فاستونی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کلاف فاستونی پشمی چهارلا.

فاستونی گونه‌ای پارچه پشمی ساده، و گاهی نخی است که بیشتر برای دوختن کت و شلوار، دامن و دیگر پوشاک مردانه و زنانه به کار می‌رود.

مواد اولیه در تولید محصول انواع نخ فاستونی شامل پشم، مخلوط پشم و کرک و مخلوط پشم و پلی استر می‌باشد. با توجه به نیاز بازار عمده محصولات تولیدی با استفاده از مخلوط ۴۵ درصد پشم و ۵۵ درصد پلی استر تولید می‌شود.

ار آن‌جا که این پارچه نخستین بار در شهر بوستون آمریکا بافته شده‌است و به آن بوستونی می‌گفته‌اند. لفظ فاستونی روسی‌شدهٔ این نام است که به همراه پارچه مذکور از روسیه به ایران آمده‌است. نخستین کارخانه فاستونی‌بافی ایران «کارخانه وطن» نام دارد.

امروزه برای تولید پارچه‌های فاستونی علاوه بر استفاده از نخ‌های رینگ کاربرد نخ‌های سایرو نیز معمول گردیده‌است. پارچه‌های تهیه شده از نخ‌های سایرو از نظر برگشت‌پذیری از چروک، زیر دست و ضریب اصطکاک (در جهت پود) بهتر از پارچه‌های رینگ هستند. پارچه‌های فاستونی تهیه شده از نخ رینگ، مقاومت سایشی، ضخامت و ضریب اصطکاک بیشتری (در جهت تار) نسبت به پارچه‌های سایرو دارد. سختی خمش هر دو نمونه یکسان است.

نخ‌های متداول در بافندگی فاستونی با تاباندن، دو نخ یک لا با یکدیگر تولید می‌شود. در فناوری جدید ریسندگی نخ فاستونی عملیات تابندگی حذف و در نتیجه آن هزینه‌های تولید نخ نیز کاهش یافته‌است.

منابع[ویرایش]

  • لغت‌نامهٔ دهخدا، سرواژهٔ فاستونی.
  • فرهنگ نظام. سرواژهٔ فاستونی
  • پورتال وزارت صنایع و معادن: فاستونی، بازدید: اوت ۲۰۰۹.
  • محمدرضا بصیری و سعید شیخ‌زاده نجار، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک – دانشکده مهندسی شیمی و نساجی. در: آموزشکده فنی حرفه‌ای پسران رشت، گروه نساجی - مقایسه خواص فیزیکی پارچه‌های فاستونی تولید شده از نخ‌های ریسیده شده در دو سیستم رینگ و سایرو. ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۸۵. ، بازدید: اوت ۲۰۰۹.