فرانتس فانون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فرانتس فانون
Fanon et M'Hamed Yazid représentant le FLN à la conférence Pan Africaine en Kinshasa le 27 août 1960 (cropped).jpg
نام اصلی
Ibrahim Frantz Fanon
زاده۲۰ ژوئیه ۱۹۲۵
فور-دو-فرانس، مارتینیک
درگذشته۶ دسامبر ۱۹۶۱ (۳۶ سال)
بتزدا، مریلند، ایالات متحده آمریکا
آرامگاهالجزایر
پیشهمقاله‌نویس، روانپزشک و انقلابی
ملیتفرانسوی Flag of France.svg
کتاب‌هاانقلاب آفریقا، دوزخیان روی زمین
همسر(ها)Josie Fanon
فرزند(ان)Olivier Fanon
Mireille Fanon-Mendès

فرانتس عمار فانون (فرانسوی: Ibrahim Frantz Fanon‎ زاده ۲۰ ژوئیه ۱۹۲۵ – درگذشته ۶ دسامبر ۱۹۶۱) یک نویسندهٔ فرانسوی زبان اهل مارتینیک، و یک فیلسوف مارکسیست، مقاله‌نویس، روانپزشک و انقلابی بود. همچنین او را به اسم ابراهیم فرانتس فانون می‌شناسند.

می‌توان او را متفکری برجسته در قرن بیستم به خاطر استعمارزدایی و روان‌آسیب‌شناسی استعمار دانست. کارهای او الهام‌بخش جنبش آزادی‌خواهی ضداستعماری برای بیشتر از چهار دهه بوده‌است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

فانون پس از خدمت در ارتش فرانسه در جنگ جهانی دوم، در لیون به تحصیل روانپزشکی پرداخت و از همان زمان بود که دریافت یک سیاه‌پوست صرف نظر از سطح تربیت و فرهنگش، از نظر فرانسوی‌ها همیشه در اصل سیاه‌پوست و در سطحی پایین‌تر از یک سفیدپوست قلمداد می‌شود. او پس از پایان تحصیلات خود با زنی فرانسوی ازدواج کرد. در سال ۱۹۵۳ به الجزایر رفت. جنگ‌های انقلابی این کشور و تجربه‌هایش در تماس با مردم فقیر، باعث پیوستن او به انقلابیون الجزایر شد.

او در سال ۱۹۶۱ با خودروی خود در مرز الجزایر و مراکش با یک مین برخورد کرد و دچار ۱۲ شکستگی در ستون فقراتش شد. پس از رفتن به ایتالیا جهت درمان، گرفتار سرطان نیز شد و سرانجام در ۶ دسامبر ۱۹۶۱ درگذشت. جنازه‌اش به الجزایر منتقل شد و در یکی از گورستان‌های ارتش آزادی‌بخش ملی این کشور به خاک سپرده شد.

عقاید[ویرایش]

فرانتس فانون، دشمن استعمار و نژادپرستی بود. وی بر این باور بود که برای احقاق ارزش‌های انسانی می‌توان به شدت عمل نیز دست زد.

کتابشناسی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • خزائل، حسن، فرهنگ ادبیات جهان (جلد چهارم). چاپ اول تهران: نشر کلبه، ۱۳۸۴

پیوند به بیرون[ویرایش]