غزالی عثمانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
غزالی عثمانی
عثمانی در سال ۲۰۱۸
رئیس‌جمهور دهم و سیزدهم اتحاد قمر
آغاز به کار
۲۶ مه ۲۰۱۶
معاون رئیس‌جمهورAbdallah Said Sarouma (2016–2019)
Djaffar Ahmed Said (2016–2019)
Moustadroine Abdou (2016–2019)[۱]
پس ازاکیلیلو دونین
دوره مسئولیت
۲۶ مه ۲۰۰۲ – ۲۶ مه ۲۰۰۶
معاون رئیس‌جمهورCaabi El-Yachroutu Mohamed
Rachidi ben Massonde
پس ازHamada Madi (Acting)
پیش ازاحمد عبدالله محمد سامبی
دوره مسئولیت
۳۰ آوریل ۱۹۹۹ – ۲۱ ژانویه ۲۰۰۲
پس ازTadjidine Ben Said Massounde (Acting)
پیش ازHamada Madi (Acting)
اطلاعات شخصی
زاده۱ ژانویهٔ ۱۹۵۹ ‏(۶۴ سال)
اتحاد قمر، میتسودژه
حزب سیاسیConvention for the Renewal of the Comoros
همسر(ان)آمباری داروچه
امضا

غزالی عثمانی(انگلیسی: Azali Assoumani متولد ۱ ژانویه ۱۹۵۹) سیاستمدار کشور قُمُر و رئیس‌جمهور فعلی اتحاد قُمُر است و از سال ۲۰۱۶ در این سمت ریاست جمهوری را بر عهده دارد. او در انتخابات چند حزب پیروز شد در سال ۲۰۰۲، قبل از آن طبق قانون اساسی وی مجبور شد به‌طور موقت از سمت خود کناره‌گیری کند تا بتواند نامزد انتخابات شود.

در ۱۵ مه ۲۰۱۶ دادگاه قانون اساسی اعلام کرد که غزالی عثمانی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ برای جانشینی رئیس‌جمهور اکیلیلو دونین پیروز شده‌است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

غزالی در سال ۱۹۵۹ در میتسودژه در جنوب غربی گرند کومور متولد شد. تا زمانی که دولت غیرنظامی را در سال ۱۹۹۹ سرنگون کرد، برای دو دهه کار نظامی را دنبال کرد. بین سالهای ۱۹۷۷ و ۱۹۸۰ وی در آکادمی نظامی سلطنتی در مراکش آموزش دید و به عنوان چترباز صلاحیت یافت. در بازگشت به قُمُر، به FAC پیوست. پس از مرگ عبدالله و عزیمت مزدوران در ۱۹۸۹–۱۹۹۰، سرگرد غزالی به عنوان یک افسر ارشد در نیروی دفاع جدید کوموری (FCD) شد. در سال ۱۹۹۶ وی آموزشهای بیشتری را در آکادمی نظامی فرانسه گذراند و به سرهنگ و رئیس ستاد ارتش جدید توسعه ملی (NAD) ارتقا یافت.

تا سال ۲۰۱۸، ریاست جمهوری هر پنج سال بین سه جزیره کشور، گرند کومور، آنژوان و موهلی تغییر می‌کرد.[۲][۳] ۲۰۱۸ رفراندوم قانون اساسی این سیستم به پایان رسید و اجازه غزالی در ایستاده ۲۰۱۹ انتخابات ریاست جمهوری اتحاد قمر، که او در دور اول رای‌گیری دریافت ۶۰٫۷ درصد از آراء را به دست آورد.[۴] وی در آوریل ۲۰۱۹ وظایف خود را از سر گرفت.[۵]

پانویس[ویرایش]

  1. "Le président Azali dévoile son premier gouvernement: Fahmi Said Ibrahim prend la tête du ministère de la Justice".
  2. "Africa :: Comoros — The World Factbook - Central Intelligence Agency". www.cia.gov. Retrieved Mar 25, 2019.
  3. "IRIN Africa | Global | United Nations | GLOBAL: USAID reviewing food aid as costs soar | Early Warning Economy Food Security Health & Nutrition | News Item". Archived from the original on April 13, 2005. Retrieved Mar 25, 2019.
  4. Ouildamedine, Aminat (26 March 2019). "Elections aux Comores: Azali Assoumani est élu dès le premier tour avec 60,7%". Franceinfo (به فرانسوی). Retrieved 28 March 2019.
  5. "International Elections and Leaders: April 2019 Update". OEF Research (به انگلیسی). Retrieved 2020-10-30.[پیوند مرده]