غلامرضا قاسمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

غلامرضا قاسمی
زاده۱۰ تیر ۱۳۰۹
محله کوچه باغ، تبریز
درگذشته۱ اردیبهشت ۱۳۹۱
تهران
درجهتیمسار[نیازمند منبع]
یگاننیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران
جنگ‌ها و عملیات‌هاجنگ ایران و عراق
آزادسازی سوسنگرد
عملیات نصر و تصرف پادگان حمید
طرح‌ریزی عملیات فتح‌المبین


غلامرضا قاسمی (زاده ۱۰ تیر ۱۳۰۹ در تبریز - ۱ اردیبهشت ۱۳۹۱، تهران)، از فرماندهان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در جنگ ایران و عراق و دارای درجه تیمساری بود.

قاسمی در محله کوچه باغ، شهر تبریز دیده به جهان گشود. وی یک سال به مکتب رفت و تحصیلات شخصی را تا ۵ علمی در تبریز ادامه داد و تحصیلات دیپلم علمی را در دبیرستان فردوسی این شهر به پایان رساند.

وی سال ۱۳۲۹ به تهران آمد و در دبیرستان نظام ۶ ریاضی تحصیل کرد و اول مهر ۱۳۳۰ وارد خدمت دانشجوی دانشکده افسری در نیروی هوایی شد و ۲ سال دانشجوی خلبانی و ۲ سال را دانشجوی فنی بود.

ورود به ارتش[ویرایش]

غلامرضا قاسمی در یکم مهر ۱۳۳۴ درجه ستوان دومی گرفت و در ۱۳۳۶ به نیروی زمینی ارتش منتقل شد. در سال ۱۳۳۸ دوره مقدماتی رسته زرهی، سال ۴۶ و ۴۷ دوره آموزشی در دافوس و آخرین مرحله تحصیلات خود را در دانشکده پدافند با درجه سرهنگی، ۶ ماه این دوره را قبل از انقلاب و ۶ ماه بعد از انقلاب گذراند.

امیر قاسمی بیش‌ترین خدمت خود را در گردان ۲۱۲ سوار زرهی تهران مستقر در مهرآباد جنوبی گذراند و بعد به اسلام‌آباد منتقل شد و پس از طی دوره عالی به گردان ۲۲۱ تانک در سراب آذربایجان شرقی منتقل شد و طبق طرح افشین در سال ۱۳۴۳ این گردان به اهواز منتقل شد.

قبل از سال ۱۳۴۳ لشکر اهواز یک لشکر پیاده بود؛ فرمانده لشکر ۹ زرهی سرلشکر محمدحسین ضرغام بود که بعدها آن لشکر به ۹۲ زرهی تغییر نام داده شد.

قاسمی در سال ۱۳۵۴ ازنو به تیپ ۲ دزفول بازگشت و تا سال ۱۳۵۷ در آ ن جا مشغول به خدمت شد. وی به مدت یک سال پس از فارغ‌التحصیلی مأمور به نیروی زمینی شد و تا خرداد ۱۳۵۹ فرمانده لشکر ۸۸ زاهدان بود.

حضور در جنگ[ویرایش]

با شروع جنگ ایران و عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹، وی یکی از پایه‌گذاران دفاع مقدس در اهواز شد، قاسمی در آزادسازی سوسنگرد، عملیات نصر و تصرف پادگان حمید و طرح‌ریزی عملیات فتح‌المبین نقش مهمی را ایفا کرد.

این فرمانده نیروی زمینی ارتش در سال ۶۰ به دستور بنی‌صدر به نیروی زمینی ارتش و سپس به زاهدان منتقل شد.[۱][۲]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]