فضای کار مشترک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مرکز کوورکینگ برلین.
مرکز کوورکینگ در ایندور، هند.

فضای کار مشترک یا فضای کار اشتراکی یا کوورکینگ (به انگلیسی: Coworking) روشی برای کار کردن است که شامل یک فضای کار به اشتراک گذاشته شده، یک دفتر کار و فعالیت‌های مستقل است. برخلاف محیط‌های اداری معمولی، محیط کوورکینگ معمولاً توسط یک سازمان (ارگان) مشترک به کار برده نمی‌شود.[۱] این محیط‌ها برای فریلنسرهای حرفه‌ای، پیمانکاران مستقل یا افرادی که اغلب در سفر هستند و فعالیت‌های مستقل انجام می‌دهند جذاب می‌باشد. کوورکینگ اجتماعی از افرادیست که در عین انجام فعالیت‌های مستقل، ارزش‌هایی را به اشتراک می‌گذارند و البته افرادی که مشتاق به همکوشی هستند که این همکوشی می‌تواند با کار کردن در کنار افرادی که برای فعالیت در یک محیط مشترک در کنار یکدیگر، ارزش قائل هستند، اتفاق بیفتد.[۲] کوورکینگ راه حلی مناسب برای مشکل انزوای بسیاری از کارمزدی‌ها، که کار کردن در منزل را تجربه کرده‌اند، می‌باشد، همین‌طور به آن‌ها اجازه می‌دهد که از عوامل حواس پرتی در حین کار کردن در منزل نجات یابند.

فضاهای کار اشتراکی الزاماً برای استارتاپ‌ها ساخته نمی‌شوند. ولی معمولاً توسط آن‌ها استفاده می‌شوند. با توجه به اینکه الزامات فیزیکی اساسی کار کردن در این فضاها فراهم می‌شود در برخی موارد شتاب دهنده‌های کسب و کار یا مراکز تحقیق و توسعهٔ شرکت‌های بزرگ نیز ممکن است در این فضاها مستقر شوند.

همچنین این فضاها ممکن است با توجه به شرایط محلی برای تمرکز بر موضوعی خاص راه اندازی شوند، مثلاً برای توسعهٔ گردشگری، یا توسعهٔ بازی سازی. اما این فضاها غالباً امکاناتی را فراهم می‌آورند که شامل میزکاری ، اتاق جلسات، برق، اینترنت پرسرعت ، چای و قهوه رایگان است.

تاریخچه[ویرایش]

Citizen Space در سان فرانسیسکو

از سال ۲۰۰۶ برخی مطالعات نشان داده است که تعداد فضاهای کوورکینگ و مراکز قابل استفاده تقریباً هرسال دو برابر شده‌اند.[۳]

سانفرانسیسکو در حال تلاش برای داشتن جایگاه بزرگ در جامعه (اجتماع) کوورکینگ است؛ و البته منزلگاهی برای رشد کمی مراکز کوورکینگ است.[۴] همچنین Anca Mosoiu, Tech Liminal را که یک مرکز کوورکینگ مستقر در اوکلند، کالیفرنیا است، در خلیج سان فرانسیسکو تأسیس کرد.[۵] در میامی نیز محیط‌های جدیدی افتتاح شد که City Desk یکی از آنهاست. همچنین کوورکینگ در بسیاری از مناطق وابسته به شهرهایی همچون سیاتل، واشینگتن،[۶] پورتلند، اورگن،[۷][۸] و ویچیتا، کانزاس[۹] گسترش یافت که هم‌اکنون چندین مکان سازماندهی شدهٔ کوورکینگ را عرضه می‌کنند. جامعه کوورکینگ نیویورک نیز به سرعت در مکان‌هایی تحت عنوان Regus و Rockefeller Group Business Centerگسترش یافت. همچنین چندین شرکت نوپا جدید همچون WeWork در سراسر این شهر توسعه یافته‌است. در همسایگی بروکلین به دلیل رشد کارمندان نسل وای در خواست برای کوورکینگ هرگز تمام نمی‌شود. به عبارت دیگردر منطقه Gowanus تقریباً از هر ده نفر، یک نفر دورکاری انجام می‌دهد.[۱۰] منطقه صنعتی Gowanus, Brooklyn که ساختمان‌های قدیم را به فضاهای کاری مشترک مجدداً طراحی می‌کنند همانند کوورکرها شاهد تغییراتی در استارتاپ‌های جدید هستند.[۱۱]

بسیاری از محیط‌های کوورکینگ توسط کارآفرینان اینترنتی که دور کاری انجام می‌دهند و در جستجوی جایگزینی برای کار کردن به صورت مستقل و ایزوله در کافی شاپ‌ها یا فضای خانه بودند گسترش یافته‌است.[۱۲][۱۳] بررسی سال ۲۰۰۷ نشان داد که بسیاری از کارمندان دورکار، از انزوا و ازدست دادن تعامل انسانی هنگام کار در خانه احساس نگرانی می‌کنند. همچنین یک سوم کارکنان بخش خصوصی و دولتی اعلام کرده‌اند که نمی‌خواهند در طول کار خود در منزل باشند.[۱۴]

در اروپا[ویرایش]

مرکز کوورکینگ در گلاسکو، بریتانیا.

