غزالی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
محمد غزالی
شناسنامه
نام کامل ابی حامد محمد بن محمد الغزالی الشافعی
لقب زین الدین الطوسی
حیطه فلسفه، کلام، فقه، تصوف
زادروز ۴۵۰ هـ.
۱۰۵۸ مـ.
زادگاه توس، ایران
تاریخ مرگ ۳ دی ۴۹۰
۱۴ جمادی‌الثانی ۵۰۵
۱۹ دسامبر ۱۱۱۱
محل مرگ توس، ایران
مدفن طابران توس، ایران
۳۶°۲۹′۳۱٫۱۸″ شمالی ۵۹°۳۰′۴۲٫۲۴″ شرقی / ۳۶٫۴۹۱۹۹۴۴°شمالی ۵۹٫۵۱۱۷۳۳۳°شرقی / 36.4919944; 59.5117333
دین اسلام
مذهب شافعی
استادان عبدالملک جوینی

ابی حامد محمد بن محمد الغزالی الشافعی، ملقب به حجت‌الاسلام زین الدین الطوسی و امام محمد غزالی (۴۵۰ — ۵۰۵ ه‍.ق) همه‌چیزدان، فیلسوف، متکلم و فقیه ایرانی[۱] و یکی از بزرگترین مردان تصوف سدهٔ پنجم هجری است. او در غرب بیشتر با نام‌های Al-Ghazali و Algazel شناخته می‌شود.

زندگی[ویرایش]

محمد غزالی به سال ۴۵۰ هجری قمری در توس از اعمال خراسان دیده به جهان گشود. در دوران کودکی در زادگاهش تعلیمات خود را فرا گرفت. پدرش از رشتن پشم، گذران زندگی می‌کرد. آنچه می‌رشت در دکانی در بازار پشم فروشان می‌فروخت و بدین سبب او را غزالی می‌گفتند. پدر محمد غزالی اهل ورع و تقوی بود و غالباً در مجالس فقیهان حضور می‌یافت. دو پسر داشت: محمد و احمد. این دو هنوز خردسال بودند که او از دنیا رفت. طبق وصیت وی، پسرانش را به یکی از دوستانش که ابوحامد احمد بن محمد الراذکانی نام داشت و صوفی مسلک بود سپردند. آن مرد نیز به وصیت عمل کرد تا آنگاه که میراث پدر به پایان رسید. روزی به آن‌ها گفت: «هر چه از پدر برای شما مانده در وجه شما به‌کار بردم. من مردی فقیر هستم و از دارایی بی‌نصیب. اکنون باید برای تحصیل فقه به مدرسه‌ای بروید تا با آنچه به عنوان ماهیانه می‌گیرید، نانی بدست آورید که مرا سخت کیسه تهی است». محمد و برادرش احمد ناگزیر به یکی از مدارس طلاب در نیشابور رفتند و به تحصیل ادامه دادند. ابوحامد محمد غزالی بی‌اندازه باهوش و تندذهن بود. علوم دینی و ادبی را نزد احمد الراذکانی فراگرفت و سپس مدتی در یکی از مدارس طوس به تحصیل پرداخت. آنگاه به جرجان نزد ابونصر اسماعیل رفت. بعد از مدتی دوباره به زادگاه خود، طوس برگشت و مدت سه سال در طوس به مطالعه و تکرار دروس پرداخت.

غزالی و امام الحرمین[ویرایش]

غزالی در سال ۴۷۰ هجری قمری به نیشابور رفت و در آنجا با امام‌الحرمین جوینی آشنا شد و تا وفاتش که در سال ۴۷۸ هجری قمری بود، ملازمش بود. تحصیلات غزالی تنها فقه نبود؛ او در علم اختلاف مذاهب، جدل، منطق و فلسفه هم دانش اندوخت تا آنجا که بر همه اقران خود تفوق یافت. در میان چند تن شاگردان ابوالمعالی جوینی که همگی از علماء و فضلای آن دوره بودند بر همه تقدم یافت و امام‌الحرمین به داشتن چنین شاگردی بخود می‌بالید.

در بارگاه وزیر نظام‌الملک[ویرایش]

بعد از وفات استادش الجوینی، غزالی به قصد دیدار خواجه نظام‌الملک طوسی، وزیر سلطان ملکشاه سلجوقی پسر آلپ ارسلان از نیشابور بیرون آمد. وی وزیر نظام الملک را در لشکرگاهش ملاقات نمود. نظام‌الملک را از غزالی که هم‌شهریش نیز بود خوش آمد، اکرامش کرد و بر دیگرانش مقدم داشت و غزالی مدت شش ماه در کنف حمایت او زیست. سپس او را به تدریس در نظامیه بغداد و توجه به امور آن مأمور کرد. غزالی در سال ۴۸۳ هجری وارد بغداد شد و با موفقیت زیاد به کار پرداخت و سخت مورد توجه و اقبال دانش‌پژوهان گردید. حلقه درس او هر روز گسترش بیشتر یافت و فتواهای شرعی او مشهورتر شد. تا آنجا که صیت اشتهارش دور و نزدیک را بگرفت. محمد غزالی در بغداد در ضمن تدریس به تفکر و تألیف در فقه و کلام و رد بر فرقه‌های گوناگون چون باطنیه، اسماعیلیه و فلاسفه نیز مشغول بود.

در این مرحله از نخستین مرحله‌های حیاتش بود که در معتقدات دینی و همه معارف حسی و عقلی خود به شک افتاد؛ ولی این شک بیش از دوماه به طول نینجامید و پس از آن به تحقیق در فرقه‌های گوناگون پرداخت و در علم کلام استادی یافت و در آن علم صاحب تألیف و تصنیف شد. آنگاه به تحصیل فلسفه همت گماشت؛ ولی بی‌آنکه از استادی استعانت جوید، خود به مطالعه کتاب‌ها فلسفی پرداخت. غزالی وقت‌های فراغت از تصنیف و تدریس علوم شرعی را به مطالعه کتاب‌های فلسفی اختصاص داده بود و این کار سه سال مدت گرفت. چون از فلسفه فراغت یافت به مطالعه کتاب‌های تعلیمیه و اطلاع از دقایق مذهب ایشان اشتغال جست. در این مرحله از عمر بود که به تألیف مقاصد الفلاسفه و تهافت الفلاسفه و المستظهرین که همان کتاب «فضایح الباطنیه و فضائل المستظهریه» باشد و برخی کتاب‌های فقهی و کلامی دیگر توفیق یافت.

سفر به شامات[ویرایش]

غزالی در سال ۴۸۸ هجری از خراسان راهی شام شد و در آنجا نزدیک به دو سال بماند؛ که هیچ‌کار جز عزلت و خلوت و ریاضت و مجاهدت نداشت. مدتی در مسجد دمشق اعتکاف نمود. سپس از شام به بیت‌المقدس رفت و هر روز به مسجد قبه الصخره می‌رفت و خویش را در آنجا محبوس می‌داشت و گاه به آب و جارو کردن مسجد و خدمت‌گزاری زائران می‌پرداخت. تا اینکه داعیه حج در او پدید آمد و به حجاز رفت. بر سر راه حجاز در الخلیل چنان‌که خود در زندگینامهٔ خودنوشتش «المنقذ من الضلال» آورده‌است، بر سر تربت ابراهیم خلیل با خدا عهد کرد که دو کار را دیگر هرگز نکند، از پادشاهان صله نگیرد و وارد مجادلات کلامی با دیگر متکلمان نگردد. سپس شوق دیدار و درخواست‌های کودکان به وطن کشیدش و با آنکه نمی‌خواست بدانجا بازگردد عزم توس (طوس) کرد؛ ولی در طوس نیز خلوت گزید و تا دل را تصفیه کند به ذکر پرداخت. حادثه‌های زمان و مهم‌های عیال و ضررهای معاش از مقصد بازش می‌داشت و آرامش خاطر او را برهم می‌زد. این حال ده سال به‌طول انجامید و غزالی در این مدت مشهورترین کتاب‌های خود و به‌ویژه احیاء علوم الدین را تألیف کرد.

