فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

'تاریخچه فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی (فیا)'

فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی
فیا-لوگو.png
فیا
بنیادگذاری ۲۰ جون ۱۹۰۴
وضعیت حقوقی موسسه داوطلبانه
هدف مسائل اتومبیل سواران
ورزش‌های خودرویی
جایگاه فرانسه، پاریس
گسترهٔ کاری بین‌المللی
شمار عضوها 222 سازمان عضو
از سرتاسر جهان
زبان(های) رسمی انگلیسی
فرانسوی
ایتالیایی
رییس ژان تود
سازمان‌های وابسته موسسه فیا
بنیاد فیا
سازمان بهداشت جهانی
سازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی
سازمان جهانی گردشگری
برنامه محیط زیست سازمان ملل
وب‌گاه [۱]


}} تاسیس کانون‌های اتومبیلرانی از کشور انگلستان آغاز شد. در سال ۱۸۹۷ کانون اتومبیلرانی سلطنتی (RAC) انگلیس تاسیس گردید و بدنبال آن در مجارستان (۱۹۰۰)، آمریکا (۱۹۰۲) و نیوزیلند (۱۹۰۳) نیز کانون‌های مشابهی به‌وجود آمدند. با توسعه و گسترش خدمت‌ها و فعالیت‌های کانون‌های اتومبیلرانی در کشورها و ازدیاد خودروهای تولیدی و همچنین ایجاد انگیزه سفر با خودرو، پیدایش ایده همکاری مشترک در کشورهای ثالث میان کشورهایی که دارای چنین کانون‌هایی بودند شکل گرفت و به‌دنبال آن فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی (FIA) در سال ۱۹۰۴ میلادی تأسیس شد. این فدراسیون به منظور حفظ و تامین منافع سازمان‌های اتومبیلرانی و استفاده کنندگان وسایل نقلیه موتوری فعالیت‌های خود را آغاز کرد. همچنین این سازمان، بدنه حاکم بر ورزش اتومبیلرانی در سراسر دنیا شناخته می‌شود. فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی (فیا) سازمانی غیر انتفاعی است که ۱۶۹ سازمان اتومبیلرانی را از ۱۲۰ کشور در ۵ قاره گرد هم آورده است. کانون‌های عضو نماینده بیش از ۱۰۰ میلیون اتومبیلران و خانواده آنان می‌باشند که این موضوع مایه افتخار فیا محسوب می‌شود.

فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی مسائلی نظیر ایمنی، جابجایی، محیط زیست و قوانین مصرف کنندگان را فعالانه ارتقاء داده و از منافع اتومبیلرانان در سازمان ملل، اتحادیه اروپا و سایر سازمان‌های بین‌المللی حمایت می‌کند.

محتویات

ساختار سازمانی[ویرایش]

اعضای هیات رییسه

مدیریت فیا تحت نظارت اعضا هیات رییسه از پیش تعیین شده قرار دارد که همه این افراد داوطلبانی از کلوپ فیا هستند.

 • نیکلاس کراو، رییس ورزش
 • گراهام استوک، قائم مقام رییس ورزش
 • برایان گیبونس، قائم مقام رییس جابجایی
 • مجمع عمومی

هر ساله یک نشست با حضور تمامی اعضای کلوپ فیا و به منظور برنامه‌ریزی درباره دوره‌های آتی فدراسیون در ساختار مجمع عمومی برگزار می‌شود. مجمع عمومی از تشکیلات اصلی برای سیاست‌گذاری در حیطه کاری فیا به شمار می‌آید. این مجمع از سوی رییس کل رهبری شده و متشکل از کلوپ‌های اتومبیلرانی و مراجع ورزشی بین‌المللی می‌باشد. لیست کارهایی که باید در جلسه به آنها رسیدگی شود شامل مواردی است که توسط دو کانون فیا (کانون ورزشی اتومبیلرانی جهان و کانون جهانی اتومبیلرانی و جابجایی و جهانگردی)، سنا و کمیته‌های گروه‌ها صورت جلسه می‌شود.

سنا[ویرایش]

سنا عهده‌دار مدیریت و حسابرسی‌های مالی فدراسیون است که ۱۰ نفر اعضای آن را تشکیل می‌دهند. این افراد عبارتند از: رییس سنا، رییس، مسوولان قبلی او و نایب رییس‌ها. مابقی عضویت‌ها به منظور نمایندگی هر دو بازوی فیا تشکیل می‌شود. سنا با مسائلی مربوط به سیاست‌های کلی و مدیریتی فیا سر و کار دارد که امکان پیگیری آنها توسط کانون‌های جهانی یا کمیته وجود ندارد. همچنین سنا، تحت ابلاغیه کمیته ممیزی، مسوولیت بستن حساب‌ها، آماده کردن بودجه‌های کانون‌های جهانی و نگهداری از بودجه‌های جمع‌آوری شده را نیز بر عهده دارد. همچنین این بخش از فیا، مسوول مسائل بازرگانی که مورد توجه فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی باشد نیز هست. به خاطر نقش حیاتی و بسیار مهم سنا، زمانیکه فیا فاقد رییس است، رییس سنا با حمایت از طرف نایب رییس می‌تواند جانشین او شده و یک مجمع عمومی فوق‌العاده برای انتخاب رییس جدید تشکیل دهد.

