فلسفه علم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

فلسفهٔ علم، گرایشی از فلسفه است که به تغییر در مفاهیم و مسائل (مانند روش‌شناسی، ارزش گزاره‌ها و کارایی آن‌ها و گونه‌های پیکره‌بندی‌ها…ی) علوم گوناگون می‌پردازد. در واقع، فلسفهٔ علم، علم «مطالعه علوم» است. فلسفهٔ علم، از لحاظ علمِ مورد بررسی، به زیرگرایش‌های گوناگونی، از جمله: فلسفه ریاضیات، فلسفه فیزیک، فلسفه علوم کامپیوتر،[۱] فلسفهٔ زیست‌شناسی، مکانیک کوانتومی، نسبیت و… تقسیم می‌گردد. فلسفهٔ علم ارتباط تنگاتنگی با دیگر مباحث فلسفهٔ تحلیلی مانند فلسفهٔ ذهن، فلسفهٔ زبان، فلسفهٔ منطق، فلسفهٔ مهندسی… دارد.

پیدایش فلسفه علم[ویرایش]

به بیان خلاصه، فلسفه علم پیامدهای فکری-فلسفی علوم را از جنبه‌های گوناگون تاریخی، منطقی و روش‌شناسی تحلیل و بررسی می‌کند. تحولاتی که پس از قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی با ظهور دانشمندانی نظیر گالیله، نیوتن و کپلر آغاز گردید و با ماکسول، فارادی، پلانک، هایزنبرگ و اینشتین ادامه پیدا کرد و فهم انسان از جهان را به‌صورت بنیادین تغییر داد و به‌عبارت‌بهتر زیرورو کرد. این تحول بزرگ گرچه در حیطهٔ علم رخ داد، اما تبعات فکری و فلسفی بسیاری نیز به‌همراه داشت. پای تحولات علمی در زیست‌شناسی و شیمی، در فیزیک و کیهان‌شناسی و حتی در ژنتیک و علوم کامپیوتر و… به حیطه فلسفه هم باز شد و پرسش‌های جدید فلسفی ایجاد کرد که تا پیش از آن وجود نداشتند.[۲]

فلسفهٔ علم نسبت به بسیاری از شاخه‌های دیگر، فلسفه بسیار تازه و جوان است. اگر برخی از اظهارِ نظرهایِ ارسطو، فرانسیس بیکن در قرنِ شانزدهم، و تعدادِ اندک‌شماری از متفکرانِ قرنِ نوزدهم مانندِ جان استوارت میل، ویلیام هیول، و جان هرشل را استثناء کنیم، بحث‌هایِ جدی، متمرکز و مفصل در این عرصه را نخستین بار پوزیتیویست‌هایِ منطقی در قرنِ بیستم گسترش دادند. بعدها بحث‌ها در موافقت و مخالفت با فرانسیس بیکن و استقرا گرایان، و نیز با پوزیتیویست‌هایِ حلقهٔ وین منجر به پیدایشِ مکاتبِ بسیار مهمِ دیگری در فلسفهٔ علم گردید. ابطال‌گرایی، واقع‌گرایی (رئالیسمِ علمی)، و نسبی‌گرایی از آن جمله هستند.

موضوع و گستره فلسفه علم[ویرایش]

«اساساً فلسفهٔ علوم، دربردارندهٔ همه مباحثی می‌شود که از عوارض ذاتی موضوع یعنی «علم و علوم» بحث می‌کند. فلسفهٔ علم در جانمایه اولیه یک علم هنجاری نیست و اگر بخواهد لیاقت و کفایت خود را در توصیف علم نشان دهد، به هیچ رو نمی‌تواند بحث از هستی‌شناسی علم را به علمی دیگر بسپارد. چرا که بخش مهمی از مسایل بنیادین علم (چه به مثابه علم مفرد و چه علم شاخه‌ای) هستی‌شناسی علم است. گو اینکه حیث حکایتگری و نیز تعاملات مفاهیم و ساختار آن و نیز روش‌شناسی علوم حتماً به‌طور انضمامی به مبحث هستی‌شناسی مربوط و موکول می‌شود. اگر چه مثلاً مباحث دامنه‌داری در مورد تعاملات عصب‌شناختی و فعالیت سلول‌های مغز و ساختار قوای ظاهری‌شناختی یا تجرد نفس و افاضه و مانند آن را نمی‌توان بخشی از فلسفهٔ علم دانست. امّا در هر حال و به ناچار برخی از همین مباحث نیز باید به‌طور مشترک حل و فصل شوند. بررسی وجههٔ اجتماعی علوم (علم به مثابه یک پدیده اجتماعی) نیز دربردارندهٔ مباحث عریض و طویل جامعه‌شناختی نیست و اما چون علم، خودش یک پدیدهٔ اجتماعی است، باید توصیف علمی آن در فلسفهٔ علم صورت پذیرد. جامعه‌شناس هم وقتی به انواع پدیده‌های اجتماعی می‌پردازد، بیشک به این علم، به مثابهٔ نهاد و پدیدهٔ اجتماعی می‌نگرد و به آن می‌پردازد، اما نگرانی‌های فیلسوف علم را ندارد. فلسفه علم، دربردارندهٔ هر گونه بحث در مورد مسایل بنیادین علم و علوم می‌شود. کافی است کوشش ما در راستای تبیین روشمند علم باشد (مثلاً دانستن، شناخت و افزار شناخت، یقین، گمان‌های در حکم یقین، صدق، انسجام، موجّهیت، ارزیابی گونه‌های معرفت و تعیین ملاک صحت و خطای معرفت، بررسی علم به معنای شاخه علمی، روش‌ها و منطق اکتشاف و گردآوری و داوری و تبیین و اوضاع و ادوار و اطوار معرفت، تحلیل تاریخ علم، بررسی نظرّیه‌های گوناگون در همین حوزه‌ها و هر نهادهٔ علمی موجّهی که در مورد علوم بشری چیزی برای عرضه دارد) همچنین آن دسته مطالعات حوزه‌بندی شدهٔ فلسفه علم؛ مانند معرفت شناسیِ علوم طبیعی یا ریاضیات، منطق، مباحث درجهٔ دومی معرفت دینی و… همه از جنس فلسفهٔ علم است؛ بنابراین احتمالاً تعبیر «فلسفهٔ معرفت‌شناسی» بی‌معنا است. چرا که هر آنچه در فلسفه معرفت‌شناسی، فراچنگ بحث کنندگان آن می‌آید، باید در معرفت‌شناسی مورد وارسی قرار گیرد. به خلاف «معرفت‌شناسی فلسفه» که کوششی برای تبیین چگونگی برساخته شدن فهم‌های هستی‌شناختی ما است»

نام‌هایِ ماندگار در فلسفهٔ علم[ویرایش]

مباحثِ اساسی در فلسفهٔ علم[ویرایش]

روش‌شناسی[ویرایش]

یکی از بحث‌هایِ اساسی در تحلیلِ فلسفیِ علم این است که علم از چه روشی در شناختِ جهان استفاده می‌کند، این روش چه ارزیابیِ فلسفی‌ای دارد، و ما را به چه دانشی از جهان می‌رساند. به مجموعهٔ این مباحث روش‌شناسی (methodology) گفته می‌شود.

استقرا گرایی[ویرایش]

معمولاً نخستین برداشتی که انسان از روشِ کسبِ دانشِ علمی و ماهیتِ آن دارد این است که دانشمندان با نگاهِ دائمی به طبیعت، مشاهداتِ خویش را بدونِ دخالتِ سلیقه و باورهایِ شخصی و خرافات یادداشت می‌نمایند. سپس دانشمندان دست به تعمیم‌هایی در آن گزاره‌ها زده و گزاره‌هایی کلی‌تر به دست می‌آورند که می‌توان قانونِ علمی نامید.

این دیدگاه که احتمالاً نخستین رویکردِ بیش‌ترِ انسان‌هاست، قدیمی‌ترین دیدگاهِ فلاسفه دربارهٔ علم نیز بوده‌است.

استقراء چیست[ویرایش]

ارسطو در کتاب ارگانون (ارغنون)، که کتابِ بزرگِ وی در زمینهٔ منطق و فلسفهٔ منطق است، به بررسیِ انواعِ استدلال پرداخته و دو نوعِ اساسیِ استدلال را از یکدیگر جدا می‌کند:

۱- قیاس یا استنتاج (deduction): استنتاج نوعی از استدلال است که با داشتنِ مقدماتِ آن داشتنِ نتیجه ضروری می‌گردد. در این نوع استدلال می‌توان از مقدماتِ کلی به نتایجِ جزئی رسید، اما عکسِ این عمل امکان‌ناپذیر است. به‌علاوه واضح است که ضرورت نتیجه به این معناست که نمی‌توان از مقدمات صادق به نتایج کاذب رسید. استدلال‌های زیر از نوع استنتاج هستند:

 • همهٔ ایرانی‌ها ملی‌گرا هستند.
 • فرهاد ایرانی است.

نتیجه: فرهاد ملی‌گرا است.

یا:

 • اگر باران ببارد زمین خیس می‌شود.
 • باران می‌بارد.

نتیجه: زمین خیس می‌شود.

۲-استقراء (induction): استقراء، رسیدن به نتیجهٔ کلی از طریقِ مشاهداتِ جزئی و مکرر است. این نوع از استدلال با استنتاج فرقِ اساسی دارد، زیرا می‌توان از جزئی به کلی رسید، با داشتنِ مقدمات نتیجه ضروری نمی‌گردد، و می‌توان از مقدماتِ صادق به نتیجهٔ کاذب رسید. به مثالِ زیر توجه کنید:

حسن ملی‌گرا است.

علی ملی‌گرا است.

رضا ملی‌گرا است.

نتیجه: همهٔ ایرانی‌ها ملی‌گرا هستند.

همان‌طور که دیده می‌شود با وجودِ مقدمات نتیجه ضروری نمی‌گردد. تنها نوعِ استقراء که در آن چنین ضرورتی وجود دارد استقرایِ کامل است: فرض کنید در اتاقی ده نفر حضور دارند و فرض کنید یک نظرسنجی از همهٔ آن‌ها نشان می‌دهد که همه ملی‌گرا هستند. دراین‌صورت می‌توان گفت: «همهٔ افرادِ این اتاق ملی‌گرا هستند». این نتیجه‌گیری با این که از جنسِ استنتاج نیست اما ضرورتاً صحیح است. اما در بیش‌ترِ موارد دسترسی به همهٔ موارد وجود ندارد، به ویژه اگر موضوعِ موردِ بررسی بتواند در آینده نیز پیش آید. حتی اگر همهٔ کلاغ‌هایِ امروزی را دانه به دانه بررسی کنیم و مشاهده کنیم که همگی سیاه هستند نمی‌توان نتیجه گرفت که «همهٔ کلاغ‌ها سیاه هستند» زیرا این حکم کلاغ‌هایِ آینده را نیز شامل می‌شود.

در ادامه اشکالاتِ استقراء و استقرا گرایی را بررسی خواهیم نمود، اما در این‌جا اشاره به این نکته مفید است که با وجودِ همهٔ اشکالات، اگر استقراء نباشد احتمالاً یکی از قوی‌ترین راه‌هایِ به دست آوردنِ گزاره‌هایِ کلی از دست می‌رود، و چنانچه این گزاره‌ها نباشند احتمالاً مصادیقِ زیادی از استدلال‌هایِ استنتاجی نیز از بین می‌روند (زیرا در استنتاج مقدمات کلی هستند).

۳-ربودن (Abductive reasoning): «ربودن» در واقع نوعی حدس زدن است. این نوع از استدلال در تقسیم‌بندیِ ارسطو وجود ندارد، اما در فلسفهٔ علمِ جدید بسیار اهمیت دارد. نامِ دیگرِ این استدلال استنتاجِ بهترین تبیین است. تبیینِ (explanation) یک پدیده عبارت است از بیانِ علل و عواملِ رخ دادنِ آن پدیده به‌طوری‌که رخ دادنِ آن توجیه گردد. از دیدِ بسیاری از فلاسفه یکی از اهدافِ اساسی و محوریِ علم بطورِ کلی تبیینِ پدیده‌ها ست. ربودن یا استنتاجِ بهترینِ تبیین عبارت است از رسیدن به یک (بهترین) فرضیه از یک مجموعه از مشاهدات. این استدلال به این ترتیب است:

مشاهدهٔ O برقرار است.

فرضیهٔ H مشاهدهٔ O را تبیین می‌کند.

فرضیهٔ H بهترین فرضیه از میانِ رقیبان‌اش است.

نتیجه: H صادق است.

این شکلِ استدلال - که بحث‌هایِ مفصلی را در فلسفهٔ علم به خود اختصاص داده‌است-، نیز از نوعِ استدلال‌هایِ غیرِالزام‌آور است، یعنی داشتنِ مقدمات داشتنِ نتیجه را ضروری نمی‌کند.

روش‌شناسیِ استقرا گرایانه[ویرایش]

حال که با ماهیتِ استدلالِ استقرایی آشنا شدیم می‌توانیم ببینیم استقرا گرایی به چه معنا ست.

مسلم است که در علم از استدلالِ استنتاجی استفاده می‌شود. تمامِ استدلال‌هایِ منطقی و ریاضی - که مثلاً در فیزیک کاربردِ عمده دارند - از جنسِ استنتاج هستند. اما دیدیم که استنتاج نمی‌تواند برایِ ما قوانینِ کلی پدید آورد (ممکن است گفته شود قوانینِ منطق کلی هستند؛ اما اولاً این قوانین بر استنتاج حاکم اند نه این که خود مبتنی بر استنتاج باشند، و ثانیاً این قوانین غیرِ تجربی اند، در حالی که قوانینِ فیزیک تجربی اند). پس علوم قوانینِ کلی را از کجا می‌آورند؟ باید چیزی بیش از استنتاج بر علم حاکم باشد، وگرنه علمی وجود نخواهد داشت.

