فشارسنج خون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بازوبند فشارخون به‌همراه گوشی پزشکی

فشارسنج خون دستگاهی است که در پزشکی برای اندازه‌گیری فشارخون افراد استفاده می‌شود.

انواع[ویرایش]

  • فشارسنج جیوه‌ای: این نوع فشارسنج مهمترین استاندارد اندازه‌گیری فشارخون شناخته می‌شود. در این دستگاه‌ها، یک ستون جیوه مثل دستگاه دماسنج وجود دارد که فشار را نشان می‌دهد. احتمالِ درست کار نکردن این دستگاه خیلی کم است. ستون جیوه تنها چیزی است که در آن حرکت می‌کند. هنگام خواندن فشار، باید به اعدادی دقت شود که در دو طرف ستون جیوه ارائه شده‌اند. بااین‌حال، استفاده از فشارسنج جیوه‌ای رو به کاهش است، چون جیوه سمّی است و می‌تواند محیط را آلوده کند.
  • فشارسنج عقربه‌ای بعضی از دستگاه‌های فشارسنج عقربه‌ای هستند. فشارسنج عقربه‌ای وسیله‌ای است فنردار که با استفاده از فشار هوا عقربه‌ای را روی صفحهٔ مدرّجی حرکت می‌دهد که هر درجهٔ آن نشانگر یک میلیمتر جیوه است. این نوع فشارسنج ارزان و حملش نسبت به نوع جیوه‌ای راحت‌تر است.
  • فشارسنج دیجیتال: ازآنجاکه در موارد نادر دستگاه‌های دیجیتالی و خودکار فشارخون را اشتباه محاسبه می‌کنند، همیشه ترجیح داده می‌شود که از فشارسنج جیوه‌ای استفاده شود و استفاده از دستگاه‌های دیجیتالی تنها برای بیمارانی توصیه می‌شود که توانایی استفاده از این وسایل استاندارد را ندارند.

استفاده برای جلوگیری از خون‌ریزی[ویرایش]

از بازوبند فشارخون نیز می‌توان برای جلوگیری از خون‌ریزی سرخرگیِ دست یا پا به‌جای شریان‌بند استفاده کرد. بازوبند را کمی بالاتر از محل زخم (بین زخم و قلب) قرار دهید و تا حدی آن را باد کنید که خون‌ریزی را متوقف کند. معمولاً میزان فشار لازم برای این کار در افرادی که فشارخون طبیعی دارند mmHg ۱۵۰ (میلیمتر جیوه) است.

پس از کنترل خونریزی، پانسمان روی زخم را برندارید. بازوبند را می‌توانید به مدت ۳۰ دقیقه یا بیشتر هم در محل نگه دارید. فقط باید کاملاً مراقب باشید که در این حین، فشار بازوبند کم نشود. استفاده از این وسیله احتمالاً تنها راه کنترل خون‌ریزی در مصدومینی است که در وسیلهٔ نقلیهٔ له‌شده و تصادفی گیر کرده‌اند. از این وسیله نیز می‌توان پس از کاربرد پانسمان فشاردهنده استفاده کرد.

دستگاه فشار سنج شامل چه قسمت هایی است ؟[ویرایش]

اگر بخواهیم خیلی راحت و ساده توضیح دهیم تمام دستگاه‌های فشارسنج ازسه قسمت اصلی تشکیل شده‌است . این سه قسمت شامل یک پمپ ، کاف یا بازوبند پارچه‌ای که داخل آن تیوپ هوا وجود دارد و یک نمایشگر فشار می‌باشد . بسته به مدل و نوع فشار سنج این قسمت‌ها با یکدیگر متفاوت هستند .

1.       کاف یا بازوبند : که از جنس پارچه‌ای است و داخل آن تیوپ هوا قرار دارد . تیوپ هوا در هر سه نوع یک شکل است . با این تفاوت که در نوع دیجیتال ممکن است دور بازو یا دور مچ دست بسته شود . اندازه کاف فشارسنج‌ها به‌طور کلی در دو سایز مناسب نوزادان و بزرگسالان طراحی می‌شود .

2.       پمپ : در برخی انواع دستی است ، یعنی برای آنکه بخواهید فشار بیمار را بگیرید باید پمپ را در دست خود گرفته و با فشار بر آن کاف و یا تیوپ هوا را پر کنید.  اما در برخی انواع فشار سنج‌ها خودکار است ، فرد می‌تواند پس از بسته شدن کاف دور بازو یا مچ دست با فشار دادن کلید استارت پمپ به صورت خودکار شروع به باد کردن تیوپ کاف می‌کند .

