غزنویان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
غزنویان

 

۹۶۳–۱۱۸۷
 

غزنویان در بزرگترین حد خود
پایتخت غزنین (تا ۱۱۵۱)
لاهور (از ۱۱۵۱)
زبان‌(ها) زبان پارسی (زبان رسمی)[۱]
دین تسنن، اسلام
دولت امپراتوری
غزنین
 - ۹۶۳–۹۷۷ آلپ تکین
 - ۱۱۶۰–۱۱۸۷ خسرو ملک
دوره تاریخی خاورمیانه
 - تأسیس ۹۶۳
 - فروپاشی ۱۱۸۷
مساحت
 - ۱۰۲۹ م. ۳۴۰۰۰۰۰کیلومترمربع (۱٬۳۱۲٬۷۴۷مایل‌مربع)

دولت غَزنَوی یا غزنویان (۹۷۵–۱۱۸۷ م) (۳۴۴ ه‍.ق - ۵۸۳ ه‍. ق) یک حکومت ترک[۲] و مسلمان در بخشی از شرق خاورمیانه و جنوب آسیای میانه بود. اما به عنوان مروج و ناشر اسلام مورد توجه و تأیید خلافت عباسی بود. شهرت این حکومت در جهان، بیشتر به خاطر فتوحاتی است که در هندوستان انجام داده‌است.

از آنجا که غزنویان نخستین پایه‌های شهریاری را در شهر غزنین آغاز نمودند به غزنویان نامدار شدند. بنیانگذار این دودمان سلطان محمود غزنوی بود. پدران او از خانات ترکمن بودند که در خراسان می‌زیستند[۳] نام‌آورترین شهریاران این دودمان سلطان محمود و پسرش سلطان مسعود بودند. پس از سلطان مسعود این دودمان رو به ناتوانی گذارد و چندی بستر حوزه فرمانروای‌اش به بخش‌هایی از هندوستان و افغانستان کنونی محدود شد. حکومت غزنویان هند از نظر هنردوستی و توجه به شاعران فارسی‌سرا از اهمیت بالایی برخوردار است.

بنیان‌گذاری[ویرایش]

تاریخ افغانستان
"Interior of the palace of Shauh Shujah Ool Moolk, Late King of Cabul"
مرتبط:
آریانا · خراسان
خلاصهٔ تاریخ افغانستان

کتاب ویکی‌پدیا کتاب · رده رده:تاریخ افغانستان · درگاه درگاه

در اواخر حکومت سامانیان یکی از سرداران ترکمن به نام آلپ‌تگین کوشید با همدستی عده‌ای دیگر، یکی از اعضای خاندان سامانی به نام نصر بن عبدالملک بن نوح را به حکومت برساند اما نتوانست و پسر عموی وی یعنی منصور بن نوح به جای وی بر تخت نشست. پس از این ماجرا البتکین راهی شهر غزنین در افغانستان شد و در آنجا حکومت را بر دست گرفت.

دولت سامانی که حکومتی ضعیف بود و از سمت فرارود (ماوراءالنهر) نیز با حکومت مسلمان و ترک‌نژاد ایلک‌خانیان درگیر جنگ بود به ناچار البتکین حاکم غزنین پذیرفت. البتکین تا پایان عمر خود در شهر غزنین اقامت گزید اما دولتی که وی بنیاد نهاد پس از آن به علت انتساب به شهر غزنین به حکومت غزنویان مشهور گشت.

یکی از نامدارترین جانشینان آلپ‌تگین داماد وی سبکتگین بود. سبکتگین با نشان دادن شایستگی خود به بزرگان ترکمن توانسته بود پشتیبانی و اعتماد آن‌ها را به خود جلب کند. همگام با این دگرگونی‌ها در غزنین، دولت سامانی به ضعیف‌ترین زمان خود رسیده بود و دچار مشکلات پرشماری بود. سبکتگین ضمن اعلام وفاداری به حکومت سامانی برای سرکوب سرداران یاغی خراسان راهی آن دیار گردید و توانست اوضاع را تا اندازه‌ای به نفع سامانیان آرام کند. سامانیان نیز به پاسداشت این خدمت وی، نه تنها وی را در مسند حکومت غزنین استوار کردند بلکه اداره خراسان را نیز به پسر وی محمود واگذاردند و سلطان محمود نیز با سود جستن از امکانات این منطقه پهناور و آباد توانست بر قدرت خویش بیفزاید. محمود پس از درگذشت پدر به حکومت غزنین دست یافت.

در همین اوضاع و احوال ایلک‌خانیان به فرارود تاختند و با تصرف بخارا و پایتخت سامانیان و سرزمین‌های جنوب آمودریا به عمر این دودمان پایان دادند و این باعث گردید سلطان محمود به استقلال کامل برسد. خلیفه عباسی نیز وی را مورد تأیید قرار داد. دوران سی و سه ساله حکومت محمود بیشتر به جنگ با دولت‌های پیرامون و افزون کردن متصرفاتش گذشت. وی در بیشتر این نبردها پیروز میدان بود و علت نیز علاوه بر استفاده وی از سپاه کارآمد و مجهز که ویژه توجه خود سلطان محمود به امور نظامی بود، درگیری‌ها و ضعف داخلی دولت‌های پیرامون نیز افزون بر علت شد که وی راحت‌تر به پیروزی برسد. مثلاً سلسله آل بویه دچار تجزیه شده بود و دولت آل زیار در محدوده گرگان حاکمیت ضعیفی داشت. بازماندگان صفاریان نیز در سیستان دچار اختلافات خانوادگی بودند و هندوستان نیز در شرق باوجود ثروت انبوهش دارای یک وحدت سیاسی نبود.

