فرسایش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
فرسایش طبیعی در آنتلوپ کنیون.

فرسایش فرایند نابودی تدریجی رویهٔ یک ماده‌است. فرسایش عبارت است از فرسودگی و از بین رفتگی مداوم خاک سطح زمین (انتقال یا حرکت آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر در سطح زمین) توسط آب یا باد.[۱] فرسایش فرایندی است که طی آن ذرات خاک از بستر خود جدا شده و به کمک یک عامل انتقال دهنده به مکانی دیگر حمل می‌شوند.[۲] به‌طور کلی کلمه فرسایش از دو جهت قابل بحث است؛ معنی وسیع کلمه شامل فرسایش‌های آبی و بادی و یخچالی است و معنی خاص کلمه بدون در نظر گرفتن حالت‌های مشخص آن در مورد فرسایش در خاک‌های کشاورزی است. وقتی از فرسایش صحبت می‌شود، فوراً آثار و علایمی که مشخص‌کننده نوع فرسایش است در نظر مجسم می‌گردد که با تخریب، برداشت، حمل مواد و رسوب یا تجمع مواد همراه است.[۳] فرسایش خاک یک پروسه منفی طبیعی وغیر طبیعی است که در مناطق خشک و نیمه خشک و مناطق سیلاب زده رخ می‌دهد.[۴] درین صورت خاک تخریب گردیده زمین حاصلخیزی خودرا از دست می‌دهد. درین حال گیاه نرویده محل به صحرا مبدل می‌گردد. چنین حادثه در کشورهای آسیای میانه وجود دارد زیرا در تابستان رطوبت هوا خیلی کم می‌گردد. آبی که در زیر ریشه نباتات وجود دارد در اثر گرمی هوا تبخیر شده و نباتات خشک می‌گردند و می‌میرند. به‌طور مثال ۳۰ سال پیش در شمال افغانستان در دشت‌های حیرتان ارزنه درختان سکساول و گز وجود داشت؛ که این درختان با چنین محل نمکی وکم آب سازگار شده و با پوشش خود مناطق را در حفاظت داشتند. در طی سال‌های جنگ افراد فرصت طلب با قطع درختان آن‌ها را در منازل خود مورد استفاده قرار دادند اکنون فقط دشت و خاکباد وجود دارد. علت بیابانزایی کمبود آب، استفاده افراطی و چرای بی‌رویه در چراگاه‌ها، خشک سالی پی درپی، بالا رفتن سطح نمکها، فقر، توسعه شهرها، سیلاب‌ها، از بین رفتن فرش سبز و درختان، توسعه للمزارها، عدم برنامه‌ریزی و مدیریت پایدار در جهت جلوگیری از فرسایش خاک از طرف دولت است.

کلیسای فرسوده در بلاروس

عوامل فرسایش[ویرایش]

۱-نیروی جاذبه ۲-آب سطحی ۳-آب زیر زمینی ۴-آب‌های جاری ۵-یخچال‌ها ۶-باد-سیل زدگی-امواج دریا ۷ - عوامل دیگر

باد[ویرایش]

نمایی از باروی قدیمی ری که در اثر گذشت زمان فرسوده شده‌است

باد بخودی خود نمی‌تواند صخره‌ها را فرسایش دهد ولی وقتی همراه خود ذرات معلق شن یا خاک را حمل می‌کند موجب ساییده شدن حتی سخت‌ترین صخره‌ها نیز می‌گردد. این عمل شبیه حرکت لا دور آهسته سنباده کشی است که به منظور تمیز کردن سطح فلزات قبل از رنگ کردن آن‌ها مورد استفاده فرار می‌گیرد.

فرسایش طبیعی

آب[ویرایش]

آب به تنهایی مهم‌ترین عامل فرسایش به حساب می‌آید. باران، جویبارها و رودخانه ها؛ همگی خاک را خراشیده و با خود حمل می‌کنند؛ و امواج سواحل دریاها و دریاچه‌ها را می‌فرسایند. در حقیقت می‌توان گفت هر زمان و بهر شکلی که آب در حال حرکت باشد موجب فرسایش سرحدات خود می‌گردد.

تغییرات دما[ویرایش]

وقتی که فرسایش زمین‌شناسی مورد نظر باشد گذشت زمان غیرقابل تشخیص است و تغییرات بسیار جزیی یا بسیار آهسته در مدت طولانی تدریجاً اهمیت پیدا می‌کنند. به عنوان مثال می‌توان از ورقه ورقه شدن و شکاف برداشتن سنگ‌ها و صخره‌ها در اثر تغییر درجه حرارت نام برد. تغییرات سریع درجه حرارت روز و شب فقط روی سطح صخره‌ها اثر می‌گذارد در حالیکه تغییرات آرام بین زمستان و تابستان تا اعماق بیشتری نفوذ می‌کند. وقتی که تغییرات درجه حرارت با یخبندان نیز همراه باشد در اثر انبساط حجم آب در بین شکاف‌ها و درزها اثر خردکنندگی آن بشدت افزایش می‌یابد. به‌طوری‌که در شکل اول نشان داده شده‌است انقباض و انبساط توده یخ در روی سطح شیبدار موجب حرکت تدریجی آن به طرف پایین تپه می‌گردد.

موجودات زنده[ویرایش]

بعضی از انواع حیات مانند جلبک‌ها و گلسنگ‌ها عملاً موجب شکسته شدن سنگ‌ها می‌شوند ولی اثر عمده موجودات زنده، ایجاد اختلالاتی است که اثر عوامل دیگر را سرعت می‌بخشد. حیوانات با پا گذاشتن بر روی سنگ و خاک موجب شکستن آن‌ها شده و نتیجتاً حمل آن‌ها را به وسیلهٔ آب یا باد تسهیل می‌کنند. در انتهای دیگر شاخص موجودات زنده؛ کرم خاکی و موریانه موجب به هم خوردن و افزایش هوادیدگی و اکسیداسیون خاک شده و با این ترتیب پدیده تبدیل صخره‌های مقاوم به خاک قابل فرسوده شدن را سرعت می‌بخشند.

فرسایش تشدیدی[ویرایش]

فعالیتهای غیر کشاورزی بشر که موجب تشدید پدیده‌های فرسایش می‌شوند در مقیاس جهانی از اهمیت کمی برخوردارند. ما کوه‌ها را برای استخراج سنگ و سنگ آهن حفاری می‌کنیم، ما در یک جا زمین را گود کرده و در جای دیگر گودی را پر می‌کنیم ولی این دخالتها در قسمت بسیار کوچکی از سطح کره زمین انجام می‌گیرد. از طرف دیگر کشاورزی در چنان سطح وسیعی انجام می‌گیرد که فعالیت‌هایی از این قبیل به‌طور بسیار بارزی سرعت فرایندهای فرسایشی را تغییر می‌دهند و تقریباً تمام عملیات کشاورزی در جهت افزایش فرسایش عمل می‌کنند. هر زمان که پوشش گیاهی از روی زمین برداشته شده و زمین لخت شود؛ درخت کمتری وجود خواهد داشت که سرعت باد را کاهش می‌دهد و در نتیجه فرسایش بادی افزایش می‌یابد. گیاه کمتری وجود دارد که انرژی قطرات باران را جذب کند و نتیجتاً فرسایش بارانی زیادتر خواهد شد، روان آب سطحی زیادتری جریان می‌یابد و نهرها و رودخانه‌ها قویتر می‌شوند و بالاخره حیوانات اهلی صخره و خاک را بیشتر خرد می‌کنند. انسان با شخم زدن زمین میلیون‌ها بار سریعتر از حیوانات حفار موجب به هم خوردن و هوادیدگی خاک می‌گردد. با این اعمال در حقیقت تمام پدیده‌های فیزیکی طبیعت که فرسایش یکی از آنهاست تشدید می‌شوند. فقط حالتهای خیلی استثنایی و نادری وجود دارند که دخالت بشر احتمالاً موجب کاهش فرسایش طبیعی می‌گردد مانند وقتی که صحراها احیا می‌شوند، نواحی خشک به وسیلهٔ آبیاری معتدل مگردند یا جنگل‌ها ایجاد می‌شوند که سطح کل آن‌ها در مقایسه با سطحی که در آن فعالیت‌های بشر موجب افزایش فرسایش می‌گردد بسیار ناچیز است.

