فلسفه قاره‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

فلسفه قاره‌ای (به انگلیسی: Continental philosophy)، در کاربرد معاصر، به مجموعه‌ای از سنت‌ها در فلسفهٔ سده‌های ۱۹ و ۲۰ میلادی در قارهٔ اروپا گفته می‌شود.[۱] این عبارت، نخستین بار، در نیمهٔ دوم سدهٔ ۲۰ میلادی، به منظور اشاره به حوزهٔ اندیشمندان و سنت‌های خارج از جنبش تحلیلی به کار رفت. جنبش‌های فلسفی قاره‌ای، عبارتند از: ایده‌آلیسم آلمانی، پدیدارشناسی، اگزیستانسیالیزم، هرمنوتیک، ساختارگرایی، پساساختارگرایی، تئوری آسیب‌شناسی روانی، نظریه انتقادی و نئومارکسیسم.

تعریف[ویرایش]

به سختی می‌توان تعریفی مختصر، دربارهٔ فلسفهٔ قاره‌ای ارائه داد که دربرگیرندهٔ تمامی جریان‌های فلسفیِ پیشینِ خود باشد. عبارت فلسفهٔ قاره‌ای، مثل فلسفهٔ تحلیلی، فاقد معنی‌ای معین است و فقط می‌تواند به یک شباهت کلی بین فیلسوفان مختلف، اشاره داشته باشد؛ با این حال، مایکل روزن به طریق زیر، به مشخص کردن مسائل اصلی و ذاتی که به‌طور معمول، در همهٔ فیلسوفان قاره‌ای، مشاهده می‌شود، پرداخته‌است:[۲]

 • فیلسوفان قاره‌ای به‌طور عام علم گرایی را رد می‌کنند، دیدگاهی که معتقد است علوم طبیعی یگانه راه و دقیق‌ترین شیوهٔ فهم پدیده هاست. بر خلاف فیلسوفان تحلیلی، که بسیاری از آن‌ها کار خود را در ادامهٔ علوم طبیعی یا زیر مجموعه‌ای فرعی از آن می‌دانند، فیلسوفان قاره‌ای عنوان می‌کنند که علم به‌طور کلی وابسته به شکلی فرعی از تجربهٔ پیشانظریه‌ای است (تفسیری از شرایط امکان‌پذیری تجربهٔ کانتی یا مباحثی از پدیدار شناسی) و اینکه روش‌های علمی برای درک هوشمندانهٔ شرایط، ناکافی هستند.[۳]
 • فلسفهٔ قاره‌ای به‌طور معمول شرایط امکان یافتن تجربه را قابل تغییر می‌داند: شرایطی که دست کم به صورت نسبی توسط فاکتورهایی مانند مفاد مختلف، زمان و فضا، زبان، فرهنگ یا تاریخ معین می‌شوند؛ بنابراین فیلسوفان قاره‌ای به سوی تاریخ گرایی متمایلند. در حالیکه فیلسوفان تحلیلی مایل به برخورد کردن با مسائل فلسفی به صورت مجزا هستند، و این موضوعات را قابل ارزیابی، جدای از ریشه‌های تاریخی اش می‌دانند (بسیاری از دانشمندان هم تاریخ علم را برای تحقیقات علمی غیرضروری می‌دانند). فیلسوفان قاره‌ای عموماً بر این نظرند که " مسائل فلسفی را نمی‌توان به دو قسمت متنی (تئوری) و شرایط مفهومی ظهور تاریخی اش شقه کرد ".[۴]
 • فیلسوفان قاره‌ای به‌طور عمومی معتقند که آگاهی انسان می‌تواند این شرایط امکان‌پذیری تجربه را تغییر دهد: " اگر تجربهٔ بشری صرفاً یک موجودیت یافتن تصادفی است، با این وجود این امکان‌پذیری می‌تواند به راه‌های گوناگون و متفاوتی بازآفرینی شود. " بنابراین فیلسوفان قاره‌ای به یگانگی نظریه و عمل معتقدند، و مایلند که تحقیقات فلسفی خود را وابسته به شرایط فردی، اخلاقی، تغییرات سیاسی و… کنند. این گرایش در سنت مارکسیستی به وضوح دیده می‌شود (" فیلسوفان فقط جهان را به شکل‌های گوناگون تفسیر کرده‌اند، در حالی که مهم تغییر دادن آن است ") و جدای این سنت هم این نگرش، به عنوان مرکزیتی در اگزیستانسیالیسم و پساساختارگرایی وجود دارد.
 • آخرین ویژگی ی اختصاصی فلسفهٔ قاره‌ای تأکید آن بر فرافلسفه است. به دنبال پیشرفت‌ها و توسعه‌های علوم طبیعی، فیلسوفان قاره‌ای به‌طور عام پژوهش‌هایی برای باز تعریف روش و طبیعت فلسفه کردند.[۵] در بعضی موارد (مثل ایده‌آلیسم آلمانی و پدیدار شناسی)، این بازتعریف‌ها به صورت اصلاح دید سنتی نگاه به فلسفه به عنوان اولین، بنیانی‌ترین و به عبارتی علم پیشتاز درآمد. در موارد دیگر (مثل هرمونتیک، نظریه انتقادی، یا ساختار گرایی)، فلسفه تحقیق‌کنندهٔ حوزه‌ای است که غیرقابل تقلیل، به صورت فرهنگی یا عملی، است؛ و بعضی از فیلسوفان قاره‌ای هم به این نکته شک کرده‌اند (مثل کیرکگارد، نیچه، هایدگر و دریدا) که اصولاً مفهوم فلسفه می‌تواند به‌طور منسجم درک شود.

