فلات ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

مختصات: ۳۶°۱۷′ شمالی ۵۹°۳′ شرقی / ۳۶٫۲۸۳°شمالی ۵۹٫۰۵۰°شرقی / 36.283; 59.050

فلات ایران
Middle East topographic map.png
نقشه توپوگرافی فلات ایران و پیوستگی آن با آناتولی در غرب و هندوکش و هیمالیا در شرق
موقعیتآسیای غربی و جنوبی
بلندترین نقطه
 – elevation
دماوند
۵۶۱۰ متر
طول۲۰۰۰ کیلومتر
Area۳٬۷۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع

فلات ایران با مساحت ۳٬۷۰۰٬۰۰۰ کیلومترمربع، امروزه علاوه بر ایران کنونی، شامل کشورهای دیگری از جمله ارمنستان، آذربایجان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، افغانستان و بخش‌هایی از قرقیزستان، پاکستان؛ چین؛ ((ترکیه))؛ ((سوریه)) و ((عراق)) می‌شود. کشور ایران با مساحت ۱۶۴۸۰۰۰ کیلومترمربع، تقریباً به وسعت نیمی از فلات ایران است که مساحت آن برابر با مجموع مساحت کشورهای فرانسه، سوئیس، اسپانیا و بریتانیا می‌باشد.[۱]

جغرافیا[ویرایش]

این فلات علاوه بر ایران کنونی شامل قسمت‌هایی دیگر مانند افغانستان در مشرق و بلوچستان در جنوب‌شرقی و قسمتی از فرارود (ماوراءالنهر) در شمال شرقی و قفقاز در شمال غربی می‌باشد. فلات ایران از رشته‌کوه‌های زاگرس در شمال‌غربی تا رشته جبال سلیمان در مشرق امتداد دارد و از شمال به قفقاز و دریای خزر و تمام امتداد آمودریا تا سرچشمه آن رودخانه و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می‌شود و به این ترتیب بین دره‌های حاصلخیز فرات و دجله از یک طرف و از سوی دیگر رودخانه سند فلات مرتفعی به شکل مثلث وجود دارد که از اطراف توسط کوه‌ها و ارتفاعات بزرگ محاصره شده‌است. این کوه‌ها عبارت است از رشته‌کوه البرز که از آرارات در شمال‌غربی فلات جدا و پس از طی امتداد جنوب دریای خزر به کوه بابا یکی از شاخه‌های هندوکش منتهی می‌شود و دنباله آن به کوه هیمالیا می‌پیوندد و در مغرب کوه‌های کردستان یا زاگرس که به خط مورب متوجه مشرق فلات می‌گردد و رشته‌های مختلف آن با کرانه‌های خلیج فارس و دریای عمان موازی است، در طرف مشرق این فلات سه رشته‌کوه از شمال به طرف جنوب به موازات کوه‌های سلیمان قرار دارد.

این فلات در آسیای جنوبی، آسیای جنوب غربی و قفقاز گسترده شده‌است و از سرزمین‌های کم‌ارتفاع مجاور خود قابل تمایز است. این منطقه، زیستگاه اقوام ایرانی و محدودهٔ اصلی کشور ایران در دوره‌های مختلف تاریخی بوده‌است.

آب و هوا[ویرایش]

آب و هوای فلات ایران خشک و زمستان آن سرد و خشک و تابستان آن بسیار گرم و سوزان است. در زمستان در نواحی مسطح فلات گاه‌گاه درجه حرارت تا چند درجه زیر صفر را نشان می‌دهد. اما این حالت در نواحی کوهستانی همیشه دیده می‌شود. بادهای منظمی از خارج فلات به سوی این سرزمین جریان دارد. یکی باد شمال‌غربی و دیگر باد جنوب‌شرقی، باد شمال‌غربی که از آمریکای شمالی برمی‌خیزد، پس از عبور از مدیترانه و سوریه وارد فلات ایران می‌شود و راه هندوستان را در پیش می‌گیرد. باد جنوب‌شرقی از اقیانوس هند می‌وزد و به خط مورب برجهت خلاف باد شمال‌غربی فلات را طی می‌کند. باد فوق در بهار و تابستان و باد شمال‌غربی در پاییز و زمستان شدت بیش‌تر دارد و در هر دو صورت باعث تولید جریان‌های سریع و تند می‌گردد، در برخی از نواحی فلات بادهای مخصوص وجود دارد که از بین آن‌ها از همه معروف‌تر باد ۱۲۰ روزه سیستان است، سرعت حرکت این باد در ساعت به شصت کیلومتر می‌رسد.