فرانسیس بیکن فیلسوفِ قرنِ شانزدهمِ میلادی نخستین کسی بود که استقراء را پیشنهاد داد. او معتقد بود که:

 1. استقراء باید در علومِ طبیعی به کار رود تا قوانینِ کلی پدید آیند.
 2. استقراء یک شیوهٔ استدلالِ موجه و معقول است.

بیکن به دانشمندانِ آینده توصیه نمود (در زمانِ بیکن در واقع هنوز دانشمندی به معنایِ مدرن وجود نداشت، و به‌همین‌دلیل شاید بتوان بیکن را پیامبرِ علم نامید) که هرچه می‌توانند داده جمع‌آوری کنند، و جداولی طراحی کنند که این داده‌ها بطورِ منظم در آن‌ها قرار داده شده‌اند. بدین‌ترتیب قانونِ علمی خودبه‌خود از دلِ داده‌ها بیرون خواهد آمد. در واقع می‌توان نظمِ حاکم بر داده‌ها را کشف نمود و سپس آن را در یک استدلالِ استقرایی تعمیم داد.

هدفِ علم از نظرِ بیکن دو چیز بود: علمِ مطلق و قدرتِ مطلق. دو آرزویِ بزرگی که علم برایِ بشر برآورده خواهد نمود.

مثال‌هایی از اکتشافاتِ علمی در تاریخ وجود دارد که گویا کاملاً با روشِ بیکن انجام شده‌اند. تیکو براهه منجمِ هلندی که استادِ کپلر فیزیکدانِ مشهورِ آلمانی بوده‌است رصدهایِ متعددی دربارهٔ مکانِ سیاراتِ منظومهٔ شمسی انجام داد که داده‌هایِ فراوانِ حاصل از آن‌ها اساسِ قوانینِ سه‌گانهٔ کپلر را فراهم آورد.

پوزیتیوست‌هایِ منطقی به معنایِ دقیقِ کلمه «استقرا گرا» نبودند، مگر آن که واژه را به معنایِ متفکری به کار ببریم که صرفاً استقراء را مجاز می‌داند، و دربارهٔ مبانیِ منطقیِ آن تئوری می‌پردازد.

مشکلاتِ استقرا گرایی[ویرایش]

استقرا گرایی با وجودِ جذابیت‌اش دچارِ مشکلاتِ بسیاری است. دیدیم که بیکن دو اعتقاد دربارهٔ استقراء داشت. این دو اعتقاد در پیروانِ بعدیِ وی نیز باقی‌ماند. اشکالاتِ عمدهٔ این روش‌شناسی به تبعِ این دو گزاره به دو دسته تقسیم می‌گردند:

۱- ساده‌ترینِ این مشکلات جور در نیامدنِ این روش‌شناسی با تاریخِ علم است. براستی مثال‌هایی از تاریخ که استقرا گرایی را تأیید کنند چقدر هستند؟ می‌دانیم که نیوتن موفق شد نظریه‌ای بپردازد (نظریهٔ جهانیِ گرانش) که هر سه قانونِ کپلر و قوانینِ گالیله در موردِ سقوطِ آزاد را هم‌زمان به دست دهد. این کشف به‌علاوه توضیح می‌داد که چرا معقول است فکر کنیم که زمین دورِ خورشید می‌گردد، و ضمناً علتِ جذبِ اشیاء توسطِ زمین و علتِ گردشِ اجرام به دورِ یکدیگر را به یک علتِ واحد کاهش می‌داد. آیا نیوتن قانونِ جهانیِ گرانش را با نگاه به داده‌هایِ تجربی به دست آورد؟ آیا واقعاً خیره شدن به داده‌هایِ تیکو براهه یا قوانینِ کپلر ما را به قانونِ نیوتن می‌رساند؟ دراین‌صورت چرا خودِ کپلر آن را کشف نکرد؟ افسانهٔ عامیانه‌ای که در موردِ نیوتن هست به خوبی توضیح می‌دهد که این‌طور نیست (این که خوردنِ یک سیب به سرِ نیوتن او را به این کشف رساند). به نظر می‌رسد که نظریهٔ نیوتن بر داده‌هایِ تجربی استوار نبود، بلکه او ابتدا نظریه‌اش را داد و سپس به دنبالِ داده‌هایِ تجربی برایِ تأییدِ آن رفت.

پس نظریهٔ فرانسیس بیکن ادعا می‌کند که روشِ کشفِ همهٔ دانشمندان از طریقِ استقراء است، اما تاریخ این امر را تأیید نمی‌کند. مثالِ معروفِ دیگر در این زمینه ککولهٔ شیمی‌دان است. این دانشمند که فکرش مدت‌ها مشغولِ ساختارِ ملکولیِ ماده‌ای شیمیایی به نامِ بنزن بود، و از داده‌هایِ تجربی راه به جایی نمی‌برد، یک روز در خواب توانست ساختارِ شیمیاییِ بنزن را کشف کند! اینشتین نظریهٔ نسبیت (هم خاص و هم عام) را نه بر اساسِ هیچ داده یا آزمایشی بلکه برایِ حلِ برخی مسایلِ صرفاً نظری که سلیقهٔ او را آزار می‌داد اختراع نمود. مثال‌هایی از این دست در تاریخ فراوان اند؛ بنابراین به نظر می‌رسد که باورِ نخستِ استقرا گرایی دچارِ مشکلاتِ تاریخی است.

۲- آیا استقراء روشی موجه و معقول است؟ یکی از بزرگ‌ترین فلاسفه‌ای که نادرستیِ این باور را نشان داد و به گفتهٔ راسل تا مدتی موجبِ بی‌اعتبار شدنِ علم گردید دیوید هیومِ انگلیسی بود.

هیوم از فیلسوفانِ تجربه‌گرا و شاید مهم‌ترینِ ایشان بود. او در کتابِ رساله در بابِ طبیعتِ بشری تجربه‌هایِ حسیِ اولیه را نخستین منشأ هرگونه دانشی دربارهٔ جهان می‌داند و وجود هر دانشی که بطورِ پیشینی و خارج از تجربه در ذهن باشد را انکار می‌کند. او با جان لاک هم‌عقیده‌است که ذهن در آغاز لوحِ سفیدی است. هیوم این مسئله را مفصلاً تحلیل می‌کند که تصورات، احساسات و باورهایِ مختلفِ انسان چگونه از حسیاتِ اولیه آغاز گشته و طیِ فرایندهایِ روانی کلیت یافته یا تعمیم می‌یابند. او به ویژه با تحلیلِ دو مفهومِ مهمِ علیت و استقراء تاریخِ فلسفه را تحتِ تأثیرِ خویش قرار داد.

هیوم بر این باور بود که استقراء یک فرایندِ صرفاً روانی است. نه منطقاً و نه بطورِ تجربی نمی‌توان استقراء را موجه جلوه داد:

بطورِ منطقی: این که تاکنون هر روز خورشید طلوع کرده‌است منطقاً هیچ ارتباطی به این امر ندارد که فردا هم طلوع کند. همان‌طور که یک جوجه ممکن است فکر کند که زنِ مزرعه‌دار هر روز به او غذا می‌دهد، اما بعد از چند سال یک روز زنِ مزرعه‌دار مثلِ هر روز سر برسد با این تفاوت که این بار سرِ جوجه را ببرد. استقراء صرفاً یک فرایندِ روانیِ ناموجه‌است.

بطورِ تجربی: شاید ادعا شود که می‌توان استقراء را با تجربه موجه نمود. می‌توانیم بگوییم که دانشمندانِ علومِ طبیعی از استقراء استفاده نموده و می‌نمایند و این کار بسیار برایِ علم مفید بوده‌است، پس استقراء مفید و موجه‌است. اما اگر یک بارِ دیگر این استدلال را تحلیل کنیم می‌بینیم که دچارِ دور است زیرا در خودِ آن از استقراء استفاده شده‌است.

پس دیدیم که استقرا گرایی مشکلاتی دارد. البته واضح است که همواره می‌توان برایِ پاسخ به انتقادها تلاش نمود و نمونه‌هایِ پیشرفته‌تری برایِ نظریه یافت که مشکلاتِ سابق را نداشته باشد. پس از هیوم استقرا گرایی نابود نشد، بلکه نمونه‌هایِ پیشرفته‌تری از آن (بویژه در قرنِ بیستم بتوسطِ پوزیتیویست‌ها) پدید آمدند.

ابطال‌گرایی[ویرایش]

مشکلاتِ استقرا گرایی کارل پوپر فیلسوفِ اتریشی را به سویِ روش‌شناسیِ تازه‌ای هدایت نمود. همان‌طور که در موردِ ککوله و نیوتن دیدیم کشف ممکن است هیچ منطق یا روشی نداشته باشد و کاملاً تصادفی باشد. به‌همین‌دلیل پوپر مقامِ کشف را از مقامِ اثباتِ نظریات جدا نمود. نکته‌ای که پوپر موردِ توجه قرار داد و پیشرفتِ بزرگی محسوب می‌گردد این بود که اگرچه مشاهداتِ جزئی نمی‌توانند گزاره‌هایِ کلی را تأیید کنند، اما می‌توانند آن‌ها را ابطال کنند: از نظرِ پوپر برخلافِ عقیدهٔ استقرا گرایانِ احتمالاتی، دیدنِ هیچ تعدادی کلاغِ سیاه به افزایشِ احتمالِ گزارهٔ «همهٔ کلاغ‌ها سیاه‌اند» نمی‌انجامد، اما دیدنِ یک کلاغِ سفید بلافاصله این گزاره را ابطال می‌کند. این واقعیتِ اساسی می‌تواند ما را به این سمت هدایت کند که ابطال را اساسِ تجربیِ علم قرار دهیم - و نه تأیید را.

پس فرایندِ علم از منظرِ ابطال‌گرایی به این ترتیب است: دانشمند آزاد است که حدس بزند. این حدس لازم نیست که هیچ اساس یا توجیهی داشته باشد - می‌تواند در خواب یا زیرِ درختِ سیب به ذهنِ دانشمند برسد. این حدس در قالبِ یک گزارهٔ کلی مطرح می‌گردد. هیچ تجربه‌ای نمی‌تواند درستیِ این گزاره را اثبات کند، بنابراین اصلاً نباید به دنبال تأییدِ آن برویم. دانشمند وظیفه دارد با تمامِ وجود تلاش کند که حدسِ خویش را ابطال کند. مادامی که این حدس تأیید می‌گردد علم پیشرفتِ بیش‌تری از خودِ این حدس نمی‌کند، بلکه لحظاتِ سرنوشت‌سازِ تاریخِ علم لحظاتی است که این حدس ابطال می‌گردد.

هنگامی که یک حدس ابطال می‌گردد باید چه کاری کرد؟ بر طبقِ آنچه ابطال‌گراییِ خام می‌نامند باید آن را به دور انداخت و حدسِ تازه‌ای زد. اما این کار نه بصرفه‌است و نه به نظر می‌رسد که دانشمندان چنین کاری را انجام دهند. ابطال‌گراییِ پیشرفته‌تر اجازه می‌دهد که حدس‌ها «تصحیح» شوند. اما رویِ این تصحیح‌ها قیدهایی وجود دارد. فرقِ علمِ واقعی از خزعبلات به آن قیود وابسته‌است. فرض کنید گزاره‌ای داریم به‌صورتِ «نان مغذی است». سپس به این مشاهده برمی‌خوریم که در شهری خوردنِ نان موجبِ مرگِ انسان‌ها می‌شود. یک تصحیحِ ممکن این است که: «نان مغذی است، به جز در این شهرِ خاص». این تصحیح از نظرِ پوپر مجاز نیست و یک دانشمندِ واقعی این کار را نمی‌کند.

چگونه می‌توان تصحیحِ مجاز را از غیرِ مجاز تشخیص داد؟ معیارِ این کار چیزی است که پوپر «درجهٔ ابطال‌پذیری» می‌نامد. درجهٔ ابطال‌پذیریِ هر گزاره باید پس از تصحیح بیش‌تر از قبل شود. به بیانِ ساده گزارهٔ تصحیح شده باید به جز موردی که ما را به تصحیحِ آن وادار نمود پیش‌بینی‌هایِ دیگری نیز بدهد.

ابطال‌گرا ابطال‌پذیری را معیارِ معناداریِ گزاره‌هایی که انسان‌ها بر زبان می‌آورند و معیارِ تفکیکِ علم از غیرِ علم می‌داند. گزاره‌هایی مانندِ «هر اتفاقی که می‌افتد قسمت است» یا «روح وجود دارد» هرگز در علم وارد نمی‌شوند زیرا این گزاره‌ها ابطال‌ناپذیراند. هر اتفاقی که در جهان بیفتد معتقد به قسمت یا روح باز هم گزاره‌اش را می‌گوید و دلیلی نمی‌بیند تغییری در آن ایجاد کند.

مشکلاتِ ابطال‌گرایی[ویرایش]

۱-تزِ دوئم-کواین (Duhem–Quine thesis): دوئم و کواین دو فیلسوفِ علم هستند که مستقل از یکدیگر ملاحظاتی را دربارهٔ ابطالِ نظریاتِ علمی مطرح کردند. این ملاحظات به تزِ دوئم-کواین شهرت دارد اگرچه نگرشِ این دو متفکر بعضاً تفاوت‌هایِ اساسی دارد.