حدود قابل قبول فرسایش[ویرایش]

بنابر آنچه گفته شد آیا می‌توان بین فرسایش طبیعی که یک پدیده طبیعی و قابل پذیرش است و فرسایش تشدیدی که یک پدیده مخرب و ساخته دست بشر است حد فاصلی تعیین کرد؟ و اگر کشیدن چنین خطی مشکل یا غیرممکن باشد که هست آیا راه دیگری برای مشخص کردن حدود فرسایش قابل قبول وجود ندارد؟ بهتر است برای یافتن چنین راهی سؤال بالا را به ترتیب دیگری مطرح شود؛ «حد فرسایشی که ما در آن حد احساس می‌کنیم دیگر نبایستی فرسایش را تحمل کرد بلکه بایستی در مورد آن کاری انجام داد کجاست؟» معمولاً به این سؤال این‌طور جواب داده می‌شود که هدف متخصصین حفاظت خاک اطمینان از این امر است که از زمین به ترتیبی استفاده شود که این استفاده بتواند به‌طور نامحدود ادامه یابد. یعنی هیچ گونه تخریب تدریجی خاک صورت نپذیرد. این هدف زمانی تحقق می‌یابد که سرعت از دست رفتن خاک بیشتر از سرعت تشکیل آن نباشد. سرعت تشکیل خاک را نمی‌توان به دقت اندازه‌گیری کرد ولی بهترین تخمین خاک شناسان این است که در شرایط طبیعی، چیزی در حدود ۳۰۰ سال طول می‌کشد تا ۲۵ میلی‌متر خاک سطحی تشکیل شود(بنت ۱۹۳۹ فصل دوم). این مدت برای وقتی که به هم خوردگی، هوادیدگی و شستشوی خاک با عملیات تهیه زمین سرعت می‌گیرند به حدود ۳۰ سال تقلیل می‌یابد. سرعت تشکیل ۲۵ میلی‌متر خاک در ۳۰ سال تقریباً برابر است با ۵/۱۲ تن در هکتار در سال و این رقمی است که اغلب به عنوان حدی که فرسایش نبایستی از آن بیشتر شود پذیرفته شده‌است. البته واضح است که میزان قابل قبول خاک از دست رفته ثابت نبوده و به شرایط خاک بستگی دارد. اگر پروفیلی از یک خاک عمیق با حاصلخیزی یکسان در تمام سطوح تشکیل شده باشد از دست دادن ۲۵ میلی‌متر خاک در ۳۰ سال آنقدر خطر جدی در برندارد که از دست رفتن همین مقدار خاک از پروفیلی متشکل از چند سانتی‌متر خاک بر روی صخره‌های سخت. بدین ترتیب ارقامی که به عنوان حد قابل قبول فرسایش مورد استفاده قرار می‌گیرند به ندرت از ۵/۱۲ تن در هکتار در سال بالاترند. در آمریکا ارقام بین ۵/۲ تا ۵/۱۲ تن در هکتار در سال متداولند و در فدراسیون آفریقای مرکزی رقم ۱۰ برای خاک‌های شنی و ۵/۱۲ تن در هکتار در سال برای خاک‌های رسی به کار می‌رود. این اعداد در فرمول جهانی فرسایش خاک به توصیه‌های عملیات کشاورزی ربط داده شده‌است.

انواع فرسایش[ویرایش]

فرسایش آبی اولین تقسیم‌بندی فرسایش آبی که به وسیلهٔ متخصصین پیشتاز حفاظت خاک انجام گرفت این پدیده را به مراحلی منطبق بر تجمع تدریجی رواناب سطحی تقسیم می‌کند که با فرسایش سطحی[۵] (شسته شدن سطح خاک زراعی) شروع می‌شود، سپس با تجمع آب در جویبارهای کوچک وارد مرحله فرسایش شیاری[۶] می‌گردد. بعد وقتی که آبراهه‌های فرسایش یافته بزرگتر شوند فرسایش خندقی[۷] نامیده می‌شود و بالاخره فرسایش نوع آخر فرسایش کناره‌ای است که با بریده شدن سواحل رودخانه‌ها یا جوی‌ها توسط آب جاری در آن‌ها به وجود می‌آید. با آگاهی فعلی ما از فرسایش این تقسیم‌بندی دیگر مناسب نبوده و شاید هم گمراه‌کننده باشد چون کلاً اثرات برخورد قطرات باران و عمل فرسایش پاشمانی[۸] را حذف می‌کند. در صورتی که می‌دانیم عمل قطره باران در هنگام برخورد با زمین اولین و مهم‌ترین مرحله پدیده فرسایش است. همچنین فرسایش سطحی که برداشته شدن یکنواخت خاک به وسیلهٔ یک لایه نازک آب در حال جریان را مجسم می‌کند از هر نظر غلط است. چون از یک طرف جریان لایه‌ای آب فقط در سرعت‌هایی بسیار بالاتر از سرعت معمولی آب در مزرعه قادر به خراشیدن سطح و ایجاد آب شکستگی است و از طرف دیگر رواناب به ندرت می‌تواند به فرم ورقه پهن و یکنواخت در حرکت باشد. اگر توضیح مربوط به فرسایش سطحی را کنار گذاشته و به جای آن «فرسایش بارانی» را قرار دهیم دیگر مخالفتی با ادامه مراحل بعدی تقسیم‌بندی فوق یعنی فرسایش‌های شیاری، خندقی و کناره‌ای نخواهد بود. فرسایش شیاری را می‌توان شسته شدن و حمل مواد از داخل آبراهه‌هایی با دیواره‌های مشخص و بدان حد کوچک که با شخم زدن معمولی از بین می‌روند تعریف کرد. این آبراهه‌ها وقتی خندق نامیده می‌شوند که به آن اندازه بزرگ و دایمی شده باشند که عبور وسایل شخم در جهت عمود بر آن‌ها میسر نباشد. هیچ مرز مشخصی که این دو نوع فرسایش را از یکدیگر جدا سازد وجود ندارد. در نقاط مختلف دنیا خندقها به نام‌های متفاوتی مشهورند و از آن جمله‌است: «وادی» در شمال آفریقا، «نولاً در هندوستان،» دونگاً در آفریقای جنوبی و «آریو» در آمریکای جنوبی.

اشکال خاص فرسایش آبی[ویرایش]

ـ فرسایش پاسنگی[۹] وقتی که قسمتی از یک خاک مستعد فرسایش به وسیلهٔ سنگ یا ریشه گیاه از فرسایش بارانی محافظت می‌شود؛ پاسنگهایی منفرد و مرتفع نسبت به زمین‌های اطراف به وجود می‌آیند که در بالای آن‌ها اجسام مقاوم قرار دارند. فرسایش زمین‌های اطراف این پاسنگ‌ها بیشتر به وسیلهٔ باران انجام می‌گیرد تا جریان‌های سطحی آب چون که در پایه پاسنگ‌ها هیچ گونه اثری از بریدگی به وسیلهٔ آب مشاهده نمی‌شود. این نوع فرسایش به آهستگی و طی سال‌ها در قسمت‌هایی از مراتع که از گیاه پاک شده باشد به وجود می‌آید. در زمین‌های زراعی که به وسیله رگ‌بارش‌های[۱۰] استثنایی شدیداً فرسایش یافته باشند نیز ممکن است پاسنگ‌ها به وجود آیند. اهمیت این پاسنگ‌ها در این است که با مطالعه ارتفاع آن‌ها می‌توان به‌طور تقریبی عمق خاک از دست رفته را محاسبه کرد. تفکیک پاسنگ‌ها از سکوهای علفی حایز اهمیت است. زیرا این سکوها نیز معمولاً داری سطح خاکی بالاتر از زمین‌های اطراف خود هستند. این بلندی ممکن است نشان دهنده فرسودگی خاک بین دسته‌های علف بوده و سطح خاک در داخل آن‌ها نمایانگر سطح اولیه خاک باشد؛ ولی این احتمال نیز وجود دارد که سطح خاک داخل دسته‌های علفی در نگهداری خاک پرتاب شده از زمین‌های لخت اطراف آن‌ها توسط برخورد قطرات باران بالا آمده باشد. در چند قطعه آزمایشی مشاهده گردید که سطح خاک در داخل دسته‌هایی از گیاه Eragrostits Curvula ۲۰ میلی‌متر از زمین‌های اطراف بالاتر است. امکان داشت به آسانی فرض شود که این اختلاف ارتفاع نشانه‌ای از فرسایش شدید باشد؛ ولی در حقیقت اندازه‌گیری‌ها نشان دادند که مقدار خاک از دست رفته کم و قابل اغماض بوده و اختلاف ارتفاع حاصله منحصراً نتیجه جابجایی جانبی خاک به وسیلهٔ برخورد قطرات باران بوده‌است.

فرسایش مخروطی[ویرایش]

فرسایشی است با شکل مشخص که مخروطهای بلندی در کناره‌های خندق به جا می‌گذارد. قسمت زیرین این مخروطها از خاک‌های بشدت فرسایش پذیر تشکیل یافته‌است. این فرسایش همیشه با شیارهای عمیق در جهت عمود بر کناره‌های خندقها همراه است. این شیارها به سرعت دیواره خود را بریده و عریض می‌شوند تا به همدیگر برسند و مخروطهای مجزایی را بر جای بگذارند. معمولاً در این نوع فرسایش نیز مانند فرسایش پاسنگی، لایه‌ای از خاک مقاوم به فرسایش یا سنگ و سنگ ریزه قسمت بالای مخروطها را تشکیل می‌دهد. کناره‌هایی که به این ترتیب فرسایش می‌یابند معمولاً به وسیله آب جاری یا راکد به شدت از زیر بریده می‌شوند و فرسایش از نوع لوله‌ای نیز در چنین محلهایی فراوان دیده می‌شود. شرایط شیمیایی و فیزیکی خاک که موجب پیدایش چنین فرسایش شدیدی می‌گردد به وضوح مشخص نشده‌است؛ ولی معمولاً این فرسایش در خاک‌هایی به وقوع می‌پیوندد که عدم تعادل شدید مانند زیادی سدیم یا پراکندگی ذرات در آن‌ها دیده می‌شود. تشخیص خاک‌های مستعد این نوع فرسایش به این ترتیب است که در حالت خشک جذب آب در آن‌ها بسیار بطئی است ولی در حالت اشباع هیچ گونه چسبندگی نداشته و مانند گل جاری است. کنترل خندقها یا هر نوع دیگر احیای خاک وقتی که فرسایش مخروطی به چشم می‌خورد مشکل است. شرایط ناجور رطوبت و مواد غذایی خاک، ایجاد پوشش گیاهی را در این خاک‌ها مشکل می‌کند. این خاک‌ها برای ساختمان‌های خاکی بسیار نامناسب بوده و ساختمان‌های سیمانی و بتونی نیز سریعاً از زیر خالی شده یا کج می‌شوند.

