علی عرفان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از غلامعلی عرفان)

علی عرفان (با نام کامل غلامعلی عرفان) (زاده‌ی ۱۳۲۵، اصفهان) فیلم‌ساز، رمان‌نویس و نمایشنامه‌نویس اهل ایران است. شهرت وی در ایران به ساخت دو فیلم آقای هیروگلیف و گفت هر سه نفرشان باز می‌گردد. وی هم‌‌اکنون ساکن فرانسه است.[۱]

علی عرفان
Ali ERFAN
نام اصلی
غلامعلی عرفان
زاده۱۳۲۵
اصفهان
محل زندگیپاریس
زمینه کاریفیلمساز، رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس
ملیتایرانی-فرانسوی
کتاب‌هامطبخ و مرگ همسایه،‌ آخرین شاعر جهان، جاده‌ی اغیار، شب ششصد و دوم، بدون سایه
نمایشنامه‌هامطبخ و مرگ همسایه
همسر(ها)ناهید فروغان(جدا شده)
فرزند(ان)مریم عرفان

زندگی‌نامه[ویرایش]

علی عرفان در سال ۱۳۲۵ در اصفهان متولد شد. فعالیت نوشتاری خود را از هجده سالگی و با نگارش دو رمان به نام‌های «منم کنکوریم» و «دیوانگان آزاد» آغاز کرد.[۲] او فعالیت خود را از نوجوانی در تئاتر اصفهان آغاز کرد، همچنین، در سال ۱۳۵۲ دو نمایشنامه‌ی «مطبخ» و «مرگ همسایه» را در یک مجلد به چاپ رساند که در همان‌ سال، توسط جعفر والی و محمدعلی جعفری بر صحنه‌ی تئاتر ۲۵ شهریور(سنگلج امروز) اجرا شدند و مورد استقبال عموم قرار گرفتند. نسخه‌ی چاپی این دو نمایشنامه، در همان سال با ظن سانسور وقت به گرایش چپ نویسنده مورد ممیزی قرار گرفت.[۳] عرفان در سال‌های پایانی دهه‌ی چهل به فرانسه رفت و در فرانسه به تحصیل در دو رشته‌ی حقوق و سینما پرداخت. سپس به ایران بازگشت و به عنوان استاد دانشگاه به تدریس مشغول شد. [۴]عمده‌ی شهرت او در ایران به ساخت دو فیلم آقای هیروگلیف و گفت هر سه نفرشان (هر دو ساخته‌ی ۱۳۵۹) باز می‌گردد. عرفان از سال‌های ابتدایی دهه ۶۰ تا کنون در پاریس اقامت دارد و با نام «علی عرفان» به زبان فرانسه رمان‌ها و داستان‌هایی کوتاه در باب تاریخ معاصر ایران نوشته است.[۵] وی پدر مریم عرفان، مجری برنامه «تماشا» در بی‌بی‌سی فارسی است.

حواشی[ویرایش]

فیلم «آقای هیروگلیف» ساخته‌ی عرفان، به دلیل سمپات بودن به جریان چپ و احتمال تبلیغ برای حزب پیکار (در نظر مسئولین سانسور وقت) در همان سال توقیف شد و تنها نمایش‌های آن در دهه‌های پنجاه و شصت، به نمایش فیلم در بخش خارج از مسابقه‌ی جشنواره‌‌ی سه قاره‌ی نانت و نمایشی در وزارت ارشاد، به مناسبت دهه‌ی اول سینمای پس از انقلاب خلاصه می‌شدند. فیلم تا سال ۱۳۹۳ از آثار گمشده‌ی سینمای ایران بود و سرانجام در پاییز ۱۳۹۷، با اصلاح رنگ و اجازه‌ی عرفان، توسط فیلمخانه ملی ایران در موزه سینمای ایران به نمایش درآمد.[۶][۷]

در سال ۵۹، فیلم «آقای هیروگلیف» برای جشنوارهٔ نانت انتخاب شد اما دیر به دست برگزارکنندگان رسید و در بخشی فرعی نمایش داده شد. بعد، برای جشنوارهٔ کن انتخاب شد ولی فیلم به مشکل تازه‌ای خورد. آن سال عراق فیلمی به نام «قادسیه» ساخته بود که یکسره به ایران حمله می‌کرد. ایران به نمایش فیلم در کن اعتراض کرد و مدیران کن، برای اینکه جانب اعتدال را رعایت کنند هر دو فیلم را از نمایش محروم کردند! در نتیجه «آقای هیروگلیف» تنها در بازار کن نمایش داده شد و پس از آن، به فراموشی سپرده شد.[نیازمند منبع]