گزارهٔ زیر را در نظر بگیرید: «زمین همهٔ اجسام را به سویِ خود جذب می‌کند». این «واقعیتی» است که همهٔ انسان‌ها از زمانِ یونانِ باستان به آن باور داشته‌اند. این گزاره چگونه می‌تواند ابطال شود؟ فرض کنید پری را رها می‌کنیم و به جایِ آن که به زمین بیفتد به سمتِ بالا شناور می‌شود. آیا گزارهٔ ما ابطال شده‌است؟ اگر گزاره این بود که «هر جسمی را رها کنیم سقوط می‌کند» قطعاً با این مشاهده ابطال می‌گردید، اما گزارهٔ «زمین…» به این ترتیب ابطال نمی‌شود. چرا؟ دلیل‌اش در این مثال ساده‌است زیرا جوابِ مسئله را از قبل می‌دانیم: هوا پر را به بالا می‌برد. حال این مشاهده را تعمیم بدهید. آیا هیچ مشاهده‌ای می‌تواند مستقیماً و بلافاصله گزارهٔ «زمین…» را ابطال کند؟ در واقع از این گزاره به تنهایی هیچ نتیجه مشاهدتی‌ای استخراج نمی‌شود که مشاهدهٔ خلافِ آن بتواند گزاره را ابطال کند. مثالِ دیگری را در نظر می‌گیریم: «حرکتِ سیارات به دورِ خورشید از معادلهٔ گرانشِ عمومیِ نیوتن پیروی می‌کند». پس از مطرح شدنِ معادلهٔ گرانشِ عمومی توسطِ نیوتن موفقیتِ شگفت‌انگیزی در توصیفِ مسیرِ حرکتِ سیارات به دست آمد. بااین‌حال دانشمندان نمی‌توانستند حرکتِ آخرین سیاره‌ای که در آن زمان کشف شده بود، یعنی اورانوس را با این معادلات توضیح دهند. در این وضعیت طبقِ نظرِ پوپر معادلهٔ نیوتن ابطال گردیده و باید تصحیح یا به دور انداخته می‌شد. اما واقعیت این است که دانشمندان این کار را نکردند. آن‌ها حدس زدند که احتمالاً سیارهٔ دیگری نیز وجود دارد که بر حرکتِ اورانوس اثر می‌گذارد. این کار یک تصحیحِ مجاز است زیرا فرضِ پنهانِ محاسباتِ قبلی این بوده‌است که فقط خورشید بر مسیرِ اورانوس مؤثر است. بعدها این سیارهٔ جدید واقعاً کشف شد و نپتون نام گرفت.

این ملاحظات را می‌توان این‌طور جمع‌بندی نمود: در پیش‌بینی‌هایِ علمی تعدادی گزارهٔ کلی وجود دارد که به آن‌ها «قانونِ علمی» می‌گوییم. از این قانون‌ها مستقیماً و بتنهایی مشاهده‌ای استخراج نمی‌شود. برایِ استخراجِ یک نتیجهٔ مشاهدتی نیاز به گزاره‌هایِ دیگری داریم که شرایطِ خاصِ مسئله را به ما بدهند، به این گزاره‌ها «گزاره‌هایِ کمکی» خواهیم گفت. یک مشاهدهٔ ابطال‌گر مجموعهٔ این گزاره‌ها را ابطال می‌کند، و دستِ دانشمند باز است که هر بخش از این مجموعه را ابطال کند.

این که تزِ دوئم-کواین تا چه اندازه برایِ ابطال‌گرایی مشکل‌ساز است می‌تواند بحثِ مفصلی باشد. در برخی موارد این واقعیت که دستِ ما از آنچه پوپر می‌پنداشت بازتر است خیلی فاجعه‌آمیز نیست. گاهی نگاه داشتنِ یک قانونِ کلی و دستکاری کردنِ هزارانِ گزارهٔ کمکی بسیار دشوارتر از صرفِ نظر کردن از قانونِ کلی است. اما وضع همیشه به این سادگی نیست: اگر قانونِ ما بسیاری از موارد را به خوبی توضیح دهد، اما در توضیح مواردِ دیگری دچارِ مشکل شود کدام کار را باید انجام داد؟ دقیقاً چه هنگام وقتِ آن می‌رسد که بگوییم قانونِ ما ابطال شده‌است؟ این دقیقاً اتفاقی است که در اوایلِ قرنِ بیستم افتاد. در آن زمان وضعِ فیزیک به این ترتیب بود:

 1. قوانینِ نیوتن که تبدیلاتِ نسبیتیِ گالیله بخشِ مهمی از آن بود برایِ چند قرن تمامِ مشاهداتِ بشر را با دقتِ فوق‌العاده تبیین کرده بود.
 2. قوانینِ الکترومغناطیس که در معادلاتِ ماکسول جمع‌بندی می‌شوند تمامِ مشاهداتِ مربوط به پدیده‌هایِ الکترومغناطیسی را با دقتِ فوق‌العاده پوشش داده بود.
 3. اگر می‌خواستیم قوانینِ ماکسول از تبدیلاتِ گالیله پیروی کنند ناچار به پذیرشِ وجودِ چیزی به نامِ اترِ جهانی می‌شدیم. سرعتِ نور در اتر برابر با ثابتِ c، اما از نظرِ مشاهده‌گرِ دیگری که حرکت داشته باشد برابر با مقدارِ دیگری خواهد بود.
 4. آزمایش‌هایِ متعددِ نورشناسی به‌هیچ‌وجه وجودِ اترِ جهانی و تغییرِ سرعتِ نور را نشان نمی‌دادند.

همان‌طور که می‌بینید دانشمندان با وضعیتِ پیچیده‌ای روبرو بودند. کدام قسمت از نظریه‌هایِ بالا باید ابطال می‌شدند؟ تبدیلاتِ گالیله؟ معادلاتِ ماکسول؟ نظریهٔ نورشناسی؟ هر سه نظریهٔ مذکور غول‌هایِ علمِ فیزیک بودند و ابطالِ هر کدام از آن‌ها هزینهٔ سنگینی دربرداشت. پوانکاره و لورنتس، و به دنبالِ ایشان اینشتین تصمیم به ابطالِ تبدیلاتِ گالیله، یعنی یکی از هسته‌هایِ اصلیِ مکانیکِ نیوتنی گرفتند، که در نتیجهٔ آن نظریهٔ نسبیت پدید آمد (امروزه عوام این نظریه را منحصراً به نامِ اینشتین می‌شناسند، اما دو فیزیک‌دانِ نامبرده نیز سهمِ اساسی در آن داشتند).

از این‌ها گذشته این زنجیرهٔ گزاره‌هایِ به‌هم‌پیوسته‌ای که از مجموع‌شان نتایجِ مشاهدتی بیرون می‌آید تا کجا ادامه دارد؟ آیا این‌طور نیست که در واقع تمامِ بدنهٔ یک نظریه زنجیره‌هایِ به‌هم‌پیوسته‌است و تأیید یا ابطالِ هیچ قسمتِ آن بطورِ مجزا امکان‌پذیر نیست؟ در واقع دوئم و کواین به همین امر معتقد بودند. به این طرزِ فکر «کل‌گراییِ تأییدی» (confirmational holism) گفته می‌شود. تفکرِ کواین از این منظر افراطی‌تر است زیرا حتی قوانینِ منطق را نیز بخشی از محتوایِ ابطال‌پذیرِ نظریه‌ها می‌داند.

۲-تاریخِ علم

در سالِ ۱۹۶۲ توماس کوهن، فیزیک‌دان و فیلسوفِ مشهورِ علم در کتابِ خود به نامِ ساختارِ انقلاب‌هایِ علمی با ارایهٔ شواهدِ دقیق و مفصل از تاریخِ علم نشان داد که دانشمندان نه می‌توانند از پوزیتیویسم پیروی کنند و نه از ابطال‌گرایی. استدلالِ کوهن از این ادعا آغاز می‌شود که دانشمندان در طولِ تاریخ هرگز پوزیتیویست یا ابطال‌گرا نبوده‌اند، و سپس به اوجِ خود یعنی این ادعا می‌رسد که این کار اساساً غیرِممکن است. در تمامِ طولِ کتاب، شواهدِ موشکافانهٔ تاریخِ علمی نقشِ اساسی بازی می‌کنند. به‌همین‌دلیل کوهن را پایه‌گذارِ چرخشی در فلسفهٔ علم می‌دانند که بر اساسِ آن توجه از مبانیِ صرفِ منطقی و فلسفیِ علم به واقعیتِ تاریخیِ علم کشیده شد. بعدها برخی فیلسوفان کارهایِ پوزیتیویست‌ها و ابطال‌گرایان را «فلسفه در مبلِ راحتی» (armchair philosophy) نامیدند.

فلسفهٔ علمِ کوهن[ویرایش]

نخستین مشاهده‌ای که می‌توان به آن پرداخت در واقع نوعی پیش‌بردِ تزِ دوئم-کواین است. دوئم و کواین نشان دادند که یک گزارهٔ تنها به دلایلِ منطقی با یک مشاهده ابطال نمی‌شود. کوهن نشان داد که دانشمندان به دلایلِ روانی حاضر به ابطالِ نظریه نیستند. در موردِ تزِ دوئم-کواین موردِ اورانوس را مثال زدیم. در این‌جا جالب است که عطارد را مطرح کنیم: از نخستین تلاش‌ها برایِ اعمالِ نظریهٔ نیوتن بر مدارِ حرکتِ عطارد این امر آشکار شده بود که مسیرِ حرکتِ این سیاره با این نظریه سازگار نیست. فیزیکدانان قرن‌ها این واقعیت را می‌دانستند اما حاضر به ابطالِ نطریه‌شان نبودند. این امر ناشی از این است که فیزیکدانان یک چارچوبِ فکری را برایِ خویش برگزیده بودند که شاملِ برخی بخش‌هایِ محوری و برخی بخش‌هایِ حاشیه‌ای می‌گردید. دانشمندان توافق می‌کنند که هرگز بخش‌هایِ محوریِ نظریه را ابطال نکنند. در عوض در مواجهه با یک موردِ مبطل سعی خواهند کرد گزاره‌هایی حاشیه‌ای به نظریه اضافه کنند که معضل برطرف گردد. اما اگر در این کار موفق نشوند وضع را همان‌طور که هست رها می‌کنند، به امیدِ آن که روزی راهِ‌حلی پیدا شود. به‌هرحال قسمت‌هایِ اصلیِ این چارچوبِ سختِ نظری حفظ می‌شوند. کوهن این چارچوب را «پارادایم» نامید. تأثیرِ کوهن در نشان دادنِ این امر است که اساساً بدونِ وجودِ پارادایم کارِ علمی امکان‌پذیر نیست. دانشمندان باید برخی از اعتقاداتِ خویش را ابطال‌ناپذیر نگاه دارند تا بتوانند وظیفهٔ خود را هنگامِ مواجهه با یک موردِ مبطل بشناسند و دچارِ بی‌قاعدگی نشوند. به‌هرحال این کار آن‌طور که تاکنون تصور شده بود منطقی و عقلانی نیست، زیرا این که چه موقع هنگامِ دست کشیدن از پارادایم و روی آوردن به یک پارادایمِ دیگر است معیاری ندارد. (بعدها لاکاتوش تلاش کرد مدلی از فعالیتِ علمی بسازد که هم با مشاهداتِ کوهن و هم با عقلانیتِ انتقادیِ پوپری سازگار باشد)

دوره‌ای که طیِ آن پارادایم حفظ می‌شود و فعالیتِ علمی به تلاش برایِ ابطال نکردنِ پارادایم محدود است دورهٔ «علمِ عادی» نامیده می‌شود. در این دوره دانشمندان نگرشِ همگرا دارند، یعنی تلاش می‌کنند طیِ یک فرایندِ «حلِ پازل» (puzzle solving)، باورهایِ رایج را تا حدِ امکان نگاه دارند و با تغییراتِ جزئی مواردی که از دایرهٔ تبیین‌شان بیرون افتاده‌است را پوشش دهند. به‌علاوه در این دوره سعی می‌شود پیش‌بینی‌هایِ پارادایم، هم به لحاظِ کمی و هم به لحاظِ کیفی، بهبود یابند. این کار از این جهت نیز به حلِ پازل شبیه‌است که وقتی شما بخشی از پازل را به طرزِ رضایت‌بخشی چیده‌اید حاضر نیستید به خاطرِ جور نشدنِ یک قطعه همهٔ پازلِ نیمه‌کاره را خراب کنید. شما تمامِ تلاش‌تان را خواهید نمود تا این باور را حفظ کنید که «تا این‌جا درست چیده‌ام». اگر بنا بود به خاطرِ هر قطعهٔ مفقوده تمامِ پازل را یک بارِ دیگر از نو بازبینی کنید تکمیلِ پازل عملاً ناممکن می‌شد. به‌همین‌دلیل نگرشِ همگرا برایِ کارِ پژوهشی ضروری و حیاتی است.

اما روزی می‌رسد که مورد یا مواردی پدید می‌آیند که گرچه پارادایمِ رایج آن‌ها را جزوِ مشاهداتِ مهم دسته‌بندی می‌کند اما قادر به تبیینِ آن‌ها نیست. یا این که تعدادِ مواردِ ناهنجار آن‌قدر زیاد می‌شود که تحملِ وضعِ موجود دشوار می‌گردد. دانشمندان شروع می‌کنند به ارایهٔ تعبیر و تفسیرهایِ مختلف از پارادایمی که تاکنون موردِ توافقِ ایشان بود. این کار به هرج و مرجی می‌انجامد که نامِ دورهٔ «بحران» را به آن می‌دهند. پرسش این است: بحران دقیقاً چه موقع فرا می‌رسد؟ واضح است که یک موردِ مبطل بحران نیست. دو مورد، سه مورد، یا چند مورد کافی است تا بحران پدید آید؟ به‌علاوه به نظر می‌رسد گاه تعدادِ اندکی از موارد برایِ آن که دانشمندان از پارادایمِ رایج ناراضی شوند کفایت می‌کند. این از آن جهت است که خودِ پارادایمِ رایج به برخی مشاهدات ارزشِ بسیاری می‌دهد. کوهن معتقد است که این یک امرِ منطقی نیست، بلکه پیروِ قواعدِ روان‌شناسی است.

