عنکبوت خرچنگ طلا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عنکبوت خرچنگ طلا
Misumena vatia (2).JPG
عنکبوت خرچنگ طلا، Misumena vatia
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: بندپایان
رده: عنکبوتیان
راسته: عنکبوت
تیره: عنکبوت خرچنگی
گونه: M. vatia
نام علمی
Misumena vatia

عنکبوت خرچنگ طلا گونه‌ای از عنکبوت خرچنگی با توزیع holarctic است. در آمریکای شمالی، آن را عنکبوت خرچنگ طلا یا عنکبوت گل (خرچنگ) می‌نامند، چون معمولاً در فصل پاییز در حال شکار است. عنکبوت‌های نر در اوایل تابستان ممکن است بسیار کوچک باشند و به راحتی نادیده گرفته شوند، اما عنکبوت‌های ماده می‌توانند تا ۱۰ میلی‌متر (۰٫۳۹ اینچ) رشد کنند اما مردان تنها به ۵ میلی‌متر (۰٫۲۰ در) می‌رسند.

توضیحات[ویرایش]

این عنکبوت‌ها ممکن است زرد یا سفید باشند بستگی به گلی که در آن‌ها شکار می‌کنند دارد (استتار فعال). به خصوص عنکبوت‌های جوان ماده، که ممکن است در انواعی از گل‌ها از جمله گل بابونه و گل آفتابگردان به شکار بپردازند و ممکن است رنگ خود را تغییر دهند. با این حال، فرایند تغییر رنگ یک لحظه نیست و می‌تواند به ۲۵ روز کامل نیاز داشته باشد. عنکبوت‌ها ی ماده مسن‌تر به مقدار زیادی از طعمه‌های نسبتاً بزرگ نیاز دارند تا بهترین کلاچ ممکن برای تخم‌ها را تولید کنند؛ بنابراین، در آمریکای شمالی، بیشتر آن‌ها در goldenrod (Solidago sp)، در یک گل زرد روشن که تعداد زیادی از حشرات را به ویژه در پاییز به خود جذب می‌کند، یافت می‌شوند. حتی برای یک انسان جستجو کننده بسیار سخت است که یکی از این عنکبوت‌ها را در یک گل زرد تشخیص دهد. این عنکبوت‌ها گاهی به خاطر رنگ زرد پررنگ خود به آن «عنکبوت موزی» می‌گویند. آن‌ها از حشراتی مثل bumblebees (bombus ternarius) و، در آمریکای مرکزی، Trigona fulviventris (زنبور stingless)مشهور هستند.

تولید مثل[ویرایش]

عنکبوت‌های نر بسیار کوچک در جستجوی عنکبوت‌های ماده از گلی به گل دیگر می‌روند و اغلب دیده می‌شود که یک یا چند پاهایشان را از دست می‌دهند. این ممکن است به دلیل بی‌توجهی نسبت از نزدیک شدن به شکارچیان از قبیل پرنده‌ها یا جنگیدن با عنکبوت‌های نر دیگر باشد.

وقتی عنکبوت نر یک عنکبوت زن را پیدا می‌کند، از بالای سر او بالا می‌رود، از بالای سرش عبور می‌کند و به قسمت زیرین او می‌رود، جایی که او pedipalps را به طرف او می‌گذارد.

سپس ماده تخم خود را بر روی گیاهان از جنس Asclepias (milkweeds) می‌گذارد.

عنکبوت جوان تا پاییز به حدود ۵ میلی‌متر (۰٫۲۰ در) می‌رسد و زمستان را روی زمین سپری می‌کند. رشد آن‌ها برای آخرین بار در ماه مه سال بعد متوقف می‌شود.

از آنجا که عنکبوت خرچنگ طلا، روش استتار را بکار می‌گیرد، می‌تواند به جای یافتن غذا و فرار از شکارچیان، انرژی بیشتری بر روی رشد و تولید مثل متمرکز کند. همانند بسیاری از گونه‌های Thomisidae، همبستگی مثبت بین وزن ماده و اندازه کلاچ یا باروری وجود دارد.انتخاب اندازه بزرگ‌تر بدن یک عنکبوت ماده در نتیجه موفقیت تولید مثل را افزایش می‌دهد.

تغییر رنگ[ویرایش]

این عنکبوت‌ها با تولید رنگدانه‌های به عنوان مایع زرد رنگ به لایه بیرونی بدن، رنگ خود را تغییر می‌دهند. بر روی عنکبوت سفید، این پودر به لایه‌های پایین‌تر منتقل می‌شود، به طوری که غده‌های درونی، پر از guanine سفید و قابل‌مشاهده می‌شوند. شباهت رنگ میان عنکبوت و گل به خوبی با یک گل سفید متناسب است، به ویژه در Chaerophyllum temulum، در مقایسه با یک گل زرد براساس توابع بازتابندگی طیفی.

اگر عنکبوت طولانی مدت بر روی یک گیاه سفید بماند، رنگ زرد اغلب دفع می‌شود. سپس عنکبوت خیلی طول می‌کشد تا به رنگ زرد تغییر کند، چون باید ابتدا رنگ‌دانه‌های زرد را تولید کند. تغییر رنگ توسط بازخورد بصری ایجاد می‌شود؛ عنکبوت‌هایی با چشم‌های رنگ‌شده پیدا شده که این توانایی را از دست داده‌اند.

تغییر رنگ از سفید به زرد بین ۱۰ تا ۲۵ روز طول می‌کشد. رنگدانه‌های زرد به نام‌های kynurenine و 3-hydroxykynurenine شناسایی شده‌اند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]