اهمیت هندوستان برای غزنویان[ویرایش]

مسیر لشکرکشی‌های سلطان محمود

یکی از مسائل مهمی که در دوران غزنویان از سبکتکین شروع شد و در زمان محمود به اوج رسید و در زمان جانشینان وی نیز به شدت دنبال شد لشکر کشی‌های مداوم به هندوستان بود. علل این اقدام آن‌ها اولاً این بود که هند سرزمینی غنی و آباد بود که بتکده‌ها و معابد هندوهای آنجا همیشه سرشار از طلا و جواهری بود که مردم برای خدایان خود هدیه می‌آوردند و حمله غزنویان به آنجا به معنای دستیابی به این ثروت بود. علت بعدی این بود که هندوستان کشوری کافر از نظر مسلمانان بود و لشکر کشی غزنویان به آنجا تلاشی در جهت گسترش اسلام وانمود می‌کرد و مخصوصاً از نظر دولت عباسی جهاد در برابر کفر بود که مشروعیتی را برای حاکمان غزنه به بار می‌آورد. همچنین این لشکر کشیها باعث مشغول بودن سپاه غزنویان می‌شد که اگر این سپاه بی‌کار می‌ماندند باعث ایجاد مشکل و بحران در دستگاه غزنویان می‌گشت.

این حملات مداوم سپاه غزنویان به هند باعث شد که اسلام در آن شبه قاره گسترش یابد و همچنین باعث گشت قدرت دفاعی این کشور به علت حملات پی در پی رو به زوال گذارد و راه برای حملات بعدی غزنویان باز شود.

فتح سومنات[ویرایش]

سکه ضرب شده به نام سلطان مسعود

یکی از بزرگترین فتوحات سلطان محمود در هند فتح سومنات بود که بزرگترین و مهم‌ترین بت هندوستان بود و طولش به پنج متر بالغ می‌شد. هندوان دسته دسته به زیارت این بت می‌رفتند و صدها برهمن نیز به دعای وی مشغول بودند. این بت آنچنان برای هندوان با ارزش بود که حتی معتقد بودند دریا نیز وی را می‌پرستد و جزر و مد را نشانهٔ همین پرستش می‌دانستند. جواهرات فراوانی نذر این بت می‌شد و حتی صدها روستا وقف این بت بود.

تا قبل از اینکه غزنویان به سومنات حمله کنند، برهمنان هندو برای توجیه بی‌قدرتی بت‌هایی که به دست سپاه غزنویان نابود می‌شد می‌گفتند که این بتان مورد قهر سومنات هستند. هنگامی که سپاه ۳۰ هزار نفری ترکان غزنویان به قصد سومنات حرکت کردند هندوان به پای سومنات افتادند که جلوی سپاه محمود را بگیرد اما سومنات برای جلوگیری از نابودی خود نیز توانایی کاری را نداشت ٬و بدستور محمود نابود شد و ثروت معبد نیز به غنیمت گرفته شد.

پس از محمود تا پایان دودمان[ویرایش]

مسیر لشکرکشی‌های سلطان مسعود

بعد از مرگ محمود برای به حکومت رسیدن میان دو پسرش یعنی محمد و مسعود اختلاف بوجود آمد و بعد از کشمکش‌هایی مسعود توانست پیروز شود و به حکومت برسد اما چون حس می‌کرد کارگزاران پدرش با به حکومت رسیدن وی مشکل دارند، در صدد کنار گذاشتن آن‌ها برآمد. در این زمان کارگزاران دستگاه غزنوی به دو دسته تقسیم شده بودند یک دسته پدریان یعنی طرفداران سلطان محمود و دیگران پسریان که هواداران مسعود بودند.

از جمله پدریانی که سخت مورد غضب سلطان مسعود قرار گرفت ابو علی میکال معروف به حسنک وزیر بود که چون از موقعیت اجتماعی بالایی برخوردار بود به ناچار برای از سر راه برداشتن وی، او را به انحراف مذهبی متهم نمود که شرح آن در تاریخ بیهقی آمده‌است؛ و سپس وی را دار زد و اموالش را مصادره نمود. این اقدام وی ضربه مهلکی بر پیکره دودمان غزنویان وارد کرد؛ زیرا وی با این کار هم خود را از داشتن کارگزاران مجرب محروم ساخت و هم وجه خود را در میان مردم که می‌دانستند علت اصلی بر دار کردن حسنک چیست، خراب نمود.

مسعود غزنوی نیز مانند نیاکان خود حمله به هند را در سرلوحه کارهایش قرار داد اما دیگر از آن ثروت‌های افسانه‌ای هند خبری نبود و در نتیجه بار سنگین هزینه‌ها بر دوش مردمی نهاده شد که مجبور بودند مالیات بپردازند و این خود باعث نارضایتی مردم به ویژه مردم خراسان شد؛ و در نتیجه توجه بیش از اندازه مسعود به هند وی از تحرکات سلجوقیان در خراسان غافل ماند. پس از مرگ مسعود فرمانروایی غزنویان به قسمتی از غرب هند به مرکزیت لاهور محدود گشت؛ و در نهایت در سده ششم هجری غوریان، آخرین بقایای غزنویان (خسروملک) را نیز از بین بردند.

نام و لقب پادشاهان غزنوی با توالی و مدت حکومتشان[ویرایش]

پادشاهان غزنوی
لقب نام پادشاه آغاز پادشاهی پایان پادشاهی
البتکین پسر الپتکین ۳۵۱
ابواسحاق ابراهیم بن الپتکین ۳۵۲
بلکاتکین (غلام الپتکین) ۳۵۵
پیری (غلام الپتکین) ۳۶۲
ناصرالدوله سبکتکین (غلام الپتکین) ۳۶۷
اسماعیل‌بن سبکتکین ۳۸۷
یمین‌الدوله ابوالقاسم سلطان محمود پسر سبکتگین ۳۸۹
جلال‌الدوله محمد پسر محمود مکحول پسر سبکتگین صفر ۴۲۱
سلطان مسعود (اول) پسر سلطان محمود پسر سبکتگین شوال ۴۲۱
محمد (برای بار دوم حکومت کرد و به سال ۴۳۳ ه‍.ق کشته شد).
شهاب‌الدوله ابوسعد مودود پسر مسعود پسر محمود ۴۳۳ (درگذشتهٔ به سال ۴۴۰ ه‍. ق).
مسعود (دوم) ابن‌مودود ۴۴۰ (طفلی که چند هفته حکومت کرد)
بهاء الدوله ابوالحسن علی بن مسعود (اوّل) رجب ۴۴۰
عزالدوله عبدالرشید پسر محمود پسر سبکتگین. ۴۴۱
طغرل غاصب (غلام محمود بود ۴۰ روز حکومت کرد و به سال ۴۴۴ درگذشت).
جمال‌الدوله فرخزاد پسر مسعود پسر محمود. ۴۴۴
ظهیرالدوله ابراهیم پسر مسعود پسر محمود، ملک مؤید جلال‌الدین ۴۵۱
علاءالدوله ابوسعد مسعود (سوم) پسر ابراهیم پسر مسعود. ۴۹۲
کمال‌الدوله شیرزادبن مسعود ۵۰۸
سلطان‌الدوله ارسلان‌شاه پسر مسعود پسر ابراهیم ۵۰۹
یمین‌الدوله بهرام‌شاه پسر مسعود پسر ابراهیم (نایب سنجر) جمادی‌الاولی ۵۱۲ ق (به سال ۵۴۷ ق. / ۱۱۵۲ م. درگذشت)
معزالدوله خسروشاه پسر بهرام‌شاه پسر مسعود. ۵۴۷ (به سال ۵۵۵ ق. / ۱۱۶۰ م. درگذشت)
تاج‌الدوله خسروملک پسر خسروشاه پسر بهرام‌شاه. ۵۵۵
الفتح الغوری (درگذشتهٔ به سال ۵۸۲ ه‍. ق)

