فال قهوه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فال قهوه

فال قهوه یکی از روش‌های پرطرفدار فال‌گیری و پیشگویی با استفاده از ته‌ماندهٔ قهوه ی نوشیده شده است. معمولاً برای این کار از قهوه ترک استفاده می‌کنند.
خواندن علایم چای و قهوه به نام تاسیوگرافی (Tasseography) شهرت دارند که از لغت عربی «طاسه» به معنای فنجان گرفته شده است. فال بینی با قهوه به خصوص در میان اهالی یونان، ایران، ارمنستان، روسیه و یوگسلاوی رواج دارد.[۱]
فال‌گیری با قهوه در کشورها و مناطق جهان راه و رسم‌های گوناگونی دارد، ولی عموماً به این ترتیب است که بخش بیشتر مایع قهوه را می‌نوشند و مخلوط غلیظی از قهوه و آب در ته فنجان می‌ماند. فنجان را روی نعلبکی برمی‌گردانند. پس از مدتی آن را برمی‌دارند و فال گیر به شکل‌هایی که در ته فنجان درست شده نگاه می‌کند و با اشاره به شکل‌ها که آن‌ها را به انسان و حیوان و درخت و چیزهای دیگر تشبیه می‌کند نکاتی را درمورد زندگی و گذشته و حال و آیندهٔ کسی که قهوه را خورده بیان می‌کند.

فال تفاله چای[ویرایش]

فال تُفاله چای[۲] نوعی پیشگویی به وسیله فنجان چای است به گونه‌ای که قبل از خوردن چای درون فنجان نیت کرده و پس از خوردن آن مقداری از مایع چای را باقی می‌گذارند به طوری که تفاله‌های چای درون آن جابجا شوند سپس با توجه به اشکالی که تفاله‌ها با جابجا شدن می‌سازند و تعبیر آن اشکال به پیگویی می‌پردازند این نوع پیشگویی در ایران و انگلستان بسیار مرسوم است.[۳][۴][۵][۶]

منابع[ویرایش]

  1. آینده، در یک فنجان چای یا قهوه!
  2. در زبان‌های اروپایی فالی وجود دارد به نام phyllomancy که به معنی فال با برگ است و شباهتی به این نوع فال دارد.
  3. مرجان عباس‌محسنی، آموزش فال چای، رشت: ارنواز، ‏‫‏۱۳۸۹، ‏شابک: ‏‫‭۹۷۸-۶۰۰-۵۱۲۱-۱۹-۳‬
  4. روی‍ا س‍م‍ودی، ت‍ع‍ب‍ی‍ر ف‍ال چ‍ای، ت‍ه‍ران: ک‍اری‍ن، ۱۳۸۱، شابک: ۹۶۴-۷۴۹۱-۰۳-۴‬
  5. س‍اش‍ا ف‍ن‍ت‍ون، طال‍ع ب‍ی‍ن‍ی ب‍ا ف‍ال ق‍ه‍وه و چ‍ای، ت‍رج‍م‍ه و ت‍ال‍ی‍ف ف‍اطم‍ه م‍ح‍رزخ‍وان‍س‍اری، ت‍ه‍ران: انتشارات ل‍ب‍ی‍ب، ۱۳۸۳، ‏شابک: ۹۶۴۹۵۶۵۱۱۶‬.
  6. ف‍ال چ‍ای، ترجمهٔ ب‍ه‍اره م‍ی‍ن‍و س‍پ‍ه‍ر، ت‍ه‍ران: انتشارات گ‍ی‍و، ۱۳۸۱، ‏شابک: ۹۶۴-۷۷۶۴-۰۳-۱‬.