عبارت[ویرایش]

عبارت «فلسفهٔ قاره‌ای»، در ابتدا برای توصیف برخی برنامه‌های دانشگاهی در دههٔ ۷۰ توسط فیلسوفان انگلیسی زبان استفاده شد، و سپس به مجموعهٔ کلی فلسفه‌های فرانسوی و آلمانی نظیر پدیدار شناسی، اگزیستانسیالیسم، ساختارگرایی و پسا ساختارگرایی اطلاق گردید. با این وجود می‌توان این عبارت (با مفهومی تقریباً مشابه) را در رساله جان استوارت میل در مورد تیلور کالریج در سال ۱۸۴۰ یافت. جایی که میل تجربه گرایی انگلیسی جرمی بنتام و دیگران در قرن هجدهم را با فیلسوفان متأثر از کانت (تحت عنوان فیلسوفان قاره‌ای) مقایسه می‌کند. این عقیده در اوایل قرن ۲۰ ام بار دیگر زنده شد و افرادی هم چون برتراند راسل و جورج ادوارد مور برای توصیف فیلسوفانی که از علوم طبیعی دور مانده‌اند دست به استفادهٔ دوبارهٔ آن زدند. باور این افراد که به تحلیل منطقی و استفاده بنیانی از علوم طبیعی قائل بودند، تحت نام فلسفهٔ تحلیلی شناخته شد. این فلسفهٔ از دههٔ ۳۰ شروع به قدرتمند شدن گرفت. راسل و مور هگلیسم و فلسفه‌های وابسته به آن را مورد نقد شدید قرار دادند و سعی نمودند که جریان جدید خود را جدا کرده و مشخص کنند. راسل شروع این تقسیم‌بندی و انشعاب را به دوران لاک نسبت می‌دهد.[۶]

تاریخ[ویرایش]

تاریخ فلسفهٔ قاره‌ای با مفهوم نزدیک تر به زمان حاضر از دورهٔ ایدئالیسم آلمانی شروع شد. این جریان که توسط کسانی مثل فیشته(یوهان گوتلیب فیختهشلینگ و بعدها هگل رهبری می‌شد، تکامل یافتهٔ کار امانوئل کانت در دهه‌های ۱۷۸۰ و ۱۷۹۰ و بسیار به جریان رمانتیسیسم و سیاست‌های انقلابی عصر روشنگری نزدیک بود. گذشته از این افراد اصلی که ذکر شد، افرادی دیگری هم چون فردریش یاکوبی و شلایرماخر نیز در این جریان فلسفی تأثیر زیادی گذاشتند.

