فریبرز شمشیری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

فریبرز شمشیری وبلاگنویس ایرانی و نویسندهٔ وبلاگ انگلیسی زبان خداهای پوسیده است.[۱]خداهای پوسیده پربازدیدترین وبلاگ انگلیسی‌زبان ایرانی بود که اخبار اعتراضات مردم ایران به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ را به صورت لحظه‌به‌لحظه گزارش می‌داد[۲].[۳]

اعتراض به شکنجه‌ها[ویرایش]

در دسامبر ۲۰۰۷ شمشیری بلاگی با نام شکنجه را متوقف کنید stop.torturing.us تأسیس کرد. او در این تارنوشت اخبار مرتبط با شکنجه دولتی در ایران را پوشش می‌دهد.

دفاع از خداناباوران[ویرایش]

در می۲۰۰۸، شمشیری تارنوشت خداناباوران ایرانی (به انگلیسی: Iranian Atheist) را پایه‌گذاری کرد. این بلاگ فعالیت چندانی نداشت.
در سپتامبر ۲۰۰۸، او بلاگ فارسی زبان خداناباوران پارسی (به انگلیسی: Persian Atheist) را برای بهره‌گیری از منطق و علم در مقابله با اعتقادهای مذهبی -که به زعم شمشیری ریشهٔ معضلات ایران است[۴] -تاسیس کرد.
شمشیری در خداناباوران پارسی مقالاتی دریارهٔ نظریهٔ تکامل،[۵] درک ما از طبیعت و حیوانات و دیگر مقالات ضد مذهبی نوشته‌است. برای مثال در مقاله‌ای با عنوان «الله؛ نام یکی از بت‌های پیش از اسلام» با اشاره به اساطیر عربی می‌نویسد که:[۶]

االله و یا هر نامی که شما می‌دانید، ساخته و پرداخته ذهن آدمی بوده‌است که حتی توان مراقبت از سنگ فرضی خود را نداشته‌است.

با این که شمشیری در بلاگش به خطری که متوجه خداناباوران ایرانی است اشاره می‌کند،[۴] اما از ایرانیان می‌خواهد که به مذهب و عقاید مذهبی احترام نگذارند، چرا که این عقاید قابل احترام نیستند:[۷]

من از تمام دوستان منتقد و خردورزم درخواست می‌کنم که در مقابل هیاهوی مذهبیون سکوت نکنند و با تمامی توان با استفاده از علم و منطق که تنها ابزار راهگشای ما انسان هاست، پرده از خرافات و هجویات مذهبی بردارند. سالهای سال مذهبیون، با استفاده از ناآگاهی مردم، افکار مرتجع مذهبی را توسعه داده‌اند، پس بدانید ما راه دراز و سختی در پیش خواهیم داشت که باید بدون وقفه شروع کنیم.

وی همچنین مقاله‌ای به تفصیل در باب بی‌خدایی در ایران و پیامدهای آن نوشته‌است.[۸]

تهدید به مرگ[ویرایش]

شمشیری در یک مصاحبه عنوان کرد که به مرگ تهدید شده‌است.[۹]

وی هم‌چنین در پاسخ به نظرات تهدید کننده‌ای که دربارهٔ برخی نوشته‌های بلاگش دریافت می‌کرد نوشت:

به نظرم باید موقعیت خودم را در اینجا یک‌بار دیگر مشخص کنم. من برای این‌که برخی فکر می‌کنند گفتار یا اندیشه‌هایم به دین و اعتقادات مذهبی‌شان اهانت می‌کند خودم را سانسور نمی‌کنم. من فکر می‌کنم تنها چیز باارزشی که برای ما انسان‌ها مانده اندیشه و منطق آزاد است و من نمی‌گذارم این هم از من گرفته شود.


کمیتهٔ حافظ بلاگرها گزارش کاملی از تهدیدها به جان شمشیری را منتشر کرده‌است.[۱۰]


نویسندهٔ ReadWriteWeb با اشاره به این تهدیدها نوشت:[۱۱]

جامعهٔ ایران باید از داشتن او خوش‌حال باشد؛ و واقعاً. شاید او یک روز مجبور شود در برابر خدا از خودش دفاع کند، اما مطمئناً نباید قبل از آن این کار رادر برابر یک مشت احمق انجام دهد.


کانال ۱۰ اسرائیل در خبری در اوت ۲۰۱۰ با اعلام تهدیدها به جان شمشیری گفت که او پنهان شده‌است و در ناشناسی کامل زندگی می‌کند.

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. . http://www.hotnews.ro/stiri-international-6049839-fariborz-shamshiri-blogger-iranian-nu-cred-iranul-condus-adevarat-cred-mai-degraba-moarte.htm. بازبینی‌شده در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۲. 
 2. %7B%7Bیادکرد وب | تاریخ بازبینی=۱۴ ژوئن ۲۰۱۲ | نشانی=Rise of Organized Discrimination Against Bloggers in Middle East}}
 3. . Committee to Protect Bloggers. http://committeetoprotectbloggers.org/2010/07/24/iranian-atheist-blogger-receives-threats/. بازبینی‌شده در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۲. 
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ "A price too high". Iranian Atheist. 2010-07-07.
 5. آیا درک فرگشت برای بعضی‌ها سخت و یا غیرممکن است؟!
 6. الله؛ نام یکی از بت‌های پیش از اسلام
 7. آیا باید به دین و عقیده افراد احترام گذاشت؟
 8. Fariborz Shamshiri (2010-07-14). "Apostasy in Iran". Iranian Atheist.
 9. "Rise of Organized Discrimination Against Bloggers in Middle East". Mideast Youth. 2010-07-19.
 10. Lyons, Andrew Ford (2010-07-24). "Iranian atheist blogger receives threats". Committee to Protect Bloggers.
 11. "Death Threats Against Iranian Atheist Blogger". ReadWriteWeb. 2010-07-29.