بازگشت به نیشابور[ویرایش]

در سال ۴۹۹ هجری قمری از عزلت بیرون آمد و قصد نیشابور کرد. در نظامیه این شهر به تدریس مشغول شد. علت بازگشت او به نیشابور و تدریس در نظامیه، با آنکه در بغداد از تدریس اعراض کرده بود و از این ماجرا ده سال می‌گذشت، فرمان پادشاه بود؛ زیرا این اصرار به قدری شدید شده بود که اگر استنکاف می‌ورزید، بیم جان خویش داشت. اما پادشاهی که غزالی را فرا خوانده بود، محمد برادر برکیارق سلجوقی بود که در سال ۴۹۸ هجری به پادشاهی رسیده بود و شاید از عوامل بازگشت به نظامیه نیشابور، فخرالملک وزیر، پسر نظام الملک طوسی بود که در بغداد غزالی را به تدریس واداشته بود. توقف غزالی در نیشابور بیش از دو سال به طول نینجامید که بار دیگر تدریس را ترک گفت و در توس عزلت گزید. در خانهٔ خود را به روی آشنا و بیگانه فروبست و با اینکه سلطان سنجر او را به تدریس خواند، غزالی از رفتن سر باز زد و عذر خواست و همچنان در خانهٔ خود منزوی ماند تا اینکه بعد از دو سال بدرود حیات گفت.

درگذشت[ویرایش]

تابوت احتمالی غزالی

محمد غزالی در روز دو شنبه ۳ دی ۴۹۰ شمسی، ۱۴ جمادی‌الثانی سال ۵۰۵ هجری قمری، و در سن ۵۵ سالگی در شهر توس (طوس) درگذشت و در طابران توس بخاک سپرده شد. مدفن او در سال 1374 شمسی در پی کاوش باستانشناسی در حدود 800 متری مدفن فردوسی در بیرون حصار قدیمی پیدا شد. منقول است در زمان مرگ بر بالای سرش کاغذی یافتند که در آن توصیه کرده بود یاران برمرگ او جزع نکنند و جسم وی را تنها به‌منزله جامه یا خانه‌ای تلقی کنند که یک‌چند در آن به‌سر برده و بعد ترکش کرده‌است.


دیدگاه‌ها[ویرایش]

منع از لعن یزید[ویرایش]

یکی از نظرات امام محمد غزالی، حمایت از یزید و منع از مذمت و نفرین وی است. او معتقد بود نفرین مسلمانان جایز نیست و یزید مسلمان است و سوء ظن به او حرام است. فغانی و سنائی این دیدگاه غزالی را شدیداً مورد انتقاد قرار داده اند. [۱]

غلامحسین ابراهیمی دینانی[ویرایش]

به گفته دینانی:علت عدم محبوبیت او در ایران و در بین تشیع این است که لعن یزید را جایز نمی‌داند و فتوا می‌دهد که نمی‌شود یزید را لعن کرد. این علت اصلی عدم محبوبیت او در ایران است.[۲]

وی همچنین نویسنده کتاب منطق و معرفت در نظر غزالی است.

امام اول شیعیان باعث اختلاف در میان مسلمانان[ویرایش]

به گفته نویسنده کتاب«حیات فکری غزالی» امام محمد غزالی در بخشی از رساله‌اش سخنانی درباره امام اول شیعیان بیان می‌کند و معتقد بود که سیاست‌ها و رفتارهای علی باعث اختلاف میان امت شده است. [۳]

همراهی غزالی با عباسیان[ویرایش]

دلیل بی‌مهری شیعیان به او نیز موضع تند او علیه شیعه و به زعم او ظهور خرافات در مذهب شیعه و غلو آنان در مورد امامان آن‌هاست. غزالی از نظریه‌هایی که به دستگاه خلافت عباسی مشروعیت می‌بخشید، دفاع می‌کرد و با نظریه‌های مخالف خلافت مقابله می‌کرد. تمام افرادی که در دستگاه قدرت نبودند ـ به ویژه شیعیان، باطنیه و اسماعیلیه ـ مورد غضب غزالی قرار می‌گرفتند. همین مسئله باعث شد که وی در میان شیعیان محبوبیتی نداشته باشد. [۴]

فلسفه[ویرایش]

غزالی از آن دسته افرادی بود که به دوری مسلمانان از خردگرایی و نفی فلسفه تأثیر زیادی گذاشت. وی به‌رغم اینکه ماهیت فلسفه را دچار مشکل نمی‌دانست، اما پرداخت به آن را مایهٔ ضعف ایمان مسلمانان دانست.

کتاب مشهور تهافت الفلاسفه که شاید مهم‌ترین نقد و رد آرای ارسطویی مشربان در تاریخ فلسفه باشد را غزالی به شیوه‌ای فلسفی و نقادانه نگاشت. غزالی در این کتاب چهارده مسئله را بر فلاسفه مورد ایراد قرار داده‌ است و به عقیده خود تناقض‌گویی‌های فلاسفه را آشکار کرده‌است. غزالی که در بیشتر مباحث مذاق عرفان و تصوف دارد و در کم‌ترین آن‌ها مذاق کلامی دارد، از جمله ابوعلی سینا را به سبب چند مسئله که یکی از آن‌ها مسئله بی‌آغاز بودن جهان هستی است تکفیر می‌کند. ابن رشد اندلسی به غزالی پاسخ گفته‌است و نام کتاب خویش را «تهافت التهافت» گذاشته‌است.[۵]

اسلوب و شیوه منطقی‌ای که غزالی در نگارش تهافت الفلاسفه به‌کار برد امروز فلسفه نقادی نامیده می‌شود. ایرادهایی که غزالی بر مشائیان وارد نموده‌است، ذاتاً فلسفی هستند و بعدها در فلسفه مغرب زمین همگی از سوی فیلسوفان بزرگی چون دکارت، هیوم و کانت به شرح و تفصیل بسیار طرح شده‌اند. نفی علیت، اعتباری بودن اخلاق، حمله به استقراء، عدم اعتماد به یافته‌های حسی، حجیت عقل و… که غزالی در این کتاب آن‌ها را به شیوه‌ای منطقی و عقلی طرح نموده، همگی مسائلی فلسفی به‌شمار می‌آیند که در سده‌های نو، خود مایه و انگیزه پدیدآمدن مکتب‌های جدید فلسفی شده‌اند.

اختلاف میان فلاسفه و متکلمان[ویرایش]

غزالی در کتاب معروف تهافت الفلاسفة اختلافات موجود میان فیلسوفان و متکلمان را سه نوع می‌داند:

 1. اختلاف لفظی: مانند اختلاف بر سر صانع یا جوهر نامیدن خداوند عالم؛
 2. اختلاف در اموری که به اصل و اساس دیانت بازنمی‌گردد: مانند تفسیری که از کسوف دارند؛
 3. اختلاف دربارهٔ مسائل اساسی و اصلی دین: این قسم از اختلافات مربوط است به یکی از اصول دین، مانند اعتقاد به حدوث عالم و صفات صانع و حشر اجساد و اَبدان که همه این‌ها مورد انکار فیلسوفان است.[۶]

الحق لمن غلب[ویرایش]

غزالی قاعده ای فقهی بیان میکند که حق با کسی است که غلبه دارد، چه مالی و چه قوایی و چه اکثریت . 《 الحق لمن غلب و الحکم لمن غلب، نحن مع من غلب 》 یعنی 《 حق با غالب است، حکومت با غالب است و ما طرفدار غالب و اکثریت هستیم 》 . این تفکر به خصوص حق با غالب است، مورد انتقاد قرار گرفته . چرا که به باور عده ای، حق به تعداد و نیرو ارتباط ندارد بلکه باید با موازین حقوقی، سنجیده شود.

حدوث عالم[ویرایش]

غزالی مانند بسیاری از متکلمان معتقد به حدوث عالم می‌باشد و انکار حدوث عالم را نه فقط به معنای محروم شدن از استدلال بر وجود خدا، بلکه حتی به معنای انکار وجود خداوند می‌داند؛ زیرا قدم بودن عالم به معنای بی‌نیازی آن از صانع است و از این روی، جمع بین اعتقاد به قدم عالم و اذعان به وجد خداوند را که در میان فیلسوفان دیده می‌شود نیرنگ و دورویی به‌شمار می‌آورد.[۷]

علت رویکرد غزالی به منطق[ویرایش]

کسانی که با فلسفه و روش فلسفی مخالف بوده‌اند، مخالف منطق نیز بوده‌اند؛ اما شاید تنها غزالی است که از این حکم مستثناست و این استثنا سبب می‌شود به جد این پرسش به میان آید که چرا غزالی به منطق روی خوش نشان داده‌است و چرا به گونه‌ای منطق را ستوده که گویا آن را نشئت گرفته از وحی الهی می‌داند. از نظر برخی، آنچه باعث روی آوردن غزالی به منطق شده‌ است و موجب گشته تا وی برای آن اعتبار و اهمیت زیادی قائل شود این است که او با متفکران اسماعیلیه به مبارزه علمی برخاسته بود و می‌کوشید مسئله امامت را از درجه اعتبار ساقط کند و در اعتقاد راسخ اسماعیلیان به امامت خدشه وارد سازد. او برای این کار حربه‌ای لازم داشت که در علوم نقلی به دست نمی‌آمد و از این روی، منطق را بهترین ابزاری برای مبارزه و مناظره با متفکران اسماعیلی دید تا با سبک و اسلوب برهانی در عقاید آنان خدشه وارد آورد.[۸]

کتاب‌شناسی[ویرایش]

کتاب احیاء العلوم با موضوع تصوف و اخلاق، غزالی این کتاب را در اورشلیم و دمشق نوشته‌است.
نسخه خطی از کتاب کیمیای سعادت.
آخرین صفحه از اتوبیوگرافی غزالی (المنقذ من الضلال) استانبول.

