عیدی امین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عیدی امین
Idi Amin -Archives New Zealand AAWV 23583, KIRK1, 5(B), R23930288.jpg
سومین رئیس جمهور اوگاندا
مشغول به کار
ژانویه ۱۹۷۱ – آوریل ۱۹۷۹
پس ازمیلتون اوبوته
پیش ازYusufu Lule
اطلاعات شخصی
زاده
عیدی امین دادا

حدود ۱۹۲۵
کوبوکو یا کامپالا، Flag of the Uganda Protectorate.svg اوگاندا
درگذشته۱۶ اوت ۲۰۰۳
جده،  عربستان سعودی
ملیت اوگاندا
همسر(ان)مالایامو امین (طلاق)
کای امین (طلاق)
امین (طلاق)
نورا امین
سارا امین
پیشهنظامی، سیاستمدار
خدمات نظامی
خدمت/شاخهارتش اوگاندا
درجهسرهنگ

عیدی امین دادا اومه (به انگلیسی: Idi Amin Dada) (حدود ۱۹۲۵[۱] – ۱۶ آگوست ۲۰۰۳) رهبر خودکامه، دیکتاتور نظامی و همچنین سومین رئیس جمهور اوگاندا از ژانویه سال ۱۹۷۱ تا آوریل سال ۱۹۷۹ بود.

زندگی سیاسی[ویرایش]

کاریکاتوری از عیدی امین، دیکتاتور اوگاندا، اثر ادموند والتمن

به قدرت رسیدن[ویرایش]

او که فرماندهی ارتش اوگاندا را در اختیار داشت، قدرت را با کودتا علیه میلتون اوبوته به چنگ آورد و در دوران حکومت خود در زمینه نقض حقوق بشر از جمله اعدامهای خودسرانه، سرکوب مخالفان سیاسی و اقلیت‌های قومی و اخراج آسیایی‌ها از کشور ، کارنامه سیاهی از خود به جای گذاشت. مقتولان دوران فرمان‌روایی وی بین صد تا پانصد هزار نفر شمارش می‌شوند.

اوگاندا در ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹ به عضویت کمیسیون حقوق بشر ملل متحد انتخاب و عیدی امین در ۱۹۷۵ و ۱۹۷۶ به ریاست اتحادیه آفریقا منصوب شد.

القاب[ویرایش]

عیدی امین با القاب و عناوین مختلفی نامیده می‌شد: عالی‌جناب، رئیس‌جمهور ابدی، فیلد مارشال، حاجی، دکتر[۲] و «خداوندگار همه جانداران روی زمین و ماهیان دریاها و فاتح قلمرو امپراتوری بریتانیا در آفریقا و خاصتاً در اوگاندا».

درگیری با اسراییل[ویرایش]

حمله نیروهای دفاعی اسرائیل (تحت رمز عملیات عنتبی) به فرودگاه عنتبه در اوگاندا (نزدیک به شهر کامپالا) در سال ۱۹۷۶ برای آزادسازی گروگان های پرواز ایرفرانس، در زمان عیدی امین اتفاق افتاد.

افول قدرت[ویرایش]

عیدی امین در جنگی که سال ۱۹۷۸ برای ضمیمه کردن ایالت کاگرا در تانزانیا به کشور خود بر پا کرد، حکومت خود را از دست داد و به زئیر(جمهوری دموکراتیک کنگوی امروزی) گریخت{روزنامه آیندگان 27فروردین1358 پایین صفحه اول. او دو سال بعد به عربستان سعودی نقل مکان کرد و تا پایان عمر در شهر جده می‌زیست.

زندگی شخصی[ویرایش]

عیدی امین حداقل ۶ همسر داشت و تعداد فرزندانش نیز بین ۳۴ تا ۵۴ نفر برآورد می‌شوند. تابان امین، پسر بزرگش، تا هنگام مرگ پدر، جبهه‌ی کرانه نیل غربی[۳] گروه شورشی مخالف حکومت یوری موسونی را رهبری می‌کرد. اما در سال ۲۰۰۵ از سوی موسونی بخشیده شد و هم‌اکنون نایب رئیس سازمان امنیت داخلی اوگانداست.

پانویس[ویرایش]

  1. Fred Guweddeko تولد او را در ۱۹۲۸ می‌داند. محل تولد او نیز در اکثر مراجع کوبوکو یا کامپالا ذکر شده‌است
  2. او یک دکترای حقوق به خود پیشکش کرده بود
  3. West Nile Bank Front

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]