دگرگونی‌های اقلیمی[ویرایش]

این منطقه از دیدگاه هواشناسی یکی از مناطق بسیار پویای جهان به‌شمار می‌آید که اقلیم آن را برآیند اندرکنش جبههٔ پر فشار سیبری، بادهای غربی مدیترانه‌ای و بادهای موسمی اقیانوس هند (مونسون) کنترل می‌کند.

هرگونه تغییر در عملکرد، شدت و موقعیت مکانی این سازوکارها سبب تغییر در میزان رطوبت و ورود ریزگردها به فلات ایران و ناحیهٔ میان‌رودان می‌شود.[۲]

رخداد تغییرات اقلیمی در منطقه در قالب دوره‌هایی با ریزگرد فراوان از پنج‌هزار سال پیش تاکنون نشان می‌دهد؛ که افول تمدن‌هایی چون تمدن اکد، تمدن اور سوم، امپراتوری ایلام، پادشاهی ماد، شاهنشاهی هخامنشی، پادشاهی پارت یا اشکانی، شاهنشاهی ساسانی و حکومت صفوی با دوره‌های شاخص خشکی در منطقه هم‌زمان بوده‌است.[۲]

رودخانه‌ها[ویرایش]

تنها رودخانه قابل کشتیرانی بین سند و فرات رودخانه کارون است که تنها ۱۸۰ کیلومتر آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رودخانه از زردکوه بختیاری جاری می‌شود و از همان رشته کوه رودخانه دیگری به نام زاینده‌رود نیز سرچشمه می‌گیرد که باعث آبادانی اصفهان می‌شود. جهت حرکت این رود بر خلاف رود کارون که به جنوب می‌رود و به اروندرود می‌ریزد شمال اصفهان است و به مرداب گاوخونی می‌ریزد. رودخانه ارس یکی دیگر از رودخانه‌های فلات ایران است که در شمال‌غربی این سرزمین خط سرحدی را بین ایران و روسیه تشکیل می‌دهد. طولانی‌ترین رودخانه‌های داخلی ایران قزل‌اوزن نام دارد که در قدیم آماردیس خوانده می‌شد.[۳] این رودخانه پس از آن‌که در نزدیکی پل منجیل هشترود وارد آن می‌شود نام سفیدرود به خود می‌گیرد و در مشرق رشت وارد دریای مازندران /کاسپین می‌شود. سرچشمهٔ آن هزارچشمه است. رودخانه دیگر تَجَن نام دارد که به‌دلیل عبور از هرات، هریرود نیز نامیده می‌شود و کَشَف‌رود یکی از متفرعات آن است. رود مزبود در شمال مشهد به هریرود می‌ریزد، هیرمند یا هیلمند رودخانه دیگری در مشرق ایران است که در قدیم آن را اتیماندر (Etymander) می‌گفتند. (همان‌جا) این رودخانه از کوه بابا در افغانستان سرچشمه می‌گیرد و وارد دریاچه هامون می‌شود. سرحد شمال‌شرقی فلات ایران در قدیم رودخانه آمودریا در آسیای میانه بوده‌است. این رودخانه از فلات تبت سرچشمه می‌گیرد و در قدیم به دریای خزر می‌ریخت؛ ولی امروز پس از طی قوسی در اطراف بدخشان متوجه شمال‌غربی شده و به دریاچه آرال می‌ریزد.

