فسفر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
سیلسیمفسفرگوگرد
N

P

As
ظاهر
colorless, waxy white, yellow, scarlet, red, violet, black

waxy white (yellow cut), red (granules center left, chunk center right), and violet phosphorus
ویژگی‌های کلی
نام، نماد، عدد فسفر، P،‏ 15
تلفظ به انگلیسی ‎/ˈfɒsfərəs/‎ FOS-fər-əs
نام گروهی برای عناصر مشابه نافلزات
گروه، دوره، بلوک ۱۵، ۳، p
جرم اتمی استاندارد 30.973762 گرم بر مول
آرایش الکترونی [Ne] 3s2 3p3
الکترون به لایه 2, 8, 5
ویژگی‌های فیزیکی
چگالی (نزدیک به دمای اتاق) (white) 1.823, (red) ≈ 2.2 – 2.34, (violet) 2.36, (black) 2.69 g·cm−۳
نقطه ذوب (white) 44.2 °C, (black) 610 °C
نقطه جوش (white) 280.5 °C
گرمای هم‌جوشی (white) 0.66 کیلوژول بر مول
گرمای تبخیر (white) 12.4 کیلوژول بر مول
ظرفیت گرمایی (white)
23.824 کیلوژول بر مول
فشار بخار (white)
فشار (پاسکال) ۱ ۱۰ ۱۰۰ ۱k ۱۰k ۱۰۰k
دما (کلوین) 279 307 342 388 453 549
فشار بخار (red, bp. 431 °C)
فشار (پاسکال) ۱ ۱۰ ۱۰۰ ۱k ۱۰k ۱۰۰k
دما (کلوین) 455 489 529 576 635 704
ویژگی‌های اتمی
وضعیت اکسید شدن 5, 4, 3, 2,[۱] 1,[۲] -1, -2, -3
(mildly اسیدic oxide)
الکترونگاتیوی 2.19 (مقیاس پاولینگ)
انرژی‌های یونش
(more)
نخستین: 1011.8 کیلوژول بر مول
دومین: 1907 کیلوژول بر مول
سومین: 2914.1 کیلوژول بر مول
شعاع کووالانسی 107±3 pm
شعاع واندروالانسی 180 pm
متفرقه
مغناطیس (white,red,violet,black) دیامغناطیس[۳]
رسانایی گرمایی (300 K) (white) 0.236, (black) 12.1 W·m−1·K−1
مدول حجمی (white) 5, (red) 11 GPa
عدد کاس 7723-14-0
تاریخچه
پایدارترین ایزوتوپ‌ها
مقاله اصلی ایزوتوپ‌های فسفر
ایزوتوپ NA نیمه‌عمر DM DE (MeV) DP
31P 100% 31P ایزوتوپ پایدار است که 16 نوترون دارد
32P syn 14.28 d β 1.709 32S
33P syn 25.3 d β 0.249 33S

فسفر عنصری شیمیایی است که با نماد P نشان داده می‌شود و عدد اتمی آن ۱۵ است .

مشخصات[ویرایش]

عدد اتمی: ۱۵ ۳۰٬۹۷۳۸ g.mol -۱: جرم اتمی حالت اکسایش: ± ۳، ۴، ۵ الکترونگاتیوی (بر اساس قرارداد :pauling): ۲٬۱ چگالی: ۱٬۸۲ g/ml at 20 °C نقطه ذوب: ۴۴٬۲ °C نقطهٔ جوش: ۲۸۰ °C شعاع اتمی: ۱٬۲۸ Å شعاع یونی: ۰٬۳۴ Å آرایش الکترونی: [Ne]3s23p۳ انرژی نخستین یونش: ۱۰٬۱۱۸ eV انرژی دومین یونش: ۱۹٬۷۲۵ eV انرژی سومین یونش: ۲۹٬۱۴۱ eV کشف شده بوسیله: Hennig Brandt in ۱۶۶۹

فسفر یکی از اعضای نافلز چند ظرفیتی گروه نیتروژن می‌باشد. این عنصر به چندین شکل آلوتروپی در طبیعت یافت شده‌است و یکی از عناصر حیاتی برای زندگی ارگانیسم‌های طبیعی (ترکیب موجودات زنده) می‌باشد. چندین شکل فسفر وجود دارند که عبارت اند از:فسفر سفید، قرمز، فسفر بنفش و فسفرسیاه؛ اگر چه رنگ‌های آن‌ها تا حد زیادی به نظر می‌رسد تفاوت کمی با هم داشته باشد. فسفر سفید یکی از شکل‌های فسفر است که به‌طور صنعتی تولید می‌شود که در تاریکی می‌تابد؛ و بی‌اختیار شعله‌ور می‌شود در زمانی که در معرض هوا گیرد و سم مهلکی است. فسفر قرمز می‌تواند به خاطر تغییرات اندک در ساختار شیمیایی اش از رنگ نارنجی تا ارغوانی تغییر داشته باشد. شکل سوم، یعنی فسفر سیاه، که در زیر فشار بالا ساخته می‌شود شبیه به گرافیت بوده و مانند گرافیت توانایی هدایت الکتریکی را دارد.

به غیر از آب و غذا بدن انسان برای بقا نیاز ویتامین‌های مشخص و مواد معدنی دارد. کلسیم و فسفر دو ماده معدنی مهم در بدن انسان هستند که با کمک همدیگر دندان‌ها و استخوان‌ها را می‌سازند. فسفر ۱ درصد کل وزن بدن را تشکیل می‌دهد، بنابراین اگر فردی ۱۵۰ پوند وزن داشته باشد یک و نیم پوند فسفر در بدن دارد.

بیشتر فسفر بدن (در حدود ۸۵ درصد) در استخوان‌ها و دندان‌ها (جایی که با کلسیم برای ساختن استخوان قویتر و سخت‌تر ترکیب می‌شود) وجود دارد. بقیه فسفر در سلول‌ها و بافت‌های دیگر وجود دارد. در کلیه‌ها، فسفر از نظیر تصفیه مهم است. فسفر همچنین به تعادل اسید-باز درخون کمک می‌کند. فسفر جریان انرژی در بدن را تنظیم کرده باعث کاهش درد عضلانی، بعد از یک کار سخت، می‌شود. بدن شما برای رشد، نگهداری و ترمیم همه بافت‌ها و یاخته‌های بدن و همچنین برای جذب سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله ویتامین دی، کلسیم، ید، منیزیوم و روی نیاز به فسفر دارد.

کاربردها در پزشکی[ویرایش]

در حالت معمول نیاز به مصرف مکمل‌های فسفر وجود ندارد زیرا غذاهایی که ما می‌خوریم حاوی مقادیر کافی فسفر است، با اینحال در بعضی موارد برای مثال در شخصی که بیماری کلیوی دارد، پزشک مکمل‌های فسفر را تجویز می‌کند. بعضی از ورزشکاران قبل از شروع رقابت یا کارهای سنگین برای کاهش درد عضلانی و خستگی از مکمل‌های پتاسیم استفاده می‌کنند. مصرف فسفر و کلسیم با همدیگر می‌تواند باعث بهبود شکستگی استخوان و درمان کمبودهای ویتامین (D) نظیر استئومالاسی (نرمی استخوان) و ریکتز شود.
سینوویورتز با فسفر رادیواکتیو، می‌تواند روشی مؤثر و به صرفه در کاهش همارتروز و مصرف فاکتور در بیماران مبتلا به آرتروپاتی هموفیلیک باشد.[۴]

کاربردها در کشاورزی[ویرایش]

از کاربردهای فسفر می‌توان در اسید فسفریک غلیظ شده که در کودها برای کشاورزی و سموم دفع آفات اشاره کرد.

کودهای فسفاته[ویرایش]

غالباً درصد فسفر کودهای شیمیائی را به صورت درصد اکسید فسفر ذکر می نمایند. اسید فسفریک که از تجزیه مواد آلی خاک حاصل می‌شود قابل جذب گیاه است، اما به صورت کود شیمیائی مصرف نمی‌شود. قسمت اعظم کود فسفره ای که به خاک داده می‌شود. به وسیلهٔ کلسیم در خاک‌های قلیائی و به وسیلهٔ آهن و آلومینیم در خاک‌های اسیدی تثبیت می‌گردد. معمولاً کود فسفره ای که به خاک داده می‌شود در سال اول به صورت قابل جذب گیاه باقی می‌ماند و بخش کمی نیز طی سال‌های آینده قابل جذب گیاه می‌گردد. میزان‌های فوق‌الذکر با روش کوددهی، بافت و ترکیب خاک، سوابق مصرف کود فسفره در خاک و مقدار کود فسفری که مصرف می‌شود بستگی دارد. چون میزان محلول بودن و حرکت کود فسفره در خاک بسیار محدود است می‌بایستی کودهای فسفره را قبل از کاشت به صورت نواری به خاک داد و آن‌ها را مستقیماً در ناحیه توسعه ریشه قرار داد. حداکثر میزان محلول فسفر در pH معادل 6 تا 6.5 مشاهده می‌شود. بنابراین رساندن pH خاک به این حدود می‌تواند در افزایش محلول بودن و جذب فسفر مؤثر باشد.

تغییر pH خاک در خاک‌های اسیدی با اضافه کردن آهک و در خاک‌های قلیائی با اضافه کردن گوگرد یا کودهای اسیدی انجام پذیر است. مصرف مقدار زیادی کود حیوانی نیز می‌تواند در نقصان pH خاک مفید باشد. میزان محلول بودن کودهای فسفره نیز متغیر است.

شکل قابل جذب فسفر در گیاهان، به صورت آنیون می‌باشد و به یکی از دو صورت زیر است:

 • مونو فسفات H2PO-4
 • دی فسفات HPO4-2

باکتری‌های حلال ساز فسفات و مایکوریزای موجود درخاک باعث افزایش جذب فسفر توسط گیاهان می‌شوند.

کودهای فسفر رایج[ویرایش]

 1. مونو فسفات آمونیوم- حاوی 48% فسفر (P2O5) - حاوی 11% نیتروژن - مونو فسفات آمونیوم، کودی است حلال در آب و می‌توان در سیستم آبیاری قطره ای، همراه با آبیاری از آن استفاده نمود.
 2. سوپر فسفات ساده- حاوی 20% فسفر (P2O5)
 3. سوپر فسفات تریپل- حاوی 46% فسفر (P2O5)

نقش فسفر در گیاه[ویرایش]

فسفر برخلاف نیتروژن و گوگرد، در گیاه کاهش نمی‌یابد بلکه در بالاترین سطح اکسیداسیون قرار دارد. فسفر بعد از جذب توسط گیاه به استرهای ساده فسفات نظیر قندهای فسفات دار تبدیل شده یا از طریق پیوند پیروفسفات به یک فسفات دیگر متصل می‌شود (نظیر ATP).

 • فسفر برای تولید بذر و میوه از عناصر اصلی است و در صورت کمبود فسفر، تشکیل میوه متوقف می‌شود مخصوصاً اگر میزان ازت بالا باشد.
 • فسفر گسترش ریشه را تقویت می‌کند.
 • فسفر باعث انتقال انرژی و تقسیم سلولی می‌شود.
 • در کربن‌گیری گیاه نقش دارد.
 • باعث گلدهی گیاه و جلو انداختن بلوغ در گیاه می‌شود.

