فسفاتیدیل اینوزیتول (۴٬۵) بی فسفات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فسفاتیدیل اینوزیتول (۴٬۵) بی فسفات
Phosphatidylinositol-4,5-bisphosphate.svg
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس 245126-95-8 YesY
پاب‌کم 5497157
خصوصیات
فرمول مولکولی C47H80O19P3
جرم مولی 1042.05 g/mol
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 YesY (بررسی) (چیست: YesY/N؟)
Infobox references

فسفاتیدیلینوزیتول ۴٬۵-بیس فسفات (به انگلیسی: Phosphatidylinositol 4,5-bisphosphate) یا PIP2 با فرمول شیمیایی C47H80O19P3 یک فسفولیپید غشایی با شناسه پاب‌کم 24850 است که جرم مولی آن ۱۰۴۲٫۰۵ گرم بر مول می‌باشد.

مسير انتقال پيام فسفاتيديل اينوزيتول3-کيناز (PI3K) فرايند هاي مختلف سلولی شامل: تکثير سلولی٬ تمايز٬ مهاجرت٬ متابوليسم انسولين و آپوپتوز را کنترل می نمايد. PI3K فعال شده فسفاتيديل اينوزيتول 4 و 5 بيس فسفات را فسفريله و به فسفاتيديل اينوزيتول 3 و 4 و 5 تری فسفات تبديل مي کند. حاصله سپس Akt (پروتئين کينازB) را فعال می نماید

فسفاتيديل اينوزيتول يکی از فسفولیپيد های روی غشای سلول هاست که به عنوان پيک ثانويه عمل می کند. ( پيک ثانويه در اثر اتصال هورمون به غشا و ... بوجود می آيد و عملی را در سلول انجام می دهد).

اين فسفولیپيد با اتصال به سه فسفات قسمت جزء اينوزيتولش را رها می کند و دی اسيل گليسرولش يا دو اسيد چرب آن نیز آزاد می شوند و متابولیزه میشوند .

ايتوزيتول تری فسفات با اثر بر شبکه آندوپلاسمی موجب آزاد شدن کلسيم می شود پس غشا دپلاريزه می شود. بعنوان مثال اين عمل در ماهيچه های صاف رگ های خونی صورت می گيرد و موجب انقباض عروقی میشود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]