شورای جهانی ورزش‌های موتوری[ویرایش]

شورای جهانی ورزشهای موتوری (WMSC) مسوولیت تمامی کارهای مربوط به ورزش اتومبیلرانی بین‌المللی را بر عهده دارد. اعضای این کانون چهار بار در سال گرد هم جمع می‌شوند تا سیاست‌گذاری‌های لازم درباره قوانین، ضوابط، ایمنی و همچنین توسعه این ورزش از کارتینگ تا فرمول یک را اتخاذ کنند. WMSC متشکل از رییس فیا، معاون رییس ورزش، ۷ نایب رییس، ۱۴ عضو تشریفاتی و ۴ عضو قانونی است. همه اعضای این کانون به جز رییس فیا و اعضا باید نماینده ورزش ملی (ASN) با حداقل یک بار حضور در تقویم وزش بین‌المللی و از ملیت‌های مختلف باشند. WMSC، فراهم سازی افزایش ایمنی و استانداردهای محیطی در تمامی وزش‌ها را در اولویت سیاست‌های کاری خود قرار داده است و در کنار آن، قانونی یکسان در تمامی مسابقه‌ها اتخاذ کرده و ریشه‌های ورزش اتومبیلرانی را با توسعه دادن تمامی اشکال این ورزش، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، تقویت می‌کند.

مقررات فیا و قانونگذاری‌های بین‌المللی[ویرایش]

هیات داوری بین‌المللی[ویرایش]

مجمع عمومی سال ۲۰۱۰ فیا، سیستم قضائی جدیدی را به کار گماشت که شامل هیات داوری بین‌المللی (IT) می‌باشد. این هیات اساسنامه‌های انضباطی فیا را اعمال می‌کند. تصمیم‌ها گرفته شده توسط IT را می‌توان قبل از دادگاه بین‌المللی استیناف (ICA) به داوری برد.

دادگاه بین‌المللی داوری[ویرایش]

دادگاه بین‌المللی داوری آخرین هیات داوری قضاوت در ورزش اتومبیلرانی بین‌المللی بوده و زیر نظر مصوبه‌ها و آئین‌نامه ورزشی بین‌المللی فیا تعیین می‌شود. مشاجره‌هایی که قبل از تشکیل دادگاه بین‌المللی داوری توسط هر یک از مراجع جهانی ورزش ملی اتومبیلرانی یا توسط رییس پیش آمده را حل و فصل می‌کند. همچنین به بحث‌ها و گفتمان‌های غیر ورزشی که از سوی سازمان‌های اتومبیلرانی ملی (که به فیا پیوسته‌اند) مطرح شود، رسیدگی می‌کند. در مقایسه با اصول دولتی، دادگاه بین‌المللی داوری (ICA) یک هیات مستقل با احکام اجرایی خاص خودش محسوب می‌شود که مستقل از ساختار اصلی فیا به فعالیت می‌پردازد. روز نهم دسامبر سال ۲۰۱۱ مجمع عمومی فیا، ۲۳ داور برای دادگاه بین‌المللی داوری انتخاب کرد. این داوران از کشورهای مختلف هستند و توسط مجمع عمومی فیا برای یک دوره ۳ ساله انتخاب شده‌اند.

کمیسیون‌های ورزشی[ویرایش]

کمیسیون‌های ورزشی خاص و گروه‌های تحقیقاتی، WMSC را همراهی می‌کنند. هر ساله رییس و اعضای کمیسیون‌ها بر اساس برنامه‌های WMSC انتخاب می‌شوند و کمیسیون‌های مختلف از اعضای فیا و در جائیکه مناسب باشد، نماینده‌هایی از تولیدکنندگان، مسابقه‌های دوره‌ای و ... شکل می‌گیرند. کمیسیون‌ها اغلب مسابقه‌های قهرمانی فیا را، با هدف توسعه پیشنهادهای قانونگذاری در هر نوبت، منعکس می‌کنند. همچنین کمیسیون‌های دیگری در فیا وجود دارند که تمامی مجموعه‌ها، از جمله کمیسیون ایمنی، را تحت پوشش قرار می‌دهند. کمیسیون کارتینگ بین‌المللی مجموعه‌ای از گروه‌های کاری ویژه‌ای داشته و اجراییات خاص خود را دارد که فعالیت‌های کارتینگ را در سراسر جهان تحت نظارت و کنترل WMSC توسعه می‌دهد.

کمیسیون‌های تحرک[ویرایش]

کمیسیون‌های جابجایی شامل دو کمیسیون به نام‌های سیاست‌گذاری جابجایی فیا (MPC) و خدمات تحرکی فیا (MSC) است کهMPC به موضوع‌های پیرامون فیا و کلوپ کار در حیطه تنظیم سیاست‌ها، وکالت‌ها، انتخاب‌ها و اعمال نفوذها و MSC به مسائلی پیرامون پیشنهادها فیا و کلوپ در حیطه خدمت‌ها یا تولیداتشان برای اعضا و مصرف کننده‌ها می‌پردازد. اعضای در حال انجام وظیفه در این دو کمیسیون جدید هم شامل کلوپ‌های توسعه یافته و هم در حال توسعه می‌باشد. هر دو کمیسیون گزارش‌های خود را، به منظور راهنمایی گرفتن و تایید طرح‌های فعالیتی‌شان به کمیته برنامه‌های جابجایی فیا (ProCom) ارائه می‌دهند.