علائم کمبود فسفر در گیاه[ویرایش]

به‌طور کلی علائم کمبود فسفر به روشنی کمبود ازت نیست و شامل موارد زیر می‌شود:

 1. رشد قسمت‌های هوایی و ریشه در گیاه کند و یا متوقف می‌گردد.
 2. رشد طولی گیاه افزایش می یابد و تولید ساقهٔ جانبی به ندرت ظاهر می‌شود.
 3. رنگ حاشیه برگ‌ها، قرمز یا ارغوانی شده و پایین‌ترین برگ گیاه زرد شده و این زردی به دمبرگ منتقل شده و برگ ریزش می‌کند. به نظر می‌رسد یکی یکی برگ‌ها از پایین زرد شده و ریزش می‌کند. (در کمبود ازت، فقط پهنک زرد می‌شود و با یک ضربهٔ دست به برگ ، برگ می افتد.)
 4. کمبود فسفر باعث می‌گردد که فعل و انفعالات و سوخت و ساز نظیر تبدیل قند به نشاسته کاهش یابد. تبدیل قند به نشاسته در سیب زمینی بسیار زیاد است و سیب زمینی با مزه شیرین خوب نیست.
 5. در کمبود فسفر، تعداد برگ‌ها کاهش می یابد و جوانه‌ها از بین می‌روند. همچنین تعداد شکوفه‌ها و میوه‌ها کاسته می‌شود.
 6. در کمبود فسفر در بعضی از میوه‌ها، گوشت میوه نرم و شیره میوه خیلی ترش و خاصیت انبارداری آن کاهش می یابد.

کاربردهای دیگر[ویرایش]

فسفات‌ها در شیشه‌های خاص، لامپ سدیم، تولید استیل و کاربردهای نظامی (بمب‌های آتش زا، smoke screeninng(پرده پوشش دود برای استتار یگان‌های خودی) و غیره) و در کاربردهای دیگر به عنوان سموم دفع آفات، خمیر دندان، مواد شوینده استفاده می‌شوند.

فسفر در محیط زیست[ویرایش]

در جهان طبیعت فسفر به شکل خالص دیده می‌شود. مقدار فسفر ی که به‌طور طبیعی در غذا وجود دارد به‌طور قابل ملاحظه‌ای تفاوت دارد اما می‌تواند به عنوان بیشترین مقدار در جگر (mg/100 g 370) یا کمترین مقدار در روغن گیاهی باشد. غذاهای غنی از فسفر عبارت اند از :تن ماهی، ماهی قزل آلا، ماهی ساردین، کبد، بوقلمون، جوجه مرغ، تخم مرغ و پنیر (۲۰۰ g/100 g).. کانی‌های فسفات دار زیادی وجود دارند بیشترین آن‌ها به شکل apatite هستند. Fluorapatite بیشترین ذخیرهٔ استخراج شدهٔ معدنی فسفر را داراست. مناطق مهم و عمده استخراج معدنی این ماده در روسیه، مراکش، تانزانیا، توگو و Nauru (کشور ایسلند قرار گرفته در اقیانوس آرام (قلمرو قدیم استرالیا))هستند. تولید جهانی ۱۵۳ میلیون تن در سال است. نگرانی‌هایی در مورد اینکه تا چند سال دیگر این منابع فسفر باقی خواهند ماند، وجود دارد. در صورت کمبود این ماده می‌تواند مشکلات جدی در تولید غذای جهانی به وجود آید، به خاطر اینکه فسفر یکی از اجزای مهم در کودها می‌باشد. در اقیانوس‌ها، تجمع فسفر مخصوصاً در سطح آن‌ها خیلی کم است به این دلیل که آلومینیم فسفات و کلسیم فسفات بر روی سطح آب باقی می‌مانند. لی در موارد دیگر، در اقیانوس‌ها، فسفات به سرعت کامل مصرف می‌شوندو به اعماق اقیانوس‌ها به عنوان organic debris می‌روند. مقادیر بیشتری از فسفات‌های می‌توانند در رودخانه‌ها و دریاچه‌ها وجود داشته باشند که رشد بیش از اندازهٔ خزه‌ها را موجب می‌شود.

منابع غذایی[ویرایش]

گوشت قرمز و مرغ و بوقلمون حاوی مقادیر چشمگیری فسفر هستند. منابع دیگر شامل شیرخشک و محصولات شیر، پنیر سفت، ماهی کنسرو شده، آجیل، تخم مرغ و نوشابه‌های سبک است.

فهرست مواد غذایی بر پایه اندازه فسفر[ویرایش]

نام ماده غذایی[۵] میلی‌گرم (mg) در ۱۰۰ گرم تصویر
نوشیدنی‌های بر پایه پودر سویا ۱۲۷۲ -
مغز تخمه بوداده و نمکی کدو تنبل و کدو ۱۱۷۴
Pumpkin Seeds macro 1.jpg
مغز تخمه آفتابگردان برشته بدون نمک ۱۱۵۸
Sonnenblumenkerne sunflower seeds.jpg
مغز تخمه آفتابگردان با روغن بو داده شده بدون نمک ۱۱۳۹

-

شیر خشک بدون چربی و کلسیم کاهش‌یافته ۱۰۱۱ -
شیر خشک بدون چربی معمولی بدون افزودگی ویتامین آ و ویتامین د ۹۶۸ -
آب دوغ (پس‌آب کره) خشک‌شده ۹۳۳ -
پودر آب پنیر (سرم شیر) شیرین و خشک‌شده ۹۳۲ -

اشکال دیگر[ویرایش]

فسفر غیرفلزی که یک ماده مومی زرد یا سفید است و در تماس با هوا قابل اشتعال است سمیت زیادی دارد و به عنوان دارو استفاده نیم شود. علاوه بر این پزشکان یک یا چند تا از فسفات‌های غیر آلی را که در زیر نامبرده شده‌است و سمی نیست، توصیه می‌کنند:

 • فسفات پتاسیم دی بازیک
 • فسفات پتاسیم مونوبازیک
 • فسفات سدیم دی بازیک
 • فسفات سدیم مونوبازیک
 • فسفات سدیم تری بازیک

نحوه مصرف[ویرایش]

اگر زیر ۲۴ سال سن دارید یا اینکه حامله یا شیرده هستید روزانه به ۱۲۰۰ میلی‌گرم فسفر نیاز دارید. برای افراد دیگر حد مجاز توصیه شده روزانه CRDA، ۸۰۰ میلی‌گرم است. چون اغلب نیاز بدن به فسفر از طریق رژیم غذایی تأمین می‌شود، جای هیچ گونه نگرانی در مورد مصرف مکمل‌های فسفر وجود ندارد. مسئله مهم‌تر این است که شما بر روی غذایی که می‌خورید دقت کنید تا تعادل مناسبی از کلسیم و فسفر در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد. کم کردن گوشت و جایگزین کردن با نوشابه‌های سبک می‌تواند عدم تعادل بین کلسیم و فسفر را اصلاح کند. در همین زمان شما باید دقت کنید که کلسیم کافی مورد نیاز بدن را در رژیم غذایی جای دهید که اغلب کار مشکلی است.

موارد احتیاط[ویرایش]

مصرف روزانه بیش از ۱ گرم فسفر می‌تواند باعث مسمومیت شود. مصرف زیاد فسفر می‌تواند منجر به اسهال و کلسیفیکاسیون (سخت شدن) اعضا و بافت نرم شده و توانایی جذب آهن، کلسیم، منیزیوم و روی را توسط بدن کاهش دهد. اگر شما ورزشکار هستید و از مکمل‌های حاوی فسفات استفاده می‌کنید، باید دقت کنید که از این مکمل‌ها فقط باید به صورت گاه گاهی استفاده کنید.

متخصصین تغذیه یک میزان مساوی از کلسیم و فسفر را در رژیم غذایی توصیه می‌کنند، اما رژیم غذایی تیپیک آمریکایی حاوی کلسیم کم و فسفر زیاد (میزان فسفر ۲ تا ۴ برابر کلسیم) است. علت این امر بسیار ساده‌است. گوشت قرمز و مرغ و بوقلمون حاوی فسفر به میزان ۱۰ تا ۲۰ برابر میزان کلسیم آن است، و آشامیدنی‌های حاوی کربنات مانند «کولا» حدود ۵۰۰ میلی‌گرم فسفر در هر بار مصرف دارد.

وقتی در سیستم شما فسفر بیشتر از کلسیم باشد، بدن کلسیم ذخیره شده داخل استخوان‌ها را برداشت می‌کند تا عملکرد طبیعی بدن انجام شود. این امر منجر به کاهش توده استخوانی و در نتیجه شکنندگی استخوان یا مشکلات لثه و دندان‌ها می‌شود. پایین بودن نسبت کلسیم به فسفر همچنین باعث افزایش خطر فشار خون بالا و سرطان کولورکتال می‌شود.

یک تعادل مناسب بین کلسیم و فسفر رژیم غذایی می‌تواند باعث کاهش تنیدگی (استرس)، کاهش خطر پوکی استخوان و بهبود علایم آرتروز و دیگر مشکلاتی شود که مرتبط با توانایی بدن در استفاده از کلسیم است.

تداخل‌های احتمالی[ویرایش]

موارد زیر می‌تواند به کمبود فسفر کمک کند:

تأثیرات فسفر بر روی سلامتی[ویرایش]

فسفر در محیط زیست بیشتر به صورت فسفات یافت می‌شود. فسفات‌ها مواد مهمی در بدن انسان‌ها می‌باشند، به خاطر اینکه آن‌ها قسمتی از مواد تشکیل دهندهٔ DNAها بوده و در توزیع انرژی کمک می‌کنند. فسفات‌ها هم چنین می‌توانند به‌طور ریجی در گیاهان یافت شوند. انسان تأمین فسفات طبیعی را به‌طور اساسی با اضافه کردن کودهای غنی شده با فسفات به خاک و با استفاده از detergents (ماده‌ای که ناخالصی‌ها را جدا می‌کند) محتوی فسفات تغییر داده‌اند. فسفات‌ها هم چنین به برخی از مواد غذایی مانند پنیر، سوسیس، ژامبون اضافه می‌شوند. مقادیر زیاد فسفات می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات سلامتی شود. مانند آسیب رساندن به کلیه و osteoporosis. کمبود فسفر نیز می‌تواند اتفاق بیفتد؛ که مصرف زیاد دارو می‌تواند عامل ایجاد آن باشد. فسفر به حالت خالص خود سفید رنگ است. تا آنجایی که امروزه می‌دانیم فسفر سفید خطرناکترین شکل فسفر است. زمانی که فسفر سفید در طبیعت قرار می‌گیرد می‌تواند خطر جدی برای سلامت ما تلقی گردد. فسفر سفید به شدت سمی است و در بیشتر موارد قرارگیری در معرض آن کشنده خواهد بود. علت مرگ مردمی که معمولاً در اثر قرارگیری در معرض فسفر سفید جان خود را از دست داده‌اند، به خاطر بلعیدن به‌طور اتفاقی زهر موش بوده‌است. قبل از اینکه مردم به خاطر قرارگیری در معرض فسفر سفید بمیرند، آن‌ها اغلب استفراغ و درد شکم و خواب آلودگی را تجربه می‌کنند. فسفر سفید می‌تواند باعث سوختگی پوست شود. در عین سوزاننده بودن، فسفر سفید ممکن است موجب آسیب به کبد، قلب و کلیه شود

آلوتروپ‌های فسفر[ویرایش]

فسفر سفید[ویرایش]

زمانی فسفر سفید وارد محیط زیست می‌شود که صنایع از آن برای ساختن مواد شیمیایی دیگر استفاده کنند و ارتش از آن به عنوان مهمات استفاده کند. از طریق تخلیهٔ فاضلاب، فسفر سفید وارد آب‌های سطحی نزدیک کارخانه‌هایی می‌شود که از آن استفاده می‌کنند. فسفر سفید در هوا پراکنده نمی‌شود چون به سرعت با اکسیژن واکنش می‌دهد. وقتی فسفر سفید در هوا تمام می‌شود، معمولاً با اکسیژن ناگهانی واکنش می‌دهد تا به کم خطرترین ذره تبدیل شود. اگر چه زمانی که ذرات فسفر در هوا باشند، آن‌ها ممکن است نقش پوشش محافظتی داشته باشند که از واکنش‌های شیمیایی جلوگیری می‌کند. در آب، فسفر سفید به همان سرعت با مواد دیگر واکنش نمی‌دهد که موجب انباشته شدن در بدن ارگانیسم‌های جانوران آبزی می‌شود. در خاک فسفر برای چند روز قبل از اینکه تبدیل به کم خطرترین ماده تبدیل گردد، باقی می‌ماند. اما در اعماق خاک و در کف رودخانه‌ها و دریاچه‌ها فسفر ممکن است برای هزاران سال یا بیشتر یا کمتر باقی بماند.

