عنصر شیمیایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از عناصر شیمیایی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
جدول تناوبی عناصر قبل از سال ۱۳۹۵ با توجه به عناصر ۱۱۳ تا ۱۱۸ که نام هایشان به تازیگی تغییر کرده است.به ترتیب از ۱۱۳ به بعد : نیونیم_فلوریم_مسکوویم_لیورموریم_ودر آخر اوگانسون

عنصر یا اِلِمان شیمیایی، در دانش شیمی به ماده‌ای گفته می‌شود که اتم‌های آن از تعداد پروتون‌های برابری در هسته‌ی خود برخوردار باشند.[۱] این عدد (تعداد پروتون‌ها) که با نماد Z نشان داده می‌شود، عدد اتمی آن عنصر نام دارد. همه اتم‌هایی که دارای تعداد پروتون‌های برابر (عدد اتمی برابر) باشند، ویژگی‌های شیمیایی یکسانی دارند. اما اتم‌های یک عنصر می‌توانند دارای تعداد متفاوتی (نوترون) باشند که (ایزوتوپ)های آن عنصر نامیده می‌شوند. گاهی نیز برای سادگی، به عنصر شیمیایی صرفاً عنصر گفته می‌شود. ویژگی‌های شیمیایی اتم‌های یک عنصر که توسط ساختار الکترونی آن‌ها تعیین می‌شود که آن نیز به تعداد پروتون‌های هسته آن اتم وابسته است.در بیان کلی مفهوم عنصر به ویژگی یک اتم گفته می‌شود که آن را از سایر ویژگی‌هایی که اتم‌های دیگر دارند متمایز می‌کند. منظور از ویژگی در حالت کلی به تعداد پروتن‌های یک اتم در هسته خود گفته می‌شود که ویژگی آن را شکل میدهد این همان ویژگی است که به‌طور مثال اتم مس را از طلا متمایز می‌کند. تمام عناصر شیمیایی از باریون ساخته شده‌اند. با این وجود کیهان شناسان بر این باورند که باریون تنها ۱۵٪ مواد قابل مشاهده در کیهان را تشکیل می دهند. بنابراین باقی مانده مواد موجود در کیهان، ماده تاریک است که ماهیت آن شناخته شده نیست ولی از عناصری که ما می شناسیم تشکیل نشده‌است.[۲] از بین تمام عناصر دو عنصر هیدروژن و هلیم که در بدو مه بانگ (بیگ بنگ) تشکیل شده اند، فراوان‌ترین عناصر موجود در کائنات هستند.

عناصر شیمیایی می‌توانند در هنگام واکنش شیمیایی با یکدیگر ترکیب شده و تعداد بیشماری ماده شیمیایی بوجود آورند. مثلاً آب نتیجه واکنش عنصرهای هیدروژن و اکسیژن است. در این حالت، دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن به هم متصل می‌شوند و مولکولی با فرمول شیمیایی H2O می‌سازند. همین دو عنصر در شرایط متفاوت می‌توانند مادهٔ دیگری را به نام هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) بسازند که دارای مولکول‌های H2O2 است. به همین شکل، همه ترکیب‌های شیمیایی می‌توانند به عناصر سازنده خود تجزیه شوند. به عنوان مثال می‌توان آب را به کمک برق‌کافت به عناصر هیدروژن و اکسیژن تبدیل کرد.

یک ماده خالص که تنها از اتم‌های یک عنصر تشکیل شده باشد، «ماده ساده» نامیده می‌شود. چنین ماده‌ای را نمی‌توان به ماده دیگری تجزیه کرد. از این دیدگاه، ماده ساده در برابر ماده مرکب قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، اکسیژن یک عنصر است. اما ماده‌ای را که ما در طبیعت به عنوان گاز اکسیژن شناخته‌ایم، در حقیقت یک ماده ساده دو اتمی از این عنصر است که «دی اکسیژن» یا «اکسیژن مولکولی» (O2) نامیده می‌شود. اوزون شکل دیگری از عنصر اکسیژن است که در طبیعت با فرمول (O3) یافت می‌شود. رابطه بین دی اکسیژن و اوزون رابطه‌ای است که به آن دگرشکلی (آلوتروپی) می‌گویند. به زبان دیگر، دی اکسیژن و اوزون، دگرشکل‌های عنصر اکسیژن هستند. الماس و گرافیت نیز دو آلوتروپ برای عنصر کربن هستند. عناصر دیگر مانند گوگرد و فسفر هم دارای آلوتروپ‌های شناخته‌شدهٔ پرکاربردی هستند. از بین عناصر شناخته شده تعداد کمی به صورت ساده یا خالص در طبیعت یافت می‌شوند که از بین آن‌ها می‌توان به مس، طلا، نقره، کربن و گوگرد اشاره کرد. به جز چند عنصر بقیه عناصر از جمله گازهای نجیب (گازهای بی اثر) و فلزات نجیب معمولاً به صورت ترکیب یافته بر روی زمین کشف می‌شوند و نه به صورت خالص.

عناصر شیمیایی را نمی‌توان به کمک واکنش‌های شیمیایی معمولی به یکدیگر تبدیل کرد. تنها واکنشی که می‌توان با استفاده از آن تعداد پروتون‌های هسته اتم‌های یک عنصر را تغییر داد و یک عنصر را به عنصر دیگری تبدیل کرد، یک واکنش هسته‌ای است که آن را واکنش تبدیل هسته‌ای می‌نامند.

تا کنون ۱۱۸ عنصر، کشف یا ساخته شده‌اند. از این تعداد، ۹۴ عنصر در طبیعت یافت می‌شوند و بقیه به‌طور مصنوعی و به کمک واکنش‌های هسته‌ای در آزمایشگاه ساخته شده‌اند.[۳] از میان همه عناصر، ۸۰ عنصر دارای حداقل یک ایزوتوپ پایدار می‌باشند که به جز عنصر شماره ۴۳ (تکنسیم) و عنصر شماره ۶۱ (پرومتیم) همگی دارای عدد اتمی برابر یا پایین‌تر از ۸۲ هستند. به زبان دیگر در جدول تناوبی تنها عناصری که از عنصر ۸۳ (بیسموت) سبک‌تر بوده و دارای ایزوتوپ پایدار نمی‌باشند، تکنسیم و پرومتیم هستند. به جز ۸۰ عنصر مذکور بقیه ایزوتوپ پرتوزا (رادیو نوکلئید) بوده که در طول زمان و در پی واپاشی هسته ای به عناصر دیگر تبدیل می‌شوند.

تاریخچه[ویرایش]

نماد عناصر چهارگانه در یونان باستان

فلاسفهٔ یونان باستان بر این باور بودند که کل ماده موجود در جهان از مقداری مواد ساده پدید آمده‌است که «عنصر» نام دارند. این واژه برای اولین بار توسط افلاطون در کتاب تیمائوس به کار گرفته شد. وی باور داشت این مواد که یک قرن پیش از وی توسط امپدوکلس معرفی شده بودند، چندوجهی های منتظم کوچکی می‌باشند که سازنده مواد جهان هستند و ماهیت آن‌ها عبارت است از آتش، هوا، خاک و آب.[۴]

سپس ارسطو عنصر جدید به نام «اتر» را به این چهار عنصر اضافه نمود که به نظر او سازنده اجرام آسمانی یا بهشت بود. این عنصر بعداً به نام quintessence نامیده شد که در زبان لاتین به معنی عنصر پنجم است. اون عنصر را جسمی تعریف نمود که قابل تقسیم به اجزا کوچک تر نیست.[۵]

رابرت بویل در سال ۱۶۶۱ در کتاب کیمیاگر (شیمی‌دان) شکاک (The Skeptical Chymist) مفاهیم جدیدی را برای عنصر ارائه کرد. به نظر او عناصر، موادی بودند که از ترکیب هیچ ماده دیگری ساخته نشده‌باشند؛ بلکه خود در ترکیب با یکدیگر، اجسام تازه‌ای را شکل دهند. وی بر این عقیده بود که تشخیص عناصر، تنها با آزمایش شیمیایی ممکن است. بعدها آنتوان لاووازیه پدر شیمی مدرن همین مفهوم را گسترده‌تر کرد و ماده‌ای را عنصر نامید که به مواد ساده‌تری تجزیه نشود.[۶] هر چند او نور و گرما را هم به همراه چند ماده مرکب (از جمله آب) به اشتباه در فهرست عناصر خود وارد کرده‌بود؛ ولی توانست ۲۳ عنصر را به درستی از هم تفکیک و معرفی کند. لاووازیه موادی را که از پیوستن چند عنصر حاصل می‌شوند، مواد مرکب نامید.

ویژگی‌های عناصر[ویرایش]

عدد اتمی[ویرایش]

عدد اتمی یک عنصر که با Z نشان داده می‌شود، برابر با تعداد پروتون‌هایی است که در هسته اتم‌های آن عنصر یافت می‌شود. برای مثال، تمام اتم‌های هیدروژن تنها یک پروتون در هسته خود دارند. به همین دلیل، عدد اتمی هیدروژن برابر با یک است. اما ممکن است که هسته اتم‌های یک عنصر، دارای تعداد نوترون‌های متفاوت باشند، که هر کدام نشانگر ایزوتوپ‌های متفاوت آن عنصر هستند.

اتم‌های یک عنصر از دیدگاه الکتریکی خنثی هستند. زیرا تعداد الکترون‌های آن که دارای بار منفی هستند با تعداد پروتون‌های آن که دارای بار مثبت هستند برابر است. به همین دلیل، عدد اتمی اتم‌های یک عنصر هم نشان دهنده تعداد پروتون‌ها و هم الکترون‌های آن است. ویژگی‌های شیمیایی یک عنصر بیش از هر چیز با آرایش الکترونی آن تعیین می‌شود. می‌توان گفت که شناخت عدد اتمی یک عنصر به شناخت ماهیت آن عنصر کمک می‌کند. عدد اتمی یک عنصر را در گوشه سمت چپ و پایین نماد آن عنصر به صورت zX می‌نویسند.

گاهی اصطلاح سبک یا سنگین به صورت غیررسمی برای اشاره به عدد اتمی نسبی عنصر (و نه چگالی آن) استفاده می‌شود. مثلاً عناصر سبک‌تر از کربن یا عناصر سنگین‌تر از سرب. هر چند وزن یا جرم اتم‌های یک عنصر همانند عدد اتمی آن از یک روند افزایشی با آهنگ ثابت برخوردار نیست.

عدد جرمی[ویرایش]

عدد جرمی یک عنصر که با A نشان داده می‌شود، برابر است با مجموع تعداد نوکلئون‌ها (پروتون و نوترون) در داخل هسته اتم‌های آن عنصر. عدد جرمی معمولاً در کنار نماد عنصر نشان داده نمی‌شود؛ مگر این که بخواهیم به تفاوت ایزوتوپ‌های آن عنصر اشاره کنیم. برای نشان دادن عدد جرمی در کنار نماد شیمیایی عنصر، باید آن را در گوشه سمت چپ و بالای آن به صورت AX نوشت.

اگرچه تعداد پروتون‌های اتم‌های یک عنصر همواره برابر است؛ ولی اتم‌های یک عنصر می‌توانند دارای تعداد نوترون‌های متفاوت و در نتیجه عدد جرمی متفاوت (ایزوتوپ‌های متفاوت) باشند. برای مثال، هیدروژن دارای سه ایزوتوپ اصلی است که عبارتند از:

 • پروتیوم یا هیدروژن معمولی که هسته آن فاقد نوترون است و با نماد H نمایش داده می‌شود،
 • دوتریوم که کمیاب‌تر بوده و هسته آن دارای یک نوترون و یک پروتون است (گاهی با نماد 2H و بعضی مواقع با نماد D نشان داده می‌شود)
 • و تریتیم که هیدروژن پرتوزا است و در طبیعت به تعداد بسیار کم یافت شده و در هسته خود دارای دو نوترون و یک پروتون است (می‌توان این ایزوتوپ را با نماد 3H یا T هم نشان داد).

تغییر عدد جرمی تأثیری بر روی آرایش الکترونی اتم‌های یک عنصر ندارد؛ پس انتظار داریم ایزوتوپ‌های یک عنصر خواص شیمیایی یکسانی داشته باشند که معمولاً همین‌طور است؛ اما اثرات ایزوتوپیک (تغییرات عدد جرمی) می‌توانند در اتم‌های سبک (لیتیم، هیدروژن و هلیم) به راحتی مشاهده شوند. زیرا اضافه یا کم شدن یک نوترون در هسته این اتم‌ها منجر به تغییرات نسبتاً مشهود در جرم اتم می‌شود که بر روی سینتیک واکنش‌های شیمیایی و استواری پیوندهای شیمیایی تأثیرگذار است. عدد جرمی، برای ۱۱۵ عنصر دیگر، اثر چندانی بر روی خواص شیمیایی عنصر ندارد.

جرم اتمی[ویرایش]

جرم اتمی هر اتم، عددی است حقیقی که برابر است با جرم هر ایزوتوپ خاص از اتم یک عنصر که با واحد یکای جرم اتمی (U) نشان داده می‌شود. به دلیل برابر واحد U نبودن جرم پروتون و نوترون، بیشتر بودن تعداد نوترون‌ها از پروتون‌ها و ناچیز بودن جرم الکترون‌ها و همچنین به خاطر وجود انرژی بستگی هسته‌ای، عدد جرمی با جرم اتمی متفاوت است. به عنوان مثال، جرم اتمی کلر-۳۵ تا پنج رقم معنی‌دار برابر با ۳۴/۹۶۹U و وزن اتمی کلر-۳۷ برابر با ۳۶/۹۶۶U می‌باشد. جرم اتمی یک ایزوتوپ خالص یک عنصر بر حسب U بسیار به عدد جرمی آن نزدیک می‌باشد. تنها استثنا در مورد جرم اتمی ایزوتوپی از یک عنصر که از لحاظ ریاضی یک عدد حقیقی نیست، ایزوتوپ کربن-۱۲ است که مقدار آن بر حسب تعریف، دقیقاً برابر با دوازده U می‌باشد. زیرا یکای جرم اتمی به صورت یک دوازدهم جرم ایزوتوپ آزاد و بدون بار کربن-۱۲ در حالت پایه تعریف می‌شود. جرم اتمی نسبی یا همان وزن اتمی (اصطلاح مشهور و تاریخی برای جرم اتمی نسبی) هر عنصر در واقع میانگین جرم‌های اتمی تمام ایزوتوپ‌های آن عنصر با توجه به درصد فراوانی آن‌ها است. برای مثال جرم اتمی نسبی کلر برابر با ۳۵/۴۵۳U است که اختلاف معنی‌داری با عدد طبیعی منظور شده برای کلر (۳۵) دارد. علت آن، وجود دو ایزوتوپ با درصدهای فراوانی متفاوت در طبیعت است: کلر-۳۵ با درصد فراوانی ۷۶٪ و کلر-۳۷ با درصد فراوانی ۲۴٪.