 • دبیرخانه جابجایی
 • اداره‌های کار محلی و منطقه‌ای
 • کمیسیون‌های جابجایی
 • کمیسیون تاریخی بین‌المللی (CHI)
 • برنامه‌های دارای امتیاز
 • شبکه و کانون حقوق گمرکی
 • دانشگاه فیا
 • OTA

کمیته انضباتی[ویرایش]

به منظور حفاظت از اتحاد و شهرت ورزش اتومبیلرانی و جابجایی اتومبیلرانی و جهانگردی جهانی، مجمع عمومی ۲۰۱۲ یک نظام‌نامه انضباتی تنظیم کرد و کمیته انضباتی را در فیا بنیان نهاد. به خاطر شکایت یکی از افرادی که در پایین آمده است:

 • اعضای فیا
 • کارمندان، اعضا یا دارندگان مجوز عضویت فیا
 • مقام‌ها، سازمان‌ها، رانندگان، رقیبان و دارندگان مجوز

و درصورت بروز هرگونه نقض در اصول انضباتی و مجموعه قوانین ورزشی بین‌المللی که در اساسنامه فیا آمده است، کمیته انضباطی شرایط موجود را بررسی کرده وگزارشی را به رییس فیا (کسی که تصمیمات لازم را خواهد گرفت) تحویل می‌دهد. اما در مواردی که خود رییس فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی مورد ظن باشد گزارش به نایب رییس فیا، نایب رییس جابجایی فیا و رییس سنا، تحویل داده خواهد شد. در هر دو مورد یک کپی از این گزارش نیز به اعضای سنای فیا داده خواهد شد. مجمع عمومی فیا ۷ دسامبر ۲۰۱۲ پنج نفر را برای کار کمیته انضباطی انتخاب کرد.

کل بخش‌های کمیته انضباطی عبارتند از:

 • ترکیب کمیته انضباتی فیا
 • نظام‌نامه انضباتی فیا

فدراسیون فیا[ویرایش]

فدراسیون فیا فدراسیون فیا یک انجمن مستقل به ثبت رسیده در انگلستان است که به فعالیت‌هایی نظیر ارتقای ایمنی، جابجاییو پویایی، حفظ و تامین منافع وسایط نقلیه اتومبیلرانی می‌پردازد. این اتحادیه در سال ۲۰۰۱، با حمایت مالی ۳۰۰ میلیون یورویی فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی، فدراسیون غیرانتفاعی سازمان‌های اتومبیلرانی و هیات ناظر بر ورزش جهانی اتومبیلرانی تاسیس شد. پس از ده سال کار، یعنی در سال ۲۰۱۱، اتحادیه، استراتژی کاملی را ارائه کرد. اعضای هیات، روند جهانی عملکرد کاری اتحادیه، تاثیر فعالیت‌های کمک مالی و اداره موسسه خیریه که برای دهه بعدی مناسب خواهد بود را مورد بررسی قرار دادند. به دنبال این استراتژی، اتحادیه فدراسیون فیا، سیستم نظارتی خود را به روز رسانی کرده و برخی تغییرها اساسی را در برنامه‌های کمک‌های مالی اتخاذ کرده است. همچنین اتحادیه، پایگاه مشاوره‌ای با کنسول اجتماعی و اقتصادی ایالات متحده UN داشته و در هیات‌های کاری وابسته به محیط و امنیت جاده‌ای شرکت کرده و عضو همکار در امنیت جاده‌های جهانی UN می‌باشد. علاوه بر این اتحادیه فدراسیون فیا، دبیرخانه‌ای را برای همکاری در ساخت جاده امن، کمیسیون مستقل امنیت جاده جهانی و ابتکار عمل اقتصادی در سوخت جهانی بنا می‌کند. اتحادیه یاد شده عضو همکاری در سوخت خودروهای تمیز و پاک نیز هست. اهداف اهداف ما ارتقای سلامت و امنیت عمومی، حمایت و حفاظت از جان انسان‌ها، حمایت و توسعه محیط طبیعی و فیزیکی می‌باشد و این کار بیشتر از راه‌های زیر صورت می‌گیرد: ۱- تحقیقات گسترده، به کارگیری نتایج تحقیق و ارائه اطلاعات در زمینه‌های معمول همچون امنیت جاده‌ای، تکنولوژی اتومبیل سازی، حمایت از جان و سلامت انسان‌ها، حمل و نقل عمومی و حفاظت محیطی ۲- ارتقا و توسعه امنیت ورزش اتومبیلرانی و رانندگان آنها، عابرین پیاده و دیگر استفاده‌کنندگان از جاده‌ها کنترل و نظارت اتحادیه توسط هیات اجرایی کنترل می‌شود. این هیات کمتر از ۹ نفر و بیشتر از ۱۵ نفر نیست که اعضای آنرا رییس فیا به مقتضای سمت، ۳ کاندیدای فیا و ۲ هیات مستقل از اعضای انجمن خیریه تشکیل می‌دهند. هیات‌ها مسوول اجرای درست فعالیت‌های اتحادیه هستند و وظیفه دارند تا با یکدیگر همکاری کرده و علاقه‌مندی‌های مورد نظر موسسه را پیش روی عملکردهای کاریشان قرار دهند. هیات منصوب شده توسط فیا، وظایف و مسوولیت‌هایی مشابه دیگر هیات‌ها دارند.

موسسه فیا[ویرایش]