فسفر سرخ[ویرایش]

فسفر سرخ

فسفر سرخ یا فسفر قرمز نوعی آلوتروپ فسفر است که سمی و آتش‌گیر نیست و همچنین در کربن دی سولفید حل نمی‌شود. واکنش پذیری آن از از فسفر سفید کم‌تر است. ساختار بلوری به درستی آشکار نیست؛ اما به نظر می‌رسد که شبیه جامدهای کووالانسی است؛ از این رو، نقطه ذوب آن ۵۸۵ تا ۶۰۰ درجه سانتیگراد است. در ۴۲۳ درجه سانتیگراد افرازش می‌یابد بیشتر از فسفر سفید کاربرد دارد. برای تهیهٔ فسفر سرخ؛ فسفر سفید را در حدود ۳۰۰ درجه سانتیگراد در ظرف‌های سربسته حرارت می‌دهند. فسفر سرخ در تهیه فسفریک اسید و ترکیب‌های فسفر، نیمه رساناها، کبریت بی خطر، کود شیمیایی، برنز فسفردار، در صنایع و در لوازم آتش بازی کاربرد دارد.

فسفات‌ها[ویرایش]

فسفات تأثیرات زیادی بر روی ارگانیسم‌ها دارند. این تأثیرات عمدتاً نتیجهٔ بیرون دان مقادیر زیادی از فسفات به محیط زیست به خاطر استخراج معدن و زراعت است. در حین تصفیهٔ آب فسفات‌ها اغلب به‌طور کامل از آب جدا نمی‌شوند تا اینکه آن‌ها می‌توانند در یک مسافت طولانی منتشر شوند و در آب‌های سطحی یافت شوند. به خاطر اضافه شدن دائمی فسفات بوسیلهٔ انسان و افزایش بیش از حد تجمع طبیعی، چرخهٔ فسفری شدیداً منقطع گردیده‌است. افزایش تجمع فسفر در آب‌های سطحی رشد ارگانیسم‌های وابسته به فسفر مانند خزهٔ دریایی و عدس آبی (duckweed)را بالا می‌برد. این ارگانیسم‌ها مقدار زیادی از اکسیژن را استفاده می‌کنند و از وارد شدن نور خورشید به داخل آب جلوگیری می‌کنند. این موجب می‌شود که آب برای دیگر ارگانیسم‌ها ناعادلانه غیرقابل زندگی شود که این پدیده eutrophication. (انباشتگی خوراکه اب) نامیده می‌شود.

منابع[ویرایش]

 1. webelements
 2. Ellis, Bobby D.; MacDonald, Charles L. B. (2006). "فسفر(I) Iodide: A Versatile Metathesis Reagent for the Synthesis of Low Oxidation State Phosphorus Compounds". Inorganic Chemistry. 45 (17): 6864. doi:10.1021/ic060186o. PMID 16903744.
 3. Magnetic susceptibility of the elements and inorganic compounds, in Handbook of Chemistry and Physics 81st edition, CRC press.
 4. http://fa.journals.sid.ir/ViewPaper.aspx?ID=118592
 5. [Nutrients: Phosphorus, P(mg) http://ndb.nal.usda.gov/ndb/nutrients/report/nutrientsfrm?max=25&offset=0&totCount=0&nutrient1=305&nutrient2=&nutrient3=&subset=1&fg=&sort=c&measureby=g] nal.usda.gov

Phosphorus, 15P
PhosphComby.jpg
waxy white (yellow cut), red (granules centre left, chunk centre right), and violet phosphorus
Phosphorus
Pronunciation/ˈfɒsfərəs/ (FOS-fər-əs)
AppearanceColourless, waxy white, yellow, scarlet, red, violet, black
Standard atomic weight Ar, std(P)30.973761998(5)[1]
Abundance
in the Earth's crust5.2 (silicon = 100)
Phosphorus in the periodic table
Hydrogen Helium
Lithium Beryllium Boron Carbon Nitrogen Oxygen Fluorine Neon
Sodium Magnesium Aluminium Silicon Phosphorus Sulfur Chlorine Argon
Potassium Calcium Scandium Titanium Vanadium Chromium Manganese Iron Cobalt Nickel Copper Zinc Gallium Germanium Arsenic Selenium Bromine Krypton
Rubidium Strontium Yttrium Zirconium Niobium Molybdenum Technetium Ruthenium Rhodium Palladium Silver Cadmium Indium Tin Antimony Tellurium Iodine Xenon
Caesium Barium Lanthanum Cerium Praseodymium Neodymium Promethium Samarium Europium Gadolinium Terbium Dysprosium Holmium Erbium Thulium Ytterbium Lutetium Hafnium Tantalum Tungsten Rhenium Osmium Iridium Platinum Gold Mercury (element) Thallium Lead Bismuth Polonium Astatine Radon
Francium Radium Actinium Thorium Protactinium Uranium Neptunium Plutonium Americium Curium Berkelium Californium Einsteinium Fermium Mendelevium Nobelium Lawrencium Rutherfordium Dubnium Seaborgium Bohrium Hassium Meitnerium Darmstadtium Roentgenium Copernicium Nihonium Flerovium Moscovium Livermorium Tennessine Oganesson
N

P

As
siliconphosphorussulfur
Atomic number (Z)15
Groupgroup 15 (pnictogens)
Periodperiod 3
Blockp-block
Element category  Reactive nonmetal
Electron configuration[Ne] 3s2 3p3
Electrons per shell2, 8, 5
Physical properties
Phase at STPsolid
Melting pointwhite: 317.3 K ​(44.15 °C, ​111.5 °F)
red: ∼860 K (∼590 °C, ∼1090 °F)[2]
Boiling pointwhite: 553.7 K ​(280.5 °C, ​536.9 °F)
Sublimation pointred: ≈689.2–863 K ​(≈416–590 °C, ​≈780.8–1094 °F)
violet: 893 K (620 °C, 1148 °F)
Density (near r.t.)white: 1.823 g/cm3
red: ≈2.2–2.34 g/cm3
violet: 2.36 g/cm3
black: 2.69 g/cm3
Heat of fusionwhite: 0.66 kJ/mol
Heat of vaporisationwhite: 51.9 kJ/mol
Molar heat capacitywhite: 23.824 J/(mol·K)
Vapour pressure (white)
P (Pa) 1 10 100 1 k 10 k 100 k
at T (K) 279 307 342 388 453 549
Vapour pressure (red, b.p. 431 °C)
P (Pa) 1 10 100 1 k 10 k 100 k
at T (K) 455 489 529 576 635 704
Atomic properties
Oxidation states−3, −2, −1, +1,[3] +2, +3, +4, +5 (a mildly acidic oxide)
ElectronegativityPauling scale: 2.19
Ionisation energies
 • 1st: 1011.8 kJ/mol
 • 2nd: 1907 kJ/mol
 • 3rd: 2914.1 kJ/mol
 • (more)
Covalent radius107±3 pm
Van der Waals radius180 pm
Color lines in a spectral range
Spectral lines of phosphorus
Other properties
Natural occurrenceprimordial
Crystal structurebody-centred cubic (bcc)
Bodycentredcubic crystal structure for phosphorus
Thermal conductivitywhite: 0.236 W/(m·K)
black: 12.1 W/(m·K)
Magnetic orderingwhite, red, violet, black: diamagnetic[4]
Magnetic susceptibility−20.8·10−6 cm3/mol (293 K)[5]
Bulk moduluswhite: 5 GPa
red: 11 GPa
CAS Number7723-14-0 (red)
12185-10-3 (white)
History
DiscoveryHennig Brand (1669)
Recognised as an element byAntoine Lavoisier[6] (1777)
Main isotopes of phosphorus
Iso­tope Abun­dance Half-life (t1/2) Decay mode Pro­duct
31P 100% stable
32P trace 14.28 d β 32S
33P trace 25.3 d β 33S
| references

Phosphorus is a chemical element with the symbol P and atomic number 15. Elemental phosphorus exists in two major forms, white phosphorus and red phosphorus, but because it is highly reactive, phosphorus is never found as a free element on Earth. It has a concentration in the Earth's crust of about one gram per kilogram (compare copper at about 0.06 grams). In minerals, phosphorus generally occurs as phosphate.

Elemental phosphorus was first isolated as white phosphorus in 1669. White phosphorus emits a faint glow when exposed to oxygen – hence the name, taken from Greek mythology, Φωσφόρος meaning "light-bearer" (Latin Lucifer), referring to the "Morning Star", the planet Venus. The term "phosphorescence", meaning glow after illumination, derives from this property of phosphorus, although the word has since been used for a diverse physical process that produces a glow. The glow of phosphorus is caused by oxidation of the white (but not red) phosphorus — a process now called chemiluminescence. Together with nitrogen, arsenic, antimony, and bismuth, phosphorus is classified as a pnictogen.

Phosphorus is essential for life. Phosphates (compounds containing the phosphate ion, PO43−) are a component of DNA, RNA, ATP, and phospholipids. Elemental phosphorus was first isolated from human urine, and bone ash was an important early phosphate source. Phosphate mines contain fossils because phosphate is present in the fossilized deposits of animal remains and excreta. Low phosphate levels are an important limit to growth in some aquatic systems. The vast majority of phosphorus compounds mined are consumed as fertilisers. Phosphate is needed to replace the phosphorus that plants remove from the soil, and its annual demand is rising nearly twice as fast as the growth of the human population. Other applications include organophosphorus compounds in detergents, pesticides, and nerve agents.