آبراهه‌های زیرزمینی[ویرایش]

سوراخ‌ها یا آبراهه‌های زیرزمینی بیشتر در خاک‌هایی که مستعد فرسایش مخروطی هستند تشکیل می‌گردند؛ ولی کاملاً محدود به این خاک‌ها نمی‌گردند. وقوع آن زمانی است که آب سطحی به درون خاک نفوذ کرده و آنقدر پایین می‌رود تا به یک لایه دارای قابلیت نفوذ کمتر برخورد کند. اگر در چنین شرایطی که راه نفوذ عمودی آب بسته‌است آب به‌طور افقی از روی لایه با قابلیت نفوذ کم حرکت کند ممکن است در مسیر خود ذرات ریز خاک لایه متخلخل را شسته و از آن خارج نماید. این عمل خود باعث زیادتر شدن سرعت حرکت افقی آب گشته و باز فرسایش جانبی را اضافه می‌کند تا بالاخره تونلی ایجاد شود. بدین ترتیب تمام آب سطحی در یک سوراخ عمودی ناپدید شده و در زیرزمین جریان می‌یابد تا اینکه در جای دیگر و احتمالاً از دیواره‌های جانبی یک خندق سر به درآورد. خوشبختانه این نوع فرسایش محدود است به زمین‌های بدخیم یا زمینهایی که از نظر کشاورزی دارای اهمیت نیستند و گرنه هیچ گونه روش کنترل مؤثری برای آن نمی‌توان به کار برد.

فرونشینی[ویرایش]

فرونشینی[۱۱] معمولاً پدیده‌ای از فرسایش طبیعی است که بروز آن بدون دخالت بشر امکانپذیر است؛ ولی امکان تشدید آن به وسیلهٔ بشر مثلاً در کناره‌های خندقها وجود دارد. این پدیده مشخصا در مناطقی که دارای بارندگی زیاد و خاک عمیق هستند به چشم می‌خورد و در چنین شرایطی به مهم‌ترین عامل به وجود آمدن خندقها تبدیل می‌شود. این عمل در جاهایی که دهانه خندق تا مرتفعترین نقطه و حتی بعد از آن عقب‌نشینی کرده و هیچ گونه جریان آبی به داخل خندق در محل دهانه نمی‌تواند صورت گیرد بروز می‌کند. این خندقها اغلب با یک جریان سیلابی در داخل آبراهه‌ها شروع می‌شوند ولی به مجرد اینکه خندقها ایجاد شدند فرسایش می‌تواند به وسیله فرونشینی تنها ادامه یابد. از راه‌های دیگر پیدایش این پدیده نشست دیواره‌های رودخانه‌ها و فرسایش ساحلی را می‌توان نام برد.

کاهش کیفیت خاک[ویرایش]

اگر فرسایش خاک را به معنای اعم آن تعریف کنیم شامل هر گونه تنزل یا کاهش قدرت محصول دهی خاک نیز می‌شود. یک چنین تنزلی می‌تواند به چندین طریق صورت پذیرد بدون اینکه خاکی از دست رفته باشد.

فرسایش حاصلخیزی[ویرایش]

این فرسایش که همان از دست رفتن مواد غذایی گیاهی به وسیله فرسایش است از نظر کیفیت می‌تواند با میزان برداشت این مواد به وسیله گیاهان زراعی برابری کند. نحوه از دست رفتن مواد غذایی برای عناصر مختلف متفاوت است. فسفر معمولاً همراه با ذرات کلوئیدی که بر روی آن‌ها جذب شده‌است، از دست می‌رود ولی ازت به فرم‌های نیتریت و نیترات که در آب محلول هستند می‌تواند در رواناب حل شده و از زمین خارج گردد بدون اینکه هیچ گونه حرکتی فیزیکی خاک صورت گرفته باشد.

فرسایش پادل[۱۲][ویرایش]

این فرسایش نیز یک تخریب فیزیکی است که در آن خاکی از دست داده نمی‌شود. این فرسایش متلاشی شدن ساختمان خاک به وسیله برخورد قطرات باران و شسته شدن ذرات ریز به داخل فرورفتیگی هاست که منجر به ایجاد یک خاک بدون ساختمان با سطح فشرده و قدرت محصول دهی کاهش یافته می‌شود. شکل زیر نمونه‌ای از فرسایش پادل را نشان می‌دهد.

فرسایش عمودی[ویرایش]

نوع دیگر جابجایی فیزیکی، شسته شدن ذرات ریز رس از داخل شن و سنگ ریزه متخلخل به طرف پایین و تجمع آن در لایه‌های زیرین نیم رخ خاک که دارای تخلخل کمتری است است. این عمل دو اثر می‌تواند داشته باشد که یکی از دست رفتن مواد ریز در یک نقطه و دیگری افزایش این مواد در نقطه دیگر است. در خاک‌های شنی کاهش قابل ملاحظه در میزان مواد کلوئیدی و رسی که در اثر فرسایش عمودی ممکن صورت پذیرد موجب کاهش حاصلخیزی این خاک‌ها می‌گردد. اثر دوم یعنی تجمع مواد ریز کلوئیدی نیز می‌تواند نامطلوب باشد و آن زمانی است که تجمع این مواد لایه‌ای با نفوذپذیری کم برای ریشه گیاه و آب ایجاد می‌کند. ۲) فرسایش بادی پنج نوع مختلف فرسایش بادی را می‌توان مشخص کرد که بین برخی از آن‌ها فصول مشترکی وجود دارد و در غالب موارد تعدادی از آن‌ها هم‌زمان با هم به وقوع می‌پیوندند. نوع اول دیتروژن نامیده می‌شود همان ساییده شدن صخره‌ها و تپه‌های خاکی به وسیله ذرات معلق در باد است. تراشیده شدن صخره‌های بزرگ به اشکال عجیب و غریب که اغلب در صحراها مشاهده می‌شوند به وسیله همین پدیده صورت گرفته‌است. مشابه همین عمل در نزدیکی‌های سطح زمین به وسیله ذرات درشت جهنده نیز صورت می‌گیرد که به آن سایش اطلاق می‌شود. سه نوع دیگر فرسایش بادی مربوط هستند به طرق مختلفی که مواد حمل می‌شوند. حمل مواد بسیار ریز به صورت معلق در هوا صورت می‌گیرد و تعلیق نامیده می‌شود. ذرات درشت با غلتیدن و ذرات با اندازه متوسط در جهت باد به طریق جهشی حرکت می‌کنند.

اهمیت نسبی انواع فرسایش[ویرایش]

سؤالی که اغلب مطرح می‌شود این است که کدامیک از انواع فرسایش خطرناکترین آنهاست. جواب به این سؤال موقعی حایز اهمیت است که یک برنامه حفاظت خاک از منابع محدود و ناکافی جهت مواجه با کل مسئله فرسایش برخوردار باشد و در نتیجه این منابع محدود بایستی برای قسمت‌های انتخاب شده‌ای مورد استفاده قرار گیرند. به‌هرحال برای این سؤال یک جواب معین وجود ندارد و جواب بسته به اینکه چرا و به چه دلیل به مهار فرسایش نیاز هست تغییر می‌کند.

چنانچه تولید گیاهان زراعی به وسیله فرسایش به خطر افتاده‌است در این صورت فرسایش بارانی و شیاری روی زمین‌های زراعی مهم‌ترین فرسایش است. در صورتی که رسوبات حمل شده به وسیلهٔ جویبارها و رودخانه‌ها، دریاچه‌های پشت سدها را که برای شبکه‌های آبیاری ضروری هستند با خطر پر شدن روبرو ساخته‌است مهم‌ترین منبع چنین رسوباتی احتمالاً فرسایش از نوع خندقی یا کناره‌ای است. این بدان جهت است که خاک فرسایش یافته به وسیله این دو نوع فرسایش تماماً و بلافاصله وارد جریان‌های جویباره‌ای می‌گردد. جریان‌های دیگر نظیر رواناب سطحی نیز ممکن است مقادیر هنگفتی خاک از زمین زراعی خارج کند. اما به احتمال زیاد این خاک قبل از رسیدن به جریان‌های جویباره‌ای به وسیله پوشش گیاهی متوقف شده یا در گودال‌ها و حفره‌ها رسوب می‌نماید. اهمیت نسبی انواع مختلف فرسایش و تعیین تقدم کنترل هر یک احتیاج به بررسی و تحلیل مسئله و همچنین اهداف برنامه حفاظتی دارد.