موسسه فیا موسسه فیا یک سازمان غیرانتفاعی است که زمینه امنیت و تداوم ورزش اتومبیلرانی را فراهم کرده و توسعه می‌دهد و در کنار آن، پروژه‌هایی را مورد پیگیری قرار می‌دهد که توسعه سریع تکنولوژی‌های جدید و توسعه یافته را حمایت می‌کند. همچنین این موسسه استانداردهای بالای آموزشی و تعلیماتی را ارتقا می‌بخشند و مسایل امنیتی را بسیار مهم تلقی می‌کند. موسسه یاد شده، اکتبر سال ۲۰۰۴ توسط فیا وفدراسیون فیا راه‌اندازی شده و بودجه‌ای سالانه از سوی اتحادیه فیا برای انجام فعالیت‌هایش دریافت می‌کند. با این حمایت، موسسه ملزم به توسعه امنیت و تداوم ورزش اتومبیلرانی در تمامی سطوح و در سراسر جهان می‌باشد. در سال ۲۰۰۷، فیا بودجه توسعه امنیتی ورزش اتومبیلرانی را راه‌اندازی کرد که در طول ۵ سال ۶۰ میلیون یورو برای منافع ورزش اتومبیلرانی در جهان اختصاص داده است. موسسه فیا مسوول توسعه کارهای مربوط به بودجه توسعه امنیت ورزش اتومبیلرانی نیز هست. اهداف اهداف موسسه فیا ارتقای پیشرفت‌های امنیتی و تداوم ورزش اتومبیلرانی است. ۱. تحقیق‌های بیشتر، تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آمده و نتیجه‌گیری از آنها، به بهترین شکل ممکن، در باره بهترین روش‌های امنیتی و محیط زیستی، عملکردها و استراتژی‌هایی که می‌توانند در موارد ذکر شده در پایین در اتومبیلرانی به کار برده شوند: ۱- تجهیزات رانندگان ۲- تکنولوژی اختصاص داده شده برای خودروها ۳- کنترل و نظارت صدور ۴- طرح حوزه‌های گشت، ناظر حفاظتی و مدیریت زیر ساختاری ۵- توانمندی‌های بهداشتی و امنیتی ۶- کنترل مسابقه ۷- ذخیره و بهینه‌سازی سوخت ۸- حفاظت از محیط زیست ۲. حمایت‌های آموزشی مقامات، پرسنل‌های مسابقاتی و حوزه‌های گشتی در زمینه پروسه‌های محیطی و امنیتی، تمرین‌ها و استفاده از تجهیزات ۳. حمایت از آموزش محیطی، آگاهی و حمایت از شرکت‌کنندگان، مقامات و اعضای مسابقات اتومبیلرانی بین‌المللی ۴. بررسی روند اتومبیلرانی به منظور مشخص کردن اولویت‌های قانونگذاری و تحقیقاتی این موسسه فعالیت‌های امنیتی غیر نظارتی مثل تحقیق، آموزش و کنترل بهداشتی را مدیریت می‌کند و مسوول گروه‌های تحقیقاتی فیا وابسته به امنیت و تداوم موجود می‌باشد. موسسه فیا گزارش‌هایی به کمیسیون‌های امنیتی و تداوم محیطی مسابقات اتومبیلرانی فیا ارائه می‌دهد و قادر است به درخواست‌های تحقیقاتی و دیگر فعالیت‌های مورد بررسی برای کنسول جهانی فیا پاسخ دهد. تحقیقات و بررسی‌های منعکس شده توسط موسسه فیا به طور مستقیم به فعالیت‌های مربوط به امنیت و تداوم کمک می‌کند. اما موسسه در تمامی تصمیم گیری‌ها در مورد قانونگذاری و پلاک‌گذاری دخیل نخواهد بود؛ بلکه اینها مسوولیت جامع کنسول جهانی فیا و کمیسیون‌های مخصوص آن باقی خواهد ماند.

درباره منطقه یک فیا[ویرایش]

فیا در سال ۱۹۰۴ تاسیس شده و سازمان‌های اتومبیلرانی ملی از ۱۳۲ کشور را گرد هم جمع کرده است و به عنوان هیات مدیره ورزش اتومبیلرانی جهان شناخته می‌شود. دفترمنطقه یک فیا در بروکسل بوده و ارگان مصرفی محسوب می‌شود که نماینده ۱۰۶ باشگاه اتومبیلرانی و ۳۸ میلیون نفر اعضاء آن از سراسر اروپا، خاورمیانه و آفریقا است.

اهداف دفتر منطقه یک فیا عبارتند از:

 • نمایندگی مقتدر برای موضوع‌ها مورد علاقه اعضاء باشگاه‌های اروپایی در قبال موسسه‌ها کشورهای عضو اتحادیه اروپا.
 • فراهم کردن زمینه ارتباطاتی و حمایت از تبادل تجربه‌های مفید و سودمند بین ۱۰۶ باشگاه عضو در سراسر اروپا، آفریقا و خاورمیانه.
 • پرداختن به فعالیت‌های جدید به همراه باشگاه‌های اتومبیلرانی در کل منطقه مانند عملکرد فیا در فعالیت‌های امنیت جاده‌ای

اداره منطقه یک فیا متشکل از سه جزء می‌باشد[ویرایش]

اداره شورای اروپایی فیا[ویرایش]

اقدامات اداره اروپایی که توسط باشگاه‌ها هدایت می‌شود شامل نظارت بر کار موسسات کشورهای عضو اتحادیه اروپا، توسعه برنامه‌های مشترک به منظور پیشرفت کار باشگاه‌ها و اطمینان حاصل کردن از اینکه پیام آنها به گوش بروکسل و استانزبرگ می‌رسد می‌باشد. علاوه بر این، در شماری از برنامه‌ها و پروژه‌ها، مثلEuroTest که علاقه‌مندی‌ها و اهداف اعضا را افزایش می‌دهند، شرکت می‌کنند.

باشگاه‌های اتومبیلرانی و گردشگری هیات آفریقایی(CATC)[ویرایش]

CATC در اوایل ۲۰۰۸ رسماً به عنوان زیرمجموعه منطقه یک فیا معرفی شده است. این هیات آفریقایی تلاش می‌کند تا شماری از خدمات را برای گردشگران موتورسواری در مناطق آفریقایی فراهم کند.

شورای عرب باشگاه‌های اتومبیلرانی و گردشگری (ACTAC)[ویرایش]

ACTAC در اوایل سال ۲۰۰۹ زیرمجموعه منطقه یک فیا شد. هدف آن متحد کردن کشورهای عرب زبان برای سازمان دادن هر چه بهتر آینده موتورسواری جهان عرب می‌باشد.

