فراهوش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

یک فراهوش یا سوپرهوش (به انگلیسی: Superintelligence) یک کنشگر فرضی است که دارای هوشی بسیار بالاتر از مغز بزرگ‌ترین نوابغ انسانی است. فراهوش می‌تواند در اشاره به یکی از ویژگی‌های سیستم‌های حل مسئله (مانند مترجم فراهوشمند) نیز به‌کار برود فارغ از اینکه ربطی به هوش واقعی داشته یا نداشته باشند. در مورد ساخت یا عدم ساخت فراهوش نمی‌توان به قطعیت حرفی زد اما به‌وجود آمدنش می‌تواند به تکینگی فناوری منجر شود.

تعریف[ویرایش]

نیک باستروم، فیلسوف دانشگاه آکسفورد، فراهوش را به‌صورت «یک عقل که در تمامی زمینه‌ها شامل نوآوری علمی، هوش عمومی و مهارت‌های اجتماعی بسیار هوشمندتر از بهترین مغزهای انسان‌هاست» تعریف می‌کند.[۱] برنامه فریتز اگرچه در در بازی شطرنج بسیار هوشمندتر از انسان است اما براساس این تعریف، فراهوشمند محسوب نمی‌شود؛ زیرا در انجام کارهای دیگر حرفی برای گفتن ندارد.[۲] باستوم فراهوش را با در نظر گرفتن رفتارها و هوش عمومی تعریف می‌کند اما مسائلی مانند جهت التفاتی (رجوع شود به مسئلهٔ اتاق چینی) یا کیفیات ذهنی (رجوع شود به مسئله دشوار خودآگاهی) را بی‌پاسخ باقی می‌گذارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Bostrom, Nick (12 March 2008). "How long before superintelligence?". Linguistic and Philosophical Investigations. 5 (1): 11–30. Check date values in: |year= / |date= mismatch (help)
  2. Bostrom 2014, p. ۲۲.