غلامحسین صدری‌افشار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
غلامحسین صدری‌افشار
زادروز ۲۴ اسفند ۱۳۱۳
ارومیه
تحصیلات دیپلم
پیشه نویسنده
فرهنگ‌نویس
مترجم
و پژوهشگر

غلامحسین صدری‌افشار (زاده ۲۴ اسفند ۱۳۱۳، ارومیهنویسنده، فرهنگ‌نویس، مترجم و پژوهشگر ایرانی است.[۱] کتاب «فرهنگ معاصر فارسی» تألیف صدری‌افشار یکی از آثار قابل توجه و معتبر در زمینه فرهنگ نویسی زبان فارسی است.[۲]

زندگی‌نامه[ویرایش]

غلامحسین صدری‌افشار انتشار آثارش را از سال ۱۳۲۷ در تبریز آغاز کرد. شغل‌های متنوعی برای گذران زندگی داشت. دوازده سالی برروی تاریخ علم مطالعه کرد. کار فرهنگ‌نویسی را از سال ۱۳۴۵ در بنیاد فرهنگ ایران با فیش‌نویسی کتاب مخزن‌الادویه آغاز کرد که تا به امروز ادامه دارد. ویراستاری، ترجمه، تألیف و نشر کتاب‌های متعددی را به وسیلهٔ افراد دیگر موجب شده‌است. از سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۹ در وزارت علوم کار می‌کرد و مسئول انتشارات علمی بود. وی پس از انقلاب از وزارت علوم اخراج شد[۳] و از سال ۱۳۵۹ تاکنون گذران زندگی‌اش تنها از راه نوشتن، ترجمه و ویرایش بوده‌است.

فعالیت مطبوعاتی[ویرایش]

از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۸ با ماهنامهٔ سخن علمی همکاری داشت. در سال‌های ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۸ مدیریت فصل‌نامهٔ آشنایی با دانش را در دانشگاه آزاد ایران برعهده داشت. در سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۱ ماهنامهٔ علمی و فرهنگی هدهد را منتشر کرد. وی هم‌چنین از سال ۱۳۸۶ عضو هیئت تحریریه فصلنامۀ بازتاب بوده است.

آثار[ویرایش]

تألیف[ویرایش]

ترجمه[ویرایش]

شعر[ویرایش]

  • ابرهای سرگردان، ۱۳۳۶
  • آوای جان، ۱۳۳۷
  • نیایش، ۱۳۳۹

ویرایش[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]