Characteristics

Allotropes

White phosphorus exposed to air glows in the dark
Crystal structure of red phosphorus
Crystal structure of black phosphorus

Phosphorus has several allotropes that exhibit strikingly diverse properties.[7] The two most common allotropes are white phosphorus and red phosphorus.[8]

From the perspective of applications and chemical literature, the most important form of elemental phosphorus is white phosphorus, often abbreviated as WP. It is a soft, waxy solid which consists of tetrahedral P
4
molecules, in which each atom is bound to the other three atoms by a single bond. This P
4
tetrahedron is also present in liquid and gaseous phosphorus up to the temperature of 800 °C (1,470 °F) when it starts decomposing to P
2
molecules.[9] White phosphorus exists in two crystalline forms: α (alpha) and β (beta). At room temperature, the α-form is stable, which is more common and it has cubic crystal structure and at 195.2 K (−78.0 °C), it transforms into β-form, which has hexagonal crystal structure. These forms differ in terms of the relative orientations of the constituent P4 tetrahedra.[10][11]

White phosphorus is the least stable, the most reactive, the most volatile, the least dense, and the most toxic of the allotropes. White phosphorus gradually changes to red phosphorus. This transformation is accelerated by light and heat, and samples of white phosphorus almost always contain some red phosphorus and accordingly appear yellow. For this reason, white phosphorus that is aged or otherwise impure (e.g., weapons-grade, not lab-grade WP) is also called yellow phosphorus. When exposed to oxygen, white phosphorus glows in the dark with a very faint tinge of green and blue. It is highly flammable and pyrophoric (self-igniting) upon contact with air. Owing to its pyrophoricity, white phosphorus is used as an additive in napalm. The odour of combustion of this form has a characteristic garlic smell, and samples are commonly coated with white "phosphorus pentoxide", which consists of P
4
O
10
tetrahedra with oxygen inserted between the phosphorus atoms and at their vertices. White phosphorus is insoluble in water but soluble in carbon disulfide.[12]

Thermolysis of P4 at 1100 kelvin gives diphosphorus, P2. This species is not stable as a solid or liquid. The dimeric unit contains a triple bond and is analogous to N2. It can also be generated as a transient intermediate in solution by thermolysis of organophosphorus precursor reagents.[13] At still higher temperatures, P2 dissociates into atomic P.[12]

Red phosphorus is polymeric in structure. It can be viewed as a derivative of P4 wherein one P-P bond is broken, and one additional bond is formed with the neighbouring tetrahedron resulting in a chain-like structure. Red phosphorus may be formed by heating white phosphorus to 250 °C (482 °F) or by exposing white phosphorus to sunlight.[14] Phosphorus after this treatment is amorphous. Upon further heating, this material crystallises. In this sense, red phosphorus is not an allotrope, but rather an intermediate phase between the white and violet phosphorus, and most of its properties have a range of values. For example, freshly prepared, bright red phosphorus is highly reactive and ignites at about 300 °C (572 °F),[15] though it is more stable than white phosphorus, which ignites at about 30 °C (86 °F).[16] After prolonged heating or storage, the color darkens (see infobox images); the resulting product is more stable and does not spontaneously ignite in air.[17]

Violet phosphorus is a form of phosphorus that can be produced by day-long annealing of red phosphorus above 550 °C. In 1865, Hittorf discovered that when phosphorus was recrystallised from molten lead, a red/purple form is obtained. Therefore, this form is sometimes known as "Hittorf's phosphorus" (or violet or α-metallic phosphorus).[18]

Black phosphorus is the least reactive allotrope and the thermodynamically stable form below 550 °C (1,022 °F). It is also known as β-metallic phosphorus and has a structure somewhat resembling that of graphite.[19][20] It is obtained by heating white phosphorus under high pressures (about 12,000 standard atmospheres or 1.2 gigapascals). It can also be produced at ambient conditions using metal salts, e.g. mercury, as catalysts.[21] In appearance, properties, and structure, it resembles graphite, being black and flaky, a conductor of electricity, and has puckered sheets of linked atoms.[22]

Another form, scarlet phosphorus, is obtained by allowing a solution of white phosphorus in carbon disulfide to evaporate in sunlight.[18]

Properties of some allotropes of phosphorus[7][18]
Form white(α) white(β) violet black
Symmetry Body-centred cubic Triclinic Monoclinic Orthorhombic
Pearson symbol aP24 mP84 oS8
Space group I43m P1 No.2 P2/c No.13 Cmca No.64
Density (g/cm3) 1.828 1.88 2.36 2.69
Band gap (eV) 2.1 1.5 0.34
Refractive index 1.8244 2.6 2.4

Chemiluminescence

When first isolated, it was observed that the green glow emanating from white phosphorus would persist for a time in a stoppered jar, but then cease. Robert Boyle in the 1680s ascribed it to "debilitation" of the air. Actually, it is oxygen being consumed. By the 18th century, it was known that in pure oxygen, phosphorus does not glow at all;[23] there is only a range of partial pressures at which it does. Heat can be applied to drive the reaction at higher pressures.[24]

In 1974, the glow was explained by R. J. van Zee and A. U. Khan.[25][26] A reaction with oxygen takes place at the surface of the solid (or liquid) phosphorus, forming the short-lived molecules HPO and P
2
O
2
that both emit visible light. The reaction is slow and only very little of the intermediates are required to produce the luminescence, hence the extended time the glow continues in a stoppered jar.

Since its discovery, phosphors and phosphorescence were used loosely to describe substances that shine in the dark without burning. Although the term phosphorescence is derived from phosphorus, the reaction that gives phosphorus its glow is properly called chemiluminescence (glowing due to a cold chemical reaction), not phosphorescence (re-emitting light that previously fell onto a substance and excited it).[27]

Isotopes

23 isotopes of phosphorus are known,[28] ranging from 25
P
to 47
P
.[29] Only 31
P
is stable and is therefore present at 100% abundance. The half-integer nuclear spin and high abundance of 31P make phosphorus-31 NMR spectroscopy a very useful analytical tool in studies of phosphorus-containing samples.

Two radioactive isotopes of phosphorus have half-lives suitable for biological scientific experiments. These are:

 • 32
  P
  , a beta-emitter (1.71 MeV) with a half-life of 14.3 days, which is used routinely in life-science laboratories, primarily to produce radiolabeled DNA and RNA probes, e.g. for use in Northern blots or Southern blots.
 • 33
  P
  , a beta-emitter (0.25 MeV) with a half-life of 25.4 days. It is used in life-science laboratories in applications in which lower energy beta emissions are advantageous such as DNA sequencing.

The high energy beta particles from 32
P
penetrate skin and corneas and any 32
P
ingested, inhaled, or absorbed is readily incorporated into bone and nucleic acids. For these reasons, Occupational Safety and Health Administration in the United States, and similar institutions in other developed countries require personnel working with 32
P
to wear lab coats, disposable gloves, and safety glasses or goggles to protect the eyes, and avoid working directly over open containers. Monitoring personal, clothing, and surface contamination is also required. Shielding requires special consideration. The high energy of the beta particles gives rise to secondary emission of X-rays via Bremsstrahlung (braking radiation) in dense shielding materials such as lead. Therefore, the radiation must be shielded with low density materials such as acrylic or other plastic, water, or (when transparency is not required), even wood.[30]

Occurrence

Universe

In 2013, astronomers detected phosphorus in Cassiopeia A, which confirmed that this element is produced in supernovae as a byproduct of supernova nucleosynthesis. The phosphorus-to-iron ratio in material from the supernova remnant could be up to 100 times higher than in the Milky Way in general.[31]

In 2020, astronomers analysed ALMA and ROSINA data from the massive star-forming region AFGL 5142, to detect phosphorus-bearing molecules, and how they are carried in comets to the early Earth.[32][33]

Crust and organic sources

Phosphorus has a concentration in the Earth's crust of about one gram per kilogram (compare copper at about 0.06 grams). It is not found free in nature, but is widely distributed in many minerals, usually as phosphates.[8] Inorganic phosphate rock, which is partially made of apatite (a group of minerals being, generally, pentacalcium triorthophosphate fluoride (hydroxide)), is today the chief commercial source of this element. According to the US Geological Survey (USGS), about 50 percent of the global phosphorus reserves are in the Arab nations.[34] Large deposits of apatite are located in China, Russia, Morocco,[35] Florida, Idaho, Tennessee, Utah, and elsewhere.[36] Albright and Wilson in the UK and their Niagara Falls plant, for instance, were using phosphate rock in the 1890s and 1900s from Tennessee, Florida, and the Îles du Connétable (guano island sources of phosphate); by 1950, they were using phosphate rock mainly from Tennessee and North Africa.[37]

Organic sources, namely urine, bone ash and (in the latter 19th century) guano, were historically of importance but had only limited commercial success.[38] As urine contains phosphorus, it has fertilising qualities which are still harnessed today in some countries, including Sweden, using methods for reuse of excreta. To this end, urine can be used as a fertiliser in its pure form or part of being mixed with water in the form of sewage or sewage sludge.

Compounds

Phosphorus(V)

The tetrahedral structure of P4O10 and P4S10.

The most prevalent compounds of phosphorus are derivatives of phosphate (PO43−), a tetrahedral anion.[39] Phosphate is the conjugate base of phosphoric acid, which is produced on a massive scale for use in fertilisers. Being triprotic, phosphoric acid converts stepwise to three conjugate bases:

H3PO4 + H2O ⇌ H3O+ + H2PO4       Ka1= 7.25×10−3
H2PO4 + H2O ⇌ H3O+ + HPO42−       Ka2= 6.31×10−8
HPO42− + H2O ⇌ H3O+ +  PO43−        Ka3= 3.98×10−13

Phosphate exhibits a tendency to form chains and rings containing P-O-P bonds. Many polyphosphates are known, including ATP. Polyphosphates arise by dehydration of hydrogen phosphates such as HPO42− and H2PO4. For example, the industrially important pentasodium triphosphate (also known as sodium tripolyphosphate, STPP) is produced industrially on by the megatonne by this condensation reaction:

2 Na2[(HO)PO3] + Na[(HO)2PO2] → Na5[O3P-O-P(O)2-O-PO3] + 2 H2O

Phosphorus pentoxide (P4O10) is the acid anhydride of phosphoric acid, but several intermediates between the two are known. This waxy white solid reacts vigorously with water.

With metal cations, phosphate forms a variety of salts. These solids are polymeric, featuring P-O-M linkages. When the metal cation has a charge of 2+ or 3+, the salts are generally insoluble, hence they exist as common minerals. Many phosphate salts are derived from hydrogen phosphate (HPO42−).

PCl5 and PF5 are common compounds. PF5 is a colourless gas and the molecules have trigonal bipyramidal geometry. PCl5 is a colourless solid which has an ionic formulation of PCl4+ PCl6, but adopts the trigonal bipyramidal geometry when molten or in the vapour phase.[12] PBr5 is an unstable solid formulated as PBr4+Brand PI5 is not known.[12] The pentachloride and pentafluoride are Lewis acids. With fluoride, PF5 forms PF6, an anion that is isoelectronic with SF6. The most important oxyhalide is phosphorus oxychloride, (POCl3), which is approximately tetrahedral.

Before extensive computer calculations were feasible, it was thought that bonding in phosphorus(V) compounds involved d orbitals. Computer modeling of molecular orbital theory indicates that this bonding involves only s- and p-orbitals.[40]

Phosphorus(III)

All four symmetrical trihalides are well known: gaseous PF3, the yellowish liquids PCl3 and PBr3, and the solid PI3. These materials are moisture sensitive, hydrolysing to give phosphorous acid. The trichloride, a common reagent, is produced by chlorination of white phosphorus:

P4 + 6 Cl2 → 4 PCl3

The trifluoride is produced from the trichloride by halide exchange. PF3 is toxic because it binds to haemoglobin.

Phosphorus(III) oxide, P4O6 (also called tetraphosphorus hexoxide) is the anhydride of P(OH)3, the minor tautomer of phosphorous acid. The structure of P4O6 is like that of P4O10 without the terminal oxide groups.

Phosphorus(I) and phosphorus(II)

A stable diphosphene, a derivative of phosphorus(I).

These compounds generally feature P-P bonds.[12] Examples include catenated derivatives of phosphine and organophosphines. Compounds containing P=P double bonds have also been observed, although they are rare.

Phosphides and phosphines

Phosphides arise by reaction of metals with red phosphorus. The alkali metals (group 1) and alkaline earth metals can form ionic compounds containing the phosphide ion, P3−. These compounds react with water to form phosphine. Other phosphides, for example Na3P7, are known for these reactive metals. With the transition metals as well as the monophosphides there are metal-rich phosphides, which are generally hard refractory compounds with a metallic lustre, and phosphorus-rich phosphides which are less stable and include semiconductors.[12] Schreibersite is a naturally occurring metal-rich phosphide found in meteorites. The structures of the metal-rich and phosphorus-rich phosphides can be complex.