شجره‌نامه[ویرایش]

دو جام پیدا شده در نیشابور متعلق به دوران غزنویان که در موزه متروپلیس نیویورک نگهداری می‌شود
سبکتگین
(امارت. ۹۷۷- ۹۹۷ میلادی)
امیر غزنه
بغراچق
(۹۹۷- ?)
والی هرات
'محمود
(۹۹۸-۱۰۳۰)
سلطان غزنه
ابوالمظفر نصر
(۹۹۷- ?)
والی بست
اسماعیل
( ۹۹۷-۹۹۸)
امیر غزنه
محمد
(۱۰۳۰)
سلطان غزنه
مسعود
(۱۰۳۰-۱۰۴۱)
سلطان غزنه
عبدالرشید
(۱۰۴۹-۱۰۵۲)
سلطان غزنه
مودود
( ۱۰۴۱-۱۰۴۸)
سلطان غزنه
علی
(۱۰۴۸-۱۰۴۹)
سلطان غزنه
فرخزاد
(۱۰۵۳-۱۰۵۹)
سلطان غزنه
ابراهیم
(۱۰۵۹-۱۰۹۹)
سلطان غزنه
مسعود دوم
(۱۰۴۸)
سلطان غزنه
مسعود سوم
(۱۰۹۹-۱۱۱۵)
سلطان غزنه
شیرزاد
(۱۱۱۵-۱۱۱۶)
سلطان غزنه
ارسلان‌شاه
(۱۱۱۶-۱۱۱۷)
سلطان غزنه
بهرام‌شاه
( ۱۱۱۷-۱۱۵۷)
سلطان غزنه
خسروشاه
(۱۱۵۷-۱۱۶۰)
سلطان غزنه
خسروملک
(۱۱۶۰-۱۱۸۶)
سلطان غزنه
غزنویان (۱۱۸۶ → ۹۷۷)

پانویس[ویرایش]

 1. ^  سوم به معنی ماه و نات به معنی صاحب است.

منابع[ویرایش]

 • تاریخ ایران و جهان (۱)، سال دوم آموزش متوسطه، رشتهٔ علوم انسانی، دفتر برنامه‌ریزی و تألیف کتاب‌های درسی ایران، ۱۳۸۱. (صص ۲۷۵ تا ۲۸۴)
 • صفا، ذبیح‌اللّه، تاریخ ادبیات در ایران (۵ جلد)، انتشارات فردوس، ۱۳۶۷.
 • سایکس، سرپرسی، تاریخ ایران (۲ جلد)، ترجمه سید محمدتقی فخرداعی گیلانی. (صص ۳۹ تا ۴۱)
 • باسورث٬ادموند کلیفورد. تاریخ غزنویان. ترجمه محمد مقدم، تهران ٬امیرکبیر۱۳۷۸٬.
 • تاریخ ایران - دکتر خنجی
 • [۱][پیوند مرده]
 • تاریخ اجتماعی ایران. مرتضی راوندی. تهران، ۱۳۵۴
 • تاریخ ایران از زمان باستان تا امروز، ا.آ. گرانتوسکی - م.آ. داندامایو، مترجم، کیخسرو کشاورزی، ناشر: مروارید ۱۳۸۵
 • تاریخ ایران از عهد باستان تا قرن ۱۸، پیگولووسکایا، ترجمه کریم کشاورز، تهران، ۱۳۵۳.

پانویس[ویرایش]

 1. Homa Katouzian, "Iranian history and politics", Published by Routledge, 2003. pg 128: "Indeed, since the formation of the Ghaznavids state in the tenth century until the fall of Qajars at the beginning of the twentieth century, most parts of the Iranian cultural regions were ruled by Turkic-speaking dynasties most of the time. At the same time, the official language was Persian, the court literature was in Persian, and most of the chancellors, ministers, and mandarins were Persian speakers of the highest learning and ability"
 2. Böwering, Gerhard; Crone, Patricia; Mirza, Mahan (January 1, 2012). The Princeton Encyclopedia of Islamic Political Thought. Princeton University Press. pp. 410–411.
 3. تاریخ ایران و جهان (۱)، ص ۲۷۵

پیوند به بیرون[ویرایش]

غزنویان
Ghaznavids

977–1186
Ghaznavid Empire at its greatest extent in 1030 CE
Ghaznavid Empire at its greatest extent in 1030 CE
CapitalGhazna
(977–1163)
Lahore
(1163–1186)[1]
Common languagesPersian (official and court language; lingua franca)[2][3]
Arabic (theology)
Turkic (military)[4]
Religion
Sunni Islam
GovernmentEmpire
Sultan 
• 977–997
Sabuktigin (first)
• 1160–1186
Khusrau Malik (last)
Vizier 
• 998–1013
Abu'l-Hasan Isfaraini (first mentioned)
• 12th century
Abu'l-Ma'ali Nasrallah (last mentioned)
Historical eraMedieval
• Established
977
• Disestablished
1186
Area
1029 estimate[5][6]3,400,000 km2 (1,300,000 sq mi)
Preceded by
Succeeded by
Saffarid dynasty
Samanids
Ma'munids
Farighunids
Ghurid dynasty
Seljuk Empire
Part of a series on the
History of Afghanistan
"Interior of the palace of Shauh Shujah Ool Moolk, Late King of Cabul"
Timeline
Related historical names of the region
Faravahar background
History of Greater Iran
Part of a series on the
History of Pakistan
Statue of an Indus priest or king found in Mohenjodaro, 1927
Timeline