3.       نمایشگر فشار : نمایشگر در دستگاه‌های فشارسنج ، ستون جیوه (در نوع جیوه‌ای) و عقربه مدرج (در نوع عقربه‌ای) و صفحه دیجیتال ( در نوع دیجیتال) است .

انواع دستگاه فشارخون

برای خرید و تهیه دستگاه‌های فشار سنج به چه نکاتی باید توجه کنیم ؟[ویرایش]

فشارسنج دیجیتال[ویرایش]

1.       میزان حافظه فشار سنج دیجیتال[۱]: میزان حافظه نگهداری اطلاعات بسیار مهم است. اکثر موارد بهتر است فشار سنج شما توانایی نگهداری حداقل یک ماه اطلاعات اندازه‌گیری شده را داشته باشد.

2.       ضمانت نامه فشار سنج: در هنگام خرید فشار سنج دیجیتالی به ضمانت نامه آن‌ها نیز توجه کنید و اینکه آیا خدمات پس از فروش دارند یا خیر.

3.       میزان باطری فشار سنج دیجیتال:میزان موجود بودن باطری و دوام آن نیز بسیار مهم است و اینکه آیا باطری‌های این دستگاه را پس از اتمام دوره عمرشان می‌توان تهیه کرد یا خیر. نداشتن باطری باعث می‌شود که هنگام استفاده فشارسنج را به برق وصل نمایید.

4.       کاف دستگاه فشار سنج:  به اندازه کاف فشار سنج توجه داشته باشد. اندازه کاف نادرست باعث نشان دادن فشار نادرست توسط دستگاه می‌شود. اینکه فشار سنج مچی[۲] است یا بازویی[۳]، در انتخاب اندازه کاف تأثیر دارد. بعضی از کاف‌های فشار سنج برای استفاده هر نوع اندازه بازو یا مچ دستی طراحی می‌شوند. قبل از خرید اندازه بازو یا مچ خود را اندازه‌گیری نمایید تا در در خرید بتوانید اندازه مناسب را انتخاب نمایید.

استفاده بهینه از فشارسنج[ویرایش]

۱– به هنگام عدم استفاده از فشارسنج‌های جیوه‌ای حتماً شیر مربوط به جیوه آن را ببندید.

۲–از ضربه زدن به مانومترهای انواع فشارسنج‌ها خودداری کنید.

۳–در صورتی که می خواهید برای مدت طولانی از فشارسنج جیوه‌ای استفاده نکنید وآن را کنار بگذارید، حتماً باطری آن را از داخلش در بیاورید. درضمن در این نوع فشارسنج حتماً از باطری‌های مرغوب و تازه استفاده کنید.

انواع دستگاه فشارخون

نکات فشار سنجی شرایط اندازه‌گیری فشار خون[ویرایش]

1.       اگر اندازه کاف فشار‌سنج کوچکتر یا بزرگتر از اندازه مناسب باشد می‌تواند فشارخون شما را بالاتر یا پایین‌‌تر از آن مقداری که هست، نشان دهد. در حالت طبیعی کاف فشارسنج باید ۱/۵ دور، دور بازوی شما می‌چرخد. با این حساب از کاف فشار سنج بزرگسالان برای بچه‌ها و برعکس نمی‌توان استفاده کرد.

2.        دقیقه قبل از اندازه‌گیری فشار خون، فرد معاینه شونده باید استراحت کامل داشته باشد.

3.       حداقل نیم ساعت قبل از اندازه‌گیری فشار خون، فرد معاینه شونده باید فعالیت شدید نداشته باشد.

لباس فرد معاینه شونده باید سبک و آستین‌های لباس به اندازه کافی گشاد باشد تا وقتی آستین بالا زده می‌شود روی بازو فشار وارد نکند .

4.       در اندازه‌گیری فشار خون بین دست راست و چپ ممکن است اختلاف مختصری وجود داشته باشد؛ اما بهتر است فشار خون در وضعیت نشسته و از دست راست اندازه‌گیری شود.

5.       در حین اندازه‌گیری فشار خون، دست فرد معاینه شونده نباید آویزان باشد و باید بر روی چیزی تکیه کند تا عضلات دست شل باشد. عضلات سفت و منقبض شده باعث می‌شود که فشار خون بطور کاذب بیش از اندازه واقعی نشان داده شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

داروهای کاهندهٔ فشارخون

زیادی فشارخون

منابع[ویرایش]

  1. «فشارسنج دیجیتال». فشارخون دات کام. 
  2. «فشارسنج مچی». فشارخون دات کام. 
  3. «فشارسنج بازویی». فشارخون دات کام.