رئیس[ویرایش]

تری ویل مارک به عنوان رئیس جدید منطقه یک فیا در ۱۵ می ۲۰۱۳ انتخاب شد. او که مدیرعامل باشگاه گردشگری بلژیک (TCB) است، ملیت بلژیکی نیز دارد. انتخاب رئیس جدید در نشست بهارانه وین که از ۱۳ تا ۱۷ می ۲۰۱۳ برگزار شد، در مجمع و با حضور تمامی اعضاء انجام شده است. ویل مارک گفته "من به دنبال برقراری و ایجاد زمینه برای انجام فعالیت‌هایی هستم که اساس تلاش آن بر این باشد که منطقه یک فیا را به عنوان چارچوب مهم و اساسی برای همکاری‌های بین‌المللی و تبادل سیاستگذاری‌ها، عملکردهای بهتر اداری و تحقیقاتی میان ۱۰۸ باشگاه گرداند". ژان تود گفته "اطمینان دارم که رئیس جدید، تری ویلمارک، تمام تلاش خود را خواهد کرد تا همکاری‌های بین باشگاه‌هایمان در اروپا، خاورمیانه و آفریقا را هر چه بیشتر و بهتر کند". این رئیس از سوی مجمعی با حضور تمامی اعضاء، برای یک دوره چهار ساله انتخاب شده است. رئیس فیا مدیر سابق مجمع عمومی و رئیس شورای مدیریت است.

تری ویلمارک[ویرایش]

تری ویل مارک، مدیرعامل باشگاه گردشگری بلژیک قبل از اینکه مدیر عامل اروپا و استراتژی بازاریابی اروپایی در این بخش شود، کار خود را با صنعت نفت آغاز کرد. در سال ۲۰۰۱ به باشگاه گردشگری بلژیک پیوست و به شایستگی موفق شد باشگاه را به یک کمپانی مستقل و بدون هیچ گونه بدهی به دیگران تبدیل کند.

مدیر کل[ویرایش]

جکوب بنگزگارد، به عنوان مدیر کل منطقه یک فیا در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۰ انتخاب شد. او مسئول فعالیت‌های جابجایی فیا در اروپا، خاورمیانه و آفریقا است و از ۱۰۶ باشگاه اتومبیلرانی در منطقه‌ای در اداره مرکزی بروکسل، بلژیک حمایت می‌کند. بنگزگارد، دانمارکی بوده و زمینه دانشگاهی در رشته اقتصاد بین‌الملل را دارد و ۱۹ سال تجربه کاری در زمینه حمل و نقل و جابجایی بروکسل و مسائل خودرویی در کارنامه‌اش وجود دارد. او قبلاً، به عنوان مدیر روابط بین‌الملل در اتحادیه فیا، مسئول توسعه حمایت و فعالیت‌های جهانی برای تکنولوژی‌های ایمنی خودروها بوده است. قبل از این برای ERTICO-ITS اروپا کار می‌کرده است، جائیکه مسئول حمایت از به کارگیری سیستم‌های جابجایی هوشمند در بازارهایی همچون چین، هند، روسیه و برزیل بوده است. پیش از این کار نیز نماینده سیستم‌های جابجایی هوشمند و کارهای خدماتی برای مقام محلی، مشاور جابجایی بوده و به مدت دو سال در کمیسیون اروپایی مدیریت جابجایی کار کرده است.

دستورات و گزارش‌ها منطقه یک فیا در باره میزان انتشار گاز دی اکسید کربن[ویرایش]

خلاصه اجرا[ویرایش]

ما از پیشنهادات کمیسیون اروپایی برای کم کردن خروج گاز دی اکسید کربن به میانگین ۹۵ گرم در ازای هر کیلومتر مسافت طی شده توسط اتومبیل‌ها و ۱۴۷ گرم در هر کیلومتر مسیر طی شده توسط ون‌ها در سال ۲۰۰۲ که باعث کمتر شدن هزینه‌ها و کارآیی بیشتر خواهد شد استقبال می‌کنیم. اما، باید بیشتر تلاش کرد تا مطمئن شویم مزیت‌هایی که از سوی پیشنهادات ارائه می‌شود برای محیط زیست و مصرف کننده‌ها مفید باشند.

دستورها و گزارش‌های منطقه یک فیا در باره حقوق مسافران هوایی[ویرایش]

خلاصه اجرا[ویرایش]

درمورد حقوق مسافران پروازی، مقرراتی از سال ۲۰۰۵ وجود دارد که بر حقوق مسافران در هنگام تاخیر، کنسل کردن پرواز و رزرو جا نظارت می‌کند. نظارت برحقوق مسافران ضروری می‌باشد و باید قوانین زیر را شامل شود:

 • عدم پرداخت تغییرات صورت گرفته در هزینه‌ها به خاطر اشتباه‌ها رخ داده در هنگام رزرو پرواز، زمانیکه اشتباه فاحش است (برای مثال اشتباه آوایی در نوشتن اسامی)
 • تعریف محدود "شرایط فوق‌العاده"، که شامل مشکلاتی است که از سوی کارمندان سازمان هوایی صورت می‌پذیرد. (برای مثال اعتصاب‌ها)
 • افزایش شفافیت و قوانین جدید محدود کننده عملکردهای جدید، مثل کار مزد اضافی در رزرو پرواز به جای پرداخت از طریق کردیت کارت یا حق‌الزحمه چمدان‌ها
 • پیشنهاد تغییر مسیر با در نظر گرفتن تمامی انتخاب‌های جایگزین، نه فقط آنهایی که توسط خطوط پروازی پیشنهاد می‌شود.
 • توسعه سیستم‌های موثر حل و فصل اختلاف نظر پیشنهادی برای اروپا
 • حمایت کافی از مصرف کنندگان در صورت ناتوانی شرکت هواپیمایی از پرداخت دیون از طریق ضمانت مالی هواپیمایی
 • فعالیت‌های ارتباطاتی در خصوص مصرف‌کنند گان خاص

دستورات و گزارش‌ها منطقه یک فیا در باره سومین بخشنامه مجوز رانندگی اتحادیه اروپا[ویرایش]