Phosphine (PH3) and its organic derivatives (PR3) are structural analogues of ammonia (NH3), but the bond angles at phosphorus are closer to 90° for phosphine and its organic derivatives. It is an ill-smelling, toxic compound. Phosphorus has an oxidation number of -3 in phosphine. Phosphine is produced by hydrolysis of calcium phosphide, Ca3P2. Unlike ammonia, phosphine is oxidised by air. Phosphine is also far less basic than ammonia. Other phosphines are known which contain chains of up to nine phosphorus atoms and have the formula PnHn+2.[12] The highly flammable gas diphosphine (P2H4) is an analogue of hydrazine.

Oxoacids

Phosphorous oxoacids are extensive, often commercially important, and sometimes structurally complicated. They all have acidic protons bound to oxygen atoms, some have nonacidic protons that are bonded directly to phosphorus and some contain phosphorus - phosphorus bonds.[12] Although many oxoacids of phosphorus are formed, only nine are commercially important, and three of them, hypophosphorous acid, phosphorous acid, and phosphoric acid, are particularly important.

Oxidation state Formula Name Acidic protons Compounds
+1 HH2PO2 hypophosphorous acid 1 acid, salts
+3 H2HPO3 phosphorous acid 2 acid, salts
+3 HPO2 metaphosphorous acid 1 salts
+3 H3PO3 (ortho)phosphorous acid 3 acid, salts
+4 H4P2O6 hypophosphoric acid 4 acid, salts
+5 (HPO3)n metaphosphoric acids n salts (n=3,4,6)
+5 H(HPO3)nOH polyphosphoric acids n+2 acids, salts (n=1-6)
+5 H5P3O10 tripolyphosphoric acid 3 salts
+5 H4P2O7 pyrophosphoric acid 4 acid, salts
+5 H3PO4 (ortho)phosphoric acid 3 acid, salts

Nitrides

The PN molecule is considered unstable, but is a product of crystalline phosphorus nitride decomposition at 1100 K. Similarly, H2PN is considered unstable, and phosphorus nitride halogens like F2PN, Cl2PN, Br2PN, and I2PN oligomerise into cyclic Polyphosphazenes. For example, compounds of the formula (PNCl2)n exist mainly as rings such as the trimer hexachlorophosphazene. The phosphazenes arise by treatment of phosphorus pentachloride with ammonium chloride:

PCl5 + NH4Cl → 1/n (NPCl2)n + 4 HCl

When the chloride groups are replaced by alkoxide (RO), a family of polymers is produced with potentially useful properties.[41]

Sulfides

Phosphorus forms a wide range of sulfides, where the phosphorus can be in P(V), P(III) or other oxidation states. The three-fold symmetric P4S3 is used in strike-anywhere matches. P4S10 and P4O10 have analogous structures.[42] Mixed oxyhalides and oxyhydrides of phosphorus(III) are almost unknown.

Organophosphorus compounds

Compounds with P-C and P-O-C bonds are often classified as organophosphorus compounds. They are widely used commercially. The PCl3 serves as a source of P3+ in routes to organophosphorus(III) compounds. For example, it is the precursor to triphenylphosphine:

PCl3 + 6 Na + 3 C6H5Cl → P(C6H5)3 + 6 NaCl

Treatment of phosphorus trihalides with alcohols and phenols gives phosphites, e.g. triphenylphosphite:

PCl3 + 3 C6H5OH → P(OC6H5)3 + 3 HCl

Similar reactions occur for phosphorus oxychloride, affording triphenylphosphate:

OPCl3 + 3 C6H5OH → OP(OC6H5)3 + 3 HCl

History

Etymology

The name Phosphorus in Ancient Greece was the name for the planet Venus and is derived from the Greek words (φῶς = light, φέρω = carry), which roughly translates as light-bringer or light carrier.[14] (In Greek mythology and tradition, Augerinus (Αυγερινός = morning star, still in use today), Hesperus or Hesperinus (΄Εσπερος or Εσπερινός or Αποσπερίτης = evening star, still in use today) and Eosphorus (Εωσφόρος = dawnbearer, not in use for the planet after Christianity) are close homologues, and also associated with Phosphorus-the-planet).

According to the Oxford English Dictionary, the correct spelling of the element is phosphorus. The word phosphorous is the adjectival form of the P3+ valence: so, just as sulfur forms sulfurous and sulfuric compounds, phosphorus forms phosphorous compounds (e.g., phosphorous acid) and P5+ valence phosphoric compounds (e.g., phosphoric acids and phosphates).

Discovery

The discovery of phosphorus, the first element to be discovered that was not known since ancient times,[43] is credited to the German alchemist Hennig Brand in 1669, although other chemists might have discovered phosphorus around the same time.[44] Brand experimented with urine, which contains considerable quantities of dissolved phosphates from normal metabolism.[14] Working in Hamburg, Brand attempted to create the fabled philosopher's stone through the distillation of some salts by evaporating urine, and in the process produced a white material that glowed in the dark and burned brilliantly. It was named phosphorus mirabilis ("miraculous bearer of light").[45]

Brand's process originally involved letting urine stand for days until it gave off a terrible smell. Then he boiled it down to a paste, heated this paste to a high temperature, and led the vapours through water, where he hoped they would condense to gold. Instead, he obtained a white, waxy substance that glowed in the dark. Brand had discovered phosphorus. We now know that Brand produced ammonium sodium hydrogen phosphate, (NH
4
)NaHPO
4
. While the quantities were essentially correct (it took about 1,100 litres [290 US gal] of urine to make about 60 g of phosphorus), it was unnecessary to allow the urine to rot first. Later scientists discovered that fresh urine yielded the same amount of phosphorus.[27]

Brand at first tried to keep the method secret,[46] but later sold the recipe for 200 thalers to D. Krafft from Dresden,[14] who could now make it as well, and toured much of Europe with it, including England, where he met with Robert Boyle. The secret that it was made from urine leaked out and first Johann Kunckel (1630–1703) in Sweden (1678) and later Boyle in London (1680) also managed to make phosphorus, possibly with the aid of his assistant, Ambrose Godfrey-Hanckwitz, who later made a business of the manufacture of phosphorus.

Boyle states that Krafft gave him no information as to the preparation of phosphorus other than that it was derived from "somewhat that belonged to the body of man". This gave Boyle a valuable clue, so that he, too, managed to make phosphorus, and published the method of its manufacture.[14] Later he improved Brand's process by using sand in the reaction (still using urine as base material),

4 NaPO
3
+ 2 SiO
2
+ 10 C → 2 Na
2
SiO
3
+ 10 CO + P
4

Robert Boyle was the first to use phosphorus to ignite sulfur-tipped wooden splints, forerunners of our modern matches, in 1680.[47]

Phosphorus was the 13th element to be discovered. Because of its tendency to spontaneously combust when left alone in air, it is sometimes referred to as "the Devil's element".[48]

Bone ash and guano

Guano mining in the Central Chincha Islands, ca. 1860.

In 1769, Johan Gottlieb Gahn and Carl Wilhelm Scheele showed that calcium phosphate (Ca
3
(PO
4
)
2
) is found in bones, and they obtained elemental phosphorus from bone ash. Antoine Lavoisier recognised phosphorus as an element in 1777.[49] Bone ash was the major source of phosphorus until the 1840s. The method started by roasting bones, then employed the use of clay retorts encased in a very hot brick furnace to distill out the highly toxic elemental phosphorus product.[50] Alternately, precipitated phosphates could be made from ground-up bones that had been de-greased and treated with strong acids. White phosphorus could then be made by heating the precipitated phosphates, mixed with ground coal or charcoal in an iron pot, and distilling off phosphorus vapour in a retort.[51] Carbon monoxide and other flammable gases produced during the reduction process were burnt off in a flare stack.

In the 1840s, world phosphate production turned to the mining of tropical island deposits formed from bird and bat guano (see also Guano Islands Act). These became an important source of phosphates for fertiliser in the latter half of the 19th century.[52]

Phosphate rock

Phosphate rock, which usually contains calcium phosphate, was first used in 1850 to make phosphorus, and following the introduction of the electric arc furnace by James Burgess Readman in 1888[53] (patented 1889),[54] elemental phosphorus production switched from the bone-ash heating, to electric arc production from phosphate rock. After the depletion of world guano sources about the same time, mineral phosphates became the major source of phosphate fertiliser production. Phosphate rock production greatly increased after World War II, and remains the primary global source of phosphorus and phosphorus chemicals today. See the article on peak phosphorus for more information on the history and present state of phosphate mining. Phosphate rock remains a feedstock in the fertiliser industry, where it is treated with sulfuric acid to produce various "superphosphate" fertiliser products.

Incendiaries

White phosphorus was first made commercially in the 19th century for the match industry. This used bone ash for a phosphate source, as described above. The bone-ash process became obsolete when the submerged-arc furnace for phosphorus production was introduced to reduce phosphate rock.[55][56] The electric furnace method allowed production to increase to the point where phosphorus could be used in weapons of war.[25][57] In World War I, it was used in incendiaries, smoke screens and tracer bullets.[57] A special incendiary bullet was developed to shoot at hydrogen-filled Zeppelins over Britain (hydrogen being highly flammable).[57] During World War II, Molotov cocktails made of phosphorus dissolved in petrol were distributed in Britain to specially selected civilians within the British resistance operation, for defence; and phosphorus incendiary bombs were used in war on a large scale. Burning phosphorus is difficult to extinguish and if it splashes onto human skin it has horrific effects.[12]

Early matches used white phosphorus in their composition, which was dangerous due to its toxicity. Murders, suicides and accidental poisonings resulted from its use. (An apocryphal tale tells of a woman attempting to murder her husband with white phosphorus in his food, which was detected by the stew's giving off luminous steam).[25] In addition, exposure to the vapours gave match workers a severe necrosis of the bones of the jaw, known as "phossy jaw". When a safe process for manufacturing red phosphorus was discovered, with its far lower flammability and toxicity, laws were enacted, under the Berne Convention (1906), requiring its adoption as a safer alternative for match manufacture.[58] The toxicity of white phosphorus led to discontinuation of its use in matches.[59] The Allies used phosphorus incendiary bombs in World War II to destroy Hamburg, the place where the "miraculous bearer of light" was first discovered.[45]

Production

Mining of phosphate rock in Nauru

Most production of phosphorus-bearing material is for agriculture fertilisers. For this purpose, phosphate minerals are converted to phosphoric acid. It follows two distinct chemical routes, the main one being treatment of phosphate minerals with sulfuric acid. The other process utilises white phosphorus, which may be produced by reaction and distillation from very low grade phosphate sources. The white phosphorus is then oxidised to phosphoric acid and subsequently neutralised with base to give phosphate salts. Phosphoric acid produced from white phosphorus is relatively pure and is the main route for the production of phosphates for all purposes, including detergent production.