مراحل مختلف پدیده فرسایش[ویرایش]

زمانی که بخواهیم مقاومت نسبی انواع مختلف خاک را نسبت به فرسایش مورد بررسی قرار دهیم؛ وضعیتی شبیه آنچه در بالا گفته شد پیش می‌آید. در اینجا جواب‌های صحیح بر حسب اینکه نسبت به چه نوع فرسایشی این مقاومت سنجیده می‌شود متفاوت است. یک خاک ممکن است فرسایش کناره‌ای و برش از زیر آسیب‌پذیر باشد. این موضوع را می‌توان به بهترین وجهی با در نظر گرفتن تقسیم‌بندی پدیده فرسایش که ۳۰ سال قبل توسط الیسون انجام گرفت توضیح داد. در این تقسیم‌بندی سه مرحله اساسی «جدا شدن ذرات از همدیگر»، «نقل مکان» و «رسوبگذاری» برای فرسایش مشخص شده‌است. الیسون با بررسی‌های آزمایشگاهی نشان داد که خاک‌های مختلف عکس‌العمل‌های متفاوتی در هر یک از مراحل فوق از خود نشان می‌دهند. برای مثال ذرات خاکی با بافت شنی بسیار آسان‌تر از ذرات یک خاک رسی از هم جدا می‌شوند؛ ولی ذرات رس پس از جداشدن خیلی آسان‌تر از ذرات شن حمل می‌گردند؛ بنابراین برای دانستن درجه سهولت جابجایی یا میزان فرسایش‌پذیری هر خاک، حتماً لازم است ماهیت فرسایش تعریف و مشخص گردد.

محاسبه میزان فرسایش[ویرایش]

تخمین‌های عددی[ویرایش]

از ضروریات اساسی هر علم یکی توانایی آن علم در توصیف و اندازه‌گیری علل و اثرات فرایندهای طبیعی مربوط به موضوع علم است و دیگری توانایی پیش‌بینی اینکه در یک شرایط معین در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. از ضروریات فوق در مورد علم حفاظت خاک فقط اندازه‌گیری اثرات فرسایش آسان است که آن هم از زمان «وولنی»(۱۸۸۰) تاکنون به کمک اندازه‌گیری وزن خاک فرسایش یافته انجام می‌گرفته‌است. کوشش جهت برای پیش‌بینی فرسایش خیلی دیرتر و با کارهای اداره حفاظت خاک آمریکا در دهه ۱۹۴۰ آغاز گردید ویکی از اولین بررسی‌ها در این زمینه، کار ماسگریو در سال ۱۹۴۷ به نام «بررسی کمی عوامل مؤثر در فرسایش آبی ـ اولین تقریب» است. عدم وجود عامل سوم یعنی «تشخیص و اندازه‌گیری علل» از پیشرفت‌های علم حفاظت خاک جلوگیری می‌کرد. بعد از موفقیت غیرمنتظره الیسون در مورد فرسایش بارانی، مطالعات روی روابط علت و معلولی فرسایش موجب پیشرفت تدریجی در شبیه‌سازی ریاضی گردید که امکان پیش‌بینی فرسایش از روی داده‌های معین را فراهم می‌آورد. آخرین و مؤثرترین این مدل‌ها به نام «رابطه جهانی از دست رفتن خاک» است. این رابطه تمام عوامل متغیری که روی فرسایش بارانی اثر می‌گذارند را با عبارات ریاضی در یک جا جمع می‌کند. در اینجا با یک بیان ساده کیفی، مسایل فرسایش و کنترل آن‌ها را مطرح می‌کنیم.

بیان کیفی اصول[ویرایش]

علت اساسی فرسایش آبی را می‌توان اعمالی دانست که باران بر روی خاک انجام می‌دهد و مطالعه فرسایش را می‌توان به دو قسمت کرد. یکی اینکه چطور فرسایش تحت تأثیر انواع مختلف باران قرار می‌گیرد و دیگر اینکه شرایط متفاوت خاک آن را چگونه تغییر می‌دهد. میزان فرسایش به این ترتیب به ترکیبی از قدرت باران در ایجاد فرسایش و توانایی خاک در تحمل باران بستگی دارد. به عبارت ریاضی، فرسایش تابعی است از فرسایندگی (باران) و فرسایش‌پذیری (خاک) یا (فرسایش پذیری) (فرسایندگی) F = فرسایش

فرسایندگی را می‌توان توانایی بالقوه باران در ایجاد فرسایش تعریف کرد که در یک شرایط معین خاک برای رگبارش‌های مختلف قابل مقایسه کمی است و برای آن می‌توان مقدار عددی به وجود آورد. فرسایش‌پذیری را می‌توان آسیب‌پذیری خاک نسبت به فرسایش تعریف کرد که برای شرایط معین باران این خاصیت خاک را می‌توان با خاک دیگر مقایسه کرد و باز امکان پیدا کردن مقدار عددی برای فرسایش‌پذیری وجود دارد. فرسایش‌پذیری خاک را می‌توان به دو قسمت کرد. اول آن فرسایش‌پذیری که مربوط به خصوصیات اصلی و ذاتی خاک مثل ترکیبات شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی آن بوده که قابل اندازه‌گیری در آزمایشگاه است. دوم آن فرسایش‌پذیری است که به طرز رفتار با خاک یا مدیریت مربوط می‌شود. این مدیریت به نوبه خود به دو قسمت مدیریت اراضی و مدیریت زراعی تقسیم می‌گردد. موضوعات وسیعی که می‌توان آن‌ها را تحت نام مدیریت اراضی جمع‌آوری کرده و در یک گروه قرار داد عبارتند از انواع مختلف استفاده از زمین، جنگلداری، مرتعداری، استفاده کشاورزی و غیره. جزء دیگر مدیریت خیلی مفصلتر بوده و برای زمین‌های زراعی شامل نوع گیاه، کود مصرف شده، برداشت و غیره نیز می‌گردد. این‌ها جمعاً مدیریت کش و زرع را تشکیل می‌دهند. بعضی از عملیات حفاظتی مدیریت مانند شخم روی خطوط تراز یا تراس بندی موضوعاتی هستند که در مرز بین مدیریت اراضی و مدیریت کشت و زرع قرار دارند. در شکل زیر، روش تقسیم‌بندی فوق به صورت نمودار نشان داده شده‌است که با فرسایندگی باران و فرسایش‌پذیری خاک آغاز شده و به ارتباط دادن تمام عوامل مؤثر در فرسایش که در فرمول جهانی فرسایش خاک به کار رفته‌اند منتهی می‌گردد. فرسایش تابعی است از: ـ فرسایندگی و فرسایش پذیری ـ باران خصوصیات فیزیکی مدیریت ـ انرژی مدیریت اراضی مدیریت زراعی

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. فرسایش آبی و کنترل آن، حسینقلی رفاهی، انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۸۵.
 2. اصول هیدرولوژی کاربردی، امین علیزاده، انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد
 3. ژئومورفولوژی کاربردی، جلد ۱ فرسایش آبی، حسن احمدی، انتشارات دانشگاه تهران
 4. تعریف و عوامل که فرسایش خاک را بوجود می‌آورد در وبگاه فرسایش خاک نوشته دیوا فاوس مارتولوگ
 5. Sheet Erosion
 6. Rill Erosion
 7. Gully Erosion
 8. Splash Erosion
 9. Pedestal Erosion
 10. Rainstorm
 11. Slumping
 12. Puddle Erosion

An actively eroding rill on an intensively-farmed field in eastern Germany

In earth science, erosion is the action of surface processes (such as water flow or wind) that removes soil, rock, or dissolved material from one location on the Earth's crust, and then transports it to another location[1] (not to be confused with weathering which involves no movement). This natural process is caused by the dynamic activity of erosive agents, that is, water, ice (glaciers), snow, air (wind), plants, animals, and humans. In accordance with these agents, erosion is sometimes divided into water erosion, glacial erosion, snow erosion, wind (aeolic) erosion, zoogenic erosion, and anthropogenic erosion.[2] The particulate breakdown of rock or soil into clastic sediment is referred to as physical or mechanical erosion; this contrasts with chemical erosion, where soil or rock material is removed from an area by its dissolving into a solvent (typically water), followed by the flow away of that solution. Eroded sediment or solutes may be transported just a few millimetres, or for thousands of kilometres.