در ادوار قدیم، اطراف سطح فلات ایران دریای عظیمی قرار گرفته بود که امروز بقایای آن به صورت دریاچه‌های کوچک و بزرگ با آب شور باقی مانده‌است. از این قبیل دریاچه‌ها می‌توان سه دریاچهٔ وان (در خاک ترکیه) و سوان (در خاک ارمنستان) و ارومیه را در سمت مغرب فلات اشاره کرد.

دریاچه‌ها[ویرایش]

از بین سه دریاچهٔ مزبور، دریاچهٔ ارومیه بزرگ‌تر و مهم‌تر است. یکی دیگر از دریاچه‌های این فلات دریاچه مهارلو در جنوب شیراز و دیگر دریاچه نیریز در شمال‌شرقی همان شهر است. دریاچه نیریز به دو بخش تقسیم می‌شود. یکی به نام دریاچه نرگس و دیگر موسوم به دریاچه طشت و بین این دو قسمت جزیرهٔ کوچک علی‌یوسف قرار دارد. در سمت مشرق فلات، دریاچهٔ بزرگ سیستان یا هامون دیده می‌شود، سطح آن به تناسب زیادی و کمیِ آب آن متفاوت است و در زمستان این سطح به حداقل خود می‌رسد. رودخانهٔ هیرمند به آن می‌ریزد و در هنگام پُرآبی اضافه آب این دریاچه توسط رودخانهٔ شلاق وارد گودزره می‌گردد. در کرمان دریاچه‌ای وجود دارد به نام جزموریان (جازموریان) که رودخانهٔ بمپور به آن می‌ریزد. دریاچه مهم دیگر این فلات عبارت است از دریاچه قم یا حوض سلطان و باتلاق گاوخونی و دریاچه گهر دورود در ارتفاع ۲۳۵۰ سطح دریا در کوهستان اشترانکوه.

مرز شمالی ایران چنان‌که یاد شد دریای کاسپین / خزر است. گستردگی این دریاچه در ادوار گوناگون تاریخی پیوسته متفاوت بوده و رو به کاستی گذاشته‌است. حوزه شمالی آن بر اثر رسوبی که رودخانه ولگا در آن تولید می‌کند عمق کمتری دارد. اما در عوض حوزهٔ جنوبی این دریاچه عمیق است. (همان‌جا)

کوه‌ها[ویرایش]

بلندترین قلهٔ فلات ایران، تیریچ میر با بلندی ۷۶۹۰ متر در پاکستان واقع است.

در شمال شرقی رشته کوه کپه داغ قرار دارد که در ترکمنستان و خراسان شمالی قرار دارد.

رشته کوه سلیمان در منتهی‌الیه شرقی فلات ایران واقع است.

رشته کوه هندوکش/پاروپامیز نیز در شرق فلات ایران واقع شده‌است.[۴]

کوه‌های جنوبی و شرقی فلات، آهکی ورشته کوه زاگرس از سنگ خارا تشکیل شده‌است.

رشته‌کوه البرز که از آرارات در شمال‌غربی فلات جدا و پس از طی امتداد جنوب دریای خزر /کاسپین به کوه بابا یکی از شاخه‌های هندوکش منتهی می‌شود و دنباله آن به کوه هیمالیا می‌پیوندد.

در مغرب، کوه‌های زاگرس که به خط مورب متوجه مشرق فلات می‌گردد و رشته‌های مختلف آن با کرانه‌های خلیج فارس و دریای عمان موازی است. در شرق این فلات، سه رشته‌کوه از شمال به طرف جنوب به موازات کوه‌های سلیمان قرار دارد.[۵]


زمین‌شناسی[ویرایش]

مرز صفحه‌های اوراسیا، هند و عربستان

فلات ایران، سرزمین مرتفعی است در نیمکرهٔ شمالی. این فلات بخشی از صفحهٔ اوراسیا به حساب می‌آید.و بخش کوچکی در صفحه عربستان قرار دارد. اوراسیا بخشی از پوستهٔ زمین است که شامل قاره‌های آسیا و اروپا می‌شود.

