فرج‌الله رسائی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فرج‌الله رسائی
محل تولد بندر انزلی
تاریخ تولد ۱۲۸۷
محل درگذشت ایالات متحده
تاریخ درگذشت آذر ۱۳۸۱
تابعیت  ایران
نیرو نیروی دریایی شاهنشاهی ایران
درجه 17-IIN-Daryabod.png دریابُد
فرماندهی فرمانده نیروی دریایی جنوب
فرمانده نیروی دریایی شاهنشاهی ایران
کارهای مهم فرماندار نظامی آبادان
فرماندار نظامی خرمشهر
مقاومت علیه ناوگان انگلیس در جنگ جهانی دوم[۱]
فرماندهی نیروی دریایی شاهنشاهی در عملیات بازپس‌گیری جزایر ایران در خلیج فارس[۲]
همسر فریده رسائی

دریابد فرج‌الله رسائی (۱۲۸۷ در بندر پهلوی - ۱۳۸۱ در آمریکا). به مدت دوازده سال فرمانده نیروی دریایی ایران در زمان پادشاهی محمدرضا شاه پهلوی بود.[۱][۳]

زندگی‌نامه[ویرایش متنی]

دریابد فرج‌الله رسائی
استقبال شیخ محمد القاسمی، حاکم شارجه از دریابُد فرج‌الله رسایی و دیگر فرماندهان نیروی دریایی ایران در ناو آرتمیز در روز بازگشت جزایر تنب و ابوموسی به ایران - آذر ۱۳۵۰

وی دوران تحصیل ابتدایی را در گیلان و تحصیلات متوسطه را در دارالفنون به پایان رسانید. در سال ۱۳۰۸ به عنوان دانشجوی افسری وارد نیروی دریایی ایران گردید. در آن زمان که تازه نیروی دریایی ایران تشکیل شده بود رسائی همراه گروه دیگری از افسران جوان برای تحصیل به ایتالیا اعزام شد و پس از پایان تحصیل در آکادمی نیروی دریایی ایتالیا همراه ناوهای خریداری‌شدهٔ ایران به خلیج فارس رسید که در همان موقع که مراسم رسمی تأسیس نیروی دریایی ایران در حضور رضاشاه صورت می‌گرفت، شرکت داشت و با درجهٔ ناوبان (ستوان) دومی به خدمت در نیروی دریایی ایران وارد شد.[۴]

در وقایع شهریورماه ۱۳۲۰ که متفقین ایران را اشغال کرده و به نیروی دریایی ایران صدمهٔ فراوان زدند، گروهی از افسران نیروی دریایی ایران را بازداشت کردند که ناوسروان (سروان) رسائی جزو آنان بود که پس از مدت کوتاهی از اسارت متفقین در آمد و ریاست دایرهٔ بررسی مطبوعات رکن دوم ستاد ارتش را عهده‌دار شد که به خاطر همین سمت در جلسات مجلس (لژ مطبوعات) شرکت می‌کرد. وقتی رسائی به درجهٔ ناخدا یکمی (سرهنگی) رسید، فرماندار نظامی آبادان در جریان خلع ید شد و ضمناً سمت فرمانداری نظامی خرمشهر را هم برعهده داشت. در همان سال فرمانده نیروی دریایی جنوب شد. رسائی در سال ۱۳۳۸ به درجهٔ دریاداری (سرتیپی) رسید و رئیس ادارهٔ کل نظام وظیفه شد.

فرماندهی نیروی دریایی[ویرایش متنی]

رسائی بعداً به درجهٔ دریابانی (سرلشکری) رسید و در سال ۱۳۳۹ فرمانده نیروی دریایی ایران شد و مدت دوازده سال در این سمت قرار داشت که درجات دریاسالاری (سپهبدی) و دریابدی نیز در این سمت به او داده شد که معادل ارتشبدی می‌باشد و یکی از ۱۸ تن امرای ارتش ایران می‌باشد که به این درجه رسیده‌اند.دریابد رسائی که در تیرماه سال ۱۳۵۱ از خدمت در ارتش بازنشسته شد و عباس رمزی عطائی با درجهٔ دریاداری جانشین او شد.

ماجرای درجهٔ موقت در ارتش به این صورت بود که قانون از مجلسین گذشته تا به‌طور موقت به افسرانی که مورد احتیاج هستند به علت شغلی که به آن‌ها داده می‌شود، درجهٔ همان شغل موقتاً به آن‌ها داده شود که این امر در مورد نیروی هوایی اجرا گردید که وقتی گروهی از افراد نیروی دریایی در یکی از جزایر خلیج فارس دچار بی غذایی شده و سرنشینان کشتی‌های خارجی به کمک آن‌ها رسیدند، دستور داده شد که افسران قدیمی نیروی دریایی بازنشسته شده و از افسران تحصیل‌کردهٔ جوان استفاده گردد و درجات موقت به آن‌ها داده شود که مقامات بعدی نیروی دریایی و هوایی از این افسران جوان هستند.

بازنشسته شدن دریابد رسائی و انتصاب رمزی عطائی به‌دنبال همین جریان روی داد.

پس از این که خانم سناتور دکتر مهرانگیز منوچهریان از سمت سناتور انتصابی استعفا کرد جای خالی او به دریابد رسائی داده شد و اتفاقاً چند بار که در مجلس سنا به ایراد نطق پرداخت که دربارهٔ تساوی حقوق زن و مرد بود و صریحاً می‌گفت معتقدم که در کلیهٔ امور باید به زنان حقوق مساوی با مردان داده شود و خود او هم صاحب سه دختر بود و فرزند پسری نداشت و در موقعی که بانوان به‌دنبال تساوی حقوق خود بودند، یکی از طرفداران پروپاقرص حقوق بانوان، سناتور رسائی بود.

دریابد رسائی که در ۶۲ سالگی در سال ۱۳۵۱ از خدمت در ارتش بازنشسته شد و تا روی کار آمدن جمهوری اسلامی مدت ۵ سال در مجلس سنا عضویت داشت و بعد با زحمت توانست خود را به خارج از کشور برساند و در آمریکا اقامت گزید.

زندگی شخصی[ویرایش متنی]

فرج‌الله رسائی با فریده رسائی ازدواج کرد و سه فرزند دختر به نام‌های رسا، رؤیا و رعنا دارند که هرسه در خارج از ایران اقامت دارند.
فرج‌الله رسائی، در ۹۳سالگی در آذر ماه سال ۱۳۸۱ در آمریکا درگذشت.[۵]

منابع[ویرایش متنی]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «انهدام نیروی دریایی ایران در جنگ جهانی دوم توسط انگلیس». مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی. 
  2. «Imperial Iranian Navy Commanders». بازبینی‌شده در ۵سپتامبر۲۰۱۴. 
  3. ورودی:فرج‌الله رسائی. «نیروی دریایی شاهنشاهی ایران». 
  4. «تاریخچه نیروی دریایی ایران». پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس. بازبینی‌شده در ۵سپتامبر۲۰۱۴. 
  5. «فرج‌الله رسائی». کتابخانه دیجیتالی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی.