پرش به محتوا

فردیناند یکم، پادشاه رومانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فردیناند اول
فردیناند اول رومانی
شاه رومانیایی‌ها
سلطنت۱۰ اکتبر ۱۹۱۴ – ۲۰ ژوئیه ۱۹۲۷
تاج‌گذاری۱۵ اکتبر ۱۹۲۲
پیشینکارول اول
جانشینمیخاییل اول
زاده۲۴ اوت ۱۸۶۵
زیگمارینگن, آلمان
درگذشته۲۰ ژوئیهٔ ۱۹۲۷ (۶۱ سال)
سینایا, رومانی
آرامگاه
همسر(ان)ماری ادینبورگ
فرزند(ان)کارول دوم رومانی,
الیزابت رومانی,
ماری یوگسلاوی,
شاهزاده نیکولاس,
شاهزاده ایلیانا,
شاهزاده مرسیا
نام کامل
فردیناند ویکتور آلبرت مینراد
خاندانهوهن‌زولرن-زیگمارینگن
پدرلئوپولد هوهن‌زولرن
مادرآنتونیا براگانزا

فردیناند اول (۲۴ اوت ۱۸۶۵ – ۲۰ ژوئیه ۱۹۲۷) شاه رومانی از ۱۰ اکتبر ۱۹۱۴ تا زمان مرگش در ۱۹۲۷ میلادی بود.

شاه رومانی[ویرایش]

فردیناند در ۱۰ اکتبر ۱۹۱۴ با مرگ عمویش، کارول اول به جای او بر تخت سلطنت رومانی تکیه زد. دوره حکومت او تا ۲۰ ژوئیه ۱۹۲۷ میلادی به طول انجامید. او در ۱۹۲۴ میلادی تبدیل به ۸۶۸مین شوالیه نشان بند جوراب شد.

جنگ جهانی اول[ویرایش]

آغاز حکومت فردیناند اول همزمان شد با آغاز جنگ جهانی اول در اروپا. فردیناند در مراسم تاج‌گذاری خود در پارلمان رومانی گفت:

ویلهلم (امپراتور آلمان) و فردیناند (پوستر بریتانیایی جنگ جهانی اول)

با وجود این که رومانی تا اواخر جنگ وارد میدان نشد، والاچیا و دوبرویا که از نواحی مهم این کشور محسوب می‌شدند، توسط قدرت‌های مرکز فتح گردید. رومانی نیز برای دفاع از خود، در ۱۹۱۷ میلادی، دست به حمله‌ای گسترده زد که نزدیک به ۵۰۰٬۰۰۰ سرباز رومانیایی در آن شرکت داشتند و توانست حمله ارتش آلمان به مولدووا را متوقف نماید. زمانی‌که بلشویکهای روسیه تقاضای صلح کردند و عهدنامه برست-لیتوفسک به امضاء رسید، رومانی عملاً توسط قدرت‌های مرکز محاصره شد و مجبور به انعقاد پیمان بخارست گردید؛ این وجود، فردیناند از امضای نهایی این پیمان خودداری ورزید. زمانی که متفقین در جبهه سالونیک پیشروی کردند، بلغارستان (یکی از متحدان آلمان) را وادار به خروج از جنگ کرده و از فردیناند خواستند ارتش رومانی را بسیج کند. رومانی بدین‌گونه دوباره وارد جنگ شد.

نتیجه تلاش رومانی در جنگ تصرف بیسارابیا، بوکوفینا و ترانسیلوانی در ۱۹۱۸ میلادی بود. بدین ترتیب، فردیناند با پیروزی بر قدرت‌های مرکز، صاحب قلمرو وسیعی شد. خصوصاً ضمیمه شدن ترانسیلوانی به رومانی، سرآغاز دوره‌ای جدید در تاریخ رومانی گشت. این فتح و پیروزی بزرگ،وی را به انترگیتورول(یکپارچه کننده) ملقب ساخت و به محبوبیت وی در نزد مردم رومانی بسیار افزود.

بعد از جنگ جهانی[ویرایش]

فردیناند در ۱۹۲۷ میلادی در سینایا درگذشت و نوه کوچکش، میخاییل اول جانشین وی شد. قرار بر این شد که به دلیل سن کم میخاییل (۶ سالگی) سه نفر از اعضای خاندان سلطنتی که یکی از آنان پسر دوم فردیناند یعنی شاهزاده نیکولاس بود، نیابت سلطنت را بر عهده گیرند.

۲۵ بانی - (۳۹ × ۵۱ mm)
پول خرد کشور رومانی معروف به سکه‌های کاغذی، موسوم به بانی چاپ شده در سال ۱۹۱۷ میلادی - چهره فردیناند اول رومانی پادشاه این کشور بر روی پول‌های خرد می‌باشد. هر لئوی رومانی برابر ۱۰۰ بانی است.

منابع[ویرایش]