فلسفه شرق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

فلسفه شرقیا فلسفه آسیایی فلسفه‌های گوناگونی را شامل می‌شود که در شرق و جنوب شرق آسیا ریشه دارند، از جمله فلسفه چینی، فلسفه ژاپن، فلسفه کره که در آسیای شرقی و ویتنام رواج دارند، و فلسفه هندی (شامل فلسفه بودایی) که در آسیای جنوبی، تبت و جنوب شرق آسیا رواج دارند.

این اصطلاح گاه به اشتباه به فلسفه یهودی، فلسفه بابل و فلسفه اسلامی نیز اطلاق می‌شود، اما با توجه به غلبۀ سنت ارسطویی در این فلسفه‌ها، می‌باید آن‌ها را ذیل فلسفه غرب به‌شمار آورد. این تقسیم‌بندی صرفاً جغرافیایی نیست بلکه در تفاوت‌های کلیِ مفهومی و هرمنوتیک میان سنت‌های غربی و شرقی همچنین ادیان رایج در این سرزمین‌ها ریشه دارد.

خدای متعال و نیمه‌خدایان[ویرایش]

فلسفه‌های غربی از آنجا که ریشه در ادیان ابراهیمی دارند؛ پرسش‌هایی را دربارهٔ ماهیت خدا و رابطهٔ آن با کائنات در چارچوب تفکر توحیدی که از آن سرچشمه گرفته‌اند، مطرح کرده‌اند.[نیازمند منبع] به این‌ترتیب دربارهٔ ماهیت خدا و کائنات دوگانگی‌ای در برخی فلسفه‌های غربی، بین فلسفه‌های سکولار و فلسفه‌های مذهبی به وجود آمده و این دوگانگی در متن اصول اعتقادی یک دین توحیدی واحد، به ویژه برخی اعتقادات مسیحیت پروتستان، گسترش یافته‌است.[نیازمند منبع]

از آنجا که در مذاهب شرقی تا این حد در باب ماهیت خدای واحد به عنوان آفریدگار و حکمران یگانهٔ جهان، بحث نمی‌شود؛ در فلسفه‌های شرقی تفاوت میان گرایش‌های مذهبی و سکولار به اندازهٔ فلسفه‌های غربی حاد نیست و یک مکتب فلسفی ممکن است عناصر مذهبی و سکولار را توأم داشته‌باشد.[نیازمند منبع] از این رو، برخی به اصول متافیزیکی بودیسم باور دارند اما به معبد نمی‌روند و عبادت نمی‌کنند.[نیازمند منبع] برخی خدایان تائویی را می‌پرستند اما به زیربنای دینی آن توجهی ندارند، در حالی‌که برخی دیگر مذهب تائوئیسم را پذیرفته‌اند اما به جنبه‌های اساطیری آن بی‌اعتنایند.[نیازمند منبع]

به این ترتیب با برخی فلسفه‌های اخیر در غرب در تضاد آشکار است. فلسفه‌هایی که به شکل مرسوم یا یک دستگاه اعتقادی مذهبی یا فلسفی یک‌پارچه را به تمامی به کار می‌بندند (به عنوان مثال مکاتب فلسفی گوناگونی که با مسیحیت، یهودیت و اسلام پیوند دارند) یا با شدت و قاطعیت برخی انواع دین را با فلسفهٔ خود انکار می‌کنند[نیازمند منبع] (برای مثال نیچه، مارکس، ولتر و …)

فلسفه آسیای شرقی[ویرایش]

کنفوسیانیسم[ویرایش]

کنفوسیانیسم (به چینی: 儒學) آیینی است که بر پایهٔ تعالیم کنفوسیوس و متون قدیمی چین شکل گرفته‌است.

نئو کنفوسیانیسم[ویرایش]

نئوکنفوسیانیسم، نسخهٔ متأخرتر و تغییریافتهٔ آیین کنفوسیانیسم است و البته از مبدأ خود (کنفوسیانیسم) بسیار فراتر رفته‌است. این آیین از زمان سلسلهٔ سانگ شروع به گسترش کرد و در اواخر سلسلهٔ مینگ تقریباً کامل شد. ریشه‌های آن را می‌توان در اوایل سلسلهٔ تانگ، به ویژه در تعالیم تنگ زی تیان مشاهده کرد. این آیین تأثیر عمده‌ای بر کشورهای شرق آسیا، از جمله چین، ژاپن، کره و ویتنام گذاشته‌است. زو زای را بزرگ‌ترین استاد نئو کنفوسیانیسم در سلسلهٔ سانگ و وانگ یانگ‌ مینگ را بزرگ‌ترین استاد در سلسلهٔ مینگ می‌دانند، اما ضدیت‌ها و ناسازگاری‌هایی میان مکتب زای و وانگ وجود دارد.

تائوئیسم[ویرایش]

لائوتزو، معلم تائوئیست

تائوئیسم (یا دائوئیسم) به‌طور سنتی نقطهٔ مقابل آیین کنفوسیانیسم در چین است. کتاب‌ اصلی تائوئیسم، دائو دِجینگ (تائو ته جینگ) است که به لائوتسه (لائو زه) نسبت داده می‌شود. دیگر متفکر بزرگ این مکتب جوانگ زه نام دارد که کتابی به همین نام مشتمل بر سی و سه فصل از او بر جای مانده است. حکیمان دائویی بر فردگرایی تأکید داشته و عبور از اصول انسان نهاده همچون اخلاق، آگاهی متعارف و حقایق مبتنی بر زبان را راه رهایی می‌دانستند.

شینتو[ویرایش]

شینتو (به ژاپنی: 神道) مذهب بومی ژاپن است. شینتو شکل پیچیدهٔ آنیمیسم (روح‌باوری) است که بر اساس آن ارواحی به نام کامی در همه‌جا سکونت دارند. عبادت در معابد عمومی یا معابد کوچکی که در خانه‌ها برپا می‌کنند، انجام می‌شود. در آیین شینتو، ارتباط داشتن با کامی‌ای که ساکن این دنیاست، مهم‌ترین وظیفهٔ انسان محسوب می‌شود. باید به کامی‌ها احترام گذاشته شود تا آن‌ها هم متقابلاً به ما احترام بگذارند. آیین شینتو در عین حال بر این باور است که جهان خاکی و دنیای ارواح در حقیقت یکی هستند. از میان اصول و معتقدات این آیین، بیش از هر چیز بر خلوص تأکید شده‌است. اعمال خالص اعمالی هستند که با هارمونی جهان هماهنگ‌اند و آن را ترویج می‌دهند، اعمال ناخالص اعمالی هستند که به هارمونی جهان زیان می‌رسانند. شینتو، به عنوان یک کیش اعتقادی، بسیار تحت تأثیر مذاهب چینی، به ویژه تائوئیسم و بودیسم قرار دارد.

لیگالیسم[ویرایش]

لیگالیسم (قانون پرستی) حامی تبعیت بی‌ چون و چرا از قانون در همهٔ زمینه‌هاست. نه نیازی به قضاوت هست و نه اخلاقیات اهمیتی دارند؛ چیزی که مهم است اطاعت از نص قانون است.

مائوئیسم[ویرایش]

مائوئیسم فلسفه‌ای کمونیستی است که بر مبنای تعالیم رهبر انقلابی حزب کمونیست چین در قرن بیستم، مائو تسه تونگ استوار است. بخش‌هایی از آن بر اساس نظریه‌های قبلی که مارکس و لنین مطرح کرده‌بوند، پایه‌گذاری شده اما پرولتاریای شهری و تأکید لنیسنیست‌ها بر نقش صنایع سنگین را رد می‌کند و بر انقلاب‌های دهقانی و اقتصاد غیر متمرکز بر کشاورزی که مبنای آن کار گروهی در مزارع است، تأکید دارد.

فلسفه هندی[ویرایش]

فلسفه هندو[ویرایش]

هندوئیسم یکی از قدیمی‌ترین مذاهب بزرگ جهان است. مشخصهٔ آن، گوناگونی نظام اعتقادی مذهبی، عبادات و کتاب‌های مقدس است. هندوئیسم دست‌کم ریشه در فرهنگ ودیک باستان در ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد دارد و با ۱٫۰۵ میلیارد پیرو در سراسر جهان (که ۹۶٪ آن‌ها در شبه‌قارهٔ هند زندگی می‌کنند)، سومین مذهب بزرگ دنیا محسوب می‌شود.

معبد آکشاردام در دهلی، بزرگ‌ترین معبد هندو در جهان

هندوئیسم بر بستر معنوی وداها، به ویژه ودا دَرمَه، اوپانیشادها، و همین‌طور تعالیم بسیاری گورو‌های بزرگ هندو طی سالیان، قرار گرفته‌است. بسیاری از جریان‌های فکری، از شش مکتب ودیک یا هندو، فرقهٔ باکتی و مکاتب تانترا سرچشمه می‌گیرند و در هندوئیسم به هم می‌آمیزند که در میان مذاهب درمه اولین است. کتاب مقدس بهگود گیتا یکی از مقدس‌ترین متون در میان هندوهاست.

مفاهیم مشترک در میان طیف عظیم هندوهای خداباور، ایمان به درمه، تناسخ، کارما، و موشکا(آزادی) برای هر انسان از طریق مجموعهٔ متنوعی از یوگاهای اخلاقی، عملی و مراقبه‌ای است. سایر اصول بنیادین دیگر عبارتند از: آهیمسا (عدم خشونت)، تقدم گورو، واژهٔ الهی آئوم و قدرت مانتراها، عشق به حقیقت در بسیاری جاها در قالب خدایان و الهگان، و درک این که جرقهٔ ناگزیر الهی در هر انسان و هر موجود زنده‌ای وجود دارد و از این روست که انواع سیر و سلوک‌های معنوی، به یک حقیقت مذهبی توحیدی می‌انجامد (که هندوها به آن برهمن می‌گویند). پذیرش وجود راه‌های متعدد برای رسیدن به حقیقت واحد اساس فلسفهٔ هندو است. با این حال، از آنجا که عبارت هندو بیش‌تر به عنوان چتری به کار می‌رود که تمام رسوم درمه‌ای را که از شبه‌قارهٔ هند برخاسته‌اند، دربرمی‌گیرد، ممکن است افرادی وجود داشته باشند که به هیچ‌ یک از موارد بالا معتقد نباشند اما خود را هندو بدانند.