ایزوتوپ[ویرایش]

ایزوتوپ‌های یک عنصر، اتم‌هایی با تعداد پروتون‌های برابر و تعداد نوترون‌های متفاوت می‌باشند. برای مثال، عنصر کربن سه ایزوتوپ اصلی دارد. تمام اتم‌های کربن دارای شش پروتون در درون هسته خود هستند؛ ولی می‌توانند دارای شش، هفت یا هشت نوترون باشند؛ بنابراین سه ایزوتوپ کربن به ترتیب دارای عدد جرمی ۱۲، ۱۳ و ۱۴ بوده و کربن-۱۲، کربن-۱۳ و کربن-۱۴ نام دارند.

به جز هیدروژن که ایزوتوپ‌های آن دارای جرم نسبی بسیار متفاوت با یکدیگر و در نتیجه اثرات شیمیایی متفاوت می‌باشند، ایزوتوپ‌های دیگر عناصر به راحتی از هم قابل شناسایی نیستند.

تمام عناصر دارای تعدادی ایزوتوپ رادیواکتیو یا رادیوایزوتوپ می‌باشند. هر چند تمام این رادیوایزوتوپ‌ها طبیعی نیستند. رادیوایزوتوپ‌ها معمولاً با تابش پرتو آلفا یا پرتو بتا به عناصر دیگری تبدیل می‌شوند. ایزوتوپ‌های غیر رادیو اکتیو از هر عنصر، ایزوتوپ پایدار نام دارند. تمام ایزوتوپ‌های پایدار شناخته شده به صورت طبیعی یافت می‌شوند. بیشتر عناصری که در طبیعت یافت می‌شوند، بیش از یک ایزوتوپ پایدار دارند. بسیاری از رادیوایزوتوپ‌ها که در طبیعت یافت نمی‌شوند، پس از سنتز مصنوعی توصیف و معرفی می‌شوند. برخی عناصر نیز دارای هیچ ایزوتوپ پایداری نیستند که عنصر پایدار نامیده می‌شوند و به عکس برخی تنها دارای ایزوتوپ‌های رادیواکتیو می‌باشند. تمام عناصری که دارای عدد اتمی بیشتر از ۸۲ باشند در این دسته قرار دارند.

دگرشکل[ویرایش]

اتم‌های عناصر خالص می‌توانند با یکدیگر بی

ش از یک نوع پیوند، ایجاد کرده و در نتیجه با چندین ساختار متفاوت مشاهده شوند. به این اشکال مختلف، آلوتروپ می‌گویند. آلوتروپ‌ها در خواص شیمیایی با یکدیگر متفاوت هستند. برای مثال، کربن می‌تواند به شکل الماس با ساختار چهاروجهی در اطراف هر اتم کربن، به شکل گرافیت با ساختار لایه‌لایه و شش وجهی، به شکل گرافین که تشکیل شده از یک لایه گرافیت و بسیار مستحکم است یا به شکل فولرن با ساختار کروی یافت شود. ریزلوله‌های کربن نیز یکی دیگر از آلوتروپ‌های کربن هستند که از لوله‌هایی با ساختار شش وجهی تشکیل شده‌اند (که حتی در خواص الکتریکی نیز می‌توانند با یکدیگر متفاوت باشند). توانایی یک عنصر برای وجود داشتن به اشکال مختلف آلوتروپی نامیده می‌شود.

حالت استاندارد یک عنصر شیمیایی، شکلی از آن عنصر است که آنتالپی استاندارد تشکیل آن در شرایط طبیعی کمینه باشد. طبق قرارداد، کمترین آنتالپی استاندارد تشکیل را در محاسبات برابر با صفر در نظر می‌گیرند. برای مثال حالت استاندارد کربن، گرافیت است. زیرا پایدارترین آلوتروپ در بین همه ساختارهای کربن می‌باشد.

خلوص شیمیایی و خلوص ایزوتوپیک[ویرایش]

خلوص شیمیایی با خلوص ایزوتوپیک متفاوت است. عنصر خالص ماده ای است که اتم‌های آن دارای عدد اتمی یکسان و یا تعداد پروتون‌های یکسان باشند. در حالیکه از دیدگاه ایزوتوپیک عنصر خالص عنصری است که تنها دارای یک ایزوتوپ پایدار باشد.

برای مثال اگر ۹۹/۹۹٪ اتم‌های یک سیم مسی از اتم‌های مسی که همگی دارای ۲۹ پروتون باشند، تشکیل شده باشد، از دیدگاه شیمیایی خالص است. اما مس از دیدگاه ایزوتوپیک خالص نیست زیرا مس معمولی از دو ایزوتوپ پایدار به میزان 69٪ و به میزان ۳۱٪ با تعداد نوترون‌های متفاوت تشکیل شده‌است. برخی عناصر مانند طلای خالص هم از دیدگاه ایزوتوپیک و هم شیمیایی خالص هستند زیرا طلای معمولی تنها دارای یک ایزوتوپ () می‌باشد .

خواص عمومی[ویرایش]

چندین اصطلاح معمولاً برای توصیف خواص فیزیکی و شیمیایی عناصر شیمیایی استفاده می‌شوند.

رسانایی[ویرایش]

نخستین وجه تمایز بین فلزات و غیر فلزات، توانایی آن‌ها در رسانایی الکتریکی است. عناصری که توانایی هدایت جریان الکتریسیته را دارند، در گروه فلزات تقسیم‌بندی می‌شوند و عناصری که رسانایی الکتریکی آن‌ها بسیار پایین است، غیر فلزات را تشکیل می‌دهند. در این میان، گروه دیگری از عناصر به نام شبه فلز نیز وجود دارند که خواصی حد واسط بین فلزات و غیر فلزات را نشان داده و به صورت نیم‌رسانا عمل می‌کنند.

معمولاً چنین تمایزاتی را در حدول تناوبی به تفاوت رنگ‌ها نشان می دهند. به جز تقسیم بندی بر اساس توانایی هدایت جریان الکتریکی، اکتینیدها، فلزهای قلیایی، فلزهای قلیایی خاکی، هالوژن ها، لانتانید ها، فلزهای واسطه، فلزهای پسا واسطه و گازهای نجیب نیز در جدول تناوبی حضور دارند.

حالت ماده[ویرایش]

معیار دیگر برای متمایز کردن عناصر از یکدیگر، حالت ماده یا فاز ماده است. در دما و فشار استاندارد، فازهای متصور برای یک عنصر عبارتند از جامد، مایع و گاز. بیشتر عناصر در دمای مرسوم و فشار اتمسفر، جامد هستند. در حالی که برخی گاز بوده و تنها عناصر مایع در دمای صفر درجه سلسیوس (سی و دو درجه فارنهایت) برم و جیوه هستند. گالیم و سزیم نیز در این دما جامد هستند، اما به ترتیب در دماهای ۲۸/۴ سلسیوس و ۲۹/۸ سلسیوس تبدیل به مایع می‌شوند.

دمای جوش و دمای ذوب[ویرایش]

دمای جوش و دمای ذوب را که معمولاً در مقیاس سلسیوس در فشار یک اتمسفر ذکر می‌شوند، می‌توان به عنوان معیاری برای تشخیص عناصر از یکدیگر مورد استفاده قرار داد. این دو معیار برای بسیاری از عناصر محاسبه شده‌اند، اما دمای ذوب و جوش برای بسیاری از عناصر مصنوعی و برخی عناصر پرتوزای بسیار کمیاب شناخته شده نیست. هلیم در صفر مطلق نیز مایع باقی می‌ماند؛ بنابراین برای این عنصر، نقطه ذوب تعریف نمی‌شود و تنها نقطه جوش برای آن معنی‌دار است.[۷]

چگالی[ویرایش]

چگالی در دما و فشار استاندارد، برای توصیف و تشخیص عناصر از یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. چگالی معمولاً با واحد g/cm3 بیان می‌شود. از آنجایی‌که تعداد زیادی از عناصر به شکل گاز یافت می‌شوند، چگالی آن‌ها نیز برای حالت گازی، مایع یا شکل جامد آن‌ها به صورت جداگانه بیان می‌شود. برای عناصری که آلوتروپ‌های متفاوت و در نتیجه چگالی‌های متفاوت دارند، معمولاً چگالی یک آلوتروپ به عنوان نماینده چگالی‌های متفاوت آن عنصر عنوان می‌شود. هر چند در صورت نیاز به جزئیات بیشتر می‌توان چگالی هر آلوتروپ را به صورت جداگانه عنوان کرد. مثلاً چگالی سه آلوتروپ معروف کربن یعنی کربن آمورفی، گرافیت و الماس به ترتیب ۱/۸–۲/۱، ۲/۲۶۷ و ۳/۵۱۵ g/cm3 می‌باشد.

ساختار بلوری[ویرایش]

عناصری که تاکنون به عنوان نمونه عناصر جامد مطالعه شده‌اند، هشت نوع حالت بلور را نشان می‌دهند: مکعبی، مکعبی مرکز-پر، مکعبی وجه-پر، شش وجهی، مونو کلینیک، اورتورومیک و چهار وجهی. برای برخی عناصر مصنوعی پس از اورانیوم، بلورهایی موجود است که از فرط کوچکی نمی‌توان برای آن‌ها ساختار بلوری تعیین نمود.

پیدایش عناصر بر روی زمین[ویرایش]

از بین ۹۴ عنصری که به صورت طبیعی بر روی زمین قرار دارند، ۸۳ عنصر پایدار بوده یا خاصیت پرتوزایی ضعیفی داشته و در دسته عناصر نخستین جای دارند. ۱۱ عنصر باقی مانده نیمه عمری آنقدر کوتاه دارند که نمی توانسته‌اند در ابتدای پیدایش سامانه خورشیدی وجود داشته باشند و بنابراین جزو فلزات واسطه هستند. از بین این ۱۱ عنصر ۵ عنصر پولونیوم، رادون، رادیوم، اکتینیوم و پروتاکتینیوم نسبتاً کمیاب و محصول مشترک رادیوم و توریوم هستند. ۶ عنصر دیگر یعنی تکنتیوم، پرومتیوم، استاتین، فرانسیوم، نپتونیوم و پلوتونیوم که به ندرت یافت می‌شوند محصول واپاشی‌های کم یاب و یا فرایند واکنش هسته ای اورانیوم یا فلزهای سنگین دیگرند.

تمام عناصر دارای عدد اتمی ۱ تا ۴۰ پایدارند. عناصر دارای اعداد اتمی ۴۱ تا ۸۲ به جز تکنتیوم و پرومتیوم متااستیبل می‌باشند که نیم عمر آن‌ها به اندازه ای بلند است (حداقل ۱۰۰ میلیون برابر بیش از سن تخمین زده شده کیهان که ردیابی واپاشی هسته ای آن‌ها هنور به شکل تجربی امکان‌پذیر است. عناصر با عدد اتمی ۸۳ تا ۹۴ به شکلی ناپایدارند که واپاشی آن‌ها قابل ردیابی است. سه عنصر از این عناصر یعنی بیسموت (عنصر ۸۳)، توریوم (عنصر۹۰)، و اورانیوم (عنصر ۹۲) دارای یک یا بیش از یک ایزوتوپ با نیم عمری به اندازه ای بلند هستند که از فرایند هسته زایی ستاره ای که به نوبه خود عناصر سنگین را پیش از پدید آمدن سامانه خورشیدی تولید نموده است، باقی مانده‌اند. ۲۴ عنصر باقی مانده (از پلوتونیوم به بعد) عناصر سنگین دارای نیم عمر پایینی هستند که به صورت طبیعی یافت نمی‌شوند.

جدول تناوبی[ویرایش]

ویژگی‌های عناصر شیمیایی در جدول تناوبی خلاصه می‌شوند. در این جدول، عناصر به ترتیب عدد اتمی در سطرها و ستون‌هایی جای گرفته‌اند. به هر سطر، یک تناوب و به هر ستون، یک گروه می‌گویند. هر چند پیش از مندلیف، کسانی سعی کرده بودند که این جدول را شکل دهند؛ اما افتخار تهیه آن به نام دیمتری مندلیف، شیمی‌دان روس، به سال ۱۸۶۹ ثبت شده‌است. هدف مندلیف در ابتدا نشان دادن خواص تناوبی عناصر بود. با گذشت زمان و به موازات کشف عناصر تازه، جدول بارها دستخوش تغییر و پالایش شد و مدل‌های نظری نوین برای توضیح رفتار شیمیایی عناصر ارائه شد. امروزه استفاده از جدول تناوبی در محیط‌های آموزشی به امری روزمره تبدیل شده‌است.