The Ghaznavid dynasty (Persian: غزنویانġaznaviyān) was a Persianate[7] Muslim dynasty of Turkic mamluk origin,[8] at their greatest extent ruling large parts of Iran, Afghanistan, much of Transoxiana and the northwest Indian subcontinent from 977 to 1186.[9][10][11] The dynasty was founded by Sabuktigin upon his succession to rule of the region of Ghazna after the death of his father-in-law, Alp Tigin, who was a breakaway ex-general of the Samanid Empire from Balkh, north of the Hindu Kush in Greater Khorasan.[12]

Although the dynasty was of Central Asian Turkic origin, it was thoroughly Persianised in terms of language, culture, literature and habits[13][14][15][16] and hence is regarded by some as a "Persian dynasty".[17]

Sabuktigin's son, Mahmud of Ghazni, declared independence from the Samanid Empire[18] and expanded the Ghaznavid Empire to the Amu Darya, the Indus River and the Indian Ocean in the East and to Rey and Hamadan in the west. Under the reign of Mas'ud I, the Ghaznavid dynasty began losing control over its western territories to the Seljuq dynasty after the Battle of Dandanaqan, resulting in a restriction of its holdings to modern-day Afghanistan, Pakistan (Punjab and Balochistan).[19][20] In 1151, Sultan Bahram Shah lost Ghazni to the Ghurid king Ala al-Din Husayn.

Rise to power

Two military families arose from the Turkic slave-guards of the Samanid Empire, the Simjurids and Ghaznavids, who ultimately proved disastrous to the Samanids. The Simjurids received an appanage in the Kohistan region of eastern Khorasan. The Samanid generals Alp Tigin and Abu al-Hasan Simjuri competed for the governorship of Khorasan and control of the Samanid Empire by placing on the throne emirs they could dominate after the death of Abd al-Malik I in 961. His death created a succession crisis between his brothers. A court party instigated by men of the scribal class — civilian ministers rather than Turkic generals — rejected the candidacy of Alp Tigin for the Samanid throne. Mansur I was installed instead, and Alp Tigin prudently retired to south of the Hindu Kush, where he captured Ghazna and became the ruler of the city as a Samanid authority.[21] The Simjurids enjoyed control of Khorasan south of the Amu Darya but were hard-pressed by a third great Iranian dynasty, the Buyid dynasty, and were unable to survive the collapse of the Samanids and the subsequent rise of the Ghaznavids.

The struggles of the Turkic slave generals for mastery of the throne with the help of shifting allegiance from the court's ministerial leaders both demonstrated and accelerated the Samanid decline. Samanid weakness attracted into Transoxiana the Karluks, a Turkic people who had recently converted to Islam. They occupied Bukhara in 992, establishing in Transoxania the Kara-Khanid Khanate.[citation needed]

After Alp Tigin's death in 963, Abu Ishaq Ibrahim, followed by his slave Sabuktigin, took the throne. Sabuktigin's son Mahmud of Ghazni made an agreement with the Kara-Khanid Khanate whereby the Amu Darya was recognised as their mutual boundary.[citation needed]

Domination

Sabuktigin

Sabuktigin, son-in-law of Alp Tigin and founder of the Ghaznavid Empire, began expanding it by capturing Samanid and Kabul Shahi territories, including most of what is now Afghanistan and part of Pakistan. The 16th century Persian historian, Firishta, records Sabuktigin's genealogy as descended from the Sasanian kings: "Subooktu-geen, the son of Jookan, the son of Kuzil-Hukum, the son of Kuzil-Arslan, the son of Ferooz, the son of Yezdijird, king of Persia." However, modern historians believe this was an attempt to connect himself with the history of old Persia.[22]

After the death of Sabuktigin, his son Ismail claimed the throne for a temporary period, but he was defeated and captured by Mahmud in 998 at the Battle of Ghazni.

Mahmud son of Sabuktigin

In 997, Mahmud, another son of Sebuktigin, succeeded the throne,[23] and Ghazni and the Ghaznavid dynasty have become perpetually associated with him. He completed the conquest of the Samanid and Shahi territories, including the Ismaili Kingdom of Multan, Sindh, as well as some Buwayhid territory. By all accounts, the rule of Mahmud was the golden age and height of the Ghaznavid Empire. Mahmud carried out seventeen expeditions through northern India to establish his control and set up tributary states, and his raids also resulted in the looting of a great deal of plunder. He established his authority from the borders of Ray to Samarkand, from the Caspian Sea to the Yamuna.

During Mahmud's reign (997–1030), the Ghaznavids settled 4,000 Turkmen families near Farana in Khorasan. By 1027, due to the Turkmen raiding neighbouring settlements, the governor of Tus, Abu l'Alarith Arslan Jadhib, led military strikes against them. The Turkmen were defeated and scattered to neighbouring lands.[24] Although, as late as 1033, Ghaznavid governor Tash Farrash executed fifty Turkmen chiefs for raids into Khorasan.[25]

The wealth brought back from the Mahmud's Indian expeditions to Ghazni was enormous, and contemporary historians (e.g. Abolfazl Beyhaghi, Ferdowsi) give glowing descriptions of the magnificence of the capital and of the conqueror's munificent support of literature. Mahmud died in 1030.

Decline

Twin sons of Mahmud

Mahmud left the empire to his son Mohammed, who was mild, affectionate and soft. His brother, Mas'ud, asked for three provinces that he had won by his sword, but his brother did not consent. Mas'ud had to fight his brother, and he became king, blinding and imprisoning Mohammed as punishment. Mas'ud was unable to preserve the empire and following a disastrous defeat at the Battle of Dandanaqan in 1040, he lost all the Ghaznavid lands in Iran and Central Asia to the Seljuks, plunging the realm into a "time of troubles".[12][26] His last act was to collect all his treasures from his forts in hope of assembling an army and ruling from India, but his own forces plundered the wealth and he proclaimed his blind brother as king again. The two brothers now exchanged positions: Mohammed was elevated from prison to the throne, while Mas'ud was consigned to a dungeon after a reign of ten years and was assassinated in 1040. Mas'ud's son, Madood, was governor of Balkh, and in 1040, after hearing of his father's death, he came to Ghazni to claim his kingdom. He fought with the sons of the blind Mohammed and was victorious. However, the empire soon disintegrated and most kings did not submit to Madood. In a span of nine years, four more kings claimed the throne of Ghazni.