خلاصه اجرا[ویرایش]

مقررات سومین بخشنامه مجوز رانندگی اتحادیه اروپا در ۱۹ ژانویه ۲۰۱۳ به اجر گذاشته شد. هدف این بخشنامه، افزایش هماهنگی بین سیستم‌های مجوز دهی به رانندگان سراسر اتحادیه اروپا است. از سال ۲۰۱۳ نام‌نویسی‌ها، مدت اعتبار و نوع مجوزها مطابق با استاندارد و قانون شده‌اند. برآورد می‌شود ۶۰ درصد جمعیت اتحادیه اروپا، در حدود ۳۰۰ میلیون نفر، صاحب مجوز دارای اعتبار هستند. برطبق اتحادیه اروپایی، قوانین جدید مشخص شده در این بخشنامه باید امکان کلاهبرداری را کم کرده، آزادی تردد رانندگان اتحادیه اروپا را ضمانت کند و امنیت را در جاده‌های اروپا افزایش دهد.

تغییرات اساسی[ویرایش]

 • مقرارت ضد کلاهبرداری
 1. استفاده از مجوزهای کارت پلاستیکی از سال ۲۰۱۳
 2. اعتبار قانونی اجرایی محدود
 • هماهنگ سازی‌های بیشتر خودروهای مختلف
 1. موتور گازی‌ها: AM
 2. موتورسیکلت‌ها: A، 2A، A1
 3. دسته بندی‌های BE و B
 4. دسته بندی‌های D1E، D1، C1E،C1
 5. تقویت دسترسی رو به رشد در دسته بندی‌های بزرگتر (سن و ابعاد).
 6. چکاب اجباری بهداشت و سلامت جسمی در مواقع صدور مجوز مجدد پایه۲ (اتوبوس یا کامیون)
 7. در نظر گرفتن حداقل استانداردها در امتحان‌های رانندگی.

دستورات و گزارش‌های منطقه یک فیا در باره پل‌های ارتباطی آزاد مثل تلفن اضطراری[ویرایش]

خلاصه اجرا[ویرایش]

ما از معارفه اجباری در به اجرا گذاشتن تلفن اضطراری در پهنای اروپا، بدون اعمال هزینه اضافی برای مصرف کننده، حمایت می‌کنیم، چون این تکنولوژی کم هزینه جان هزاران نفر را در جاده‌های اروپایی نجات می‌دهد. علاوه برهمکاری و کمک در توسعه امنیت جاده‌ای، معرفی تکنولوژی TELEMATIC در خودرو، منافع و مزیت‌هایی را برای مصرف کنندگان وسائل نقلیه موتوری و جابجا کننده در پی خواهد داشت. برای دادن حق انتخاب به مصرف کنندگان و افزایش رقابتی سالم در سرویس دهی بعد از فروش، لازم است موارد پایین مد نظر قرار گرفته شوند:

 • قرار دادن چارچوبی برای توسعه خدمات مازاد به منظور ارتقای مزایای اجبار در نصب OEM در وسایل مکالماتی درون خودرو برای مصرف کنند گان
 • استاندارد کردن واسطه‌های ارتباطی در خدمات مکالماتی درون خودرو به منظور حمایت از آزادی در انتخاب سرویس دهندگان و سرویس‌ها به منظور تضمین کیفیت بالا و دستیابی بدون اعمال تبعیض
 • ضمانت دسترسی مجانی به سیستم‌های تشخیص خودروهای آماده مسافرگیری برای اپراتورهای مستقل با در نظر گرفتن اولویت‌های مد نظر از سوی مصرف کننده.
 • اطمینان حاصل کردن از کنترل پذیری صحیح داده‌های مربوط به خودرو و اطلاعات شخصی با توجه به قوانین محافظتی اتحادیه اروپا

دستورات و گزارش‌های منطقه یک فیا در باره معاینات فنی دوره‌ای[ویرایش]

خلاصه اجرا[ویرایش]

۱۳ ژوئیه ۲۰۱۲، کمیسیون اروپا بسته‌ای به نام "پکیج مناسب سفر" را منتشر کرد که شامل پیشنهادهایی است که حداقل استانداردهای جدید برای معاینات فنی دوره‌ای (PTI) با هدف توسعه امنیت جاده‌ای، کاهش انتشار دی‌اکسیدکربن و کلاهبرداری‌ها در مسافت طی شده را ارائه می‌دهد. برای اولین بار دوچرخه‌ها، موتورها و تریلرها موظف به معاینات فنی منظم شدند. فیا و باشگاه‌هایش، به عنوان بخشی از وظایفشان، بدون هیچ قید و شرطی از اهداف بلند پروازانه ایمنی در جاده‌های اروپایی حمایت می‌کنند. در واقع طرح پیشنهادی شامل چندین اصل، مانند ایده تنظیم حداقل شرایط لازم برای محتواها و روش‌های تست کردن است. اما باید اعلام کنیم، مشکلاتی که ایالت‌ها از لحاظ امنیتی با آن مواجه می‌شوند برای ایالت‌های مختلف عضو با هم فرق کرده بنابراین اقدامات حائز اهمیت باید مد نظر قرار گیرند. اقدامات در ایمنی جاده می‌تواند در برخی ایالت‌های عضو مفید واقع شده و در برخی موارد بی‌تاثیر و هزینه‌بر باشد. علاوه بر این، هرگونه اقدام اضافی که منجر به افزایش هزینه‌ها برای مشتری می‌شود باید همیشه بر پایه مستندات موثق پایه ریزی شود. تحقیقات اخیر فیا نشان می‌دهد که ممکن است طرح پیشنهادی منجر به برقراری امنیت جاده‌ای پیش بینی شده توسط کمیسیون اروپایی نشود. بیشتر نگرانی‌ها در مورد روش مورد استفاده توسط کمیسیون (برای مثال: سرمایه‌گذاری ناکافی برای خودروهای تست شده) بوده است و یافتند که تاثیر قابل انتظار از هر ایالت عضو به ایالت عضو دیگر فرق می‌کند (برای مثال در هلند، نشان داده شده که هزینه معاینات فنی دوره‌ای می‌تواند ده برابر بیشتر از آنچه باشد از گزارش‌ها امنیت جاده‌ای انتظار می‌رود). ما نمی‌توانیم طرح پیشنهادی را به شکل قبلی آن برگردانیم و خواستار تحلیل بهتری از منافع امنیتی باشیم قبل از اینکه هزینه‌ای اضافی را، بدون تامین امنیت کافی در برگشت سرمایه‌گذاری، برای مشتری اعمال کنیم. بهتر است قبل از رسیدن به هرگونه نتیجه‌گیری، درباره ایمنی بیشتر، در نتیجه افزایش چکاب‌های PTI (معاینات فنی خودروها)، از خیلی جهات، (برای مثال از نظر اجبار در تکنولوژی‌های ایمنی)، مورد بررسی قرار گیرند. چون ایالت‌های عضو اتحادیه اروپا با یک سری از چالش‌ها رو برو شده‌اند، بنابراین حائز اهمیت است ایالت‌های عضو بتوانند آزادانه هرگونه اقدام اضافی را که لازم می‌بینند اتخاذ کنند. قانون اصلی طرح پیشنهادی بیشتر با اصول اولیه و نوسان ۲-۲-۴ همتراز بوده که اعضا را، به منضور تطابق سازی با بافت ملی خودشان، با انعطاف‌پذیری بیشتری همراه کرده است.