نام‌گذاری عناصر[ویرایش]

نماد عناصر دارای ریشه لاتین
نام نماد نام لاتین
آنتیموان Sb Stibium
مس Cu Cuprum
طلا Au Aurum
آهن Fe Ferrum
سرب Pb Plumbum
جیوه Hg Hydrargyrum
پتاسیم K Kalium
نقره Ag Argentum
سدیم Na Natrium
قلع Sn Stannum

نام‌گذاری مواد مختلف که امروزه به نام عنصر شناخته می‌شوند، پیش از ارائه نظریه اتمی آغاز شده بود. بسیاری از فلزات، ترکیب‌ها و آلیاژهایی که در آن زمان از سوی شیمی‌دانان به عنوان عنصر شناخته نمی‌شدند، با توجه به ویژگی‌های زبانی و فرهنگی خاص هر منطقه، دارای نام‌های محلی بودند. حتی پس از شناخته شدن مفهوم عنصر، نام‌های موجود برای عناصر شناخته شده قدیمی مانند جیوه، طلا، نقره، آهن و … در بیشتر کشورهای دنیا حفظ شدند. به منظور برقراری ارتباط ساده‌تر در بین محافل آکادمیک و نیز به منظور تسهیل اهداف تجاری، نام عناصر قدیمی و همین‌طور عناصری که اخیراً کشف شده‌اند، توسط آیوپاک (اتحادیه بین‌المللی شیمی کاربردی و شیمی محض) و بیشتر با نگاهی مثبت نسبت به زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین‌المللی انتخاب می‌شود. مثلاً پذیرش نام طلا (گلد) به جای Aurum به عنوان نام عنصر ۷۹ در حالی که نماد آن یعنی «Au» از زبان لاتین وام گرفته شده‌است، حاصل این رویکرد است.

در نیمه دوم قرن بیستم آزمایشگاه‌های فیزیک قادر به ساخت هسته عناصر با نیم‌عمر بسیار کوتاه و در کمیتی‌هایی شدند که در هر بازه زمانی بتوان آن‌ها را ردیابی کرد. این عناصر هم توسط آیوپاک معمولاً با پیشنهاد کاشفان آن‌ها نامگذاری می‌شوند. البته در مورد برخی عناصر با عدد اتمی بزرگتر از ۱۰۳ تا مدت‌ها بحث بر سر این بود که کدام گروه زودتر عناصر مذکور را سنتز کرده‌اند و بنابراین نام‌گذاری آن‌ها تا مدت‌ها به تعویق افتاد.

نماد شیمیایی عناصر[ویرایش]

عناصر شیمیایی طبق قرارداد با نمادهای شیمیایی نشان داده می‌شوند که از یک یا دو حرف ابتدایی از نام انگلیسی (مانند سدیم (Soda))، آلمانی (مانند تنگستن (Wolfram))، لاتین (مانند مس (Cuprum))، عربی (مانند بوراق (B)) یا پارسی (مانند زیرکونیوم یا زرگون (Zr) و روی یا زینک (سنگ)Zn) آن عنصر تشکیل شده‌است. جدول روبرو نشان دهنده نماد و نام برخی عناصر است که ریشه لاتین دارند. هر چند عناصر بسیاری هستند که نام‌های متفاوتی در زبان‌های مختلف دارند، اما نماد هر عنصر در همه زبان‌ها یکسان است.

نماد شیمیایی عمومی[ویرایش]

به جز نمادهای عناصر، نمادهای دیگری نیز هستند که در شیمی به صورت تک حرفی و با مفاهیم مشخص استفاده می‌شوند. مثلاً "X" برای اشاره به عناصر گروه هفتم یعنی هالوژن‌ها، "R" برای اشاره به رادیکال‌ها یعنی مواد مرکب مانند زنجیره‌های هیدروکربنی، "Q" برای نشان دادن گرما در واکنش‌های شیمیایی، "L" برای اشاره به لیگاندها در شیمی معدنی و شیمی فلزی آلی و "M" به صورت عمومی برای نشان دادن فلزات به کار می‌روند. "Ln" نیز یک نماد دو حرفی است که برای اشاره به لانتانیدها استفاده می‌شود.

فراوانی[ویرایش]

۱۱۸ عنصر تا سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۵ توسط شیمی‌دانان مشاهده شدند. مشاهده به این معناست که حداقل یک اتم از عنصر مورد نظر را بتوان در شرایط معتبر و قابل اطمینان ردیابی کرد. برای نمونه تا امروز تنها سه اتم از عنصر ۱۱۸ ردیابی شده‌است. از این میان آیوپاک تنها ۱۱۲ عنصر ابتدایی به همراه عناصر شماره ۱۱۴ و ۱۱۶ را به رسمیت شناخته‌است.[۸][۹]

از میان نود و چهار عنصری که در طبیعت یافت می‌شوند، شش عنصر یعنی عناصر تکنسیم، پرومتیم، استاتین، پلوتونیم، فرانسیم و نپتونیم تنها به صورت رادیوایزوتوپ طبیعی در مقادیر بسیار ناچیز یافت می‌شوند.[۱۰] تمام این شش عنصر به علاوه عنصری بنام کالیفرنیم در فضا نیز ردیابی شده‌اند.[۱۰] ۲۲ عنصر دیگر که نه بر روی زمین و نه در فضا یافت نمی‌شوند، به‌طور مصنوعی از عناصر سبک‌تر و به روش همجوشی هسته‌ای ساخته می‌شوند.

فرایند ساخت عناصر در فضا[ویرایش]

ده عنصر فراوان در کهکشان راه شیری بر اساس تخمین‌های طیف‌سنجی[۱۱]
عدد اتمی نام عنصر فراوانی
(قسمت در میلیون)
۱ هیدروژن ۷۳۹۰۰۰
۲ هلیم ۲۴۰۰۰۰
۸ اکسیژن ۱۰۴۰۰
۶ کربن ۴۶۰۰
۱۰ نئون ۱۳۴۰
۲۶ آهن ۱۰۹۰
۷ نیتروژن ۹۶۰
۱۴ سیلیسیم ۶۵۰
۱۲ منیزیم ۵۸۰
۱۶ گوگرد ۴۴۰

همانطور که اشاره شد تنها ۴٪ مواد موجود در کیهان از اتم و یون تشکیل شده و به عنوان عنصر قابل شناسایی هستند. بقیه ماده موجود در کائنات که ۱۵٪ مواد موجود را تشکیل می‌دهد، ماده تاریک است که ماهیت آن بر ما شناخته شده نیست اما می دانیم که از اتم‌های عناصر شیمیایی تشکیل نشده‌اند زیرا حاوی پروتون، نوترون و الکترون نیستند.

بر اساس مدل استاندارد کیهان‌شناسی، فراوانی نسبی ایزوتوپ‌های ۹۴ عنصر در جهان هستی حاصل چهار پدیده است:[۱۲]

 • هسته زایی مه بانگ که در پی آن، سه یا چهار عنصر نخستین یعنی هیدروژن، هلیم، لیتیم و بریلیم تنها در چند دقیقه ابتدایی مه بانگ به وجود آمدند. به جز این عناصر مقدار کمی دوتریوم نیز در این فرایند تولید شدند. میزان لیتیم و برلیم تولید شده در این مرحله بسیار اندک بوده‌است. حتی ممکن است مقداری بسیار کمتر از بور نیز در این مرحله پدیدار شده باشد زیرا این عنصر در بسیاری از ستاره‌های قدیمی مشاهده شده‌است. در حالیکه کربن در این سیاره‌ها وجود ندارد. بر سر این مساله که عناصر سنگین تر از بور در این مرحله تولید نشده‌اند تقریباً توافق وجود دارد. بنابراین عناصر ابتدایی عبارتند از به میزان ۷۵٪، ۲۵٪، دوتریوم ۰/۰۱٪ و تنها مقداری بسیار اندک از لیتیوم، برلیوم و احتمالاً بور.
 • هسته زایی ستاره ای که بیست و دو عنصر بعدی (تا عنصر آهن) را پدید آورد اما مقدار کمی لیتیم، برلیوم و بر نیز تولید نمود.
 • پدیده پراش که در طی آن هسته‌های عناصر یاد شده، محیط بین اختری را (به ویژه با عناصر لیتیم و بریلیم که به مقدار بسیار زیاد در تشعشع کیهانی یافت می‌شوند) پر نموده‌اند.
 • هسته زایی ابر نواختری که در آن، هسته این عناصر بر روی ستاره‌های در حال مرگ، به ویژه ابرنواخترها، تمام عناصر سنگین‌تر از آهن را به دو روش سریع (R) یا آرام (S) به وجود آوردند. هر چند به جز این دو روش، روش پروتون سریع (RP) و روش فروپاشی نوری (P) به خصوص برای تشکیل هسته اتم عناصر پر پروتون نظیر جیوه دخیل بوده‌اند.

هیدروژن فراوان‌ترین عنصر موجود در همه جهان است. پس از آن، هلیم، اکسیژن و کربن، بیشترین فراوانی را در جهان دارند.

فراوانی بر روی زمین[ویرایش]

فراوان‌ترین عنصر در کره زمین و اتمسفر آن، اکسیژن با درصد جرمی ۴۹/۲ درصد است. اما فراوان‌ترین عنصر در لایه‌های مختلف کره زمین (هسته، پوسته و گوشته) آهن با درصد جرمی ۴/۷ درصد است.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. Chemistry, International Union of Pure and Applied. chemical element. Research Triagle Park, NC: IUPAC. doi:10.1351/goldbook.c01022. ISBN 0967855098.
 2. Robert.، Oerter, (۲۰۰۶). The theory of almost everything : the Standard Model, the unsung triumph of modern physics. New York: Plume. OCLC 70671730. شابک ۰۴۵۲۲۸۷۸۶۳.
 3. "Environmental Assessment for the High Explosives Wastewater Treatment Facility, Los Alamos National Laboratory, Los Alamos, New Mexico". 1995-08-03.
 4. Philoponus : On Aristotle on the Soul 1.3-5. Bloomsbury Academic. ۲۰۰۶. شابک ۹۷۸۰۷۱۵۶۳۳۰۷۶.
 5. 1886-1965.، Partington, J. R. (James Riddick), (۱۹۸۹). A short history of chemistry (ویراست ۳rd ed٫, rev٫ and enl). New York: Dover Publications. OCLC 19353301. شابک ۰۴۸۶۶۵۹۷۷۱.
 6. Traité élémentaire de chimie [archive], p. 101.
 7. شیمی عمومی، چارلز مورتیمر، مرکز نشر دانشگاهی، ویراست ششم
 8. «Tableau périodique standard de l'UICPA du 22/06/2007» (Archive • Wikiwix • Que faire ?). Consulté le 2013-03-26: l'élément 112 n'y figure pas encore car il n'a été reconnu qu'en juin 2009
 9. a et b http://www.iupac.org/news/news-detail/article/element-114-is-named-flerovium-and-element-116-is-named-livermorium.html [archive]
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ (en) G. R. Burbidge et al. , "Californium-254 and Supernovae" , Physical Review, vol. 103, 1956, p. 1145 PDF texte intégral [archive], lien DOI
 11. (en) Ken Croswell, Alchemy of the Heavens, New York, Anchor, février 1996, 1re éd. , poche (ISBN 978-0-385-47214-2) (OCLC 34384881) [lire en ligne]
 12. (en) Abondance des éléments dans l'espace et nucléosynthèse

منابع[ویرایش]

A chemical element is a species of atom having the same number of protons in their atomic nuclei (that is, the same atomic number, or Z).[1] For example, the atomic number of oxygen is 8, so the element oxygen consists of all atoms which have 8 protons.

One hundred eighteen elements have been identified: the first 94 occur naturally on Earth, and the remaining 24 are synthetic elements. There are 80 elements that have at least one stable isotope and 38 that have exclusively radionuclides, which decay over time into other elements. Iron is the most abundant element (by mass) making up Earth, while oxygen is the most common element in the Earth's crust.[2]

Chemical elements constitute all of the ordinary matter of the universe. However astronomical observations suggest that ordinary observable matter makes up only about 15% of the matter in the universe. The remainder is dark matter; the composition of this is unknown, but it is not composed of chemical elements.[3] The two lightest elements, hydrogen and helium, were mostly formed in the Big Bang and are the most common elements in the universe. The next three elements (lithium, beryllium and boron) were formed mostly by cosmic ray spallation, and are thus rarer than heavier elements. Formation of elements with from 6 to 26 protons occurs in main sequence stars via stellar nucleosynthesis. The high abundance of oxygen, silicon, and iron on Earth reflects their common production in such stars. Elements with greater than 26 protons are formed by supernova nucleosynthesis in supernovae, which, when they explode, blast these elements as supernova remnants far into space, where they may become incorporated into planets when they are formed.[4]

The term "element" is used for atoms with a given number of protons (regardless of whether or not they are ionized or chemically bonded, e.g. hydrogen in water) as well as for a pure chemical substance consisting of a single element (e.g. hydrogen gas).[1] For the second meaning, the terms "elementary substance" and "simple substance" have been suggested, but they have not gained much acceptance in English chemical literature, whereas in some other languages their equivalent is widely used (e.g. French corps simple, Russian простое вещество). A single element can form multiple substances differing in their structure; they are called allotropes of the element.

When different elements are chemically combined, with the atoms held together by chemical bonds, they form chemical compounds. Only a minority of elements are found uncombined as relatively pure minerals. Among the more common of such native elements are copper, silver, gold, carbon (as coal, graphite, or diamonds), and sulfur. All but a few of the most inert elements, such as noble gases and noble metals, are usually found on Earth in chemically combined form, as chemical compounds. While about 32 of the chemical elements occur on Earth in native uncombined forms, most of these occur as mixtures. For example, atmospheric air is primarily a mixture of nitrogen, oxygen, and argon, and native solid elements occur in alloys, such as that of iron and nickel.

The history of the discovery and use of the elements began with primitive human societies that found native elements like carbon, sulfur, copper and gold (though the status of these materials as elements was not known at the time). Later civilizations extracted elemental copper, tin, lead and iron from their ores by smelting, using charcoal. Alchemists and chemists subsequently identified many more; all of the naturally occurring elements were known by 1950.

The properties of the chemical elements are summarized in the periodic table, which organizes the elements by increasing atomic number into rows ("periods") in which the columns ("groups") share recurring ("periodic") physical and chemical properties. Save for unstable radioactive elements with short half-lives, all of the elements are available industrially, most of them in low degrees of impurities.

