فستیوال سن فرمین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شرکت‌کنندگان در فستیوال سن‌فرمین در خیابان‌های شهر پامپلونا.

فستیوال سن‌فرمین (به اسپانیایی: Sanfermines) نام فستیوالی تاریخی است که هر ساله از ظهر روز ۶ ژوئیه تا نیمه‌شب ۱۴ ژوئیه در شهر پامپلونا در ایالت نابارای اسپانیا برگزار می‌شود.

در طول فستیوال سن‌فرمین، شهر پامپلونا از شهری آرام به شهری پرازدحام و پر از گردشگران که از نقاط مختلف جهان برای تماشای فستیوال آمده‌اند، تبدیل می‌شود. جشن دویدن گاوهای خشمگین در کوچه‌های باریک شهر، هر روز ساعت ۸ صبح شروع می‌شود و در حدود ۵ دقیقه ادامه پیدا می‌کند، اما جشن و شادی تا ساعات آغازین روز بعد، ادامه پیدا می‌کند.

تاریخچه[ویرایش]

سن‌فرمین، نام یکی از مبلغین عیسی مسیح بود که به جرم «تبلیغ مسیحیت» توسط رومیها گردن زده شد. باور عمومی بر این است که سپس تن بی سر وی به گاوی خشمگین متصل و در شهر کشیده‌شد تا تکه تکه شود. در این هنگام زنی از پامپلونا با لباس سفید به کمک او رفت و سعی کرد مانع از این کار شود.

امروزه پوشیدن لباس‌های سفید و بستن دستمال قرمز به عنوان نماد همان حادثه تاریخی تلقی می‌شود.

ارنست همینگوی، نویسنده برجسته آمریکایی، در سال ۱۹۲۶ رمان خورشید همچنان طلوع می‌کند را نوشت. وی در این کتاب اشارات فراوانی به فستیوال سن فرمین داشت که در مشهوریت جهانی این فستیوال کمک شایانی کرد. وی شخصاً از شیفتگان این فستیوال بود.[۱]

پانویس[ویرایش]

  1. Carlos Baker, Hemingway: The Writer as Artist (Princeton, NJ: Princeton University Press, 1973).

منابع[ویرایش]