غنچه‌های زخمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گل‌های شکسته
ژانردرام نوجوان ، درام خانوادگی ،دلهره آور
نویسندهGul Abus Semerci
Yelda Eroğlu
کارگردانSerkan Birinci
بازیگرانایپک کاراپینار
اوزگور چویک
بیران داملا ییلماز
گوکچه آکیلدیز
هازار موتان
چاقلا ایرماک
آلینا سولاکر
سازنده موسیقی متنTuna Velibaşoğlu
آهنگ آغازRustic Flowers Series Music
آهنگ پایانRustic Flowers Series Music
آهنگسازMusicopat (Tim Music Production)
کشور سازندهTurkey
زبان اصلیزبان ترکی استانبولی
شمار فصل‌ها۳
شمار قسمت‌ها۱۱۳
تولید
تهیه‌کنندهٔ اجراییMehmet Yiğit Alp
تهیه‌کنندهNTC Media
مکان‌های تولیداستانبول
Istanbul Fenerbahçe College
Istanbul Girls Dormitory
مدت۱۴۰ تا ۱۵۵ دقیقه
پخش
شبکهٔ اصلیشبکه آ تی‌وی (ترکیه)
فرمت تصویر۵۷۶آی (16:9 SDTV)
۱۰۸۰آی (تلویزیون وضوح‌بالا)
فرمت صدااستریو
انتشار اولیه۲۹ ژوئن ۲۰۱۵ (۲۰۱۵-06-۲۹) –
۱۲ مارس ۲۰۱۸ (۲۰۱۸-03-۱۲)
پیوندهای بیرونی
وبگاه

گل‌های شکسته (به ترکی استانبولی: Kırgın Çiçekler) که در ایران با نام غنچه‌های زخمی معروف است یک داستان درام، نوجوانی و خانوادگی است که از ۲۹ ژوئن ۲۰۱۵ در ۱۱۳ قسمت ۱۵۰ دقیقه ای در شبکه شبکه آ تی‌وی ترکیه پخش شده است. بازیگرانی از جمله ایپک کاراپینار، اوزگور چویک، بیران داملا ییلماز، گوکچه آکیلدیز، هازار موتان، چاقلا ایرماک و آلینا سولاکر در این سریال نقش ایفا کردند.


ایلول در یک خانه کوچک به همراه مادر، خواهر کوچکتر و ناپدری اش زندگی می‌کند. ایلول همیشه مورد تجاوز جسمی و عاطفی از سوی ناپدری اش قرار می‌گیرد. زمانی که او این را به ننش گفت ننش او را به یتیم خونه فرستاد. و با 4 تا آدم آنجا آشنا شد و از آنجا داستان اکشن این سریال آغاز شد که هر قسمت گروهی با اسلحه به آنها حمله ور میشوند شرور اصلی این سریال ناپدری ایلول(کمال ایلماز) بود ایلول و دوست هایش نفری تقریبا 4 و 5 بار به بیمارستان رفتند و در حال مرگ بودند اما به طرز شگفت آوری زنده می‌ماندند مثلا یک باز همگی تیر خوردند و یک بار باهم با ماشین از دره پرت شدند ابن تازه 2 تا مثال بود. این سریال اکشن بدک نیست.

