عملیات بیت‌المقدس ۷

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از عملیات بیت المقدس ۷)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عملیات بیت المقدس ۷
رمز عملیاتیا اباعبد الله الحسین (ع)
آغاز عملیات۲۳/۳/۱۳۶۷
پایان عملیات۲۵/۳/۱۳۶۷
جبههجنوبی
مکان عملیاتشلمچه - کانال ماهی
نوع تکگسترده
فرماندهیسپاه
سازمان عمل‌کنندهسپاه

عملیات بیت المقدس ۷ با رمز یا اباعبد الله الحسین (ع) در محور شلمچه - کانال ماهی به صورت گسترده در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۶۷ به فرماندهی سپاه انجام شد.

شرح عملیات[ویرایش]

بامداد ۲۳ خرداد ۱۳۶۷ در آخرین روزهای جنگ، عملیات بیت‌المقدس هفت با رمز یا اباعبدالله‌الحسین و توسط نیروهای سپاه آغاز شد.

پس از تقویت دوباره ارتش عراق توسط حامیان غربی صدام حسین و هزینه‌هایی که کشورهای عربی خلیج فارس، صرف حمایت از رژیم عراق در رویارویی با ایران می‌کردند، قوای مسلح این کشور دست به تهاجماتی قابل توجه در محورهای جنوبی جنگ زدند. در حالی که ایران آماده می‌شد تا قطعنامه۵۹۸ سازمان ملل را به عنوان معاهده‌ای برای پایان جنگ ۹۲ ماهه تحمیلی بپذیرد، نیروهای دشمن با پیشروی در خطوط ایران و حتی اشغال برخی مناطق، وضعیت فوق‌العاده‌ای را به وجود آوردند. برای همین باید امتیازاتی را که رژیم عراق قصد داشت با قبول حالت نه صلح، نه جنگ از ایران بگیرد، پس گرفته می‌شد. بنابراین سیاست و این تاکتیک بود که عملیات بیت‌المقدس ۷ یک عملیات ویژه در نوع خود بود به منظور پس زدن دشمن از این سوی خطوط بین‌المللی در منطقه عمومی شلمچه خرمشهر کلید خورد. عملیات در اوج گرما توسط نیروهای لشکر ۲۷ حضرت رسول (ص) و لشکرهای دیگر سپاه انجام شد.

پیش بینی‌های سپاه درست از آب در نیامد. احتمال می‌رفت نقشه عملیات لو رفته باشد. چرا که در گرماگرم نبرد عراق تاکتیکش را عوض کرد و جلوی دو لشکر کربلا (نیروهای شمال) و نجف (نیروهای اصفهان) را گرفت و اجازه داد تا گردان کمیل از لشکر ۲۷ حضرت رسول(ص) که در میانه حرکت می‌کرد تا خیابانهای بصره جلو بیاید بعد عقبه را با هواپیما، بالگرد، توپ و خمپاره بست. تلفات در هر دو طرف جنگ سنگین بود. نیروهای ایران برای اینکه دشمن تصور کند تعدادشان زیاد است، دائم از نقطه‌ای به نقطه دیگر کوچ می‌کردند. دستور به عقب نشینی آمد.

درآن گرمای ۵۰ درجه، برخی گردان‌ها در تله گیر افتادند. بسیاری از نیروهای ایران به خاطر نرسیدن آب به خط مقدم از تشنگی و گرمازدگی مردند و عده‌ای دیگر در نبرد کشته یا اسیر شدند. به همین علت، عملیات بیت‌المقدس هفت را عملیات عطش نیز می‌گویند.

منابع[ویرایش]

  • محسن رشید، گزارشی کوتاه/ مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ویرایش: مهدی انصاری، تهران: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مرکز مطالعات و تحقیق جنگ، ۱۳۷۸، شابک: ۹۶۴-۶۳۱۵-۳۳-x

وبلاگ شهید جاویدالاثر علی اصغر عباسی فرمانده دسته خیبر گردان ابوذر لشکر 27 حضرت رسول (ص)

http://www.kaleme.com/1392/03/23/klm-147353/