Ibrahim

In 1058, Mas'ud's son Ibrahim, a great calligrapher who wrote the Koran with his own pen, became king. Ibrahim re-established a truncated empire on a firmer basis by arriving at a peace agreement with the Seljuks and a restoration of cultural and political linkages.[26] Under Ibrahim and his successors the empire enjoyed a period of sustained tranquility. Shorn of its western land, it was increasingly sustained by riches accrued from raids across Northern India, where it faced stiff resistance from Indian rulers such as the Paramara of Malwa and the Gahadvala of Kannauj.[26] He ruled until 1098.

Masud

Masud III became king for sixteen years, with no major event in his lifetime. Signs of weakness in the state became apparent when he died in 1115, with internal strife between his sons ending with the ascension of Sultan Bahram Shah as a Seljuk vassal.[26] Bahram shah defeated his brother Arslan for the throne at the Battle of Ghazni in 1117.

Sultan Bahram Shah

Coinage of Mas'ud I of Ghazni, derived from Shahi designs, with the name of Mas'ud in Arabic.

Sultan Bahram Shah was the last Ghaznavid King, ruling Ghazni, the first and main Ghaznavid capital, for thirty five years. In 1148 he was defeated in Ghazni by Sayf al-Din Suri, but he recaptured the capital the next year. Ala al-Din Husayn, a Ghorid King, conquered the city in 1151, for the revenge of his brother Kutubbuddin's death, who was son-in-law of the king but was publicly punished and killed for a minor offence. Ala al-Din Husayn then razed the city and burned it for 7 days, after which he became known as "Jahānsuz" (World Burner). Ghazni was restored to the Ghaznavids by the intervention of the Seljuks, who came to the aid of Bahram.[26] Ghaznavid struggles with the Ghurids continued in subsequent years as they nibbled away at Ghaznavid territory, and Ghazni and Zabulistan was lost to a group of Oghuz Turks before captured by the Ghurids.[26] Ghaznavid power in northwestern India continued until the Ghurid conquest of Lahore from Khusrau Malik in 1186.[26]

Military and tactics

The core of the Ghaznavid army was primarily made up of Turks,[27] as well as thousands of native Afghans who were trained and assembled from the area south of the Hindu Kush in what is now Afghanistan.[28][29] During the rule of Sultan Mahmud, a new, larger military training center was established in Bost (now Lashkar Gah). This area was known for blacksmiths where war weapons were made. After capturing and conquering the Punjab region, the Ghaznavids began to employ Hindus in their army.[30][31]

Like the other dynasties that rose out of the remains of the Abbasid Caliphate, the Ghaznavid administrative traditions and military practice came from the Abbasids. The Arabian horses, at least in the earliest campaign were still substansial in Ghaznavid military incursions especially in dashing raids deep into hostile territory. As evidenced there is a record about '6000 Arab horse' were sent against king Anandapala in 1008 AD and the existence of this Arabian cavalry persist until 1118 under Ghaznavid governor in Lahore.[32]

There were, however, unique changes adopted that met the demands of the geographic situation of the Ghaznavid dynasty. Due to their access to the Indus-Ganges plains, the Ghaznavids, during the 11th and 12th centuries, developed the first Muslim army to use war elephants in battle. The elephants were protected by armour plating on their fronts. The use of these elephants was a foreign weapon in other regions that the Ghaznavids fought in, particularly in Central Asia.[33][clarification needed]

State and culture

Ghaznavid era art: Free-blown, wheel-cut carafes. First half of 11th century. Excavated at Teppe Madraseh, Nishapur, Iran. New York Metropolitan Museum of Art.

According to Clifford Edmund Bosworth:

The Ghaznavid sultans were ethnically Turkish, but the sources, all in Arabic or Persian, do not allow us to estimate the persistence of Turkish practices and ways of thought amongst them. Yet given the fact that the essential basis of the Ghaznavids’ military support always remained their Turkish soldiery, there must always have been a need to stay attuned to their troops’ needs and aspirations; also, there are indications of the persistence of some Turkish literary culture under the early Ghaznavids (Köprülüzade, pp. 56–57). The sources do make it clear, however, that the sultans’ exercise of political power and the administrative apparatus which gave it shape came very speedily to be within the Perso-Islamic tradition of statecraft and monarchical rule, with the ruler as a distant figure, buttressed by divine favor, ruling over a mass of traders, artisans, peasants, etc., whose prime duty was obedience in all respects but above all in the payment of taxes. The fact that the personnel of the bureaucracy which directed the day-to-day running of the state, and which raised the revenue to support the sultans’ life-style and to finance the professional army, were Persians who carried on the administrative traditions of the Samanids, only strengthened this conception of secular power.


Persianisation of the state apparatus was accompanied by the Persianisation of high culture at the Ghaznavid court... The level of literary creativity was just as high under Ebrāhīm and his successors up to Bahrāmšāh, with such poets as Abu’l-Faraj Rūnī, Sanāʾī, ʿOṯmān Moḵtārī, Masʿūd-e Saʿd-e Salmān, and Sayyed Ḥasan Ḡaznavī (Rypka, Hist. Iran. Lit., pp. 196–97; Bosworth, Later Ghaznavids, pp. 75–77, 107–10). We know from the biographical dictionaries of poets (taḏkera-ye šoʿarā) that the court in Lahore of Ḵosrow Malek had an array of fine poets, none of whose dīvāns has unfortunately survived, and the translator into elegant Persian prose of Ebn Moqaffaʿ’s Kalīla wa Demna, namely Abu’l-Maʿālī Naṣr-Allāh b. Moḥammad, served the sultan for a while as his chief secretary (Bosworth, Later Ghaznavids, pp. 127–28). The Ghaznavids thus present the phenomenon of a dynasty of Turkish slave origin which became culturally Persianised to a perceptibly higher degree than other contemporary dynasties of Turkish origin such as Saljuqs and Qarakhanids.[34]

Persian literary culture enjoyed a renaissance under the Ghaznavids during the 11th century.[35][36][37] The Ghaznavid court was so renowned for its support of Persian literature that the poet Farrukhi traveled from his home province to work for them.[38] The poet Unsuri's short collection of poetry was dedicated to Sultan Mahmud and his brothers Nasr and Yaqub.[39] Another poet of the Ghaznavid court, Manuchehri, wrote numerous poems to the merits and advantages of drinking wine.[40]

Sultan Mahmud, modelling the Samanid Bukhara as a cultural center, made Ghazni into a center of learning, inviting Ferdowsi and al-Biruni. He even attempted to persuade Avicenna, but was refused.[41] Mahmud preferred that his fame and glory be publicized in Persian and hundreds of poets assembled at his court.[42] He brought whole libraries from Rayy and Isfahan to Ghazni and even demanded that the Khwarizmshah court send its men of learning to Ghazni.[43] Due to his invasion of Rayy and Isfahan, Persian literary production was inaugurated in Azerbaijan and Iraq.[44]

The Ghaznavids continued to develop historical writing in Persian that had been initiated by their predecessors, the Samanid Empire.[45] The historian Abu'l-Fadl Bayhaqi's Tarikh-e Beyhaqi, written in the latter half of the 11th century, is an example.[46]

Although the Ghaznavids were of Turkic origin and their military leaders were generally of the same stock, as a result of the original involvement of Sebuktigin and Mahmud of Ghazni in Samanid affairs and in the Samanid cultural environment, the dynasty became thoroughly Persianized, so that in practice one cannot consider their rule over Iran one of foreign domination. They also copied their administrative system from the Samanids.[47] In terms of cultural championship and the support of Persian poets, they were more Persian than their ethnically-Iranian rivals, the Buyid dynasty, whose support of Arabic letters in preference to Persian is well known.[48]

Historian Bosworth explains: "In fact with the adoption of Persian administrative and cultural ways the Ghaznavids threw off their original Turkish steppe background and became largely integrated with the Perso-Islamic tradition."[49] As a result, Ghazni developed into a great centre of Arabic learning.[50]

With Sultan Mahmud's invasions of North India, Persian culture was established at Lahore, which later produced the famous poet, Masud Sa'd Salman.[51] Lahore, under the Ghaznavid rule in the 11th century, attracted Persian scholars from Khorasan, India and Central Asia and became a major Persian cultural centre.[52][53] It was also during Mahmud's reign that Ghaznavid coinage began to have bilingual legends consisting of Arabic and Devanagari script.[54]

The Persian culture, established by the Ghaznavids in Ghazna and Eastern Afghanistan, survived the Ghurid invasion in the 12th century and endured until the invasion of the Mongols.[55]

Legacy

At its height, the Ghaznavid empire grew to cover large parts of present-day Iran, Turkmenistan and Uzbekistan, all of Afghanistan, Pakistan and large parts of northwest India. The Ghaznavid rulers are generally credited with spreading Islam into the Indian subcontinent. In addition to the wealth accumulated through raiding Indian cities, and exacting tribute from Indian rajas, the Ghaznavids also benefited from their position as an intermediary along the trade routes between China and the Mediterranean. They were, however, unable to hold power for long and by 1040 the Seljuks had taken over their Persian domains and a century later the Ghurids took over their remaining sub-continental lands.

List of rulers

# Laqab Personal Name Reign Succession right Notes
1 Nasir-ud-din
?
Sabuktigin 977–997
2 No title Ismail 997–998 son of Sabuktigin
3 Yamin ad-Dawlah
یمین الدولہ ابو لقاسم
Right-hand man of the state
Mahmud 998–1030 first son of Sabuktigin
4 Jalal ad-Dawlah
جلال الدولہ
Dignity of the state
Muhammad 1030
1st reign
second son of Mahmud
5 Shihab ad-Dawlah
شھاب الدولہ
Star of the State
Masud I 1030–1041 first son of Mahmud Was overthrown, imprisoned and executed, following the battle of Dandanaqan
Jalal ad-Dawlah
جلال الدولہ
Dignity of the state
Muhammad 1041
2nd reign
second son of Mahmud Raised to the throne following the removal of Masud I.
6 Shihab ad-Dawlah
شھاب الدولہ
Star of the State
Mawdud 1041–1048 son of Masud I Defeated Muhammad at the battle of Nangrahar and gained the throne.[56]
7 ?
?
Masud II 1048 son of Mawdud
8 Baha ad-Dawlah
بھاء الدولہ
?
Ali 1048–1049 son of Masud I
9 Izz ad-Dawlah
عز الدولہ
?
Abd al-Rashid 1049–1052 fifth son of Mahmud
10 Qiwam ad-Dawlah
?
?
Toghrul 1052–1053 Turkish mamluk general Usurped the Ghaznavid throne after massacring Abd al-Rashid and eleven other Ghaznavid princes.[57]
11 Jamal ad-Dawlah
جمال الدولہ
Beauty of the state
Farrukh-Zad 1053–1059 son of Masud I
12 Zahir ad-Dawlah
ظھیر الدولہ
?
Ibrahim 1059–1099 son of Masud I
13 Ala ad-Dawlah
علاء الدولہ
?
Masud III 1099–1115 son of Ibrahim
14 Kamal ad-Dawlah
کمال الدولہ
?
Shirzad 1115–1116 son of Masud III Murdered by his younger brother Arslan ibn Mas'ud.[58]
15 Sultan ad-Dawlah
سلطان الدولہ
Sultan of the state
Arslan-Shah 1116–1117 son of Masud III Took the throne from his older brother Shirzad, but faced a rebellion from his other brother Bahram Shah, who was supported by the sultan of the Great Seljuq Empire, Ahmad Sanjar.[59]
16 Yamin ad-Dawlah
یمین الدولہ
Right-hand man of the state
Bahram Shah 1117–1157 son of Masud III Under Bahram-Shah, the Ghaznavid empire became a tributary of the Great Seljuq empire. Bahram was assisted by Ahmad Sanjar, sultan of the Great Seljuq empire, in securing his throne.[60]
17 Muizz ad-Dawlah
معزالدولہ
?
Khusrau-Shah 1157–1160 son of Bahram-Shah
18 Taj ad-Dawlah
تاج الدولہ
Crown of the state
Khusrau Malik 1160–1186 son of Khusrau-Shah