اتفاقاً پارادایمی در روان‌شناسی وجود دارد به نامِ روان‌شناسیِ گشتالت که تشابهِ جالبی با اندیشه‌هایِ کوهن در موردِ علم نشان می‌دهد. به‌همین‌دلیل کوهن از نظریاتِ روان‌شناسیِ گشتالت در کارِ خویش بسیار بهره برد. طبقِ این نگرش هر نظریه دارایِ جهان‌بینیِ عامی است که همه چیز را در قالبِ آن می‌بیند و بنابراین مشاهده مستقل از باورهایِ مشاهده‌گر نیست. در نتیجه علم نیز حقیقتِ مطلقی نیست و نسبی است. به‌همین دلیل به کوهن و همفکرانِ وی نسبی‌نگر نیز گفته می‌شود.

البته پذیرشِ این که علم به هیچ‌وجه یک فرایندِ عقلانی نیست و صرفاً برساخته‌ای روانی یا جامعه‌شناختی است چندان مقبول نیست. به همین دلیل، با وجودِ تأثیراتِ فراوانِ کوهن و همفکرانِ او مانندِ فایرابند و مکتبِ ادینبورو، بسیاری از فلاسفهٔ علمِ امروزی هستند که با این اندیشه‌ها همدل نیستند، بسیاری از ایشان نیز به آن انتقاد کرده و در صددِ پاسخ برآمده‌اند. خودِ کوهن نیز در دورهٔ متأخرِ کارِ خویش تلاش می‌کرد راه‌حلی برایِ نسبی‌نگری پیدا کند. به‌هرحال کوهن تصمیم داشت نشان دهد که اگر فلاسفه به جایِ نشستنِ رویِ صندلیِ راحتی بیش‌تر به تاریخِ علم توجه کنند خواهند دانست که ارایه‌یِ یک روش‌شناسی به آن راحتی که تصور می‌شد هم نیست، و به نظر می‌رسد که وی در این کار به قدرِ کافی موفق بوده‌است.

لاکاتوش[ویرایش]

لاکاتوش یکی از متفکرانی بود که تلاش کرد مشاهداتِ کوهن از تاریخِ علم را با نوعی روش‌شناسیِ عقلانی سازگار کند که دچارِ نسبی‌نگری نباشد. البته بسیاری مانندِ فایرابند وی را در این کار ناموفق دانسته‌اند.

فلسفه دیوید هیوم[ویرایش]

دیوید هیوم بی تردید مهم‌ترین فیلسوف تجربه گراست. او با دیدگاه لاک موافق بود که ما شناخت را فقط از طریق تجربه کسب می‌کنیم؛ ولی به این نکته پی برد که تنها با بکارگیری این اصل نمی‌توان به شناختی توأم با قطعیت دست یافت. از نظر هیوم بزرگترین معضل شناخت تجربی این است که روی دادن هر اتفاقی از پی اتفاق دیگر لزوماً نمی‌تواند روابط علت و معمولی را اثبات کند. اما این تصور که چیزی علت چیز دیگریست بنیان هر شناختی برای ادراک جهان است. روابط علی به ما کمک می‌کند که جهان را به گونه‌ای نظام مند درک کنیم تا به صورت رویدادهایی مجزا و از هم گسیخته. هیوم این بحث را پیش کشید که روابط قابل مشاهدهٔ علی چیزی نیستند جز اتصال دائم رویدادهایی که به سادگی از پی هم می‌آیند. فرض ما این است یک توپ بیلیارد بر اثر برخورد توپی دیگر به حرکت در می‌آید، چون تجربه ما همواره چنین بوده‌است. اما وقتی ساعتی که عقب است به نسبت ساعتی که درست کار می‌کند با تأخیر زنگ می‌زند، آن را بر اساس روابط علت و معمولی تبیین نمی‌کنیم. چون می‌دانیم این یک مورد متفاوت است؛ ولی بر برپایه چه استدلالی این‌گونه فکر می‌کنیم؟ زیر سؤال بردن علیت توسط هیوم علاوه بر دین، جهان فلسفه و علم را نیز با چالش‌های عظیمی مواجه می‌کند که پذیرش آن برای خیلی‌ها دشوار است. با این حال ایرادات و شبهات وی به گونه‌ای است که راسل اعتقاد داشت در فلسفه هنوز از هیوم جلوتر نرفته‌ایم و کسی نتوانسته پاسخی قانع‌کننده به ایرادات او بدهد. پیش از راسل، نیچه هم چنین باوری داشت و خواندن یک صفحه از هیوم را ارزشمند تر از کل فلسفه هگل می‌دانست. در سدهٔ بیستم بزرگان فلسفه علم مانند پوپر و کوهن هریک به نوبه خود از هیوم تأثیر پذیرفتند. در حوزهٔ فیزیک کوانتوم نیز قانون علیت نقض شد. همه این‌ها نشان می‌دهد فلسفه هیوم را همچنان باید جدی گرفت.

واقع گرایی و ضدِ واقع‌گرایی[ویرایش]

گروهِ دیگری از فلاسفهٔ علم که هم به اندیشه‌هایِ پوزیتیویستی و هم نسبی‌نگر انتقاد داشتند رئالیست‌ها یا واقع گرایان بودند. به‌طورکلی، در بحث‌های مربوط به واقع گرایی، مباحثِ مربوط به روش‌شناسی (که در بخشِ قبل بررسی گردید)، مستقیماً موضوعیت ندارند، هرچند که بی‌ربط هم نیستند. واقع‌گرایانِ علمی بیش از آن که بخواهند بدانند علم با چه روشی به بررسیِ طبیعت می‌پردازد، می‌خواهند بدانند که نظریه‌هایِ علمی تا چه اندازه حقیقتِ جهانِ خارج را بیان می‌کنند. واقع گراها معتقدند که هدف علم عرضهٔ شرحی درست و دقیق دربارهٔ جهان است. اما ضد واقع گراها معتقدند که هدف علم عرضهٔ شرحی درست دربارهٔ بخش خاصی از جهان یعنی بخش مشاهده پذیر آن است. به نظر ضد واقع گراها در مواردی که مدعیات علمی به بخش مشاهده ناپذیر جهان مربوط می‌شوند دیگر صدق و کذب آن‌ها محلی از اعراب ندارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. The Philosophy of Computer Science
 2. عرفان کسرایی (۱۳۹۴). «فیلسوفان علم دقیقاً چه کار می‌کنند؟». ماهنامه دانشمند (۶۲۶). از پارامتر ناشناخته |ماه= صرف‌نظر شد (کمک)

منابع[ویرایش]

Ladyman, James (2002), Understanding Philosophy of Science, Routledge: London & New York

Weeks;Marcus - Philosophy in minutes -Quercus 2014

Philosophy of science is a sub-field of philosophy concerned with the foundations, methods, and implications of science. The central questions of this study concern what qualifies as science, the reliability of scientific theories, and the ultimate purpose of science. This discipline overlaps with metaphysics, ontology, and epistemology, for example, when it explores the relationship between science and truth. Philosophy of science focuses on metaphysical, epistemic and semantic aspects of science. Ethical issues such as bioethics and scientific misconduct are often considered ethics or science studies rather than philosophy of science.

There is no consensus among philosophers about many of the central problems concerned with the philosophy of science, including whether science can reveal the truth about unobservable things and whether scientific reasoning can be justified at all. In addition to these general questions about science as a whole, philosophers of science consider problems that apply to particular sciences (such as biology or physics). Some philosophers of science also use contemporary results in science to reach conclusions about philosophy itself.

While philosophical thought pertaining to science dates back at least to the time of Aristotle, philosophy of science emerged as a distinct discipline only in the 20th century in the wake of the logical positivist movement, which aimed to formulate criteria for ensuring all philosophical statements' meaningfulness and objectively assessing them. Charles Sanders Peirce and Karl Popper moved on from positivism to establish a modern set of standards for scientific methodology. Thomas Kuhn's 1962 book The Structure of Scientific Revolutions was also formative, challenging the view of scientific progress as steady, cumulative acquisition of knowledge based on a fixed method of systematic experimentation and instead arguing that any progress is relative to a "paradigm," the set of questions, concepts, and practices that define a scientific discipline in a particular historical period.[1]

Subsequently, the coherentist approach to science, in which a theory is validated if it makes sense of observations as part of a coherent whole, became prominent due to W.V. Quine and others. Some thinkers such as Stephen Jay Gould seek to ground science in axiomatic assumptions, such as the uniformity of nature. A vocal minority of philosophers, and Paul Feyerabend in particular, argue that there is no such thing as the "scientific method", so all approaches to science should be allowed, including explicitly supernatural ones. Another approach to thinking about science involves studying how knowledge is created from a sociological perspective, an approach represented by scholars like David Bloor and Barry Barnes. Finally, a tradition in continental philosophy approaches science from the perspective of a rigorous analysis of human experience.

Philosophies of the particular sciences range from questions about the nature of time raised by Einstein's general relativity, to the implications of economics for public policy. A central theme is whether one scientific discipline can be reduced to the terms of another. That is, can chemistry be reduced to physics, or can sociology be reduced to individual psychology? The general questions of philosophy of science also arise with greater specificity in some particular sciences. For instance, the question of the validity of scientific reasoning is seen in a different guise in the foundations of statistics. The question of what counts as science and what should be excluded arises as a life-or-death matter in the philosophy of medicine. Additionally, the philosophies of biology, of psychology, and of the social sciences explore whether the scientific studies of human nature can achieve objectivity or are inevitably shaped by values and by social relations.

Introduction

Defining science

Karl Popper in the 1980s

Distinguishing between science and non-science is referred to as the demarcation problem. For example, should psychoanalysis be considered science? How about creation science, the inflationary multiverse hypothesis, or macroeconomics? Karl Popper called this the central question in the philosophy of science.[2] However, no unified account of the problem has won acceptance among philosophers, and some regard the problem as unsolvable or uninteresting.[3][4] Martin Gardner has argued for the use of a Potter Stewart standard ("I know it when I see it") for recognizing pseudoscience.[5]

Early attempts by the logical positivists grounded science in observation while non-science was non-observational and hence meaningless.[6] Popper argued that the central property of science is falsifiability. That is, every genuinely scientific claim is capable of being proven false, at least in principle.[7]

An area of study or speculation that masquerades as science in an attempt to claim a legitimacy that it would not otherwise be able to achieve is referred to as pseudoscience, fringe science, or junk science.[8] Physicist Richard Feynman coined the term "cargo cult science" for cases in which researchers believe they are doing science because their activities have the outward appearance of it but actually lack the "kind of utter honesty" that allows their results to be rigorously evaluated.[9]

Scientific explanation

A closely related question is what counts as a good scientific explanation. In addition to providing predictions about future events, society often takes scientific theories to provide explanations for events that occur regularly or have already occurred. Philosophers have investigated the criteria by which a scientific theory can be said to have successfully explained a phenomenon, as well as what it means to say a scientific theory has explanatory power.

One early and influential theory of scientific explanation is the deductive-nomological model. It says that a successful scientific explanation must deduce the occurrence of the phenomena in question from a scientific law.[10] This view has been subjected to substantial criticism, resulting in several widely acknowledged counterexamples to the theory.[11] It is especially challenging to characterize what is meant by an explanation when the thing to be explained cannot be deduced from any law because it is a matter of chance, or otherwise cannot be perfectly predicted from what is known. Wesley Salmon developed a model in which a good scientific explanation must be statistically relevant to the outcome to be explained.[12][13] Others have argued that the key to a good explanation is unifying disparate phenomena or providing a causal mechanism.[13]

Justifying science

The expectations chickens might form about farmer behavior illustrate the "problem of induction."

Although it is often taken for granted, it is not at all clear how one can infer the validity of a general statement from a number of specific instances or infer the truth of a theory from a series of successful tests.[14] For example, a chicken observes that each morning the farmer comes and gives it food, for hundreds of days in a row. The chicken may therefore use inductive reasoning to infer that the farmer will bring food every morning. However, one morning, the farmer comes and kills the chicken. How is scientific reasoning more trustworthy than the chicken's reasoning?

One approach is to acknowledge that induction cannot achieve certainty, but observing more instances of a general statement can at least make the general statement more probable. So the chicken would be right to conclude from all those mornings that it is likely the farmer will come with food again the next morning, even if it cannot be certain. However, there remain difficult questions about the process of interpreting any given evidence into a probability that the general statement is true. One way out of these particular difficulties is to declare that all beliefs about scientific theories are subjective, or personal, and correct reasoning is merely about how evidence should change one's subjective beliefs over time.[14]

Some argue that what scientists do is not inductive reasoning at all but rather abductive reasoning, or inference to the best explanation. In this account, science is not about generalizing specific instances but rather about hypothesizing explanations for what is observed. As discussed in the previous section, it is not always clear what is meant by the "best explanation." Ockham's razor, which counsels choosing the simplest available explanation, thus plays an important role in some versions of this approach. To return to the example of the chicken, would it be simpler to suppose that the farmer cares about it and will continue taking care of it indefinitely or that the farmer is fattening it up for slaughter? Philosophers have tried to make this heuristic principle more precise in terms of theoretical parsimony or other measures. Yet, although various measures of simplicity have been brought forward as potential candidates, it is generally accepted that there is no such thing as a theory-independent measure of simplicity. In other words, there appear to be as many different measures of simplicity as there are theories themselves, and the task of choosing between measures of simplicity appears to be every bit as problematic as the job of choosing between theories.[15] Nicholas Maxwell has argued for some decades that unity rather than simplicity is the key non-empirical factor in influencing choice of theory in science, persistent preference for unified theories in effect committing science to the acceptance of a metaphysical thesis concerning unity in nature. In order to improve this problematic thesis, it needs to be represented in the form of a hierarchy of theses, each thesis becoming more insubstantial as one goes up the hierarchy.[16]

Observation inseparable from theory

Five balls of light are arranged in a cross shape.
Seen through a telescope, the Einstein cross seems to provide evidence for five different objects, but this observation is theory-laden. If we assume the theory of general relativity, the image only provides evidence for two objects.