In the early 1990s, Albright and Wilson's purified wet phosphoric acid business was being adversely affected by phosphate rock sales by China and the entry of their long-standing Moroccan phosphate suppliers into the purified wet phosphoric acid business.[60]

Peak phosphorus

In 2017, the USGS estimated 68 billion tons of world reserves, where reserve figures refer to the amount assumed recoverable at current market prices; 0.261 billion tons were mined in 2016.[61] Critical to contemporary agriculture, its annual demand is rising nearly twice as fast as the growth of the human population.[35]

The production of phosphorus may have peaked already (as per 2011), leading to the possibility of global shortages by 2040.[62] In 2007, at the rate of consumption, the supply of phosphorus was estimated to run out in 345 years.[63] However, some scientists now believe that a "peak phosphorus" will occur in 30 years and that "At current rates, reserves will be depleted in the next 50 to 100 years."[64] Cofounder of Boston-based investment firm and environmental foundation Jeremy Grantham wrote in Nature in November 2012 that consumption of the element "must be drastically reduced in the next 20-40 years or we will begin to starve."[35][65] According to N.N. Greenwood and A. Earnshaw, authors of the textbook, Chemistry of the Elements, however, phosphorus comprises about 0.1% by mass of the average rock, and consequently the Earth's supply is vast, although dilute.[12]

Elemental phosphorus

Presently, about 1,000,000 short tons (910,000 t) of elemental phosphorus is produced annually. Calcium phosphate (phosphate rock), mostly mined in Florida and North Africa, can be heated to 1,200–1,500 °C with sand, which is mostly SiO
2
, and coke (refined coal) to produce vaporised P
4
. The product is subsequently condensed into a white powder under water to prevent oxidation by air. Even under water, white phosphorus is slowly converted to the more stable red phosphorus allotrope. The chemical equation for this process when starting with fluoroapatite, a common phosphate mineral, is:

4 Ca5(PO4)3F + 18 SiO2 + 30 C → 3 P4 + 30 CO + 18 CaSiO3 + 2 CaF2

Side products from this process include ferrophosphorus, a crude form of Fe2P, resulting from iron impurities in the mineral precursors. The silicate slag is a useful construction material. The fluoride is sometimes recovered for use in water fluoridation. More problematic is a "mud" containing significant amounts of white phosphorus. Production of white phosphorus is conducted in large facilities in part because it is energy intensive. The white phosphorus is transported in molten form. Some major accidents have occurred during transportation; train derailments at Brownston, Nebraska and Miamisburg, Ohio led to large fires. The worst incident in recent times was an environmental contamination in 1968 when the sea was polluted from spillage and/or inadequately treated sewage from a white phosphorus plant at Placentia Bay, Newfoundland.[66]

Another process by which elemental phosphorus is extracted includes applying at high temperatures (1500 °C):[67]

2 Ca3(PO4)2 + 6 SiO2 + 10 C → 6 CaSiO3 + 10 CO + P4

Historically, before the development of mineral-based extractions, white phosphorus was isolated on an industrial scale from bone ash.[68] In this process, the tricalcium phosphate in bone ash is converted to monocalcium phosphate with sulfuric acid:

Ca3(PO4)2 + 2 H2SO4 → Ca(H2PO4)2 + 2 CaSO4

Monocalcium phosphate is then dehydrated to the corresponding metaphosphate:

Ca(H2PO4)2 → Ca(PO3)2 + 2 H2O

When ignited to a white heat with charcoal, calcium metaphosphate yields two-thirds of its weight of white phosphorus while one-third of the phosphorus remains in the residue as calcium orthophosphate:

3 Ca(PO3)2 + 10 C → Ca3(PO4)2 + 10 CO + P4

Applications

Fertiliser

Phosphorus is an essential plant nutrient (often the limiting nutrient), and the bulk of all phosphorus production is in concentrated phosphoric acids for agriculture fertilisers, containing as much as 70% to 75% P2O5. Its annual demand is rising nearly twice as fast as the growth of the human population. That led to large increase in phosphate (PO43−) production in the second half of the 20th century.[35] Artificial phosphate fertilisation is necessary because phosphorus is essential to all living organisms; natural phosphorus-bearing compounds are mostly insoluble and inaccessible to plants, and the natural cycle of phosphorus is very slow. Fertiliser is often in the form of superphosphate of lime, a mixture of calcium dihydrogen phosphate (Ca(H2PO4)2), and calcium sulfate dihydrate (CaSO4·2H2O) produced reacting sulfuric acid and water with calcium phosphate.

Processing phosphate minerals with sulfuric acid for obtaining fertiliser is so important to the global economy that this is the primary industrial market for sulfuric acid and the greatest industrial use of elemental sulfur.[69]

Widely used compounds Use
Ca(H2PO4)2·H2O Baking powder and fertilisers
CaHPO4·2H2O Animal food additive, toothpowder
H3PO4 Manufacture of phosphate fertilisers
PCl3 Manufacture of POCl3 and pesticides
POCl3 Manufacture of plasticiser
P4S10 Manufacturing of additives and pesticides
Na5P3O10 Detergents

Organophosphorus

White phosphorus is widely used to make organophosphorus compounds through intermediate phosphorus chlorides and two phosphorus sulfides, phosphorus pentasulfide and phosphorus sesquisulfide.[70] Organophosphorus compounds have many applications, including in plasticisers, flame retardants, pesticides, extraction agents, nerve agents and water treatment.[12][71]

Metallurgical aspects

Phosphorus is also an important component in steel production, in the making of phosphor bronze, and in many other related products.[72][73] Phosphorus is added to metallic copper during its smelting process to react with oxygen present as an impurity in copper and to produce phosphorus-containing copper (CuOFP) alloys with a higher hydrogen embrittlement resistance than normal copper.[74]

Matches

Match striking surface made of a mixture of red phosphorus, glue and ground glass. The glass powder is used to increase the friction.

The first striking match with a phosphorus head was invented by Charles Sauria in 1830. These matches (and subsequent modifications) were made with heads of white phosphorus, an oxygen-releasing compound (potassium chlorate, lead dioxide, or sometimes nitrate), and a binder. They were poisonous to the workers in manufacture,[75] sensitive to storage conditions, toxic if ingested, and hazardous when accidentally ignited on a rough surface.[76][77] Production in several countries was banned between 1872 and 1925.[78] The international Berne Convention, ratified in 1906, prohibited the use of white phosphorus in matches.

In consequence, the 'strike-anywhere' matches were gradually replaced by 'safety matches', wherein the white phosphorus was replaced by phosphorus sesquisulfide (P4S3), sulfur, or antimony sulfide. Such matches are difficult to ignite on any surface other than a special strip. The strip contains red phosphorus that heats up upon striking, reacts with the oxygen-releasing compound in the head, and ignites the flammable material of the head.[15][70]

Water softening

Sodium tripolyphosphate made from phosphoric acid is used in laundry detergents in some countries, but banned for this use in others.[17] This compound softens the water to enhance the performance of the detergents and to prevent pipe/boiler tube corrosion.[79]

Miscellaneous

Biological role

Inorganic phosphorus in the form of the phosphate PO3−
4
is required for all known forms of life.[83] Phosphorus plays a major role in the structural framework of DNA and RNA. Living cells use phosphate to transport cellular energy with adenosine triphosphate (ATP), necessary for every cellular process that uses energy. ATP is also important for phosphorylation, a key regulatory event in cells. Phospholipids are the main structural components of all cellular membranes. Calcium phosphate salts assist in stiffening bones.[12] Biochemists commonly use the abbreviation "Pi" to refer to inorganic phosphate.[84]

Every living cell is encased in a membrane that separates it from its surroundings. Cellular membranes are composed of a phospholipid matrix and proteins, typically in the form of a bilayer. Phospholipids are derived from glycerol with two of the glycerol hydroxyl (OH) protons replaced by fatty acids as an ester, and the third hydroxyl proton has been replaced with phosphate bonded to another alcohol.[85]

An average adult human contains about 0.7 kg of phosphorus, about 85–90% in bones and teeth in the form of apatite, and the remainder in soft tissues and extracellular fluids (~1%). The phosphorus content increases from about 0.5 weight% in infancy to 0.65–1.1 weight% in adults. Average phosphorus concentration in the blood is about 0.4 g/L, about 70% of that is organic and 30% inorganic phosphates.[86] An adult with healthy diet consumes and excretes about 1–3 grams of phosphorus per day, with consumption in the form of inorganic phosphate and phosphorus-containing biomolecules such as nucleic acids and phospholipids; and excretion almost exclusively in the form of phosphate ions such as H
2
PO
4
and HPO2−
4
. Only about 0.1% of body phosphate circulates in the blood, paralleling the amount of phosphate available to soft tissue cells.

Bone and teeth enamel

The main component of bone is hydroxyapatite as well as amorphous forms of calcium phosphate, possibly including carbonate. Hydroxyapatite is the main component of tooth enamel. Water fluoridation enhances the resistance of teeth to decay by the partial conversion of this mineral to the still harder material called fluoroapatite:[12]

Ca
5
(PO
4
)
3
OH
+ F
Ca
5
(PO
4
)
3
F
+ OH

Phosphorus deficiency

In medicine, phosphate deficiency syndrome may be caused by malnutrition, by failure to absorb phosphate, and by metabolic syndromes that draw phosphate from the blood (such as in refeeding syndrome after malnutrition[87]) or pass too much of it into the urine. All are characterised by hypophosphatemia, which is a condition of low levels of soluble phosphate levels in the blood serum and inside the cells. Symptoms of hypophosphatemia include neurological dysfunction and disruption of muscle and blood cells due to lack of ATP. Too much phosphate can lead to diarrhoea and calcification (hardening) of organs and soft tissue, and can interfere with the body's ability to use iron, calcium, magnesium, and zinc.[88]

Phosphorus is an essential macromineral for plants, which is studied extensively in edaphology to understand plant uptake from soil systems. Phosphorus is a limiting factor in many ecosystems; that is, the scarcity of phosphorus limits the rate of organism growth. An excess of phosphorus can also be problematic, especially in aquatic systems where eutrophication sometimes leads to algal blooms.[35]

Nutrition

Dietary recommendations

The U.S. Institute of Medicine (IOM) updated Estimated Average Requirements (EARs) and Recommended Dietary Allowances (RDAs) for phosphorus in 1997. If there is not sufficient information to establish EARs and RDAs, an estimate designated Adequate Intake (AI) is used instead. The current EAR for phosphorus for people ages 19 and up is 580 mg/day. The RDA is 700 mg/day. RDAs are higher than EARs so as to identify amounts that will cover people with higher than average requirements. RDA for pregnancy and lactation are also 700 mg/day. For children ages 1–18 years the RDA increases with age from 460 to 1250 mg/day. As for safety, the IOM sets Tolerable upper intake levels (ULs) for vitamins and minerals when evidence is sufficient. In the case of phosphorus the UL is 4000 mg/day. Collectively the EARs, RDAs, AIs and ULs are referred to as Dietary Reference Intakes (DRIs).[89]

The European Food Safety Authority (EFSA) refers to the collective set of information as Dietary Reference Values, with Population Reference Intake (PRI) instead of RDA, and Average Requirement instead of EAR. AI and UL defined the same as in United States. For people ages 15 and older, including pregnancy and lactation, the AI is set at 550 mg/day. For children ages 4–10 years the AI is 440 mg/day, for ages 11–17 640 mg/day. These AIs are lower than the U.S RDAs. In both systems, teenagers need more than adults.[90] The European Food Safety Authority reviewed the same safety question and decided that there was not sufficient information to set a UL.[91]

For U.S. food and dietary supplement labeling purposes the amount in a serving is expressed as a percent of Daily Value (%DV). For phosphorus labeling purposes 100% of the Daily Value was 1000 mg, but as of May 27, 2016 it was revised to 1250 mg to bring it into agreement with the RDA.[92] A table of the old and new adult Daily Values is provided at Reference Daily Intake. The original deadline to be in compliance was July 28, 2018, but on September 29, 2017 the FDA released a proposed rule that extended the deadline to January 1, 2020 for large companies and January 1, 2021 for small companies.[93]

Food sources

The main food sources for phosphorus are the same as those containing protein, although proteins do not contain phosphorus. For example, milk, meat, and soya typically also have phosphorus. As a rule, if a diet has sufficient protein and calcium, the amount of phosphorus is probably sufficient.[94]