لیستی از اعضا باشگاه‌های منطقه یک فیا و سازمان‌ها[ویرایش]

باشگاه‌های منطقه یک فیا-اروپا[ویرایش]

آلبانی، آندورا، ارمنستان، استرالیا، بوسنی و هرزوگوین، بلغارستان، کروواسی، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، لیتوانی، لوکزامبورگ، نروژ، هلند، پرتغال، رومانی، روسیه، سیبری، اسلوواکی، روسیه، صربستان، اسپانیا، سوییس، ترکیه، اکراین، جمهوری چک، قبرس، گرجستان، مجارستان، لتونی، مالت، موناکو، مولداوی، اسلوونی، سوئد و بریتانیا

باشگاه‌های منطقه یک فیا-ACTA[ویرایش]

کنیا، آفریقای جنوبی، تانزانیا، زیمباووه، اوگاندا، نامیبیا، موزامبیک

باشگاه‌های منطقه یک فیا-ACTAC[ویرایش]

بحرین، الجزیره، مصر، عراق، کویت، لبنان، لیبی، عمان، فلسطین، قطر، عربستان سعودی، سودان، سوریه، امارات متحده عربی، یمن، مراکش، تونس

پروژه‌ها وفعالیت‌ها[ویرایش]

پروژه‌های [اروپا] اتحادیه اروپا

 1. ارتقای سیستم‌های خودروی هوشمند برای جابجایی کارآمد. فیا هماهنگی پروژه‌ای را رهبری می‌کند که مزیت‌های جابجایی ایمن، هوشمند و تمیز را از طریق راه حل‌های جدید در سیستم جابجایی هوشمند (IT) نشان می‌دهد.
 2. (Support iMobility) حمایت از سیستم هوشمند جابجایی، یک پروژه ۳ ساله است که از توسعه سیستم هوشمند جابجایی در اروپا، با کمک کار دیوانخانه سیستم جابجایی هوشمند حمایت می‌کند. (فیا در این پروژه همکاری می‌کند.)
 3. پروژه متپکس، سیستم جامع برآورد تجربه مسافرت را، که استفاده از آن در ۸ نقطه از مناطق دارای سیستم حمل و نقل گسترده مورد بررسی قرار گرفته است، برای سرویس دهندگان اروپایی، مسافران و شهر وندان در عرصه جابجایی توسعه می‌دهد.
 4. هیرو ((HeERO) یک پروژه بین‌المللی است که از سوی اتحادیه اروپا حمایت می‌شود و هدفش کمک به ایالت‌های عضو اتحادیه اروپا برای آماده کردن مکان‌های آزمایشی به منظور به کارگیری Ecall (تلفن اضطراری) در سال ۲۰۱۵ می‌باشد. فیا در این کار شراکت داشته و با باشگاه‌ها برای انتشار اطلاعات، کمک و همراهی می‌کند. اخیراً ائتلاف تجاری هیرو، در شرایط واقعی، استانداردهای تعریف شده و مورد تایید سازمان استاندارد سازی تلفن اضطراری اروپا را مورد ارزیابی و سنجش قرار داده است. این پروژه توسط اتحادیه اروپا زیر نظر برنامه ICT PSP مورد حمایت مالی قرار گرفته است.
 5. خودروهای الکتریکی (EV) به خاطر محدودیت‌هاشان و احساس ناامنی مردم درباره این نوع از سیستم جابجایی کم مصرف شده‌اند. برای تشویق مردم، برای استفاده از خودروهای الکتریکی در امورات روزمره‌شان، به طور آزمایشی ۵ سرویس‌دهی خودروهای الکتریکی پیشرفته از طریق تکنولوژی‌های ارتباطاتی و اطلاعاتی راه‌اندازی شدند.
 6. اتحادیه اروپا پروژه جدیدی را، با هدف تایید منافع در سیستم‌های تعاونی و گسترش خدمات برای استفاده کنندگان از جاده برای افزایش امنیت در جاده‌ها و کارآیی انرژی، در ۲۸ ژانویه ۲۰۱۳ به اجرا گذاشته است. Compass 4D با اتحادیه اروپا شریک مالی می‌باشد و فیا به عنوان شریک پروژه از این ایده حمایت می‌کند.
 7. طرح پیشنهادی اکووال متناسب با نیازهای ملی و دولتمردان اتحادیه اروپا برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و تصادفات جاده‌ای طراحی شده است.
 8. تست‌های عملیاتی میدانی (FOT) برنامه‌های بلند مدتی هستند که به منظور ارزیابی کامل کارآیی، کیفیت و پذیرش راه حل‌های استفاده شده ICT (تکنولوژی ارتباطات هوشمند) در سیستم‌های جابجایی هوشمندتر، مطمئن‌تر، تمیزتر و راحت‌تر به اجرا گذاشته شده‌اند.
 9. FOTsis فوتسیس (آزمایش عملیاتی میدانی اروپا بر روی عملیات جاده پایدار) یک آزمایش میدانی بزرگ برای تست سیستم‌های مدیریتی زیر ساخت جاده‌ای است که برای عملی کردن هفت تکنولوژی مشارکتی v 12، v21 & ۱۲۱ (خدمات فوتسیس)، به منظور بررسی دقیق تاثیرگذاری و پتانسیل بکارگیری جامع آنها در جاده‌های اروپایی می‌باشد.
 10. UDRIVE اولین مطالعه رانندگی، موافق با اصول محیط طبیعی اروپا (با این مضمون که رفتار استفاده کنندگان از جاده‌ها از لحاظ محیط طبیعی مد نظر قرار می‌گیرد)، در ماشین‌ها و کامیون‌ها و وسایل نقلیه دو چرخه‌ای می‌باشد.