Family tree of the Ghaznavid sultans

See also

Footnotes

 1. ^ "Lahore" Encyclopædia Britannica
 2. ^ Homa Katouzian, "Iranian history and politics", Published by Routledge, 2003. pg 128: "Indeed, since the formation of the Ghaznavids state in the tenth century until the fall of Qajars at the beginning of the twentieth century, most parts of the Iranian cultural regions were ruled by Turkic-speaking dynasties most of the time. At the same time, the official language was Persian, the court literature was in Persian, and most of the chancellors, ministers, and mandarins were Persian speakers of the highest learning and ability"
 3. ^ "Persian Prose Literature." World Eras. 2002. HighBeam Research. (3 September 2012);"Princes, although they were often tutored in Arabic and religious subjects, frequently did not feel as comfortable with the Arabic language and preferred literature in Persian, which was either their mother tongue—as in the case of dynasties such as the Saffarids (861–1003), Samanids (873–1005), and Buyids (945–1055)—or was a preferred lingua franca for them—as with the later Turkish dynasties such as the Ghaznawids (977–1187) and Saljuks (1037–1194)". [1]
 4. ^ C.E. Bosworth, The Ghaznavids:994–1040, (Edinburgh University Press, 1963), 134.
 5. ^ Turchin, Peter; Adams, Jonathan M.; Hall, Thomas D (December 2006). "East-West Orientation of Historical Empires". Journal of World-systems Research. 12 (2): 223. ISSN 1076-156X. Retrieved 16 September 2016.
 6. ^ Rein Taagepera (September 1997). "Expansion and Contraction Patterns of Large Polities: Context for Russia". International Studies Quarterly. 41 (3): 496. doi:10.1111/0020-8833.00053. JSTOR 2600793.
 7. ^ Böwering, Gerhard; Crone, Patricia; Mirza, Mahan (1 January 2012). The Princeton Encyclopedia of Islamic Political Thought. Princeton University Press. pp. 410–411.
 8. ^ Islamic Central Asia: an anthology of historical sources, Ed. Scott Cameron Levi and Ron Sela, (Indiana University Press, 2010), 83;The Ghaznavids were a dynasty of Turkic slave-soldiers..., "Ghaznavid Dynasty" Encyclopædia BritannicaJonathan M. Bloom, Sheila Blair, The Grove Encyclopedia of Islamic Art and Architecture, Oxford University Press, 2009, Vol.2, p.163, Online Edition, "Turkish dominated mamluk regiments...dynasty of mamluk origin (the GHAZNAVID line) carved out an empire..."
 9. ^ C.E. Bosworth: The Ghaznavids. Edinburgh, 1963
 10. ^ C.E. Bosworth, "Ghaznavids" in Encyclopaedia Iranica, Online Edition 2006
 11. ^ C.E. Bosworth, "Ghaznavids", in Encyclopaedia of Islam, Online Edition; Brill, Leiden; 2006/2007
 12. ^ a b Encyclopædia Britannica, "Ghaznavid Dynasty", Online Edition 2007
 13. ^ David Christian: A History of Russia, Central Asia and Mongolia; Blackwell Publishing, 1998; pg. 370: "Though Turkic in origin […] Alp Tegin, Sebuk Tegin and Mahmud were all thoroughly Persianized".
 14. ^ J. Meri (Hg.), Medieval Islamic Civilization: An Encyclopedia, "Ghaznavids", London u.a. 2006, p. 294: "The Ghaznavids inherited Samanid administrative, political, and cultural traditions and laid the foundations for a Persianate state in northern India. ..."
 15. ^ Sydney Nettleton Fisher and William Ochsenwald, The Middle East: a history: Volume 1, (McGraw-Hill, 1997); "Forced to flee from the Samanid domain, he captured Ghaznah and in 961 established the famed Persianate Sunnite Ghaznavid empire of Afghanistan and the Punjab in India".
 16. ^ Meisami, Julie Scott, Persian historiography to the end of the twelfth century, (Edinburgh University Press, 1999), 143. Nizam al-Mulk also attempted to organise the Saljuq administration according to the Persianate Ghaznavid model..
 17. ^ B. Spuler, "The Disintegration of the Caliphate in the East", in the Cambridge History of Islam, Vol. IA: The Central islamic Lands from Pre-Islamic Times to the First World War, ed. by P.M. Holt, Ann K.S. Lambton, and Bernard Lewis (Cambridge: Cambridge University Press, 1970). pg 147: One of the effects of the renaissance of the Persian spirit evoked by this work was that the Ghaznavids were also Persianized and thereby became a Persian dynasty.
 18. ^ The early Ghaznavids, C.E. Bosworth, The Cambridge History of Iran, Vol. 4, ed. C. E. Bosworth, (Cambridge University Press, 1975), p. 170
 19. ^ Truths and Lies: Irony and Intrigue in the Tārīkh-i Bayhaqī, Soheila Amirsoleimani, Iranian Studies, Vol. 32, No. 2, The Uses of Guile: Literary and Historical Moments (Spring, 1999), 243.
 20. ^ Ghaznawids, B. Spuler, The Encyclopedia of Islam, Vol II, Ed. B. Lewis, C. Pellat and J. Schacht, (Brill, 1991), 1051.
 21. ^ Encyclopædia Iranica, "Ghaznavids", by C. Edmund Bosworth. December 15, 2001. Accessed July 3, 2012.
 22. ^ The Development of Persian Culture under the Early Ghaznavids, C. E. Bosworth, Iran, Vol. 6, (1968), 40.
 23. ^ John Clark Marshman. The history of India ... to the accession of the Mogul dynasty, page 94
 24. ^ C.E. Bosworth, The Ghaznavids:994–1040, (Edinburgh University Press, 1963), 224.
 25. ^ C.E. Bosworth, The Ghaznavids:994–1040, 225.