Description

The lightest chemical elements are hydrogen and helium, both created by Big Bang nucleosynthesis during the first 20 minutes of the universe[5] in a ratio of around 3:1 by mass (or 12:1 by number of atoms),[6][7] along with tiny traces of the next two elements, lithium and beryllium. Almost all other elements found in nature were made by various natural methods of nucleosynthesis.[8] On Earth, small amounts of new atoms are naturally produced in nucleogenic reactions, or in cosmogenic processes, such as cosmic ray spallation. New atoms are also naturally produced on Earth as radiogenic daughter isotopes of ongoing radioactive decay processes such as alpha decay, beta decay, spontaneous fission, cluster decay, and other rarer modes of decay.

Of the 94 naturally occurring elements, those with atomic numbers 1 through 82 each have at least one stable isotope (except for technetium, element 43 and promethium, element 61, which have no stable isotopes). Isotopes considered stable are those for which no radioactive decay has yet been observed. Elements with atomic numbers 83 through 94 are unstable to the point that radioactive decay of all isotopes can be detected. Some of these elements, notably bismuth (atomic number 83), thorium (atomic number 90), and uranium (atomic number 92), have one or more isotopes with half-lives long enough to survive as remnants of the explosive stellar nucleosynthesis that produced the heavy metals before the formation of our Solar System. At over 1.9×1019 years, over a billion times longer than the current estimated age of the universe, bismuth-209 (atomic number 83) has the longest known alpha decay half-life of any naturally occurring element, and is almost always considered on par with the 80 stable elements.[9][10] The very heaviest elements (those beyond plutonium, element 94) undergo radioactive decay with half-lives so short that they are not found in nature and must be synthesized.

As of 2010, there are 118 known elements (in this context, "known" means observed well enough, even from just a few decay products, to have been differentiated from other elements).[11][12] Of these 118 elements, 94 occur naturally on Earth. Six of these occur in extreme trace quantities: technetium, atomic number 43; promethium, number 61; astatine, number 85; francium, number 87; neptunium, number 93; and plutonium, number 94. These 94 elements have been detected in the universe at large, in the spectra of stars and also supernovae, where short-lived radioactive elements are newly being made. The first 94 elements have been detected directly on Earth as primordial nuclides present from the formation of the solar system, or as naturally occurring fission or transmutation products of uranium and thorium.

The remaining 24 heavier elements, not found today either on Earth or in astronomical spectra, have been produced artificially: these are all radioactive, with very short half-lives; if any atoms of these elements were present at the formation of Earth, they are extremely likely, to the point of certainty, to have already decayed, and if present in novae have been in quantities too small to have been noted. Technetium was the first purportedly non-naturally occurring element synthesized, in 1937, although trace amounts of technetium have since been found in nature (and also the element may have been discovered naturally in 1925).[13] This pattern of artificial production and later natural discovery has been repeated with several other radioactive naturally occurring rare elements.[14]

List of the elements are available by name, atomic number, density, melting point, boiling point and by symbol, as well as ionization energies of the elements. The nuclides of stable and radioactive elements are also available as a list of nuclides, sorted by length of half-life for those that are unstable. One of the most convenient, and certainly the most traditional presentation of the elements, is in the form of the periodic table, which groups together elements with similar chemical properties (and usually also similar electronic structures).

Atomic number

The atomic number of an element is equal to the number of protons in each atom, and defines the element.[15] For example, all carbon atoms contain 6 protons in their atomic nucleus; so the atomic number of carbon is 6.[16] Carbon atoms may have different numbers of neutrons; atoms of the same element having different numbers of neutrons are known as isotopes of the element.[17]

The number of protons in the atomic nucleus also determines its electric charge, which in turn determines the number of electrons of the atom in its non-ionized state. The electrons are placed into atomic orbitals that determine the atom's various chemical properties. The number of neutrons in a nucleus usually has very little effect on an element's chemical properties (except in the case of hydrogen and deuterium). Thus, all carbon isotopes have nearly identical chemical properties because they all have six protons and six electrons, even though carbon atoms may, for example, have 6 or 8 neutrons. That is why the atomic number, rather than mass number or atomic weight, is considered the identifying characteristic of a chemical element.

The symbol for atomic number is Z.

Isotopes

Isotopes are atoms of the same element (that is, with the same number of protons in their atomic nucleus), but having different numbers of neutrons. Thus, for example, there are three main isotopes of carbon. All carbon atoms have 6 protons in the nucleus, but they can have either 6, 7, or 8 neutrons. Since the mass numbers of these are 12, 13 and 14 respectively, the three isotopes of carbon are known as carbon-12, carbon-13, and carbon-14, often abbreviated to 12C, 13C, and 14C. Carbon in everyday life and in chemistry is a mixture of 12C (about 98.9%), 13C (about 1.1%) and about 1 atom per trillion of 14C.

Most (66 of 94) naturally occurring elements have more than one stable isotope. Except for the isotopes of hydrogen (which differ greatly from each other in relative mass—enough to cause chemical effects), the isotopes of a given element are chemically nearly indistinguishable.

All of the elements have some isotopes that are radioactive (radioisotopes), although not all of these radioisotopes occur naturally. The radioisotopes typically decay into other elements upon radiating an alpha or beta particle. If an element has isotopes that are not radioactive, these are termed "stable" isotopes. All of the known stable isotopes occur naturally (see primordial isotope). The many radioisotopes that are not found in nature have been characterized after being artificially made. Certain elements have no stable isotopes and are composed only of radioactive isotopes: specifically the elements without any stable isotopes are technetium (atomic number 43), promethium (atomic number 61), and all observed elements with atomic numbers greater than 82.

Of the 80 elements with at least one stable isotope, 26 have only one single stable isotope. The mean number of stable isotopes for the 80 stable elements is 3.1 stable isotopes per element. The largest number of stable isotopes that occur for a single element is 10 (for tin, element 50).

Isotopic mass and atomic mass

The mass number of an element, A, is the number of nucleons (protons and neutrons) in the atomic nucleus. Different isotopes of a given element are distinguished by their mass numbers, which are conventionally written as a superscript on the left hand side of the atomic symbol (e.g. 238U). The mass number is always a whole number and has units of "nucleons". For example, magnesium-24 (24 is the mass number) is an atom with 24 nucleons (12 protons and 12 neutrons).

Whereas the mass number simply counts the total number of neutrons and protons and is thus a natural (or whole) number, the atomic mass of a single atom is a real number giving the mass of a particular isotope (or "nuclide") of the element, expressed in atomic mass units (symbol: u). In general, the mass number of a given nuclide differs in value slightly from its atomic mass, since the mass of each proton and neutron is not exactly 1 u; since the electrons contribute a lesser share to the atomic mass as neutron number exceeds proton number; and (finally) because of the nuclear binding energy. For example, the atomic mass of chlorine-35 to five significant digits is 34.969 u and that of chlorine-37 is 36.966 u. However, the atomic mass in u of each isotope is quite close to its simple mass number (always within 1%). The only isotope whose atomic mass is exactly a natural number is 12C, which by definition has a mass of exactly 12 because u is defined as 1/12 of the mass of a free neutral carbon-12 atom in the ground state.

The standard atomic weight (commonly called "atomic weight") of an element is the average of the atomic masses of all the chemical element's isotopes as found in a particular environment, weighted by isotopic abundance, relative to the atomic mass unit. This number may be a fraction that is not close to a whole number. For example, the relative atomic mass of chlorine is 35.453 u, which differs greatly from a whole number as it is an average of about 76% chlorine-35 and 24% chlorine-37. Whenever a relative atomic mass value differs by more than 1% from a whole number, it is due to this averaging effect, as significant amounts of more than one isotope are naturally present in a sample of that element.

Chemically pure and isotopically pure

Chemists and nuclear scientists have different definitions of a pure element. In chemistry, a pure element means a substance whose atoms all (or in practice almost all) have the same atomic number, or number of protons. Nuclear scientists, however, define a pure element as one that consists of only one stable isotope.[18]

For example, a copper wire is 99.99% chemically pure if 99.99% of its atoms are copper, with 29 protons each. However it is not isotopically pure since ordinary copper consists of two stable isotopes, 69% 63Cu and 31% 65Cu, with different numbers of neutrons. However, a pure gold ingot would be both chemically and isotopically pure, since ordinary gold consists only of one isotope, 197Au.

Allotropes

Atoms of chemically pure elements may bond to each other chemically in more than one way, allowing the pure element to exist in multiple chemical structures (spatial arrangements of atoms), known as allotropes, which differ in their properties. For example, carbon can be found as diamond, which has a tetrahedral structure around each carbon atom; graphite, which has layers of carbon atoms with a hexagonal structure stacked on top of each other; graphene, which is a single layer of graphite that is very strong; fullerenes, which have nearly spherical shapes; and carbon nanotubes, which are tubes with a hexagonal structure (even these may differ from each other in electrical properties). The ability of an element to exist in one of many structural forms is known as 'allotropy'.

The standard state, also known as the reference state, of an element is defined as its thermodynamically most stable state at a pressure of 1 bar and a given temperature (typically at 298.15 K). In thermochemistry, an element is defined to have an enthalpy of formation of zero in its standard state. For example, the reference state for carbon is graphite, because the structure of graphite is more stable than that of the other allotropes.

Properties

Several kinds of descriptive categorizations can be applied broadly to the elements, including consideration of their general physical and chemical properties, their states of matter under familiar conditions, their melting and boiling points, their densities, their crystal structures as solids, and their origins.

General properties

Several terms are commonly used to characterize the general physical and chemical properties of the chemical elements. A first distinction is between metals, which readily conduct electricity, nonmetals, which do not, and a small group, (the metalloids), having intermediate properties and often behaving as semiconductors.

A more refined classification is often shown in colored presentations of the periodic table. This system restricts the terms "metal" and "nonmetal" to only certain of the more broadly defined metals and nonmetals, adding additional terms for certain sets of the more broadly viewed metals and nonmetals. The version of this classification used in the periodic tables presented here includes: actinides, alkali metals, alkaline earth metals, halogens, lanthanides, transition metals, post-transition metals, metalloids, reactive nonmetals, and noble gases. In this system, the alkali metals, alkaline earth metals, and transition metals, as well as the lanthanides and the actinides, are special groups of the metals viewed in a broader sense. Similarly, the reactive nonmetals and the noble gases are nonmetals viewed in the broader sense. In some presentations, the halogens are not distinguished, with astatine identified as a metalloid and the others identified as nonmetals.

States of matter

Another commonly used basic distinction among the elements is their state of matter (phase), whether solid, liquid, or gas, at a selected standard temperature and pressure (STP). Most of the elements are solids at conventional temperatures and atmospheric pressure, while several are gases. Only bromine and mercury are liquids at 0 degrees Celsius (32 degrees Fahrenheit) and normal atmospheric pressure; caesium and gallium are solids at that temperature, but melt at 28.4 °C (83.2 °F) and 29.8 °C (85.6 °F), respectively.

Melting and boiling points

Melting and boiling points, typically expressed in degrees Celsius at a pressure of one atmosphere, are commonly used in characterizing the various elements. While known for most elements, either or both of these measurements is still undetermined for some of the radioactive elements available in only tiny quantities. Since helium remains a liquid even at absolute zero at atmospheric pressure, it has only a boiling point, and not a melting point, in conventional presentations.

Densities

The density at selected standard temperature and pressure (STP) is frequently used in characterizing the elements. Density is often expressed in grams per cubic centimeter (g/cm3). Since several elements are gases at commonly encountered temperatures, their densities are usually stated for their gaseous forms; when liquefied or solidified, the gaseous elements have densities similar to those of the other elements.

When an element has allotropes with different densities, one representative allotrope is typically selected in summary presentations, while densities for each allotrope can be stated where more detail is provided. For example, the three familiar allotropes of carbon (amorphous carbon, graphite, and diamond) have densities of 1.8–2.1, 2.267, and 3.515 g/cm3, respectively.

Crystal structures

The elements studied to date as solid samples have eight kinds of crystal structures: cubic, body-centered cubic, face-centered cubic, hexagonal, monoclinic, orthorhombic, rhombohedral, and tetragonal. For some of the synthetically produced transuranic elements, available samples have been too small to determine crystal structures.

Occurrence and origin on Earth

Chemical elements may also be categorized by their origin on Earth, with the first 94 considered naturally occurring, while those with atomic numbers beyond 94 have only been produced artificially as the synthetic products of man-made nuclear reactions.

Of the 94 naturally occurring elements, 83 are considered primordial and either stable or weakly radioactive. The remaining 11 naturally occurring elements possess half lives too short for them to have been present at the beginning of the Solar System, and are therefore considered transient elements. Of these 11 transient elements, 5 (polonium, radon, radium, actinium, and protactinium) are relatively common decay products of thorium and uranium. The remaining 6 transient elements (technetium, promethium, astatine, francium, neptunium, and plutonium) occur only rarely, as products of rare decay modes or nuclear reaction processes involving uranium or other heavy elements.

No radioactive decay has been observed for elements with atomic numbers 1 through 82, except 43 (technetium) and 61 (promethium). Observationally stable isotopes of some elements (such as tungsten and lead), however, are predicted to be slightly radioactive with very long half-lives:[19] for example, the half-lives predicted for the observationally stable lead isotopes range from 1035 to 10189 years. Elements with atomic numbers 43, 61, and 83 through 94 are unstable enough that their radioactive decay can readily be detected. Three of these elements, bismuth (element 83), thorium (element 90), and uranium (element 92) have one or more isotopes with half-lives long enough to survive as remnants of the explosive stellar nucleosynthesis that produced the heavy elements before the formation of the Solar System. For example, at over 1.9×1019 years, over a billion times longer than the current estimated age of the universe, bismuth-209 has the longest known alpha decay half-life of any naturally occurring element.[9][10] The very heaviest 24 elements (those beyond plutonium, element 94) undergo radioactive decay with short half-lives and cannot be produced as daughters of longer-lived elements, and thus are not known to occur in nature at all.

