فردیناندو پتروچلی دلا گاتینا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فردیناندو پتروچلی دلا گاتینا
زاده۲۵ اوت ۱۸۱۵
مولیترنو، پادشاهی ناپل
درگذشته۲۹ مارس ۱۸۹۰ (۷۴ سال)
پاریس، فرانسه
پیشهروزنامه‌نگار، رمان‌نویس، سیاست‌مدار
ملیتایتالیایی
دانشگاهدانشگاه ناپل، سوربن، کالج فرانسه

فردیناندو پتروچلی دلا گاتینا (۲۸ اوت ۱۸۱۵–۲۹ مارس ۱۸۹۰) روزنامه‌نگار، وطن‌پرست و سیاست‌مدار ایتالیایی بود.

او یکی از بزرگ‌ترین روزنامه‌نگاران قرن نوزدهم و از پیشگامان روزنامه‌نگاری مدرن محسوب می‌شود.[۱] او بیشتر به خاطر نوشته‌های جنگی در خاطره‌ها مانده‌است. او برای بسیاری از روزنامه‌های ایتالیایی نوشت و به مطبوعات فرانسه، بریتانیای کبیر و بلژیک کمک کرد. او همچنین یک رمان‌نویس پرکار بود که عمدتاً بر موضوعات مذهبی متمرکز بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

فردیناندو پتروچلی در مولیترنو، باسیلیکاتا، در زمانی که بخشی از پادشاهی ناپل بود، به دنیا آمد و به دلایل سیاسی برای جلوگیری از آزار و اذیت پلیس بوربون، «دلا گاتینا» (نام مزرعه خود) را به نام خانوادگی خود اضافه کرد. پدرش لوئیجی پزشک و عضوی از کاربوناری‌ها بود در حالی که مادرش ماریا آنتونیا پیچینینی نجیب‌زاده‌ای از مارسیکوتره بود.

او که در محافل مذهبی بزرگ شد، به دلیل آزارهایی که در کودکی صورت گرفت، روحیه ستیزی شدیدی پیدا کرد که در آثارش منعکس می‌باشد. او در دوران جوانی خود را وقف مطالعه زبان لاتین و یونانی کرد. بعدها به دانشگاه ناپل رفت و در رشته پزشکی فارغ‌التحصیل شد اما شغل روزنامه‌نگاری را انتخاب کرد.

اوایل کار و تبعید[ویرایش]

پتروچلی در سال ۱۸۳۸ کار خود را برای روزنامه ناپلی آمنی‌بوس (Omnibus) آغاز کرد و در سال ۱۸۴۰ به عنوان خبرنگار سالواتور روزا و راکولیوتور فیورنتینو به فرانسه، بریتانیا و آلمان سفر کرد. او به دلیل عقاید لیبرالی و به دلیل عضویت در جنبش ایتالیای جوان دستگیر و تحت مراقبت به شهر زادگاهش فرستاده شد. پتروچلی که در سال ۱۸۴۸ به ناپل بازگشت و به عنوان معاون پارلمان ناپل انتخاب شد و روزنامه دنیای قدیم و دنیای جدید را تأسیس کرد.

پس از تعلیق قانون اساسی که توسط پادشاه فردیناند دوم چند ماه قبل اعلام شد، در شورش‌های همان سال شرکت کرد. شورش شکست خورد و او مجبور شد به فرانسه فرار کند، در حالی که دولت او را به اعدام محکوم کرد و اموالش را مصادره کرد.

منابع[ویرایش]

  1. Italo de Feo, Venti secoli di giornalismo, Canesi, 1962, p.290.

پیوند به بیرون[ویرایش]