غدد مومی گوش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دو غده برون ریز در گوش

غدد مومی گوش(به انگلیسی: Earwax gland، Ceruminous gland)دو غده بیضی شکل هستند که زیر پوست لاله گوش و در بافت چربی گوش قرار دارند. این دو غده موم گوش خارجی را تأمین می‌کند. قطر این دو غده تقریباً حدود0.28cm×0.2cmاست. این غدد هر کدام یک مجرا دارند که قطر آن 0.04cm است و طول آن 0.8cm است. موم این غدد باعث جلو گیری از ورود باکتری‌ها و حشرات و قارچ‌ها و آب به گوش می‌شود.سرومن یا جرم گوش از مخلوط کردن ترشح خود غدد با سبوم و سلولهای اپیدرمی مرده به وجود می آید .جرم گوش پرده گوش را قابل انعطاف و روان نگه می دارد. و مجرای گوش خارجی را پاک سازی می کند .همچنین پوشش موهای محافظ گوش به غدد مومی در محافظت از گوش کمک می کند .

ساختار[ویرایش]

غدد مومی گوش ،غدد تخصصی تولید کننده موم هستند. غدد مومی گوش ساده ، به صورت طومار و ساختار لوله ای دارد .این غدد از یک لایه ترشحی داخلی سلول و یک لایه مخاطی بیرونی سلول تشکیل شده اند.این غدد به مجاری بزرگتر تخلیه و پس از آن به موهای نگهبان، می رسند. که در مجرای گوش خارجی اقامت دارند . تخلیه موم در این قسمت انجام می شود.

آسیب شناسی[ویرایش]

این غدد قادر به دچار شدن به دو نوع تومور خوش خیم و بدخیم را دارد. تومورهای خوش خیم شامل: آدنوم غدد مومی گوش ،غدد مومی گوش پلئوموزمیک آدنوما و papilliferum syringocystadenoma ceruminous . تومورهای بدخیم شامل: سرطان غدد مومی گوش ، آدنوئید سیستیک کارسینوما ، و موکواپیدرموئید کارسینوما .

منابع[ویرایش]

  1. ویگی پدیا انگلیسی
  2. بیولوژی گایتون