در میان متفکران اسلامی، هیچ‌یک به اندازه محمد غزالی تألیف و تصنیف نکرده‌است. گویند تألیف‌هایش را شمار کردند و بر روزهای عمرش تقسیم نمودند، هر روز چهار جزوه شد و تردیدی در آن نیست که بسیاری از این آثار که اسامی بیشتر آن‌ها در تاریخ نهضت‌های فکری اسلامی از رودکی تا سهروردی آمده‌است، منسوب به اوست. می‌گویند تعداد کتاب‌هایی که در طول زمان به وی نسبت داده‌اند شش برابر رقمی است که خود وی دو سال پیش از مرگش در نامه‌ای به سنجر یادآور شده‌است: «بدان که این داعی در علوم دینی هفتاد کتاب کرد…» و همین موضوع کار پژوهش را بر اهل تحقیق تا حدی دشوار نموده‌است. از جمله خاورشناسان و دانشمندانی که در مورد تألیفات غزالی تحقیق کرده‌اند می‌توان گشه، مک دونالد، گلدزیهر، لویی ماسینیون، اسین پلاسیسوس، مونتگمری وات، موریس بوژیر، میشل آلار، و عبدالرحمن بدوی را نام برد. خصوصاً دکتر عبدالرحمن بدوی دانشمند مصری، با یاری گرفتن از مجموعه تألیفات خاورشناسان قبل از خود، کتاب مؤلفات الغزالی را به نگارش درآورده که در سال ۱۹۶۰ چاپ شده‌است. در این کتاب از ۴۵۷ کتاب اصلی و منسوب یاد شده به مؤلف، ۷۲ تای آن‌ها را بی‌تردید متعلق به غزالی دانسته و در صحت بقیه تردید نموده‌است. این ۷۲ کتاب یا رساله را بدوی به ترتیب تاریخی در پنج مرحله تنظیم نموده‌است که به شرح زیر می‌باشد:

سایر کتابها، که یا در صحت انتساب آن تردید وجود دارد یا با نامهایی متفاوت از کتب فوق خوانده شده‌است.

منابع[ویرایش]

 1. Guntern, Gottlieb (2010). The Spirit of Creativity: Basic Mechanisms of Creative Achievements. University Press of America. p. 379. ISBN 978-0-7618-5051-9. Persian polymath Al-Ghazali (1058-1111) published several treatises on the theory of atornism, on medicine, ...
 2. «واکنش ابراهیمی‌دینانی به انتقادات اخیر». www.bookcity.org. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۲۷.
 3. admin (۲۰۱۵-۰۳-۰۷). «غزالی: علی باعث اختلاف میان امت شده است». پژوهشی درباره محیی الدین ابن عربی، عرفان و تصوف. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۰۸.
 4. admin (۲۰۱۵-۰۳-۰۷). «غزالی: علی باعث اختلاف میان امت شده است!». پژوهشی درباره محیی الدین ابن عربی، عرفان و تصوف. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۰۸.
 5. پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه. بازدید: نوامبر ۲۰۱۵.
 6. تهافت الفلاسفة. صص. ۴۳.
 7. تهافت الفلاسفة. صص. ۸۹.
 8. ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام. صص. ۱۷۰.
 • الغزالی، ابی حامد، محمد بن محمد الطوسی. (احیاء علوم الدین) جلد یکم، دارالمعرفة للطباعة والنشر، بیروت چاپ سال ۱۹۴۵ میلادی به (عربی).
 • دکتر:القبانی، الشیخ محمد، رشید، (مکاشفة القلوب، المقرب الی حضرة علام الغیوب) دار احیاء العلوم: بیرت، چاب دهم، انتشار سال ۱۹۸۵ میلادی به (عربی).
 • الأنصاری، محمد، ابن منظور، (لسان العرب) ، جلد هیجدهم، دار احیاء التراث العربی للنشر: بیرت، چاب سوم، انتشار سال ۱۹۸۸۷ میلادی به (عربی).
 • خدیو جم، حسین. مقدمه کتاب کیمیای سعادت، نوشته امام محمد غزالی طوسی، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، چاپ دهم، ۱۳۸۲.
 • دکتر: زرین‌کوب، عبدالحسین. «فرار از مدرسه» دربارهٔ زندگی و اندیشه امام محمد غزالی، انتشارات امیرکبیر، چاپ سال ۱۳۸۵.
 • دکتر: سروش، عبدالکریم. «قصه ارباب معرفت». انتشارات صراط، چاپ ۱۳۷۵
 • میان محمد شریف، نصرالله پورجوادی، «تاریخ فلسفه در اسلام».

پیوند به بیرون[ویرایش]


Al-Ghazālī
الغزالي
أبو حامد الغزالي.png
Al-Ghazālī in Arabic calligraphy
TitleHujjat al-Islām (honorific)[1]
Personal
Born
Muḥammad ibn Muḥammad aṭ-Ṭūsī al-Ġaz(z)ālī

c. 1058
Died19 December 1111(1111-12-19) (aged 52–53)
ReligionIslam
EraIslamic Golden Age
RegionGreat Seljuq Empire (Nishapur)[2]:292
Abbasid Caliphate (Baghdad) / (Jerusalem) / (Damascus) [2]:292
DenominationSunni[3][4]
JurisprudenceShafiʿi
CreedAshʿari[5][6]
Main interest(s)Sufism, theology (kalam), philosophy, logic, Islamic jurisprudence
Notable work(s)The Revival of Religious Sciences, The Aims of the Philosophers, The Incoherence of the Philosophers, The Alchemy of Happiness, The Moderation in Belief, On Legal theory of Muslim Jurisprudence
Other namesAlgazel
Muslim leader

Al-Ghazali (UK: /ælˈɡɑːzɑːli/,[14] US: /ˌælɡəˈzɑːli, -zæl-/;[15][16] full name أَبُو حَامِدٍ مُحَمَّدُ بْنُ مُحَمَّدٍ ٱلطُّوسِيُّ ٱلْغَزَالِيُّ or ٱلْغَزَّالِيُّ, Abū Ḥāmid Muḥammad ibn Muḥammad aṭ-Ṭūsiyy al-Ġaz(z)ālīy; Latinized Algazelus or Algazel; c. 1058 – 19 December 1111) was one of the most prominent and influential Muslim philosophers, theologians, jurists, and mystics[17][18], of Sunni Islam.[19] He was of Persian origin.[20][21][22]

Some Muslims consider him to be a Mujaddid, a renewer of the faith who, according to the prophetic hadith, appears once every century to restore the faith of the ummah ("the Islamic Community").[23][24][25] His works were so highly acclaimed by his contemporaries that al-Ghazali was awarded the honorific title "Proof of Islam" (Hujjat al-Islām).[1]

Al-Ghazali believed that the Islamic spiritual tradition had become moribund and that the spiritual sciences taught by the first generation of Muslims had been forgotten.[26] That resulted in his writing his magnum opus entitled Iḥyā’ ‘ulūm ad-dīn ("The Revival of the Religious Sciences").[27] Among his other works, the Tahāfut al-Falāsifa ("Incoherence of the Philosophers") is a significant landmark in the history of philosophy, as it advances the critique of Aristotelian science developed later in 14th-century Europe.[19]

Life

The believed date of al-Ghazali's birth, as given by Ibn al-Jawzi, is AH 450 (1058/9). Modern estimates place it at AH 448 (1056/7), on the basis of certain statements in al-Ghazali's correspondence and autobiography.[28] He was a Muslim scholar, law specialist, rationalist, and spiritualist of Persian descent.[29] He was born in Tabaran, a town in the district of Tus, Khorasan (now part of Iran),[28] not long after Seljuk captured Baghdad from the Shia Buyid and established Sunni Caliphate under a commission from the Abbasid Dynasty in 1055 AD.[30]