فیلمشناسی[ویرایش]

آثار مکتوب[ویرایش]

در ایران:

دیوانگان آزاد(مجموعه داستان)، کیهان، ۱۳۴۳[۸]

من هم کنکوری‌ام(داستان بلند)، بی‌نا، ۱۳۴۹[۹]

مطبخ و مرگ همسایه(دو نمایشنامه)، نشر میرا،۱۳۵۲[۱۰]


در فرانسه:

Le dernier poete du monde/ آخرین شاعر جهان(۱۹۸۵)[۱۱][۱۲][۱۳]

La Route Des Infidèles/ جاده‌ی اغیار(۱۹۹۱)[۱۴]

La 602ème nuit/ شب ششصد و دوم(۲۰۰۰)[۱۵]

سلاح سرد، مجموعه داستان به هم پیوسته، نشر خاوران(۲۰۰۲) [۱۶]

Ma femme est une sainte/ همسرم قدیسه است(۲۰۰۲)[۱۷]

Les Damnées du paradis /مطرود از بهشت(۲۰۰۳)[۱۸]

Adieu Ménilmontant/ خداحافظ منیل‌مونتان(۲۰۰۵)

Sans Ombre/بدون سایه(۲۰۱۷)[۱۹]

منابع[ویرایش]

 1. "Ali Erfan". Wikipédia (به فرانسوی). 2019-01-20.
 2. فرهنگ داستان‌نویسان ایران، حسن میرعابدینی، نشر چشمه، ۱۳۸۶.
 3. «‏‫ممیزی و چاپ نمایشنامه " مرگ همسایه مطبخ " ‬». opac.nlai.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۰۱.
 4. راهنمای فیلم سینمای ایران، حسن حسینی، ۱۳۹۷.
 5. «کتاب‌ها و اندیشه‌ها - "تنها مسئول تمام فاجعه‌ها تو هستی"؛ گفت‌وگو با علی عرفان، نویسنده ایرانی ساکن پاریس». ار.اف.ای - RFI. ۲۰۱۷-۰۹-۲۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۰۱.
 6. «https://twitter.com/karimnikoonazar/status/1052979127677083649». Twitter. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۰۱. پیوند خارجی در |title= وجود دارد (کمک)
 7. «شروع به کار سینماتک موزه سینما با نمایش گزیده ۴۰ سال سینمای ایران». اخبار سینمای ایران و جهان - سینماپرس. ۲۰۱۸-۱۰-۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۰۱.
 8. «دیوانگان آزاد». opac.nlai.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۰۱.
 9. فرهنگ داستان‌نویسان ایران از آغاز تا امروز، حسن میرعابدینی، ۱۹۴:۱۳۸۶.
 10. «م‍طب‍خ‌ و م‍رگ‌ ه‍م‍س‍ای‍ه‌ (ن‍م‍ای‍ش‍ن‍ام‍ه‌)». opac.nlai.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۰۱. کاراکتر zero width joiner character در |عنوان= در موقعیت 2 (کمک)
 11. «آخ‍ری‍ن‌ ش‍اع‍ر ج‍ه‍ان‌». opac.nlai.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۵-۰۴. کاراکتر zero width joiner character در |عنوان= در موقعیت 3 (کمک)
 12. www.amazon.com https://www.amazon.com/gp/product/2876780550/ref=dbs_a_def_rwt_hsch_vapi_taft_p1_i3. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۰۱. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 13. «کتاب‌ها و اندیشه‌ها - "تنها مسئول تمام فاجعه‌ها تو هستی"؛ گفت‌وگو با علی عرفان، نویسنده ایرانی ساکن پاریس». ار.اف.ای - RFI. ۲۰۱۷-۰۹-۲۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۰۱.
 14. «La Route Des Infidèles». www.goodreads.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۰۱.
 15. www.amazon.com https://www.amazon.com/gp/product/2876786028/ref=dbs_a_def_rwt_hsch_vapi_taft_p1_i5. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۰۱. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 16. «مصاحبه، چهار فصل‏». آرشیو روزآنلاین. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۰۱.
 17. www.amazon.com https://www.amazon.com/gp/product/2876787725/ref=dbs_a_def_rwt_hsch_vapi_taft_p1_i2. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۰۱. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 18. www.amazon.com https://www.amazon.com/gp/product/2876787709/ref=dbs_a_def_rwt_hsch_vapi_taft_p1_i0. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۰۱. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 19. «Sans ombre». www.goodreads.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۰۱.