Periodic table

Group 1 2 3   4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Alkali metals Alkaline earth metals Pnicto­gens Chal­co­gens Halo­gens Noble gases
Period

1

Hydro­gen1H1.008 He­lium2He4.0026
2 Lith­ium3Li6.94 Beryl­lium4Be9.0122 Boron5B10.81 Carbon6C12.011 Nitro­gen7N14.007 Oxy­gen8O15.999 Fluor­ine9F18.998 Neon10Ne20.180
3 So­dium11Na22.990 Magne­sium12Mg24.305 Alumin­ium13Al26.982 Sili­con14Si28.085 Phos­phorus15P30.974 Sulfur16S32.06 Chlor­ine17Cl35.45 Argon18Ar39.95
4 Potas­sium19K39.098 Cal­cium20Ca40.078 Scan­dium21Sc44.956 Tita­nium22Ti47.867 Vana­dium23V50.942 Chrom­ium24Cr51.996 Manga­nese25Mn54.938 Iron26Fe55.845 Cobalt27Co58.933 Nickel28Ni58.693 Copper29Cu63.546 Zinc30Zn65.38 Gallium31Ga69.723 Germa­nium32Ge72.630 Arsenic33As74.922 Sele­nium34Se78.971 Bromine35Br79.904 Kryp­ton36Kr83.798
5 Rubid­ium37Rb85.468 Stront­ium38Sr87.62 Yttrium39Y88.906 Zirco­nium40Zr91.224 Nio­bium41Nb92.906 Molyb­denum42Mo95.95 Tech­netium43Tc​[97] Ruthe­nium44Ru101.07 Rho­dium45Rh102.91 Pallad­ium46Pd106.42 Silver47Ag107.87 Cad­mium48Cd112.41 Indium49In114.82 Tin50Sn118.71 Anti­mony51Sb121.76 Tellur­ium52Te127.60 Iodine53I126.90 Xenon54Xe131.29
6 Cae­sium55Cs132.91 Ba­rium56Ba137.33 Lan­thanum57La138.91 1 asterisk Haf­nium72Hf178.49 Tanta­lum73Ta180.95 Tung­sten74W183.84 Rhe­nium75Re186.21 Os­mium76Os190.23 Iridium77Ir192.22 Plat­inum78Pt195.08 Gold79Au196.97 Mer­cury80Hg200.59 Thallium81Tl204.38 Lead82Pb207.2 Bis­muth83Bi208.98 Polo­nium84Po​[209] Asta­tine85At​[210] Radon86Rn​[222]
7 Fran­cium87Fr​[223] Ra­dium88Ra​[226] Actin­ium89Ac​[227] 1 asterisk Ruther­fordium104Rf​[267] Dub­nium105Db​[268] Sea­borgium106Sg​[269] Bohr­ium107Bh​[270] Has­sium108Hs​[269] Meit­nerium109Mt​[278] Darm­stadtium110Ds​[281] Roent­genium111Rg​[282] Coper­nicium112Cn​[285] Nihon­ium113Nh​[286] Flerov­ium114Fl​[289] Moscov­ium115Mc​[290] Liver­morium116Lv​[293] Tenness­ine117Ts​[294] Oga­nesson118Og​[294]
1 asterisk Cerium58Ce140.12 Praseo­dymium59Pr140.91 Neo­dymium60Nd144.24 Prome­thium61Pm​[145] Sama­rium62Sm150.36 Europ­ium63Eu151.96 Gadolin­ium64Gd157.25 Ter­bium65Tb158.93 Dyspro­sium66Dy162.50 Hol­mium67Ho164.93 Erbium68Er167.26 Thulium69Tm168.93 Ytter­bium70Yb173.05 Lute­tium71Lu174.97  
1 asterisk Thor­ium90Th232.04 Protac­tinium91Pa231.04 Ura­nium92U238.03 Neptu­nium93Np​[237] Pluto­nium94Pu​[244] Ameri­cium95Am​[243] Curium96Cm​[247] Berkel­ium97Bk​[247] Califor­nium98Cf​[251] Einstei­nium99Es​[252] Fer­mium100Fm​[257] Mende­levium101Md​[258] Nobel­ium102No​[259] Lawren­cium103Lr​[266]

The properties of the chemical elements are often summarized using the periodic table, which powerfully and elegantly organizes the elements by increasing atomic number into rows ("periods") in which the columns ("groups") share recurring ("periodic") physical and chemical properties. The current standard table contains 118 confirmed elements as of 2019.

Although earlier precursors to this presentation exist, its invention is generally credited to the Russian chemist Dmitri Mendeleev in 1869, who intended the table to illustrate recurring trends in the properties of the elements. The layout of the table has been refined and extended over time as new elements have been discovered and new theoretical models have been developed to explain chemical behavior.

Use of the periodic table is now ubiquitous within the academic discipline of chemistry, providing an extremely useful framework to classify, systematize and compare all the many different forms of chemical behavior. The table has also found wide application in physics, geology, biology, materials science, engineering, agriculture, medicine, nutrition, environmental health, and astronomy. Its principles are especially important in chemical engineering.

Nomenclature and symbols

The various chemical elements are formally identified by their unique atomic numbers, by their accepted names, and by their symbols.

Atomic numbers

The known elements have atomic numbers from 1 through 118, conventionally presented as Arabic numerals. Since the elements can be uniquely sequenced by atomic number, conventionally from lowest to highest (as in a periodic table), sets of elements are sometimes specified by such notation as "through", "beyond", or "from ... through", as in "through iron", "beyond uranium", or "from lanthanum through lutetium". The terms "light" and "heavy" are sometimes also used informally to indicate relative atomic numbers (not densities), as in "lighter than carbon" or "heavier than lead", although technically the weight or mass of atoms of an element (their atomic weights or atomic masses) do not always increase monotonically with their atomic numbers.

Element names

The naming of various substances now known as elements precedes the atomic theory of matter, as names were given locally by various cultures to various minerals, metals, compounds, alloys, mixtures, and other materials, although at the time it was not known which chemicals were elements and which compounds. As they were identified as elements, the existing names for anciently-known elements (e.g., gold, mercury, iron) were kept in most countries. National differences emerged over the names of elements either for convenience, linguistic niceties, or nationalism. For a few illustrative examples: German speakers use "Wasserstoff" (water substance) for "hydrogen", "Sauerstoff" (acid substance) for "oxygen" and "Stickstoff" (smothering substance) for "nitrogen", while English and some romance languages use "sodium" for "natrium" and "potassium" for "kalium", and the French, Italians, Greeks, Portuguese and Poles prefer "azote/azot/azoto" (from roots meaning "no life") for "nitrogen".

For purposes of international communication and trade, the official names of the chemical elements both ancient and more recently recognized are decided by the International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC), which has decided on a sort of international English language, drawing on traditional English names even when an element's chemical symbol is based on a Latin or other traditional word, for example adopting "gold" rather than "aurum" as the name for the 79th element (Au). IUPAC prefers the British spellings "aluminium" and "caesium" over the U.S. spellings "aluminum" and "cesium", and the U.S. "sulfur" over the British "sulphur". However, elements that are practical to sell in bulk in many countries often still have locally used national names, and countries whose national language does not use the Latin alphabet are likely to use the IUPAC element names.

According to IUPAC, chemical elements are not proper nouns in English; consequently, the full name of an element is not routinely capitalized in English, even if derived from a proper noun, as in californium and einsteinium. Isotope names of chemical elements are also uncapitalized if written out, e.g., carbon-12 or uranium-235. Chemical element symbols (such as Cf for californium and Es for einsteinium), are always capitalized (see below).

In the second half of the twentieth century, physics laboratories became able to produce nuclei of chemical elements with half-lives too short for an appreciable amount of them to exist at any time. These are also named by IUPAC, which generally adopts the name chosen by the discoverer. This practice can lead to the controversial question of which research group actually discovered an element, a question that delayed the naming of elements with atomic number of 104 and higher for a considerable amount of time. (See element naming controversy).

Precursors of such controversies involved the nationalistic namings of elements in the late 19th century. For example, lutetium was named in reference to Paris, France. The Germans were reluctant to relinquish naming rights to the French, often calling it cassiopeium. Similarly, the British discoverer of niobium originally named it columbium, in reference to the New World. It was used extensively as such by American publications before the international standardization (in 1950).

Chemical symbols

Specific chemical elements

Before chemistry became a science, alchemists had designed arcane symbols for both metals and common compounds. These were however used as abbreviations in diagrams or procedures; there was no concept of atoms combining to form molecules. With his advances in the atomic theory of matter, John Dalton devised his own simpler symbols, based on circles, to depict molecules.

The current system of chemical notation was invented by Berzelius. In this typographical system, chemical symbols are not mere abbreviations—though each consists of letters of the Latin alphabet. They are intended as universal symbols for people of all languages and alphabets.

The first of these symbols were intended to be fully universal. Since Latin was the common language of science at that time, they were abbreviations based on the Latin names of metals. Cu comes from cuprum, Fe comes from ferrum, Ag from argentum. The symbols were not followed by a period (full stop) as with abbreviations. Later chemical elements were also assigned unique chemical symbols, based on the name of the element, but not necessarily in English. For example, sodium has the chemical symbol 'Na' after the Latin natrium. The same applies to "Fe" (ferrum) for iron, "Hg" (hydrargyrum) for mercury, "Sn" (stannum) for tin, "Au" (aurum) for gold, "Ag" (argentum) for silver, "Pb" (plumbum) for lead, "Cu" (cuprum) for copper, and "Sb" (stibium) for antimony. "W" (wolfram) for tungsten ultimately derives from German, "K" (kalium) for potassium ultimately from Arabic.

Chemical symbols are understood internationally when element names might require translation. There have sometimes been differences in the past. For example, Germans in the past have used "J" (for the alternate name Jod) for iodine, but now use "I" and "Iod".

The first letter of a chemical symbol is always capitalized, as in the preceding examples, and the subsequent letters, if any, are always lower case (small letters). Thus, the symbols for californium and einsteinium are Cf and Es.

General chemical symbols

There are also symbols in chemical equations for groups of chemical elements, for example in comparative formulas. These are often a single capital letter, and the letters are reserved and not used for names of specific elements. For example, an "X" indicates a variable group (usually a halogen) in a class of compounds, while "R" is a radical, meaning a compound structure such as a hydrocarbon chain. The letter "Q" is reserved for "heat" in a chemical reaction. "Y" is also often used as a general chemical symbol, although it is also the symbol of yttrium. "Z" is also frequently used as a general variable group. "E" is used in organic chemistry to denote an electron-withdrawing group or an electrophile; similarly "Nu" denotes a nucleophile. "L" is used to represent a general ligand in inorganic and organometallic chemistry. "M" is also often used in place of a general metal.

At least two additional, two-letter generic chemical symbols are also in informal usage, "Ln" for any lanthanide element and "An" for any actinide element. "Rg" was formerly used for any rare gas element, but the group of rare gases has now been renamed noble gases and the symbol "Rg" has now been assigned to the element roentgenium.

Isotope symbols

Isotopes are distinguished by the atomic mass number (total protons and neutrons) for a particular isotope of an element, with this number combined with the pertinent element's symbol. IUPAC prefers that isotope symbols be written in superscript notation when practical, for example 12C and 235U. However, other notations, such as carbon-12 and uranium-235, or C-12 and U-235, are also used.

As a special case, the three naturally occurring isotopes of the element hydrogen are often specified as H for 1H (protium), D for 2H (deuterium), and T for 3H (tritium). This convention is easier to use in chemical equations, replacing the need to write out the mass number for each atom. For example, the formula for heavy water may be written D2O instead of 2H2O.

Origin of the elements

Estimated distribution of dark matter and dark energy in the universe. Only the fraction of the mass and energy in the universe labeled "atoms" is composed of chemical elements.

Only about 4% of the total mass of the universe is made of atoms or ions, and thus represented by chemical elements. This fraction is about 15% of the total matter, with the remainder of the matter (85%) being dark matter. The nature of dark matter is unknown, but it is not composed of atoms of chemical elements because it contains no protons, neutrons, or electrons. (The remaining non-matter part of the mass of the universe is composed of the even more mysterious dark energy).

The universe's 94 naturally occurring chemical elements are thought to have been produced by at least four cosmic processes. Most of the hydrogen, helium and a very small quantity of lithium in the universe was produced primordially in the first few minutes of the Big Bang. Other three recurrently occurring later processes are thought to have produced the remaining elements. Stellar nucleosynthesis, an ongoing process inside stars, produces all elements from carbon through iron in atomic number, but little lithium, beryllium, or boron. Elements heavier in atomic number than iron, as heavy as uranium and plutonium, are produced by explosive nucleosynthesis in supernovas and other cataclysmic cosmic events. Cosmic ray spallation (fragmentation) of carbon, nitrogen, and oxygen is important to the production of lithium, beryllium and boron.

During the early phases of the Big Bang, nucleosynthesis of hydrogen nuclei resulted in the production of hydrogen-1 (protium, 1H) and helium-4 (4He), as well as a smaller amount of deuterium (2H) and very minuscule amounts (on the order of 10−10) of lithium and beryllium. Even smaller amounts of boron may have been produced in the Big Bang, since it has been observed in some very old stars, while carbon has not.[22] It is generally agreed that no heavier elements than boron were produced in the Big Bang. As a result, the primordial abundance of atoms (or ions) consisted of roughly 75% 1H, 25% 4He, and 0.01% deuterium, with only tiny traces of lithium, beryllium, and perhaps boron.[23] Subsequent enrichment of galactic halos occurred due to stellar nucleosynthesis and supernova nucleosynthesis.[24] However, the element abundance in intergalactic space can still closely resemble primordial conditions, unless it has been enriched by some means.

Periodic table showing the cosmogenic origin of each element in the Big Bang, or in large or small stars. Small stars can produce certain elements up to sulfur, by the alpha process. Supernovae are needed to produce "heavy" elements (those beyond iron and nickel) rapidly by neutron buildup, in the r-process. Certain large stars slowly produce other elements heavier than iron, in the s-process; these may then be blown into space in the off-gassing of planetary nebulae

On Earth (and elsewhere), trace amounts of various elements continue to be produced from other elements as products of nuclear transmutation processes. These include some produced by cosmic rays or other nuclear reactions (see cosmogenic and nucleogenic nuclides), and others produced as decay products of long-lived primordial nuclides.[25] For example, trace (but detectable) amounts of carbon-14 (14C) are continually produced in the atmosphere by cosmic rays impacting nitrogen atoms, and argon-40 (40Ar) is continually produced by the decay of primordially occurring but unstable potassium-40 (40K). Also, three primordially occurring but radioactive actinides, thorium, uranium, and plutonium, decay through a series of recurrently produced but unstable radioactive elements such as radium and radon, which are transiently present in any sample of these metals or their ores or compounds. Three other radioactive elements, technetium, promethium, and neptunium, occur only incidentally in natural materials, produced as individual atoms by nuclear fission of the nuclei of various heavy elements or in other rare nuclear processes.

