فابر-کاستل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Faber-Castell
فابر-کاستل
[[پرونده:
علامت تجاری فابر-کاستل
|250px]]
بنیان‌گذاری ۱۷۶۱
جایگاه اشتاین، آلمان
گسترهٔ کاری جهانی
رئیس آنتون ولفگانگ گراف فون فابر-کاستل
سازمان‌های وابسته کاسپر فابر (بنیان‌گذار)
بودجه ۹۰۰میلیون یورو
شمار کارکنان ۶۵۰۰ نفر
نام پیش فابر

فابر-کاستل (به آلمانی: Faber-Castell) کارخانه تولید نوشت افزار است که در سال ۱۷۶۱ توسط کاسپر فابر در نورنبرگ تأسیس شد و تاکنون توسط خانواده فابر اداره می‌شود.

فابر- قدیمی‌ترین کارخانه تولید لوازم تحریر دنیا به شمار می‌آید و سالانه نزدیک به ۲ میلیارد مداد می‌سازد.[۱]

پیشینه[ویرایش]

کسب و کار فابر-کاستل از نیمه سده ۱۹ رونق گرفت. در دوران ریاست لوتار فون فابر نسل چهارم فابرها که مداد شش‌ضلعی را ساخت و با مارک A. W. Faber نخستین علامت تجارتی را برای یک مداد به ثبت رساند. مدادهای ای‌دبلیو در ۱۸۴۳ وارد بازار آمریکا نیز شدند. نخستین شعبه خارجی فابرکاسل در ۱۸۴۹ در نیویورک، آمریکا تأسیس شد و به دنبال آن لندن و پاریس (دهه ۵۰)، وین و سن پترزبورگ (دهه ۷۰) گشایش یافتند.

اما در اواخر قرن، پس از مرگ دو پسر کوچک ویلهلم فون فابر فرزند بزرگ و جانشین لوتار نیز در ۱۸۹۳ از دنیا رفت و لوتار تا مرگش در ۱۸۹۶ به تنهایی از کارخانه سرپرستی می‌کرد. بیوه او که مالک کارخانه بود، سال‌های پایانی قرن را به اداره آن پرداخت. در ۱۸۹۸ دختر بزرگ ویلهلم اوتیلی فون فابر با کنت آلکساندر زو کاستل رودنهاوزن ازدواج کرد. به موجب وصیت لوتار، فرزندان خانواده نبایست نام فابر را از نام خانوادگی خود جدا کنند. بدین ترتیب خانواده جدیدی با نام فابر کاسل پدیدار شد. همچنان‌که نام شرکت نیز به فابر کاسل تغییر کرد و الکساندر فون گراف فابر کاستل آن را تا ۱۹۲۸ اداره می‌کرد.

رولند فرزند او به ریاست کارخانه رسید و در ابتدای دهه ۳۰ در کارخانه‌ای در سائو کارلوس برزیل شریک شد، در دهه ۶۰ در لیما و استرالیا کارخانه‌های دیگر فابر کاستل تأسیس می‌شدند.[۲]

قلم برگزیده سال[ویرایش]

فابرکاستل هر سال یک قلم را به عنوان قلم سال خود انتخاب می‌کند. این قلم‌ها معمولاً ویژگی خاصی دارند و به عنوان نماد فابرکاستل در آن سال انتخاب می‌شوند.[۳][۴]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Faber-Castell. Answers.com. Company Profile, Hoover's, Inc., 2008. accessed February 17, 2009.
  2. THE HISTORY OF THE FABER-CASTELL COMPANY
  3. «PEN OF THE YEAR». وب‌گاه شخصی گراف ون فابر کاستل. 
  4. «PEN OF THE YEAR». cultpens. 

پیوند به بیرون[ویرایش]