When making observations, scientists look through telescopes, study images on electronic screens, record meter readings, and so on. Generally, on a basic level, they can agree on what they see, e.g., the thermometer shows 37.9 degrees C. But, if these scientists have different ideas about the theories that have been developed to explain these basic observations, they may disagree about what they are observing. For example, before Albert Einstein's general theory of relativity, observers would have likely interpreted an image of the Einstein cross as five different objects in space. In light of that theory, however, astronomers will tell you that there are actually only two objects, one in the center and four different images of a second object around the sides. Alternatively, if other scientists suspect that something is wrong with the telescope and only one object is actually being observed, they are operating under yet another theory. Observations that cannot be separated from theoretical interpretation are said to be theory-laden.[17]

All observation involves both perception and cognition. That is, one does not make an observation passively, but rather is actively engaged in distinguishing the phenomenon being observed from surrounding sensory data. Therefore, observations are affected by one's underlying understanding of the way in which the world functions, and that understanding may influence what is perceived, noticed, or deemed worthy of consideration. In this sense, it can be argued that all observation is theory-laden.[17]

The purpose of science

Should science aim to determine ultimate truth, or are there questions that science cannot answer? Scientific realists claim that science aims at truth and that one ought to regard scientific theories as true, approximately true, or likely true. Conversely, scientific anti-realists argue that science does not aim (or at least does not succeed) at truth, especially truth about unobservables like electrons or other universes.[18] Instrumentalists argue that scientific theories should only be evaluated on whether they are useful. In their view, whether theories are true or not is beside the point, because the purpose of science is to make predictions and enable effective technology.

Realists often point to the success of recent scientific theories as evidence for the truth (or near truth) of current theories.[19][20] Antirealists point to either the many false theories in the history of science,[21][22] epistemic morals,[23] the success of false modeling assumptions,[24] or widely termed postmodern criticisms of objectivity as evidence against scientific realism.[19] Antirealists attempt to explain the success of scientific theories without reference to truth.[25] Some antirealists claim that scientific theories aim at being accurate only about observable objects and argue that their success is primarily judged by that criterion.[23]

Values and science

Values intersect with science in different ways. There are epistemic values that mainly guide the scientific research. The scientific enterprise is embedded in particular culture and values through individual practitioners. Values emerge from science, both as product and process and can be distributed among several cultures in the society.

If it is unclear what counts as science, how the process of confirming theories works, and what the purpose of science is, there is considerable scope for values and other social influences to shape science. Indeed, values can play a role ranging from determining which research gets funded to influencing which theories achieve scientific consensus.[26] For example, in the 19th century, cultural values held by scientists about race shaped research on evolution, and values concerning social class influenced debates on phrenology (considered scientific at the time).[27] Feminist philosophers of science, sociologists of science, and others explore how social values affect science.

History

Pre-modern

The origins of philosophy of science trace back to Plato and Aristotle[28] who distinguished the forms of approximate and exact reasoning, set out the threefold scheme of abductive, deductive, and inductive inference, and also analyzed reasoning by analogy. The eleventh century Arab polymath Ibn al-Haytham (known in Latin as Alhazen) conducted his research in optics by way of controlled experimental testing and applied geometry, especially in his investigations into the images resulting from the reflection and refraction of light. Roger Bacon (1214–1294), an English thinker and experimenter heavily influenced by al-Haytham, is recognized by many to be the father of modern scientific method.[29] His view that mathematics was essential to a correct understanding of natural philosophy was considered to be 400 years ahead of its time.[30]

Modern

Francis Bacon's statue at Gray's Inn, South Square, London

Francis Bacon (no direct relation to Roger, who lived 300 years earlier) was a seminal figure in philosophy of science at the time of the Scientific Revolution. In his work Novum Organum (1620)—an allusion to Aristotle's Organon—Bacon outlined a new system of logic to improve upon the old philosophical process of syllogism. Bacon's method relied on experimental histories to eliminate alternative theories.[31] In 1637, René Descartes established a new framework for grounding scientific knowledge in his treatise, Discourse on Method, advocating the central role of reason as opposed to sensory experience. By contrast, in 1713, the 2nd edition of Isaac Newton's Philosophiae Naturalis Principia Mathematica argued that "... hypotheses ... have no place in experimental philosophy. In this philosophy[,] propositions are deduced from the phenomena and rendered general by induction. "[32] This passage influenced a "later generation of philosophically-inclined readers to pronounce a ban on causal hypotheses in natural philosophy." [32] In particular, later in the 18th century, David Hume would famously articulate skepticism about the ability of science to determine causality and gave a definitive formulation of the problem of induction. The 19th century writings of John Stuart Mill are also considered important in the formation of current conceptions of the scientific method, as well as anticipating later accounts of scientific explanation.[33]

Logical positivism

Instrumentalism became popular among physicists around the turn of the 20th century, after which logical positivism defined the field for several decades. Logical positivism accepts only testable statements as meaningful, rejects metaphysical interpretations, and embraces verificationism (a set of theories of knowledge that combines logicism, empiricism, and linguistics to ground philosophy on a basis consistent with examples from the empirical sciences). Seeking to overhaul all of philosophy and convert it to a new scientific philosophy,[34] the Berlin Circle and the Vienna Circle propounded logical positivism in the late 1920s.

Interpreting Ludwig Wittgenstein's early philosophy of language, logical positivists identified a verifiability principle or criterion of cognitive meaningfulness. From Bertrand Russell's logicism they sought reduction of mathematics to logic. They also embraced Russell's logical atomism, Ernst Mach's phenomenalism—whereby the mind knows only actual or potential sensory experience, which is the content of all sciences, whether physics or psychology—and Percy Bridgman's operationalism. Thereby, only the verifiable was scientific and cognitively meaningful, whereas the unverifiable was unscientific, cognitively meaningless "pseudostatements"—metaphysical, emotive, or such—not worthy of further review by philosophers, who were newly tasked to organize knowledge rather than develop new knowledge.

Logical positivism is commonly portrayed as taking the extreme position that scientific language should never refer to anything unobservable—even the seemingly core notions of causality, mechanism, and principles—but that is an exaggeration. Talk of such unobservables could be allowed as metaphorical—direct observations viewed in the abstract—or at worst metaphysical or emotional. Theoretical laws would be reduced to empirical laws, while theoretical terms would garner meaning from observational terms via correspondence rules. Mathematics in physics would reduce to symbolic logic via logicism, while rational reconstruction would convert ordinary language into standardized equivalents, all networked and united by a logical syntax. A scientific theory would be stated with its method of verification, whereby a logical calculus or empirical operation could verify its falsity or truth.

In the late 1930s, logical positivists fled Germany and Austria for Britain and America. By then, many had replaced Mach's phenomenalism with Otto Neurath's physicalism, and Rudolf Carnap had sought to replace verification with simply confirmation. With World War II's close in 1945, logical positivism became milder, logical empiricism, led largely by Carl Hempel, in America, who expounded the covering law model of scientific explanation as a way of identifying the logical form of explanations without any reference to the suspect notion of "causation". The logical positivist movement became a major underpinning of analytic philosophy,[35] and dominated Anglosphere philosophy, including philosophy of science, while influencing sciences, into the 1960s. Yet the movement failed to resolve its central problems,[36][37][38] and its doctrines were increasingly assaulted. Nevertheless, it brought about the establishment of philosophy of science as a distinct subdiscipline of philosophy, with Carl Hempel playing a key role.[39]

For Kuhn, the addition of epicycles in Ptolemaic astronomy was "normal science" within a paradigm, whereas the Copernican revolution was a paradigm shift.

Thomas Kuhn

In the 1962 book The Structure of Scientific Revolutions, Thomas Kuhn argued that the process of observation and evaluation takes place within a paradigm, a logically consistent "portrait" of the world that is consistent with observations made from its framing. A paradigm also encompasses the set of questions and practices that define a scientific discipline. He characterized normal science as the process of observation and "puzzle solving" which takes place within a paradigm, whereas revolutionary science occurs when one paradigm overtakes another in a paradigm shift.[40]

Kuhn denied that it is ever possible to isolate the hypothesis being tested from the influence of the theory in which the observations are grounded, and he argued that it is not possible to evaluate competing paradigms independently. More than one logically consistent construct can paint a usable likeness of the world, but there is no common ground from which to pit two against each other, theory against theory. Each paradigm has its own distinct questions, aims, and interpretations. Neither provides a standard by which the other can be judged, so there is no clear way to measure scientific progress across paradigms.

For Kuhn, the choice of paradigm was sustained by rational processes, but not ultimately determined by them. The choice between paradigms involves setting two or more "portraits" against the world and deciding which likeness is most promising. For Kuhn, acceptance or rejection of a paradigm is a social process as much as a logical process. Kuhn's position, however, is not one of relativism.[41] According to Kuhn, a paradigm shift occurs when a significant number of observational anomalies arise in the old paradigm and a new paradigm makes sense of them. That is, the choice of a new paradigm is based on observations, even though those observations are made against the background of the old paradigm.

Current approaches

Naturalism's axiomatic assumptions

All scientific study inescapably builds on at least some essential assumptions that are untested by scientific processes.[42][43] Kuhn concurs that all science is based on an approved agenda of unprovable assumptions about the character of the universe, rather than merely on empirical facts. These assumptions—a paradigm—comprise a collection of beliefs, values and techniques that are held by a given scientific community, which legitimize their systems and set the limitations to their investigation.[44] For naturalists, nature is the only reality, the only paradigm. There is no such thing as 'supernatural'. The scientific method is to be used to investigate all reality.[45]

Naturalism is the implicit philosophy of working scientists.[46] The following basic assumptions are needed to justify the scientific method.[47]

 1. that there is an objective reality shared by all rational observers.[47][48] "The basis for rationality is acceptance of an external objective reality."[49] "Objective reality is clearly an essential thing if we are to develop a meaningful perspective of the world. Nevertheless its very existence is assumed." "Our belief that objective reality exist is an assumption that it arises from a real world outside of ourselves. As infants we made this assumption unconsciously. People are happy to make this assumption that adds meaning to our sensations and feelings, than live with solipsism."[50] Without this assumption, there would be only the thoughts and images in our own mind (which would be the only existing mind) and there would be no need of science, or anything else."[51]
 2. that this objective reality is governed by natural laws;[47][48] "Science, at least today, assumes that the universe obeys to knoweable principles that don't depend on time or place, nor on subjective parameters such as what we think, know or how we behave."[49] Hugh Gauch argues that science presupposes that "the physical world is orderly and comprehensible."[52]
 3. that reality can be discovered by means of systematic observation and experimentation.[47][48] Stanley Sobottka said, "The assumption of external reality is necessary for science to function and to flourish. For the most part, science is the discovering and explaining of the external world."[51] "Science attempts to produce knowledge that is as universal and objective as possible within the realm of human understanding."[49]
 4. that Nature has uniformity of laws and most if not all things in nature must have at least a natural cause.[48] Biologist Stephen Jay Gould referred to these two closely related propositions as the constancy of nature's laws and the operation of known processes.[53] Simpson agrees that the axiom of uniformity of law, an unprovable postulate, is necessary in order for scientists to extrapolate inductive inference into the unobservable past in order to meaningfully study it.[54]
 5. that experimental procedures will be done satisfactorily without any deliberate or unintentional mistakes that will influence the results.[48]
 6. that experimenters won't be significantly biased by their presumptions.[48]
 7. that random sampling is representative of the entire population.[48] A simple random sample (SRS) is the most basic probabilistic option used for creating a sample from a population. The benefit of SRS is that the investigator is guaranteed to choose a sample that represents the population that ensures statistically valid conclusions.[55]

Coherentism

Jeremiah Horrocks makes the first observation of the transit of Venus in 1639, as imagined by the artist W. R. Lavender in 1903

In contrast to the view that science rests on foundational assumptions, coherentism asserts that statements are justified by being a part of a coherent system. Or, rather, individual statements cannot be validated on their own: only coherent systems can be justified.[56] A prediction of a transit of Venus is justified by its being coherent with broader beliefs about celestial mechanics and earlier observations. As explained above, observation is a cognitive act. That is, it relies on a pre-existing understanding, a systematic set of beliefs. An observation of a transit of Venus requires a huge range of auxiliary beliefs, such as those that describe the optics of telescopes, the mechanics of the telescope mount, and an understanding of celestial mechanics. If the prediction fails and a transit is not observed, that is likely to occasion an adjustment in the system, a change in some auxiliary assumption, rather than a rejection of the theoretical system.[citation needed]

In fact, according to the Duhem–Quine thesis, after Pierre Duhem and W.V. Quine, it is impossible to test a theory in isolation.[57] One must always add auxiliary hypotheses in order to make testable predictions. For example, to test Newton's Law of Gravitation in the solar system, one needs information about the masses and positions of the Sun and all the planets. Famously, the failure to predict the orbit of Uranus in the 19th century led not to the rejection of Newton's Law but rather to the rejection of the hypothesis that the solar system comprises only seven planets. The investigations that followed led to the discovery of an eighth planet, Neptune. If a test fails, something is wrong. But there is a problem in figuring out what that something is: a missing planet, badly calibrated test equipment, an unsuspected curvature of space, or something else.[citation needed]

One consequence of the Duhem–Quine thesis is that one can make any theory compatible with any empirical observation by the addition of a sufficient number of suitable ad hoc hypotheses. Karl Popper accepted this thesis, leading him to reject naïve falsification. Instead, he favored a "survival of the fittest" view in which the most falsifiable scientific theories are to be preferred.[58]

Anything goes methodology

Paul Feyerabend (1924–1994) argued that no description of scientific method could possibly be broad enough to include all the approaches and methods used by scientists, and that there are no useful and exception-free methodological rules governing the progress of science. He argued that "the only principle that does not inhibit progress is: anything goes".[59]

Feyerabend said that science started as a liberating movement, but that over time it had become increasingly dogmatic and rigid and had some oppressive features, and thus had become increasingly an ideology. Because of this, he said it was impossible to come up with an unambiguous way to distinguish science from religion, magic, or mythology. He saw the exclusive dominance of science as a means of directing society as authoritarian and ungrounded.[59] Promulgation of this epistemological anarchism earned Feyerabend the title of "the worst enemy of science" from his detractors.[60]

Sociology of scientific knowledge methodology

According to Kuhn, science is an inherently communal activity which can only be done as part of a community.[61] For him, the fundamental difference between science and other disciplines is the way in which the communities function. Others, especially Feyerabend and some post-modernist thinkers, have argued that there is insufficient difference between social practices in science and other disciplines to maintain this distinction. For them, social factors play an important and direct role in scientific method, but they do not serve to differentiate science from other disciplines. On this account, science is socially constructed, though this does not necessarily imply the more radical notion that reality itself is a social construct.