فلسفه بودایی[ویرایش]

بودای ایستاده، موزهٔ ملی ژاپن

بودیسم نظامی از باورهای مذهبی‌ست که بر پایهٔ تعلیمات سیدارتا گوتاما بنا شده‌است. بودیسم یک مذهب غیر توحیدی‌ست و اصول و پایه‌های تفکر آن چندان متوجه وجود یا عدم وجود خدای واحد یا خدایان متعدد نیست. خودِ بودا، به صراحت هر نوع وضعیت الهی یا وحی و الهام را در مورد خود رد می‌کند و می‌گوید هر کس، هر جا، می‌تواند به تمام بینشی که او داشت، دست یابد. پرسش دربارهٔ خدا در بودیسم کاملاً نامربوط است، با این حال در برخی فرقه‌های بودایی (به عنوان مثال بودیسم تبتی) خدایانی را ستایش می‌کنند که از نظام‌های اعتقادی بومی آن منطقه گرفته‌شده‌اند. البته پرستش خدایان بومی در بودیسم تبتی معناهایی متفاوت یافته‌است و به فریضه‌ای مهارتی در میان اعمال بودیست‌های تبتی بدل شده‌است.

مبانی فلسفهٔ بودایی عبارتند از:

 • آناتا که تبیین می‌کند هویت متافیزیکی ذاتیِ هیچ چیز نیست.
 • پراتیتیا-ساموت‌پادا، که مفهوم علیت در فلسفهٔ بودا را ترسیم می‌کند.
 • تجزیه و تحلیل پدیدارشناسانهٔ درمه‌ها یا ترکیبات پدیدارشناسانه.

بیشتر فرقه‌های بودایی به کارما اعتقاد دارند و رابطهٔ علت و معلولی میان آنچه تاکنون انجام شده و آنچه انجام خواهد شد، متصورند. رویدادهایی که به وقوع می‌پیوندند، نتیجهٔ مستقیم رویدادهای گذشته‌اند. یکی از تأثیرات کارما باززایی است. در زمان مرگ، کارمای انسان است که ماهیت وجودی زندگی بعدی را معلوم می‌کند. هدف نهایی هرکس که به فلسفهٔ بودیسم عمل می‌کند، از بین بردن کارما (هم خوب و هم بد) و پایان دادن به چرخهٔ تولد دوباره و رنج بردن و رسیدن به نیروانا ست که اغلب به آگاهی یا روشنگری ترجمه می‌شود.

فلسفه سیک[ویرایش]

سیمران و سیوا- بنیاد فلسفهٔ سیک هستند. هر سیک وظیفه دارد نام سیمران (تمرکز بر نام خدا) را روزانه به جا بیاورد و هر گاه که ممکن است در سِوا شرکت کند، یعنی در گوردوارا (عبادتگاه سیک‌ها)، مراکز اجتماعی، خانهٔ سالمندان، مراکز نگهداری (سالمندان یا بیماران) خدمت کند یا در زمان بلایایی که در جهان اتفاق می‌افتد، به نیازمندان یاری برساند. اِک آونگ کار ساتنام و واهه‌گورو برخی شعارهای سیک‌هاست که به این منظور استفاده می‌شود. اِک آونگ کار ساتنام را می‌توان به تقریب این‌طور ترجمه کرد: «تنها یک خدا هست، و از طبیعت جدا نیست، و حقیقت نام اوست.» واهه‌گورو در تمرین‌های مراقبه‌ای بر نام خداوند، مورد استفاده قرار می‌گرد.

یک مرد سیک در معبد طلایی

سه ستون سیکیسم (گورو نانک این سه را به‌طور رسمی به عنوان ارکان آیین سیک به کار برد) عبارتند از:

 • نام جاپنا- هر سیک باید تمرین روزانهٔ تمرکز را انجام دهد و نیت‌نِم (یک نیایش هر روزه) را به جا بیاورد، یعنی نام خدا را آهنگین و موزون بخواند.
 • کیرات کارنی-شریف زندگی کند و از تلاش جسمی و ذهنی خود روزی‌اش را به دست بیاورد، البته برکت‌ها و نعمت‌های خدا را نیز می‌پذیرد. هر سیک باید وظایف و مسئولیت‌های خود را تمام و کمال انجام دهد.
 • واندا چاکنا-سیک‌ها باید دارایی خود را در اجتماع خود و بیرون از آن، با دیگران قسمت کنند.

کشتن پنج سارق- گوروهای سیک به ما می‌گویند ذهن و روح ما دائماً در معرض حملهٔ پنج شیطان قرار دارد: کام (شهوت)، کرود (خشم)، لُب (طمع)، موه (وابستگی) و آهن‌کار (نفس). سیک باید همواره با این پنج هم‌پیمان بجنگد و بر آن‌ها پیروز شود. همیشه باید هوشیار باشد و آمادهٔ مقابله با این پنج سارق.
کیفیات مثبت انسان-گوروهای سیک به سیک‌ها می‌آموزند کیفیات مثبت انسانی را در خود بپرورانند تا جانشان به خدا نزدیک‌تر و از شیطان دورتر شود. این کیفیات عبارتند از: سَت (حقیقت)، دایا (مهربانی)، سَن‌تُک (قناعت)، نیم‌راتا (تواضع)، پیاره (عشق).

جینیسم[ویرایش]

مجسمهٔ دو بنیانگذار جینیسم. سمت چپ: ریشابها، اولین از ۲۴ تایرتانکارا و سمت راست: ماهاویر، آخرین نفر از ۲۴ تایرتانکارا

فلسفهٔ جین با مسائلی مانند متافیزیک، واقعیت، کیهان‌شناسی، هستی‌شناسی، معرفت‌شناسی و الهیات سروکار بسیار دارد. جینیسم، در واقع مذهبی‌ست که نه می‌توان آن را خداباور دانست و نه خداناباور. این مذهب ریشه در هند باستان دارد و دنبالهٔ آیین کهن سراماناست که از زمان باستان در کنار آیین ودیک وجود داشته‌است. اعتقاد به جدایی روح از ماده، انکار خدایی که قادر مطلق و آفریننده است، قدرت کارما، باور به جهان نامتناهی و خلق نشده، تأکید فراوان بر پرهیز از خشونت، تکیه بر نسبی بودن و اشکال متعدد حقیقت، اخلاق و اصول اخلاقی بر مبنای آزادی روح انسان از ویژگی‌های متمایز فلسفهٔ جین است. فلسفهٔ جین می‌کوشد منطق وجود و هستی، ماهیت کائنات و هرچه در آن است، ماهیت اسارت و ابزارهای رسیدن به آزادی را توضیح دهد. اغلب آن را جنبشی تارک دنیایی قلمداد می‌کنند چون تأکید فراوانی بر مهار خود، ریاضت و چشم‌پوشی از علایق دارد. همچنین آن را مدلی از لیبرالیسم فلسفی می‌دانند چون به نسبی بودن و چند وجهی بودن حقیقت باور دارد و می‌خواهد با تمام دیدگاه‌های فلسفه‌های رقیب، تا حد امکان، همساز شود. جینیسم به شدت به طبیعت فردی روح باور دارد و معتقد است هر کس شخصاً مسئول اعمال خود است و تنها تلاش‌های فردی و اتکای به خود می‌تواند آزادی را برای فرد به ارمغان بیاورد.

فلسفهٔ جین در طول تاریخ متحد و واحد باقی ماند، گرچه جینیسم به عنوان مذهب به سنت‌ها و فرقه‌های گوناگونی تقسیم شد. نقش فلسفهٔ جین در پرورش فلسفهٔ هند قابل توجه بوده‌است. مفاهیم فلسفهٔ جین مانند آهیسما، کارما، موکسا، سامسارا و … به شکل‌های گوناگون در فلسفهٔ دیگر مذاهب هندی از جمله هندوئیسم و بودیسم جذب شد.

جینیسم فلسفهٔ خود را از آموزه‌های ماهاویرا و سایر تایرتانکاراها گرفته‌است، با این حال بسیاری فیلسوفان جین، از کونداکوندا و اوماس‌واتی در دوران باستان گرفته تا یاسووی‌جایا گانی در دوران اخیر، نقش بسزایی در پرورش و پالایش جین و مفاهیم فلسفهٔ هندی داشته‌اند.

کارواکا[ویرایش]

کارواکا که اغلب آن را چارواکا ترجمه می‌کنند و با نام لوکایاتا نیز شناخته شده‌است، یک مکتب فکری ماتریالیست و خداناباور است که ریشه در هند باستان دارد. کارواکا نظامی از اخلاقیات را عرضه می‌کند که برپایهٔ تفکر منطقی بنا شده‌است. این مکتب فکری، بیش از هزار سال است که از بین رفته‌است.

فلسفه آسیای غربی[ویرایش]

فلسفه بابل[ویرایش]

منشأ فلسفهٔ بابلی، را می‌توان در حکمت تمدن‌های اولیهٔ بین‌النهرین جستجو کرد. این حکمت در قالب دیالکتیک، دیالوگ، شعر حماسی، فولکلور، سرودها، ترانه‌ها، نثر و ضرب‌المثل وجود دارد و فلسفهٔ مشخصی از زندگی و به ویژه اخلاق را تجسم می‌بخشد. اما شیوهٔ استدلال و عقلانیت بابلی‌ها از مشاهدات تجربی فراتر رفته و گسترده‌تر شده‌است.

احتمال دارد فلسفهٔ بابل بر فلسفهٔ یونان و پس از آن بر فلسفهٔ هلنیستی تأثیر گذاشته باشد، البته مدارک مکتوب کافی برای اثبات این مدعا وجود ندارد. متن بی‌تاریخ به جا مانده از تمدن بابل، گفتگوی بدبینی، با افکار ندانم‌گرایانهٔ سوفیست‌ها، مکتب اضداد هرکلیتوسی‌ها و گفتگوهای افلاطون شباهت‌هایی دارد و روش سقراطی در مباحثه را پیش از سقراط و افلاطون به کار برده‌است. تصور می‌شود تالس فیلسوف مکتب ملطی در بین‌النهرین فلسفه خوانده است.

فلسفه ایرانی[ویرایش]

فلسفهٔ ایرانی را می‌توان تا زمان ایران باستان و سنت‌های فلسفی آن زمان که ریشه در فرهنگ کهن هندواروپایی داشت و تا حد زیادی تحت تأثیر تعالیم زرتشت بود، پی گرفت.

در تاریخ ایران، با توجه به تغییرات قابل توجه سیاسی و اجتماعی نظیر حملهٔ اعراب و حمله مغول، طیف گسترده‌ای از مکاتب فکری، دیدگاه‌های متنوعی نسبت به پرسش‌های فلسفی اظهار داشته‌اند که گسترهٔ آن از سنت‌های ایران کهن و مرتبط با آیین زرتشتی، تا مکاتبی که در اواخر دوران پیشااسلام به وجود آمدند نظیر فلسفهٔ مانی و فلسفهٔ مزدک و همچنین مکاتب گوناگون دوران پسااسلام را دربرمی‌گیرد. فلسفهٔ ایرانی پس از حملهٔ اعراب به ایران، با اثرگذاری و تأثیرپذیری متقابل آن با فلسفهٔ ایران کهن، فلسفهٔ یونانی و شکل توسعه‌یافتهٔ فلسفهٔ اسلامی شناخته می‌شود. حکمت اشراق و حکمت متعالی را دو تا از مهم‌ترین سنت‌های فلسفی ایران در این دوران می‌دانند.