A posthumous tradition, the authenticity of which has been questioned in recent scholarship, is that his father, a man "of Persian descent,"[31] died in poverty and left the young al-Ghazali and his brother Ahmad to the care of a Sufi. Al-Ghazali's contemporary and first biographer, 'Abd al-Ghafir al-Farisi, records merely that al-Ghazali began to receive instruction in fiqh (Islamic jurisprudence) from Ahmad al-Radhakani, a local teacher.[28]:26–27 He later studied under al-Juwayni, the distinguished jurist and theologian and "the most outstanding Muslim scholar of his time,"[28] in Nishapur, perhaps after a period of study in Gurgan. After al-Juwayni's death in 1085, al-Ghazali departed from Nishapur and joined the court of Nizam al-Mulk, the powerful vizier of the Seljuq sultans, which was likely centered in Isfahan. After bestowing upon him the titles of "Brilliance of the Religion" and "Eminence among the Religious Leaders," Nizam al-Mulk advanced al-Ghazali in July 1091 to the "most prestigious and most challenging" professorial at the time: in the Nizamiyya madrasa in Baghdad.[28]

He underwent a spiritual crisis in 1095, abandoned his career and left Baghdad on the pretext of going on pilgrimage to Mecca. Making arrangements for his family, he disposed of his wealth and adopted an ascetic lifestyle. According to biographer Duncan B. Macdonald, the purpose of abstaining from scholastic work was to confront the spiritual experience and more ordinary understanding of "the Word and the Traditions."[32] After some time in Damascus and Jerusalem, with a visit to Medina and Mecca in 1096, he returned to Tus to spend the next several years in 'uzla (seclusion). The seclusion consisted in abstaining from teaching at state-sponsored institutions, but he continued to publish, receive visitors and teach in the zawiya (private madrasa) and khanqah (Sufi monastery) that he had built.

Fakhr al-Mulk, grand vizier to Ahmad Sanjar, pressed al-Ghazali to return to the Nizamiyya in Nishapur. Al-Ghazali reluctantly capitulated in 1106, fearing rightly that he and his teachings would meet with resistance and controversy.[28] He later returned to Tus and declined an invitation in 1110 from the grand vizier of the Seljuq Sultan Muhammad I to return to Baghdad. He died on 19 December 1111. According to 'Abd al-Ghafir al-Farisi, he had several daughters but no sons.[28]

School affiliations

Al-Ghazali contributed significantly to the development of a systematic view of Sufism and its integration and acceptance in mainstream Islam. As a scholar of orthodox Islam, he belonged to the Shafi'i school of Islamic jurisprudence and to the Asharite school of theology.[33] Al-Ghazali received many titles such as Sharaf-ul-Aʾimma (شرف الأئمة), Zayn-ud-dīn (زين الدين) and Ḥujjat-ul-Islām (حجة الإسلام).

He is viewed as the key member of the influential Asharite school of early Muslim philosophy and the most important refuter of the Mutazilites. However, he chose a slightly-different position in comparison with the Asharites. His beliefs and thoughts differ in some aspects from the orthodox Asharite school.[33]

Works

Mausoleum of Al-Ghazali covered in a tin roof
Mausoleum of Al-Ghazali in Tus, located near the tomb of Persian poet Ferdowsi.[34] The mausoleum was discovered in the 1990s after being lost for many centuries and remains neglected.

A total of about 70 works can be attributed to Al-Ghazali.[35]

Incoherence of the Philosophers

His 11th century book titled The Incoherence of the Philosophers marks a major turn in Islamic epistemology. The encounter with skepticism led al-Ghazali to embrace a form of theological occasionalism, or the belief that all causal events and interactions are not the product of material conjunctions but rather the immediate and present Will of God.

In the next century, Averroes drafted a lengthy rebuttal of al-Ghazali's Incoherence entitled The Incoherence of the Incoherence; however, the epistemological course of Islamic thought had already been set.[36] Al-Ghazali gave as an example of the illusion of independent laws of cause the fact that cotton burns when coming into contact with fire. While it might seem as though a natural law was at work, it happened each and every time only because God willed it to happen—the event was "a direct product of divine intervention as any more attention grabbing miracle". Averroes, by contrast insisted while God created the natural law, humans "could more usefully say that fire caused cotton to burn—because creation had a pattern that they could discern."[37] [38][39]

The Incoherence also marked a turning point in Islamic philosophy in its vehement rejections of Aristotle and Plato. The book took aim at the falasifa, a loosely defined group of Islamic philosophers from the 8th through the 11th centuries (most notable among them Avicenna and Al-Farabi) who drew intellectually upon the Ancient Greeks.

This long-held argument has been criticized. George Saliba in 2007 argued that the decline of science in the 11th century has been overstated, pointing to continuing advances, particularly in astronomy, as late as the 14th century.[40] On the other hand, Hassan Hassan in 2012 argued that while indeed scientific thought in Islam was stifled in the 11th century, the person mostly to blame is not Al-Ghazali but Nizam al-Mulk.[41]

Autobiography

Last page of Al-Ghazali's autobiography in MS Istanbul, Shehid Ali Pasha 1712[clarification needed], dated AH 509 (AD 1115-1116).

The autobiography al-Ghazali wrote towards the end of his life, Deliverance From Error (المنقذ من الضلال al-munqidh min al-ḍalāl) is considered a work of major importance.[31] In it, al-Ghazali recounts how, once a crisis of epistemological skepticism was resolved by "a light which God Most High cast into my breast ... the key to most knowledge,"[42]:66 he studied and mastered the arguments of kalam, Islamic philosophy, and Ismailism. Though appreciating what was valid in the first two of these, at least, he determined that all three approaches were inadequate and found ultimate value only in the mystical experience and insight (the state of prophecy or nubuwwa)[citation needed] he attained as a result of following Sufi practices. William James, in Varieties of Religious Experience, considered the autobiography an important document for "the purely literary student who would like to become acquainted with the inwardness of religions other than the Christian" because of the scarcity of recorded personal religious confessions and autobiographical literature from this period outside the Christian tradition.[43]:307

The Revival of Religious Sciences (Ihya' Ulum al-Din)

Another of al-Ghazali's major works is Ihya' Ulum al-Din or Ihya'u Ulumiddin (The Revival of Religious Sciences). It covers almost all fields of Islamic sciences: fiqh (Islamic jurisprudence), kalam (theology) and sufism.[citation needed]

It contains four major sections: Acts of worship (Rub' al-'ibadat), Norms of Daily Life (Rub' al-'adatat), The ways to Perdition (Rub' al-muhlikat) and The Ways to Salvation (Rub' al-munjiyat). The Ihya became the most frequently recited Islamic text after the Qur'an and the hadith. Its great achievement was to bring orthodox Sunni theology and Sufi mysticism together in a useful, comprehensive guide to every aspect of Muslim life and death.[44] The book was well received by Islamic scholars such as Nawawi who stated that: "Were the books of Islam all to be lost, excepting only the Ihya', it would suffice to replace them all."[45]

The Alchemy of Happiness

The Alchemy of Happiness is a rewritten version of The Revival of the Religious Sciences. After the existential crisis that caused him to completely re-examine his way of living and his approach to religion, Al-Ghazali put together The Alchemy of Happiness[46] to reassert his fundamental belief that a connection to God was an integral part of the joy of living. The book is divided into four different sections. The first of these is Knowledge of Self, where Al-Ghazali asserts that while food, sex, and other indulgences might slake humans appetites temporarily, they in turn make a human into an animal, and therefore will never give true happiness and fulfillment. In order to find oneself, people must devote themselves to God by showing restraint and discipline rather than gluttony of the senses . The second installment is called Knowledge of God, where Al-Ghazali states that the events that occur during one's life are meant to point an individual towards God, and that God will always be strong, no matter how far humans deviate from His will. The third section of The Alchemy of Happiness is Knowledge of the World. Here he states that the world is merely a place where humans learn to love God, and prepare for the future, or the afterlife, the nature of which will be determined by our actions in this phase of our journey to happiness. The final section is Knowledge of the Future World, which details how there are two types of spirits within a man: the angelic spirit and the animal spirit. Al-Ghazali details the types of spiritual tortures unbelievers experience, as well as the path that must be taken in order to attain spiritual enlightenment. This book serves as a culmination of the transformation Ghazali goes through during his spiritual awakening.

Disciplining the Soul

One of the key sections of Ghazali's Revival of the Religious Sciences is Disciplining the Soul, which focuses on the internal struggles that every Muslim will face over the course of his lifetime.[47] The first chapter primarily focuses on how one can develop himself into a person with positive attributes and good personal characteristics . The second chapter has a more specific focus: sexual satisfaction and gluttony.[47] Here, Ghazali states that indeed every man has these desires and needs, and that it is natural to want these things.[47] However, the Prophet explicitly states that there must be a middle ground for man, in order to practice the tenets of Islam faithfully . The ultimate goal that Ghazali is presenting not only in these two chapters, but in the entirety of The Revival of the Religious Sciences, is that there must be moderation in every aspect of the soul of a man, an equilibrium. These two chapters were the 22nd and 23rd chapters, respectively, in Ghazali's Revival of the Religious Sciences[47]. It's also important to note here that Ghazali draws from Greek as well as Islamic philosophy in crafting this literary staple, even though much of The Incoherence of the Philosophers, his most well known work, takes a critical aim at their perspective.

