فراتر از فتنه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

فراتر از فتنه یا آنسوی فتنه (به انگلیسی: Beyond Fitna) مستندی است که توسط یک سازمان غیردولتی با نام «سازمان مردم نهاد اسلام و مسیحیت» در اینترنت منتشر شد. این فیلم در پاسخ به فیلم فتنه اثر خیرت ویلدرس، نماینده راستگرای پارلمان هلند است.[۱]

مدت زمان این فیلم ۱۸ دقیقه است.

محتوا[ویرایش]

بخش اول[ویرایش]

در بخش اول این فیلم به آیاتی از قرآن پرداخته می‌شود که به معرفی پیامبران الهی نظیر عیسی، موسی و محمد پرداخته است.
سپس تصاویری از مراسم‌های مذهبی اقلیت‌های مذهبی در ایران نشان داده می‌شود که آزادانه در حال انجام مراسم خود هستند.
جایگاه زنان در ایران و اسلام محور بعدی این فیلم است که با حدیثی از پیامبر اسلام همراه است. در این فیلم نشان داده می‌شود که زنان آزادانه در حال انجام فعالیت‌های مفید اجتماعی و اقتصادی هستند.
همچنین تصاویری از خدمات علمی دانشمندان اسلامی به جهانیان، نظیر ابو علی سینا، ابوریحان بیرونی و قطب الدین شیرازی نشان داده می‌شود.
این فیلم در تبیین جایگاه دانشمندان اسلامی در جهان، نقل قولی از گوستابلوون دانشمند شهیر فرانسوی را بیان نموده که می‌گوید: "در غرب تا قرن ۱۵ سخنی که مستند به دانشمندان مسلمان نبود پذیرفته نمی‌شد."
همچنین به دادگاه گالیله که در آن گالیله به خاطر نظریه علمی خود، محکوم به توبه شد اشاره می‌شود.

بخش دوم[ویرایش]

در بخش دوم این فیلم به برخی از تهاجمات غرب به دنیای اسلام نظیر بوسنی و کوزوو، فلسطین، عراق و افغانستان، پاکستان و ابوغریب و گوانتانامو و لبنان و اردوگاه صبرا و شتیلا و یمن و … اشاره شده است.
همچنین اظهارات افرادی همچون جورج دبلیو بوش و جری فالول در مورد حمله به مسلمانان و نیز تصاویری از صدام، آریل شارون، بن لادن نمایش داده می‌شود و آن‌ها را گروه شرارت می‌خواند.
به آیاتی از کتاب مقدس که توجیه‌گر جنایات افراد خشونت طلب افراطی است، نیز اشاره می‌شود.

بخش پایانی[ویرایش]

در انتها نیز تصاویری از واکنش مردم جهان اعم از مسلمانان، مسیحیان و یهودیان در اعتراض به عملکرد گروه‌های خشونت‌طلب و تندرو نشان داده می‌شود.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]