فلسفه زرتشتی[ویرایش]

آتشکده‌ای در یزد

مزدیسنا یا زرتشتی نام دینی یکتاپرست است که از ایران سرچشمه گرفته‌است. زرتشتی طبیعتی دوگانه دارد (اهورامزدا و انگره‌مینیو) و شش موجود فرشته مانند که نقش مهمی در دین زرتشتی دارند و امشاسپند خوانده می‌شوند. در نگرش‌های مدرن به دین زرتشتی امشاسپندان را به مثابه جنبه‌ها یا تجلی اهورامزدا (سرور دانا) تعبیر می‌کنند. این هفت تن نیک و سازنده‌اند. در برابر آنها، گروه هفت نفرهٔ دیگری وجود دارد که شر و ویران‌گر است. نبرد دائم میان نیکی و بدی وجه تمایز میان مزدیسنا و سایر ادیان توحیدی‌ست که تنها به یک قدرت برتر باور دارند. از آنجا که پیروان دین زرتشتی به وجود نیروهای برابر و متخاصم ایمان و اعتقاد دارند، می‌توان دوگانگی را مشخصهٔ دین زرتشتی دانست.

فلسفه اسلامی[ویرایش]

ظهور اسلام و تأثیر مکتب فکری یونان (به ویژه ارسطو) بر آن، سبب پیدایش مکاتب فلسفی گوناگونی شد که از آن‌ها می‌توان به تصوف که فلسفه‌ای درونی و رمزآلود بود، معتزله که تا اندازه‌ای تحت تأثیر فلسفهٔ هلنیستی قرار داشت و عقل‌گرایی را پایه گذاشت و اشعری که تفسیری عقلانی و منطقی از مفاهیمی نظیر خدا، عدالت، تقدیر و کائنات وضع کرد، اشاره کرد.

فلسفهٔ اسلامی اولیه تحت تأثیر فلسفه‌های یهودی، مسیحی، یونانی، هلنیستی، ایرانی و هندی قرار داشت و در مقابل تأثیر بسزایی نیز بر فلسفهٔ یهودی، مسیحی، غربی، ایرانی و هندی گذاشته‌است. از همین رو بسیاری فلسفهٔ اسلامی را فلسفه‌ای شرقی-غربی می‌دانند.

معتزله یک مکتب مشهور الهیات در فلسفه است که در اوایل دورهٔ اسلام به وجود آمد. پیروان این مکتب فکری خود را اهل‌العدل و التوحید می‌نامیدند. در قرن هشتم و نهم میلادی نظر به حمایت روشنفکران و نخبگان، این مکتب پیروان فراوانی یافت. در قرن سیزدهم میلادی و با پیدایش مکتب اشعری، معتزله پشتیبانی رسمی خود را از دست داد. بسیاری از آثار ارزشمند معتزله در جنگ‌های صلیبی و حمله مغول از بین رفتند.

یکی از مشهورترین فیلسوفان مسلمان در غرب ابن رشد است که مکتب اوروئسیسم (ابن‌رشدگرایی) را پایه‌گذاری کرد.

دیگر فیلسوفان تأثیرگذار مسلمان عبارتند از: جاحظ که از پیشگامان اندیشهٔ تکامل و انتخاب طبیعی؛ ابن هیثم از پیشگامان پدیدارشناسی و فلسفه علم و منتقد فلسفهٔ طبیعی ارسطو و مفهوم مکان در فلسفهٔ ارسطو؛ ابوریحان بیرونی منتقد فلسفهٔ طبیعی ارسطو؛ ابن سینا منتقد منطق ارسطویی؛ فخرالدین رازی منتقد منطق ارسطویی و از پیشگامان منطق استنتاجی و همچنین ابن خلدون مشهور به پدر فلسفهٔ تاریخ، جامعه‌شناسی و از پیشگامان فلسفهٔ اجتماعی، بودند.

صوفیان در سماع

صوفی‌گری[ویرایش]

صوفی‌گری یا تصوف یک مکتب فلسفی و باطنی در اسلام است و مبنای آن رسیدن به حقیقت معنوی به عنوان هدف غایی انسان است. برای دست‌یابی به این حقیقت برتر، تصوف از شش مقام نام می‌برد که عبارتند از: نفس، قلب، سر، روح، خفی و اخفا. در کنار عبادت‌های معمول مذهبی، صوفیان اعمال دیگری نظیر مراقبه، ذکر، چله‌کشی و سماع (رقص و موسیقی باطنی) انجام می‌دهند.

منابع[ویرایش]

Eastern philosophy or Asian philosophy includes the various philosophies that originated in East and South Asia including Chinese philosophy, Japanese philosophy, and Korean philosophy which are dominant in East Asia and Vietnam,[1] and Indian philosophy (including Buddhist philosophy) which are dominant in South Asia, Southeast Asia, Tibet and Mongolia.[2][3]

Indian philosophy

An ancient image of Valluvar

Indian philosophy refers to ancient philosophical traditions (Sanskrit: dárśana; 'world views', 'teachings')[4] of the Indian subcontinent. Jainism may have roots dating back to the times of the Indus Valley Civilization.[5][6][7] The major orthodox schools arose sometime between the start of the Common Era and the Gupta Empire.[8] These Hindu schools developed what has been called the "Hindu synthesis" merging orthodox Brahmanical and unorthodox elements from Buddhism and Jainism.[9] Hindu thought also spread east to the Indonesian Srivijaya empire and the Cambodian Khmer Empire. These religio-philosophical traditions were later grouped under the label Hinduism. Hinduism is the dominant religion, or way of life,[note 1] in South Asia. It includes Shaivism, Vaishnavism and Shaktism[12] among numerous other traditions, and a wide spectrum of laws and prescriptions of "daily morality" based on karma, dharma, and societal norms. Hinduism is a categorization of distinct intellectual or philosophical points of view, rather than a rigid, common set of beliefs.[13] Hinduism, with about one billion followers[14] is the world's third largest religion, after Christianity and Islam. Hinduism has been called the "oldest religion" in the world and is traditionally called Sanātana Dharma, "the eternal law" or the "eternal way";[15][16][17] beyond human origins.[17] Western scholars regard Hinduism as a fusion[note 2] or synthesis[18][note 3][18] of various Indian cultures and traditions,[19][20][21] with diverse roots[22][note 4] and no single founder.[27]

Some of the earliest surviving philosophical texts are the Upanishads of the later Vedic period (1000–500 BCE). Important Indian philosophical concepts include dharma, karma, samsara, moksha and ahimsa. Indian philosophers developed a system of epistemological reasoning (pramana) and logic and investigated topics such as Ontology (metaphysics, Brahman-Atman, Sunyata-Anatta), reliable means of knowledge (epistemology, Pramanas), value system (axiology) and other topics.[28][29][30] Indian philosophy also covered topics such as political philosophy as seen in the Arthashastra c. 4th century BCE and the philosophy of love as seen in the Kama Sutra. The Kural literature of c. 1st century BCE, written by the Tamil poet-philosopher Valluvar, is believed by many scholars to be based on Jain philosophies.[31][32]

Later developments include the development of Tantra and Iranian-Islamic influences. Buddhism mostly disappeared from India after the Muslim conquest in the Indian subcontinent, surviving in the Himalayan regions and south India.[33] The early modern period saw the flourishing of Navya-Nyāya (the 'new reason') under philosophers such as Raghunatha Siromani (c. 1460–1540) who founded the tradition, Jayarama Pancanana, Mahadeva Punatamakara and Yashovijaya (who formulated a Jain response).[34]

Orthodox schools

The principal Indian philosophical schools are classified as either orthodox or heterodox – āstika or nāstika – depending on one of three alternate criteria: whether it believes the Vedas are a valid source of knowledge; whether the school believes in the premises of Brahman and Atman; and whether the school believes in afterlife and Devas.[35][36]

There are six major schools of orthodox Indian Hindu philosophyNyaya, Vaisheshika, Samkhya, Yoga, Mīmāṃsā and Vedanta, and five major heterodox schools—Jain, Buddhist, Ajivika, Ajñana, and Cārvāka. However, there are other methods of classification; Vidyaranya for instance identifies sixteen schools of Hindu Indian philosophy by including those that belong to the Śaiva and Raseśvara traditions.[37][38]

Each school of Hindu philosophy has extensive epistemological literature called Pramana-sastras.[39][40]

In Hindu history, the distinction of the six orthodox schools was current in the Gupta period "golden age" of Hinduism. With the disappearance of Vaisheshika and Mīmāṃsā, it became obsolete by the later Middle Ages, when the various sub-schools of Vedanta (Dvaita "dualism", Advaita Vedanta "non-dualism" and others) began to rise to prominence as the main divisions of religious philosophy. Nyaya survived into the 17th century as Navya Nyaya "Neo-Nyaya", while Samkhya gradually lost its status as an independent school, its tenets absorbed into Yoga and Vedanta.

Sāmkhya and Yoga

King Amsuman and the yogic sage Kapila. The Samkhya school traditionally traces itself back to sage Kapila.

Sāmkhya is a dualist philosophical tradition based on the Samkhyakarika (c. 320–540 CE),[41] while the Yoga school was a closely related tradition emphasizing meditation and liberation whose major text is the Yoga sutras (c. 400 CE).[42] Elements of proto-Samkhya ideas can however be traced back all the way to the period of the early Upanishads.[43] One of the main differences between the two closely related schools was that Yoga allowed for the existence of a God, while most Sāmkhya thinkers criticized this idea.[44]

Sāmkhya epistemology accepts three of six pramanas (proofs) as the only reliable means of gaining knowledge; pratyakṣa (perception), anumāṇa (inference) and śabda (word/testimony of reliable sources).[45] The school developed a complex theoretical exposition of the evolution of consciousness and matter. Sāmkhya sources argue that the universe consists of two realities, puruṣa (consciousness) and prakṛti (matter).

As shown by the Sāṁkhyapravacana Sūtra (c. 14th century CE), Sāmkhya continued to develop throughout the medieval period.

Nyāya

The Nyāya school of epistemology, explores sources of knowledge (Pramāṇa) and is based on the Nyāya Sūtras (circa 6th-century BCE and 2nd-century CE).[46] Nyāya holds that human suffering arises out of ignorance and liberation arises through correct knowledge. Therefore, they sought to investigate the sources of correct knowledge or epistemology.