ریشهٔ نهادی فلسفهٔ قاره‌ای در بسیاری موارد به پدیدارشناسی ادموند هوسرل بازمی‌گردد و وی همواره یکی از چهره‌های شاخص فلسفهٔ قاره‌ای محسوب می‌شود. با این حال، اندیشه هوسرل موضوعی مورد توجه در سنت تحلیلی نیز بوده‌است. ایدهٔ او در مورد «نوئما» (بخش غیر روانشناسانهٔ تفکر)، مکاتباتش با گوتلوب فرگه و تحقیقاتش پیرامون ریشه‌های علم منطق توجهات زیادی را در میان فیلسوفان تحلیلی برانگیخته است.

خوزه مرکوئر بیان کرده‌است که این تقسیم‌بندی دو قطبی در ابتدا در هانری برگسون(۱۸۵۹–۱۹۴۱) قابل شناسایی است، کسی که برخورد احتیاط آمیزش با علم (ساینس) و اعتبار بخشی اش به شهود (به معنای برگسونی) در نظرگاهش، راه را برای اگزیستانسیالیسم هموار کرد. مرکوئر می‌گوید: " با اعتبارترین فلسفیدن‌ها در فرانسه راهی متفاوت [از سنت تحلیلی آلمانی-انگلیسی] در پیش گرفته‌اند. می‌توان گفت تمام اینها (تغییر مسیر) از برگسون شروع شد. "

مثال بارز تمایز این دو مکتب را می‌توان در مقالهٔ " حذف متافیزیک از طریق تحلیل منطقی زبان " نوشتهٔ رودلف کارناپ در سال ۱۹۳۲ یافت. در این نوشته که برخی آن را جدل‌آمیز انگاشته‌اند، کارنپ به انتقاد از هایدگر برای " متافیزیک چیست؟ " می‌پردازد و عنوان می‌دارد که او برای تولید شبه گزاره‌های مهمل خود مرزهای دستوری منطق را نقض کرده‌است. علاوه بر این، کارنپ اعلام کرد که بسیاری از متافیزیسیست‌های آلمانی این عصر در نوشتار خود به مدل هایدگر نزدیک هستند و نه فقط نوشته‌های آن‌ها غلط، بلکه بی معنا هم هست.

با اوج‌گیری نازیسم، بسیاری از فیلسوفان آلمانی، به خصوص متعلق به نژاد یهودی یا چپ گرایان و لیبرال‌ها، مانند بسیاری از اعضای حلقهٔ وین و مکتب فرانکفورت، به کشورهای انگلیسی زبان فرار کردند. آن دسته‌ای که در آلمان ماندند، یا از کار دانشگاهی منع شدند یا اگر نشدند ناچار خود را با کنترل نازی‌ها تطبیق دادند، مثل مارتین هایدگر، که به هنگام ظهور نازیسم به طرفداری از آن پرداخت. اما قبل و بعد از جنگ جهانی دوم، علاقه به فلسفهٔ آلمای در فرانسه بسیار رشد کرد. علاقه به کمونیسم منجر به خوانش آثار مارکس و انگلس شد، آن هم در محیط محافظه کار دانشگاهی جمهوری سوم در فرانسه. در همین زمان فلسفهٔ پدیدارشناسی هوسرل و هایدگر بسیار اثرگذار شد، احتمالاً به خاطر هم صدایی با فیلسوفان فرانسوی که به نگاه فلسفی از منظر اول شخصی (کارتزینیسم، روح گرایی، برگسونیسم و…) علاقه‌مند بودند. از مهم‌ترین افرادی که در معروفیت پدیدارشناسی اثرگذار بودند ژان پل سارتر بود که فلسفهٔ خود را اگزیستانسیالیسم نامید.