The Eternity of the World

Al-Ghazali crafted his rebuttal of the Aristotelian viewpoint on the creation of the world in The Eternity of the World . Al-Ghazali essentially formulates two main arguments for what he views as a sacrilegious thought process. Central to the Aristotelian approach is the concept that motion will always precede motion, or in other words, a force will always create another force, and therefore for a force to be created, another force must act upon that force.[19] This means that in essence time stretches infinitely both into the future and into the past, which therefore proves that God did not create the universe at one specific point in time. Ghazali counters this by first stating that if the world was created with exact boundaries, then in its current form there would be no need for a time before the creation of the world by God.[19] The second argument Ghazali makes is that because humans can only imagine the time before the creation of the world, and your imagination is a fictional thing, that all the time before the world was created is fictional as well, and therefore does not matter as it was not intended by God to be understood by humans.

The Decisive Criterion for Distinguishing Islam from Clandestine Unbelief

Al-Ghazali lays out in The Decisive Criterion for Distinguishing Islam from Clandestine Unbelief his approach to Muslim orthodoxy. Ghazali veers from the often hardline stance of many of his contemporaries during this time period and states that as long as one believes in the Prophet Muhammad and God himself, there are many different ways to practice Islam and that any of the many traditions practiced in good faith by believers should not be viewed as heretical by other Muslims.[28] While Ghazali does state that any Muslim practicing Islam in good faith is not guilty of apostasy, he does outline in The Criterion that there is one standard of Islam that is more correct than the others, and that those practicing the faith incorrectly should be moved to change.[28] In Ghazali's view, only the Prophet himself could deem a faithfully practicing Muslim an infidel, and his work was a pushback against the religious persecution and strife that occurred often during this time period between various Islamic sects.[28]

Works in Persian

Al-Ghazali wrote most of his works in Arabic and few in Persian. His most important Persian work is Kīmyāyé Sa'ādat (The Alchemy of Happiness). It is al-Ghazali's own Persian version of Ihya'ul ulumuddin (The Revival of Religious Sciences) in Arabic, but a shorter work. It is one of the outstanding works of 11th-century-Persian literature. The book was published several times in Tehran by the edition of Hussain Khadev-jam, a renowned Iranian scholar. It is translated to English, Arabic, Turkish, Urdu, Azerbaijani and other languages.[46]

Apart from Kimya, the most celebrated of al-Ghazali's works in Persian is 'Nasīhatul Mulūk (The Counseling Kings), written most probably for Sultan Ahmad Sanjar ibn Malekshah. In the edition published by Jalāluddīn Humāyī, the book consists of two parts of which only the first can reliably be attributed to al-Ghazali. The language and the contents of some passages are similar to the Kimyaye Sa'adat. The second part differs considerably in content and style from the well-known writings of al-Ghazali. It contains the stories of pre-Islamic kings of Persia, especially those of Anoshervān. Nasihatul Muluk was early translated to Arabic under the title al-Tibr al-masbuk fi nasihat al-muluk (The Forged Sword in Counseling Kings).

Zād-e Ākherat (Provision for the hereafter) is an important Persian book of al-Ghazali but gained less scholarly attention. The greater part of it consists of the Persian translation of one of his Arabic books, Bedāyat al-Hedāya (Beginning of Guidance). It contains in addition the same contents as the Kīmyāyé Sa'ādat. The book was most probably written during the last years of his life. Its manuscripts are in Kabul (Library of the Department of Press) and in Leiden.

Pand-nāma (Book of Counsel) is another book of advice and probably attributed to Sultan Sanjar. The introduction to the book relates that Al-Ghazali wrote the book in response to a certain king who had asked him for advice. Ay farzand (O son!) is a short book of counsel that al-Ghazali wrote for one of his students. The book was early translated to Arabic entitled ayyuhal walad. Another Persian work is Hamāqāti ahli ibāhat or Raddi ebāhīyya (Condemnation of antinomians) which is his fatwa in Persian illustrated with Quranic verses and Hadiths.

Faza'ilul al-anam min rasa'ili hujjat al-Islam is the collection of letters in Persian that al-Ghazali wrote in response to the kings, ministers, jurists and some of his friends after he returned to Khorasan. The collection was gathered by one of his grandchildren after his death, under five sections/chapters. The longest letter is the response to objections raised against some of his statements in Mishkat al-Anwar (The Niche of Light) and al-Munqidh min al-dalal (Rescuer from Error). The first letter is the one which al-Ghazali wrote to Sultan Sanjar presenting his excuse for teaching in Nizamiyya of Nishapur; followed by al-Ghazali's speech in the court of Sultan Sanjar. Al-Ghazali makes an impressive speech when he was taken to the king's court in Nishapur in 1106, giving very influential counsels, asking the sultan once again for excusing him from teaching in Nizamiyya. The sultan was so impressed that he ordered al-Ghazali to write down his speech so that it will be sent to all the ulemas of Khorasan and Iraq.

Influence

During his life, he authored over 70 books on science, Islamic reasoning and Sufism.[48] Al-Ghazali distributed his book The Incoherence of Philosophers, set apart as the defining moment in Islamic epistemology. The experience that he had with suspicion drove al-Ghazali to shape a conviction that all occasions and connections are not the result of material conjunctions but are the present and prompt will of God.

Another of al-Ghazali's most prestigious works is Ihya' Ulum al-Din ("The Revival of Religious Sciences"). The work covers all fields of Islamic science and incorporates Islamic statute, philosophy and Sufism. It had numerous positive reactions, and Al-Ghazali at that point composed a condensed form in Persian under the title Kimiya-yi sa'adat ("The Alchemy of Happiness"). Although al-Ghazali said that he has composed more than 70 books, attributed to him are more than 400 books.

Al-Ghazali likewise assumed a noteworthy part in spreading Sufism and Sharia. He was the first to consolidate the ideas of Sufism into Sharia laws and the first to give a formal depiction of Sufism in his works. His works fortify the position of Sunni Islam, contrasted with different schools of thought.

Al-Ghazali had an important influence on both later Muslim philosophers and Christian medieval philosophers. Margaret Smith writes in her book Al-Ghazali: The Mystic (London 1944): "There can be no doubt that al-Ghazali’s works would be among the first to attract the attention of these European scholars" (page 220). Then she emphasizes, "The greatest of these Christian writers who was influenced by al-Ghazali was St. Thomas Aquinas (1225–1274), who made a study of the Arabic writers and admitted his indebtedness to them, having studied at the University of Naples where the influence of Arab literature and culture was predominant at the time." In addition, Aquinas' interest in Islamic studies could be attributed to the infiltration of ‘Latin Averroism’ in the 13th century, especially at the University of Paris.

The period following Ghazali "has tentatively been called the Golden Age of Arabic philosophy" initiated by Ghazali's successful integration of logic into the Islamic seminary Madrasah curriculum.[49]

Al-Ghazali also played a major role in integrating Sufism with Shariah. He was also the first to present a formal description of Sufism in his works. His works also strengthened the status of Sunni Islam against other schools. The Batinite (Ismailism) had emerged in Persian territories and were gaining more and more power during al-Ghazali's period, as Nizam al-Mulk was assassinated by the members of Ismailis. Al-Ghazali strongly rejected their ideology and wrote several books on criticism of Baatinyas which significantly weakened their status.

Al-Ghazali succeeded in gaining widespread acceptance for Sufism at the expense of philosophy.[50] At the same time, in his refutation of philosophers he made use of their philosophical categories and thus helped to give them wider circulation.[50]

His influences and impact on Sufism and Islam during the 11th century has been a subject of debate in contemporary times. Some fifty works that he had written is evidenced that he was one of the most important Islamic thinkers of his time. Three of his works, Ihaya' Ulum ad-Din (Revival of Religious Sciences), Tahafut al-Falasifa (The Incoherence of Philosophers), and al-Muniqidh min a-alal (Al-Ghazali's Path to Sufism: His Deliverance from Error) are still widely read and circulated among Islamic scholars today. After the death of Al-Ghazali, it is believed there followed a long era in which there was a notable absence of Islamic philosophers, contributing to the status of Ghazali in the modern era. The staple of his religious philosophy was arguing that the creator was the center point of all human life that played a direct role in all world affairs. Al-Ghazali's influence was not limited to Islam, but in fact his works were widely circulated among Christian and Hebrew scholars and philosophers. Some of the more notable philosophers and scholars in the west include David Hume, Dante, and St. Thomas Aquinas. Moses Ben Maimon, a Jewish theologian was deeply interested and vested in the works of Al-Ghazali. One of the more notable achievements of Ghazali were his writing and reform of education that laid the path of Islamic Education from the 12th to the 19th centuries CE. Al-Ghazali's works were heavily relied upon by Islamic mathematicians and astronomers such as At-Tusi.[51]