Nyāya traditionally accepts four Pramanas as reliable means of gaining knowledge – Pratyakṣa (perception), Anumāṇa (inference), Upamāṇa (comparison and analogy) and Śabda (word, testimony of past or present reliable experts).[45] Nyāya also traditionally defended a form of philosophical realism.[47]

The Nyāya Sūtras was a very influential text in Indian philosophy, laying the foundations for classical Indian epistemological debates between the different philosophical schools. It includes, for example, the classic Hindu rejoinders against Buddhist not-self (anatta) arguments.[48] The work also famously argues against a creator God (Ishvara),[49] a debate which became central to Hinduism in the medieval period.

Vaiśeṣika

Vaiśeṣika is a naturalist school of atomism, which accepts only two sources of knowledge, perception and inference.[50] This philosophy held that the universe was reducible to paramāṇu (atoms), which are indestructible (anitya), indivisible, and have a special kind of dimension, called “small” (aṇu). Whatever we experience is a composite of these atoms.[51]

Vaiśeṣika organized all objects of experience into what they called padārthas (literally: 'the meaning of a word') which included six categories; dravya (substance), guṇa (quality), karma (activity), sāmānya (generality), viśeṣa (particularity) and samavāya (inherence). Later Vaiśeṣikas (Śrīdhara and Udayana and Śivāditya) added one more category abhava (non-existence). The first three categories are defined as artha (which can perceived) and they have real objective existence. The last three categories are defined as budhyapekṣam (product of intellectual discrimination) and they are logical categories.[52]

Mīmāṃsā

Mīmāṃsā is a school of ritual orthopraxy and is known for its hermeneutical study and interpretation of the Vedas.[53] For this tradition, the study of dharma as rituals and social duties was paramount. They also held that the Vedas were "eternal, authorless, [and] infallible" and that Vedic injunctions and mantras in rituals are prescriptive actions of primary importance.[53] Because of their focus on textual study and interpretation, Mīmāṃsā also developed theories of philology and the philosophy of language which influenced other Indian schools.[54] They primarily held that the purpose of language was to clearly prescribe proper actions, rituals and correct dharma (duty or virtue).[55] Mīmāṃsā is also mainly atheistic, holding that the evidence for the existence of God is insufficient and that the Gods named in the Vedas have no existence apart from the names, mantras and their power.[56]

A key text of the Mīmāṃsā school is the Mīmāṃsā Sūtra of Jaimini and major Mīmāṃsā scholars include Prabhākara (c. 7th century) and Kumārila Bhaṭṭa (fl. roughly 700). The Mīmāṃsā school strongly influenced Vedānta which was also known as Uttara-Mīmāṃsā, however while Mīmāṃsā emphasized karmakāṇḍa, or the study of ritual actions, using the four early Vedas, the Vedānta schools emphasized jñanakāṇḍa, the study of knowledge, using the later parts of Vedas like the Upaniṣads.[53]

Vedānta

Adi Shankara (8th century CE) the main exponent of Advaita Vedānta

Vedānta (meaning "end of the Vedas") or Uttara-Mīmāṃsā, are a group of traditions which focus on the philosophical issues found in the Prasthanatrayi (the three sources), which are the Principal Upanishads, the Brahma Sutras and the Bhagavad Gita.[57] Vedānta sees the Vedas, particularly the Upanishads, as a reliable source of knowledge.

The central concern for these schools is the nature of and relationship between Brahman (ultimate reality, universal consciousness), Ātman (individual soul) and Prakriti (empirical world).

The sub-traditions of Vedānta include Advaita (non-dualism), Vishishtadvaita (qualified non-dualism), Dvaita (dualism) and Bhedabheda (difference and non-difference).[58] Due the popularity of the bhakti movement, Vedānta came to be the dominant current of Hinduism in the post-medieval period.

Other

While the classical enumeration of Indian philosophies lists six orthodox schools, there are other schools which are sometimes seen as orthodox. These include:[37]

Heterodox or Śramaṇic schools

The nāstika or heterodox schools are associated with the non-vedic Śramaṇic traditions that existed in India since before the 6th century BCE.[59] The Śramaṇa movement gave rise to diverse range of non-vedic ideas, ranging from accepting or denying the concepts of atman, atomism, materialism, atheism, agnosticism, fatalism to free will, extreme asceticism, strict ahimsa (non-violence) and vegetarianism.[60] Notable philosophies that arose from Śramaṇic movement were Jainism, early Buddhism, Cārvāka, Ajñana and Ājīvika.[61]

Jain philosophy

Jain philosophy deals extensively with the problems of metaphysics, reality, cosmology, ontology, epistemology and divinity. Jainism is essentially a transtheistic religion of ancient India.[62]:182 It continues the ancient Śramaṇa tradition, which co-existed with the Vedic tradition since ancient times.[63][64] The distinguishing features of Jain philosophy includes a mind-body dualism, denial of a creative and omnipotent God, karma, an eternal and uncreated universe, non-violence, the theory of the multiple facets of truth, and a morality based on liberation of the soul. Jain philosophy attempts to explain the rationale of being and existence, the nature of the Universe and its constituents, the nature of bondage and the means to achieve liberation.[65] It has often been described as an ascetic movement for its strong emphasis on self-control, austerities and renunciation.[66] It has also been called a model of philosophical liberalism for its insistence that truth is relative and multifaceted and for its willingness to accommodate all possible view-points of the rival philosophies.[67] Jainism strongly upholds the individualistic nature of soul and personal responsibility for one's decisions; and that self-reliance and individual efforts alone are responsible for one's liberation.[68]

The contribution of the Jains in the development of Indian philosophy has been significant. Jain philosophical concepts like Ahimsa, Karma, Moksa, Samsara and the like are common with other Indian religions like Hinduism and Buddhism in various forms.[69] While Jainism traces its philosophy from teachings of Mahavira and other Tirthankaras, various Jain philosophers from Kundakunda and Umasvati in ancient times to Yasovijaya and Shrimad Rajchandra in recent times have contributed to Indian philosophical discourse in uniquely Jain ways.

Cārvāka

Cārvāka or Lokāyata was an atheistic philosophy of scepticism and materialism, who rejected the Vedas and all associated supernatural doctrines.[70] Cārvāka philosophers like Brihaspati were extremely critical of other schools of philosophy of the time. Cārvāka deemed the Vedas to be tainted by the three faults of untruth, self-contradiction, and tautology.[71] They declared the Vedas to be incoherent rhapsodies invented by man whose only usefulness was to provide livelihood to priests.[72]

Likewise they faulted Buddhists and Jains, mocking the concept of liberation, reincarnation and accumulation of merit or demerit through karma.[73] They believed that, the viewpoint of relinquishing pleasure to avoid pain was the "reasoning of fools".[71] Cārvāka epistemology holds perception as the primary source of knowledge, while rejecting inference which can be invalid.[74] The primary texts of Cārvāka, like the Barhaspatya sutras (c. 600 BCE) have been lost.[75]

Ājīvika

Ājīvika was founded by Makkhali Gosala, it was a Śramaṇa movement and a major rival of early Buddhism and Jainism.[76]

Original scriptures of the Ājīvika school of philosophy may once have existed, but these are currently unavailable and probably lost. Their theories are extracted from mentions of Ajivikas in the secondary sources of ancient Hindu Indian literature, particularly those of Jainism and Buddhism which polemically criticized the Ajivikas.[77] The Ājīvika school is known for its Niyati doctrine of absolute determinism (fate), the premise that there is no free will, that everything that has happened, is happening and will happen is entirely preordained and a function of cosmic principles.[77][78] Ājīvika considered the karma doctrine as a fallacy.[79] Ājīvikas were atheists[80] and rejected the authority of the Vedas, but they believed that in every living being is an ātman – a central premise of Hinduism and Jainism.[81][82]

Ajñana

Ajñana was a Śramaṇa school of radical Indian skepticism and a rival of early Buddhism and Jainism. They held that it was impossible to obtain knowledge of metaphysical nature or ascertain the truth value of philosophical propositions;[83] and even if knowledge was possible, it was useless and disadvantageous for final salvation. They were seen as sophists who specialized in refutation without propagating any positive doctrine of their own. Jayarāśi Bhaṭṭa (fl. c. 800), author of the skeptical work entitled Tattvopaplavasiṃha ("The Lion that Devours All Categories"/"The Upsetting of All Principles"), has been seen as an important Ajñana philosopher.[84]

Buddhist philosophies

The Buddhist Nalanda university and monastery was a major center of learning in India from the 5th century CE to c. 1200.
Monks debating at Sera monastery, Tibet, 2013

Buddhist philosophy begins with the thought of Gautama Buddha (fl. between sixth and fourth centuries BCE) and is preserved in the early Buddhist texts. It generally refers to the philosophical investigations that developed among various Buddhist schools in India and later spread throughout Asia through the silk road. Buddhist thought is trans-regional and trans-cultural. It is the dominant philosophical tradition in Tibet and Southeast Asian countries like Sri Lanka and Burma.

Buddhism's main concern is soteriological, defined as freedom from dukkha (unease).[85] Because ignorance to the true nature of things is considered one of the roots of suffering, Buddhist thinkers concerned themselves with philosophical questions related to epistemology and the use of reason.[86] Key Buddhist concepts include the Four Noble Truths, Anatta (not-self) a critique of a fixed personal identity, the transience of all things (Anicca), and a certain skepticism about metaphysical questions. Buddhist thinkers in India and subsequently in East Asia have covered topics as varied as phenomenology, ethics, ontology, epistemology, logic and philosophy of time.

Later Buddhist philosophical traditions developed complex phenomenological psychologies termed 'Abhidharma'. Mahayana philosophers such as Nagarjuna and Vasubandhu developed the theories of Shunyata (emptiness of all phenomena) and Vijnapti-matra (appearance only), a form of phenomenology or transcendental idealism.[87] The Dignāga (c. 480–540) school of Pramāṇa promoted a complex form of epistemology and Buddhist logic. This tradition contributed to what has been called an "epistemological turn" in Indian philosophy.[88] Through the work of Dharmakirti, this tradition of Buddhist logic has become the major epistemological system used in Tibetan Buddhist philosophy and debate.[89]

After the disappearance of Buddhism from India, these philosophical traditions continued to develop in the Tibetan Buddhist, East Asian Buddhist and Theravada Buddhist traditions. In Tibet, the Indian tradition continued to be developed under the work of thinkers like Sakya Pandita, Tsongkhapa and Ju Mipham. In China, new developments were led by thinkers such as Xuangzang who authored new works on Yogacara, Zhiyi who founded the Tiantai school and developed a new theory of Madhyamaka and Guifeng Zongmi who wrote on Huayan and Zen.