Natural rates of erosion are controlled by the action of geological weathering geomorphic drivers, such as rainfall;[3] bedrock wear in rivers; coastal erosion by the sea and waves; glacial plucking, abrasion, and scour; areal flooding; wind abrasion; groundwater processes; and mass movement processes in steep landscapes like landslides and debris flows. The rates at which such processes act control how fast a surface is eroded. Typically, physical erosion proceeds fastest on steeply sloping surfaces, and rates may also be sensitive to some climatically-controlled properties including amounts of water supplied (e.g., by rain), storminess, wind speed, wave fetch, or atmospheric temperature (especially for some ice-related processes). Feedbacks are also possible between rates of erosion and the amount of eroded material that is already carried by, for example, a river or glacier.[4][5] Processes of erosion that produce sediment or solutes from a place contrast with those of deposition, which control the arrival and emplacement of material at a new location.[1]

While erosion is a natural process, human activities have increased by 10-40 times the rate at which erosion is occurring globally.[6] At well-known agriculture sites such as the Appalachian Mountains, intensive farming practices have caused erosion up to 100x the speed of the natural rate of erosion in the region.[7] Excessive (or accelerated) erosion causes both "on-site" and "off-site" problems. On-site impacts include decreases in agricultural productivity and (on natural landscapes) ecological collapse, both because of loss of the nutrient-rich upper soil layers. In some cases, the eventual end result is desertification. Off-site effects include sedimentation of waterways and eutrophication of water bodies, as well as sediment-related damage to roads and houses. Water and wind erosion are the two primary causes of land degradation; combined, they are responsible for about 84% of the global extent of degraded land, making excessive erosion one of the most significant environmental problems worldwide.[8]:2[9]:1

Intensive agriculture, deforestation, roads, anthropogenic climate change and urban sprawl are amongst the most significant human activities in regard to their effect on stimulating erosion.[10] However, there are many prevention and remediation practices that can curtail or limit erosion of vulnerable soils.

A natural arch produced by the wind erosion of differentially weathered rock in Jebel Kharaz, Jordan
A wave-like sea cliff produced by coastal erosion, in Jinshitan Coastal National Geopark, Dalian, Liaoning Province, China

Physical processes

Rainfall and surface runoff

Soil and water being splashed by the impact of a single raindrop

Rainfall, and the surface runoff which may result from rainfall, produces four main types of soil erosion: splash erosion, sheet erosion, rill erosion, and gully erosion. Splash erosion is generally seen as the first and least severe stage in the soil erosion process, which is followed by sheet erosion, then rill erosion and finally gully erosion (the most severe of the four).[9]:60–61[11]

In splash erosion, the impact of a falling raindrop creates a small crater in the soil,[12] ejecting soil particles.[13] The distance these soil particles travel can be as much as 0.6 m (two feet) vertically and 1.5 m (five feet) horizontally on level ground.

If the soil is saturated, or if the rainfall rate is greater than the rate at which water can infiltrate into the soil, surface runoff occurs. If the runoff has sufficient flow energy, it will transport loosened soil particles (sediment) down the slope.[14] Sheet erosion is the transport of loosened soil particles by overland flow.[14]

A spoil tip covered in rills and gullies due to erosion processes caused by rainfall: Rummu, Estonia

Rill erosion refers to the development of small, ephemeral concentrated flow paths which function as both sediment source and sediment delivery systems for erosion on hillslopes. Generally, where water erosion rates on disturbed upland areas are greatest, rills are active. Flow depths in rills are typically of the order of a few centimetres (about an inch) or less and along-channel slopes may be quite steep. This means that rills exhibit hydraulic physics very different from water flowing through the deeper, wider channels of streams and rivers.[15]

Gully erosion occurs when runoff water accumulates and rapidly flows in narrow channels during or immediately after heavy rains or melting snow, removing soil to a considerable depth.[16][17][18]

Rivers and streams

Dobbingstone Burn, Scotland, showing two different types of erosion affecting the same place. Valley erosion is occurring due to the flow of the stream, and the boulders and stones (and much of the soil) that are lying on the stream's banks are glacial till that was left behind as ice age glaciers flowed over the terrain.

Valley or stream erosion occurs with continued water flow along a linear feature. The erosion is both downward, deepening the valley, and headward, extending the valley into the hillside, creating head cuts and steep banks. In the earliest stage of stream erosion, the erosive activity is dominantly vertical, the valleys have a typical V cross-section and the stream gradient is relatively steep. When some base level is reached, the erosive activity switches to lateral erosion, which widens the valley floor and creates a narrow floodplain. The stream gradient becomes nearly flat, and lateral deposition of sediments becomes important as the stream meanders across the valley floor. In all stages of stream erosion, by far the most erosion occurs during times of flood when more and faster-moving water is available to carry a larger sediment load. In such processes, it is not the water alone that erodes: suspended abrasive particles, pebbles, and boulders can also act erosively as they traverse a surface, in a process known as traction.[19]

Bank erosion is the wearing away of the banks of a stream or river. This is distinguished from changes on the bed of the watercourse, which is referred to as scour. Erosion and changes in the form of river banks may be measured by inserting metal rods into the bank and marking the position of the bank surface along the rods at different times.[20]

Thermal erosion is the result of melting and weakening permafrost due to moving water.[21] It can occur both along rivers and at the coast. Rapid river channel migration observed in the Lena River of Siberia is due to thermal erosion, as these portions of the banks are composed of permafrost-cemented non-cohesive materials.[22] Much of this erosion occurs as the weakened banks fail in large slumps. Thermal erosion also affects the Arctic coast, where wave action and near-shore temperatures combine to undercut permafrost bluffs along the shoreline and cause them to fail. Annual erosion rates along a 100-kilometre (62-mile) segment of the Beaufort Sea shoreline averaged 5.6 metres (18 feet) per year from 1955 to 2002.[23]

Most river erosion happens nearer to the mouth of a river. On a river bend, the longest least sharp side has slower moving water. Here deposits build up. On the narrowest sharpest side of the bend, there is faster moving water so this side tends to erode away mostly.

Coastal erosion

Wave cut platform caused by erosion of cliffs by the sea, at Southerndown in South Wales
Erosion of the boulder clay (of Pleistocene age) along cliffs of Filey Bay, Yorkshire, England

Shoreline erosion, which occurs on both exposed and sheltered coasts, primarily occurs through the action of currents and waves but sea level (tidal) change can also play a role.

Sea-dune Erosion at Talace beach, Wales

Hydraulic action takes place when the air in a joint is suddenly compressed by a wave closing the entrance of the joint. This then cracks it. Wave pounding is when the sheer energy of the wave hitting the cliff or rock breaks pieces off. Abrasion or corrasion is caused by waves launching sea load at the cliff. It is the most effective and rapid form of shoreline erosion (not to be confused with corrosion). Corrosion is the dissolving of rock by carbonic acid in sea water.[24] Limestone cliffs are particularly vulnerable to this kind of erosion. Attrition is where particles/sea load carried by the waves are worn down as they hit each other and the cliffs. This then makes the material easier to wash away. The material ends up as shingle and sand. Another significant source of erosion, particularly on carbonate coastlines, is boring, scraping and grinding of organisms, a process termed bioerosion.[25]

Sediment is transported along the coast in the direction of the prevailing current (longshore drift). When the upcurrent amount of sediment is less than the amount being carried away, erosion occurs. When the upcurrent amount of sediment is greater, sand or gravel banks will tend to form as a result of deposition. These banks may slowly migrate along the coast in the direction of the longshore drift, alternately protecting and exposing parts of the coastline. Where there is a bend in the coastline, quite often a buildup of eroded material occurs forming a long narrow bank (a spit). Armoured beaches and submerged offshore sandbanks may also protect parts of a coastline from erosion. Over the years, as the shoals gradually shift, the erosion may be redirected to attack different parts of the shore.[26]

Chemical erosion

Chemical erosion is the loss of matter in a landscape in the form of solutes. Chemical erosion is usually calculated from the solutes found in streams. Anders Rapp pioneered the study of chemical erosion in his work about Kärkevagge published in 1960.[27]

Glaciers

Glaciers erode predominantly by three different processes: abrasion/scouring, plucking, and ice thrusting. In an abrasion process, debris in the basal ice scrapes along the bed, polishing and gouging the underlying rocks, similar to sandpaper on wood. Scientists have shown that, in addition to the role of temperature played in valley-deepening, other glaciological processes, such as erosion also control cross-valley variations. In a homogeneous bedrock erosion pattern, curved channel cross-section beneath the ice is created. Though the glacier continues to incise vertically, the shape of the channel beneath the ice eventually remain constant, reaching a U-shaped parabolic steady-state shape as we now see in glaciated valleys. Scientists also provide a numerical estimate of the time required for the ultimate formation of a steady-shaped U-shaped valley—approximately 100,000 years. In a weak bedrock (containing material more erodible than the surrounding rocks) erosion pattern, on the contrary, the amount of over deepening is limited because ice velocities and erosion rates are reduced.[28]