ایران در ۳۰۰ میلیون سال پیش[ویرایش]

یک طراح علمی ایتالیایی به نام ماسیمو پالوتینو بر اساس مطالعات و شبیه‌سازی رایانه‌ای، موقعیت کشورهای فعلی جهان را در ۳۰۰ میلیون سال پیش تصویر کرده‌است. در این نقشه، قاره بزرگ پانگه‌آ را می‌بینیم که در اقیانوس پانتالاسا واقع شده‌است. آنچه در این نقشه از همه بیشتر جلب توجه می‌کند، سه تکه بودن پهنه سرزمینی ایران ما در آن دوران است. قسمت مرکزی و شرق ایران در آن دوران در نیمکره شمالی زمین، قسمت غرب و جنوب غربی ایران در نیمکره جنوبی و قسمت شمال غربی و آذربایجان به صورت تکه مجزایی در سوی دیگری از خلیج کاسپین بر کناره اقیانوس تتیس قرار داشته‌است. تأیید چنین نظریه‌ای از سوی دانشمندان زمین‌شناس و دیرینه‌شناس با اتکا به فسیل‌های یافت شده و نیز جهت میدان مغناطیسی در سنگ‌ها می‌باشد.

شکل‌گیری فلات ایران[ویرایش]

فلات ایران در دوره سوم زمین‌شناسی، در فاز کوه‌زایی لارامید به وجود آمده‌است. فلات ایران، ۶۵٬۵ میلیون سال پیش، هنوز در زیر آب قرار داشت. با بیرون آمدن فلات بزرگ ایران از زیر آب، کویر لوت و دشت کویر در آن زمان، دریاچه‌های بزرگی بودند و رطوبت کافی برای تشکیل جنگلهای سرسبز و مراتع(مرتع‌ها) وسیع در آن نواحی وجود داشت. امروزه بقایای صدف‌ها و حیوانات فسیل شده، در تمام بخش‌های کویری و خشک ایران وجود دارد. از حدود ۲۰ تا ۱۵ هزار سال پیش، دوره خشکسالی آغاز می‌شود که هنوز هم ادامه دارد. در این سال‌ها دریاچه‌های دشت‌کویر و کویر لوت به تدریج خشک شده و دریاچه‌های ساوه، زره (هاموننی ریز و ارومیه هم تحت تأثیر این خشکی هوا قرار می‌گیرند.[۶]

روایت منابع جدیدتر متفاوت است. حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون سال پیش، در مرحله سوم تقسیم شدن قارهٔ اولیه یعنی پانگه‌آ، سه قسمت پهنه فلات ایران که ۳۰۰ میلیون سال پیش دور از یکدیگر در ساحل اقیانوس تتیس، قرار داشت به هم پیوست. برخورد صفحه هند و آسیا، سبب گسترش اقیانوس اطلس و اقیانوس هند شده و اقیانوس تتیس کوچکتر و بسته شد. دریاچه خزر و ارومیه، دریای سیاه و دریاچه آرال به واقع باقی‌مانده تتیس هستند.[۷]

رشته کوه البرز، از برخورد صفحات قاره‌ای در امتداد کمربند کوه‌زایی آلپ ـ هیمالیا شکل گرفت. این کمربند از شرق اقیانوس اطلس تا غرب اقیانوس آرام گسترش یافته‌است. کوه‌های البرز را بخشی از قسمت شمالی کوه زایی آلپ ـ هیمالیا در آسیای غربی می‌دانند که از شمال به بلوک فرورفته دریاچه خزر و از جنوب به فلات مرکزی ایران محدود می‌شود.

رشته کوه‌های زاگرس، حاصل برخورد دو صفحه اوراسیا و عربستان است. این چین‌خوردگی متوقف نشده و دگرگونی زمین در غرب ایران و منطقه زاگرس همچنان ادامه دارد و کوه‌های این خطه هر سال ۱۲ میلی‌متر بلندتر می‌شود. در مقابل، رشته کوه قدیمی البرز روز به روز فرسوده‌تر و کم ارتفاع تر می‌شود.[۸]