Buddhist modernism

Hu Shih and DT Suzuki during his visit to China in 1934

The modern period saw the rise of Buddhist modernism and Humanistic Buddhism under Western influences and the development of a Western Buddhism with influences from modern psychology and Western philosophy. Important exponents of Buddhist modernism include Anagarika Dharmapala (1864–1933) and the American convert Henry Steel Olcott, the Chinese modernists Taixu (1890–1947) and Yin Shun (1906–2005), Zen scholar D.T. Suzuki, and the Tibetan Gendün Chöphel (1903–1951). Buddhist modernism refers to "forms of Buddhism that have emerged out of an engagement with the dominant cultural and intellectual forces of modernity."[90] Forces which influenced modernists like Dhammapala, and Yin Shun included Enlightenment values, and Western Science. A Neo-Buddhist movement was founded by the influential Indian Dalit leader B. R. Ambedkar in the 1950s who emphasized social and political reform.[91]

Buddhist modernism includes various movements like Humanistic Buddhism, Secular Buddhism, the Vipassana movement, and Engaged Buddhism. Chinese humanistic Buddhism or "Buddhism for Human Life" (Chinese: 人生佛教; pinyin: rénshēng fójiào) which was to be free of supernatural beliefs has also been an influential form of modern Buddhism in Asia.[92]

Sikh philosophy

Sikhism is an Indian religion developed by Guru Nanak (1469–1539) in the Punjab region during the Mughal Era. Their main sacred text is the Guru Granth Sahib. The fundamental beliefs include constant spiritual meditation of God's name, being guided by the Guru instead of yielding to capriciousness, living a householder's life instead of monasticism, truthful action to dharam (righteousness, moral duty), equality of all human beings, and believing in God's grace.[93][94] Key concepts include Simran, Sewa, the Three Pillars of Sikhism, and the Five Thieves.

Modern Indian philosophy

In response to colonialism and their contact with Western philosophy, 19th century Indians developed new ways of thinking now termed Neo-Vedanta and Hindu modernism. Their ideas focused on the universality of Indian philosophy (particularly Vedanta) and the unity of different religions. It was during this period that Hindu modernists presented a single idealized and united "Hinduism." exemplified by the philosophy of Advaita Vedanta.[95] They were also influenced by Western ideas.[96] The first of these movements was that of the Brahmo Samaj of Ram Mohan Roy (1772–1833).[97] Swami Vivekananda (1863–1902) was very influential in developing the Hindu reform movements and in bringing the worldview to the West.[98] Through the work of Indians like Vivekananda as well as westerners such as the proponents of the Theosophical society, modern Hindu thought also had an influence on western culture.[99]

The political thought of Hindu nationalism is also another important current in modern Indian thought. The work of Mahatma Gandhi, Deendayal Upadhyaya, Rabindranath Tagore, Aurobindo, Krishna Chandra Bhattacharya and Sarvepalli Radhakrishnan have had a large impact on modern Indian philosophy.[100]

Jainism also had its modern interpreters and defenders, such as Virchand Gandhi, Champat Rai Jain, and Shrimad Rajchandra (well known as a spiritual guide of Mahatma Gandhi).

East Asian philosophies

One of the main halls of the Guozijian (Imperial College) in downtown Beijing, the highest institution of higher learning in pre-modern China

Chinese

East Asian philosophical thought began in Ancient China, and Chinese philosophy begins during the Western Zhou Dynasty and the following periods after its fall when the "Hundred Schools of Thought" flourished (6th century to 221 BCE).[101][102] This period was characterized by significant intellectual and cultural developments and saw the rise of the major Chinese philosophical schools (Confucianism, Legalism, and Daoism) as well as numerous less influential schools (Mohism, School of Names, School of Yin Yang). These philosophical traditions developed metaphysical, political and ethical theories which, along with Chinese Buddhism, had a direct influence on the rest of the East Asian cultural sphere. Buddhism began arriving in China during the Han Dynasty (206 BCE–220 CE), through a gradual Silk road transmission and gradually developed distinct Chinese forms (such as Chan/Zen).

Confucianism

Confucianism (Kǒngjiào — "Confucius' doctrine"), also known as "Ruism" (Rújiào — "doctrine of the scholars"), is a Chinese philosophical system with ritual, moral, and religious applications.[103] The tradition developed around the teachings of Confucius (Kǒng Fūzǐ, 孔夫子, "Master Kong", 551–479 BCE) who saw himself as transmitting the values and theology of the ancestors before him.[104] Other influential classical Confucian philosophers include Mencius and Xun Kuang who famously disagreed on the innate moral nature of humans.

Confucianism focuses on humanistic values like familial and social harmony, filial piety (孝, xiào), Rén (仁, "benevolence" or "humaneness") and (禮/礼) which is a system of ritual norms that determines how a person should act to be in harmony with the law of Heaven. Confucianism traditionally holds that these values are based on the transcendent principle known as Heaven (Tiān 天), and also includes the belief in spirits or gods (shén).[105]

Confucianism was a major ideology of the imperial state during the Han dynasty (206 BCE–220 CE) and was revived as Neo-Confucianism during the Tang dynasty (618–907). During later Chinese dynasties like Song Dynasty (960–1297) and the Ming Dynasty (1368–1644) as well as in the Korean Joseon dynasty (1392–1897) a resurgent Neo-Confucianism led by thinkers such as Zhu Xi (1130–1200) and Wang Yangming (1472–1529) became the dominant school of thought, and was promoted by the imperial state. Beginning in the Song dynasty, confucian classics were the basis of the imperial exams and became the core philosophy of the scholar official class. Confucianism suffered setbacks during the 20th century, but is recently undergoing a revival, which is termed New Confucianism.[106]

Traditionally, East Asian cultures and countries in the cultural sphere are strongly influenced by Confucianism, including Mainland China, Hong Kong, Macau, Japan, Korea, Taiwan and Vietnam as well as various overseas territories settled predominantly by Overseas Chinese, such as Singapore.

Legalism

Legalism (pinyin: Fǎjiā; school of "methods" or "standards")[107] was a philosophical tradition which focused on laws, realpolitik and bureaucratic management.[108] Largely ignoring morality or idealized views of how society should be, they focused on pragmatic government through the power of the autocrat and state. Their goal was achieving increased order, security and stability.[109] They were initially influenced by Mohist ideas.[110] A key figure of this school was administrator and political philosopher Shen Buhai (c. 400–337 BCE).[111] Another central figure, Shang Yang (390–338 BCE), was a leading statesman and reformer who transformed the Qin state into the dominant power that conquered the rest of China in 221 BCE.[112] Shen's successor Han Fei (c. 280–233 BCE) synthesized the thought of the other Legalists in his eponymous text, the Han Feizi, one of the most influential Legalist texts which was used by successive Chinese statesmen and rulers as a guide for statesmanship and bureaucratic organization of the imperial state.[113][114]

Mohism

Mohism (Mòjiā; "School of Mo"), was founded by Mozi (c. 470–391 BCE) and his students. It was a major school of thought and rival of Confucianism and Taoism during the Spring and Autumn and Warring States periods (c. 770–221 BCE). The main text of the school is the Mozi (book). The administrative thought of Mohism was later absorbed by Legalism, their ethics absorbed into Confucianism and its books were also merged into the Taoist canon, as Mohism all but disappeared as independent school after the Qin dynasty era.

Mohism is best known for the idea of "impartial care" (Chinese: 兼愛; pinyin: jiān ài; literally: "inclusive love/care").[115] According to Master Mo, persons should care equally for all other individuals, regardless of their actual relationship to them. Mo also advocated impartial meritocracy in government which should be based on talent, not blood relations. Mozi was against Confucian ritualism, instead emphasizing pragmatic survival through farming, fortification, and statecraft. Tradition is inconsistent, and human beings need an extra-traditional guide to identify which traditions are acceptable. The moral guide must then promote and encourage social behaviors that maximize general benefit. As motivation for his theory, Mozi brought in the Will of Heaven, but rather than being religious his philosophy parallels utilitarianism.

Mohism was also associated with and influenced by a separate philosophical school known as the School of Names (Míngjiā; also known as 'Logicians'), which focused on philosophy of language, definition and logic.

Taoism

The Seven Sages of the Bamboo Grove, embroidery, 1860–1880

Taoism (or Daoism) is a term for various philosophies and religious systems which emphasize harmony with the Tao (Chinese: 道; pinyin: Dào; literally: "the Way") which is seen as the principle which is the source, pattern and substance of everything that exists.[116] Taoism tends to emphasize virtues such as wu wei (effortless action), ziran (naturalness), pu (simplicity), and spontaneity while placing less emphasis on norms and ritual (as opposed to Confucianism). The attainment of immortality through external alchemy (waidan) and internal alchemy (neidan) was an important goal for many taoists historically.[117]

Early forms of Taoism developed in the 4th century BCE, influenced by the cosmological theories of the School of Naturalists and the I Ching. The School of Naturalists or Yin-yang was another philosophical school that synthesized the concepts of yin-yang and the Five Elements; Zou Yan is considered the founder.[118]

The Dao De Jing (Tao-Te-Ching, c. 4th century BCE), traditionally attributed to Laozi, and the Nan Hua Jing (Zhuang Zi) are considered the key texts of the tradition.[119] The first organized form of Taoism, the Tianshi (Celestial Masters') school arose in the 2nd century CE. Xuanxue ("deep learning", also "Neo-Taoism") was a major philosophical movement influenced by Confucian scholarship, which focused on the interpretation of the Yijing, Daodejing, and Zhuangzi and which flourished during the third to sixth centuries CE.[120] The most important philosophers of this movement were He Yan, Wang Bi, the Seven Sages of the Bamboo Grove, Ge Hong and Guo Xiang.[121] Thinkers like He Yan and Wang Bi focused on the deep nature of Tao, which they saw as being best exemplified by the term "Wu" (nothingness, non-being, negativity).[122]

Other schools rose to prominence throughout Chinese history, such as the Shangqing school during the Tang dynasty (618–907), the Lingbao school during the Song dynasty (960–1279) and the Quanzhen School which develop during the 13th–14th centuries and during the Yuan dynasty.[123] The later Taoist traditions were also influenced by Chinese Buddhism.[124]

Modern East Asian philosophy

Chinese

Xiong Shili circa 1960

Modern Chinese thought is generally seen as being rooted in Classical Confucianism (Jingxue), Neo-Confucianism (Lixue), Buddhism, Daoism, and Xixue (“Western Learning” which arose during the late Ming Dynasty).[125]

The Opium war of 1839–42 saw the beginning of Western and Japanese invasions and exploitation of China which was humiliating to Chinese thinkers. The late 19th and early 20th century saw Chinese thinkers such as Zhang Zhidong looking to Western practical knowledge as a way to preserve traditional Chinese culture, a doctrine that he defined as “Chinese Learning as Substance and Western Learning as Function” (Zhongti Xiyong).[126]

Following the Xinhai Revolution in 1911 and the end of the Qing Dynasty, the May Fourth Movement sought to completely abolish the old imperial institutions and practices of China (such as the old civil service system). There were two major philosophical trends during this period. One was anti-traditional and promoted Western learning and ideas. A key figure of this anti-traditional current was Yan Fu (1853–1921) who translated various Western philosophical works including Smith's The Wealth of Nations and Mill's On Liberty.[127] There were also attempts to incorporate Western ideas of democracy, and republicanism into Chinese political philosophy, notably by Sun Yat-Sen (1866–1925) at the beginning of the 20th century. Another influential modern Chinese philosopher was Hu Shih, who was a student of John Dewey at Columbia University and who promoted a form of pragmatism.