بازیگران و شخصیت‌ها

شخصیت‌های اصلی

نام نقش قسمت‌ها شخصیت
ایپک کاراپینار فریده گونگور ۱۱۳–۱ نامزدش به او خیانت کرد و از او جدا شد. فریده یک معلم با تجربه و با اعتماد به نفس است که مددکار پرورشگاه دولتی دخترانه (یتیم خانه) است. وی به طبقه پایین یک خانه دو طبقه (که طبقه بالای آن توپراک زندگی می‌کند) نقل مکان کرد. او در آنجا با توپراک آشنا شد و سپس با او ازدواج کرد. در آخر دختر و پسر مسعوده و کمال رو به فرزندی قبول میکنند.
اوزگور چویک توپراک ارن ۱۱۳–۱ او یک فرد عادل و صادق است که حرفه و کارش را دوست دارد؛ و یک معلم با تجربه و با اعتماد به نفس است. او همسر فریده است.
بیران داملا ییلماز ایلول اجار ۱۱۳–۱ ایلول یک دختر ۱۶ ساله که وقتی ۱۱ سالشه بود پدرش را از دست داد. در یک خانه کوچک با مادرش مسعوده، خواهرش بوشرا و پدر ناتنی اش (کمال ییلماز) زندگی کرد. ایلول از آزار و اذیت کمال رنج می‌برد و در این مورد به مادر خود گفت اما مادرش ایلول را به یتیم خانه می‌برد و بعد از آن زندگی ایلول در یتیم خانه آغاز می‌شود. در قسمت ۷۷ مادرش مسعوده را از دست می‌دهد. دوست پسر او سرکان و بعد علی است . او در قسمت آخر پایان فصل با علی ازدواج می‌کند.
گوکچه آکیلدیز سونگول جلن ۱۱۳–۱ او ۱۶ سال دارد . وقتی ۴ سالش بود زندگی اش را از دست داد (مادرش مرد، پدرش زندان افتاد). بستگانش او را نگه نداشتند و به یتیم خانه تحویل دادند. او ظاهر سخت و غمگین و رفتار پسرانه دارد اما باطنش عاطفی و صادقانه است. سونگول و "گونی" عاشق هم می‌شوند. بعدها آن دو مخفیانه ازدواج می‌کنند چون خانواده اش با باهم بودنشان مخالف بود و می‌خواست آن دو را از هم جدا کند. او در نهایت (قسمت آخر پایان فصل) می‌میرد و دختر کوچکش به دست گونی و دوستانش بزرگ می‌شود.
هازار موتان جمره درین اوغلو ۱۱۳–۱ او زندگی پولداری داشت اما پدر و مادرش را در ۱۶ سالگی از دست داد، بستگانش از او حمایت نکردند و به یتیم خانه افتاد. او بعدها می‌فهمد که پدرش با زنی رابطه داشته و خواهر دارد. دوست پسر او سرکان است.
چاقلا ایرماک ساغر لوکومجو زاده ۱۱۳–۱ او ۱۶ ساله است . مادرش بعد از متولد شدنش او را روی کیسه آرد گذاشت. مادرش به مدیر یتیم خانه( نریمان) می‌گوید که دخترش را نمی‌خواهد (و کادر از نوزادی در یتیم خانه بزرگ می‌شود). بعدها کادر مادرش بانو را پیدا می‌کند . بعدها بانو (مادرش) از پدر گونی حامله می‌شود و بعد از به دنیا آمدن بچه‌اش، بچه خود را به قتل می‌رساند به همین علت به بیمارستان روانی منتقل می‌شود. بعد ها پدربزرگش را پیدا میکند و مدتی پولدار می‌شود.
آلینا سولاکر مارال کندیر ۱۱۳–۱ او ۱۶ سال دارد . در فصل‌های بعدی مادرش را می‌بیند اما مادر او توسط داداش عباس کشته می‌شود بعد از آن مارال در همین حالت غمگینی می‌ماند تا اینکه عشقش "مرت" وارد زندگی او می‌شود. مرت بعد از اینکه مارال از زندان بیرون می آید از مارال جدا شده و یک دوست دختر دیگر میدارد.

