فال قهوه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فال قهوه

فال قهوه یکی از روش‌های پرطرفدار فال‌گیری و پیشگویی با استفاده از ته‌ماندهٔ قهوه ی نوشیده شده‌است. معمولاً برای این کار از قهوه ترک استفاده می‌کنند.
خواندن علایم چای و قهوه به نام تاسیوگرافی (Tasseography) شهرت دارند که از لغت عربی «طاسه» به معنای فنجان گرفته شده‌است. فال بینی با قهوه به خصوص در میان اهالی یونان، ایران، ارمنستان، روسیه و یوگسلاوی رواج دارد.[۱]
فال‌گیری با قهوه در کشورها و مناطق جهان راه و رسم‌های گوناگونی دارد، ولی عموماً به این ترتیب است که بخش بیشتر مایع قهوه را می‌نوشند و مخلوط غلیظی از قهوه و آب در ته فنجان می‌ماند. فنجان را روی نعلبکی برمی‌گردانند. پس از مدتی آن را برمی‌دارند و فال گیر به شکل‌هایی که در ته فنجان درست شده نگاه می‌کند و با اشاره به شکل‌ها که آن‌ها را به انسان و حیوان و درخت و چیزهای دیگر تشبیه می‌کند نکاتی را در مورد زندگی و گذشته و حال و آیندهٔ کسی که قهوه را خورده بیان می‌کند.

فال تفاله چای

فال تُفاله چای[۲] نوعی پیشگویی به وسیله فنجان چای است به گونه‌ای که قبل از خوردن چای درون فنجان نیت کرده و پس از خوردن آن مقداری از مایع چای را باقی می‌گذارند به طوری که تفاله‌های چای درون آن جابجا شوند سپس با توجه به اشکالی که تفاله‌ها با جابجا شدن می‌سازند و تعبیر آن اشکال به پیگویی می‌پردازند این نوع پیشگویی در ایران و انگلستان بسیار مرسوم است.[۳][۴][۵][۶]

منابع

  1. آینده، در یک فنجان چای یا قهوه!
  2. در زبان‌های اروپایی فالی وجود دارد به نام phyllomancy که به معنی فال با برگ است و شباهتی به این نوع فال دارد.
  3. مرجان عباس‌محسنی، آموزش فال چای، رشت: ارنواز، ‏‫‏۱۳۸۹، ‏شابک: ‏‫‭۹۷۸-۶۰۰-۵۱۲۱-۱۹-۳‬
  4. روی‍ا س‍م‍ودی، ت‍ع‍ب‍ی‍ر ف‍ال چ‍ای، ت‍ه‍ران: ک‍اری‍ن، ۱۳۸۱، شابک: ۹۶۴-۷۴۹۱-۰۳-۴‬
  5. س‍اش‍ا ف‍ن‍ت‍ون، طال‍ع ب‍ی‍ن‍ی ب‍ا ف‍ال ق‍ه‍وه و چ‍ای، ت‍رج‍م‍ه و ت‍ال‍ی‍ف ف‍اطم‍ه م‍ح‍رزخ‍وان‍س‍اری، ت‍ه‍ران: انتشارات ل‍ب‍ی‍ب، ۱۳۸۳، ‏شابک: ۹۶۴۹۵۶۵۱۱۶‬.
  6. ف‍ال چ‍ای، ترجمهٔ ب‍ه‍اره م‍ی‍ن‍و س‍پ‍ه‍ر، ت‍ه‍ران: انتشارات گ‍ی‍و، ۱۳۸۱، ‏شابک: ۹۶۴-۷۷۶۴-۰۳-۱‬.