The traditionalists meanwhile sought to revive and fortify traditional Chinese philosophical schools. Chinese Buddhist thought was promoted by thinkers like Yang Rensan and Ou-Yang Jingwu[128] while another influential movement is New Confucianism (Chinese: 新儒家; pinyin: xīn rú jiā). New Confucianism is a traditionalist revival of Confucian thought in China beginning in 20th century Republican China which is also associated with New Conservatism. Key New Confucians of the first generation are Xiong Shili and Fung Youlan.[129] The second generation (1950–1979) include individuals like Tang Junyi, Mou Zongsan, and Xu Fuguan, all three students of Xiong Shili. Together with Zhang Junmai, the second generation published the New Confucian Manifesto in 1958.

The influence of Marxism on modern Chinese political thought is vast, especially through the work of Mao Zedong, the most famous thinker of Chinese Marxist Philosophy. Maoism is a Chinese Marxist philosophy based on the teachings of 20th-century Communist Party of China revolutionary leader Mao Zedong. It is based partially on earlier theories by Marx and Lenin, but rejects the urban proletariat and Leninist emphasis on heavy industrialization in favor of a revolution supported by the peasantry, and a decentralized agrarian economy based on many collectively worked farms. The current government of the People's Republic of China continues to espouse a pragmatic form of socialism as its official party ideology which it calls Socialism with Chinese characteristics. When the Communist Party of China took over the reign, previous schools of thought such as Taoism and Confucianism (except Legalism) were denounced as backward, and later purged during the violence of the Cultural Revolution which saw many Taoist and Buddhist temples and institutions destroyed.

Japanese

Fukuzawa Yukichi (1862) a key civil rights activist and liberal thinker

Modern Japanese thought is strongly influenced by Western science and philosophy. Japan's rapid modernization was partly aided by the early study of western science (known as Rangaku) during the Edo Period (1603–1868). Another intellectual movement during the Edo period was Kokugaku (national study), which sought to focus on the study of ancient Japanese thought, classic texts and culture over and against foreign Chinese and Buddhist cultures.[130] A key figure of this movement is Motoori Norinaga (1730–1801), who argued that the essence of classic Japanese literature and culture was a sense called mono no aware ("sorrow at evanescence").[131]

In the Meiji period (1868–1912), the modernist Meirokusha (Meiji 6, formed in 1874) intellectual society promoted European enlightenment thought. Meirokusha philosophers like Mori Arinori, Nishi Amane, and Fukuzawa Yukichi sought ways to combine Western ideas with Japanese culture and values. The Shōwa period (1926–1989) saw the rise of State Shinto and Japanese nationalism.

Japanese Buddhist philosophy was influenced by the work of the Kyoto School which drew from western philosophers (especially German philosophy) and Buddhist thought and included Kitaro Nishida, Keiji Nishitani, Hajime Tanabe and Masao Abe. The most important trend in Japanese Buddhist thought after the formation of the Kyoto school is Critical Buddhism, which argues against several Mahayana concepts such as Buddha nature and original enlightenment.[92]

Korean

Juche, usually translated as "self-reliance", is the official political ideology of North Korea, described by the regime as Kim Il-Sung's "original, brilliant and revolutionary contribution to national and international thought".[132] The idea states that an individual is "the master of his destiny"[133] and that the North Korean masses are to act as the "masters of the revolution and construction".[133]

Syntheses of Eastern and Western philosophy

There have been many modern attempts to integrate Western and Eastern philosophical traditions.

Arthur Schopenhauer developed a philosophy that was essentially a synthesis of Hinduism with Western thought. He anticipated that the Upanishads (primary Hindu scriptures) would have a much greater influence in the West than they have had. However, Schopenhauer was working with heavily flawed early translations (and sometimes second-degree translations), and many feel that he may not necessarily have accurately grasped the Eastern philosophies which interested him.[134]

Recent attempts to incorporate Western philosophy into Eastern thought include the Kyoto School of philosophers, who combined the phenomenology of Husserl with the insights of Zen Buddhism. Watsuji Tetsurô, a 20th-century Japanese philosopher attempted to combine the works of Søren Kierkegaard, Nietzsche, and Heidegger with Eastern philosophies. Some have claimed that there is also a definite eastern element within Heidegger's philosophy.[135] For the most part this is not made explicit within Heidegger's philosophy, apart from in the dialogue between a Japanese and inquirer. Heidegger did spend time attempting to translate the Tao Te Ching into German, working with his Chinese student Paul Hsaio. It has also been claimed that much of Heidegger's later philosophy, particularly the sacredness of Being, bears a distinct similarity to Taoist ideas. There are clear parallels between Heidegger and the work of Kyoto School, and ultimately, it may be read that Heidegger's philosophy is an attempt to 'turn eastwards' in response to the crisis in Western civilization. However, this is only an interpretation.

The 20th century Hindu guru Sri Aurobindo was influenced by German Idealism and his integral yoga is regarded as a synthesis of Eastern and Western thought. The German phenomenologist Jean Gebser's writings on the history of consciousness referred to a new planetary consciousness that would bridge this gap. Followers of these two authors are often grouped together under the term Integral thought.

Swiss psychologist Carl Jung was deeply influenced by the I Ching (Book of Changes), an ancient Chinese text that dates back to the Bronze Age Shang Dynasty (. 1,700–1,050 BCE). It uses a system of Yin and Yang, which it places into hexagrams for the purposes of divination. Carl Jung's idea of synchronicity moves towards an Oriental view of causality, as he states in the foreword to Richard Wilhelm's translation of the I Ching.[136] He explains that this Chinese view of the world is based not on science as the West knows it, but on chance.

Criticism

Some Western thinkers claim that philosophy as such is only characteristic of Western cultures. The German philosopher Martin Heidegger is even reported to have said that only Greek and German languages are suitable for philosophizing.[137] It is still commonplace in Western universities to teach only Western philosophy and to ignore Asian philosophy altogether, or consider only newer Western-influenced Asian thought proper "philosophy". Carine Defoort, herself a specialist in Chinese thought, has offered support for such a "family" view of philosophy,[138] while Rein Raud has presented an argument[139] against it and offered a more flexible definition of philosophy that would include both Western and Asian thought on equal terms. In response, Ouyang Min argues that philosophy proper is a Western cultural practice and essentially different from zhexue, which is what the Chinese have,[140] even though zhexue (originally tetsugaku) is actually a neologism coined in 1873 by Nishi Amane for describing Western philosophy as opposed to traditional Asian thought.[141]

According to the British philosopher Victoria S. Harrison, the category of "Eastern philosophy", and similarly "Asian philosophy" and "Oriental philosophy" is a product of 19th-century Western scholarship and did not exist in East Asia or India. This is because in Asia there is no single unified philosophical tradition with a single root, but various autochthonous traditions which have come into contact with each other over time.[142]

See also

Notes

 1. ^ Hinduism is variously defined as a "religion", "set of religious beliefs and practices", "religious tradition", "a way of life" ([10]) etc. For a discussion on the topic, see: "Establishing the boundaries" in [11]
 2. ^ Lockard 2007, p. 50: "The encounters that resulted from Aryan migration brought together several very different peoples and cultures, reconfiguring Indian society. Over many centuries a fusion of Aryan and Dravidian occurred, a complex process that historians have labeled the Indo-Aryan synthesis." Lockard 2007, p. 52: "Hinduism can be seen historically as a synthesis of Aryan beliefs with Harappan and other Dravidian traditions that developed over many centuries."
 3. ^ Hiltebeitel 2007, p. 12: "A period of consolidation, sometimes identified as one of "Hindu synthesis," Brahmanic synthesis," or "orthodox synthesis," takes place between the time of the late Vedic Upanishads (c. 500 BCE) and the period of Gupta imperial ascendency" (c. 320–467 CE)."
 4. ^ Among its roots are the Vedic religion of the late Vedic period (Flood 1996, p. 16) and its emphasis on the status of Brahmans (Samuel 2010, pp. 48–53), but also the religions of the Indus Valley Civilisation,[22] [23][24][25] the Sramana or renouncer traditions of north-east India,[20][26] and "popular or local traditions".[20]

