فریدریش روزن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فردریش روزن، ۱۹۱۰

فردریش روزن یا فریتس روزن(به آلمانی: Friedrich Rosen) (۳۰ آگوست ۱۸۵۶، لایپزیگ و ۲۷ نوامبر ۱۹۳۵، پکن) خاورشناس، دیپلمات و سیاستمدار آلمانی بود.

سال‌های اولیه[ویرایش]

فردریش روزن در سال ۱۸۵۶ در لایپزیگ به دنیا آمد. دوران کودکیاش را در اورشلیم، جایی که پدرش یک کنسول بود گذراند. روزن به آموزش چهار زبان آلمانی، انگلیسی، عربی و ترکی تمایل داشت. او خیلی زود تصمیم به تحصیل زبانهای مدرن و شرقی، که در به برلین، لایپزیگ، گوتینگن، و پاریس تدریس می‌شد گرفت. پس از فارغ التحصیلی، وی به مدت چند ماه به عنوان معلم خصوصی کودکان در لندن مشغول به کار شد. او در تمام طول زندگی خود علاقه وافری به فرهنگ شرقی داشت و از سال ۱۸۸۷ به بعد، زبان فارسی و زبان اردو را در دانشگاه هومبولت برلین آموخت.

فعالیت دیپلماتیک[ویرایش]

روزن بعد از اختلاف پیداکردن با گروهی از مدیران دانشگاه در سال ۱۸۹۰، موقعیت آکادمیک خود را از دست داد و به عنوان جایگزین پدر خود مشغول به کار در وزارت امور خارجه بریتانیا شد. وی به عنوان یک سفیر در بیروت و تهران، تا سال ۱۸۹۸ میلادی زمانی که او مسئول ایجاد سفارتخانه در بغداد شد باقی‌ماند. کار دیپلماتیک در خاورمیانه با علائق شرقشناسانه روزن همخوانی داشت و تسلطش به زبان‌های عربی و فارسی مرهون همین علاقه به فرهنگ ایرانی بود. در سال ۱۸۹۰ میلادی، با همکاری ناصرالدین‌شاه قاجار کتاب گرامر مدرن فارسی را به چاپ رساند. و در سال ۱۸۹۹ میلادی، به همراه باستان شناس برجسته گرترود بل به اورشلیم سفر کرد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. Sir E. A. Wallis Budge, KT. , M.A. & Litt.D. Cambridge, M.A. & D.Litt. Oxford, D.LiT. Durham, F.S.A. A NARRATIVE OF JOURNEYS IN EGYPT AND MESOPOTAMIA ON BEHALF OF THE BRITISH MUSEUM BETWEEN THE YEARS 1886 AND 1913, journal in the library of the University of Georgia, Athens, Georgia, 1920.