Human technology has produced various additional elements beyond these first 94, with those through atomic number 118 now known.

Abundance

The following graph (note log scale) shows the abundance of elements in our Solar System. The table shows the twelve most common elements in our galaxy (estimated spectroscopically), as measured in parts per million, by mass.[26] Nearby galaxies that have evolved along similar lines have a corresponding enrichment of elements heavier than hydrogen and helium. The more distant galaxies are being viewed as they appeared in the past, so their abundances of elements appear closer to the primordial mixture. As physical laws and processes appear common throughout the visible universe, however, scientist expect that these galaxies evolved elements in similar abundance.

The abundance of elements in the Solar System is in keeping with their origin from nucleosynthesis in the Big Bang and a number of progenitor supernova stars. Very abundant hydrogen and helium are products of the Big Bang, but the next three elements are rare since they had little time to form in the Big Bang and are not made in stars (they are, however, produced in small quantities by the breakup of heavier elements in interstellar dust, as a result of impact by cosmic rays). Beginning with carbon, elements are produced in stars by buildup from alpha particles (helium nuclei), resulting in an alternatingly larger abundance of elements with even atomic numbers (these are also more stable). In general, such elements up to iron are made in large stars in the process of becoming supernovas. Iron-56 is particularly common, since it is the most stable element that can easily be made from alpha particles (being a product of decay of radioactive nickel-56, ultimately made from 14 helium nuclei). Elements heavier than iron are made in energy-absorbing processes in large stars, and their abundance in the universe (and on Earth) generally decreases with their atomic number.

The abundance of the chemical elements on Earth varies from air to crust to ocean, and in various types of life. The abundance of elements in Earth's crust differs from that in the Solar System (as seen in the Sun and heavy planets like Jupiter) mainly in selective loss of the very lightest elements (hydrogen and helium) and also volatile neon, carbon (as hydrocarbons), nitrogen and sulfur, as a result of solar heating in the early formation of the solar system. Oxygen, the most abundant Earth element by mass, is retained on Earth by combination with silicon. Aluminum at 8% by mass is more common in the Earth's crust than in the universe and solar system, but the composition of the far more bulky mantle, which has magnesium and iron in place of aluminum (which occurs there only at 2% of mass) more closely mirrors the elemental composition of the solar system, save for the noted loss of volatile elements to space, and loss of iron which has migrated to the Earth's core.

The composition of the human body, by contrast, more closely follows the composition of seawater—save that the human body has additional stores of carbon and nitrogen necessary to form the proteins and nucleic acids, together with phosphorus in the nucleic acids and energy transfer molecule adenosine triphosphate (ATP) that occurs in the cells of all living organisms. Certain kinds of organisms require particular additional elements, for example the magnesium in chlorophyll in green plants, the calcium in mollusc shells, or the iron in the hemoglobin in vertebrate animals' red blood cells.

Abundances of the chemical elements in the Solar System. Hydrogen and helium are most common, from the Big Bang. The next three elements (Li, Be, B) are rare because they are poorly synthesized in the Big Bang and also in stars. The two general trends in the remaining stellar-produced elements are: (1) an alternation of abundance in elements as they have even or odd atomic numbers (the Oddo-Harkins rule), and (2) a general decrease in abundance as elements become heavier. Iron is especially common because it represents the minimum energy nuclide that can be made by fusion of helium in supernovae.
Elements in our galaxy Parts per million
by mass
Hydrogen 739,000
Helium 240,000
Oxygen 10,400
Carbon 4,600
Neon 1,340
Iron 1,090
Nitrogen 960
Silicon 650
Magnesium 580
Sulfur 440
Potassium 210
Nickel 100
Nutritional elements in the periodic table[27]
H   He
Li Be   B C N O F Ne
Na Mg   Al Si P S Cl Ar
K Ca Sc   Ti V Cr Mn Fe Co Ni Cu Zn Ga Ge As Se Br Kr
Rb Sr Y   Zr Nb Mo Tc Ru Rh Pd Ag Cd In Sn Sb Te I Xe
Cs Ba La * Hf Ta W Re Os Ir Pt Au Hg Tl Pb Bi Po At Rn
Fr Ra Ac ** Rf Db Sg Bh Hs Mt Ds Rg Cn Nh Fl Mc Lv Ts Og
 
  * Ce Pr Nd Pm Sm Eu Gd Tb Dy Ho Er Tm Yb Lu
  ** Th Pa U Np Pu Am Cm Bk Cf Es Fm Md No Lr

Legend:
 The four basic organic elements
 Quantity elements
 Essential trace elements
 Deemed essential trace element by U.S., not by European Union
 Suggested function from deprivation effects or active metabolic handling, but no clearly-identified biochemical function in humans
 Limited circumstantial evidence for trace benefits or biological action in mammals
 No evidence for biological action in mammals, but essential in some lower organisms.
(In the case of lanthanum, the definition of an essential nutrient as being indispensable and irreplaceable is not completely applicable due to the extreme similarity of the lanthanides. The early lanthanides up to Sm are known to stimulate the growth of various lanthanide-using organisms.)[28]


History

Mendeleev's 1869 periodic table: An experiment on a system of elements. Based on their atomic weights and chemical similarities.

Evolving definitions

The concept of an "element" as an undivisible substance has developed through three major historical phases: Classical definitions (such as those of the ancient Greeks), chemical definitions, and atomic definitions.

Classical definitions

Ancient philosophy posited a set of classical elements to explain observed patterns in nature. These elements originally referred to earth, water, air and fire rather than the chemical elements of modern science.

The term 'elements' (stoicheia) was first used by the Greek philosopher Plato in about 360 BCE in his dialogue Timaeus, which includes a discussion of the composition of inorganic and organic bodies and is a speculative treatise on chemistry. Plato believed the elements introduced a century earlier by Empedocles were composed of small polyhedral forms: tetrahedron (fire), octahedron (air), icosahedron (water), and cube (earth).[29][30]

Aristotle, c. 350 BCE, also used the term stoicheia and added a fifth element called aether, which formed the heavens. Aristotle defined an element as:

Element – one of those bodies into which other bodies can decompose, and that itself is not capable of being divided into other.[31]

Chemical definitions

In 1661, Robert Boyle proposed his theory of corpuscularism which favoured the analysis of matter as constituted by irreducible units of matter (atoms) and, choosing to side with neither Aristotle's view of the four elements nor Paracelsus' view of three fundamental elements, left open the question of the number of elements.[32] The first modern list of chemical elements was given in Antoine Lavoisier's 1789 Elements of Chemistry, which contained thirty-three elements, including light and caloric.[33] By 1818, Jöns Jakob Berzelius had determined atomic weights for forty-five of the forty-nine then-accepted elements. Dmitri Mendeleev had sixty-six elements in his periodic table of 1869.

From Boyle until the early 20th century, an element was defined as a pure substance that could not be decomposed into any simpler substance.[32] Put another way, a chemical element cannot be transformed into other chemical elements by chemical processes. Elements during this time were generally distinguished by their atomic weights, a property measurable with fair accuracy by available analytical techniques.

Atomic definitions

The 1913 discovery by English physicist Henry Moseley that the nuclear charge is the physical basis for an atom's atomic number, further refined when the nature of protons and neutrons became appreciated, eventually led to the current definition of an element based on atomic number (number of protons per atomic nucleus). The use of atomic numbers, rather than atomic weights, to distinguish elements has greater predictive value (since these numbers are integers), and also resolves some ambiguities in the chemistry-based view due to varying properties of isotopes and allotropes within the same element. Currently, IUPAC defines an element to exist if it has isotopes with a lifetime longer than the 10−14 seconds it takes the nucleus to form an electronic cloud.[34]

By 1914, seventy-two elements were known, all naturally occurring.[35] The remaining naturally occurring elements were discovered or isolated in subsequent decades, and various additional elements have also been produced synthetically, with much of that work pioneered by Glenn T. Seaborg. In 1955, element 101 was discovered and named mendelevium in honor of D.I. Mendeleev, the first to arrange the elements in a periodic manner. Most recently, the synthesis of element 118 (since named oganesson) was reported in October 2006, and the synthesis of element 117 (tennessine) was reported in April 2010.[36]

Discovery and recognition of various elements

Ten materials familiar to various prehistoric cultures are now known to be chemical elements: Carbon, copper, gold, iron, lead, mercury, silver, sulfur, tin, and zinc. Three additional materials now accepted as elements, arsenic, antimony, and bismuth, were recognized as distinct substances prior to 1500 AD. Phosphorus, cobalt, and platinum were isolated before 1750.

Most of the remaining naturally occurring chemical elements were identified and characterized by 1900, including:

Elements isolated or produced since 1900 include:

Recently discovered elements

The first transuranium element (element with atomic number greater than 92) discovered was neptunium in 1940. Since 1999 claims for the discovery of new elements have been considered by the IUPAC/IUPAP Joint Working Party. As of January 2016, all 118 elements have been confirmed as discovered by IUPAC. The discovery of element 112 was acknowledged in 2009, and the name copernicium and the atomic symbol Cn were suggested for it.[37] The name and symbol were officially endorsed by IUPAC on 19 February 2010.[38] The heaviest element that is believed to have been synthesized to date is element 118, oganesson, on 9 October 2006, by the Flerov Laboratory of Nuclear Reactions in Dubna, Russia.[12][39] Tennessine, element 117 was the latest element claimed to be discovered, in 2009.[40] On 28 November 2016, scientists at the IUPAC officially recognized the names for four of the newest chemical elements, with atomic numbers 113, 115, 117, and 118.[41][42]

List of the 118 known chemical elements

The following sortable table shows the 118 known chemical elements.

 • Atomic number, name, and symbol all serve independently as unique identifiers.
 • Names are those accepted by IUPAC.
 • Group, period, and block refer to an element's position in the periodic table. Group numbers here show the currently accepted numbering; for older alternate numberings, see Group (periodic table).
 • State of matter (solid, liquid, or gas) applies at standard temperature and pressure conditions (STP).
 • Occurrence, as indicated by a footnote adjacent to the element's name, distinguishes naturally occurring elements, categorized as either primordial or transient (from decay), and additional synthetic elements that have been produced technologically, but are not known to occur naturally.
 • Color specifies an element's properties using the broad categories commonly presented in periodic tables: Actinide, alkali metal, alkaline earth metal, lanthanide, post-transition metal, metalloid, noble gas, polyatomic or diatomic nonmetal, and transition metal.

Note that the physical properties of elements depend on the isotope.

List of chemical elements
Z[I] Symbol Element Origin of name[43][44] Group Period Atomic weight[45][46] Density Melting point[47] Boiling point C[I] Electro­negativity Abundance in Earth's crust[II]
(u) (g/cm3) (K) (K) (J/g · K) (mg/kg)
 