منبع دیگری افزایش سطح کوه‌های زاگرس را ۳۵ میلی‌متر در سال و در جهت شمال - شمال شرقی ذکر کرده‌است. متوسط ارتفاع فلات ایران ۱۵۰۰ متر است. کوه‌زایی آلپ در اواخر میوسن، همراه با برخورد بین دو صفحه قاره‌ای رخ داده‌است. اوج کوه‌زایی در فلات و تغییر شکل آن، در اواخر پلیوسن و اوایل دوره کواترنری بوده‌است. اساسی‌ترین وجه تغییر شکل فلات، بالا آمدن و ضخیم شدن پوسته می‌باشد. کوه‌زایی لارامید، حدود ۶۵ میلیون سال پیش در اواخر کرتاسه و در دوره پالئوسن رخ‌داده و تأثیر اساسی در شکل‌گیری فلات ایران و آلپ داشته‌است. دوره نئوژن در ایران نیز نظیر اروپا در ابتدا با جنبش‌های کوه‌زایی مهمی همراه بوده‌است و در نتیجه آن، قسمت مهمی از ایران در البرز و زاگرس سر از آب خارج کرده‌اند در این دوره وسعت دریاها به مراتب کمتر شده و در اواخر آن دریای باز شمال ایران به دریای بسته خزر و سیاه تبدیل می‌شود.[۹]

نواحی آتشفشانی و زلزله خیز[ویرایش]

بیشتر نواحی آتشفشانی فلات در قزاقستان، زاگرس، البرز، کپه‌داغ و کوه‌های شرقی ایران قرار دارد که به نوبه خود، نواحی کمتر زلزله خیز ایران مرکزی و بلوک جنوب خزر را دربر می‌گیرد. مناطق اخیر، بالنسبه کمتر زلزله‌خیز بوده و به نظر می‌رسد دارای سختی پوسته‌ای بیشتری نسبت به پیرامون خود باشند. در واقع برخورد دو صفحه، سبب حرکت زمین شده و موجب زلزله‌خیز بودن می‌شود.[۱۰]

گسل‌های فعال در ایران نشانگر سازند پوسته‌ای فعال آن است. برخورد صفحات قاره‌ای، هر ساله به میزان ۲٫۱ تا ۲٫۵ سانتیمتر تغییر را سبب می‌شود.[۱۱]

تحقیق‌های بسیاری روی شناخت تغییرات فلات ایران و خصوصاً رشد زاگرس و گسل‌های زلزله در سطح بین‌المللی در حال انجام می‌باشد.[۱۲][۱۳]

تقسیم بندی ارتفاعات فلات[ویرایش]

ارتفاعات فلات ایران

از لحاظ زمین‌ساخت، فلات ایران به عناصر چندی تقسیم می‌شود:

 • رشته کوه‌های زاگرس
 • رشته کوه البرز و کپه‌داغ
 • شمال‌غربی و قزاقستان
 • بلوک خزر جنوبی
 • ایران مرکزی و شرقی
 • ناحیه مکران[۱۰]

فلات مرکزی ایران[ویرایش]

فلات مرکزی ایران

فلات مرکزی ایران از شمال غرب و غرب به رشته کوه‌های زاگرس و از شمال به البرز محدود است و در جنوب آن زمین‌های پست خشک واقع شده و در کرانه‌های شمالی خلیج فارس و دریای عمان ارتفاع آن از سطح دریا به صفر می‌رسد. در مشرق آن دو کویر غیرقابل زیست واقع شده که دشت کویر در شمال و دشت لوت در جنوب واقع است، حاشیه این دو کویر از حوالی کاشان در جنوب تا منطقه بسطام در شمال شاهرود را در بر می‌گیرد.[۱۴]

در امتداد قطر شمال غربی به جنوب شرقی از جنوب استان آذربایجان شرقی شروع شده و تا دامنه‌های باختری کوه بزمان ادامه می‌یابد و در آن‌جا به رشته‌کوه‌های شرقی ایران می‌پیوندد. طول رشته کوه‌های مرکزی ایران حدود ۱۴۶۰ کیلومتر است و عرض آن به‌طور متوسط ۸۰ کیلومتر می‌باشد که در بعضی مناطق گاه به ۴۳۰ کیلومتر (استان کرمان) افزایش می‌یابد و در برخی نواحی به ۳۵ کیلومتر کاهش می‌یابند و در مجموع پهنه‌ایی به وسعت ۱۴۳۰۰۰ کیلومتر مربع را زیر پوشش قرار داده‌است.[۱۵]

بلندترین بخش فلات مرکزی ایران در استان کرمان قرار دارد و کوهستان‌های استان یزد، کاشان و نطنز در مرتبه بعدی قرار می‌گیرند.