توسعه‌های جدید در انگلیس و آمریکا[ویرایش]

از ابتدای قرن بیستم تا دههٔ ۶۰، فلسفهٔ قاره‌ای در دانشگاه‌های آمریکایی و انگلیسی تنها به صورت دوره‌ای و آن هم توسط یهودی‌های آلمانی که نئومارکسیست یا شاگردان هایدگر یا نیچه بودند و به علت جنگ جهانی دوم به آمریکا مهاجرت کرده بودند مورد بحث قرار می‌گرفت. کسانی مثل هانا آرنت، لئو اشتراوس، تئودور آدورنو و والتر کافمن از مهم‌ترین این رهبران موج بودند که در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ شروع به فعالیت کردند. با این وجود این دانشگاه‌ها در اواخر دههٔ ۶۰ و ۷۰ میلادی شروع به راه اندازی دوره‌های آموزشی در مورد فلسفهٔ قاره‌ای نمودند. با قدرت‌گیری پست مدرنیسم در دههٔ ۷۰ و ۸۰، بعضی از فیلسوفان انگلیسی – آمریکایی لب به انتقاد و رد شیوه‌ها و نتیجه‌گیری‌های این فیلسوفان گشودند. مثلاً جان سرل، نظریهٔ ساختارشکنی ژاک دریدا را به علت «ضعف‌های بارز عقلاتی» به چالش کشید و در ادامه به جمع‌آوری امضا علیه اعطای درجهٔ افتخاری به دریدا توسط دانشگاه کمبریج پرداخت. دانشگاه‌های آمریکایی در دپارتمان‌های ادبیات، هنرهای زیبا، فیلم، جامعه‌شناسی و علوم سیاسی به‌طور فزاینده‌ای شروع به داخل کردن نظریات فیلسوفان قاره‌ای در برنامه‌های درسی خود کرده‌اند. همچنین فلسفهٔ قاره‌ای حوزهٔ اصلی کاری در تعدادی از دانشگاه‌های انگلستان مثل اسکس و کینگستون است، و در آمریکای شمالی کالج بوستون، دانشگاه‌هایی مثل استونی بروک، وندربیلت، دی پاول، ویلانوا، گولپ، نیو سکول، ایالتی پنسیلوانیا، ارگان، اموری، داکسن، ممفیس و لویالا در شیکاگو تحقیقاتی جدی در مورد فلسفهٔ قاره‌ای دارند. مهم‌ترین مؤسسه مرتبط با فلسفهٔ قاره‌ای در آمریکا، «مجمع ای برای فلسفهٔ اگزیستانسیالیم و پدیدار شناسی» است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. Critchley, ‎Simon (1998), Critchley, Simon; Schroder, William, Introduction: what is continental philosophy? (Blackwell Companions to Philosophy ed.), Malden, MA: Blackwell Publishing Ltd, p. p۴ Missing or empty |title= (help); |مقاله= ignored (help)
 2. Rosen, Michael, "Continental Philosophy from Hegel", in Grayling, A.C. , Philosophy 2: Further through the Subject, p. 665
 3. http://en.wikipedia.org/wiki/Continental_philosophy#CITEREFCritchley2001 p.115
 4. http://en.wikipedia.org/wiki/Continental_philosophy#CITEREFCritchley2001 p.57
 5. http://en.wikipedia.org/wiki/Continental_philosophy#CITEREFLeiter2007 p.4
 6. B. Russell, A History of Western Philosophy, (Simon & Schuster, 1945), p. 643 and 641. Russell proposes the following broad points of distinction between Continental and British types of philosophy: (1) in method, deductive system-building vs. piecemeal induction; (2) in metaphysics, rationalist theology vs. metaphysical agnosticism; (3) in ethics, non-naturalist deontology vs. naturalist hedonism; and (4) in politics, authoritarianism vs. liberalism. Ibid. , pp. 643-647.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

Continental philosophy is a set of 19th- and 20th-century philosophical traditions from mainland Europe.[1][2] This sense of the term originated among English-speaking philosophers in the second half of the 20th century, who used it to refer to a range of thinkers and traditions outside the analytic movement. Continental philosophy includes German idealism, phenomenology, existentialism (and its antecedents, such as the thought of Kierkegaard and Nietzsche), hermeneutics, structuralism, post-structuralism, deconstruction, French feminism, psychoanalytic theory, and the critical theory of the Frankfurt School and related branches of Western Marxism.[3]

It is difficult to identify non-trivial claims that would be common to all the preceding philosophical movements, but the primary differentiation is objectivity, or the belief that the universe has a material reality regardless of whether humans exist or not, rejected by the continental heavy-weights like Hegel in the counter-enlightenment, while analytic philosophy is rejection of the latter. The term continental philosophy, like analytic philosophy, lacks clear definition and may mark merely a family resemblance across disparate philosophical views. Simon Glendinning has suggested that the term was originally more pejorative than descriptive, functioning as a label for types of western philosophy rejected or disliked by analytic philosophers.[4] Nonetheless, Michael E. Rosen has ventured to identify common themes that typically characterize continental philosophy.[5]

 • First, continental philosophers generally reject the view that the natural sciences are the only or most accurate way of understanding natural phenomena. This contrasts with many analytic philosophers who consider their inquiries as continuous with, or subordinate to, those of the natural sciences. Continental philosophers often argue that science depends upon a "pre-theoretical substrate of experience" (a version of Kantian conditions of possible experience or the phenomenological "lifeworld") and that scientific methods are inadequate to fully understand such conditions of intelligibility.[6]
 • Second, continental philosophy usually considers these conditions of possible experience as variable: determined at least partly by factors such as context, space and time, language, culture, or history. Thus continental philosophy tends toward historicism (or historicity). Where analytic philosophy tends to treat philosophy in terms of discrete problems, capable of being analyzed apart from their historical origins (much as scientists consider the history of science inessential to scientific inquiry), continental philosophy typically suggests that "philosophical argument cannot be divorced from the textual and contextual conditions of its historical emergence".[7]
 • Third, continental philosophy typically holds that human agency can change these conditions of possible experience: "if human experience is a contingent creation, then it can be recreated in other ways".[8] Thus continental philosophers tend to take a strong interest in the unity of theory and practice, and often see their philosophical inquiries as closely related to personal, moral, or political transformation. This tendency is very clear in the Marxist tradition ("philosophers have only interpreted the world, in various ways; the point, however, is to change it"), but is also central in existentialism and post-structuralism.
 • A final characteristic trait of continental philosophy is an emphasis on metaphilosophy. In the wake of the development and success of the natural sciences, continental philosophers have often sought to redefine the method and nature of philosophy.[9] In some cases (such as German idealism or phenomenology), this manifests as a renovation of the traditional view that philosophy is the first, foundational, a priori science. In other cases (such as hermeneutics, critical theory, or structuralism), it is held that philosophy investigates a domain that is irreducibly cultural or practical. And some continental philosophers (such as Kierkegaard, Nietzsche, the later Heidegger, or Derrida) doubt whether any conception of philosophy can coherently achieve its stated goals.

Ultimately, the foregoing themes derive from a broadly Kantian thesis that knowledge, experience, and reality are bound and shaped by conditions best understood through philosophical reflection rather than exclusively empirical inquiry.[10]

The term

The term continental philosophy, in the above sense, was first widely used by English-speaking philosophers to describe university courses in the 1970s, emerging as a collective name for the philosophies then widespread in France and Germany, such as phenomenology, existentialism, structuralism, and post-structuralism.[11]