شخصیت‌های دیگر

نام نقش قسمت‌ها شخصیت
عارف دیرن گونی ارتورک ۱۱۳–۱ او یک خانواده ثروتمند دارد و دوست پسر سونگول است. آنها بعدها باهم ازدواج می‌کنند.
مهمت (محمد) آیکاچ سرکان اوزگون ۱۱۳–۱ او یک خانواده ثروتمند دارد. سرکان برادر دفنه و دوست هم کلاسی ایلول است. بعداً دوست پسر ایلول است . و بعد با جمره دوست مس شود وبعد ازدواج می کنند.
ودا یورت سور نازان اوزگون ۱۱۳–۱ مادر دافنه و سرکان است. او گوکهان را کشت . بعداً مشخص می‌شود که او دفنه و سرکان را به فرزندی قبول کرده‌است. در بخش‌های پایانی فصل ۲ با دختران یتیم خانه مهربان می‌شود .
نیل کسر دافنه اوزگون ۱–۱۱۳ دختر نازان و خواهر سرکان است . او مانند مادرش دختران یتیم خانه را دوست ندارد.
زینب ایرگات هدیه یا هدوش ۱۱۳–۱ خدمتکار یتیم خانه
بورجو آلممان سلین ۱۱۳–۳۵ مادر گونی
جانسو فیرینجی کمال ییلماز ۸۴–۱ ناپدری ایلول است که به ایلول چشم دارد به‌طور اتفاقی مسعوده، مادر ایلول را می‌کشد او به دلیل جرم‌هایی که مرتکب شده مدتی مجرم فراری شناخته می‌شود و در نهایت به دلیل جراحت شدید در قسمت ۸۴ می‌میرد.
دریا آرتمیل مسعوده ییلماز ۷۷–۱ مادر ایلول و همسر کمال است. او تجاوز کمال به ایلول را باور نکرده و ایلول را به یتیم خانه می‌سپارد اما بعداً در اثر سقوط از پله‌ها فلج می‌شود کمال جلوی چشم او قصد تجاوز به ایلول را دارد اما موفق نمی‌شود و در نهایت مسعوده به دست کمال کشته می‌شود.
یاغمور اون زینب درین اوغلو ۴۱–۲۴ خواهر جمره
بیرژن آنژین بانو ساواش (۲۰–۹)-(۶۳–۳۲)-(۸۸–۸۷) مادر کادر است که مدتی با پدر گونی رابطه داشته و از او بچه دار شد اما بعداً بچه خود را کشت به همین علت به تیمارستان فرستاده می‌شود و در نهایت در قسمت ۸۸ بر اثر آتش‌سوزی یتیم خانه می‌میرد.
اسما ییلماز بوشرا آجار ۱۱۳–۱ بوشرا خواهر ایلول و دختر مسعوده است.
ساجده تاشانر نریمان سونمز ۱۱۳–۱ او مدیر خوابگاه یتیم خانه است اما بعدها به علت اشتباه در کارش اخراج می‌شود.
اسرا درمانچی‌اوغلو زهرا ۱۱۳–۶۳ نامادری سونگول و همسر سعدالله.
کاآن کاساپ اوغلو مرت ۱۱۳–۳۲ او اول با ساغر دوست شد و سپس عاشق سونگول شد و در نهایت او دوست پسر مارال شد.
دنیز اوغور ماجده ۱۰۷–۸۵ او همسر صدری است.
ایلول سو ساپان هاریکا ۹۴–۸۵ دختر ماجده. (در قسمت ۹۴ براثر تصادف می‌میرد)
اردوغان سیجاک صدری لوکومجوزاده ۹۱–۸۴ پدربزرگ کادر کوتای
بوراک توزکوپاران کمیسر علی گوکتورک ۱۱۳–۸۹ (فصل۳) رئیس پلیس شعبه کودکان و دوست پسر ایلول است. (آنها در قسمت آخر فصل پایانی ازدواج می‌کنند)
هازال بنلی کمیسر فادیک ۱۱۳–۸۹ (فصل۳) کمیسر پلیس شعبه کودکان است و با علی کار می‌کند.
تایانچ آیایدین اژدر لوکومجوزاده ۹۰–۱۱۳ برادر زاده صدری
اوزور باشول تونا ۱۱۳–۱۰۱ نازان به او برای اینکه در آژانس مد کار کند می‌خواهد که جمره و سرکان را از هم جدا کند.
بولنت دوزگون اوغلو یاووز ۱۰۹–۱۰۶ بابای واقعی دافنه و سرکان است. او در قسمت ۱۰۹ توسط کادر کشته می شود.

منابع

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Kırgın_Çiçekler». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای ترکی، بازبینی‌شده در ۲۸ فوریهٔ ۲۰۱۹.

پیوند به بیرون