However, some (such as Quine) do maintain that scientific reality is a social construct:

Physical objects are conceptually imported into the situation as convenient intermediaries not by definition in terms of experience, but simply as irreducible posits comparable, epistemologically, to the gods of Homer ... For my part I do, qua lay physicist, believe in physical objects and not in Homer's gods; and I consider it a scientific error to believe otherwise. But in point of epistemological footing, the physical objects and the gods differ only in degree and not in kind. Both sorts of entities enter our conceptions only as cultural posits.[62]

The public backlash of scientists against such views, particularly in the 1990s, became known as the science wars.[63]

A major development in recent decades has been the study of the formation, structure, and evolution of scientific communities by sociologists and anthropologists – including David Bloor, Harry Collins, Bruno Latour, Ian Hacking and Anselm Strauss. Concepts and methods (such as rational choice, social choice or game theory) from economics have also been applied[by whom?] for understanding the efficiency of scientific communities in the production of knowledge. This interdisciplinary field has come to be known as science and technology studies.[64] Here the approach to the philosophy of science is to study how scientific communities actually operate.

Continental philosophy

Philosophers in the continental philosophical tradition are not traditionally categorized[by whom?] as philosophers of science. However, they have much to say about science, some of which has anticipated themes in the analytical tradition. For example, Friedrich Nietzsche advanced the thesis in his The Genealogy of Morals (1887) that the motive for the search for truth in sciences is a kind of ascetic ideal.[65]

Hegel with his Berlin students
Sketch by Franz Kugler

In general, continental philosophy views science from a world-historical perspective. Georg Wilhelm Friedrich Hegel (1770-1831) became one of the first philosophers to support this view. Philosophers such as Pierre Duhem (1861-1916) and Gaston Bachelard (1884-1962) also wrote their works with this world-historical approach to science, predating Kuhn' 1962 work by a generation or more. All of these approaches involve a historical and sociological turn to science, with a priority on lived experience (a kind of Husserlian "life-world"), rather than a progress-based or anti-historical approach as emphasised in the analytic tradition. One can trace this continental strand of thought through the phenomenology of Edmund Husserl (1859-1938), the late works of Merleau-Ponty (Nature: Course Notes from the Collège de France, 1956–1960), and the hermeneutics of Martin Heidegger (1889-1976).[66]

The largest effect on the continental tradition with respect to science came from Martin Heidegger's critique of the theoretical attitude in general, which of course includes the scientific attitude.[67] For this reason, the continental tradition has remained much more skeptical of the importance of science in human life and in philosophical inquiry. Nonetheless, there have been a number of important works: especially those of a Kuhnian precursor, Alexandre Koyré (1892-1964). Another important development was that of Michel Foucault's analysis of historical and scientific thought in The Order of Things (1966) and his study of power and corruption within the "science" of madness.[68] Post-Heideggerian authors contributing to continental philosophy of science in the second half of the 20th century include Jürgen Habermas (e.g., Truth and Justification, 1998), Carl Friedrich von Weizsäcker (The Unity of Nature, 1980; German: Die Einheit der Natur (1971)), and Wolfgang Stegmüller (Probleme und Resultate der Wissenschafttheorie und Analytischen Philosophie, 1973–1986).

Other topics

Reductionism

Analysis is the activity of breaking an observation or theory down into simpler concepts in order to understand it. Reductionism can refer to one of several philosophical positions related to this approach. One type of reductionism is the belief that all fields of study are ultimately amenable to scientific explanation. Perhaps a historical event might be explained in sociological and psychological terms, which in turn might be described in terms of human physiology, which in turn might be described in terms of chemistry and physics.[69] Daniel Dennett distinguishes legitimate reductionism from what he calls greedy reductionism, which denies real complexities and leaps too quickly to sweeping generalizations.[70]

Social accountability

A broad issue affecting the neutrality of science concerns the areas which science chooses to explore, that is, what part of the world and man is studied by science. Philip Kitcher in his "Science, Truth, and Democracy"[71] argues that scientific studies that attempt to show one segment of the population as being less intelligent, successful or emotionally backward compared to others have a political feedback effect which further excludes such groups from access to science. Thus such studies undermine the broad consensus required for good science by excluding certain people, and so proving themselves in the end to be unscientific.

Philosophy of particular sciences

There is no such thing as philosophy-free science; there is only science whose philosophical baggage is taken on board without examination.[72]

— Daniel Dennett, Darwin's Dangerous Idea, 1995

In addition to addressing the general questions regarding science and induction, many philosophers of science are occupied by investigating foundational problems in particular sciences. They also examine the implications of particular sciences for broader philosophical questions. The late 20th and early 21st century has seen a rise in the number of practitioners of philosophy of a particular science.[73]

Philosophy of statistics

The problem of induction discussed above is seen in another form in debates over the foundations of statistics.[74] The standard approach to statistical hypothesis testing avoids claims about whether evidence supports a hypothesis or makes it more probable. Instead, the typical test yields a p-value, which is the probability of the evidence being such as it is, under the assumption that the hypothesis being tested is true. If the p-value is too low, the hypothesis is rejected, in a way analogous to falsification. In contrast, Bayesian inference seeks to assign probabilities to hypotheses. Related topics in philosophy of statistics include probability interpretations, overfitting, and the difference between correlation and causation.

Philosophy of mathematics

Philosophy of mathematics is concerned with the philosophical foundations and implications of mathematics.[75] The central questions are whether numbers, triangles, and other mathematical entities exist independently of the human mind and what is the nature of mathematical propositions. Is asking whether "1+1=2" is true fundamentally different from asking whether a ball is red? Was calculus invented or discovered? A related question is whether learning mathematics requires experience or reason alone. What does it mean to prove a mathematical theorem and how does one know whether a mathematical proof is correct? Philosophers of mathematics also aim to clarify the relationships between mathematics and logic, human capabilities such as intuition, and the material universe.

Philosophy of physics

Question, Web Fundamentals.svg Unsolved problem in physics:
How does the quantum description of reality, which includes elements such as the "superposition of states" and "wavefunction collapse", give rise to the reality we perceive?
(more unsolved problems in physics)

Philosophy of physics is the study of the fundamental, philosophical questions underlying modern physics, the study of matter and energy and how they interact. The main questions concern the nature of space and time, atoms and atomism. Also included are the predictions of cosmology, the interpretation of quantum mechanics, the foundations of statistical mechanics, causality, determinism, and the nature of physical laws.[76] Classically, several of these questions were studied as part of metaphysics (for example, those about causality, determinism, and space and time).

Philosophy of chemistry

Philosophy of chemistry is the philosophical study of the methodology and content of the science of chemistry. It is explored by philosophers, chemists, and philosopher-chemist teams. It includes research on general philosophy of science issues as applied to chemistry. For example, can all chemical phenomena be explained by quantum mechanics or is it not possible to reduce chemistry to physics? For another example, chemists have discussed the philosophy of how theories are confirmed in the context of confirming reaction mechanisms. Determining reaction mechanisms is difficult because they cannot be observed directly. Chemists can use a number of indirect measures as evidence to rule out certain mechanisms, but they are often unsure if the remaining mechanism is correct because there are many other possible mechanisms that they have not tested or even thought of.[77] Philosophers have also sought to clarify the meaning of chemical concepts which do not refer to specific physical entities, such as chemical bonds.

Philosophy of Earth sciences

The philosophy of Earth science is concerned with how humans obtain and verify knowledge of the workings of the Earth system, including the atmosphere, hydrosphere, and geosphere (solid earth). Earth scientists’ ways of knowing and habits of mind share important commonalities with other sciences but also have distinctive attributes that emerge from the complex, heterogeneous, unique, long-lived, and non-manipulatable nature of the Earth system.

Philosophy of biology

Peter Godfrey-Smith was awarded the Lakatos Award[78] for his 2009 book Darwinian Populations and Natural Selection, which discusses the philosophical foundations of the theory of evolution.[79][80]

Philosophy of biology deals with epistemological, metaphysical, and ethical issues in the biological and biomedical sciences. Although philosophers of science and philosophers generally have long been interested in biology (e.g., Aristotle, Descartes, Leibniz and even Kant), philosophy of biology only emerged as an independent field of philosophy in the 1960s and 1970s.[81] Philosophers of science began to pay increasing attention to developments in biology, from the rise of the modern synthesis in the 1930s and 1940s to the discovery of the structure of deoxyribonucleic acid (DNA) in 1953 to more recent advances in genetic engineering. Other key ideas such as the reduction of all life processes to biochemical reactions as well as the incorporation of psychology into a broader neuroscience are also addressed. Research in current philosophy of biology includes investigation of the foundations of evolutionary theory (such as Peter Godfrey-Smith's work),[82] and the role of viruses as persistent symbionts in host genomes. As a consequence, the evolution of genetic content order is seen as the result of competent genome editors in contrast to former narratives in which error replication events (mutations) dominated.

Philosophy of medicine

A fragment of the Hippocratic Oath from the third century.

Beyond medical ethics and bioethics, the philosophy of medicine is a branch of philosophy that includes the epistemology and ontology/metaphysics of medicine. Within the epistemology of medicine, evidence-based medicine (EBM) (or evidence-based practice (EBP)) has attracted attention, most notably the roles of randomisation,[83][84][85] blinding and placebo controls. Related to these areas of investigation, ontologies of specific interest to the philosophy of medicine include Cartesian dualism, the monogenetic conception of disease[86] and the conceptualization of 'placebos' and 'placebo effects'.[87][88][89][90] There is also a growing interest in the metaphysics of medicine,[91] particularly the idea of causation. Philosophers of medicine might not only be interested in how medical knowledge is generated, but also in the nature of such phenomena. Causation is of interest because the purpose of much medical research is to establish causal relationships, e.g. what causes disease, or what causes people to get better.[92]

Philosophy of psychology

Wilhelm Wundt (seated) with colleagues in his psychological laboratory, the first of its kind.

Philosophy of psychology refers to issues at the theoretical foundations of modern psychology. Some of these issues are epistemological concerns about the methodology of psychological investigation. For example, is the best method for studying psychology to focus only on the response of behavior to external stimuli or should psychologists focus on mental perception and thought processes?[93] If the latter, an important question is how the internal experiences of others can be measured. Self-reports of feelings and beliefs may not be reliable because, even in cases in which there is no apparent incentive for subjects to intentionally deceive in their answers, self-deception or selective memory may affect their responses. Then even in the case of accurate self-reports, how can responses be compared across individuals? Even if two individuals respond with the same answer on a Likert scale, they may be experiencing very different things.

Other issues in philosophy of psychology are philosophical questions about the nature of mind, brain, and cognition, and are perhaps more commonly thought of as part of cognitive science, or philosophy of mind. For example, are humans rational creatures?[93] Is there any sense in which they have free will, and how does that relate to the experience of making choices? Philosophy of psychology also closely monitors contemporary work conducted in cognitive neuroscience, evolutionary psychology, and artificial intelligence, questioning what they can and cannot explain in psychology.

Philosophy of psychology is a relatively young field, because psychology only became a discipline of its own in the late 1800s. In particular, neurophilosophy has just recently become its own field with the works of Paul Churchland and Patricia Churchland.[73] Philosophy of mind, by contrast, has been a well-established discipline since before psychology was a field of study at all. It is concerned with questions about the very nature of mind, the qualities of experience, and particular issues like the debate between dualism and monism. Another related field is philosophy of language.