However, the term (and its approximate sense) can be found at least as early as 1840, in John Stuart Mill's 1840 essay on Coleridge, where Mill contrasts the Kantian-influenced thought of "Continental philosophy" and "Continental philosophers" with the English empiricism of Bentham and the 18th century generally.[12] This notion gained prominence in the early 20th century as figures such as Bertrand Russell and G. E. Moore advanced a vision of philosophy closely allied with natural science, progressing through logical analysis. This tradition, which has come to be known broadly as "analytic philosophy", became dominant in Britain and the United States from roughly 1930 onward. Russell and Moore made a dismissal of Hegelianism and its philosophical relatives a distinctive part of their new movement.[13] Commenting on the history of the distinction in 1945, Russell distinguished "two schools of philosophy, which may be broadly distinguished as the Continental and the British respectively", a division he saw as operative "from the time of Locke".[14]

Since the 1970s, however, many philosophers in the United States and Britain have taken interest in continental philosophers since Kant, and the philosophical traditions in many European countries have similarly incorporated many aspects of the "analytic" movement. Self-described analytic philosophy flourishes in France, including philosophers such as Jules Vuillemin, Vincent Descombes, Gilles Gaston Granger, François Recanati, and Pascal Engel. Likewise, self-described "continental philosophers" can be found in philosophy departments in the United Kingdom, North America, and Australia,[15] and some well-known analytic philosophers claim to conduct better scholarship on continental philosophy than self-identified programs in continental philosophy, particularly at the level of graduate education.[16] "Continental philosophy" is thus defined in terms of a family of philosophical traditions and influences rather than a geographic distinction. The issue of geographical specificity has been raised again more recently in post-colonial and decolonial approaches to "continental philosophy", which critically examine the ways that European imperial and colonial projects have influenced academic knowledge production. For this reason, some scholars have advocated for "post-continental philosophy" as an outgrowth of continental philosophy.[17]

History

The history of continental philosophy (taken in its narrower sense) is usually thought to begin with German idealism.[18] Led by figures like Fichte, Schelling, and later Hegel, German idealism developed out of the work of Immanuel Kant in the 1780s and 1790s and was closely linked with romanticism and the revolutionary politics of the Enlightenment. Besides the central figures listed above, important contributors to German idealism also included Friedrich Heinrich Jacobi, Gottlob Ernst Schulze, Karl Leonhard Reinhold, and Friedrich Schleiermacher.

As the institutional roots of "continental philosophy" in many cases directly descend from those of phenomenology,[19] Edmund Husserl has always been a canonical figure in continental philosophy. Nonetheless, Husserl is also a respected subject of study in the analytic tradition.[20] Husserl's notion of a noema, the non-psychological content of thought, his correspondence with Gottlob Frege, and his investigations into the nature of logic continue to generate interest among analytic philosophers.

J. G. Merquior[21] argued that a distinction between analytic and continental philosophies can be first clearly identified with Henri Bergson (1859–1941), whose wariness of science and elevation of intuition paved the way for existentialism. Merquior wrote: "the most prestigious philosophizing in France took a very dissimilar path [from the Anglo-Germanic analytic schools]. One might say it all began with Henri Bergson."

An illustration of some important differences between "analytic" and "continental" styles of philosophy can be found in Rudolf Carnap's "Elimination of Metaphysics through Logical Analysis of Language" (originally published in 1932 as "Überwindung der Metaphysik durch Logische Analyse der Sprache"), a paper some observers[who?] have described as particularly polemical. Carnap's paper argues that Heidegger's lecture "What Is Metaphysics?" violates logical syntax to create nonsensical pseudo-statements.[22] Moreover, Carnap claimed that many German metaphysicians of the era were similar to Heidegger in writing statements that were syntactically meaningless.

With the rise of Nazism, many of Germany's philosophers, especially those of Jewish descent or leftist or liberal political sympathies (such as many in the Vienna Circle and the Frankfurt School), fled to the English-speaking world. Those philosophers who remained—if they remained in academia at all—had to reconcile themselves to Nazi control of the universities. Others, such as Martin Heidegger, among the most prominent German philosophers to stay in Germany, developed a diplomatic relationship with Nazism when it came to power.

