فرت بافی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

واژه فرت Traditional textile یا پارچه بافی سنتی[ویرایش]

بطور ساده يك پارچه با بافت صاف و با نخ پنبه اي را گويند آنرا درزبانها و لهجه هاي مختلف بطور گوناگون تلفظ مي كنند . كه در اين منطقه به آن فرت ميگويند . اين هنربه شكلي در همه نقاط ايران يافت ميشود گهگاهي شباهتي در ساخت آنچه توليد ميشود وجود دارد .

دستگاه فرت بافي[ویرایش]

نخ ، ماسوره ، ماكو ، نورد ، نوردگردان ، طناب نخي ، استخوانك ، دوك ، توته ، دوك گرزن ، چرخ ماسوره ، گلينه ، نيي ، تخته ، روكاري ، تيغ ، گله ، قابول ، پوشار ، ته كار و ميخ كارگاه وسايل مورد نياز براي پارچه بافي سنتي مي باشد .

محصولات پارچه بافي سنتي[ویرایش]

انواع حوله دست و صورت ، خشك كن حمام (قطيفه) ، جانماز(سجاده) و پارچه براي انواع لباس مردانه و زنانه با طرح هاي مختلف ، چادر شب (رختخواب پيچ) ، دستار (لُنگُتَه ، سِلَه ، مِنديل ، عمامه)،دستمال توجيبي ، پارچه احرام ، پارچه كفن ، لُنگ ، پرده ، چارقد ، دستمال كمر (كمر پيچ) را مي توان نام برد

روش بافت[ویرایش]

برای تهیه پارچه از دستگاهی بنام « فرت » استفاده می‌شود. دستگاه فرت شامل اجزای ساده ایست که در اتاقی به همین منظور برپا می‌کنند. پس از انتخاب رنگ‌ها نخ‌ ها را به محل کارگاه می‌آورند. در کارگاه قسمتی برای نشستن بافنده در نظر می‌گیرند. دو پدال زیر پای بافنده و یک شانه جلو رویش، چند عده ماکو که نخ‌ های رنگارنگ در داخل آن قرار دارد. نورد برای پیچاندن پارچه‌ها و نخ‌ ها که در طول کارگاه امتداد دارد و در انتها به استخحوانک و طناب کارگاه بسته می‌شود. بافنده یکی از پدال‌ها را فشار می‌دهد.تا دهانه‌ی نخ‌ها باز شود سپس ماکو را از بین نخ‌ها عبور می‌دهند و بعد پدال دیگر را ، و به همین ترتیب برای محکم شدن نخها به هم شانه را با دست به عقب می‌کشند.

منبع :[ویرایش]

          www.faraat.ir

برگرفته از سایت شرکت تعاونی تولیدی صنایع دستی نقشینه بافت تربت جام {Handmade Cooperative tissue Naghshineh Torbat Jam}