عیدی امین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عیدی امین
Idi Amin -Archives New Zealand AAWV 23583, KIRK1, 5(B), R23930288.jpg
سومین رئیس جمهور اوگاندا
مشغول به کار
ژانویه ۱۹۷۱ – آوریل ۱۹۷۹
پس از میلتون اوبوته
پیش از Yusufu Lule
اطلاعات شخص
زاده عیدی امین دادا
حدود ۱۹۲۵
کوبوکو یا کامپالا، Flag of the Uganda Protectorate.svg اوگاندا
درگذشت ۱۶ اوت ۲۰۰۳
جده،  عربستان سعودی
ملیت  اوگاندا
همسر(ان) مالایامو امین (طلاق)
کای امین (طلاق)
امین (طلاق)
نورا امین
سارا امین
شغل نظامی، سیاستمدار
خدمات نظامی
خدمت/شاخه ارتش اوگاندا
درجه افسر

عیدی امین دادا اومه (به انگلیسی: Idi Amin Dada) (حدود ۱۹۲۵[۱] - ۱۶ آگوست ۲۰۰۳) رهبر خودکامه، دیکتاتور نظامی و همچنین سومین رئیس جمهور اوگاندا از ژانویه سال ۱۹۷۱ تا آوریل سال ۱۹۷۹ بود.

زندگینامه[ویرایش]

کاریکاتوری از عیدی امین، دیکتاتور اوگاندا، اثر ادموند والتمن

او که فرماندهی ارتش اوگاندا را در اختیار داشت، قدرت را با کودتا علیه میلتون اوبوته به چنگ آورد و در دوران حکومت خود در زمینه نقض حقوق بشر از جمله اعدامهای خودسرانه، سرکوبی مخالفان سیاسی و اقلیت‌های قومی و اخراج آسیائیان از کشور کارنامه سیاهی از خود به جای گذاشت. مقتولان دوران فرمان‌روایی وی بین صد تا پانصد هزار نفر شمارش می‌شوند.

عیدی امین در اسرائیل آموزش نظامی دید و توسط بریتانیا در کشور اوگاندا به قدرت رسید.

اوگاندا در ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹ به عضویت کمیسیون حقوق بشر ملل متحد انتخاب و عیدی امین در ۱۹۷۵ و ۱۹۷۶ به ریاست اتحادیه آفریقا منصوب شد.

عیدی امین با القاب و عناوین مختلفی نامیده می‌شد: عالیجناب، رئیس‌جمهور ابدی، فیلد مارشال حاجی دکتر[۲] و «خداوندگار همه جانداران روی زمین و ماهیان دریاها و فاتح قلمرو امپراتوری بریتانیا در آفریقا و خاصتاً در اوگاندا».

حمله نیروهای دفاعی اسرائیل (تحت رمز عملیات عنتبی) به فرودگاه عنتبه در اوگاندا (نزدیک به شهر کامپالا) در سال ۱۹۷۶ برای آزادسازی گروگان های پرواز ایرفرانس، در زمان عیدی امین اتفاق افتاد.

عیدی امین در جنگی که سال ۱۹۷۸ برای ضمیمه کردن ایالت کاگرا در تانزانیا به کشور خود بر پا کرد، حکومت خود را از دست داد و به لیبی گریخت. او دو سال بعد به عربستان سعودی نقل مکان کرد و تا پایان عمر در شهر جده می‌زیست.

وی مسئول قتل یکصد تا سیصد هزار نفر تلقی می‌شد، با این حال دربار سعودی برای دوران بازنشستگی او و تا آخر عمرش، شرایط زندگی آسوده و پر تجملی را برای او فراهم کرد.

زندگی شخصی[ویرایش]

عیدی امین حداقل ۶ همسر داشت و تعداد فرزندانش نیز بین ۳۴ تا ۵۴ نفر برآورد می‌شوند. تابان امین پسر بزرگش تا هنگام مرگ پدر جبهه کرانه نیل غربی[۳] گروه شورشی مخالف حکومت یوری موسونی را رهبری می‌کرد. اما در سال ۲۰۰۵ از سوی موسونی بخشیده شد و هم‌اکنون نایب رئیس سازمان امنیت داخلی اوگانداست.

پانویس[ویرایش]

  1. Fred Guweddeko تولد او را در ۱۹۲۸ می‌داند. محل تولد او نیز در اکثر مراجع کوبوکو یا کامپالا ذکر شده‌است
  2. او یک دکترای حقوق به خود پیشکش کرده بود
  3. West Nile Bank Front

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]