فعالیت‌ها[ویرایش]

 1. عملکرد فیا برای ایمنی جاده یک فعالیت جهانی است و بر روی منابع سازمان تمرکز می‌کند تا به اعضای سازمان‌هایش در اقصی نقاط جهان برای داشتن جاده‌های امن‌تر، خودروها و عملکردهای بهتر کمک کند.
 2. Esafetyaware (آگاهی امنیت الکترونیک) در تلاش است تا به معرفی بازار سیستم‌های امنیتی خودروهای هوشمند سرعت بخشد. بنابراین از Esafetyaware خواسته شده است، با سازمان دادن برنامه‌ها و فعالیت‌های اطلاعاتی، به افزایش آگاهی از مزایای Esafety (امنیت الکترونیکی) در میان سیاست گذاران و مصرف‌کنندگان نهایی کمک کند.
 3. کارت پارک مدل اتحادیه اروپا - Blue Badge (پلاک آبی رنگ)- برای افراد معلول سراسر اتحادیه اروپا و EEA رواج یافته است. در عمل این بدان معنا است که معلولی از یک ایالت با داشتن پلاک آبی رنگ می‌تواند از امتیازات پارک در ایالت دیگر بهره‌مند شود.
 4. قانون حق تعمیرات (R2RC) یک پایگاه اطلاعاتی گسترده اروپایی است که بر روی انتخاب مصرف‌کننده و رقابت موثر بعد از فروش تمرکز می‌کند. قانون حق تعمیر از حق مصرف کننده درباره مراقبت‌های مناسب مقرون به صرفه از خودرو خریداری شده‌اش، از همان روز اول خرید خودرو تا آخرین روز مالکیت آن، حمایت می‌کند.

برنامه‌های تست مصرف کننده[ویرایش]

 1. از سال ۲۰۰۰، Euro Test، ۱۸ باشگاه اتومبیلرانی در۱۷ کشور، عضو فیا، کیفیت و امنیت جابجایی در اروپا را برای سوددهی به اعضایش و تمامی مصرف‌کنندگان وسایل نقلیه در اروپا مورد بررسی قرارداده است. شرکای حاضر در Euro Test همواره خواستار اروپایی هستند که استفاده کنندگان از سیستم حمل و نقل بتوانند آزادانه از زیرساخت‌های دارای کیفیت و امن استفاده کنند.
 2. شرکای علاقه‌مند به Euro Test، ائتلاف EuroTAP (برنامه ارزیابی مسیر اروپا) را تحت همکاری اداره بروکسل فیا به منظور تمرکز بیشتر برای توسعه امنیت فاصله‌ای تشکیل دادند.
 3. NCAP Euro برای مصرف‌کنندگان موتور - هم رانندگان و هم صنعت اتومبیلرانی – یک سیستم ارزیابی مستقل و واقعی درباره عملکرد ایمنی برخی از پرفروش‌ترین خودروها در اروپا فراهم می‌کند.
 4. فیا، با انعقاد قرارداد با بخش امنیت جاده‌های اروپایی، خودش را وقف تشویق تمامی اعضایش کرد تا به عضویت در این بخش ترغیب شوند، مشارکت آنها را در امنیت جاده‌ها بیشتر کند و کارگاهی، برای باشگاه‌های متشکل از ایالت‌های عضو جدید، سازمان دهد.
 5. اصول راهنمایی فیا برای اطمینان از ایمنی و یک جابجایی سالم و قابل دسترسی برای همه مردم می‌باشد. جابجایی یکی از مهمترین پیش شرط‌ها در زندگی اجتماعی می‌باشد چون انسان‌ها را قادر می‌سازد تا در جامعه مستقل و فعال باقی بمانند. فیا برای رانندگان دارای معلولیت جسمی برنامه آماده و جامعی را فراهم می‌کند و به طور کامل از فعالیت‌های اتحادیه معلولین اروپا حمایت می‌کند: از نظر ما افراد با ناتوانایی‌های جسمی نباید جابجایی روزانه‌شان با سختی و مشکل روبرو باشد.

این متن ترجمه شده صفحه فیا در سایت ویکی‌پدیا می‌باشد[۱]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]