1 H Hydrogen Greek elements hydro- and -gen, meaning 'water-forming' 1 1 1.008[III][IV][V][VI] 0.00008988 14.01 20.28 14.304 2.20 1400
2 He Helium Greek hḗlios, 'sun' 18 1 4.002602(2)[III][V] 0.0001785 [VII] 4.22 5.193 0.008
3 Li Lithium Greek líthos, 'stone' 1 2 6.94[III][IV][V][VIII][VI] 0.534 453.69 1560 3.582 0.98 20
4 Be Beryllium beryl, a mineral (ultimately from the name of Belur in southern India) 2 2 9.0121831(5) 1.85 1560 2742 1.825 1.57 2.8
5 B Boron borax, a mineral (from Arabic bawraq) 13 2 10.81[III][IV][V][VI] 2.34 2349 4200 1.026 2.04 10
6 C Carbon Latin carbo, 'coal' 14 2 12.011[III][V][VI] 2.267 3800 4300 0.709 2.55 200
7 N Nitrogen Greek nítron and -gen, meaning 'niter-forming' 15 2 14.007[III][V][VI] 0.0012506 63.15 77.36 1.04 3.04 19
8 O Oxygen Greek oxy- and -gen, meaning 'acid-forming' 16 2 15.999[III][V][VI] 0.001429 54.36 90.20 0.918 3.44 461000
9 F Fluorine Latin fluere, 'to flow' 17 2 18.998403163(6) 0.001696 53.53 85.03 0.824 3.98 585
10 Ne Neon Greek néon, 'new' 18 2 20.1797(6)[III][IV] 0.0008999 24.56 27.07 1.03 0.005
11 Na Sodium English soda (the symbol Na is derived from New Latin natrium, coined from German Natron, 'natron') 1 3 22.98976928(2) 0.971 370.87 1156 1.228 0.93 23600
12 Mg Magnesium Magnesia, a district of Eastern Thessaly in Greece 2 3 24.305[VI] 1.738 923 1363 1.023 1.31 23300
13 Al Aluminium alumina, from Latin alumen (gen. aluminis), 'bitter salt, alum' 13 3 26.9815384(3) 2.698 933.47 2792 0.897 1.61 82300
14 Si Silicon Latin silex, 'flint' (originally silicium) 14 3 28.085[V][VI] 2.3296 1687 3538 0.705 1.9 282000
15 P Phosphorus Greek phōsphóros, 'light-bearing' 15 3 30.973761998(5) 1.82 317.30 550 0.769 2.19 1050
16 S Sulfur Latin sulphur, 'brimstone' 16 3 32.06[III][V][VI] 2.067 388.36 717.87 0.71 2.58 350
17 Cl Chlorine Greek chlōrós, 'greenish yellow' 17 3 35.45[III][IV][V][VI] 0.003214 171.6 239.11 0.479 3.16 145
18 Ar Argon Greek argós, 'idle' (because of its inertness) 18 3 39.948[III][V][VI] 0.0017837 83.80 87.30 0.52 3.5
19 K Potassium New Latin potassa, 'potash' (the symbol K is derived from Latin kalium) 1 4 39.0983(1) 0.862 336.53 1032 0.757 0.82 20900
20 Ca Calcium Latin calx, 'lime' 2 4 40.078(4)[III] 1.54 1115 1757 0.647 1 41500
21 Sc Scandium Latin Scandia, 'Scandinavia' 3 4 44.955908(5) 2.989 1814 3109 0.568 1.36 22
22 Ti Titanium Titans, the sons of the Earth goddess of Greek mythology 4 4 47.867(1) 4.54 1941 3560 0.523 1.54 5650
23 V Vanadium Vanadis, an Old Norse name for the Scandinavian goddess Freyja 5 4 50.9415(1) 6.11 2183 3680 0.489 1.63 120
24 Cr Chromium Greek chróma, 'colour' 6 4 51.9961(6) 7.15 2180 2944 0.449 1.66 102
25 Mn Manganese corrupted from magnesia negra; see Magnesium 7 4 54.938043(2) 7.44 1519 2334 0.479 1.55 950
26 Fe Iron English word (the symbol Fe is derived from Latin ferrum) 8 4 55.845(2) 7.874 1811 3134 0.449 1.83 56300
27 Co Cobalt German Kobold, 'goblin' 9 4 58.933194(3) 8.86 1768 3200 0.421 1.88 25
28 Ni Nickel Nickel, a mischievous sprite of German miner mythology 10 4 58.6934(4) 8.912 1728 3186 0.444 1.91 84
29 Cu Copper English word, from Latin cuprum, from Ancient Greek Kýpros 'Cyprus' 11 4 63.546(3)[V] 8.96 1357.77 2835 0.385 1.9 60
30 Zn Zinc Most likely from German Zinke, 'prong' or 'tooth', though some suggest Persian sang, 'stone' 12 4 65.38(2) 7.134 692.88 1180 0.388 1.65 70
31 Ga Gallium Latin Gallia, 'France' 13 4 69.723(1) 5.907 302.9146 2673 0.371 1.81 19
32 Ge Germanium Latin Germania, 'Germany' 14 4 72.630(8) 5.323 1211.40 3106 0.32 2.01 1.5
33 As Arsenic French arsenic, from Greek arsenikón 'yellow arsenic' (influenced by arsenikós, 'masculine' or 'virile'), from a West Asian wanderword ultimately from Old Iranian *zarniya-ka, 'golden' 15 4 74.921595(6) 5.776 1090[IX] 887 0.329 2.18 1.8
34 Se Selenium Greek selḗnē, 'moon' 16 4 78.971(8)[V] 4.809 453 958 0.321 2.55 0.05
35 Br Bromine Greek brômos, 'stench' 17 4 79.904[VI] 3.122 265.8 332.0 0.474 2.96 2.4
36 Kr Krypton Greek kryptós, 'hidden' 18 4 83.798(2)[III][IV] 0.003733 115.79 119.93 0.248 3 1×10−4
37 Rb Rubidium Latin rubidus, 'deep red' 1 5 85.4678(3)[III] 1.532 312.46 961 0.363 0.82 90
38 Sr Strontium Strontian, a village in Scotland 2 5 87.62(1)[III][V] 2.64 1050 1655 0.301 0.95 370
39 Y Yttrium Ytterby, a village in Sweden 3 5 88.90584(1) 4.469 1799 3609 0.298 1.22 33
40 Zr Zirconium zircon, a mineral 4 5 91.224(2)[III] 6.506 2128 4682 0.278 1.33 165
41 Nb Niobium Niobe, daughter of king Tantalus from Greek mythology 5 5 92.90637(1) 8.57 2750 5017 0.265 1.6 20
42 Mo Molybdenum Greek molýbdaina, 'piece of lead', from mólybdos, 'lead', due to confusuion with lead ore galena (PbS) 6 5 95.95(1)[III] 10.22 2896 4912 0.251 2.16 1.2
43 Tc Technetium Greek tekhnētós, 'artificial' 7 5 [98][X] 11.5 2430 4538 1.9 ~ 3×10−9[XI]
44 Ru Ruthenium New Latin Ruthenia, 'Russia' 8 5 101.07(2)[III] 12.37 2607 4423 0.238 2.2 0.001
45 Rh Rhodium Greek rhodóeis, 'rose-coloured', from rhódon, 'rose' 9 5 102.90549(2) 12.41 2237 3968 0.243 2.28 0.001
46 Pd Palladium the asteroid Pallas, considered a planet at the time 10 5 106.42(1)[III] 12.02 1828.05 3236 0.244 2.2 0.015
47 Ag Silver English word (The symbol is derived from Latin argentum) 11 5 107.8682(2)[III] 10.501 1234.93 2435 0.235 1.93 0.075
48 Cd Cadmium New Latin cadmia, from King Kadmos 12 5 112.414(4)[III] 8.69 594.22 1040 0.232 1.69 0.159
49 In Indium Latin indicum, 'indigo' (colour found in its spectrum) 13 5 114.818(1) 7.31 429.75 2345 0.233 1.78 0.25
50 Sn Tin English word (The symbol is derived from Latin stannum) 14 5 118.710(7)[III] 7.287 505.08 2875 0.228 1.96 2.3
51 Sb Antimony Latin antimonium, the origin of which is uncertain: folk etymologies suggest it is derived from Greek antí ('against') + mónos ('alone'), or Old French anti-moine, 'Monk's bane', but it could plausibly be from or related to Arabic ʾiṯmid, 'antimony', reformatted as a Latin word. (The symbol is derived from Latin stibium 'stibnite'.) 15 5 121.760(1)[III] 6.685 903.78 1860 0.207 2.05 0.2
52 Te Tellurium Latin tellus, 'the ground, earth' 16 5 127.60(3)[III] 6.232 722.66 1261 0.202 2.1 0.001
53 I Iodine French iode, from Greek ioeidḗs, 'violet') 17 5 126.90447(3) 4.93 386.85 457.4 0.214 2.66 0.45
54 Xe Xenon Greek xénon, neuter form of xénos 'strange' 18 5 131.293(6)[III][IV] 0.005887 161.4 165.03 0.158 2.6 3×10−5
55 Cs Caesium Latin caesius, 'sky-blue' 1 6 132.90545196(6) 1.873 301.59 944 0.242 0.79 3
56 Ba Barium Greek barýs, 'heavy' 2 6 137.327(7) 3.594 1000 2170 0.204 0.89 425
57 La Lanthanum Greek lanthánein, 'to lie hidden' 3 6 138.90547(7)[III] 6.145 1193 3737 0.195 1.1 39
58 Ce Cerium the dwarf planet Ceres, considered a planet at the time 6 140.116(1)[III] 6.77 1068 3716 0.192 1.12 66.5
59 Pr Praseodymium Greek prásios dídymos, 'green twin' 6 140.90766(1) 6.773 1208 3793 0.193 1.13 9.2
60 Nd Neodymium Greek néos dídymos, 'new twin' 6 144.242(3)[III] 7.007 1297 3347 0.19 1.14 41.5
61 Pm Promethium Prometheus of Greek mythology 6 [145][X] 7.26 1315 3273 1.13 2×10−19[XI]
62 Sm Samarium samarskite, a mineral named after Colonel Vasili Samarsky-Bykhovets, Russian mine official 6 150.36(2)[III] 7.52 1345 2067 0.197 1.17 7.05
63 Eu Europium Europe 6 151.964(1)[III] 5.243 1099 1802 0.182 1.2 2
64 Gd Gadolinium gadolinite, a mineral named after Johan Gadolin, Finnish chemist, physicist and mineralogist 6 157.25(3)[III] 7.895 1585 3546 0.236 1.2 6.2
65 Tb Terbium Ytterby, a village in Sweden 6 158.925354(8) 8.229 1629 3503 0.182 1.2 1.2
66 Dy Dysprosium Greek dysprósitos, 'hard to get' 6 162.500(1)[III] 8.55 1680 2840 0.17 1.22 5.2
67 Ho Holmium New Latin Holmia, 'Stockholm' 6 164.930328(7) 8.795 1734 2993 0.165 1.23 1.3
68 Er Erbium Ytterby, a village in Sweden 6 167.259(3)[III] 9.066 1802 3141 0.168 1.24 3.5
69 Tm Thulium Thule, the ancient name for an unclear northern location 6 168.934218(6) 9.321 1818 2223 0.16 1.25 0.52
70 Yb Ytterbium Ytterby, a village in Sweden 6 173.045(10)[III] 6.965 1097 1469 0.155 1.1 3.2
71 Lu Lutetium Latin Lutetia, 'Paris' 6 174.9668(1)[III] 9.84 1925 3675 0.154 1.27 0.8
72 Hf Hafnium New Latin Hafnia, 'Copenhagen' (from Danish havn) 4 6 178.49(2) 13.31 2506 4876 0.144 1.3 3
73 Ta Tantalum King Tantalus, father of Niobe from Greek mythology 5 6 180.94788(2) 16.654 3290 5731 0.14 1.5 2
74 W Tungsten Swedish tung sten, 'heavy stone' (The symbol is from wolfram, the old name of the tungsten mineral wolframite) 6 6 183.84(1) 19.25 3695 5828 0.132 2.36 1.3
75 Re Rhenium Latin Rhenus, 'the Rhine' 7 6 186.207(1) 21.02 3459 5869 0.137 1.9 7×10−4
76 Os Osmium Greek osmḗ, 'smell' 8 6 190.23(3)[III] 22.61 3306 5285 0.13 2.2 0.002
77 Ir Iridium Iris, the Greek goddess of the rainbow 9 6 192.217(2) 22.56 2719 4701 0.131 2.2 0.001
78 Pt Platinum Spanish platina, 'little silver', from plata 'silver' 10 6 195.084(9) 21.46 2041.4 4098 0.133 2.28 0.005
79 Au Gold English word (the symbol Au is derived from Latin aurum) 11 6 196.966570(4) 19.282 1337.33 3129 0.129 2.54 0.004
80 Hg Mercury Mercury, Roman god of commerce, communication, and luck, known for his speed and mobility (the symbol Hg derives from the element's Latin name hydrargyrum, from Greek hydrárgyros, 'water-silver') 12 6 200.592(3) 13.5336 234.43 629.88 0.14 2 0.085
81 Tl Thallium Greek thallós, 'green shoot or twig' 13 6 204.38[VI] 11.85 577 1746 0.129 1.62 0.85
82 Pb Lead English word (the symbol Pb is derived from Latin plumbum) 14 6 207.2(1)[III][V] 11.342 600.61 2022 0.129 1.87 14
83 Bi Bismuth German Wismut, from weiß Masse 'white mass', unless from Arabic 15 6 208.98040(1)[X] 9.807 544.7 1837 0.122 2.02 0.009
84 Po Polonium Latin Polonia, 'Poland' (the home country of Marie Curie) 16 6 [209][X] 9.32 527 1235 2.0 2×10−10[XI]
85 At Astatine Greek ástatos, 'unstable' 17 6 [210][X] 7 500 2.2 3×10−20[XI]
86 Rn Radon radium 18 6 [222][X] 0.00973 202 211.3 0.094 2.2 4×10−13[XI]
87 Fr Francium France 1 7 [223][X] 1.87 281.0 890 0.7 ~ 1×10−18[XI]
88 Ra Radium French radium, from Latin radius, 'ray' 2 7 [226][X] 5.5 973 2010 0.094 0.9 9×10−7[XI]
89 Ac Actinium Greek aktís, 'ray' 3 7 [227][X] 10.07 1323 3471 0.12 1.1 5.5×10−10[XI]
90 Th Thorium Thor, the Scandinavian god of thunder 7 232.0377(4)[X][III] 11.72 2115 5061 0.113 1.3 9.6
91 Pa Protactinium proto- (from Greek prôtos, 'first, before') + actinium, which is produced through the radioactive decay of protactinium 7 231.03588(1)[X] 15.37 1841 4300 1.5 1.4×10−6[XI]
92 U Uranium Uranus, the seventh planet in the Solar System 7 238.02891(3)[X] 18.95 1405.3 4404 0.116 1.38 2.7
93 Np Neptunium Neptune, the eighth planet in the Solar System 7 [237][X] 20.45 917 4273 1.36 ≤ 3×10−12[XI]
94 Pu Plutonium the dwarf planet Pluto, considered the ninth planet in the Solar System at the time 7 [244][X] 19.84 912.5 3501 1.28 ≤ 3×10−11[XI]
95 Am Americium The Americas, as the element was first synthesised on the continent, by analogy with europium 7 [243][X] 13.69 1449 2880 1.13 0[XII]
96 Cm Curium Pierre Curie and Marie Curie, French physicists and chemists 7 [247][X] 13.51 1613 3383 1.28 0[XII]
97 Bk Berkelium Berkeley, California, where the element was first synthesised, by analogy with terbium 7 [247][X] 14.79 1259 2900 1.3 0[XII]
98 Cf Californium California, where the element was first synthesised 7 [251][X] 15.1 1173 (1743)[XIII] 1.3 0[XII]
99 Es Einsteinium Albert Einstein, German physicist 7 [252][X] 8.84 1133 (1269)[XIII] 1.3 0[XII]
100 Fm Fermium Enrico Fermi, Italian physicist 7 [257][X] (9.7)[XIII] (1125)[XIII] 1.3 0[XII]
101 Md Mendelevium Dmitri Mendeleev, Russian chemist and inventor who proposed the periodic table 7 [258][X] (10.3)[XIII] (1100)[XIII] 1.3 0[XII]
102 No Nobelium Alfred Nobel, Swedish chemist and engineer 7 [259][X] (9.9)[XIII] (1100)[XIII] 1.3 0[XII]
103 Lr Lawrencium Ernest O. Lawrence, American physicist 7 [266][X] (15.6)[XIII] (1900)[XIII] 1.3 0[XII]
104 Rf Rutherfordium Ernest Rutherford, chemist and physicist from New Zealand 4 7 [267][X] (23.2)[XIII] (2400)[XIII] (5800)[XIII] 0[XII]
105 Db Dubnium Dubna, Russia, where the Joint Institute for Nuclear Research is located 5 7 [268][X] (29.3)[XIII] 0[XII]
106 Sg Seaborgium Glenn T. Seaborg, American chemist 6 7 [269][X] (35.0)[XIII] 0[XII]
107 Bh Bohrium Niels Bohr, Danish physicist 7 7 [270][X] (37.1)[XIII] 0[XII]
108 Hs Hassium New Latin Hassia, 'Hesse' (a state in Germany) 8 7 [270][X] (40.7)[XIII] 0[XII]
109 Mt Meitnerium Lise Meitner, Austrian physicist 9 7 [278][X] (37.4)[XIII] 0[XII]
110 Ds Darmstadtium Darmstadt, Germany, where the element was first synthesised 10 7 [281][X] (34.8)[XIII] 0[XII]
111 Rg Roentgenium Wilhelm Conrad Röntgen, German physicist 11 7 [282][X] (28.7)[XIII] 0[XII]
112 Cn Copernicium Nicolaus Copernicus, Polish astronomer 12 7 [285][X] (14.0)[XIII] (283)[XIV] (340)[XIV] 0[XII]
113 Nh Nihonium Japanese Nihon, 'Japan' (where the element was first synthesised) 13 7 [286][X] (16)[XIII] (700)[XIII] (1400)[XIII] 0[XII]
114 Fl Flerovium Flerov Laboratory of Nuclear Reactions, part of JINR, where the element was synthesised; itself named after Georgy Flyorov, Russian physicist 14 7 [289][X] (14)[XIII] ~210 0[XII]
115 Mc Moscovium Moscow Oblast, Russia, where the element was first synthesised 15 7 [290][X] (13.5)[XIII] (700)[XIII] (1400)[XIII] 0[XII]
116 Lv Livermorium Lawrence Livermore National Laboratory in Livermore, California, which collaborated with JINR on its synthesis 16 7 [293][X] (12.9)[XIII] (700)[XIII] (1100)[XIII] 0[XII]
117 Ts Tennessine Tennessee, United States (where Oak Ridge National Laboratory is located) 17 7 [294][X] (7.2)[XIII] (700)[XIII] (883)[XIII] 0[XII]
118 Og Oganesson Yuri Oganessian, Russian physicist 18 7 [294][X] (5.0)[XIII][XV] (320)[XIII] (~350)[XIII][XVI] 0[XII]