Philosophy of psychiatry

Philosophy of psychiatry explores philosophical questions relating to psychiatry and mental illness. The philosopher of science and medicine Dominic Murphy identifies three areas of exploration in the philosophy of psychiatry. The first concerns the examination of psychiatry as a science, using the tools of the philosophy of science more broadly. The second entails the examination of the concepts employed in discussion of mental illness, including the experience of mental illness, and the normative questions it raises. The third area concerns the links and discontinuities between the philosophy of mind and psychopathology.[94]

Philosophy of economics

Amartya Sen was awarded the Nobel Prize in Economics for "combining tools from economics and philosophy."[95]

Philosophy of economics is the branch of philosophy which studies philosophical issues relating to economics. It can also be defined as the branch of economics which studies its own foundations and morality. It can be categorized into three central topics.[96] The first concerns the definition and scope of economics and by what methods it should be studied and whether these methods rise to the level of epistemic reliability associated with the other special sciences. For example, is it possible to research economics in such a way that it is value-free, establishing facts that are independent of the normative views of the researcher? The second topic is the meaning and implications of rationality. For example, can buying lottery tickets (increasing the riskiness of your income) at the same time as buying insurance (decreasing the riskiness of your income) be rational? The third topic is the normative evaluation of economic policies and outcomes. What criteria should be used to determine whether a given public policy is beneficial for society?

Philosophy of social science

The philosophy of social science is the study of the logic and method of the social sciences, such as sociology, anthropology, and political science.[97] Philosophers of social science are concerned with the differences and similarities between the social and the natural sciences, causal relationships between social phenomena, the possible existence of social laws, and the ontological significance of structure and agency.

The French philosopher, Auguste Comte (1798–1857), established the epistemological perspective of positivism in The Course in Positivist Philosophy, a series of texts published between 1830 and 1842. The first three volumes of the Course dealt chiefly with the physical sciences already in existence (mathematics, astronomy, physics, chemistry, biology), whereas the latter two emphasised the inevitable coming of social science: "sociologie".[98] For Comte, the physical sciences had necessarily to arrive first, before humanity could adequately channel its efforts into the most challenging and complex "Queen science" of human society itself. Comte offers an evolutionary system proposing that society undergoes three phases in its quest for the truth according to a general 'law of three stages'. These are (1) the theological, (2) the metaphysical, and (3) the positive.[99]

Comte's positivism established the initial philosophical foundations for formal sociology and social research. Durkheim, Marx, and Weber are more typically cited as the fathers of contemporary social science. In psychology, a positivistic approach has historically been favoured in behaviourism. Positivism has also been espoused by 'technocrats' who believe in the inevitability of social progress through science and technology.[100]

The positivist perspective has been associated with 'scientism'; the view that the methods of the natural sciences may be applied to all areas of investigation, be it philosophical, social scientific, or otherwise. Among most social scientists and historians, orthodox positivism has long since lost popular support. Today, practitioners of both social and physical sciences instead take into account the distorting effect of observer bias and structural limitations. This scepticism has been facilitated by a general weakening of deductivist accounts of science by philosophers such as Thomas Kuhn, and new philosophical movements such as critical realism and neopragmatism. The philosopher-sociologist Jürgen Habermas has critiqued pure instrumental rationality as meaning that scientific-thinking becomes something akin to ideology itself.[101]