Both before and after World War II there was a growth of interest in German philosophy in France. A new interest in communism translated into an interest in Marx and Hegel, who became for the first time studied extensively in the politically conservative French university system of the Third Republic. At the same time the phenomenological philosophy of Husserl and Heidegger became increasingly influential, perhaps owing to its resonances with French philosophies which placed great stock in the first-person perspective (an idea found in divergent forms such as Cartesianism, spiritualism, and Bergsonism). Most important in this popularization of phenomenology was the author and philosopher Jean-Paul Sartre, who called his philosophy existentialism. (See 20th-century French philosophy.) Another major strain of continental thought is structuralism/post-structuralism. Influenced by the structural linguistics of Ferdinand de Saussure, French anthropologists such as Claude Lévi-Strauss began to apply the structural paradigm to the humanities. In the 1960s and '70s, post-structuralists developed various critiques of structuralism. Post-structuralist thinkers include Jacques Lacan, Jacques Derrida, Michel Foucault and Gilles Deleuze.

Recent Anglo-American developments

From the early 20th century until the 1960s, continental philosophers were only intermittently discussed in British and American universities, despite an influx of continental philosophers, particularly German Jewish students of Nietzsche and Heidegger, to the United States on account of the persecution of the Jews and later World War II; Hannah Arendt, Herbert Marcuse, Leo Strauss, Theodor W. Adorno, and Walter Kaufmann are probably the most notable of this wave, arriving in the late 1930s and early 1940s. However, philosophy departments began offering courses in continental philosophy in the late 1960s and 1970s.

American university departments in literature, the fine arts, film, sociology, and political theory have increasingly incorporated ideas and arguments from continental philosophers into their curricula and research. Continental Philosophy features prominently in a number of British and Irish Philosophy departments, for instance at the University of Essex, Warwick, Sussex, Dundee, Aberdeen (Centre for Modern Thought), and University College Dublin, as well as Manchester Metropolitan, Kingston, Staffordshire (postgraduate only), and the Open University. North American Philosophy departments offering courses in Continental Philosophy include the University of Hawai'i at Mānoa, Boston College, Stony Brook University (SUNY), Vanderbilt University, DePaul University, Villanova University, the University of Guelph, The New School, Pennsylvania State University, University of Oregon, Emory University, Duquesne University, the University of Memphis, University of King's College, and Loyola University Chicago. The most prominent organization for continental philosophy in the United States is the Society for Phenomenology and Existential Philosophy (known as SPEP).[23]

