صفحه نیمه‌حفاظت‌شده

فاعل، مفعول و دوکاره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

در آمیزش جنسی انسان (به‌ویژه دو مرد همجنسگرافاعل، مفعول و دوکاره به جایگاه افراد در آمیزش جنسی اشاره دارد. فاعل معمولاً مردی است که عمل دخول را انجام می‌دهد (آلت مردی خود را وارد مقعد یا دهان شریک جنسی خود می‌کند). مفعول شخصی است که آلت مردی شریک جنسی خود را می‌پذیرد و عمل آمیزش روی او انجام می‌پذیرد. دوکاره کسی است که گاهی مفعول است و گاهی فاعل.

فاعل

یک فاعل شخصی است که عمل دخول را در طول مدت آمیزش جنسی انجام می‌دهد. این شخص می‌تواند مردی همجنسگرا یا دوجنسگرا باشد و همچنین آمیزش وی با شریک جنسی‌اش ممکن است مقعدی یا دهانی باشد. همچنین کلمهٔ «فاعل» می‌تواند مشخص‌کنندهٔ نوع رابطهٔ عاشقانه یا جنسی یک مرد همجنسگرا یا دوجنسگرا باشد.

چندین نوع فاعل وجود دارد. برای مثال «کاملاً فاعل» مردی است که فقط عمل دخول را انجام می‌دهد و «معمولاً فاعل» مردی است که اکثراً ترجیح می‌دهد فاعل باشد اما گاهی اوقات نقش مفعول را نیز دارد.

مفعول

مفعول در مقاربت جنسی پذیرای آلت مردی شریک جنسی خود است و مورد دخول قرار می‌گیرد. کلمهٔ مفعول مشخص‌کنندهٔ جایگاه یک مرد همجنسگرا یا دوجنسگرا در یک رابطهٔ عاشقانه و جنسی است. «کاملاً مفعول» همیشه ترجیح می‌دهد که پذیرای آلت شریک خود باشد و «معمولاً مفعول» به این معنی است که شخص بیشتر دوست دارد عمل دخول رویش انجام گیرد. اما گاهی اوقات نیز عمل دخول را خود انجام می‌دهد و نقش فاعل را برعهده می‌گیرد.

دوکاره

دوکاره (چرخشی، حرکتی) شخص همجنس‌گرا یا دوجنس‌گرایی است که هم از فاعل بودن و هم از مفعول لذت می‌برد. این شخص در عمل جنسی هم از انجام دخول و هم از دریافت آلت لذت می‌برد و می‌تواند هر دو نقش فاعل و مفعول را انجام دهد.

نقش شرکای جنسی در روش‌های مقاربت

فاعل، مفعول یا دو کاره بودن نقش تعیین‌کننده‌ای در آمیزش جنسی دو مرد دارد. برای مثال در یکی از روش‌های آمیزش جنسی، مفعول روی پشت خود دراز کشیده و پاهای خود را روی شانه‌های فاعل قرار می‌دهد. فاعل نیز آلت خود را وارد مقعد شریک جنسی خود کرده و عمل آمیزش صورت می‌گیرد.

در مقاربت به شیوه سگی نیز مفعول روی آرنج‌ها و زانوهای خود می‌نشیند و باسن خود را به عقب خم می‌کند. فاعل نیز از پشت آلت خود را وارد مقعد شریک جنسی خود نموده و آمیزش جنسی صورت می‌گیرد.

رواج

تا کنون مطالعهٔ علمی بر روی فاعل، مفعول یا دوکاره بودن همجنسگرایان و دوجنسگرایان انجام نشده است. تصور عموم این است که اکثریت این دسته از افراد ترجیح می‌دهند که مفعول باشند و فاعل‌ها در اقلیت هستند در صورتی که به عنوان نمونه در یک وب‌سایت به نام gay.com که آمریکایی است۶٫۴۶٪ اعضا فاعل، ۳۱٫۹۲٪ مفعول و (۴۱٫۶۲٪) دو کاره بودند. البته این آمار در ایالت‌های مختلف آمریکا متفاوت است.

منابع

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Top, bottom and versatile». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۴.