Glaciers can also cause pieces of bedrock to crack off in the process of plucking. In ice thrusting, the glacier freezes to its bed, then as it surges forward, it moves large sheets of frozen sediment at the base along with the glacier. This method produced some of the many thousands of lake basins that dot the edge of the Canadian Shield. Differences in the height of mountain ranges are not only being the result tectonic forces, such as rock uplift, but also local climate variations. Scientists use global analysis of topography to show that glacial erosion controls the maximum height of mountains, as the relief between mountain peaks and the snow line are generally confined to altitudes less than 1500 m.[29] The erosion caused by glaciers worldwide erodes mountains so effectively that the term glacial buzzsaw has become widely used, which describes the limiting effect of glaciers on the height of mountain ranges.[30] As mountains grow higher, they generally allow for more glacial activity (especially in the accumulation zone above the glacial equilibrium line altitude),[31] which causes increased rates of erosion of the mountain, decreasing mass faster than isostatic rebound can add to the mountain.[32] This provides a good example of a negative feedback loop. Ongoing research is showing that while glaciers tend to decrease mountain size, in some areas, glaciers can actually reduce the rate of erosion, acting as a glacial armor.[30] Ice can not only erode mountains but also protect them from erosion. Depending on glacier regime, even steep alpine lands can be preserved through time with the help of ice. Scientists have proved this theory by sampling eight summits of northwestern Svalbard using Be10 and Al26, showing that northwestern Svalbard transformed from a glacier-erosion state under relatively mild glacial maxima temperature, to a glacier-armor state occupied by cold-based, protective ice during much colder glacial maxima temperatures as the Quaternary ice age progressed.[33]

These processes, combined with erosion and transport by the water network beneath the glacier, leave behind glacial landforms such as moraines, drumlins, ground moraine (till), kames, kame deltas, moulins, and glacial erratics in their wake, typically at the terminus or during glacier retreat.[34]

The best-developed glacial valley morphology appears to be restricted to landscapes with low rock uplift rates (less than or equal to 2 mm per year) and high relief, leading to long-turnover times. Where rock uplift rates exceed 2 mm per year, glacial valley morphology has generally been significantly modified in postglacial time. Interplay of glacial erosion and tectonic forcing governs the morphologic impact of glaciations on active orogens, by both influencing their height, and by altering the patterns of erosion during subsequent glacial periods via a link between rock uplift and valley cross-sectional shape.[35]

Floods

At extremely high flows, kolks, or vortices are formed by large volumes of rapidly rushing water. Kolks cause extreme local erosion, plucking bedrock and creating pothole-type geographical features called Rock-cut basins. Examples can be seen in the flood regions result from glacial Lake Missoula, which created the channeled scablands in the Columbia Basin region of eastern Washington.[36]

Wind erosion

Árbol de Piedra, a rock formation in the Altiplano, Bolivia sculpted by wind erosion

Wind erosion is a major geomorphological force, especially in arid and semi-arid regions. It is also a major source of land degradation, evaporation, desertification, harmful airborne dust, and crop damage—especially after being increased far above natural rates by human activities such as deforestation, urbanization, and agriculture.[37][38]

Wind erosion is of two primary varieties: deflation, where the wind picks up and carries away loose particles; and abrasion, where surfaces are worn down as they are struck by airborne particles carried by wind. Deflation is divided into three categories: (1) surface creep, where larger, heavier particles slide or roll along the ground; (2) saltation, where particles are lifted a short height into the air, and bounce and saltate across the surface of the soil; and (3) suspension, where very small and light particles are lifted into the air by the wind, and are often carried for long distances. Saltation is responsible for the majority (50-70%) of wind erosion, followed by suspension (30-40%), and then surface creep (5-25%).[39]:57[40]

Wind erosion is much more severe in arid areas and during times of drought. For example, in the Great Plains, it is estimated that soil loss due to wind erosion can be as much as 6100 times greater in drought years than in wet years.[41]

Mass movement

A wadi in Makhtesh Ramon, Israel, showing gravity collapse erosion on its banks

Mass movement is the downward and outward movement of rock and sediments on a sloped surface, mainly due to the force of gravity.[42][43]

Mass movement is an important part of the erosional process and is often the first stage in the breakdown and transport of weathered materials in mountainous areas.[44]:93 It moves material from higher elevations to lower elevations where other eroding agents such as streams and glaciers can then pick up the material and move it to even lower elevations. Mass-movement processes are always occurring continuously on all slopes; some mass-movement processes act very slowly; others occur very suddenly, often with disastrous results. Any perceptible down-slope movement of rock or sediment is often referred to in general terms as a landslide. However, landslides can be classified in a much more detailed way that reflects the mechanisms responsible for the movement and the velocity at which the movement occurs. One of the visible topographical manifestations of a very slow form of such activity is a scree slope.[citation needed]

Slumping happens on steep hillsides, occurring along distinct fracture zones, often within materials like clay that, once released, may move quite rapidly downhill. They will often show a spoon-shaped isostatic depression, in which the material has begun to slide downhill. In some cases, the slump is caused by water beneath the slope weakening it. In many cases it is simply the result of poor engineering along highways where it is a regular occurrence.[45]

Surface creep is the slow movement of soil and rock debris by gravity which is usually not perceptible except through extended observation. However, the term can also describe the rolling of dislodged soil particles 0.5 to 1.0 mm (0.02 to 0.04 in) in diameter by wind along the soil surface.[46]

Factors affecting erosion rates

Climate

The amount and intensity of precipitation is the main climatic factor governing soil erosion by water. The relationship is particularly strong if heavy rainfall occurs at times when, or in locations where, the soil's surface is not well protected by vegetation. This might be during periods when agricultural activities leave the soil bare, or in semi-arid regions where vegetation is naturally sparse. Wind erosion requires strong winds, particularly during times of drought when vegetation is sparse and soil is dry (and so is more erodible). Other climatic factors such as average temperature and temperature range may also affect erosion, via their effects on vegetation and soil properties. In general, given similar vegetation and ecosystems, areas with more precipitation (especially high-intensity rainfall), more wind, or more storms are expected to have more erosion.

In some areas of the world (e.g. the mid-western USA), rainfall intensity is the primary determinant of erosivity (for a definition of erosivity check,[47]) with higher intensity rainfall generally resulting in more soil erosion by water. The size and velocity of rain drops is also an important factor. Larger and higher-velocity rain drops have greater kinetic energy, and thus their impact will displace soil particles by larger distances than smaller, slower-moving rain drops.[48]

In other regions of the world (e.g. western Europe), runoff and erosion result from relatively low intensities of stratiform rainfall falling onto the previously saturated soil. In such situations, rainfall amount rather than intensity is the main factor determining the severity of soil erosion by water.[16]

In Taiwan, where typhoon frequency increased significantly in the 21st century, a strong link has been drawn between the increase in storm frequency with an increase in sediment load in rivers and reservoirs, highlighting the impacts climate change can have on erosion.[49]

Vegetative cover

Vegetation acts as an interface between the atmosphere and the soil. It increases the permeability of the soil to rainwater, thus decreasing runoff. It shelters the soil from winds, which results in decreased wind erosion, as well as advantageous changes in microclimate. The roots of the plants bind the soil together, and interweave with other roots, forming a more solid mass that is less susceptible to both water[50] and wind erosion. The removal of vegetation increases the rate of surface erosion.[51]

Topography

The topography of the land determines the velocity at which surface runoff will flow, which in turn determines the erosivity of the runoff. Longer, steeper slopes (especially those without adequate vegetative cover) are more susceptible to very high rates of erosion during heavy rains than shorter, less steep slopes. Steeper terrain is also more prone to mudslides, landslides, and other forms of gravitational erosion processes.[48]:28–30[52][53]

Tectonics

Tectonic processes control rates and distributions of erosion at the Earth's surface. If the tectonic action causes part of the Earth's surface (e.g., a mountain range) to be raised or lowered relative to surrounding areas, this must necessarily change the gradient of the land surface. Because erosion rates are almost always sensitive to the local slope (see above), this will change the rates of erosion in the uplifted area. Active tectonics also brings fresh, unweathered rock towards the surface, where it is exposed to the action of erosion.

However, erosion can also affect tectonic processes. The removal by erosion of large amounts of rock from a particular region, and its deposition elsewhere, can result in a lightening of the load on the lower crust and mantle. Because tectonic processes are driven by gradients in the stress field developed in the crust, this unloading can in turn cause tectonic or isostatic uplift in the region.[44]:99[54] In some cases, it has been hypothesised that these twin feedbacks can act to localize and enhance zones of very rapid exhumation of deep crustal rocks beneath places on the Earth's surface with extremely high erosion rates, for example, beneath the extremely steep terrain of Nanga Parbat in the western Himalayas. Such a place has been called a "tectonic aneurysm".[55]

Development

Human land development, in forms including agricultural and urban development, is considered a significant factor in erosion[56] and sediment transport. In Taiwan, increases in sediment load in the northern, central, and southern regions of the island can be tracked with the timeline of development for each region throughout the 20th century.[49]

Erosion at various scales

Mountain ranges

Mountain ranges are known to take many millions of years to erode to the degree they effectively cease to exist. Scholars Pitman and Golovchenko estimate that it takes probably more than 450 million years to erode a mountain mass similar to the Himalaya into an almost-flat peneplain if there are no major sea-level changes.[57] Erosion of mountains massifs can create a pattern of equally high summits called summit accordance.[58] It has been argued that extension during post-orogenic collapse is a more effective mechanism of lowering the height of orogenic mountains than erosion.[59]