Precautions

Phosphorus explosion

Organic compounds of phosphorus form a wide class of materials; many are required for life, but some are extremely toxic. Fluorophosphate esters are among the most potent neurotoxins known. A wide range of organophosphorus compounds are used for their toxicity as pesticides (herbicides, insecticides, fungicides, etc.) and weaponised as nerve agents against enemy humans. Most inorganic phosphates are relatively nontoxic and essential nutrients.[12]

The white phosphorus allotrope presents a significant hazard because it ignites in air and produces phosphoric acid residue. Chronic white phosphorus poisoning leads to necrosis of the jaw called "phossy jaw". White phosphorus is toxic, causing severe liver damage on ingestion and may cause a condition known as "Smoking Stool Syndrome".[95]

In the past, external exposure to elemental phosphorus was treated by washing the affected area with 2% copper sulfate solution to form harmless compounds that are then washed away. According to the recent US Navy's Treatment of Chemical Agent Casualties and Conventional Military Chemical Injuries: FM8-285: Part 2 Conventional Military Chemical Injuries, "Cupric (copper(II)) sulfate has been used by U.S. personnel in the past and is still being used by some nations. However, copper sulfate is toxic and its use will be discontinued. Copper sulfate may produce kidney and cerebral toxicity as well as intravascular hemolysis."[96]

The manual suggests instead "a bicarbonate solution to neutralise phosphoric acid, which will then allow removal of visible white phosphorus. Particles often can be located by their emission of smoke when air strikes them, or by their phosphorescence in the dark. In dark surroundings, fragments are seen as luminescent spots. Promptly debride the burn if the patient's condition will permit removal of bits of WP (white phosphorus) that might be absorbed later and possibly produce systemic poisoning. DO NOT apply oily-based ointments until it is certain that all WP has been removed. Following complete removal of the particles, treat the lesions as thermal burns."[note 1][citation needed] As white phosphorus readily mixes with oils, any oily substances or ointments are not recommended until the area is thoroughly cleaned and all white phosphorus removed.

People can be exposed to phosphorus in the workplace by inhalation, ingestion, skin contact, and eye contact. The Occupational Safety and Health Administration (OSHA) has set the phosphorus exposure limit (Permissible exposure limit) in the workplace at 0.1 mg/m3 over an 8-hour workday. The National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH) has set a Recommended exposure limit (REL) of 0.1 mg/m3 over an 8-hour workday. At levels of 5 mg/m3, phosphorus is immediately dangerous to life and health.[97]

US DEA List I status

Phosphorus can reduce elemental iodine to hydroiodic acid, which is a reagent effective for reducing ephedrine or pseudoephedrine to methamphetamine.[98] For this reason, red and white phosphorus were designated by the United States Drug Enforcement Administration as List I precursor chemicals under 21 CFR 1310.02 effective on November 17, 2001.[99] In the United States, handlers of red or white phosphorus are subject to stringent regulatory controls.[99][100][101]

In popular culture

In the pilot episode of Breaking Bad, red phosphorus powder is seen twice. Walter White first synthesizes methamphetamine through the Nagai route, using red phosphorus and iodine to reduce pseudoephedrine. Later in the episode, he mixes the red phosphorus powder with water to maim Krazy-8 and Emilio Koyama by generating phosphine gas.

Notes

 1. ^ WP, (white phosphorus), exhibits chemoluminescence upon exposure to air and if there is any WP in the wound, covered by tissue or fluids such as blood serum, it will not glow until it is exposed to air, which requires a very dark room and dark-adapted eyes to see clearly