Early childhood development was a central focal point of Al-Ghazali. He worked to influence and develop a program to mold the young minds of children at an early age to develop their mind and character. He stressed that socialization, family, and schools were central in the achievement of language, morality, and behavior. He emphasized incorporating physical fitness such as games that were important in the development of young minds to attract the idea of attending schools and maintaining an education. In addition, he stressed the importance of understanding and sharing cultures in the classrooms to achieve a civic harmony that would be expressed outside the classroom and kindness to one another. In his writings he placed this responsibility upon the teachers. His treatise on early education centered on Islamic laws, God, and memorizing the Qur'an to achieve literary skill. Ghazali emphasized the importance that there should be a dual respect in regard to the teacher and the pupil. Whereas the teacher guides the student and takes the role of a father figure and offers council to the student, and the student respects the teacher as a patriarch. He stressed that the teacher needed to pay attention to the learning paces of his students so that he could help them be successful in academic achievements.[52]

Al-Ghazali was by every indication of his writings a true mystic in the Persian sense. He believed himself to be more mystical or religious than he was philosophical however, he is more widely regarded by some scholars as a leading figure of Islamic philosophy and thought. He describes his philosophical approach as a seeker of true knowledge, a deeper understanding of the philosophical and scientific, and a better understanding of mysticism and cognition.[53] In the contemporary world, Al-Ghazali is renowned not only for his contribution to Sufism, Islam, Philosophy, or education. But his work and ethical approach transcends another boundary into the Islamic business practice. In the Journal of Business Ethics, authors Yusif Sidani and Akram Al Ariss explain how Islamic business ethics are governed by the writings of Abu-Hamid Al-Ghazali and even posit that Al-Ghazali is the greatest Muslim since the prophet Muhammad. Traditional Islamist's are influenced by Ghazali's writings since he was indebted to writing about and incorporating Sharia Law. They emphasize, "His mastery of philosophical logic and reasoning earned him the title of philosopher without losing his status as a religious scholar."[54] Al-Ghazili's reasoning on the use of intellect in combination with the rational and spiritual is an integral part of Muslim society today. Therefore, they approach the business perspective with the same ideology and organizational thought.

Works

Al-Ghazali mentioned the number of his works "more than 70" in one of his letters to Sultan Sanjar in the late years of his life.[citation needed] Some "five dozen" are plausibly identifiable, and several hundred attributed works, many of them duplicates because of varying titles, are doubtful or spurious.

The tradition of falsely attributing works to Al-Ghazali increased in the 13th century, after the dissemination of the large corpus of works by Ibn Arabi.[35]

Bibliographies have been published by William Montgomery Watt (The Works Attributed to Al-Ghazali), Maurice Bouyges (Essai de chronologie des oeuvres d'Al-Ghazali) and others.

Abdel Rahman Badawi's Bibliography of all works attributed to Al-Ghazali[55]
Pages Content
1–72 works definitely written by al-Ghazali
73–95 works of doubtful attribution
96–127 works which are almost certainly not those of al-Ghazali
128–224 are the names of the Chapters or Sections of al-Ghazali's books that are mistakenly thought by him
225–273 books written by other authors on al-Ghazali's works
274–389 books of other unknown scholars/writers regarding al-Ghazali's life and personality
389–457 the name of the manuscripts of al-Ghazali's works in different libraries of the world:
Short List of Major Works of Gazali
Title Description Type
al-Munqidh min al-dalal Rescuer from Error Theology
Hujjat al-Haq Proof of the Truth Theology
Al-Iqtisād fī al-iʿtiqad The Moderation in Belief Theology
al-maqsad al-asna fi sharah asma' Allahu al-husna The best means in explaining Allah's Beautiful Names Theology
Jawahir al-Qur'an wa duraruh Jewels of the Qur'an and Its Pearls Theology
Fayasl al-tafriqa bayn al-Islam wa-l-zandaqa The Criterion of Distinction between Islam and Clandestine Unbelief Theology
Al-radd al-jamil li-ilahiyyat ‘Isa bi-sarih al-Injil The Excellent Refutation of the Divinity of Jesus through the Text of the Gospel Theology
Mishkat al-Anwar The Niche for Lights, a commentary on the Verse of Light Theology
Tafsir al-yaqut al-ta'wil Theology
Mizan al-'amal Criterion of Action Tasawwuf
Ihya'e Ulum-ed'Deen The Revival of the Religious Sciences Tasawwuf
Bidayat al-hidayah The Beginning of Guidance Tasawwuf
Kimiya-yi sa'ādat The Alchemy of Happiness [a résumé of Ihya'ul ulum, in Persian] Tasawwuf
Nasihat al-muluk Counseling Kings in Persian Tasawwuf
al-Munqidh min al-dalal Rescuer from Error Tasawwuf
Minhaj al-'Abidin Methodology for the Worshipers Tasawwuf
Fada'ih al-Batiniyya The Infamies of the Esotericists, a refutation of esoteric Sufism in general and Isma'ili doctrines in particular Tasawwuf
Maqasid al falasifa Aims of the Philosophers written in the beginning of his life, in favour of philosophy and presenting the basic theories in Philosophy, mostly influenced by Avicenna's works Philosophy
Tahafut al-Falasifa The Incoherence of the Philosophers), [Book refutes the Greek Philosophy aiming at Avicenna and Al-Farabi; and of which Ibn Rushd wrote his famous refutation Tahafut al-tahafut (The Incoherence of the Incoherence) Philosophy
Miyar al-Ilm fi fan al-Mantiq Criterion of Knowledge in the Art of Logic Philosophy
Mihak al-Nazar fi al-mantiq Touchstone of Reasoning in Logic Philosophy
al-Qistas al-mustaqim The Correct Balance Philosophy
Fatawy al-Ghazali Verdicts of al-Ghazali Jurisprudence
Al-wasit fi al-mathab (The medium [digest] in the Jurisprudential school) Jurisprudence
Kitab tahzib al-Isul Prunning on Legal Theory Jurisprudence
al-Mustasfa fi 'ilm al-isul The Clarified in Legal Theory Jurisprudence
Asas al-Qiyas Foundation of Analogical reasoning Jurisprudence
The Jerusalem Tract [56] Jurisprudence
Sources:[57][58]:29

Reception of work

According to William Montgomery Watt, Al-Ghazali considered himself to be the Mujaddid ("Revivier") of his age. Many, perhaps most, later Muslims concurred and, according to Watt, some have even considered him to be the greatest Muslim after Muhammad.[59]

As an example, the Islamic scholar al-Safadi stated:

and the jurist, al-Yafi'i stated:

The Shafi'i jurist al-Subki stated:

Also a widely considered Sunni scholar, Al Dhahabi in, his praise of Al Ghazali, wrote: “Al-Ghazzaali, the imaam and shaykh, the prominent scholar, Hujjat al-Islam, the wonder of his time, Zayn al-Deen Abu Haamid Muhammad ibn Muhammad ibn Muhammad ibn Ahmad al-Toosi al-Shaafa’i al-Ghazzaali, the author of many books and one possessed of utter intelligence. He studied fiqh in his own town, then he moved to Nisapur in the company of a group of students. He stayed with the Imaam al-Haramayn and gained a deep knowledge of fiqh within a short period. He became well-versed in ‘ilm al-kalaam and debate, until he became the best of debater.”[64]

Ibn Rushd (Averroes), a rationalist, famously responded that "to say that philosophers are incoherent is itself to make an incoherent statement."[citation needed] Rushd's book, The Incoherence of the Incoherence, attempted to refute al-Ghazali's views, but the work was not well received in the Muslim community.[65]

According to historian Firas Alkhateeb, "When one reads Imam al-Ghazali’s works at a very superficial level, one can easily misunderstand what he is saying as anti-scientific in general. The truth, however, is that al-Ghazali’s only warning to students is to not fully accept all the beliefs and ideas of a scholar simply because of his achievements in mathematics and science. By issuing such a warning, al-Ghazali is in fact protecting the scientific enterprise for future generations by insulating it from being mixed with theoretical philosophy that could eventually dilute science itself to a field based on conjecture and reasoning alone."[66]

Al-Ghazali has been seen by Orientalist scholars of causing a decline in scientific advancement in Islam because of his refutation of the new philosophies of his time. He believed he saw danger in the statements made by philosophers that suggested that God was not all-knowing or even non-existent, which strongly contradicted his conservative Islamic belief.[66]