Examples of heavily eroded mountain ranges include the Timanides of Northern Russia. Erosion of this orogen has produced sediments that are now found in the East European Platform, including the Cambrian Sablya Formation near Lake Ladoga. Studies of these sediments indicate that it is likely that the erosion of the orogen began in the Cambrian and then intensified in the Ordovician.[60]

Soils

If the rate of erosion is higher than the rate of soil formation the soils are being destroyed by erosion.[61] Where soil is not destroyed by erosion, erosion can in some cases prevent the formation of soil features that form slowly. Inceptisols are common soils that form in areas of fast erosion.[62]

While erosion of soils is a natural process, human activities have increased by 10-40 times the rate at which erosion is occurring globally. Excessive (or accelerated) erosion causes both "on-site" and "off-site" problems. On-site impacts include decreases in agricultural productivity and (on natural landscapes) ecological collapse, both because of loss of the nutrient-rich upper soil layers. In some cases, the eventual end result is desertification. Off-site effects include sedimentation of waterways and eutrophication of water bodies, as well as sediment-related damage to roads and houses. Water and wind erosion are the two primary causes of land degradation; combined, they are responsible for about 84% of the global extent of degraded land, making excessive erosion one of the most significant environmental problems.[9][63]

Consequences of human-made soil erosion

See also

References

 1. ^ a b "Erosion". Encyclopædia Britannica. 2015-12-03. Archived from the original on 2015-12-21. Retrieved 2015-12-06.
 2. ^ Apollo, M., Andreychouk, V., Bhattarai, S.S. (2018-03-24). "Short-Term Impacts of Livestock Grazing on Vegetation and Track Formation in a High Mountain Environment: A Case Study from the Himalayan Miyar Valley (India)". Sustainability. 10 (4): 951. doi:10.3390/su10040951. ISSN 2071-1050.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 3. ^ Cheraghi, M., S. Jomaa, G.C. Sander, and D.A. Barry (2016 ), Hysteretic sediment fluxes in rainfall-driven soil erosion: Particle size effects, Water Resour. Res., 52, doi:10.1002/2016WR019314 file [http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/2016WR019314/full link][permanent dead link]
 4. ^ Hallet, Bernard (1981). "Glacial Abrasion and Sliding: Their Dependence on the Debris Concentration In Basal Ice". Annals of Glaciology. 2 (1): 23–28. Bibcode:1981AnGla...2...23H. doi:10.3189/172756481794352487. ISSN 0260-3055.
 5. ^ Sklar, Leonard S.; Dietrich, William E. (2004). "A mechanistic model for river incision into bedrock by saltating bed load" (PDF). Water Resources Research. 40 (6): W06301. Bibcode:2004WRR....40.6301S. doi:10.1029/2003WR002496. ISSN 0043-1397. Archived (PDF) from the original on 2016-10-11. Retrieved 2016-06-18.
 6. ^ Dotterweich, Markus (2013-11-01). "The history of human-induced soil erosion: Geomorphic legacies, early descriptions and research, and the development of soil conservation – A global synopsis". Geomorphology. 201: 1–34. Bibcode:2013Geomo.201....1D. doi:10.1016/j.geomorph.2013.07.021.
 7. ^ Reusser, L.; Bierman, P.; Rood, D. (2015). "Quantifying human impacts on rates of erosion and sediment transport at a landscape scale". Geology. 43 (2): 171–174. Bibcode:2015Geo....43..171R. doi:10.1130/g36272.1.
 8. ^ Blanco-Canqui, Humberto; Rattan, Lal (2008). "Soil and water conservation". Principles of soil conservation and management. Dordrecht: Springer. pp. 1–20. ISBN 978-1-4020-8709-7.
 9. ^ a b c Toy, Terrence J.; Foster, George R.; Renard, Kenneth G. (2002). Soil erosion : processes, prediction, measurement, and control. New York: Wiley. ISBN 978-0-471-38369-7.
 10. ^ Julien, Pierre Y. (2010). Erosion and Sedimentation. Cambridge University Press. p. 1. ISBN 978-0-521-53737-7.
 11. ^ Zachar, Dušan (1982). "Classification of soil erosion". Soil Erosion. Vol. 10. Elsevier. p. 48. ISBN 978-0-444-99725-8.
 12. ^ See Figure 1 in Obreschkow, D.; Dorsaz, N.; Kobel, P.; De Bosset, A.; Tinguely, M.; Field, J.; Farhat, M. (2011). "Confined Shocks inside Isolated Liquid Volumes – A New Path of Erosion?". Physics of Fluids. 23 (10): 101702. arXiv:1109.3175. Bibcode:2011PhFl...23j1702O. doi:10.1063/1.3647583.
 13. ^ Cheraghi, M., S. Jomaa, G.C. Sander, and D.A. Barry (2016 ), Hysteretic sediment fluxes in rainfall-driven soil erosion: Particle size effects, Water Resour. Res., 52, doi:10.1002/2016WR019314
 14. ^ a b Food and Agriculture Organization (1965). "Types of erosion damage". Soil Erosion by Water: Some Measures for Its Control on Cultivated Lands. United Nations. pp. 23–25. ISBN 978-92-5-100474-6.
 15. ^ Nearing, M.A.; Norton, L.D.; Bulgakov, D.A.; Larionov, G.A.; West, L.T.; Dontsova, K.M. (1997). "Hydraulics and erosion in eroding rills". Water Resources Research. 33 (4): 865–876. Bibcode:1997WRR....33..865N. doi:10.1029/97wr00013.
 16. ^ a b Boardman, John; Poesen, Jean, eds. (2007). Soil Erosion in Europe. Chichester: John Wiley & Sons. ISBN 978-0-470-85911-7.
 17. ^ J. Poesen; L. Vandekerckhove; J. Nachtergaele; D. Oostwoud Wijdenes; G. Verstraeten; B. Can Wesemael (2002). "Gully erosion in dryland environments". In Bull, Louise J.; Kirby, M.J. (eds.). Dryland Rivers: Hydrology and Geomorphology of Semi-Arid Channels. John Wiley & Sons. pp. 229–262. ISBN 978-0-471-49123-1.
 18. ^ Borah, Deva K.; et al. (2008). "Watershed sediment yield". In Garcia, Marcelo H. (ed.). Sedimentation Engineering: Processes, Measurements, Modeling, and Practice. ASCE Publishing. p. 828. ISBN 978-0-7844-0814-8.
 19. ^ Ritter, Michael E. (2006) "Geologic Work of Streams" Archived 2012-05-06 at the Wayback Machine The Physical Environment: an Introduction to Physical Geography University of Wisconsin, OCLC 79006225
 20. ^ Nancy D. Gordon (2004). "Erosion and Scour". Stream hydrology: an introduction for ecologists. ISBN 978-0-470-84357-4.
 21. ^ "Thermal Erosion". NSIDC Glossary. National Snow and Ice Data Center. Archived from the original on 2010-12-18. Retrieved 21 December 2009.
 22. ^ Costard, F.; Dupeyrat, L.; Gautier, E.; Carey-Gailhardis, E. (2003). "Fluvial thermal erosion investigations along a rapidly eroding river bank: application to the Lena River (central Siberia)". Earth Surface Processes and Landforms. 28 (12): 1349–1359. Bibcode:2003ESPL...28.1349C. doi:10.1002/esp.592.
 23. ^ Jones, B.M.; Hinkel, K.M.; Arp, C.D.; Eisner, W.R. (2008). "Modern Erosion Rates and Loss of Coastal Features and Sites, Beaufort Sea Coastline, Alaska". Arctic. 61 (4): 361–372. doi:10.14430/arctic44. Archived from the original on 2013-05-17.
 24. ^ Geddes, Ian. "Lithosphere." Higher geography for cfe: physical and human environments, Hodder Education, 2015.
 25. ^ Glynn, Peter W. "Bioerosion and coral-reef growth: a dynamic balance." Life and death of coral reefs (1997): 68-95.
 26. ^ Bell, Frederic Gladstone. "Marine action and control." Geological hazards: their assessment, avoidance, and mitigation, Taylor & Francis, 1999, pp. 302–306.
 27. ^ Dixon, John C.; Thorn, Colin E. (2005). "Chemical weathering and landscape development in mid-latitude alpine environments". Geomorphology. 67 (1–2): 127–145. Bibcode:2005Geomo..67..127D. doi:10.1016/j.geomorph.2004.07.009.
 28. ^ Harbor, Jonathan M.; Hallet, Bernard; Raymond, Charles F. (1988-05-26). "A numerical model of landform development by glacial erosion". Nature. 333 (6171): 347–349. Bibcode:1988Natur.333..347H. doi:10.1038/333347a0.