مرتفع‌ترین قله فلات مرکزی ایران هزار دارای ۴۵۰۰ متر ارتفاع است.

فلات مرکزی ایران شامل ۳۴٪ از استان کرمان، ۱۸٪ از استان اصفهان، ۱۵٪ استان یزد، ۹٪ استان خراسان، ۶٪ استان مرکزی، ۵٪ استان زنجان، ۵٪ استان سمنان، ۳٪ استان قم، ۲٪ استان همدان و ۱٪ استان هرمزگان می‌شود، که جمعاً ۴۳۲۰۸۴ کیلومترمربع را تشکیل می‌دهد.[۱۶]

کویر[ویرایش]

دشت کویر و دشت لوت در مرکز این فلات قرار دارند. مرکز و بخشی از مشرق فلات ایران پوشیده از صحرایی خشک و بی آب و علف است که از لحاظ شدت دما صحرای آفریقا را به خاطر می‌آورد.

وجود بیابان‌های نمکی یادگار اقیانوس تتیس در فلات ایران است.[۷]

رومن گریشمن در کتاب خود دربارهٔ ایران، موقعیت فلات ایران را در دوران بارانی یخبندان وورم، و بعد از آن به ترتیب زیر خلاصه می‌کند:

تحقیقات جدید زمین‌شناسی نشان داده‌است که در زمانی که قسمت اعظم سطح اروپا به وسیله یخچال‌ها پوشیده شده بود، فلات ایران یک مرحله بارانی را داشته‌است که حتی دره‌های مرتفع نیز در زیر آب قرار داشته‌است. قسمت مرکزی فلات که امروزه یک بیابان شوره‌زار بزرگی است، در آن زمان یک دریاچه وسیع یا یک دریای داخلی بوده‌است که رودخانه‌ها از کوه‌های مرتفع به آن می‌ریخت. (سیاه‌پوش ۱۳۵۲)[۱۷]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. فره‌وشی، بهرام (۱۳۷۹). ایرانویج. چاپ پنجم. تهران: انتشارات دانشگاه تهران. پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ شریفی، آرش: تغییرات اقلیمی ناگهانی و سقوط تمدن‌های باستانی در فلات ایران. در: بی‌بی‌سی فارسی. ۶ مرداد ۱۳۹۴.
 3. تاریخ سرزمین ایران، عباس پرویز، تهران: انتشارات نگاه، ۱۳۹۰.
 4. https://books.google.com/books?id=j894miuOqc4C&pg=PA294&lpg=PA294&dq=Paropamisus+Range&source=bl&ots=WNksykHlmz&sig=8ds_f0OQri--C3MHDkktMIliJm
 5. http://www.coca.ir/iranian-plateau/
 6. http://s5.picofile.com/file/8151866626/IRANVEJ.pdf.html
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ https://iranologie.com/the-history-page/the-land-of-iran-and-early-civilisations/
 8. http://bigbangpage.com/science-content/ایران-300-میلیون-سال-پیش/?print=pdf
 9. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ دسامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲ ژوئن ۲۰۱۷.
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.847.8567&rep=rep1&type=pdf
 11. http://www.iiees.ac.ir/fa/wp-content/uploads/2009/05/V8N1_Spring06_1.pdf
 12. http://www.bssaonline.org/content/89/1/120.abstract
 13. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/tect.20025/full
 14. http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/مقالات-معماری-و-شهرسازی/تدفین-مردگان-در-عصر-آهن/
 15. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ ژانویه ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۲ مه ۲۰۱۷.
 16. http://www.peakbagger.com/range.aspx?rid=432
 17. http://gadab.iauctb.ac.ir/article_512151_00a130c2b7694f97890bccc8bebb7759.pdf
Iranian Plateau
Middle East topographic map.png
Topographic map of the Iranian plateau connecting to Anatolia in the west and Hindu Kush and Himalaya in the east
LocationWestern and Central Asia
Highest point
 – elevation
Damavand
5610 m
Length2000 km
Area3,700,000 km2 (1,400,000 sq mi)
Closeup of the boundaries with the Eurasian, Arabian and Indian plates.

