فرهنگستان علوم (ایران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فرهنگستان علوم ایران
Academy of Sciences of Iran.png
نشانوارهٔ فرهنگستان علوم
بنیان‌گذاری۴ فوریه ۱۹۸۷؛ ۳۶ سال پیش (۱۹۸۷-04}})
هدفتوسعه علم و فناوری کشور
ستادتهران، ایران
از اعضای
101 (اعضای وابسته)
5 (عضو افتخاری)
55 (عضو پیوسته)
رئیس
رضا داوری اردکانی
وبگاه

فرهنگستان علوم، یکی از فرهنگستان‌های ایران است. فرهنگستان مؤسسه‌ای است با شخصیت حقوقیِ مستقل که به نهاد ریاست‌جمهوری ایران وابسته است.[۱]

تأسیس[ویرایش]

پیش از انقلاب:

فرهنگستان علوم ایران به همت فرح پهلوی و در زیر چتر بنیاد شاهنشاهی فرهنگستان‌های ایران که تیر ماه ۱۳۵۳ به تصویب مجلس شورای ملی و خرداد ۱۳۵۳ به تصویب مجلس سنا رسید، آغاز به کار کرد.

پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران:

در یکصد و سی و پنجمین جلسهٔ شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۶۶، به استناد بند چهارِ قانون اهداف و وظایف آن شورا، تأسیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید.

در ابتدا ۱۵ استاد برجسته رشته‌های مختلف کشور به عنوان اعضای پیوسته اولیه فرهنگستان علوم برگزیده شدند.

این فرهنگستان فعالیت خود را در سال ۱۳۶۹ رسماً آغاز کرد.

علی شریعتمداری اولین رئیس فرهنگستان علوم بود که از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۷ این مسئولیت را به عهده داشت.

در سال ۱۳۷۷ با رأی اعضای مجمع عمومی فرهنگستان، رضا داوری اردکانی به عنوان رئیس فرهنگستان به رئیس‌جمهوری پیشنهاد شد و رئیس‌جمهور ایشان را به سمت رئیس فرهنگستان تعیین و منصوب کرد. ریاست فرهنگستان علوم از سال ۱۳۷۷، برعهده رضا داوری اردکانی است.

در شمارهٔ پنجاه‌ویکِ خبرنامهٔ فرهنگستان علوم، داوری، طی یک یادداشتِ انتقادی، نوشت که دیگر تمایلی به ادامهٔ ریاست فرهنگستان علوم ندارد، اما سید مصطفی محقق داماد، به نمایندگی از دیگر اعضای مجمع عمومی فرهنگستان علوم، از داوری درخواست کرد تا در سِمَت خود باقی بماند.[۲]

در دو مراسم بزرگداشت برای رضا داوری اردکانی، سید مصطفی محقق داماد و محمدرضا عارف، حفظ استقلال علمی فرهنگستان علوم را از جمله نکات برجسته مدیریت علمی داوری اردکانی برشمردند.

اهداف اصلی[ویرایش]

  • کمک به توسعهٔ علوم و فنون در کشور
  • تقویت روح پژوهش
  • ارتقای سطح علمی و فرهنگی کشور[۱]

طی احکامی از سوی رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان، رضا فرجی دانا هم اکنون دبیر فرهنگستان علوم و علی اکبر صالحی معاون پژوهشی این فرهنگستان است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]