA Annual Meeting. 75.4. Philadelphia: Society for Classical Studies (University of Pennsylvania). Archived from the original on 6 May 2017. Retrieved 14 October 2020. Historical authors generally refer to “the divine” (to theion) or “the supernatural” (to daimonion) rather than simply “God.” [...] The Stoics, believed in a God identifiable with the logos or hegemonikon (reason or leading principle) of the universe and downgraded the traditional gods, who even disappear during the conflagration (ekpyrosis). Yet, the Stoics apparently did not practice a cult to this God. Middle and Later Platonists, who spoke of a supreme God, in philosophical discourse, generally speak of this God, not the gods, as responsible for the creation and providence of the universe. They, too, however, do not seem to have directly practiced a religious cult to their God.
 21. ^ Dodds, E.R. "The Parmenides of Plato and the Origin of the Neoplatonic 'One'". The Classical Quarterly, Jul–Oct 1928, vol. 22, p. 136
 22. ^ Plato, Republic 509b
 23. ^ Parerga and Paralipomena, Volume I, "Fragments for the History of Philosophy," § 7)
 24. ^ Ludwig Noiré, Historical Introduction to Kant's Critique of Pure Reason.
 25. ^ Richard T. Wallis and Jay Bregman (1992), Neoplatonism and Gnosticism, SUNY Press, pp. 42–45
 26. ^ D. G. Leahy, Faith and Philosophy: The Historical Impact, pages 5–6. Ashgate Publishing, Ltd.
 27. ^ Enneads VI 9.6
 28. ^ Richard T. Wallis and Jay Bregman (1992), SUNY Press, page 173.
 29. ^ Plotinus, iv. 7, "On the immortality of the Soul."
 30. ^ a b Glen Warren Bowersock, Peter Brown, Peter Robert Lamont Brown, Oleg Grabar, 1999, Late Antiquity: A Guide to the Postclassical World, page 40. Harvard University Press.
 31. ^ See Plato's Timaeus, 41d, 44e, 69c, for the origin of this idea.
 32. ^ Paul S. MacDonald, 2003, History of the Concept of Mind: Speculations About Soul, Mind and Spirit from Homer to Hume, page 122. Ashgate Publishing, Ltd.
 33. ^ Plotinus, iii.4.2
 34. ^ Andrew Smith, 1974, Porphyry's Place in the Neoplatonic Tradition: A Study in Post-Plotinian Neoplatonism, page 43. Springer.
 35. ^ a b Andrew Smith, 1974, Porphyry's Place in the Neoplatonic Tradition: A Study in Post-Plotinian Neoplatonism, page 58. Springer.
 36. ^ "Whether human souls could be reborn into animals seems to have become quite a problematical topic to the later neoplatonists." – Andrew Smith, (1987), Porphyrian Studies since 1913, ANRW II 36, 2.
 37. ^ Remes, Pauliina, Neoplatonism (University of California Press, 2008), p. 119.
 38. ^ James A. Arieti, Philosophy in the Ancient World: An Introduction, page 336. Rowman & Littlefield
 39. ^ Augustine, Confessions Book 7
 40. ^ Augustine, Confessions, Book 7.12.18
 41. ^ Augustine, Confessions, Book 7.1.1-2
 42. ^ Handboek Geschiedenis van de Wijsbegeerte I, Article by Carlos Steel
 43. ^ The journal of neoplatonic studies, Volumes 7–8, Institute of Global Cultural Studies, Binghamton University, 1999, P 16
 44. ^ a b c Theological treatises on the Trinity, By Marius Victorinus, Mary T. Clark, P25
 45. ^ Col. 1:15
 46. ^ Phil. 2:5-7
 47. ^ Augustine, Confessions, Book 7.9.13-14
 48. ^ De immortalitate animae of Augustine: text, translation and commentary, By Saint Augustine (Bishop of Hippo.), C. W. Wolfskeel, introduction
 49. ^ 1 John 1:14
 50. ^ Handboek Geschiedenis van de Wijsbegeerte I, Article by Douwe Runia
 51. ^ http://www.loebclassics.com/view/LCL440/1969/pb_LCL440.xvii.xml
 52. ^ Alan Cameron, "The last days of the Academy at Athens," in Proceedings of the Cambridge Philological Society vol 195 (n.s. 15), 1969, pp 7–29.
 53. ^ Lindberg, David C. "The Beginnings of Western Science", page 70
 54. ^ a b c Encyclopædia Britannica, Higher Education in the Byzantine Empire, 2008, O.Ed.
 55. ^ Morewedge, edited by Parviz (1992). Neoplatonism and Islamic thought. Albany: State University of New York Press. ISBN 978-0-7914-1335-7.CS1 maint: extra text: authors list (link)
 56. ^ Cleary, edited by John J. (1997). The perennial tradition of Neoplatonism. Leuven: Univ. Press. p. 443. ISBN 978-90-6186-847-7.CS1 maint: extra text: authors list (link)
 57. ^ a b Cleary, edited by John J. (1997). The perennial tradition of Neoplatonism. Leuven: Univ. Press. pp. 420–437. ISBN 978-90-6186-847-7.CS1 maint: extra text: authors list (link)
 58. ^ Cleary, edited by John J. (1997). The perennial tradition of Neoplatonism. Leuven: Univ. Press. p. 431. ISBN 978-90-6186-847-7.CS1 maint: extra text: authors list (link)
 59. ^ Morewedge, edited by Parviz (1992). Neoplatonism and Islamic thought. Albany: State University of New York Press. p. 9. ISBN 978-0-7914-1335-7.CS1 maint: extra text: authors list (link)
 60. ^ Heiser, James D., Prisci Theologi and the Hermetic Reformation in the Fifteenth Century, Repristination Press: Texas, 2011. ISBN 978-1-4610-9382-4
 61. ^ Stanford Encyclopedia of Philosophyentry for Plotinus
 62. ^ Notopoulos, James A. (1936). "Shelley and Thomas Taylor". Proceedings of the Modern Language Association of America. 51 (2): 502–517. doi:10.2307/458067. JSTOR 458067.