The Iranian Plateau or the Persian Plateau[1][2] is a geological feature in Western Asia and Central Asia. It is the part of the Eurasian Plate wedged between the Arabian and Indian plates, situated between the Zagros Mountains to the west, the Caspian Sea and the Kopet Dag to the north, the Armenian Highlands and the Caucasus Mountains in the northwest, the Strait of Hormuz and Persian Gulf to the south and the Indo-Gangetic plains to the east in Pakistan.

As a historical region, it includes Parthia, Media, Persis, the heartlands of Iran and some of the previous territories of Greater Iran.[3] The Zagros Mountains form the plateau's western boundary, and its eastern slopes may be included in the term. The Encyclopædia Britannica excludes "lowland Khuzestan" explicitly[4] and characterizes Elam as spanning "the region from the Mesopotamian plain to the Iranian Plateau".[5]

From the Caspian in the northwest to Baluchistan in the south-east, the Iranian Plateau extends for close to 2,000 km. It encompasses the greater part of Iran, Afghanistan and Pakistan west of the Indus River containing some 3,700,000 square kilometres (1,400,000 sq mi). In spite of being called a "plateau", it is far from flat but contains several mountain ranges, the highest peak being Damavand in the Alborz at 5610 m, and the Dasht-e Loot east of Kerman in Central Iran falling below 300 m.

Geology

In geology, the plateau region of Iran primarily formed of the accretionary Gondwanan terranes between the Turan platform to the north and the Main Zagros Thrust, the suture zone between the northward moving Arabian plate and the Eurasian continent, is called the Iranian plateau. It is a geologically well-studied area because of general interest in continental collision zones, and because of Iran's long history of research in geology, particularly in economic geology (although Iran's major petroleum reserves are not in the plateau).

Geography

The Iranian plateau in geology refers to a geographical area north of the great folded mountain belts resulting from the collision of the Arabian plate with the Eurasian plate. In this definition, the Iranian plateau does not cover southwestern Iran. It extends from East Azerbaijan Province in northwest of Iran (Persia) all the way to Afghanistan Pakistan west of the Indus River. It also includes smaller parts of the Republic of Azerbaijan, Iraqi Kurdistan, and Turkmenistan.

Its mountain ranges can be divided into five major sub-regions[6] (see below).

The Northwestern Iranian Plateau, where the Pontic and Taurus Mountains converge, is rugged country with higher elevations, a more severe climate, and greater precipitation than are found on the Anatolian Plateau. The region is known as the Anti-Taurus, and the average elevation of its peaks exceeds 3,000 m. Mount Ararat, at 5,137 meters (16,854 ft) the highest point in Turkey, is located in the Anti-Taurus. Lake Van is situated in the mountains at an elevation of 1,546 meters (5,072 ft).

The headwaters of major rivers arise in the Anti-Taurus: the east-flowing Aras River, which empties into the Caspian Sea; the south-flowing Euphrates and Tigris join in Iraq before emptying into the Persian Gulf. Several small streams that empty into the Black Sea or landlocked Lake Van also originate in these mountains. The Indus River begins in the highlands of Tibet and flows the length of Pakistan almost tracing the eastern edge of the Iranian plateau. The Indus River forms the Iranian plateau's eastern boundary.[citation needed]

Southeast Anatolia lies south of the Anti-Taurus Mountains. It is a region of rolling hills and a broad plateau surface that extends into Syria. Elevations decrease gradually, from about 800 meters (2,600 ft) in the north to about 500 meters (1,600 ft) in the south. Traditionally, wheat and barley are the main crops of the region.