فرانسه اولین مرکز کوورک خود را تحت عنوان la Boate, در سال ۲۰۰۷ در مکان مارسی افتتاح کرد. در سال ۲۰۰۷ نیز دو مرکز جدید به نام‌هایla Cantine و la Ruche را در پاریس بازگشایی نمود.

امروزه انگلستان به مرکزیت لندن از جمله پاسخگوترین کشورهای اروپایی در زمینه ایده کار مشترک است. لندن نه تنها به دلیل تعداد زیاد مراکز کوورکینگ که ارائه می‌دهد، بلکه بخاطر تنوع مراکزی که به تناسب نیازهای مختلفی که در میان استارتاپ‌ها، کار آفرینان و فریلنسرها وجود دارد، رهبری و هدایت بازار کوورکینگ را برعهده دارد.[۱۵] Camden Collective یک پروژه بازسازی و ترمیم در لندن، که ساختمان‌ها و زمین‌های خالی و بلا استفاده را تغییر کاربری می‌دهد، اولین مرکز کوورکینگ خود را با اسم ‘wire-less wall-less’ در سال ۲۰۰۹ افتتاح کرد.

دولت انگلستان در ژوئن ۲۰۱۳ اعلام کرد که کوورکینگ به صورت یک طرح آزمایش جدید به منظور استفاده در استراتژی تحت عنوان 'One Public Sector Estate' (که ۱۲ مرجع عمومی در انگلستان را تحت پوشش قرار می‌دهد) به کار برده می‌شود. این کار شوراها را به همکاری با مراکز دولتی و دیگر نهادها جهت اشتراک‌گذاری ساختمان‌ها بین کارکنان تشویق خواهد کرد. همچنین مقامات را به استفاده مجدد از زمین‌های بلا استفاده، کاهش هزینه و آزاد کردن زمین‌ها برای توسعه شهری قادر خواهد ساخت.[۱۶]

کوورکینگ در قاره اروپا بیشتر رایج شده‌است که شرکت نوپا کلان شهر برلین، حامی و تقویت‌کننده اصلی این پروژه بوده‌است. چندین پیشنهاد متفاوت کوورکینگ، از جمله Factory Berlin در این شهر می‌توان یافت.

این محیط‌های کاری (کوورکینگ) فقط منحصر به شهرهای بزرگ نیست، شهرهای کوچک نیز ممکن است درصورت داشتن افراد جوان و خلاق مخصوصاً شهرهای دانشگاهی نیز مراکز کوورکینگ را ارائه دهند. گرایفسوالد نمونه ایست در آلمان که به همکاری بین مراکز کوورکینگ و محیط‌های آکادمیک توجه می‌شود.[۱۷]

در آسیا[ویرایش]

از زمان محدود شدن فضاها در کشورهای بزرگ مثل China, هند، سنگاپور، فیلیپین، هنگ کنگ و تایوان کوورکینگ در آسیا بسیار پر طرفدار شده‌است.

فضای کاری مشترک در ماکاتی


به‌طور مثال برای توسعه جامعه در حال رشد شرکت نوپای ده‌ها مراکز کوورکینگ در هنگ کنگ ساخته شد که با توجه به گفته فوربز هنگ کنگ در کنار دره سیلیکون و نیویورک جزو بخش‌های پیشرو تکنولوژی در جهان است.[۱۸] درحالی که اکثر مراکز کوورک در جزیره هنگ کنگ و به‌طور برجسته در Central و Sheung Wan هستند، ولی به دلیل گسترش در سراسر مناطق، این مراکز می‌توانند در هر مکانی یافت شوند. قیمت‌گذاری متناسب با میزان انعطاف پذیزی فضا هاست به همین دلیل اکثر فضاها به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه میزها را اجاره می‌دهند و همچنین مجموعه اتاق‌هایی با سایزهای متفاوت (به‌طور مثال: ۲، ۳، ۶ کارگاه) و همچنین اتاق‌ها خصوصی برای قیمت‌های بالاتر ارائه می‌دهند. با وجود قیمت‌های سرسام‌آور تجهیزات و اجاره‌ها، مراکز کوورکینگ گزینه‌ای بسیار خوب برای شرکت نوپا‌های کوچک و منحصر به فرد است تا کسب و کارشون را ارتقا دهند. بسیاری از شهرها کوورکینگ را با مرکز رشد استارتاپ‌ها، شتابدهنده‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، و حمایت مربیان همراه می‌کنند.