 26. ^ a b c d e f g Encyclopedia Iranica, "Ghaznavids", Edmund Bosworth, Online Edition 2007
 27. ^ Andre Wink, Al-Hind: The Making of the Indo-Islamic World, Vol.2, (Brill, 2002), 114.  – via Questia (subscription required)
 28. ^ Houtsma, Martijn Theodoor (1987). E.J. Brill's first encyclopaedia of Islam, 1913–1936. 2. BRILL. p. 151. ISBN 978-90-04-08265-6. Retrieved 24 September 2010.
 29. ^ "Afghan and Afghanistan". Abdul Hai Habibi. alamahabibi.com. 1969. Retrieved 1 July 2012.
 30. ^ Military Transition in Early Modern Asia
 31. ^ Military Manpower, Armies and Warfare in South Asia
 32. ^ Wink, André (2002). Al-Hind: The Slavic Kings and the Islamic conquest, 11th-13th centuries (illustrated, reprint ed.). BRILL. p. 428. ISBN 978-0-391-04174-5. Retrieved 22 June 2016.
 33. ^ Lewis, Bernard (1992). The World of Islam. London: Thames and Hudson. pp. 205. ISBN 978-0-500-27624-2.
 34. ^ C.E. Bosworth, "Ghaznavids" in Encyclopaedia Iranica, Online Edition 2012.
 35. ^ The Development of Persian Culture under the Early Ghaznavids, C.E. Bosworth, Iran, Vol. 6, (1968), 44.
 36. ^ Jocelyn Sharlet, Patronage and Poetry in the Islamic World: Social Mobility and Status in the Medieval Middle East and Central Asia, (Tauris Academic Studies, 2011), 46.
 37. ^ Ghaznavids, E.K. Rowson, Encyclopedia of Arabic Literature, Vol.1, Ed. Julie Scott Meisami and Paul Starkey, (Routledge, 1998), 251.
 38. ^ Jocelyn Sharlet, Patronage and Poetry in the Islamic World: Social Mobility and Status in the Medieval Middle East and Central Asia, 27.
 39. ^ Jocelyn Sharlet, Patronage and Poetry in the Islamic World: Social Mobility and Status in the Medieval Middle East and Central Asia, 52.
 40. ^ The Theme of Wine-Drinking and the Concept of the Beloved in Early Persian Poetry, E. Yarshater, Studia Islamica, No. 13 (1960), 44.
 41. ^ Brian Spooner and William L. Hanaway, Literacy in the Persianate World: Writing and the Social Order, (University of Pennsylvania Press, 2012), 284.
 42. ^ Hail to Heydarbaba: A Comparative View of Popular Turkish & Classical Persian Poetical Languages, Hamid Notghi and Gholam-Reza Sabri-Tabrizi, British Journal of Middle Eastern Studies, Vol. 21, No. 2 (1994), 244.
 43. ^ C.E. Bosworth, The Ghaznavids:994–1040, (Edinburgh University Press, 1963), 132.
 44. ^ The Institution of Persian Literature and the Genealogy of Bahar's "Stylistics", Wali Ahmadi, British Journal of Middle Eastern Studies, Vol. 31, No. 2 (Nov. 2004), 146.
 45. ^ The Past in Service of the Present: Two Views of History in Medieval Persia, J. S. Meisami, Poetics Today, Vol. 14, No. 2, Cultural Processes in Muslim and Arab Societies: Medieval and Early Modern Periods (Summer, 1993), 247.
 46. ^ The Development of a Literary Canon in Medieval Persian Chronicles: The Triumph of Etiquette, E. A. Poliakova, Iranian Studies, Vol. 17, No. 2/3 (Spring – Summer, 1984), 241.
 47. ^ The Development of Persian Culture under the Early Ghaznavids, C.E. Bosworth, Iran, Vol. 6, (1968), 36.
 48. ^ Encyclopedia Iranica, Iran, EHSAN YARSHATER, Online Edition 2008, ([2])
 49. ^ Clifford Edmund Bosworth, The new Islamic dynasties: a chronological and genealogical manual, Edition: 2, Published by Edinburgh University Press, 2004, ISBN 0-7486-2137-7, p. 297
 50. ^ C.E. Bosworth, The Ghaznavids 994–1040, (Edinburgh University Press, 1963), 134.
 51. ^ Ghaznavids, Homyra Ziad, Medieval Islamic Civilization, Ed. Josef W. Meri, (Routledge, 2006), 294.
 52. ^ Muzaffar Alam, Françoise Delvoye Nalini and Marc Gaborieau, The making of Indo-Persian Culture: Indian and French Studies, (Manohar Publishers & Distributors, 2000), 24.
 53. ^ Brian Spooner and William L. Hanaway, Literacy in the Persianate World: Writing and the Social Order, 284.
 54. ^ C.E. Bosworth, The Ghaznavids 994-1040, (Edinburgh University Press, 1963), 44.
 55. ^ The Development of Persian Culture under the Early Ghaznavids, C.E. Bosworth, Iran, Vol. 6, (1968), p. 39. doi:10.2307/4299599
 56. ^ C.E. Bosworth, The Later Ghaznavids, 22–24.
 57. ^ C.E. Bosworth, The Later Ghaznavids, (Columbia University Press, 1977), 45.
 58. ^ C.E. Bosworth, The Later Ghaznavids, 90.
 59. ^ C.E. Bosworth, The Later Ghaznavids, 93–95.
 60. ^ C.E. Bosworth, The New Islamic Dynasties, (Columbia University Press, 1996), 297.

Further reading

 • Bosworth, Clifford Edmund (1963) The Ghaznavids: Their Empire in Afghanistan and Eastern Iran 994–1040 Edinburgh University Press, Edinburgh, OCLC 3601436
 • Bosworth, Clifford Edmund (1977) The Later Ghaznavids: Splendour and Decay, The Dynasty in Afghanistan and Northern India 1040–1186 Columbia University Press, New York, ISBN 0-231-04428-3
 • Bosworth, Clifford Edmund (1998), "THE GHAZNAVIDS", in Asimov, M.S.; Bosworth, C.E. (eds.), History of Civilisations of Central Asia (PDF), UNESCO Publishing, ISBN 978-92-3-103467-1
 • M. Ismail Marcinkowski (2003) Persian Historiography and Geography: Bertold Spuler on Major Works Produced in Iran, the Caucasus, Central Asia, India and Early Ottoman Turkey Pustaka Nasional, Singapore, ISBN 9971-77-488-7

External links