References

 1. ^ Elman, Benjamin A.; Duncan, John B.; Ooms, Herman (2005). Rethinking Confucianism: Past and present in China, Japan, Korea, and Vietnam.
 2. ^ Ram-Prasad, Chakravarthi; "Eastern philosophy" (2005)
 3. ^ Fischer-Schreiber, Ehrhard, Friedrichs; Encyclopedia of Eastern Philosophy and Religion (1994)
 4. ^ Spoken Sanskrit, darzana
 5. ^ Larson, Gerald James (1995) India’s Agony over religion SUNY Press ISBN 0-7914-2412-X. “There is some evidence that Jain traditions may be even older than the Buddhist traditions, possibly going back to the time of the Indus valley civilization, and that Vardhamana rather than being a “founder” per se was, rather, simply a primary spokesman for much older tradition. p. 27”
 6. ^ Joel Diederik Beversluis (2000) In: Sourcebook of the World's Religions: An Interfaith Guide to Religion and Spirituality, New World Library: Novato, CA ISBN 1-57731-121-3 Originating on the Indian sub-continent, Jainism is one of the oldest religion of its homeland and indeed the world, having pre-historic origins before 3000 BC and the propagation of Indo-Aryan culture.... p. 81
 7. ^ Jainism by Mrs. N.R. Guseva p. 44
 8. ^ Students' Britannica India (2000), Volume 4, Encyclopædia Britannica, ISBN 978-0-85229-760-5, p. 316
 9. ^ Hiltebeitel, Alf (2007), Hinduism. In: Joseph Kitagawa, "The Religious Traditions of Asia: Religion, History, and Culture", Routledge
 10. ^ Sharma 2003, pp. 12–13.
 11. ^ Flood 2008, pp. 1–17.
 12. ^ Nath 2001, p. 31.
 13. ^ Georgis 2010, p. 62.
 14. ^ "The Global Religious Landscape – Hinduism". A Report on the Size and Distribution of the World's Major Religious Groups as of 2010. The pew foundation. 18 December 2012. Retrieved 31 March 2013.
 15. ^ Bowker 2000.
 16. ^ Harvey 2001, p. xiii.
 17. ^ a b Knott 1998, p. 5.
 18. ^ a b Samuel 2010, p. 193.
 19. ^ Hiltebeitel 2007, p. 12.
 20. ^ a b c Flood 1996, p. 16.
 21. ^ Lockard 2007, p. 50.
 22. ^ a b Narayanan 2009, p. 11.
 23. ^ Lockard 2007, p. 52.
 24. ^ Hiltebeitel 2007, p. 3.
 25. ^ Jones & Ryan 2006, p. xviii.
 26. ^ Gomez 2013, p. 42.
 27. ^ Osborne 2005, p. 9.
 28. ^ Roy W. Perrett (2001). Indian Philosophy: Metaphysics. Routledge. ISBN 978-0-8153-3608-2.
 29. ^ Stephen H Phillips (2013). Epistemology in Classical India: The Knowledge Sources of the Nyaya School. Routledge. ISBN 978-1-136-51898-0.
 30. ^ Arvind Sharma (1982). The Puruṣārthas: a study in Hindu axiology. Asian Studies Center, Michigan State University.;
  Purusottama Bilimoria; Joseph Prabhu; Renuka M. Sharma (2007). Indian Ethics: Classical traditions and contemporary challenges. Ashgate. ISBN 978-0-7546-3301-3.
 31. ^ Mohan Lal 1992, pp. 4333–4334.
 32. ^ Kamil Zvelebil 1973, pp. 156–171.
 33. ^ Randall Collins (2009). he Sociology of Philosophies. Harvard University Press. pp. 184–185. ISBN 978-0-674-02977-4.
 34. ^ Ganeri, Jonardon. The Lost Age of Reason Philosophy In Early Modern India 1450–1700, Oxford U. press.
 35. ^ John Bowker, Oxford Dictionary of World Religions, p. 259
 36. ^ Wendy Doniger (2014). On Hinduism. Oxford University Press. p. 46. ISBN 978-0-19-936008-6.
 37. ^ a b Cowell, E.B.; Gough, A.E. (1882). Sarva-Darsana Sangraha of Madhava Acharya: Review of Different Systems of Hindu Philosophy. New Delhi: Indian Books Centre/Sri Satguru Publications. ISBN 81-7030-875-5, p. xii.
 38. ^ Nicholson, pp. 158–162.
 39. ^ Karl Potter (2002), Presuppositions of India's Philosophies, Motilal Banarsidass, ISBN 81-208-0779-0, pp. 25–26
 40. ^ P Bilimoria (1993), Pramāṇa epistemology: Some recent developments, in Asian philosophy – Volume 7 (Editor: G Floistad), Springer, ISBN 978-94-010-5107-1, pp. 137–154
 41. ^ Gerald James Larson (2011), Classical Sāṃkhya: An Interpretation of Its History and Meaning, Motilal Banarsidass, ISBN 978-81-208-0503-3, pp. 146–147
 42. ^ Maas, Philipp A. (2006). Samādhipāda: das erste Kapitel des Pātañjalayogaśāstra zum ersten Mal kritisch ediert. Aachen: Shaker. ISBN 3-8322-4987-7.
 43. ^ GJ Larson, RS Bhattacharya and K Potter (2014), The Encyclopedia of Indian Philosophies, Volume 4, Princeton University Press, ISBN 978-0-691-60441-1, pp. 4–5
 44. ^ Roy Perrett (2007), Samkhya-Yoga Ethics, Indian Ethics: Classical Traditions and Contemporary Challenges (Editors: Purusottama Bilimoria et al), Volume 1, ISBN 978-0-7546-3301-3, p. 151
 45. ^ a b John A. Grimes, A Concise Dictionary of Indian Philosophy: Sanskrit Terms Defined in English, State University of New York Press, ISBN 978-0-7914-3067-5, p. 238
 46. ^ Jeaneane Fowler (2002), Perspectives of Reality: An Introduction to the Philosophy of Hinduism, Sussex Academic Press, ISBN 978-1-898723-94-3, p. 129
 47. ^ Oliver Leaman (2006), Nyaya, in Encyclopaedia of Asian Philosophy, Routledge, ISBN 978-0-415-86253-0, pp. 405–407
 48. ^ P Bilimoria and JN Mohanty (2003), Relativism, Suffering and Beyond, Oxford University Press, ISBN 978-0-19-566207-8, pp. i–ix with Introduction and Chapter 3
 49. ^ John Clayton (2010), Religions, Reasons and Gods: Essays in Cross-cultural Philosophy of Religion, Cambridge University Press, ISBN 978-0-521-12627-4, p. 150
 50. ^ DPS Bhawuk (2011), Spirituality and Indian Psychology (Editor: Anthony Marsella), Springer, ISBN 978-1-4419-8109-7, p. 172
 51. ^ Analytical philosophy in early modern India J Ganeri, Stanford Encyclopedia of Philosophy
 52. ^ Radhakrishnan 2006, pp. 183–186
 53. ^ a b c Oliver Leaman (2006), Shruti, in Encyclopaedia of Asian Philosophy, Routledge, ISBN 978-0-415-86253-0, p. 503
 54. ^ Peter M. Scharf, The Denotation of Generic Terms in Ancient Indian Philosophy (1996), Chapter 3
 55. ^ Chris Bartley (2013), Purva Mimamsa, in Encyclopaedia of Asian Philosophy (Editor: Oliver Leaman), Routledge, ISBN 978-0-415-86253-0, pp. 443–445
 56. ^ Coward, Harold (2008). The perfectibility of human nature in eastern and western thought. p. 114. ISBN 978-0-7914-7336-8.
 57. ^ Ranganathan; Hiriyanna 1948, pp. 19, 21–25, 150–152; Grimes 1990, pp. 6–7
 58. ^ Prem Pahlajrai, Asian Languages and Literature, University of Washington, Vedanta: A Comparative Analysis of Diverse Schools[permanent dead link]
 59. ^ Reginald Ray (1999), Buddhist Saints in India, Oxford University Press, ISBN 978-0-19-513483-4, pp. 237–240, 247–249
 60. ^ Padmanabh S Jaini (2001), Collected papers on Buddhist Studies, Motilal Banarsidass, ISBN 978-81-208-1776-0, pp. 57–77
 61. ^ AL Basham (1951), History and Doctrines of the Ajivikas – a Vanished Indian Religion, Motilal Banarsidass, ISBN 978-81-208-1204-8, pp. 94–103
 62. ^ Zimmer, Heinrich (1969). Joseph Campbell (ed.). Philosophies of India. New York: Princeton University Press. ISBN 978-0-691-01758-7.
 63. ^ Sangave, Dr. Vilas A. (2001). Facets of Jainology: Selected Research Papers on Jain Society, Religion, and Culture. Mumbai: Popular Prakashan. ISBN 978-81-7154-839-2., p. 14
 64. ^ Oldmeadow, Harry (2007). Light from the East: Eastern Wisdom for the Modern West. Indiana: World Wisdom Inc. ISBN 978-1-933316-22-2., p. 141
 65. ^ Warren, Herbert (2001). Jainism. Delhi: Crest Publishing House. ISBN 978-81-242-0037-7.
 66. ^ Brodd, Jeffery; Gregory Sobolewski (2003). World Religions: A Voyage of Discovery. Saint Mary's Press. ISBN 978-0-88489-725-5. pp. 95–96
 67. ^ Mohanty, Jitendranath (2000). Classical Indian Philosophy. Lanham: Rowman & Littlefield. ISBN 978-0-8476-8933-0.
 68. ^ Carrithers, Michael (June 1989). "Naked Ascetics in Southern Digambar Jainism". Man, New Series. 24 (2): 219–235. JSTOR 2803303. p. 220
 69. ^ Zydenbos, Robert J. (2006). Jainism Today and Its Future. München: Manya Verlag.
 70. ^ KN Tiwari (1998), Classical Indian Ethical Thought, Motilal Banarsidass, ISBN 978-81-208-1607-7, p. 67;
 71. ^ a b Cowell, E.B.; Gough, A.E. (1882). Sarva-Darsana Sangraha of Madhava Acharya: Review of Different Systems of Hindu Philosophy. New Delhi: Indian Books Centre/Sri Satguru Publications. ISBN 81-7030-875-5, pp. xii, 4
 72. ^ Original Sanskrit version:Sarva-darsana-sangraha, pp. 3–7; English version: The Charvaka System with commentary by Madhava Acharya, Translators: Cowell and Gough (1882), pp. 5–9
 73. ^ Bhattacharya, Ramkrishna. Materialism in India: A Synoptic View. Retrieved 27 July 2012.
 74. ^ MM Kamal (1998), The Epistemology of the Cārvāka Philosophy, Journal of Indian and Buddhist Studies, 46(2): 13–16
 75. ^ Radhakrishnan 1957, pp. 227–249
 76. ^ Jeffrey D Long (2009), Jainism: An Introduction, Macmillan, ISBN 978-1-84511-625-5, p. 199
 77. ^ a b Basham, A.L. (1951). History and Doctrines of the Ājīvikas (2nd ed.). Chapter 1. Delhi, India: Moltilal Banarsidass (Reprint: 2002). ISBN 81-208-1204-2. originally published by Luzac & Company Ltd., London, 1951.
 78. ^ James Lochtefeld, "Ajivika", The Illustrated Encyclopedia of Hinduism, Vol. 1: A–M, Rosen Publishing. ISBN 978-0-8239-3179-8, p. 22
 79. ^ Ajivikas World Religions Project, University of Cumbria, United Kingdom
 80. ^ Johannes Quack (2014), The Oxford Handbook of Atheism (Editors: Stephen Bullivant, Michael Ruse), Oxford University Press, ISBN 978-0-19-964465-0, p. 654
 81. ^ Analayo (2004), Satipaṭṭhāna: The Direct Path to Realization, ISBN 978-1-899579-54-9, pp. 207–208