همچون استارتاپ‌های حوزهٔ تکنولوژی، کوورکینگ نیز در بین دورکارها بسیار رواج دارد. یک بررسی در سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد که اکثر کوورکرها در اواخر دهه بیست تا سی سالگی و با میانگین سنی ۳۴ سال می‌باشند که دو سوم مردان و یک سوم بانوان هستند همچنین چهار پنجم کوورکرها حرفهٔ خود را با یکی از مدارک دانشگاهی آغاز کرده‌اند. بیشتر از نیمی از کوورکرها فریلنسر هستند و اکثر کوورکرها در حوزه صنایع خلاق یا new media فعالیت می‌کنند.

در ایران[ویرایش]

فضای کاری زاویه در تهران، کارخانه نوآوری

در ایران فضاهای کار اشتراکی در کنار شتاب دهنده‌ها و اکوسیستم استارتاپی در حال توسعه هستند. این فضاها معمولاً برای رشد و توسعهٔ استارتاپ‌ها شکل گرفته‌اند و میزبان استارتاپ‌ها، فریلنسرها و دیگر افرادی که نیاز به فضای کاری دارند هستند. نمونه‌های متعددی در تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، زنجان و کرمان شکل گرفته‌اند.

انواع[ویرایش]

محور اصلی کسب و کار مراکز کوورک اجاره میزهاست و در ادامه ساختن یک جامعه همکاری می‌باشد. افراد اصلی برای حضور در این مراکز کارمزدیهای حرفه‌ای، دورکارها و مؤسسین شرکت‌های کوچک و متوسط هستند که در جستجوی یک جامعه‌ای با روح همکاری می‌باشند. همچنین اغلب مشتریان از دیگر سرویس‌های فضای کار مشترک مثل پرینت، همکاری و مشاوره بهره‌مند می‌شوند.[۳]

به دلیل تفاوت شیوه مدیریتی کوورکینگ که به جای مدیریت و کنترل به جنبه همکاری اهمیت می‌دهد، مدل کار کوورکینگ از شتابدهنده‌ها، مراکز رشد و Executive suite مجزا می‌باشد و با هم ترکیب نمی‌شوند. اکثر مشترکان کوورکینگ در unconference مثل BarCamp[۱۹] و دیگر رویدادهای فناوری نیز شریک هستند.[۲۰][۲۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Butler, Kiera (2008-01-01), "Works Well With Others", Mother Jones
 2. Miller, Kerry (2007-02-26), "Where the Coffee Shop Meets the Cubicle", بلومبرگ بیزنس‌ویک
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ "The Future of Coworking: coworking visas, corporate partnerships and real-estate specialists". Martin Pasquier. Innovation Is Everywhere. Retrieved 2015-02-14.
 4. Abate, Tom (2010-06-04). "Shared work spaces new resource for solo worker". San Francisco Chronicle.
 5. Woodall, Angela (October 15, 2012). "Hometown Hero: Anca Mosoiu, founder of Oakland's Tech Liminal". The Oakland Tribune. Retrieved October 16, 2012.
 6. Chavez, Jesus (November 9, 2010). "Coworking - You Could Work from Home but Don't Want To". The Seattle Times.
 7. McEwan, Bob (April 11, 2009). "Co-working: a room not of their own". The Oregonian.
 8. Dullroy, Joel (May 9, 2012). "Coworking in Portland". Deskmag.
 9. Carrie, Rengers (Nov 10, 2010). "Labor Party to open in Old Town for collaborative creative office space". The Wichita Eagle.
 10. Zimmer, Amy (2 June 2015). "MAP: See the Most Popular Neighborhoods for Working From Home". DNA Info. Retrieved 9 June 2015.
 11. Albrecht, Leslie (12 June 2015). "Co-Working Spaces Booming in Gowanus as More Workers Shun Offices". DNA Info. Retrieved 20 June 2015.
 12. Fost, Dan (2007-03-11), "Where Neo-nomads' Ideas Percolate", San Francisco Chronicle
 13. Von Bergen, Jane (2007-08-19), "A Step Up From Working In PJ's", Philadelphia Inquirer
 14. Reed, Brad (2007-10-23), "Coworking: the ultimate in teleworking flexibility", Network World
 15. [Co-working Space in London http://www.freeofficefinder.com/article/co-working-space-in-london "FreeOfficeFinder", Apr 10, 2017]
 16. Insight: UK Government announces details of One Public Sector Estate scheme
 17. deskmag Will Coworking Spaces Be The New Classrooms?, 2013-01-30
 18. Strauss, Karsten (February 2013), The World's Top 4 Tech Capitals To Watch (after Silicon Valley and New York), فوربز
 19. Clark, Jessica (2007-10-01), "Coworkers of the World, Unite!", American Prospect
 20. Horowitz, Etan (2007-09-27), "Coworking can solve non-traditional office issues", Orlando Sentinel
 21. Berve, Anette (2008-04-25), "In Search of Colleagues" (PDF), The Argentimes, archived from the original (PDF) on 28 August 2008