See also

Footnotes

 1. ^ Encyclopædia Britannica: Thomas S. Kuhn Archived 2015-04-17 at the Wayback Machine. "Instead, he argued that the paradigm determines the kinds of experiments scientists perform, the types of questions they ask, and the problems they consider important."
 2. ^ Thornton, Stephen (2006). "Karl Popper". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Archived from the original on 2007-06-27. Retrieved 2007-12-01.
 3. ^ "Science and Pseudo-science" Archived 2015-09-05 at the Wayback Machine (2008) in Stanford Encyclopedia of Philosophy
 4. ^ Laudan, Larry (1983). "The Demise of the Demarcation Problem". In Adolf Grünbaum; Robert Sonné Cohen; Larry Laudan (eds.). Physics, Philosophy, and Psychoanalysis: Essays in Honor of Adolf Grünbaum. Springer. ISBN 978-90-277-1533-3.
 5. ^ Gordin, Michael D. (2012). The Pseudoscience Wars: Immanuel Velikovsky and the Birth of the Modern Fringe. University of Chicago Press. pp. 12–13. ISBN 978-0-226-30442-7.
 6. ^ Uebel, Thomas (2006). "Vienna Circle". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Archived from the original on 2007-06-26. Retrieved 2007-12-01.
 7. ^ Popper, Karl (2004). The logic of scientific discovery (reprint ed.). London & New York: Routledge Classics. ISBN 978-0-415-27844-7First published 1959 by Hutchinson & Co.
 8. ^ "Pseudoscientific – pretending to be scientific, falsely represented as being scientific", from the Oxford American Dictionary, published by the Oxford English Dictionary; Hansson, Sven Ove (1996)."Defining Pseudoscience", Philosophia Naturalis, 33: 169–176, as cited in "Science and Pseudo-science" Archived 2015-09-05 at the Wayback Machine (2008) in Stanford Encyclopedia of Philosophy. The Stanford article states: "Many writers on pseudoscience have emphasized that pseudoscience is non-science posing as science. The foremost modern classic on the subject (Gardner 1957) bears the title Fads and Fallacies in the Name of Science. According to Brian Baigrie (1988, 438), "[w]hat is objectionable about these beliefs is that they masquerade as genuinely scientific ones." These and many other authors assume that to be pseudoscientific, an activity or a teaching has to satisfy the following two criteria (Hansson 1996): (1) it is not scientific, and (2) its major proponents try to create the impression that it is scientific".
  • For example, Hewitt et al. Conceptual Physical Science Addison Wesley; 3 edition (2003) ISBN 0-321-05173-4, Bennett et al. The Cosmic Perspective 3e Addison Wesley; 3 edition (2003) ISBN 0-8053-8738-2; See also, e.g., Gauch HG Jr. Scientific Method in Practice (2003).
  • A 2006 National Science Foundation report on Science and engineering indicators quoted Michael Shermer's (1997) definition of pseudoscience: '"claims presented so that they appear [to be] scientific even though they lack supporting evidence and plausibility"(p. 33). In contrast, science is "a set of methods designed to describe and interpret observed and inferred phenomena, past or present, and aimed at building a testable body of knowledge open to rejection or confirmation"(p. 17)'.Shermer M. (1997). Why People Believe Weird Things: Pseudoscience, Superstition, and Other Confusions of Our Time. New York: W.H. Freeman and Company. ISBN 978-0-7167-3090-3. as cited by National Science Foundation; Division of Science Resources Statistics (2006). "Science and Technology: Public Attitudes and Understanding". Science and engineering indicators 2006.
  • "A pretended or spurious science; a collection of related beliefs about the world mistakenly regarded as being based on scientific method or as having the status that scientific truths now have," from the Oxford English Dictionary, second edition 1989.
 9. ^ Cargo Cult Science Archived 2013-12-01 at the Wayback Machine by Feynman, Richard. Retrieved 2015-10-25.
 10. ^ Hempel, Carl G.; Paul Oppenheim (1948). "Studies in the Logic of Explanation". Philosophy of Science. 15 (2): 135–175. CiteSeerX 10.1.1.294.3693. doi:10.1086/286983.
 11. ^ Salmon, Merrilee; John Earman, Clark Glymour, James G. Lenno, Peter Machamer, J.E. McGuire, John D. Norton, Wesley C. Salmon, Kenneth F. Schaffner (1992). Introduction to the Philosophy of Science. Prentice-Hall. ISBN 978-0-13-663345-7.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 12. ^ Salmon, Wesley (1971). Statistical Explanation and Statistical Relevance. Pittsburgh: University of Pittsburgh Press.
 13. ^ a b Woodward, James (2003). "Scientific Explanation". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Archived from the original on 2007-07-06. Retrieved 2007-12-07.
 14. ^ a b Vickers, John (2013). "The Problem of Induction". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Archived from the original on 2014-04-07. Retrieved 2014-02-25.
 15. ^ Baker, Alan (2013). "Simplicity". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Archived from the original on 2014-03-26. Retrieved 2014-02-25.
 16. ^ Nicholas Maxwell (1998) The Comprehensibility of the Universe Archived 2018-02-27 at the Wayback Machine Clarendon Press; (2017) Understanding Scientific Progress: Aim-Oriented Empiricism Archived 2018-02-20 at the Wayback Machine, Paragon House, St. Paul
 17. ^ a b Bogen, Jim (2013). "Theory and Observation in Science". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Archived from the original on 2014-02-27. Retrieved 2014-02-25.
 18. ^ Levin, Michael (1984). "What Kind of Explanation is Truth?". In Jarrett Leplin (ed.). Scientific Realism. Berkeley: University of California Press. pp. 124–1139. ISBN 978-0-520-05155-3.
 19. ^ a b Boyd, Richard (2002). "Scientific Realism". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Archived from the original on 2007-07-06. Retrieved 2007-12-01.
 20. ^ Specific examples include:
 21. ^ Stanford, P. Kyle (2006). Exceeding Our Grasp: Science, History, and the Problem of Unconceived Alternatives. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-517408-3.
 22. ^ Laudan, Larry (1981). "A Confutation of Convergent Realism". Philosophy of Science. 48: 218–249. CiteSeerX 10.1.1.594.2523. doi:10.1086/288975.
 23. ^ a b van Fraassen, Bas (1980). The Scientific Image. Oxford: The Clarendon Press. ISBN 978-0-19-824424-0.
 24. ^ Winsberg, Eric (September 2006). "Models of Success Versus the Success of Models: Reliability without Truth". Synthese. 152: 1–19. doi:10.1007/s11229-004-5404-6.
 25. ^ Stanford, P. Kyle (June 2000). "An Antirealist Explanation of the Success of Science". Philosophy of Science. 67 (2): 266–284. doi:10.1086/392775.
 26. ^ Longino, Helen (2013). "The Social Dimensions of Scientific Knowledge". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Archived from the original on 2014-03-26. Retrieved 2014-03-06.
 27. ^ Douglas Allchin, "Values in Science and in Science Education," in International Handbook of Science Education, B.J. Fraser and K.G. Tobin (eds.), 2:1083–1092, Kluwer Academic Publishers (1988).
 28. ^ Aristotle, "Prior Analytics", Hugh Tredennick (trans.), pp. 181–531 in Aristotle, Volume 1, Loeb Classical Library, William Heinemann, London, 1938.
 29. ^ Lindberg, David C. (1980). Science in the Middle Ages. University of Chicago Press. pp. 350–351. ISBN 978-0-226-48233-0.
 30. ^ Clegg, Brian. "The First Scientist: A Life of Roger Bacon" Archived 2018-07-08 at the Wayback Machine. Carroll and Graf Publishers, NY, 2003, p. 2.
 31. ^ Bacon, Francis Novum Organum (The New Organon), 1620. Bacon's work described many of the accepted principles, underscoring the importance of empirical results, data gathering and experiment. Encyclopædia Britannica (1911), "Bacon, Francis" states: [In Novum Organum, we ] "proceed to apply what is perhaps the most valuable part of the Baconian method, the process of exclusion or rejection. This elimination of the non-essential, ..., is the most important of Bacon's contributions to the logic of induction, and that in which, as he repeatedly says, his method differs from all previous philosophies."
 32. ^ a b McMullin, Ernan. "The Impact of Newton's Principia on the Philosophy of Science". www.paricenter.com. Pari Center for New Learning. Archived from the original on 24 October 2015. Retrieved 29 October 2015.
 33. ^ "John Stuart Mill (Stanford Encyclopedia of Philosophy)". plato.stanford.edu. Archived from the original on 2010-01-06. Retrieved 2009-07-31.
 34. ^ Michael Friedman, Reconsidering Logical Positivism (New York: Cambridge University Press, 1999), p. xiv Archived 2016-06-28 at the Wayback Machine.
 35. ^ See "Vienna Circle" Archived 2015-08-10 at the Wayback Machine in Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 36. ^ Smith, L.D. (1986). Behaviorism and Logical Positivism: A Reassessment of the Alliance. Stanford University Press. p. 314. ISBN 978-0-8047-1301-6. LCCN 85030366. Archived from the original on 2016-05-01. Retrieved 2016-01-27. The secondary and historical literature on logical positivism affords substantial grounds for concluding that logical positivism failed to solve many of the central problems it generated for itself. Prominent among the unsolved problems was the failure to find an acceptable statement of the verifiability (later confirmability) criterion of meaningfulness. Until a competing tradition emerged (about the late 1950s), the problems of logical positivism continued to be attacked from within that tradition. But as the new tradition in the philosophy of science began to demonstrate its effectiveness—by dissolving and rephrasing old problems as well as by generating new ones—philosophers began to shift allegiances to the new tradition, even though that tradition has yet to receive a canonical formulation.
 37. ^ Bunge, M.A. (1996). Finding Philosophy in Social Science. Yale University Press. p. 317. ISBN 978-0-300-06606-7. LCCN lc96004399. Archived from the original on 2016-06-04. Retrieved 2016-01-27. To conclude, logical positivism was progressive compared with the classical positivism of Ptolemy, Hume, d'Alembert, Compte, John Stuart Mill, and Ernst Mach. It was even more so by comparison with its contemporary rivals—neo-Thomisism, neo-Kantianism, intuitionism, dialectical materialism, phenomenology, and existentialism. However, neo-positivism failed dismally to give a faithful account of science, whether natural or social. It failed because it remained anchored to sense-data and to a phenomenalist metaphysics, overrated the power of induction and underrated that of hypothesis, and denounced realism and materialism as metaphysical nonsense. Although it has never been practiced consistently in the advanced natural sciences and has been criticized by many philosophers, notably Popper (1959 [1935], 1963), logical positivism remains the tacit philosophy of many scientists. Regrettably, the anti-positivism fashionable in the metatheory of social science is often nothing but an excuse for sloppiness and wild speculation.
 38. ^ "Popper, Falsifiability, and the Failure of Positivism". 7 August 2000. Archived from the original on January 7, 2014. Retrieved 7 January 2014. The upshot is that the positivists seem caught between insisting on the V.C. [Verifiability Criterion]—but for no defensible reason—or admitting that the V.C. requires a background language, etc., which opens the door to relativism, etc. In light of this dilemma, many folk—especially following Popper's "last-ditch" effort to "save" empiricism/positivism/realism with the falsifiability criterion—have agreed that positivism is a dead-end.
 39. ^ Friedman, Reconsidering Logical Positivism (Cambridge U P, 1999), p. xii Archived 2016-06-28 at the Wayback Machine.
 40. ^ Bird, Alexander (2013). Zalta, Edward N. (ed.). "Thomas Kuhn". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Archived from the original on 2017-07-13. Retrieved 2015-10-26.
 41. ^ T.S. Kuhn, The Structure of Scientific Revolutions, 2nd. ed., Chicago: Univ. of Chicago Pr., 1970, p. 206. ISBN 0-226-45804-0
 42. ^ Priddy 1998
 43. ^ Whitehead 1997, p. 135 , “All science must start with some assumptions as to the ultimate analysis of the facts with which it deals.”
 44. ^ Boldman 2007
 45. ^ Papineau, David "Naturalism" Archived 2018-04-26 at the Wayback Machine, in "The Stanford Encyclopedia of Philosophy"
 46. ^ Strahler 1992, p. 3 The naturalistic view is espoused by science as its fundamental assumption."
 47. ^ a b c d Heilbron 2003, p. vii.
 48. ^ a b c d e f g Chen 2009, pp. 1–2.
 49. ^ a b c Durak 2008.
 50. ^ Vaccaro, Joan. "Objectiveism". Archived from the original on 17 February 2018. Retrieved 22 December 2017. Objective reality exists beyond or outside our self. Any belief that it arises from a real world outside us is actually an assumption. It seems more beneficial to assume that an objective reality exists than to live with solipsism, and so people are quite happy to make this assumption. In fact we made this assumption unconsciously when we began to learn about the world as infants. The world outside ourselves appears to respond in ways which are consistent with it being real. The assumption of objectivism is essential if we are to attach the contemporary meanings to our sensations and feelings and make more sense of them.
 51. ^ a b Sobottka 2005, p. 11.
 52. ^ Gauch 2002, p. 154, "Expressed as a single grand statement, science presupposes that the physical world is orderly and comprehensible. The most obvious components of this comprehensive presupposition are that the physical world exists and that our sense perceptions are generally reliable."
 53. ^ Gould 1987, p. 120, "You cannot go to a rocky outcrop and observe either the constancy of nature's laws or the working of known processes. It works the other way around." You first assume these propositions and "then you go to the outcrop of rock."
 54. ^ Simpson 1963, pp. 24–48, "Uniformity is an unprovable postulate justified, or indeed required, on two grounds. First, nothing in our incomplete but extensive knowledge of history disagrees with it. Second, only with this postulate is a rational interpretation of history possible and we are justified in seeking—as scientists we must seek—such a rational interpretation."
 55. ^ "Simple Random Sampling". Archived from the original on 2018-01-02. Retrieved 2018-01-02. A simple random sample (SRS) is the most basic probabilistic option used for creating a sample from a population. Each SRS is made of individuals drawn from a larger population, completely at random. As a result, said individuals have an equal chance of being selected throughout the sampling process. The benefit of SRS is that as a result, the investigator is guaranteed to choose a sample which is representative of the population, which ensures statistically valid conclusions.
 56. ^ Olsson, Erik (2014). Zalta, Edward N. (ed.). "Coherentist Theories of Epistemic Justification". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Archived from the original on 2018-09-14. Retrieved 2015-10-26.
 57. ^ Sandra Harding (1976). Can theories be refuted?: essays on the Dunhem–Quine thesis. Springer Science & Business Media. pp. 9–. ISBN 978-90-277-0630-0. Archived from the original on 2016-06-28. Retrieved 2016-01-27.
 58. ^ Popper, Karl (2005). The Logic of Scientific Discovery (Taylor & Francis e-Library ed.). London and New York: Routledge / Taylor & Francis e-Library. chapters 3–4. ISBN 978-0-203-99462-7. Archived from the original on 2016-06-28. Retrieved 2016-01-27.
 59. ^ a b Paul Feyerabend, Against Method: Outline of an Anarchistic Theory of Knowledge (1975), ISBN 0-391-00381-X, 0-86091-222-1, 0-86091-481-X, 0-86091-646-4, 0-86091-934-X, 0-902308-91-2
 60. ^ Preston, John (2007-02-15). "Paul Feyerabend". In Zalta, Edward N. (ed.). Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 61. ^ Kuhn, T.S. (1996). "[Postscript]". The Structure of Scientific Revolutions, 3rd. ed. [Univ. of Chicago Pr]. p. 176. ISBN 978-0-226-45808-3. A paradigm is what the members of a community of scientists share, and, conversely, a scientific community consists of men who share a paradigm.
 62. ^ Quine, Willard Van Orman (1980). "Two Dogmas of Empiricism". From a Logical Point of View. Harvard University Press. ISBN 978-0-674-32351-3.
 63. ^ Ashman, Keith M.; Barringer, Philip S., eds. (2001). After the Science Wars. London: Routledge. ISBN 978-0-415-21209-0. Retrieved 29 October 2015. The 'war' is between scientists who believe that science and its methods are objective, and an increasing number of social scientists, historians, philosophers, and others gathered under the umbrella of Science Studies.
 64. ^ Woodhouse, Edward. Science Technology and Society. Spring 2015 ed. n.p.: U Readers, 2014. Print.
 65. ^ Hatab, Lawrence J. (2008). "How Does the Ascetic Ideal Function in Nietzsche's Genealogy?". The Journal of Nietzsche Studies. 35 (35/36): 106–123. Archived from the original on 2016-03-04. Retrieved 2019-10-22.
 66. ^ Gutting, Gary (2004), Continental Philosophy of Science, Blackwell Publishers, Cambridge, MA.
 67. ^ Wheeler, Michael (2015). "Martin Heidegger". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Archived from the original on 2015-10-16. Retrieved 2015-10-29.
 68. ^ Foucault, Michel (1961). Khalfa, Jean (ed.). History of Madness [Folie et Déraison: Histoire de la folie à l'âge classique]. Translated by Murphy, Jonathan; Khalfa, Jean. London: Routledge (published 2013). ISBN 9781134473809. Archived from the original on 15 July 2019. Retrieved 3 Mar 2019.
 69. ^ Cat, Jordi (2013). "The Unity of Science". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Archived from the original on 2014-04-07. Retrieved 2014-03-01.
 70. ^ Levine, George (2008). Darwin Loves You: Natural Selection and the Re-enchantment of the World. Princeton University Press. p. 104. ISBN 978-0-691-13639-4. Retrieved 28 October 2015.
 71. ^ Kitcher, P. Science, Truth, and Democracy, Oxford: Oxford University Press, 2001
 72. ^ Dennett, Daniel (1995). Darwin's Dangerous Idea: Evolution and the Meanings of Life. Simon and Schuster. p. 21. ISBN 978-1-4391-2629-5.
 73. ^ a b Bickle, John; Mandik, Peter; Landreth, Anthony (2010). Zalta, Edward N. (ed.). "The Philosophy of Neuroscience". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Archived from the original on 2013-12-02. Retrieved 2015-12-28(Summer 2010 Edition)
 74. ^ Romeijn, Jan-Willem (2014). Zalta, Edward N. (ed.). "Philosophy of Statistics". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Archived from the original on 2018-09-14. Retrieved 2015-10-29.
 75. ^ Horsten, Leon (2015). Zalta, Edward N. (ed.). "Philosophy of Mathematics". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 2015-10-29.
 76. ^ Ismael, Jenann (2015). Zalta, Edward N. (ed.). "Quantum Mechanics". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Archived from the original on 2015-11-06. Retrieved 2015-10-29.
 77. ^ Weisberg, Michael; Needham, Paul; Hendry, Robin (2011). "Philosophy of Chemistry". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Archived from the original on 2014-04-07. Retrieved 2014-02-14.
 78. ^ "Philosophy, Logic and Scientific Method". Archived from the original on 2012-08-02. Retrieved 2018-07-03.
 79. ^ Gewertz, Ken (February 8, 2007). "The philosophy of evolution: Godfrey-Smith takes an ingenious evolutionary approach to how the mind works". Harvard University Gazette. Archived from the original on October 11, 2008. Retrieved July 3, 2018..
 80. ^ Darwinian Populations and Natural Selection. Oxford University Press. 2010.
 81. ^ Hull D. (1969), What philosophy of biology is not, Journal of the History of Biology, 2, pp. 241–268.
 82. ^ Recent examples include Okasha S. (2006), Evolution and the Levels of Selection. Oxford: Oxford University Press, and Godfrey-Smith P. (2009), Darwinian Populations and Natural Selection. Oxford: Oxford University Press.
 83. ^ Papineau, D (1994). "The Virtues of Randomization". British Journal for the Philosophy of Science. 45 (2): 437–450. doi:10.1093/bjps/45.2.437.
 84. ^ Jstor, Worrall, J., 2002. What Evidence in Evidence-Based Medicine?" Philosophy of Science 69(3), pp. S316–330.
 85. ^ Worrall, J. (2007). "Why there's no cause to randomize". British Journal for the Philosophy of Science. 58 (3): 451–488. CiteSeerX 10.1.1.120.7314. doi:10.1093/bjps/axm024.
 86. ^ Lee, K., 2012. The Philosophical Foundations of Modern Medicine, London/New York, Palgrave/Macmillan.
 87. ^ Grünbaum, A (1981). "The Placebo Concept". Behaviour Research and Therapy. 19 (2): 157–167. doi:10.1016/0005-7967(81)90040-1. PMID 7271692.
 88. ^ Gøtzsche, P.C. (1994). "Is there logic in the placebo?". Lancet. 344 (8927): 925–926. doi:10.1016/s0140-6736(94)92273-x. PMID 7934350.
 89. ^ Nunn, R., 2009. It's time to put the placebo out of our misery" British Medical Journal 338, b1568.
 90. ^ Turner, A (2012). "Placebos" and the logic of placebo comparison". Biology & Philosophy. 27 (3): 419–432. doi:10.1007/s10539-011-9289-8. hdl:1983/6426ce5a-ab57-419c-bc3c-e57d20608807. Archived from the original on 2018-12-29. Retrieved 2018-12-29.
 91. ^ Worrall, J (2011). "Causality in medicine: getting back to the Hill top". Preventive Medicine. 53 (4–5): 235–238. doi:10.1016/j.ypmed.2011.08.009. PMID 21888926.
 92. ^ Cartwright, N (2009). "What are randomised controlled trials good for?" (PDF). Philosophical Studies. 147 (1): 59–70. doi:10.1007/s11098-009-9450-2. Archived (PDF) from the original on 2018-07-24. Retrieved 2019-09-01.
 93. ^ a b Mason, Kelby; Sripada, Chandra Sekhar; Stich, Stephen (2010). "Philosophy of Psychology" (PDF). In Moral, Dermot (ed.). Routledge Companion to Twentieth-Century Philosophy. London: Routledge.
 94. ^ Murphy, Dominic (Spring 2015). "Philosophy of Psychiatry Archived 2019-03-18 at the Wayback Machine". The Stanford Encyclopedia of Philosophy, edited by Edward N. Zalta. Accessed 18 August 2016.
 95. ^ "The Prize in Economic Sciences 1998". NobelPrize.org. 1998-10-14. Archived from the original on 2017-08-12. Retrieved 2017-06-14.
 96. ^ Hausman, Daniel (December 18, 2012). "Philosophy of Economics". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Stanford University. Archived from the original on 3 April 2014. Retrieved 20 February 2014.
 97. ^ Hollis, Martin (1994). The Philosophy of Social Science: An Introduction. Cambridge. ISBN 978-0-521-44780-5.
 98. ^ "Stanford Encyclopaedia: Auguste Comte". Archived from the original on 2017-10-11. Retrieved 2010-01-10.
 99. ^ Giddens, Positivism and Sociology, 1
 100. ^ Schunk, Learning Theories: An Educational Perspective, 5th, 315
 101. ^ Outhwaite, William, 1988 Habermas: Key Contemporary Thinkers, Polity Press (Second Edition 2009), ISBN 978-0-7456-4328-1 p. 68

Sources

Further reading

 • Bovens, L. and Hartmann, S. (2003), Bayesian Epistemology, Oxford University Press, Oxford.
 • Gutting, Gary (2004), Continental Philosophy of Science, Blackwell Publishers, Cambridge, MA.
 • Peter, Godfrey-Smith (2003), Theory and Reality: An Introduction the Philosophy of Science", University of Chicago Press
 • Kuhn, T.S. (1970). The Structure of Scientific Revolutions, 2nd. ed. Univ. of Chicago Press. ISBN 978-0-226-45804-5.
 • Losee, J. (1998), A Historical Introduction to the Philosophy of Science, Oxford University Press, Oxford.
 • Papineau, David (2005) Science, problems of the philosophy of. Oxford Companion to Philosophy. Oxford.
 • Salmon, Merrilee; John Earman, Clark Glymour, James G. Lenno, Peter Machamer, J.E. McGuire, John D. Norton, Wesley C. Salmon, Kenneth F. Schaffner (1992). Introduction to the Philosophy of Science. Prentice-Hall. ISBN 978-0-13-663345-7.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 • Popper, Karl, (1963) Conjectures and Refutations: The Growth of Scientific Knowledge, ISBN 0-415-04318-2
 • van Fraassen, Bas (1980). The Scientific Image. Oxford: The Clarendon Press. ISBN 978-0-19-824424-0.
 • Ziman, John (2000). Real Science: what it is, and what it means. Cambridge: Cambridge University Press.

External links