References

 1. ^ Meija, Juris; et al. (2016). "Atomic weights of the elements 2013 (IUPAC Technical Report)". Pure and Applied Chemistry. 88 (3): 265–91. doi:10.1515/pac-2015-0305.
 2. ^ "Phosphorus: Chemical Element". Encyclopaedia Britannica.
 3. ^ Ellis, Bobby D.; MacDonald, Charles L. B. (2006). "Phosphorus(I) Iodide: A Versatile Metathesis Reagent for the Synthesis of Low Oxidation State Phosphorus Compounds". Inorganic Chemistry. 45 (17): 6864–74. doi:10.1021/ic060186o. PMID 16903744.
 4. ^ Lide, D. R., ed. (2005). "Magnetic susceptibility of the elements and inorganic compounds". CRC Handbook of Chemistry and Physics (PDF) (86th ed.). Boca Raton (FL): CRC Press. ISBN 0-8493-0486-5.
 5. ^ Weast, Robert (1984). CRC, Handbook of Chemistry and Physics. Boca Raton, Florida: Chemical Rubber Company Publishing. pp. E110. ISBN 0-8493-0464-4.
 6. ^ cf. "Memoir on Combustion in General" Mémoires de l'Académie Royale des Sciences 1777, 592–600. from Henry Marshall Leicester and Herbert S. Klickstein, A Source Book in Chemistry 1400–1900 (New York: McGraw Hill, 1952)
 7. ^ a b A. Holleman; N. Wiberg (1985). "XV 2.1.3". Lehrbuch der Anorganischen Chemie (33rd ed.). de Gruyter. ISBN 3-11-012641-9.
 8. ^ a b Abundance. ptable.com
 9. ^ Simon, Arndt; Borrmann, Horst; Horakh, Jörg (1997). "On the Polymorphism of White Phosphorus". Chemische Berichte. 130 (9): 1235. doi:10.1002/cber.19971300911.
 10. ^ Welford C. Roberts; William R. Hartley (1992-06-16). Drinking Water Health Advisory: Munitions (illustrated ed.). CRC Press, 1992. p. 399. ISBN 0873717546.
 11. ^ Marie-Thérèse Averbuch-Pouchot; A. Durif (1996). Topics in Phosphate Chemistry. World Scientific, 1996. p. 3. ISBN 9810226349.
 12. ^ a b c d e f g h i j k l m n Greenwood, N. N.; & Earnshaw, A. (1997). Chemistry of the Elements (2nd Edn.), Oxford:Butterworth-Heinemann. ISBN 0-7506-3365-4.
 13. ^ Piro, N. A.; Figueroa, J. S.; McKellar, J. T.; Cummins, C. C. (2006). "Triple-Bond Reactivity of Diphosphorus Molecules". Science. 313 (5791): 1276–9. Bibcode:2006Sci...313.1276P. doi:10.1126/science.1129630. PMID 16946068.
 14. ^ a b c d e Parkes & Mellor 1939, p. 717
 15. ^ a b Egon Wiberg; Nils Wiberg; Arnold Frederick Holleman (2001). Inorganic chemistry. Academic Press. pp. 683–684, 689. ISBN 978-0-12-352651-9. Retrieved 2011-11-19.
 16. ^ Parkes & Mellor 1939, pp. 721–722
 17. ^ a b c d Hammond, C. R. (2000). The Elements, in Handbook of Chemistry and Physics (81st ed.). CRC press. ISBN 0-8493-0481-4.
 18. ^ a b c Berger, L. I. (1996). Semiconductor materials. CRC Press. p. 84. ISBN 0-8493-8912-7.
 19. ^ A. Brown; S. Runquist (1965). "Refinement of the crystal structure of black phosphorus". Acta Crystallogr. 19 (4): 684. doi:10.1107/S0365110X65004140.
 20. ^ Cartz, L.; Srinivasa, S.R.; Riedner, R.J.; Jorgensen, J.D.; Worlton, T.G. (1979). "Effect of pressure on bonding in black phosphorus". Journal of Chemical Physics. 71 (4): 1718–1721. Bibcode:1979JChPh..71.1718C. doi:10.1063/1.438523.
 21. ^ Lange, Stefan; Schmidt, Peer & Nilges, Tom (2007). "Au3SnP7@Black Phosphorus: An Easy Access to Black Phosphorus". Inorg. Chem. 46 (10): 4028–35. doi:10.1021/ic062192q. PMID 17439206.
 22. ^ Robert Engel (2003-12-18). Synthesis of Carbon-Phosphorus Bonds (2 ed.). CRC Press, 2003. p. 11. ISBN 0203998243.
 23. ^ "Nobel Prize in Chemistry 1956 – Presentation Speech by Professor A. Ölander (committee member)". Retrieved 2009-05-05.
 24. ^ "Phosphorus Topics page, at Lateral Science". Archived from the original on 2009-02-21. Retrieved 2009-05-05.
 25. ^ a b c Emsley, John (2000). The Shocking History of Phosphorus. London: Macmillan. ISBN 0-330-39005-8.
 26. ^ Vanzee, Richard J.; Khan, Ahsan U. (1976). "The phosphorescence of phosphorus". The Journal of Physical Chemistry. 80 (20): 2240. doi:10.1021/j100561a021.
 27. ^ a b Michael A. Sommers (2007-08-15). Phosphorus. The Rosen Publishing Group, 2007. p. 25. ISBN 978-1404219601.
 28. ^ Audi, G.; Kondev, F. G.; Wang, M.; Huang, W. J.; Naimi, S. (2017). "The NUBASE2016 evaluation of nuclear properties" (PDF). Chinese Physics C. 41 (3): 030001. Bibcode:2017ChPhC..41c0001A. doi:10.1088/1674-1137/41/3/030001.
 29. ^ Neufcourt, L.; Cao, Y.; Nazarewicz, W.; Olsen, E.; Viens, F. (2019). "Neutron drip line in the Ca region from Bayesian model averaging". Physical Review Letters. 122 (6): 062502–1–062502–6. arXiv:1901.07632. Bibcode:2019PhRvL.122f2502N. doi:10.1103/PhysRevLett.122.062502. PMID 30822058.
 30. ^ "Phosphorus-32" (PDF). University of Michigan Department of Occupational Safety & Environmental Health. Retrieved 2010-11-18.
 31. ^ Koo, B.-C.; Lee, Y.-H.; Moon, D.-S.; Yoon, S.-C.; Raymond, J. C. (2013). "Phosphorus in the Young Supernova Remnant Cassiopeia A". Science. 342 (6164): 1346–8. arXiv:1312.3807. Bibcode:2013Sci...342.1346K. doi:10.1126/science.1243823. PMID 24337291.
 32. ^ Rivilla, V. M.; Drozdovskaya, M. N.; Altwegg, K.; Caselli, P.; Beltrán, M. T.; Fontani, F.; van der Tak, F. F. S.; Cesaroni, R.; Vasyunin, A.; Rubin, M.; Lique, F.; Marinakis, S.; Testi, L. (2019). "ALMA and ROSINA detections of phosphorus-bearing molecules: the interstellar thread between star-forming regions and comets - [to be published in; "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society"]" (PDF). arXiv. arXiv:1911.11647v1. Retrieved 16 January 2020.
 33. ^ ESO (15 January 2020). "Astronomers reveal interstellar thread of one of life's building blocks". Phys.org. Retrieved 16 January 2020.
 34. ^ "Phosphate Rock: Statistics and Information". USGS. Retrieved 2009-06-06.
 35. ^ a b c d e Philpott, Tom (March–April 2013). "You Need Phosphorus to Live—and We're Running Out". Mother Jones.
 36. ^ Klein, Cornelis and Cornelius S. Hurlbut, Jr., Manual of Mineralogy, Wiley, 1985, 20th ed., p. 360, ISBN 0-471-80580-7
 37. ^ Threlfall 1951, p. 51
 38. ^ Arthur D. F. Toy (2013-10-22). The Chemistry of Phosphorus. Elsevier, 2013. p. 389. ISBN 978-1483147413.
 39. ^ D. E. C. Corbridge "Phosphorus: An Outline of its Chemistry, Biochemistry, and Technology" 5th Edition Elsevier: Amsterdam 1995. ISBN 0-444-89307-5.
 40. ^ Kutzelnigg, W. (1984). "Chemical Bonding in Higher Main Group Elements" (PDF). Angew. Chem. Int. Ed. Engl. 23 (4): 272–295. doi:10.1002/anie.198402721.
 41. ^ Mark, J. E.; Allcock, H. R.; West, R. "Inorganic Polymers" Prentice Hall, Englewood, NJ: 1992. ISBN 0-13-465881-7.
 42. ^ Heal, H. G. "The Inorganic Heterocyclic Chemistry of Sulfur, Nitrogen, and Phosphorus" Academic Press: London; 1980. ISBN 0-12-335680-6.
 43. ^ Weeks, Mary Elvira (1932). "The discovery of the elements. II. Elements known to the alchemists". Journal of Chemical Education. 9 (1): 11. Bibcode:1932JChEd...9...11W. doi:10.1021/ed009p11.
 44. ^ Beatty, Richard (2000). Phosphorus. Marshall Cavendish. p. 7. ISBN 0-7614-0946-7.
 45. ^ a b Schmundt, Hilmar (21 April 2010), "Experts Warn of Impending Phosphorus Crisis", Der Spiegel.
 46. ^ Stillman, J. M. (1960). The Story of Alchemy and Early Chemistry. New York: Dover. pp. 418–419. ISBN 0-7661-3230-7.
 47. ^ Baccini, Peter; Paul H. Brunner (2012-02-10). Metabolism of the Anthroposphere. MIT Press, 2012. p. 288. ISBN 978-0262300544.
 48. ^ Emsley, John (7 January 2002). The 13th Element: The Sordid Tale of Murder, Fire, and Phosphorus. John Wiley & Sons. ISBN 978-0-471-44149-6. Retrieved 3 February 2012.
 49. ^ cf. "Memoir on Combustion in General" Mémoires de l'Académie Royale des Sciences 1777, 592–600. from Henry Marshall Leicester and Herbert S. Klickstein, A Source Book in Chemistry 1400–1900 (New York: McGraw Hill, 1952)
 50. ^ Thomson, Robert Dundas (1870). Dictionary of chemistry with its applications to mineralogy, physiology and the arts. Rich. Griffin and Company. p. 416.
 51. ^ Threlfall 1951, pp. 49–66
 52. ^ Robert B. Heimann; Hans D. Lehmann (2015-03-10). Bioceramic Coatings for Medical Implants. John Wiley & Sons, 2015. p. 4. ISBN 978-3527684007.
 53. ^ The Chemistry of Phosphorus, by Arthur Toy
 54. ^ US patent 417943
 55. ^ Threlfall 1951, pp. 81–101
 56. ^ Parkes & Mellor 1939, p. 718–720.
 57. ^ a b c Threlfall 1951, pp. 167–185
 58. ^ Lewis R. Goldfrank; Neal Flomenbaum; Mary Ann Howland; Robert S. Hoffman; Neal A. Lewin; Lewis S. Nelson (2006). Goldfrank's toxicologic emergencies. McGraw-Hill Professional. pp. 1486–1489. ISBN 0-07-143763-0.
 59. ^ The White Phosphorus Matches Prohibition Act, 1908.
 60. ^ Podger 2002, pp. 297–298
 61. ^ "Phosphate Rock" (PDF). USGS. Retrieved 2017-03-20.
 62. ^ Carpenter S.R. & Bennett E.M. (2011). "Reconsideration of the planetary boundary for phosphorus". Environmental Research Letters. 6 (1): 014009. Bibcode:2011ERL.....6a4009C. doi:10.1088/1748-9326/6/1/014009.
 63. ^ Reilly, Michael (May 26, 2007). "How Long Will it Last?". New Scientist. 194 (2605): 38–39. Bibcode:2007NewSc.194...38R. doi:10.1016/S0262-4079(07)61508-5. ISSN 0262-4079.
 64. ^ Lewis, Leo (2008-06-23). "Scientists warn of lack of vital phosphorus as biofuels raise demand". The Times.
 65. ^ Grantham, Jeremy (Nov 12, 2012). "Be persuasive. Be brave. Be arrested (if necessary)". Nature. 491 (7424): 303. Bibcode:2012Natur.491..303G. doi:10.1038/491303a. PMID 23151541.
 66. ^ "ERCO and Long Harbour". Memorial University of Newfoundland and the C.R.B. Foundation. Retrieved 2009-06-06.
 67. ^ Shriver, Atkins. Inorganic Chemistry, Fifth Edition. W. H. Freeman and Company, New York; 2010; p. 379.
 68. ^ Von Wagner, Rudolf (1897). Manual of chemical technology. New York: D. Appleton & Co. p. 411.
 69. ^ Jessica Elzea Kogel, ed. (2006). Industrial Minerals & Rocks: Commodities, Markets, and Uses. SME, 2006. p. 964. ISBN 0873352335.
 70. ^ a b c d e Threlfall, R.E. (1951). 100 years of Phosphorus Making: 1851–1951. Oldbury: Albright and Wilson Ltd.
 71. ^ Diskowski, Herbert and Hofmann, Thomas (2005) "Phosphorus" in Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry, Wiley-VCH, Weinheim. doi:10.1002/14356007.a19_505
 72. ^ Roland W. Scholz, Amit H. Roy, Fridolin S. Brand, Deborah Hellums, Andrea E. Ulrich, eds. (2014-03-12). Sustainable Phosphorus Management: A Global Transdisciplinary Roadmap. Springer Science & Business Media, 2014. p. 175. ISBN 978-9400772502.CS1 maint: uses editors parameter (link)
 73. ^ Mel Schwartz (2016-07-06). Encyclopedia and Handbook of Materials, Parts and Finishes. CRC Press, 2016. ISBN 978-1138032064.
 74. ^ Joseph R. Davisz, ed. (January 2001). Copper and Copper Alloys. ASM International, 2001. p. 181. ISBN 0871707268.
 75. ^ Hughes, J. P. W; Baron, R.; Buckland, D. H., Cooke, M. A.; Craig, J. D.; Duffield, D. P.; Grosart, A. W.; Parkes, P. W. J.; & Porter, A. (1962). "Phosphorus Necrosis of the Jaw: A Present-day Study: With Clinical and Biochemical Studies". Br. J. Ind. Med. 19 (2): 83–99. doi:10.1136/oem.19.2.83. PMC 1038164. PMID 14449812.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 76. ^ Crass, M. F., Jr. (1941). "A history of the match industry. Part 9" (PDF). Journal of Chemical Education. 18 (9): 428–431. Bibcode:1941JChEd..18..428C. doi:10.1021/ed018p428.CS1 maint: multiple names: authors list (link)[permanent dead link]
 77. ^ Oliver, Thomas (1906). "Industrial disease due to certain poisonous fumes or gases". Archives of the Public Health Laboratory. Manchester University Press. 1: 1–21.
 78. ^ Charnovitz, Steve (1987). "The Influence of International Labour Standards on the World Trading Regime. A Historical Overview". International Labour Review. 126 (5): 565, 571.
 79. ^ Klaus Schrödter, Gerhard Bettermann, Thomas Staffel, Friedrich Wahl, Thomas Klein, Thomas Hofmann "Phosphoric Acid and Phosphates" in Ullmann’s Encyclopedia of Industrial Chemistry 2008, Wiley-VCH, Weinheim. doi:10.1002/14356007.a19_465.pub3
 80. ^ "Obsolete hand grenades". GlobalSecurity.Org. Retrieved 2009-08-03.
 81. ^ Dockery, Kevin (1997). Special Warfare Special Weapons. Chicago: Emperor's Press. ISBN 1-883476-00-3.
 82. ^ David A. Atwood, ed. (2013-02-19). Radionuclides in the Environment. John Wiley & Sons, 2013. ISBN 978-1118632697.
 83. ^ Ruttenberg, K.C. Phosphorus Cycle – Terrestrial Phosphorus Cycle, Transport of Phosphorus, from Continents to the Ocean, The Marine Phosphorus Cycle. (archived link)
 84. ^ Lipmann D. (1944) "Enzymatic Synthesis of Acetyl Phosphate" J Biol Chem. 155, 55-70.
 85. ^ Nelson, D. L.; Cox, M. M. "Lehninger, Principles of Biochemistry" 3rd Ed. Worth Publishing: New York, 2000. ISBN 1-57259-153-6.
 86. ^ Bernhardt, Nancy E.; Kasko, Artur M. (2008). Nutrition for the Middle Aged and Elderly. Nova Publishers. p. 171. ISBN 978-1-60456-146-3.
 87. ^ Mehanna HM, Moledina J, Travis J (June 2008). "Refeeding syndrome: what it is, and how to prevent and treat it". BMJ. 336 (7659): 1495–8. doi:10.1136/bmj.a301. PMC 2440847. PMID 18583681.
 88. ^ Anderson, John J. B. (1996). "Calcium, Phosphorus and Human Bone Development". Journal of Nutrition. 126 (4 Suppl): 1153S–1158S. doi:10.1093/jn/126.suppl_4.1153S. PMID 8642449.
 89. ^ Institute of Medicine (1997). "Phosphorus". Dietary Reference Intakes for Calcium, Phosphorus, Magnesium, Vitamin D, and Fluoride. Washington, DC: The National Academies Press. pp. 146–189. doi:10.17226/5776. ISBN 978-0-309-06403-3. PMID 23115811.
 90. ^ "Overview on Dietary Reference Values for the EU population as derived by the EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies" (PDF). 2017.
 91. ^ Tolerable Upper Intake Levels For Vitamins And Minerals (PDF), European Food Safety Authority, 2006
 92. ^ "Federal Register May 27, 2016 Food Labeling: Revision of the Nutrition and Supplement Facts Labels. FR page 33982" (PDF).
 93. ^ "Changes to the Nutrition Facts Panel - Compliance Date"
 94. ^ Phosphorus in diet: MedlinePlus Medical Encyclopedia. Nlm.nih.gov (2011-11-07). Retrieved on 2011-11-19.
 95. ^ "CBRNE – Incendiary Agents, White Phosphorus (Smoking Stool Syndrome)". Retrieved 2009-05-05.
 96. ^ "US Navy's Treatment of Chemical Agent Casualties and Conventional Military Chemical Injuries: FM8-285: Part 2 Conventional Military Chemical Injuries". Archived from the original on November 22, 2005. Retrieved 2009-05-05.
 97. ^ "CDC - NIOSH Pocket Guide to Chemical Hazards - Phosphorus (yellow)". www.cdc.gov. Retrieved 2015-11-21.
 98. ^ Skinner, H.F. (1990). "Methamphetamine synthesis via hydriodic acid/red phosphorus reduction of ephedrine". Forensic Science International. 48 (2): 123–134. doi:10.1016/0379-0738(90)90104-7.
 99. ^ a b "66 FR 52670—52675". 17 October 2001. Retrieved 2009-05-05.
 100. ^ "21 cfr 1309". Archived from the original on 2009-05-03. Retrieved 2009-05-05.
 101. ^ "21 USC, Chapter 13 (Controlled Substances Act)". Retrieved 2009-05-05.

Bibliography

 • Emsley, John (2000). The Shocking history of Phosphorus. A biography of the Devil's Element. London: MacMillan. ISBN 0-333-76638-5.
 • Parkes, G. D.; Mellor, J. W. (1939). Mellor's Modern Inorganic Chemistry. Longman's Green and Co.
 • Podger, Hugh (2002). Albright & Wilson. The Last 50 years. Studley: Brewin Books. ISBN 1-85858-223-7.
 • Threlfall, Richard E. (1951). The Story of 100 years of Phosphorus Making: 1851–1951. Oldbury: Albright & Wilson Ltd.