عملیات نورت‌وودز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یادداشت عملیات نورت‌وودز(۱۳ مارس ۱۹۶۲)[۱]
لیمان لمنیتزر که در آن‌زمان به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش مشغول به کار بود

عملیات نورت‌وودز (انگلیسی: Operation Northwoods) طرحی بود به نام پرچم دروغین که عملیاتی علیه دولت کوبا بود و فرماندهی آن در وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا (DoD) و ستاد مشترک (JCS) از حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۶۲ بود.

هدف سیا (سیا) و سایر آژانس‌های دولت آمریکا سرزنش دولت کوبا نسبت به فعالان به ارتکاب اعمال تروریستی علیه آمریکا و غیرنظامیان و اهداف نظامی به عنوان توجیه جنگ علیه کوبا بود. در سند گنجانده شده بود که در طراحی عملیات کوبا émigrés ممکن است غرق شدن پناهندگان کوبایی در دریا یا ربودن هواپیما یا منفجر کردن کشتی آمریکا یا سازماندهی خشونت‌آمیز و تروریسم در شهرستانهای ایالات متحده را در پی داشته باشد.[۲] این پیشنهاد توسط جان اف. کندی رد شد؛[۳][۴][۵] بدنبال آن به عنوان جایگزین طرح‌های دیگری مطرح شد؛ که از جمله عملیاتی به نام عملیات نورت‌وودز (Northwoods) توصیه شد. این عملیات (در کارزاری علیه دولت کوبا) با طرح اتهاماتی علیه این دولت مبنی بر هواپیماربایی و بمب‌گذاری بود و به منظور نشان دادن شواهدی که دولت کوبا در انجام اهداف غیرنظامی در داخل ایالات متحده و علیه نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا دخالت دارد،[۶] چند اقدام عملی هم در مناطقی از جمله میامی، فلوریدا یا در واشینگتن در برنامه گنجانیده شده بود که دولت کمونیست کوبا در آنها نقش داشته‌است، این طرح توسط رئیس ستاد مشترک ارتش لیمان لمنیتزر (Lyman L. Lemnitzer) تدوین و امضا شد و برای وزیر دفاع ارسال شد تا امضا شود، اما پس از آن که توسط رئیس‌جمهور جان اف. کندی. رد شد این عملیات متوقف شد. بدنبال انتشار اسناد عملیات نورت‌وود حاکی از آن است که هیچ‌کدام از طرح‌ها عملیاتی نشد.

جان اف کندی در حین سخنرانی در دانشگاه رایس

منابع[ویرایش]

  1. U.S. Joint Chiefs of Staff, "Justification for US Military Intervention in Cuba (TS)", U.S. partment of Defense, 13 March 1962. The Operation Northwoods document in PDF format on the website of the independent, non-governmental research institute the National Security Archive at the George Washington University Gelman Library, Washington, D.C. Direct PDF links: here and here.
  2. News, A. B. C. (7 January 2006). "U.S. Military Wanted to Provoke War With Cuba". ABC News.
  3. Ruppe, David (May 1, 2001). "U.S. Military Wanted to Provoke War With Cuba". ABC News. Retrieved January 21, 2012.
  4. Jim Wolf, "Pentagon Planned 1960s Cuban 'Terror Campaign'," Reuters, 18 November 1997.
  5. Mike Feinsilber, "At a tense time, plots abounded to humiliate Castro," Associated Press (AP), 18 November 1997; also available here.
  6. Zaitchik, Alexander (3 March 2011) Meet Alex Jones, Rolling Stone

پیوند به بیرون[ویرایش]