Economic philosophy

Most aspects of Al-Ghazali's life were heavily influenced by his Islamic beliefs, and his economic philosophy was no exception. He held economic activity to a very high level of importance in his life and thought that others should as well, as he felt that it was not only necessary for the overall benefit to society but also to achieve spiritual wholeness and salvation. In his view, the worldly life of humanity depended on the economic activity of people and so he considered being economically active to be a mandated part of the Sharia law.[67]

He established three goals of economic activity that he believed were part of one's religious obligation as well as beneficial to the individual: "achievement of self-sufficiency for one's survival; provision for the well-being of one's progeny; and provision for assisting those in economic need."[67] He argued that subsistence living, or living in a way that provides the basic necessities for only one's family, would not be an acceptable practice to be held by the general population because of the detrimental results that he believed that would bring upon the economy, but he acknowledged that some people may choose to live the subsistence lifestyle at their own will for the sake of their personal religious journey. Conversely, he discouraged people from purchasing or possessing excessive material items, suggesting that any additional money earned could be given to provide for the poor.[67]

Al-Ghazali thought that it should not be necessary to force equality of income in society but that people should be driven by "the spirit of Islamic brotherhood" to share their wealth willingly, but he recognized that it is not always the case. He believed that wealth earned could be used in two potential manners. One is for good, such as maintaining the health of oneself and their family as well as taking care of others and any other actions seen as positive for the Islamic community. The other is what Al-Ghazali would consider misuse, spending it selfishly on extravagant or unnecessary material items.[67]

In terms of trade, Al-Ghazali discussed the necessity of exchanging goods across close cities as well as larger borders because it allows more goods, which may be necessary and not yet available, to be accessible to more people in various locations. He recognized the necessity of trade and its overall beneficial effect on the economy, but making money in that way might not be considered the most virtuous in his beliefs. He did not support people taking "excessive" profits from their trade sales.[67]

See also

Notes

 1. ^ a b Hunt Janin, The Pursuit of Learning in the Islamic World, p. 83. ISBN 0786419547
 2. ^ a b Griffel, Frank (2006). Meri, Josef W. (ed.). Medieval Islamic civilization : an encyclopedia. New York: Routledge. ISBN 978-0415966900.
 3. ^ Meri, Josef W.; Bacharach, Jere L. (2006). Medieval Islamic Civilization: A-K. Taylor and Francis. p. 293. ISBN 978-0415966917.
 4. ^ Böwering, Gerhard; Crone, Patricia (2013). The Princeton Encyclopedia of Islamic Political Thought. Princeton University Press. p. 191. ISBN 978-0691134840. Ghazali (ca. 1058–1111) Abu Hamid Muhammad b. Muhammad al-Ghazali al-Tusi (the “Proof of Islam”) is the most renowned Sunni theologian of the Seljuq period (1038–1194).
 5. ^ A.C. Brown, Jonathan (2009). Hadith: Muhammad's Legacy in the Medieval and Modern World (Foundations of Islam). Oneworld Publications. p. 179. ISBN 978-1851686636.
 6. ^ Leaman, Oliver (2006). The Qur'an: An Encyclopedia. Taylor & Francis. pp. 84. ISBN 978-0415326391.
 7. ^ Frank Griffel, Al-Ghazali's Philosophical Theology, p. 77. ISBN 0199724725
 8. ^ Frank Griffel, Al-Ghazali's Philosophical Theology, p 75. ISBN 0199724725
 9. ^ Andrew Rippin, The Blackwell Companion to the Qur'an, p 410. ISBN 1405178442
 10. ^ Frank Griffel, Al-Ghazali's Philosophical Theology, p 76. ISBN 0199724725
 11. ^ The Influence of Islamic Thought on Maimonides Stanford Encyclopedia of Philosophy, June 30, 2005
 12. ^ Karin Heinrichs, Fritz Oser, Terence Lovat, Handbook of Moral Motivation: Theories, Models, Applications, p 257. ISBN 9462092753
 13. ^ Muslim Philosophy Archived 2013-10-29 at the Wayback Machine, Islamic Contributions to Science & Math, netmuslims.com
 14. ^ "Ghazali". Collins English Dictionary. HarperCollins. Retrieved 29 June 2019.
 15. ^ "Al-Ghazali". The American Heritage Dictionary of the English Language (5th ed.). Boston: Houghton Mifflin Harcourt. Retrieved 29 June 2019.
 16. ^ "Ghazālī, al-". Merriam-Webster Dictionary. Retrieved 29 June 2019.
 17. ^ "Ghazali, al-". The Columbia Encyclopedia. Retrieved 17 December 2012.
 18. ^ Ludwig W. Adamec (2009), Historical Dictionary of Islam, p.109. Scarecrow Press. ISBN 0810861615.
 19. ^ a b c d Griffel, Frank (2016). Zalta, Edward N. (ed.). The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Winter 2016 ed.). Metaphysics Research Lab, Stanford University.
 20. ^ The Spirit of Creativity: Basic Mechanisms of Creative Achievements "Persian polymath Al-Ghazali published several treatises...."
 21. ^ [1] « Al-Ghazali was born in A.D. 1058 (A.H. 450) in or near the city of Tus in Khurasan to a Persian family of modest means... »
 22. ^ The Ethics of Suicide: Historical Sources "A native of Khorassan, of Persian origin, the Muslim theologian, sufi mystic, and philosopher Abu Hamid Muhammad al-Ghazali is one of the great figures of Islamic religious thought...."
 23. ^ Jane I. Smith, Islam in America, p. 36. ISBN 0231519990
 24. ^ Dhahabi, Siyar, 4.566
 25. ^ Willard Gurdon Oxtoby, Oxford University Press, 1996, p 421
 26. ^ Böwering, Gerhard; Crone, Patricia; Mirza, Mahan; Kadi, Wadad; Zaman, Muhammad Qasim; Stewart, Devin J. (2013). The Princeton Encyclopedia of Islamic Political Thought. Princeton University Press. p. 191. ISBN 978-0691134840.
 27. ^ Sonn, Tamara (1996-10-10). Interpreting Islam: Bandali Jawzi's Islamic Intellectual History. Oxford University Press. pp. 30. ISBN 9780195356564. Ghazali Revival ihya.
 28. ^ a b c d e f g h i j Griffel, Frank (2009). Al-Ghazālī's Philosophical Theology. Oxford: Oxford University Press. ISBN 9780195331622.
 29. ^ Rahman, Yucel (2016). "The Mujaddid of His Age". Cite journal requires |journal= (help)
 30. ^ "Seljuk Empire", Wikipedia, 2019-04-04, retrieved 2019-04-09
 31. ^ a b Böwering, Gerhard. "ḠAZĀLĪ". Encyclopædia Iranica. Retrieved 17 December 2012.
 32. ^ Nicholson, Reynold Alleyne. (1966). "A literary history of the Arabs." London: Cambridge University Press. p. 382.
 33. ^ a b R.M. Frank, Al-Ghazali and the Ashʿarite School, Duke University Press, London 1994
 34. ^ "Finding Imam Al-Ghazali". Retrieved 2019-09-03.
 35. ^ a b "about five dozen authentic works, in addition to which some 300 other titles of works of uncertain, doubtful, or spurious authorship, many of them duplicates owing to varying titles, are cited in Muslim bibliographical literature. [...] Already Ebn Ṭofayl (d. 581/1185, q.v.) observed that Ḡazālī wrote for different audiences, ordinary men and the elite (pp. 69-72), and Ḡazālī himself completed the rather moderate theological treatise, Eljām al-ʿawāmmʿan ʿelm al-kalām “The restraining of ordinary men from theology,” in the last month before his death" Encyclopedia Iranica.
 36. ^ Craig, William Lane (2001). The cosmological argument from Plato to Leibniz. Eugene, OR.: Wipf and Stock. p. 89. ISBN 978-1579107871.
 37. ^ Kadri, Sadakat (2012). Heaven on Earth: A Journey Through Shari'a Law from the Deserts of Ancient Arabia . macmillan. pp. 118–9. ISBN 9780099523277.
 38. ^ For al-Ghazali's argument see The Incoherence of the Philosophers. Translated by Michael E. Marmura. 2nd ed, Provo Utah, 2000, pp.116-7.
 39. ^ For Ibn Rushd's response, see Khalid, Muhammad A. ed. Medieval Islamic Philosophical Writings, Cambridge UK, 2005, p.162)
 40. ^ "Many orientalists argue that Ghazali's Tahafut is responsible for the age of decline in science in the Muslim World. This is their key thesis as they attempt to explain the scientific and intellectual history of the Islamic world. It seems to be the most widely accepted view on the matter not only in the Western world but in the Muslim world as well. George Saliba, a Professor of Arabic and Islamic Science at Columbia University who specializes in the development of astronomy within Islamic civilization, calls this view the "classical narrative" (Saliba, 2007)." Aydin, Nuh. "Did al-Ghazali kill the science in Islam?". Archived from the original on 2015-04-30. Retrieved 23 February 2014.
 41. ^ Hasan Hasan, How the decline of Muslim scientific thought still haunts, The National, 9 February 2012.
 42. ^ McCarthy, Richard Joseph (1980). Freedom and fulfillment: "al-Munqidh min al-Dalal" and other relevant works. Boston: Twayne. ISBN 978-0805781670.
 43. ^ James, William (2012). Bradley, Matthew (ed.). The Varieties of Religious Experience. Oxford Univ Press. ISBN 9780199691647.
 44. ^ Hunt Janin, The Pursuit of Learning in the Islamic World 610-2003, p 83. ISBN 0786429046
 45. ^ Joseph E. B. Lumbard, Islam, Fundamentalism, and the Betrayal of Tradition: Essays by Western Muslim Scholars, p. 291. ISBN 0941532607
 46. ^ a b Translated into English by Mohammed Asim Bilal and available at archive.org
 47. ^ a b c d Winter, T.J (2016). Al-Ghazali on Disciplining the Soul and on Breaking the Two Desires. The Islamic Text Society.
 48. ^ Smith, Margaret, “The Forerunner of al-Ghazali", Journal of the Royal Asiatic Society, 1936, pp. 65-78., Margaret (1936). "The Forerunner of Al-Ghazali": 13. Cite journal requires |journal= (help)CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 49. ^ "Ghazâlî had successfully introduced logic into the madrasa (though it was studied in other venues as well (Endress 2006)). What happened to it after this time was the result of the activities of logicians much more gifted than Ghazâlî. This period has tentatively been called the Golden Age of Arabic philosophy (Gutas 2002). It is in this period, and especially in the thirteenth century, that the major changes in the coverage and structure of Avicennan logic were introduced; these changes were mainly introduced in free-standing treatises on logic. It has been observed that the thirteenth century was the time that “doing logic in Arabic was thoroughly disconnected from textual exegesis, perhaps more so than at any time before or since” (El-Rouayheb 2010b: 48–49). Many of the major textbooks for teaching logic in later centuries come from this period. [...] For all his historical importance in the process of introducing logic into the madrasa, the logic that Ghazâlî defended was too dilute to be recognizably Farabian or Avicennan." Tony Street (July 23, 2008). "Arabic and Islamic Philosophy of Language and Logic". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 2008-12-05.
 50. ^ a b Sells, Michael Anthony (1996). Early Islamic Mysticism: Sufi, Qurʼan, Miraj, Poetic and Theological Writings. New York: Paulist. ISBN 9780809136193.
 51. ^ "AL-Ghazali" (PDF). Quarterly Review of Comparative Education. 23: 3–4.
 52. ^ Soussi, Khalid (2016-11-01). "AL Ghazali Cultivates Education: A Comparison with Modern Theories". International Journal of Education and Research. 4.
 53. ^ Louchakova-Schwartz, Olga (2011). "The Self and the World: Vedanta, Sufism, and the Presocratics in a Phenomenological View". Phenomenology/Ontopoiesis Retrieving Geo-cosmic Horizons of Antiquity. Dordrecht: Springer Netherlands. pp. 423–438. doi:10.1007/978-94-007-1691-9_33. ISBN 9789400716902.
 54. ^ Sidani, Yusuf; Al Ariss, Akram (2014-04-04). "New Conceptual Foundations for Islamic Business Ethics: The Contributions of Abu-Hamid Al-Ghazali". Journal of Business Ethics. 129 (4): 847–857. doi:10.1007/s10551-014-2136-5. ISSN 0167-4544.
 55. ^ A. Badawi, Mu'allafat al-Ghazali, 2 vols. (Cairo, 1961).
 56. ^ At the insistence of his students in Jerusalem, al-Ghazali wrote a concise exposition of Islam Khalidi, Walid; Khalidi, commentary by Walid (1984). Before their diaspora : a photographic history of the Palestinians, 1876–1948. Washington, D.C.: Institute for Palestine Studies. ISBN 978-0887281433.
 57. ^ "The Mishkat al-Anwar of al-Ghazzali Index".
 58. ^ At the insistence of his students in Jerusalem, al-Ghazali wrote a concise exposition of Islam. Khalidi, Walid; Khalidi, commentary by Walid (1984). Before their diaspora: a photographic history of the Palestinians, 1876–1948. Washington, D.C.: Institute for Palestine Studies. ISBN 978-0887281433.
 59. ^ William Montgomery Watt, Al-Ghazali: The Muslim Intellectual, p. 180. Edinburgh: Edinburgh University Press, 1963.
 60. ^ al-Wafa bi'l wafayat, p. 274 - 277. Also see Tabaqat al-Shafiyya, subki, 4, 101.
 61. ^ Margaret Smith, Al-Ghazali, The Mystic, p. 47
 62. ^ Tabaqat al-Shafi’iyyah al-Kubra, Cairo, 1324/1906, Vol. IV, p. 101
 63. ^ Margaret Smith, Al-Ghazali, The Mystic, p. 48
 64. ^ Al-Dhahabi. Siyar A'laam al-Nubala'. 9. Lebanon: Dar Al-Hadith. p. 323.
 65. ^ Menocal, Maria Rosa (29 November 2009). The Ornament of the World: How Muslims, Jews, and Christians Created a Culture of Tolerance in Medieval Spain. Little, Brown. ISBN 9780316092791 – via Google Books.
 66. ^ a b "Al-Ghazali and the Revival of Islamic Scholarship". 22 May 2013. Archived from the original on 30 June 2017. Retrieved 27 May 2013.
 67. ^ a b c d e Ghazanfar and Islahi (1997). "Economic Thought of Al-Ghazali" (PDF). Islamic Economics Research Series, King Abdulaziz University. 2: 7–18 – via Google Scholar.