Significant works

See also

Lesser-known continental movements

Notes

 1. ^ Leiter 2007, p. 2: "As a first approximation, we might say that philosophy in Continental Europe in the nineteenth and twentieth centuries is best understood as a connected weave of traditions, some of which overlap, but no one of which dominates all the others."
 2. ^ Critchley, Simon (1998), "Introduction: what is continental philosophy?", in Critchley, Simon; Schroder, William (eds.), A Companion to Continental Philosophy, Blackwell Companions to Philosophy, Malden, MA: Blackwell Publishing Ltd, p. 4.
 3. ^ The above list includes only those movements common to both lists compiled by Critchley 2001, p. 13 and Glendinning 2006, pp. 58–65
 4. ^ Glendinning 2006, p. 12.
 5. ^ The following list of four traits is adapted from Rosen, Michael, "Continental Philosophy from Hegel", in Grayling, A.C. (ed.), Philosophy 2: Further through the Subject, p. 665
 6. ^ Critchley 2001, p. 115.
 7. ^ Critchley 2001, p. 57.
 8. ^ Critchley 2001, p. 64.
 9. ^ Leiter 2007, p. 4: "While forms of philosophical naturalism have been dominant in Anglophone philosophy, the vast majority of authors within the Continental traditions insist on the distinctiveness of philosophical methods and their priority to those of the natural sciences."
 10. ^ Continental philosophers usually identify such conditions with the transcendental subject or self: Solomon 1988, p. 6, "It is with Kant that philosophical claims about the self attain new and remarkable proportions. The self becomes not just the focus of attention but the entire subject-matter of philosophy. The self is not just another entity in the world, but in an important sense it creates the world, and the reflecting self does not just know itself, but in knowing itself knows all selves, and the structure of any and every possible self."
 11. ^ Critchley 2001, p. 38.
 12. ^ Mill, John Stuart (1950). On Bentham and Coleridge. Harper Torchbooks. New York: Harper & Row. pp. 104, 133, 155.
 13. ^ Russell, Bertrand (1959). My Philosophical Development. London: Allen & Unwin. p. 62. Hegelians had all kinds of arguments to prove this or that was not 'real'. Number, space, time, matter, were all professedly convicted of being self-contradictory. Nothing was real, so we were assured, except the Absolute, which could think only of itself since there was nothing else for it to think of and which thought eternally the sort of things that idealist philosophers thought in their books.
 14. ^ B. Russell, A History of Western Philosophy, (Simon & Schuster, 1945), p. 643 and 641. Russell proposes the following broad points of distinction between Continental and British types of philosophy: (1) in method, deductive system-building vs. piecemeal induction; (2) in metaphysics, rationalist theology vs. metaphysical agnosticism; (3) in ethics, non-naturalist deontology vs. naturalist hedonism; and (4) in politics, authoritarianism vs. liberalism. Ibid., pp. 643-647.
 15. ^ See, e.g., Walter Brogan and James Risser (eds.), American Continental Philosophy: A Reader (Indiana University Press, 2000).
 16. ^ Brian Leiter is most commonly associated with such claims.
 17. ^ Laurie, Timothy; Stark, Hannah; Walker, Briohny (2019), "Critical Approaches to Continental Philosophy: Intellectual Community, Disciplinary Identity, and the Politics of Inclusion", Parrhesia: A Journal of Critical Philosophy, 30: 1–17
 18. ^ Critchley 2001 and Solomon 1988 date the origins of continental philosophy a generation earlier, to the work of Jean-Jacques Rousseau
 19. ^ E.g., the largest academic organization devoted to furthering the study of continental philosophy is the Society for Phenomenology and Existential Philosophy.
 20. ^ Kenny, Anthony (ed). The Oxford Illustrated History of Western Philosophy. ISBN 0-19-285440-2
 21. ^ Merquior, J.G. (1987). Foucault (Fontana Modern Masters series), University of California Press, ISBN 0-520-06062-8.
 22. ^ Gregory, Wanda T. Heidegger, Carnap and Quine at the Crossroads of Language Archived 2006-08-21 at the Wayback Machine, and Abraham D. Stone. Heidegger and Carnap on the Overcoming of Metaphysics
 23. ^ Society for Phenomenology and Existential Philosophy

References

 • Babich, Babette (2003). "On the Analytic-Continental Divide in Philosophy: Nietzsche's Lying Truth, Heidegger's Speaking Language, and Philosophy." In: C. G. Prado, ed., A House Divided: Comparing Analytic and Continental Philosophy. Amherst, NY: Prometheus/Humanity Books. pp. 63–103.
 • Critchley, Simon (2001). Continental Philosophy: A Very Short Introduction. Oxford; New York: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-285359-2.
 • Cutrofello, Andrew (2005). Continental Philosophy: A Contemporary Introduction. Routledge Contemporary Introductions to Philosophy. New York; Abingdon: Routledge Taylor & Francis Group.
 • Glendinning, Simon (2006). The idea of continental philosophy: a philosophical chronicle. Edinburgh: Edinburgh University Press Ltd.
 • Leiter, Brian; Rosen, Michael, eds. (2007). The Oxford Handbook of Continental Philosophy. Oxford; New York: Oxford University Press.
 • Schrift, Alan D. (2010). The History of Continental Philosophy. Chicago; Illinois: University of Chicago Press Press.
 • Solomon, Robert C. (1988). Continental philosophy since 1750: the rise and fall of the self. Oxford; New York: Oxford University Press.
 • Kenny, Anthony (2007). A New History of Western Philosophy, Volume IV: Philosophy in the Modern World. New York: Oxford University Press.

External links