Further reading

 • Addey, Crystal. 2014. Divination and Theurgy in Neoplatonism: Oracles of the Gods. Farnham; Burlington : Ashgate.
 • Blumenthal, Henry J., and E. G. Clark, eds. 1993. The Divine Iamblichus: Philosopher and Man of Gods. Proceedings of a Conference held at the University of Liverpool on 23–26 September 1990. Bristol, UK: Bristol Classical Press.
 • Catana, Leo 2013. "The Origin of the Division between Middle Platonism and Neoplatonism." Apeiron: A Journal for Ancient Philosophy and Science 46: 2: 166-200.
 • Chiaradonna, Riccardo and Franco Trabattoni eds. 2009. Physics and Philosophy of Nature in Greek Neoplatonism: Proceedings of the European Science Foundation Exploratory Workshop, Il Ciocco, Castelvecchio Pascoli, 22–24 June 2006. Leiden, The Netherlands: Brill.
 • Chlup, Radek. 2012. Proclus: An Introduction. Cambridge, UK: Cambridge Univ. Press.
 • Dillon, John M. and Lloyd P. Gerson eds. 2004. Neoplatonic Philosophy. Introductory Readings. Indianapolis: Hackett Publishing Co.
 • Gersh, Stephen. 2012. "The First Principles of Latin Neoplatonism: Augustine, Macrobius, Boethius." Vivarium 50.2: 113-138.
 • Gerson, Lloyd P. ed. 1996. The Cambridge Companion to Plotinus. Cambridge: Cambridge University Press.
 • Gertz, Sebastian R. P. 2011. Death and Immortality in Late Neoplatonism: Studies on the Ancient Commentaries on Plato's Phaedo. Leiden: Brill.
 • Hadot, Ilsetraut. 2015. "Athenian and Alexandrian Neoplatonism and the Harmonization of Aristotle and Plato." Translated by Michael Chase. Leiden; Boston: Brill.
 • O’Meara, Dominic J. 1993. Plotinus: An Introduction to the Enneads. Oxford: Oxford Univ. Press.
 • Rangos, Spyridon. 2000. "Proclus and Artemis: On the Relevance of Neoplatonism to the Modern Study of Ancient Religion." Kernos 13: 47-84.
 • Remes, P. 2008. Neoplatonism. Stocksfield, UK: Acumen.
 • Remes, Pauliina and Slaveva-Griffin, Svetla eds. 2014. The Routledge Handbook of Neoplatonism, New York: Routledge.
 • Smith, Andrew. 1974. Porphyry’s Place in the Neoplatonic Tradition: A Study in Post-Plotinian Neoplatonism. The Hague: Martinus Nijhoff.
 • Whittaker, Thomas. 1901. The Neo-Platonists: A Study in the History of Hellenism. Cambridge: Cambridge University Press.

External links