فردریک وینسلو تیلور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از فردریک تیلور)
فردریک وینسلو تیلور
پدر مدیریت علمی و مهندسی صنایع
زادهٔ۲۰ مارس ۱۸۵۶
فیلادلفیا، پنسیلوانیا، آمریکا
درگذشت۲۱ مارس ۱۹۱۵ (۵۹ سال)
فیلادلفیا، پنسیلوانیا، آمریکا
علت مرگذات الریه
آرامگاهبالا کاینوید، پنسیلوانیا، آمریکا
ملیتآمریکایی
محل تحصیلمؤسسه فناوری استیونز
پیشهمتخصص کارایی و مشاور مدیریت
شناخته‌شده برایپدر مدیریت علمی، جنبش کارایی، مهندسی صنایع
شهر زادگاهجرمن‌تاون، فیلادلفیا، پنسیلوانیا
جایزه(ها)مدال الیوت کرسون (۱۹۰۲)

فردریک وینسلو تیلور | Frederick Winslow Taylor مهندس مکانیک آمریکایی که سعی در بهبود کارایی صنعت داشت. او به عنوان پدر مدیریت علمی و همین‌طور روان‌شناسی صنعتی و سازمانی شناخته می‌شود و همچنین از اولین مشاوران مدیریت بود. وی مطالعات خود را در سال ۱۸۸۵ در صنعت فولاد میدویلو بتلهم آغاز و در حدود سال ۱۸۷۸ چهار اصل اساسی و مهم مدیریت علمی را ارائه کرد.

توضیحاتی پیرامون مدیریت علمی[ویرایش]

تیلور معتقد بود که روش مدیریت علمی باید جانشین روشِ آزمون و و خطا شود و همچنین مطالعات حرکت‌سنجی و زمان‌سنجی را توصیه می‌کرد سعی نمود تا استانداردهایی را برای تولید تدوین کند.
به نظر وی کارکنانی برای انجام کار باید انتخاب شوند که مهارت لازم برای انجام کار به صورت اثر بخش و کارا را داشته باشند. همچنین تهیهٔ برنامه‌های آموزشی برای آموزش کار به کارگر از دیگر فعالیت‌های او می‌باشد. تیلور معتقد بود که کار و مسئولیت باید به‌صورت مساوی میان مدیران و کارکنان تقسیم شود.

نظریهٔ مدیریت[ویرایش]

تیلور فکر می‌کرد با تجزیه و تحلیل شغل، بهترین راه برای انجام آن پیدا می‌شود. یکی از فعالیت‌های به‌یادماندنی او بهبود نرخ زمان‌سنجی است که بعدها با روش‌های حرکت‌سنجی که توسط فرانک گیلبرت ارائه شده بود، ترکیب و رشتۀ جدیدی با عنوان زمان و حرکت‌سنجی معرفی شد.
او یک شغل را به اجزای تشکیل‌دهندهٔ آن تجزیه کرد و بارها هرکدام از آن‌ها را اندازه‌گیری کرد.

تأثیرات تیلور[ویرایش]

فردریک وینسلو تیلور

در اینجا به ذکر چند نمونه از تأثیراتی که کارهای تیلور بر دیگران گذاشت اکتفا می‌کنیم.
آمریکا
گانت، گانت چارت را توسعه داد، گانت چارت نوعی برنامهٔ زمان‌بندی دیداری است که جریانی از کارها را نمایان می‌سازد.
هوگو مونستربرگ، روان‌شناسی صنعتی را ابداع کرد.
لیلیان گیلبرث، روان‌شناسی را به مطالعات مدیریت وارد کرد.
فرانک گیلبرث، همسر لیلیان، در حالی که بر روی یک پروژهٔ ساختمانی کار می‌کرد مدیریت علمی را تشریح کرد و نهایتاً مستقل از تیلور حرکت سنجی را ارائه کرد.
دانشگاه هاروارد، یکی از اولین دانشگاه‌های آمریکاست که مدرک مدیریت بازرگانی را در سال ۱۹۰۸ براساس برنامهٔ آموزشی مدیریت علمی تیلور ارائه کرد.

فرانسه
در فرانسه چاته لیر نوشته‌های تیلور را ترجمه کرد. مدیریت علمی که توسط وی ترجمه شده بود نظریه‌پرداز فرانسوی هنری فایول را تحتِ‌تأثیر قرار داد، فایول تحتِ‌تأثیر مدیریت علمی تیلور، در سال ۱۹۱۶ ساختار سازمانی در مدیریت را ارائه نمود.

سوئیس
در سوئیس یک آمریکایی به نام ادوارد آلبرت، مؤسسه‌های بین‌المللی مدیریت را منتشر کرد که اطلاعاتی را در مورد تکنیک‌های مدیریت ارائه می‌کرد.

شوروی
در اتحاد جماهیر شوروی، ولادمیر لنین تحت تأثیر تیلوریسم قرار گرفت. با این حال روش‌های فردریک تیلور هرگز نتوانست جایگاه خود را در اتحاد جماهیر شوروی پیدا کند.

منتقدین[ویرایش]

بسیاری از کسانی که از تیلور انتقاد می‌کنند، معتقدند که او نسبت به جنبه‌های انسانی و انگیزشی کار بی‌اعتنا بوده‌است. در ضمن تیلور نسبت به جنبه‌های اجتماعی کار دیدگاهی منفی داشت. او کار گروهی را مفید نمی‌دانست و معتقد بود هروقت کارکنان به صورت گروهی کار می‌کنند، کارایی هر یک از آن‌ها به سطح کارایی ضعیف‌ترین عضو گروه تنزل پیدا می‌کند.

درگذشت[ویرایش]

فردریک تیلور، روز ۲۱ مارس ۱۹۱۵ (۲۹ اسفند ۱۲۹۳) در سن ۵۹سالگی درگذشت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

هنری فورد
مدیریت علمی
خط تولید
فرانک بانکر گیلبرت

منابع[ویرایش]

منابع داخلی[ویرایش]

  • مدیریت منابع انسانی /اسفندیار سعادت
  • فرهنگ جامع مدیریت /شمس السادات زاهدی
  • مدیریت عمومی /سید مهدی الوانی
  • زبان تخصصی مدیریت /داورونوس
  • اصول مدیریت /علی رضائیان

منابع خارجی[ویرایش]

  • Taylor, Frederick, Scientific Management (includes "Shop Management" (۱۹۰۳)، "The Principles f Scientific Management" (1911) and "Testimony Before the Special House Committee" (۱۹۱۲))، Routledge, 2003, ISBN 0-415-27983-6

پیوند به بیرون[ویرایش]