Mountain ranges

Northwest Iranian ranges

Central Iranian Plateau

Eastern Iranian ranges

Rivers and plains

History

In the Bronze Age, Elam stretched across the Zagros mountains, connecting Mesopotamia and the Iranian Plateau. The kingdoms of Aratta known from cuneiform sources may have been located in the Central Iranian Plateau.

In classical antiquity the region was known as Persia, due to the Persian Achaemenid dynasty, originating in Persia proper, or Fars.

The Middle Persian Erān (whence Modern Persian Irān) began to be used in reference to the state (rather than as an ethnic designator) from the Sassanid period (see Etymology of Iran).

Archaeology

Archaeological sites and cultures of the Iranian plateau include:

Flora

The plateau has historical oak and poplar forests. Oak forests are found around Shiraz. Aspen, elm, ash, willow, walnut, pine, and cypress are also found, though the latter two are rare. As of 1920, poplar was harvested for making doors. Elm was used for ploughs. Other trees like acacia, cypress, and Turkestan elm were used for decorative purposes. Flower wise, the plateau can grow lilac, jasmine, and roses. Hawthorn and Cercis siliquastrum are common, which are both used for basket weaving.[7]

Fauna

The plateau is abundant with wildlife including leopards, bears, hyenas, wild boars, ibex, gazelles, and mouflons. These animals are mostly found in the wooded mountains of the plateau. The shores of the Caspian Sea and the Persian Gulf house aquatic birds such as seagulls, ducks, and geese. Deer, hedgehogs, foxes, and 22 species of rodents are found in semidesert, and palm squirrels and Asiatic black bears live in Baluchistan.

Wide variety of amphibians and reptiles such as toads, frogs, tortoises, lizards, salamanders, racers, rat snakes (Ptyas), cat snakes (Tarbophis fallax), and vipers live the Baluchistan region and along the slopes of the Elburz and Zagros mountains. 200 varieties of fish live in the Persian Gulf. 30 species of the most important commercial fish Sturgeon is found in the Caspian Sea. [8][9][10]

Economy

The Iranian plateau harvests trees for making doors, ploughs, and baskets. Fruit is grown also. Pears, apples, apricots, quince, plums, nectarines, cherries, mulberries, and peaches were commonly seen in the 20th century. Almonds and pistachios are common in warmer areas. Dates, oranges, grapes, melon, and limes are also grown. Other edibles include potatoes and cauliflower, which were hard to grow until European settlement brought irrigation improvements. Other vegetables include cabbage, tomatoes, artichokes, cucumbers, spinach, radishes, lettuce, and eggplants.[7]

The plateau also produces wheat, barley, millet, beans, opium, cotton, lucerne, and tobacco. The barley is fed mainly to horses. Sesame is grown and made into sesame oil. Mushrooms and manna were also seen in the plateau area as of 1920. Caraway is grown in the Kerman Province.[7]

See also

References

 1. ^ Robert H. Dyson. The archaeological evidence of the second millennium B.C. on the Persian plateau. ISBN 0-521-07098-8.
 2. ^ James Bell (1832). A System of Geography, Popular and Scientific. Archibald Fullarton. pp. 7, 284, 287, 288.
 3. ^ Old Iranian Online, University of Texas College of Liberal Arts (retrieved 10 February 2007)
 4. ^ "Ancient Iran". britannica.com.
 5. ^ "Elamite language". britannica.com.
 6. ^ "Iranian Plateau". Peakbagger.com.
 7. ^ a b c Sykes, Percy (1921). A History of Persia. London: Macmillan and Company. pp. 75–76.
 8. ^ "Iran - Plant and animal life". britannica.com.
 9. ^ Zarubezhnaia Aziia: Fizicheskaia geografiia. Moscow, 1956.
 10. ^ Petrov, M. P. Iran: Fiziko-geograficheskii ocherk. Moscow, 1955.
 • Y. Majidzadeh, Sialk III and the Pottery Sequence at Tepe Ghabristan. The Coherence of the Cultures of the Central Iranian Plateau, Iran 19, 1981, 141–46.

External links