 29. ^ Egholm, D. L.; Nielsen, S. B.; Pedersen, V.K.; Lesemann, J.-E. (2009). "Glacial effects limiting mountain height". Nature. 460 (7257): 884–887. Bibcode:2009Natur.460..884E. doi:10.1038/nature08263. PMID 19675651.
 30. ^ a b Thomson, Stuart N.; Brandon, Mark T.; Tomkin, Jonathan H.; Reiners, Peter W.; Vásquez, Cristián; Wilson, Nathaniel J. (2010). "Glaciation as a destructive and constructive control on mountain building". Nature. 467 (7313): 313–317. Bibcode:2010Natur.467..313T. doi:10.1038/nature09365. PMID 20844534.
 31. ^ Tomkin, J.H.; Roe, G.H. (2007). "Climate and tectonic controls on glaciated critical-taper orogens" (PDF). Earth Planet. Sci. Lett. 262 (3–4): 385–397. Bibcode:2007E&PSL.262..385T. CiteSeerX 10.1.1.477.3927. doi:10.1016/j.epsl.2007.07.040. Archived (PDF) from the original on 2017-08-09. Retrieved 2017-10-24.
 32. ^ Mitchell, S.G. & Montgomery, D.R. "Influence of a glacial buzzsaw on the height and morphology of the Cascade Range in central Washington State". Quat. Res. 65, 96–107 (2006)
 33. ^ Gjermundsen, Endre F.; Briner, Jason P.; Akçar, Naki; Foros, Jørn; Kubik, Peter W.; Salvigsen, Otto; Hormes, Anne (2015). "Minimal erosion of Arctic alpine topography during late Quaternary glaciation". Nature Geoscience. 8 (10): 789. Bibcode:2015NatGe...8..789G. doi:10.1038/ngeo2524.
 34. ^ Harvey, A.M. "Local-Scale geomorphology – process systems and landforms." Introducing Geomorphology: A Guide to Landforms and Processes. Dunedin Academic Press, 2012, pp. 87–88. EBSCOhost.
 35. ^ Prasicek, Günther; Larsen, Isaac J.; Montgomery, David R. (2015-08-14). "Tectonic control on the persistence of glacially sculpted topography". Nature Communications. 6: 8028. Bibcode:2015NatCo...6.8028P. doi:10.1038/ncomms9028. ISSN 2041-1723. PMC 4557346. PMID 26271245.
 36. ^ See, for example: Alt, David (2001). Glacial Lake Missoula & its Humongous Floods. Mountain Press. ISBN 978-0-87842-415-3.
 37. ^ Zheng, Xiaojing; Huang, Ning (2009). Mechanics of Wind-Blown Sand Movements. Mechanics of Wind-Blown Sand Movements by Xiaojing Zheng. Berlin: Springer. Springer. pp. 7–8. Bibcode:2009mwbs.book.....Z. ISBN 978-3-540-88253-4.
 38. ^ Cornelis, Wim S. (2006). "Hydroclimatology of wind erosion in arid and semi-arid environments". In D'Odorico, Paolo; Porporato, Amilcare (eds.). Dryland Ecohydrology. Springer. p. 141. ISBN 978-1-4020-4261-4.
 39. ^ Blanco-Canqui, Humberto; Rattan, Lal (2008). "Wind erosion". Principles of soil conservation and management. Dordrecht: Springer. pp. 54–80. ISBN 978-1-4020-8709-7.
 40. ^ Balba, A. Monem (1995). "Desertification: Wind erosion". Management of Problem Soils in Arid Ecosystems. CRC Press. p. 214. ISBN 978-0-87371-811-0.
 41. ^ Wiggs, Giles F.S. (2011). "Geomorphological hazards in drylands". In Thomas, David S.G. (ed.). Arid Zone Geomorphology: Process, Form and Change in Drylands. John Wiley & Sons. p. 588. ISBN 978-0-470-71076-0.
 42. ^ Van Beek, Rens (2008). "Hillside processes: mass wasting, slope stability, and erosion". In Norris, Joanne E.; et al. (eds.). Slope Stability and Erosion Control: Ecotechnological Solutions. Slope Stability and Erosion Control: Ecotechnological Solutions. Springer. Bibcode:2008ssec.conf.....N. ISBN 978-1-4020-6675-7.
 43. ^ Gray, Donald H.; Sotir, Robbin B. (1996). "Surficial erosion and mass movement". Biotechnical and Soil Bioengineering Slope Stabilization: A Practical Guide for Erosion Control. John Wiley & Sons. p. 20. ISBN 978-0-471-04978-4.
 44. ^ a b Nichols, Gary (2009). Sedimentology and Stratigraphy. John Wiley & Sons. ISBN 978-1-4051-9379-5.
 45. ^ Sivashanmugam, P. (2007). Basics of Environmental Science and Engineering. New India Publishing. pp. 43–. ISBN 978-81-89422-28-8.
 46. ^ "Britannica Library". library.eb.com. Retrieved 2017-01-31.
 47. ^ Zorn, Matija; Komac, Blaž (2013). Bobrowsky, Peter T. (ed.). Encyclopedia of Natural Hazards. Encyclopedia of Earth Sciences Series. Springer Netherlands. pp. 289–290. doi:10.1007/978-1-4020-4399-4_121. ISBN 978-90-481-8699-0.
 48. ^ a b Blanco-Canqui, Humberto; Rattan, Lal (2008). "Water erosion". Principles of soil conservation and management. Dordrecht: Springer. pp. 21–53 [29–31]. ISBN 978-1-4020-8709-7.
 49. ^ a b Montgomery, David R.; Huang, Michelle Y.-F.; Huang, Alice Y.-L. (2014-01-01). "Regional soil erosion in response to land use and increased typhoon frequency and intensity, Taiwan". Quaternary Research. 81 (1): 15–20. Bibcode:2014QuRes..81...15M. doi:10.1016/j.yqres.2013.10.005. ISSN 0033-5894. Archived from the original on 2017-02-24. Retrieved 2017-02-23.
 50. ^ Gyssels, G.; Poesen, J.; Bochet, E.; Li, Y. (2005-06-01). "Impact of plant roots on the resistance of soils to erosion by water: a review". Progress in Physical Geography. 29 (2): 189–217. doi:10.1191/0309133305pp443ra. ISSN 0309-1333.
 51. ^ Styczen, M.E.; Morgan, R.P.C. (1995). "Engineering properties of vegetation". In Morgan, R.P.C.; Rickson, R. Jane (eds.). Slope Stabilization and Erosion Control: A Bioengineering Approach. Taylor & Francis. ISBN 978-0-419-15630-7.
 52. ^ Whisenant, Steve G. (2008). "Terrestrial systems". In Perrow Michael R.; Davy, Anthony J. (eds.). Handbook of Ecological Restoration: Principles of Restoration. Cambridge University Press. p. 89. ISBN 978-0-521-04983-2.
 53. ^ Wainwright, John; Brazier, Richard E. (2011). "Slope systems". In Thomas, David S.G. (ed.). Arid Zone Geomorphology: Process, Form and Change in Drylands. John Wiley & Sons. ISBN 978-0-470-71076-0.
 54. ^ Burbank, Douglas W.; Anderson, Robert S. (2011). "Tectonic and surface uplift rates". Tectonic Geomorphology. John Wiley & Sons. pp. 270–271. ISBN 978-1-4443-4504-9.
 55. ^ Zeitler, P.K. et al. (2001), Erosion, Himalayan Geodynamics, and the Geomorphology of Metamorphism, GSA Today, 11, 4–9.
 56. ^ Chen, Jie (2007-01-16). "Rapid urbanization in China: A real challenge to soil protection and food security". CATENA. Influences of rapid urbanization and industrialization on soil resource and its quality in China. 69 (1): 1–15. doi:10.1016/j.catena.2006.04.019.
 57. ^ Pitman, W. C.; Golovchenko, X. (1991). "The effect of sea level changes on the morphology of mountain belts". Journal of Geophysical Research: Solid Earth. 96 (B4): 6879–6891. Bibcode:1991JGR....96.6879P. doi:10.1029/91JB00250. ISSN 0148-0227.
 58. ^ Beckinsale, Robert P.; Chorley, Richard J. (2003) [1991]. "Chapter Seven: American Polycyclic Geomorphology". The History of the Study of Landforms. Volume Three. Taylor & Francis e-Library. pp. 235–236.
 59. ^ Dewey, J.F.; Ryan, P.D.; Andersen, T.B. (1993). "Orogenic uplift and collapse, crustal thickness, fabrics and metamorphic phase changes: the role of eclogites". Geological Society, London, Special Publications. 76 (1): 325–343. Bibcode:1993GSLSP..76..325D. doi:10.1144/gsl.sp.1993.076.01.16.
 60. ^ Orlov, S.Yu.; Kuznetsov, N.B.; Miller, E.D.; Soboleva, A.A.; Udoratina, O.V. (2011). "Age Constraints for the Pre-Uralide–Timanide Orogenic Event Inferred from the Study of Detrital Zircons". Doklady Earth Sciences. 440 (1): 1216–1221. Bibcode:2011DokES.440.1216O. doi:10.1134/s1028334x11090078. Retrieved 22 September 2015.
 61. ^ Lupia-Palmieri, Elvidio (2004). "Erosion". In Goudie, A.S. (ed.). Encyclopedia of Geomorphology. p. 336.
 62. ^ Alexander, Earl B. (2014). Soils in natural landscapes. CRC Press. p. 108. ISBN 978-1-4665-9436-4.
 63. ^ Blanco, Humberto; Lal, Rattan (2010). "Soil and water conservation". Principles of Soil Conservation and Management. Springer. p. 2. ISBN 978-90-481-8529-0.

Further reading

External links