Notes

 1. ^ a b Z is the standard symbol for atomic number; C is the standard symbol for heat capacity
 2. ^ Unless otherwise indicated, elements are primordial – they occur naturally, and not through decay.
 3. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al The isotopic composition of this element varies in some geological specimens, and the variation may exceed the uncertainty stated in the table.
 4. ^ a b c d e f g The isotopic composition of the element can vary in commercial materials, which can cause the atomic weight to deviate significantly from the given value.
 5. ^ a b c d e f g h i j k l m n o The isotopic composition varies in terrestrial material such that a more precise atomic weight can not be given.
 6. ^ a b c d e f g h i j k l m The value listed is the conventional atomic-weight value suitable for trade and commerce. The actual value may differ depending on the isotopic composition of the sample. Since 2009, IUPAC provides the standard atomic-weight values for these elements using the interval notation. The corresponding standard atomic weights are:
  • Hydrogen: [1.00784, 1.00811]
  • Lithium: [6.938, 6.997]
  • Boron: [10.806, 10.821]
  • Carbon: [12.0096, 12.0116]
  • Nitrogen: [14.00643, 14.00728]
  • Oxygen: [15.99903, 15.99977]
  • Magnesium: [24.304, 24.307]
  • Silicon: [28.084, 28.086]
  • Sulfur: [32.059, 32.076]
  • Chlorine: [35.446, 35.457]
  • Argon: [39.792, 39.963]
  • Bromine: [79.901, 79.907]
  • Thallium: [204.382, 204.385]
 7. ^ Helium does not solidify at a pressure of one atmosphere. Helium can only solidify at pressures above 25 atmospheres, which corresponds to a melting point of absolute zero.
 8. ^ The atomic weight of commercial lithium can vary between 6.939 and 6.996—analysis of the specific material is necessary to find a more accurate value.
 9. ^ This element sublimes at one atmosphere of pressure.
 10. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al The element does not have any stable nuclides, and a value in brackets, e.g. [209], indicates the mass number of the longest-lived isotope of the element. However, four such elements, bismuth, thorium, protactinium, and uranium, have characteristic terrestrial isotopic compositions, and thus their standard atomic weights are given.
 11. ^ a b c d e f g h i j k This element is transient – it occurs only through decay (and in the plutonium, also in traces deposited from supernovae onto Earth).
 12. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x This element is synthetic – the transuranic elements 95 and above do not occur naturally, but they can all be produced artificially.
 13. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak The value has not been precisely measured, usually because of the element's short half-life; the value given in parentheses is a prediction.
 14. ^ a b With error bars: 283±11 K and 340±10 K respectively. The best experimental value for the boiling point of copernicium is 357+112
  −108
   K.
 15. ^ This predicted value is for solid oganesson, not gaseous oganesson.
 16. ^ With error bars: 350±30 K.


See also

References

 1. ^ a b IUPAC, Compendium of Chemical Terminology, 2nd ed. (the "Gold Book") (1997). Online corrected version:  (2006–) "chemical element". doi:10.1351/goldbook.C01022
 2. ^ Los Alamos National Laboratory (2011). "Periodic Table of Elements: Oxygen". Los Alamos, New Mexico: Los Alamos National Security, LLC. Retrieved 7 May 2011.
 3. ^ Oerter, Robert (2006). The Theory of Almost Everything: The Standard Model, the Unsung Triumph of Modern Physics. Penguin. p. 223. ISBN 978-0-452-28786-0.
 4. ^ E.M. Burbidge; G.R. Burbidge; W.A. Fowler; F. Hoyle (1957). "Synthesis of the Elements in Stars". Reviews of Modern Physics. 29 (4): 547–650. Bibcode:1957RvMP...29..547B. doi:10.1103/RevModPhys.29.547.
 5. ^ See the timeline on p.10 in Oganessian, Yu. Ts.; Utyonkov, V.; Lobanov, Yu.; Abdullin, F.; Polyakov, A.; Sagaidak, R.; Shirokovsky, I.; Tsyganov, Yu.; et al. (2006). "Evidence for Dark Matter" (PDF). Physical Review C. 74 (4): 044602. Bibcode:2006PhRvC..74d4602O. doi:10.1103/PhysRevC.74.044602.
 6. ^ lbl.gov (2005). "The Universe Adventure Hydrogen and Helium". Lawrence Berkeley National Laboratory U.S. Department of Energy. Archived from the original on 21 September 2013.
 7. ^ astro.soton.ac.uk (3 January 2001). "Formation of the light elements". University of Southampton. Archived from the original on 21 September 2013.
 8. ^ foothill.edu (18 October 2006). "How Stars Make Energy and New Elements" (PDF). Foothill College.
 9. ^ a b Dumé, B. (23 April 2003). "Bismuth breaks half-life record for alpha decay". Physicsworld.com. Bristol, England: Institute of Physics. Retrieved 14 July 2015.
 10. ^ a b de Marcillac, P.; Coron, N.; Dambier, G.; Leblanc, J.; Moalic, J-P (2003). "Experimental detection of alpha-particles from the radioactive decay of natural bismuth". Nature. 422 (6934): 876–8. Bibcode:2003Natur.422..876D. doi:10.1038/nature01541. PMID 12712201.
 11. ^ Sanderson, K. (17 October 2006). "Heaviest element made – again". News@nature. doi:10.1038/news061016-4.
 12. ^ a b Schewe, P.; Stein, B. (17 October 2000). "Elements 116 and 118 Are Discovered". Physics News Update. American Institute of Physics. Archived from the original on 1 January 2012. Retrieved 19 October 2006.
 13. ^ United States Environmental Protection Agency. "Technetium-99". epa.gov. Retrieved 26 February 2013.
 14. ^ Harvard–Smithsonian Center for Astrophysics. "Origins of Heavy Elements". cfa.harvard.edu. Retrieved 26 February 2013.
 15. ^ "Atomic Number and Mass Numbers". ndt-ed.org. Retrieved 17 February 2013.
 16. ^ periodic.lanl.gov. "Periodic Table of Elements: LANL Carbon". Los Alamos National Laboratory.
 17. ^ Katsuya Yamada. "Atomic mass, isotopes, and mass number" (PDF). Los Angeles Pierce College. Archived from the original (PDF) on 11 January 2014.
 18. ^ "Pure element". European Nuclear Society.
 19. ^ Audi, G.; Kondev, F. G.; Wang, M.; Huang, W. J.; Naimi, S. (2017). "The NUBASE2016 evaluation of nuclear properties" (PDF). Chinese Physics C. 41 (3): 030001. Bibcode:2017ChPhC..41c0001A. doi:10.1088/1674-1137/41/3/030001.
 20. ^ Meija, Juris; et al. (2016). "Atomic weights of the elements 2013 (IUPAC Technical Report)". Pure and Applied Chemistry. 88 (3): 265–91. doi:10.1515/pac-2015-0305.
 21. ^ IUPAC 2016, Table 2, 3 combined; uncertainty removed.
 22. ^ Wilford, J.N. (14 January 1992). "Hubble Observations Bring Some Surprises". The New York Times.
 23. ^ Wright, E. L. (12 September 2004). "Big Bang Nucleosynthesis". UCLA, Division of Astronomy. Retrieved 22 February 2007.
 24. ^ Wallerstein, George; Iben, Icko; Parker, Peter; Boesgaard, Ann; Hale, Gerald; Champagne, Arthur; Barnes, Charles; Käppeler, Franz; et al. (1999). "Synthesis of the elements in stars: forty years of progress" (PDF). Reviews of Modern Physics. 69 (4): 995–1084. Bibcode:1997RvMP...69..995W. doi:10.1103/RevModPhys.69.995. hdl:2152/61093. Archived from the original (PDF) on 28 September 2006.
 25. ^ Earnshaw, A.; Greenwood, N. (1997). Chemistry of the Elements (2nd ed.). Butterworth-Heinemann.
 26. ^ Croswell, K. (1996). Alchemy of the Heavens. Anchor. ISBN 978-0-385-47214-2.
 27. ^
  • Ultratrace minerals. Authors: Nielsen, Forrest H. USDA, ARS Source: Modern nutrition in health and disease / editors, Maurice E. Shils ... et al. Baltimore : Williams & Wilkins, c1999., p. 283-303. Issue Date: 1999 URI: [1]
 28. ^ Daumann, Lena J. (25 April 2019). "Essential and Ubiquitous: The Emergence of Lanthanide Metallobiochemistry". Angewandte Chemie International Edition. doi:10.1002/anie.201904090. Retrieved 15 June 2019.
 29. ^ Plato (2008) [c. 360 BC]. Timaeus. Forgotten Books. p. 45. ISBN 978-1-60620-018-6.
 30. ^ Hillar, M. (2004). "The Problem of the Soul in Aristotle's De anima". NASA/WMAP. Archived from the original on 9 September 2006. Retrieved 10 August 2006.
 31. ^ Partington, J. R. (1937). A Short History of Chemistry. New York: Dover Publications. ISBN 978-0-486-65977-0.
 32. ^ a b Boyle, R. (1661). The Sceptical Chymist. London. ISBN 978-0-922802-90-6.
 33. ^ Lavoisier, A. L. (1790). Elements of chemistry translated by Robert Kerr. Edinburgh. pp. 175–6. ISBN 978-0-415-17914-0.
 34. ^ Transactinide-2. www.kernchemie.de
 35. ^ Carey, G.W. (1914). The Chemistry of Human Life. Los Angeles. ISBN 978-0-7661-2840-8.
 36. ^ Glanz, J. (6 April 2010). "Scientists Discover Heavy New Element". The New York Times.
 37. ^ "IUPAC Announces Start of the Name Approval Process for the Element of Atomic Number 112" (PDF). IUPAC. 20 July 2009. Retrieved 27 August 2009.
 38. ^ "IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry): Element 112 is Named Copernicium". IUPAC. 20 February 2010. Archived from the original on 24 February 2010.
 39. ^ Oganessian, Yu. Ts.; Utyonkov, V.; Lobanov, Yu.; Abdullin, F.; Polyakov, A.; Sagaidak, R.; Shirokovsky, I.; Tsyganov, Yu.; et al. (2006). "Evidence for Dark Matter" (PDF). Physical Review C. 74 (4): 044602. Bibcode:2006PhRvC..74d4602O. doi:10.1103/PhysRevC.74.044602.
 40. ^ Greiner, W. "Recommendations" (PDF). 31st meeting, PAC for Nuclear Physics. Joint Institute for Nuclear Research. Archived from the original (PDF) on 14 April 2010.
 41. ^ Staff (30 November 2016). "IUPAC Announces the Names of the Elements 113, 115, 117, and 118". IUPAC. Retrieved 1 December 2016.
 42. ^ St. Fleur, Nicholas (1 December 2016). "Four New Names Officially Added to the Periodic Table of Elements". The New York Times. Retrieved 1 December 2016.
 43. ^ "Periodic Table – Royal Society of Chemistry". www.rsc.org.
 44. ^ "Online Etymology Dictionary". etymonline.com.
 45. ^ Wieser, Michael E.; et al. (2013). "Atomic weights of the elements 2011 (IUPAC Technical Report)". Pure Appl. Chemistry. 85 (5): 1047–1078. doi:10.1351/PAC-REP-13-03-02. (for standard atomic weights of elements)
 46. ^ Sonzogni, Alejandro. "Interactive Chart of Nuclides". National Nuclear Data Center: Brookhaven National Laboratory. Retrieved 6 June 2008. (for atomic weights of elements with atomic numbers 103–118)
 47. ^ Holman, S. W.; Lawrence, R. R.; Barr, L. (1 January 1895). "Melting Points of Aluminum, Silver, Gold, Copper, and Platinum". Proceedings of the American Academy of Arts and Sciences. 31: 218–233. doi:10.2307/20020628. JSTOR 20020628.

Further reading

External links