فجایع صنعتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

فجایع صنعتی رویدادهایی هستند که بر اثر اهمال کاری یا تصادف در شرکت های صنعتی به وقوع می پیوندند. رودیداد هایی که باعث ضرر، آسیب زیست محیطی و مرگ بسیاری می شوند.

صنایع دفاعی[ویرایش]

۶ دسامبر ۱۹۱۷: انفجار هالیفکس. یک کشتی که با حدود ۹۰۰۰ تن ماده منفجره پر شده بود در بندر هلیفکس آتش گرفته و منفجر شد. انفجار حاصل از آن بزرگترین انفجار در جهان تا پیش از نخستین آزمایش بمب اتمی در نیومکزیکو بود و حدود ۲۰۰۰ کشته و ۹۰۰۰ زخمی بر جای گذاشت.

صنایع انرژی[ویرایش]

می ۱۹۶۲: سنترالیا، محل ﺑزرگترین و ﻣﺷﮭورترین آﺗش ﺳوزی ذﻏﺎل ﺳﻧﮓ از سال ۱۹۶۲ در ﺣﺎل ﺳوﺧﺗن است که به ﺗﻐﯾﯾر ﻣکﺎن ھﻣﮫ ساکنین ﺷﮭر منجر شد.[۱]

۲۸ مارس ۱۹۷۹: حادثه تری مایل آیلند. بدترین حادثه اتمی آمریکا و نخستین حادثهراکتورهای هسته‌ای دنیا (پیش از حادثه چرنوبیل) است که در ۲۸ مارس ۱۹۷۹ میلادی در تری مایل آیلند آمریکا اتفاق افتاد. در این حادثه بخشی از هسته اصلی واحد ۲ در نیروگاه تری مایل آیلند در ایالت پنسیلوانیا در آمریکا ذوب شد که باعث نشت ۳ میلیون کوری گاز رادیواکتیو به بیرون از نیروگاه گردید.[۲]

صنایع غذایی[ویرایش]

۱۵ ژانویه ۱۹۴۹: سیل بزرگ ملاس بوستون که همچنین از آن تحت عناوین حادثه ملاس بوستون و تراژدی بزرگ ملاس بوستون نیز نامبرده می‌شود، به شرح حادثه‌ای می‌پردازد که مقارن با تاریخ ۱۵ام ژانویه سال ۱۹۱۹ در ناحیه شمالی شهر بوستون در ماساچوست، ایالات متحده آمریکا روی داده‌است. انفجار یک مخزن بزرگ ذخیره‌سازی ملاس در حاشیه شمالی شهر علت وقوع این حادثه بوده‌است که باعث می‌گردد، موج بزرگی از ملاس به سمت شهر هجوم ببرد و سیل ملاس با سرعتی بیش از ۵۶ کیلومتربرساعت خیابان‌های نواحی شمالی شهر را در نوردد، در این حادثه ۲۱ تن کشته و بیش از ۱۵۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند. این رویداد توانسته به فرهنگ عامیانه افراد محلی آن منطقه راه پیدا کند و ساکنان محلی مدعی هستند که هنوز هم در روزهای گرم تابستان، بوی ملاس از این منطقه به مشام می‌رسد.

صنایع معدن[ویرایش]

۱۰ مارس ۱۹۰۶: حادثه معدن کوریرز فرانسه. ۱۰۹۹ کارگر که بچه ها هم میان انها بودند کشته شدند. این حادثه بدترین حادثه معدن در اروپاست.

پانویس[ویرایش]

  1. ﺑﺧﺎرهای منتشر ﺷده از آﺗش ذﻏﺎل ﺳﻧﮓ و اﺛر آﻧﮭﺎ ﺑر محیط زﯾﺳت، نوشته آﻟن ﮐوﻟﮑر، ﻣﺎرک اﻧﮕل، ﮔﻠن اﺳﺗراﭼر، ﺟﯾﻣز ھور، آﻧوﭘﻣﺎ ﭘراﮐﺎش، ﻟوراﻧس رادﮐﮫ، آرﻧوت ﺗر ﺷور، و اد ھﻔرن
  2. Walker, J. Samuel (2004). Three Mile Island: A Nuclear Crisis in Historical Perspective. Berkeley: University of California Press. ISBN 0-520-23940-7.