 82. ^ Basham, A.L. (1951). History and Doctrines of the Ājīvikas (2nd ed.). pp. 240–261, 270–273. Delhi, India: Moltilal Banarsidass (Reprint: 2002). ISBN 81-208-1204-2. originally published by Luzac & Company Ltd., London, 1951.
 83. ^ Jayatilleke, K.N. (1963). Early Buddhist Theory of Knowledge (PDF) (1st ed.). London: George Allen & Unwin Ltd. pp. 112–113.
 84. ^ Salunkhe, AH (2009). Astikshiromani Charvaka (in Marathi). Satara: Lokayat Prakashan. p. 36.
 85. ^ Gunnar Skirbekk, Nils Gilje, A history of Western thought: from ancient Greece to the twentieth century. 7th edition published by Routledge, 2001, p. 25.
 86. ^ Siderits, Mark. Buddhism as philosophy, 2007, p. 6
 87. ^ Butler, Sean (2011) "Idealism in Yogācāra Buddhism," The Hilltop Review: Vol. 4: Iss. 1, Article 6. Available at: http://scholarworks.wmich.edu/hilltopreview/vol4/iss1/6
 88. ^ Lawrence J. McCrea, and Parimal G. Patil. Buddhist Philosophy of Language in India: Jnanasrimitra on Exclusion. New York: Columbia University Press, 2010. p 5.
 89. ^ Dreyfus, Georges B.J. Recognizing Reality: Dharmakirti's Philosophy and Its Tibetan Interpretations. pp. 24–25.
 90. ^ McMahan, David L. (2008). The Making of Buddhist Modernism. Oxford University Press. p. 6
 91. ^ Gary Tartakov (2003). Rowena Robinson, ed. Religious Conversion in India: Modes, Motivations, and Meanings. Oxford University Press. pp. 192–213. ISBN 978-0-19-566329-7.
 92. ^ a b Bingenheimer, Marcus (2007). "Some Remarks on the Usage of Renjian Fojiao 人間佛教 and the Contribution of Venerable Yinshun to Chinese Buddhist Modernism". In Hsu, Mutsu; Chen, Jinhua; Meeks, Lori. Development and Practice of Humanitarian Buddhism: Interdisciplinary Perspectives (PDF). Hua-lien (Taiwan): Tzuchi University Press. pp. 141–161. ISBN 978-986-7625-08-3.
 93. ^ Arvind-pal Singh Mandair (2014). Pashaura Singh; Louis E. Fenech, eds. The Oxford Handbook of Sikh Studies. Oxford University Press. pp. 302–314. ISBN 978-0-19-100411-7.
 94. ^ William Owen Cole; Piara Singh Sambhi (1995). The Sikhs: Their Religious Beliefs and Practices. Sussex Academic Press. pp. 130–133, 200.
 95. ^ Yelle, Robert A. (2012), "Comparative Religion as Cultural Combat: Occidentalism and Relativism in Rajiv Malhotra's Being Different", International Journal of Hindu Studies, 16 (3): 335–348, doi:10.1007/s11407-012-9133-z
 96. ^ Halbfass, Wilhelm (2007a), "Research and reflection: Responses to my respondents. III. Issues of comparative philosophy (pp. 297–314)", in Franco, Eli; Preisendanz, Karin, Beyond Orientalism: the work of Wilhelm Halbfass and its impact on Indian and cross-cultural studies (1st Indian ed.), Delhi: Motilal Banarsidass Publishers, ISBN 81-208-3110-1
 97. ^ Michelis, Elizabeth De (2005), A History of Modern Yoga: Patanjali and Western Esotericism, Continuum, ISBN 978-0-8264-8772-8
 98. ^ Georg, Feuerstein (2002), The Yoga Tradition, Delhi: Motilal Banarsidass
 99. ^ Renard, Philip (2010), Non-Dualisme. pp. 185–188. De directe bevrijdingsweg, Cothen: Uitgeverij Juwelenschip
 100. ^ Modern Indian Thought. By V.S. Naravane. (New York: Asia Publishing House, 1964. pp. xiii + 310. Foreword by ttumayun Kabir.) https://muse.jhu.edu/article/229758/pdf
 101. ^ Garfield (Editor), Edelglass (Editor); The Oxford Handbook of World Philosophy, Chinese philosophy.
 102. ^ Ebrey, Patricia (2010). The Cambridge Illustrated History of China. Cambridge University Press. p. 42.
 103. ^ Yao, Xinzhong (2000). An Introduction to Confucianism. Cambridge University Press. ISBN 0-521-64312-0. pp. 38–47.
 104. ^ Fung, Yiu-ming (2008), "Problematizing Contemporary Confucianism in East Asia", in Richey, Jeffrey, Teaching Confucianism, Oxford University Press, ISBN 0-19-804256-6. p. 163.
 105. ^ Littlejohn, Ronnie (2010), Confucianism: An Introduction, I.B. Tauris, ISBN 1-84885-174-X. pp. 34–36.
 106. ^ Benjamin Elman, John Duncan and Herman Ooms ed. Rethinking Confucianism: Past and Present in China, Japan, Korea, and Vietnam(Los Angeles: UCLA Asian Pacific Monograph Series, 2002).
 107. ^ Paul R. Goldin, Persistent Misconceptions about Chinese Legalism. pp. 6, 7 https://www.academia.edu/24999390/Persistent_Misconceptions_about_Chinese_Legalism_
 108. ^ Ross Terril 2003 p. 68. The New Chinese Empire. https://books.google.com/books?id=TKowRrrz5BIC&pg=PA68
 109. ^ Pines, Yuri, "Legalism in Chinese Philosophy", The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Winter 2014 Edition), Edward N. Zalta (ed.), 2. Philosophical Foundations. http://plato.stanford.edu/entries/chinese-legalism/
 110. ^ Hansen, Chad. Philosophy East & West. Jul 94, Vol. 44 Issue 3, pp. 54, 435. Fa (standards: laws) and meaning changes in Chinese philosophy. Chad Hansen, Shen Buhai http://www.philosophy.hku.hk/ch/Shen%20Bu%20Hai.htm
 111. ^ Creel, 1974 p. 4, 119 Shen Pu-hai: A Chinese Political Philosopher of the Fourth Century BCE.
 112. ^ Chad Hansen, University of Hong Kong. Lord Shang. http://www.philosophy.hku.hk/ch/Lord%20Shang.htm
 113. ^ Paul R. Goldin, Persistent Misconceptions about Chinese Legalism. p. 15 https://www.academia.edu/24999390/Persistent_Misconceptions_about_Chinese_Legalism_
 114. ^ Hengy Chye Kiang 1999. p.v44. Cities of Aristocrats and Bureaucrats. https://books.google.com/books?id=BIgS4p8NykYC&pg=PA44
 115. ^ The Shorter Routledge Encyclopedia of Philosophy. Edited by Edward Craig. Routledge Publishing. 2005.
 116. ^ Pollard; Rosenberg; Tignor, Elizabeth; Clifford; Robert (2011). Worlds Together Worlds Apart. New York, New York: Norton. p. 164. ISBN 978-0-393-91847-2.
 117. ^ Henri Maspero, Taoism and Chinese Religion, translated by Frank A. Kierman, Jr. (University of Massachusetts Press, 1981).
 118. ^ "Zou Yan". Encyclopædia Britannica. Retrieved 1 March 2011.
 119. ^ Kohn, Livia, ed. Daoism Handbook (Leiden: Brill, 2000). p. 44.
 120. ^ Chan, Alan, "Neo-Daoism", The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Spring 2017 Edition), Edward N. Zalta (ed.), URL = <https://plato.stanford.edu/archives/spr2017/entries/neo-daoism/>.
 121. ^ "Daoist Philosophy," by Ronnie Littlejohn, The Internet Encyclopedia of Philosophy, ISSN 2161-0002, http://www.iep.utm.edu/.
 122. ^ Chan, Alan, "Neo-Daoism", The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Spring 2017 Edition), Edward N. Zalta (ed.), URL = <https://plato.stanford.edu/archives/spr2017/entries/neo-daoism/>.
 123. ^ "Daoist Philosophy," by Ronnie Littlejohn, The Internet Encyclopedia of Philosophy, ISSN 2161-0002, http://www.iep.utm.edu/.
 124. ^ "Daoist Philosophy," by Ronnie Littlejohn, The Internet Encyclopedia of Philosophy, ISSN 2161-0002, http://www.iep.utm.edu/.
 125. ^ "Modern Chinese Philosophy," by Yih-Hsien Yu, The Internet Encyclopedia of Philosophy, ISSN 2161-0002, http://www.iep.utm.edu/.
 126. ^ "Modern Chinese Philosophy," by Yih-Hsien Yu, The Internet Encyclopedia of Philosophy, ISSN 2161-0002, http://www.iep.utm.edu/.
 127. ^ "Modern Chinese Philosophy," by Yih-Hsien Yu, The Internet Encyclopedia of Philosophy, ISSN 2161-0002, http://www.iep.utm.edu/.
 128. ^ "Modern Chinese Philosophy," by Yih-Hsien Yu, The Internet Encyclopedia of Philosophy, ISSN 2161-0002, http://www.iep.utm.edu/.
 129. ^ "Modern Chinese Philosophy," by Yih-Hsien Yu, The Internet Encyclopedia of Philosophy, ISSN 2161-0002, http://www.iep.utm.edu/.
 130. ^ Earl, David Margarey, Emperor and Nation in Japan, Political Thinkers of the Tokugawa Period, University of Washington Press, 1964, pp. 66 ff.
 131. ^ Motoori, Norinaga (2007). The Poetics of Motoori Norinaga: A Hermeneutical Journey. University of Hawaii Press. ISBN 978-0-8248-3078-6.
 132. ^ Paul French (2014). North Korea: State of Paranoia. Zed Books. ISBN 978-1-78032-947-5.[page needed]
 133. ^ a b North Korean Government (2014). Juche Idea: Answers to Hundred Questions. Foreign Languages Publishing House, Democratic People's Republic of Korea. ISBN 978-9946-0-0822-6.
 134. ^ Urs App. "Schopenhauer's Initial Encounter with Indian Thought" (PDF). Uni Mainz. Archived from the original (PDF) on 15 December 2018. Retrieved 14 December 2018.
 135. ^ David Storey. "Zen in Heidegger's Way". Academia. Retrieved 14 December 2018. Cite journal requires |journal= (help)
 136. ^ ""Foreword to the I Ching – By C.G. Jung." I Ching – The Book of Changes". Iging. Retrieved 14 December 2018.
 137. ^ Augstein, Rudolf; Wolff, Georg; Heidegger, Martin (31 May 1976). "Nur noch ein Gott kann uns retten". Der Spiegel. pp. 193–219. Retrieved 14 June 2013. English translation by William J. Richardson in Sheehan, Thomas, ed. (2010) [1981]. Heidegger: the Man and the Thinker. reprint; 1st edition. Piscataway, New Jersey: Transaction Publishers. pp. 45–67. ISBN 978-1-4128-1537-6.
 138. ^ Defoort, Carine. (2001). "Is There Such a Thing as Chinese Philosophy? Arguments of an Implicit Debate", Philosophy East and West 51 (3) 393–413.
 139. ^ Raud, Rein. (2006) "Philosophies versus Philosophy: In Defense of a Flexible Definition". Philosophy East & West 56 (4) 618–625. [1]
 140. ^ Ouyang Min. (2012). "There is No Need for Zhongguo Zhexue to be Philosophy" Asian Philosophy 22 (3) 199–223.
 141. ^ Havens, Thomas R.H. (1970).Nishi Amane and Modern Japanese Thought Princeton: Princeton University Press, p. 50.
 142. ^ Harrison, Victoria S; "Eastern Philosophy: The Basics, Introduction

Sources

Printed sources
Web-sources

External links