References

 • Haque, Amber (2004), "Psychology from Islamic perspective: contributions of early Muslim scholars and challenges to contemporary Muslim psychologists", Journal of Religion & Health, 43 (4): 357–377, doi:10.1007/s10943-004-4302-z
 • Savage-Smith, Emilie (1995), "Attitudes toward dissection in medieval Islam", Journal of the History of Medicine and Allied Sciences, 50 (1): 67–110, doi:10.1093/jhmas/50.1.67, PMID 7876530
 • Rahman, M. R., & Yucel, S. (2016). The Mujaddid of His Age: Al-Ghazali And His Inner Spiritual Journey. UMRAN - International Journal of Islamic and Civilizational Studies (EISSN: 2289-8204),3(2). doi:10.11113/umran2016.3n2.56
 • Soussi, K. (2016). Al Ghazali Cultivates Education: A Comparison with Modern Theories. Islamic Spirituality : Theology and Practice for the Modern World,4(11). doi:10.5040/9781474297820.0013
 • Justin Parrott (2017) Al-Ghazali and the Golden Rule: Ethics of Reciprocity in the Works of a Muslim Sage, Journal of Religious & Theological Information, 16:2, 68-78, DOI: 10.1080/10477845.2017.1281067
 • Smith, Margaret, “The Forerunner of al-Ghazali ”, Journal of the Royal Asiatic Society, 1936, pp. 65–78.

Further reading

 • Macdonald, Duncan B. (1899). "The life of al-Ghazzali", in Journal of the American Oriental Society. 20, p. 122 sqq.
 • Laoust, H: La politique de Gazali, Paris 1970
 • Campanini, M.: Al-Ghazzali, in Seyyed Hossein Nasr and Oliver Leaman, History of Islamic Philosophy 1996
 • Campanini, Massimo, Ghazali, in Muhammad in History, Thought, and Culture: An Encyclopedia of the Prophet of God (2 vols.), Edited by C. Fitzpatrick and A. Walker, Santa Barbara, ABC-CLIO, 2014. ISBN 1610691776
 • Watt, W. M.: Muslim Intellectual: A Study of al-Ghazali, Edinburgh 1963
 • Zwemer, S. M. A Moslem Seeker after God, New York 1920
 • Nakamura, K. "Al-Ghazali", Encyclopedia of Philosophy
 • Dougan, A. The Glimpse: The Inner teaching of Abu Hamid Muhammad al-Ghazzali's Mishkat al-Anwar (The Niche for Lights) by Abdullah Dougan ISBN 0-9597566-6-3
 • A comparison between the philosophy of Ghazali and the Copenhagen Interpretation: Harding, Karen (1993). "Causality Then and Now: al-Ghazali and Quantum Theory" (PDF). American Journal of Islamic Social Sciences. 1 (2): 165–177. Archived from the original (PDF) on 2010-07-04.
 • Watt, W. Montgomery (1953). The Faith and Practice of Al-Ghazali. London: George Allen and Unwin Ltd.

External links